Welke kant moet het op met de recreatie? Heel'Texel mag zegje doen over nieuw basisplan Provincie akkoord met fietspad Ruijslaan carM o on .TEXELSE^" COURANT- Schietoefeningen op de Vliehors Andere namen Gemeente koopt grond voor volkstuinders SBB handhaaft tweede route Stembureau van Rode Kruisgebouw naarGollards fik WOU 1 MflPL EEN OVERTOCHT fokTTpRr is R n hrndbrgrgcQ HOREN DIE Bib U 7~) L^-_t Een goed voornemen vanTeso Jan Zijm slaat toe in boscross Basketbal Staking onderwijs Het perceel grond op de hoek Pontweg/Westerweg dat de gemeente ten behoeve van de volkstuinders heeft aangekocht, ter compen satie van de tuinen die moeten wijken aan de Hollewal. Doordat de tuinen per jaarcontract werden verhuurd, was de gemeente volgens het college formeel niet verplicht de tuinders een alternatief aan te bieden. B en w kozen er voor dit toch te doen. (Foto Gerard Timmerman) De Koninklijke Luchtmacht houdt tussen nu en 15 april weer schiet oefeningen op de Vliehors. Er wordt geschoten op maandag tot en met donderdag, met vrijdag als reserve dag, De avondoefeningen staan ge pland voor dinsdag, met woensdag en donderdag als reservedagen In de avonduren wordt tot uiterlijk 23.00 uur geschoten Wie aanleiding ziet om te klagen, kan dat doen via tel. 0800 - 022 60 33 De namen bij de oude schoolfoto uit 1925, gepubliceerd in de krant van vrijdag jl., blijken niet helemaal te kloppen. Initiatiefnemer Simon Dros kreeg te horen dat nummer 25 op de foto niet Janna de Naayer maar Janna Naeye moest zijn En num mer 34 belde persoonlijk op dat ze Corrie in plaats van Cobie Eelman heet. VRIJDAG 15 JANUARI 1999 De gemeente heeft ten behoeve van de volkstuinders die aan de Hollewal het veld moeten ruimen vervangende grond aangekocht. Het gaat om totaal 7.680 vierkante meter. Het perceel ligt op de hoek Pontweg/Westerweg, tussen de bestaande volkstuinen en de Pontweg. Het is gekocht van me vrouw Beekenkamp. Het is nog niet bekend welk bedrag ermee is gemoeid. Het is de bedoeling dat het terrein zo snel mogelijk beschikbaar komt, zodat de tuinders nog dit voorjaar kunnen verhuizen. Het betreft dit jaar tien a elf tuinders, wier grond onder andere nodig is voor het uitvaart centrum van Liesbeth Roeper. Het is de bedoeling van de gemeente dat voor aanvang van het volgend sei zoen alle volkstuinders aan de Holle wal de Pontweg oversteken. Vol gens de afdeling grondzaken, blijven er dan nog enige perceeltjes over. Als beheerder van het terrein, zal de volkstuindersveremging besluiten over eventuele nieuw uit te geven tuintjes Het stembureau dat bij verkiezingen jarenlang in het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat was gevestigd, verhuist naar De Gollards. De sug gestie is afkomstig van de leden van het stembureau zelf, om het oude ren en minder-validen makkelijker te maken hun stem uit te brengen. Het college van b en w heeft het besluit genomen in overleg met de lokatie- manager van Stichting Zorgcentrum Texel. Stemmen in het drempelarme Gollards-gebouw wordt gezien als een extra service aan oudere Texelaars, terwijl deze lokatie ook voor de overige stemgerechtigden goed bereikbaar is. Bij wijze van proef is de stemcomputer vorig jaar al uitgetest in De Gollards. Op 3 maart staan de verkiezingen voor Provinciale Staten op het pro gramma en op 10 juni die voor het Europees Parlement. De provincie gaat akkoord met de aanleg van het fietspad langs de Ruijslaan in De Koog. Dit betekent niet dat de bestaande, recreatieve route die parallel door De Dennen loopt, zal verdwijnen. Staatsbos beheer is bereid deze in stand te houden, mits de gemeente elders op het eiland voor compensatie- grond zorgt. Aan deze voor waarde moet vóór 1 december worden voldaan. De afspraken die met SBB zijn ge maakt, hebben héél wat voeten in de aarde gehad. De dienst handhaaft namelijk het standpunt dat een tweede fietspad in dit kwetsbare deel van De Dennen overbodig is. De gemeenteraad dacht hier echter an ders over. De verkeersveiligheid was volgens de politici dusdanig in het geding, dat raadsbreed werd aange drongen op een tweede route langs de weg. SBB wilde wel meewerken, mits het bestaande pad zou verdwijnen. Toen de kwestie in een impasse dreigde te raken, droeg de raad het college via een motie op zich tot het uiter ste in te spannen om met SBB tot een bevredigend akkoord te komen SBB oordeelde dat de dienst zo'n gewichtig signaal uit de gemeen schap niet kon negeren, waarop het alsnog tot een compromis kwam. Compensatiegrond Liever had SBB gezien dat de ge meente direct natuurgrond ter com pensatie zou afstaan, maar zo snel was zo'n terrein met beschikbaar. Het college verwacht dit in de loop van het jaar wel te vinden. Mocht dit toch niet lukken, dan zal de ge meente eigenhandig de asfaltroute opruimen Alvorens met de aanleg van het nieuw pad van 900 meter lengte kan worden gestart, zal de benodigde wijziging in het bestemmingsplan buitengebied in de krant worden ge publiceerd Burgers die hun beden kingen al eerder schriftelijk bij de gemeente hebben geuit, mogen ook dan bezwaar maken. De aanleg wordt uitgevoerd door aannemer Tatenhove, die bij de aan besteding de laagste inschrijver was. Het fietspad krijgt een breedte van drie meter en wordt uitgevoerd met betonklinkers van 30 bij 30 cen timeter Het storten van beton is niet mogelijk, doordat het benodigde voertuig met vijf meter te breed is Het fietspad komt over een tracée dat, zonder toestemming, al in ge bruik is als wandelroute Er moeten in totaal 100 bomen voor worden gekapt. De provincie vergoedt de helft van de aanlegkosten. De ATB-wedstrijd in De Dennen trok zaterdag 26 deelnemers. Bij de senioren toonde Jan Zijm zich de sterkste fietser. Theo Boom wist hem in de eerste ronden nog enigszins bij te houden, maar moest Zijm daarna laten gaan. Uit het achterveld kwamen Loek van Vliet en Rien Brouwer sterk opzet ten, maarzij konden Boom niet meer achterhalen. In de B-poule won junior Adriaan van Rijsselberghe met grote overmacht. Zijn voorsprong op num mer twee, de dubbel zo oude Niels De basketbalwedstrijd van de dames van De Mareis tegen JBC/N 2 Is verplaatst van zaterdag naar zondag Lokatie (de Burg de Koninghal) en de aanvangstijd (16.30 uur) blijven dezelfde. Jimmink, was bijna een halve ronde Derde werd Piet Kingma. die in de slotfase 'good old' Jan Buis achter zich hield Bij de jeugd nam Steven van Vliet in de eerste ronde de kop om deze positie niet meer af te staan. Zijn broertje Ruben eindigde als derde, achter nummer twee Marcus Bakker. Onder het motto 'Onderwijs eist loon naar werken' roept de Algemene Onderwijsbond (AOB) leraren op in staking te gaan voor meer loon. Sta kers kunnen zich donderdag tussen 9.00 en 10.30 uur onder vermelding van het lidmaatschapsnummer laten registreren in de Thijsseschool in Den Burg. Om 11.00 uur wordt de boot genomen De stakers uit de kop van Noordholland verzamelen zich om 11.30 uur in de hal van het sta tion in Den Helder en reizen daarna gezamenlijk af voor een manifesta tie in Utrecht. De reiskosten van AOB-leden worden vergoed. De belangstelling voor de levende natuur is komen. klant. Het vakantiepubliek wordt kritischer en gaat bewuster om met de natuur. Slaapplaatsen Niet alles staat ter discussie Som mige zaken zijn hard. zoals het uit gangspunt dat er tot het jaar 2002 niet meer dan 45,000 slaapplaatsen mogen zijn. Ook zal men zich moe ten houden aan wat hogere overhe den hebben gesteld Dat komt grof weg neer op consolidatie, kwa liteitsverbetering, recreatief mede gebruik en bescherming van landschaps- en natuurwaarden De gemeente gaat ervan uit dat er thans 42.000 slaapplaatsen in ge bruik zijn. Volgens de bestem mingsplannen kan dat groeien tot 45.688 maar dat is theorie omdat aanvragen in die richting niet alle kwaliteitsverbetering, recreatief medegebruik en bescherming van landschaps- en natuurwaarden. De gemeente gaat ervan uit dat er thans 42.000 slaapplaatsen in ge bruik zijn Volgens de bestem mingsplannen kan dat groeien tot 45.688 maar dat is theorie omdat aanvragen in die richting niet alle maal zullen voldoen aan de voor waarden Verwacht mag worden dat de op handen zijnde discussie voor een groot deel zal gaan over de vraag hoe de nog uit te geven toeristische slaapplaatsen over de diverse sec toren worden verdeeld. Het huidige beleid voorziet in mogelijkheden waarvan vooral de bestaande ho tels, appartementen, zomerhuizen en groepsverblijven kunnen profite ren. Dat moet dan wel in het belang zijn van kwaliteitsverbetering en seizoenverbreding. In de bestem mingsplannen voor De Koog en het buitengebied is vastgelegd dat deze bedrijven maximaal 25% mo gen uitbreiden zolang het met gaat om meer dan 20 slaapplaatsen extra. De gemeentelijke slaapplaatsen- sterk groeiende Uil enquêtes blijkt dat veel gasten vooral 'om de natuur' naar Texel cijfers zijn met keihard omdat niet alleen tellingen zijn uitgevoerd maar ook schattingen zijn ge maakt. Die schattingen zijn aan de lage kant, zo menen de samenstel lers van de discussienota, zodat bij echt tellen zou kunnen blijken dat het aanvaardbare totaal dichter is genaderd dan eerst werd gedacht. Bovendien zijn alleen legale slaap plaatsen meegenomen De dit jaar door de gemeente aan te stellen handhavingsambtenaar zal ille gale slaapplaatsen opsporen Als de gemeente zou beslissen deze alsnog te legaliseren zou het voor lopige plafond van 45.000 slaap plaatsen eerder worden bereikt. Op dit moment wordt ervan uitgegaan dat de 45.000 slaapplaatsen wor den bereikt in 2010 en de 47.000 slaapplaatsen in 2020. Accommo datie die er nu nog bijkomt zal in de zomertop bezet zijn maar in de rest van het jaar is dat misschien met het geval Ter discussie wordt ge steld welke (slechtweer)voor- zieningen op Texel gewenst zijn om verdere seizoenverbreding te verkrij gen en dus de gewenste bezetting van de accommodaties te verkrijgen. Ook de invloeden van de recreatie op het dagelijks leven op Texel komen aan de orde. Dat geldt ook voor de capaciteit van de bootverbinding bij meer vervoersaanbod zullen zonder speciale maatregelen weer onaan vaardbare wachttijden ontstaan. Het imago van slechte bereik-baarheid dat daarmee wordt opgeroepen is zeer hardnekkig. Omdat ervan wordt uitgegaan dat de capaciteit van de bootdienst nauwelijks zal worden vergroot, zijn tips voor betere sprei ding van het ver-keersaanbod bij de discussie welkom. De toeristen van nu zijn met meer die van de jaren zestig. Ze komen niet meer alleen voor het strand, wil len iets ondernemen, vragen over het algemeen om meer luxe en vol gen trends die steeds sneller veran deren. De natuur en de rust blijken echter nog steeds een belangrijke trekpleister te zijn Slechts 8% van de Texelse bevol king vindt dat het in de zomer nog wel drukker mag worden op het ei land en 42% vindt dat toerisme een negatief effect heeft op natuur en landschap De vraag wordt aan de orde gesteld of de leefbaarheid in de dorpen lijdt onder het toerisme. De dorpscommissies worden uitgeno digd te inventariseren wat de knel punten zijn en mogen suggesties doen voor verbetering. De deelnemers aan de discussie kunnen ook hun opinie geven over het recreatief medegebruik van de natuurgebieden en van het agrari sche buitengebied. Verschillende delen van Texel zijn daarvoor al be hoorlijk ontsloten. Moeten ook de jonge polders aantrekkelijker wor den gemaakt voor recreanten? mis oe stroom per auto naar lexei reizende toeristen wordt gespreid, ontstaan geen lange wachttijden en kan Teso met schepen van de huidige grootte blijven varen. opsommen van Verschillende delen van Texel zijn voor fietsende toeristen Alle Texelaars zijn binnenkort in de gelegenheid om hun me ning te geven over de toekomstige recreatieve ontwikkeling van Texel. Wat moet er gebeuren om het maximaal toelaat bare aantal slaapplaatsen niet uit de hand te laten lopen? Welke voorzieningen zijn nodig om het aantal overnachtin gen buiten de zomer op te voeren? Wat moet er gebeuren om wachttijden bij de boot binnen de perken te houden? In hoe verre mag de nog toelaatbare toeristische groei ten koste gaan van het agrarisch gebied? Hoe moet het aantal slaap plaatsen over de verschillende acommodatievormen worden verdeeld? Welke mogelijkheden moeten worden geboden voor het 'verplaatsen' van toeristische bedden? Op welke wijze zou de toeristische aantrekkelijkheid van Texel nog kunnen worden opgevoerd en hoe moet de overlast van toe risme worden vermeden? In hoeverre moet het landelijk ge bied worden opengesteld voor recreatief medegebruik? Voegt een 'centrum voor gezondheidstoerisme' iets wenselijks toe aan Texel? Moet dagtoerisme verder worden gestimuleerd? Hoe moeten de cultuurhistorische waarden van Texel worden veilig gesteld en eventueel ontwikkeld? Als voorzet lanceerden b en w deze week de 'Discussienota over de re creatie op Texel'. Daarin wordt al lerlei feitenmateriaal (onder andere plannen uit het verleden) met be trekking tot het toerisme op Texel op een rij gezet, gevolgd door het len door wethouder Daan Schilling voor een aparte bijeenkomst wor den uitgenodigd Naar aanleiding van de daarbij opgedane bevindin gen volgt eventueel nader onder zoek en vervolgens advies door b en w aan de raadscommissie. De bedoeling van dat alles is dat het plan voldoende publieke draag kracht krijgt en dat uiteenlopende belangen goed tegen elkaar zijn af gewogen. Dit plan wordt door de gemeenteraad vastgesteld en wordt vervolgens ter visie gelegd, met gelegenheid tot het indienen van zienswijzen. Het plan geldt als richtsnoer voor de middellange termijn De bedoe ling is het elke vijf jaar opnieuw te gen het licht te houden. Verleden Het eerste recreatiebasisplan da teert van 1974. Het bekendste on- Het zijn deze en andere vragen die zich straks in een 'brede maatschappelijke discussie' mo gen verheugen. De gemeente lijke beslissingen die eruit voort komen zullen terug te vinden zijn in een aangepast Recreatie basisplan dat de ruggengraat moet vormen van het toeristisch beleid. Dit plan zal waarschijnlijk een andere naam krijgen ('deels- tructuurplan' o.i.d.) en minder vrijblijvend zijn dan vorige recreatieplannen omdat het is geworteld in de wet ruimtelijke ordening. Het ontwerp plan zal over ongeveer een jaar klaar zijn en dan ter visie worden gelegd. B en w willen dat het aandragen van ideeén, op- en aanmerkingen vanuit de bevolking zich voltrekt vóór het aanbreken van het a.s. zomersei zoen. Zodat ook de recreatieve be drijfstak en andere betrokken groe peringen en personen die het 's zomers druk hebben volop kunnen meedoen. Het strand is een belangrijke trekpleister voor toeristen, maar de hedendaagse recreant Is ook in andere zaken geïnteresseerd. paden. Moeten ook in de agrarische jonge polders geschikt worden gemaakt als toe ristische attractie? ontwikkelingen waarover een de mocratisch ingenomen standpunt wenselijk zou zijn. De discussienota is gestuurd aan allerlei groeperingen, waaronder toeristische organisaties en dorps commissies. Maar er zijn vrijwel zeker nog meer instanties en per sonen die belangstelling hebben voor dit voor Texel belangrijke on derwerp. Zij kunnen de discussie nota op het raadhuis inzien of opha len. Op 2 april moeten de reacties bin nen zijn. Daarvóór, in de eerste of tweede week van maart, wordt een openbare bijeenkomst van de raadscommissie voor ruimte, wo nen en economie gehouden waarbij het publiek gemaakte opmerkingen kan toelichten. Nauw bij de recreatie betrokken or ganisaties zoals de Texelse Vere niging van Logiesverstrekkers zul- meer dan 47.000 toeristische slaapplaatsen aanwezig mogen zijn Het tweede recreatiebasisplan werd gemaakt in 1990, vijf jaar later gevolgd door een 'evaluatie' waarbij het maximaal toelaatbare slaap plaatsen op voorlopig 45.000 werd gezet. Ook in het nieuwe basisplan zal de meest gewenste toeristische ont wikkeling in hoofdlijnen worden uit eengezet, waarbij wordt aangege ven wat de invloed is op de leefbaarheid, de natuur, landschap en de werkgelegenheid Het gaat vooral om afstemming van (strij dige) belangen en om te voorzien in het aansluiten van vraag op aanbod wat betreft toeristische voorzienin gen zoals fietspaden en uitgaans gelegenheden. Daarbij wordt uiter aard rekening gehouden met veranderende voorkeuren van de

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5