Gemeente werkt aan publieksbalie 7/c heb stof, mieren en cavia's de Kroniek Dik Haker fietste over evenaar Burger snel helpen via één loket Medaille voor vijf redders lEINEKEN'S BOCK BIER TEXELSE COURANT' Bednj vigheid VTB werkt aan efficiëntie Wielertraining Rederijkers, politiek en een onderscheiding Prijsopgaaf gevraagdT Maandag 8 Februari vertrekken naar Purmerend. ccne flinke zindelijk Vrienden NIET naar de stembus te gaan. *T1T T\ Nederlandscbe Tandarts F EENDERS is op Vrijdag 8 Jan. niTi/ncpiM n J. E. WINKLER. _25_ Archief raadplegen DINSDAG 19 JANUARI 1999 am* con be$ Vc Eén centrale balie waar bezoekers vlot en adequaat alle informa tie krijgen die ze wensen. Op deze wijze hoopt de gemeente de dienstverlening aan de burgers flink te verbeteren. Gisteravond presenteerde een adviesbureau uit Zaanstad aan de Texelse poli tiek alvast een plan. De raadsfracties vinden dat de 'drempel' van het raadhuis omlaag moet, maar aan de maatregelen hangt nog een onbekend prijskaartje, zeker als er een ingrijpende verbou wing van de entreehal voor nodig is. De medewerkers van de huidige re ceptie in het raadhuis verwijzen Vpornamelijk door Bi|voorbeeld naar burgerzaken als iemand een nieuw paspoort wil of naar bouw zaken als iemand een verbouwing wil plegen. Soms gaat het om inge- wikkelde aanvragen, waarvoor een ■particulier of ondernemer langs ver- fctehillende afdelingen moet. Om te ^voorkomen dat men van het kast|e I naar de muur wordt gestuurd en er M onnodige vertraging ontstaat, wil de I gemeente de eigen organisatie be- I ter stroomlijnen. Stap 1 is al gezet: een aantal afde lingen is samengevoegd, omdat ze met hetzelfde eindprodukt bezig zijn Zo zijn onderwijs en sociale zaken ondergebracht bij de sector Welzijn. Daarnaast sleutelt de ge meente aan andere vormen van klantvriendelijkheid, zoals de tele fonische bereikbaarheid, de service aan het loket en de schriftelijke be antwoording. Wiel 'Nu is het tijd voor stap2. Deze be treft de 'clustering' van loket functies. Door de loketten van de verschillende afdelingen naar voren te halen, hoeft het publiek niet meer zelf het raadhuis in', meldt Henk Pennings, die samen met Marit de Porto het project 'kwaliteitszorg' begeleidt. Voorgesteld wordt de loketten on der te brengen in een nieuwe cen trale balie. Volgens de planning van De Vries Advies uit Zaanstad, dat gisteravond een presentatie hield, is augustus 2000 als startdatum haalbaar. Het Zaanse bedrijf, dat momenteel voor de gemeente de millenniumproblematiek in kaart brengt, heeft elders reeds ervaring opgedaan met het opzetten van een publieksbalie. 'Het wiel is dus al uitgevonden', aldus Pennings Overigens heeft de gemeente ook drie andere adviesbureaus bena derd om een offerte te doen De Vries Advies heeft de zaken voort varend aangepakt, zo bleek gister avond Men heeft al een architect schetsen laten maken van de 'entreehal nieuwe stijl'. Verbouwing? De gemeenteraad zal in februari be sluiten of er geld moet worden vrij gemaakt voor de project-begelei ding door een extern adviesbureau en de opleiding van personeel Pennings schat dat dit de komende jaren telkens ƒ80.000,- kost Dit bedrag staat los van de eventuele verbouwing van de entreehal. Op de meerjarenbegroting is hiervoor een miljoen gulden gereserveerd De raad heeft echter nog niet defini tief ja of nee gezegd. 'We denken aan een ruime hal met een balie en spreekkamertjes. Want de klanten willen .met alles aan de balie kwijt, er moet ook ruimte zijn voor een persoonlijk gesprek.' De inrichting van de hal c.q. balie hangt samen met de uiteindelijke opzet Mogeli|k volgt namelijk nog stap 3' de diverse loketten integre ren tot één informatieloket waar alle mogelijke vragen worden beant woord. 'Natuurlijk kun je niet van onze medewerkers verwachten dat ze dat allemaal uit het hoofd weten Daarom zal er een geautomatiseerd kennissysteem nodig zijn. Met be hulp van een standaard-vragenlijst kun je dan via de computer per on derwerp voor de antwoorden zor gen.' Klachtenbaiie Dit jaar wil de gemeente al begin nen met klachtenbalie. Burgers kunnen hier melding doen van be paalde zaken, maar ook klachten deponeren over de manier waarop zij zijn behandeld of over situaties die men onaanvaardbaar vindt. Deze balie zou op 1 juli a s. van start moeten gaan. Hoe ouder hoe gekker. Dik Haker (63) besloot kerst en oudjaar maar eens op de evenaar te vieren. Tweeënhalve week fietste hij met een kleine groep door Ecuador. De hitte en grote hoogte maakten het tot een moordende onderne ming. Texels bekendste fiets- toerist had het avontuur echter voor geen goud willen missen. Met gebruind gelaat en vol verhalen is Haker weer 'veilig thuis' in zijn woning aan het Schilderend. De vraag is echter voor hoe lang, want nu al kijkt hij reikhalzend uit naar zijn volgende bestemming. 'Dat is begon nen toen nog een jochie was en met een vriendje op de fiets door Neder land trok, een tentje achterop. Mijn moeder dacht dat ik nooit meer te rug zou komen. Maar ik hield van het avontuur. Met niks ben ik tevreden, ik red me altijd.' Afdingen Toch zou het tot zijn vijftigste duren alvorens Haker zich ontpopte als een fietsende globetrotter Na onder an dere Cuba. Indonesië, IJsland, Jemen, Zuid-Afrika en Chili was het ditmaal de beurt aan Ecuador. Be halve de vele dia's herinneren ook andere souvenirs in zijn woonkamer aan de verre reis. Haker toont een miniatuur-schildering, gemaakt op een stukje schapenvel. 'Gekocht op een indianenmarkt 'Donde esta el equator, por lavor?' Dik Haker genoot van de vele spontane ontmoetin- gen onderweg. Ook zijn fraaie handgebreide trui met afbeeldingen van lama's heeft hij via afdingen op de kop weten te tikken 'Mijn reisgenoten vroegen: hóe kom jij daar nou weer aan? Zelf konden ze zoiets niet vinden. Een kwestie van verder kijken dan alleen de win kelstraat Voor leuke spullen moet je de steegjes in.' Vlinders Haker pakt een onbekende, harige noot. 'Kijk, deze heb ik meegekre gen van onze oerwoudgids. Schijnt te helpen tegen kaalheid. Te laat voor mij, helaas. In het Amazone gebied heeft élke boom, elke vrucht een functie. De gids maakte eens een kerf in een boom. Als je je met het sap insmeerde, zou geen mug je steken zei hij.' Natuurmens Haker genoot van de tocht door de jungle. 'De meest bijzondere vlinders flad derden om ons hoofd. Kees Maas had daar echt bij moeten wezen.' Een van de leukste ontmoetingen was die met de plaatselijke medicijn man. 'Een jongen uit onze groep was lelijk gevallen en zat onder de schaafwonden Daarna werd hij ook Van links naar rechts Jacob Bakker. Bob Vinke. Jaap Groen. Jaap Hoogerhelde en Peter Quartet. (Foto'6 Honk van Wijk) Vijf Texelse KNRM-mannen zijn onderscheiden met de vrijwilligersmedaille voort lang durige trouwe dienst. De me daille, die in april vorig jaar werd ingesteld en ook bedoeld is voor vrijwillige hulpverleners van an dere organisaties, werd toege kend aan Jacob Bakker, Jaap Groen, Peter Quartel, Jaap Hoogerheide en Rob Vinke. Bakker en Groen zijn al 20 jaar als redder actief, Quartel 15 jaar en Hoogerheide en Vinke 10 jaar. De medailles met bijbehorende oor konde werden uitgereikt door direc teur J Wiebenga van de KNRM. Dat gebeurde tijdens de periodieke gezellige bijeenkomst van redders en partners in hotel De Pelikaan. Eelman Deze gelegenheid werd ook aange grepen om afscheid te nemen van Piet Eelman die zich 46 jaar lang heeft ingespannen voor de reddingsmaatschappij Hij was vuurleider van de wipperploeg in De Koog, commandant van diezelfde ploeg en ook lid van de plaatselijke commissie. De afgelopen 12 jaar hield hij zich bezig met de zorg over de ongeveer 100 collectebootjes die de KNRM op Texel heeft staan Die vormen een belangrijke bron van inkomsten voor de reddings maatschappij De 'Texelse' bootjes brachten het afgelopen jaar meer dan f6.200,- op. De 85-jarige Eelman vond het tijd voor een op volger. Die is er inmiddels. Dirk Kruk (vroeger nanager van Landal Greenparcs in De Cocksdorp) houdt zich nu voor de KNRM bezig met het leeghalen van de bootjes. Piet Eelman ontving uit handen van directeur Wiebenga een fraaie oor konde in lijst. De bijeenkomst werd ook bijge woond door oud-burgemeester W. van Rappard en echtgenote. Van hem werd afscheid genomen als voorzitter van de plaatselijke com missie. Vrachtwagens van de VTB zullen niet meer half gevuld de oversteek over het Marsdiep maken. Dat is te danken aan een interne maatre gel van 'moederbedrijf' Beers Expeditie in Winkel, die de effi ciëntie aanmerkelijk heeft verbe terd. De distributie van beurt goederen (pakjes en andere kleine vracht) vindt sinds kort plaats op het industrieterrein bij Van der Eijk Den Helder BV, eveneens een 'dochter' van Beers. Beers besloot tot de reorganisatie omdat vijfenzestig procent van de goederen die de VTB op Texel be zorgt van de overkant komt. An dersom krijgt het eiland een betere aansluiting op een groot, landelijk distributienet, waardoor goederen van hier ook sneller worden bezorgd aan de andere kant van het Mars diep. De snelheid en de kwaliteit van het vrachtvervoer krijgen hiermee een flinke impuls, aldus een woord voerster van Beers. In de praktijk verandert er niets voor mensen die een pakje willen laten vervoeren, benadrukt Henri van Maldegem van de VTB. 'Ons kan toor aan de Mancoweg blijft het adres waar klanten zich melden. Het is puur een kwestie van economi scher werken. Dat merken we al, want de laatste tijd hebben we hier tussen de middag zelfs de tijd om ons boterhammetje te eten.' Ook krijgt het bedrijf gelegenheid zich (meer) toe te leggen op ander vrachtvervoer, waaronder agrarisch vervoer, opslag en verhuizingen. Hoewel de winter nog lang niet voor bij is, zijn de voorbereidingen voor het nieuwe wielerseizoen al begon nen. Op initiatief van de Bauknecht- Bouwcenter Rab-Ran ploeg wordt elke zondagmidddag een gezamen lijke oefenrit gereden Iedere fana tieke racefietser kan zich daarbij aansluiten. De start is telkens om 14.00 uur vanaf de wielerbaan in Den Burg. KNBM-diredeur J Wiebenga overhandigt de oorkonde aan Piet Eelman arakteristlek beeld van Ecuador: lastdieren, kinderen en tietsers in een bergachtig landschap. nog eens door een taxi aangereden. De medicijnman maakte er een hele show van. met bezwerende gebaren Twee dagen later kreeg die jongen last van een steenpuist Wij lagen natuurlijk in een deuk.' Kuilen en gaten De tocht begon op liefst 4.800 me ter hoogte, op de flanken van de Chimbarazzo 'We zijn naar 5 km gelopen, met de harde wind tegen. Slopend. Kop over kop. net als met wielrennen, bereikten we de top. Boven stond een hut waar we een stempel kregen voor het bereiken van de 5 km-grens. Daar stonden de fietsen klaar en gingen we rap naar beneden via zandwegen vol kuilen en gaten. Op een gegeven moment reden we door de wolken. Alsof we uit de hemel vandaan kwamen fiet sen.' Dat was nog niks vergeleken met een andere afdaling, die van de Cotapaxi vulkaan (4.300 m). De ultiemste ATB-roule. aldus Haker De route naar beneden was name lijk liefst 30 km lang 'Onderweg heb ik stof. mieren en cavia's gegeten', vat Haker samen. De citroenmieren waar hij op doelt, bevonden zich in de schors van een boom. 'Die kon je levend eten, ze smaakten inderdaad naar citroen. De cavia's stonden op de menukaart van een restaurant. Uitproberen dus, maar van mij hoeft het niet meer. Dat vlees was zo taai als schoenzolen.' Travestieten Een figuurlijk hoogtepunt was de kerstnachtdienst in Otavalo. 'We waren de enige zes blanken tussen 2.500 indianen De banken waren voor ons te laag, je kon je benen amper kwijt. De kerk zat stampvol, een kleurrijk schouwspel. Weet je wat me opviel? In de kerk ging het leven gewoon door. Lekker ontspan nen: baby's die werden gezoogd, mensen fluisterden met elkaar en op orgelklanken werd rythmisch ge klapt. Zeldzaam mooi.' Oudejaarsdag was ook een aparte ervaring. 'Dat is daar de nationale bedeldag. Op de wegen werden bar ricades gemaakt waar hele gezinnen bij zitten en muziek maken. Voorbij gangers moesten wat geld geven, dan mochten ze erdoor. Verder zag je overal poppen Om vijf voor twaalf werden die verbrand, zo namen ze afscheid van het oude jaar. 's Avonds was het feest in de stad, met een geweldige travestieten show, optochten en eetstalletjes. Naast het hotel belandden we op een feestje met muziek. Even later stond ik met een trommel in de hand en sloeg een partijtje mee. Spontane verbroedering, niks mis mee.' De nieuwjaarsdag die er op volgde, was snerpend heel. Tot overmaat van ramp kregen Haker en zijn reis genoten 75 km vals plat voor de kie zen 'Die dag was het 35 graden, maar hoog in de bergen lag zelfs sneeuw. De ene dag fietste ik bijna in mijn blote kont, de andere dag in winterkleding Sommigen hadden geen handschoenen bij zich. Hun vingers vielen er in de bergen bijna af.' De temperatuur en de ijle lucht eis ten hun tol. 'Na veertien dagen was de tank leeg. Uitputtend voor jong en oud Het is zó zwaar om boven de 2.000 meter te fietsen. Ga jij op vier kilometer hoogte maar eens bergop rijden. Het dak gaat eraf. je kop staat op barsten.' Al met al was het toch een ge slaagde hoogtestage. De kinderen van de Thijsseschool kunnen er over meepraten. Terug op Texel greep Haker zijn eerste uur als 'voorlees- opa' aan om zijn vakantieverhalen te vertellen. De jeugd hing aan zijn lip pen. Wereldreizigers in spé? Frans Hopman Kende 1904 terugblikkend een droge zomer, in januari was het nog sneeuw en ijs wat de klok sloeg. Pas op don derdag 14 januari meldde de Texelsche Courant: ..Sedert Zater- KiJ slecht weer 1 of 2 dagen later. Des morgens om 11 oor. ran geviscbt Zeefru. Brieven onderlettG9 .,'h, Alg. Adv. Bureau ROUHA (o Amsterdam. Zoolang de voorraad strekt. Nadcto inlichtingen geven de adminietr. do lieer J. li. MOOJEN en genoemde nu!.,r. ral do Yetbool om ELF uur Information geven de Agenten C. C. Ki ïrn. H H a i g x Mevrouw van 't HOF (Post cantoor) vraagt tegen 1 Maart a. s. l.oou f 1,75 per week. Aanbiedingen worden ingowacht bij P LIP D; kViirmoosstraiiL Te koop voor billijken prijs dagavond is de kust vrij van ijs. Mocht de wind uit dezen hoek zoo krachtig blijven doorslaan, dan is er weinig gevaar voor dat het ijs opnieuw de haven zal afsluiten." Ook voor De Cocksdorp en Vlieland was dit goed nieuws: „Zoover het oog reikt kan men van den dijk geen ijs meer in zee zien. De postschuit vaart dan ook weder op gewonen tijd, namelpk di rect na aankomst van de postkar van Oudeschild" In dezelfde krant leerde een optel- en aftreksom dat het totaal aantal inwoners van het eiland op 31 december 1903 5767 personen be droeg, 24 minder dan het jaar daar voor. Een verschil dat mede werd veroorzaakt door het vertrek van liefst 263 personen. Verder wordt gemeld dat in 1903 vijftig huwelijken werden gesloten, vijf levenloze kinderen wer den aangegeven en vier lijken van onbekende personen aanspoelden Ondanks de winterkou vierde het cul turele en het verenigingsleven hoog tij. Zo trok de Rederijkerskamer „Een dracht maakt macht" uit Den Burg over het eiland. „Ditmaal zullen ten beste gegeven worden drie blijspe len: nl: Twee Doven, Flik en Flok in de klem en Het spreekuur van den Dokter. De werkende leden hebben zich ook ditmaal weder ernstig voor bereid. en stellen zich voor den Donateurs met hunne dames eenen aangenamen avond te doen door brengen. Een flink bezoek zij de ka mer toegewenscht1" Een heilwens die Antirevolutionaire Kiesvereniging op gericht onder den naam „Nederland en Oranje" Deze nieuwe vereniging stelde zich ten doel sprekers van el ders te laten komen om voorlichting te geven over politieke aangelegen heden. In het bestuur werden be noemd de heren A. Schoneveld. W.L. Bakker. C Mossel. B Roosendaal en J C. Bremer. En ook op het persoonlijk vlak werden triomfen gevierd, met name door J. Buijssr. uit De Cocksdorp. „Gisteren (16 januari) ontving hij per telefoon het bericht van het Hoofd onzer ge meente, dat hij door H.M. de Konin gin was benoemd tot Broeder in de Orde van de Nederlandschen Leeuw Onie P ro pagan daclub beeft beeloten om v. leie verkieaing Do Cbriatelgk-Democr&tiw'bc Propagandadub .Waarheid en Recht' te Ooitereod. Vergalde Kikkert." HET BESTUUR. van 11-12 uur ie consMiczraiII tJQE LlJTQmOCJd: Wel een bewijs dat zijne diensten welke hij der Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij gedurende een tijdvak van met minder dan 57 jaren bewees, worden gewaardeerd" Tussen de (schaarse) familie-advertenties valt tot slot het huwelijk op van dr W H. Keesom; nog geen professor, wel al assistent bij het Nationaal Laborato rium in Leiden. ,\iiuuui.ju, au j*uunn iwh. l«o onderbande. LANGEVELD DE ROOIJ vragen fcP* wegen» gebrek aan werkkracht tenge volge teleurstelling, aan hunne Drukkerij EF,\ J0\(.F,> die goed kan letcn en schrijven <rn Halfwas of Noodhulp. in een latere krant terecht bleek, want de zaal van Hotel De Zwaan was op zondag 3 januari afgeladen vol, ter wijl de voorstelling in Loodsmans welvaren een week later niettegen staande het slechte weer ook goed werd bezocht. In beide gevallen bleef bovendien een flink deel van het pu bliek „nog eenige uren gezellig bij een, want het laatste nummer van het programma was bal." Tezelfdertijd werd in Oosterend „eene nieuwe 0 K T B O r WD Dr W. D KEES 011, assiiUnt Nat Lab. te Leiden. XX A. n. M. K BE 801Moorman, die ook DUfDi wedernjdecbe familie betrek kingen hunnen hamaken dank betuigen voor de blijken van belangstelling bij bon howeluk ondervonden. Texel, 27 Januari 1901 Belangstellenden kunnen zaterdag 30 januari in 'Tusse de Banke' te recht om het archief, de bibliotheek en het foto-archief van de Histori sche Vereniging te raadplegen Het gebouw aan de Groeneplaats is open tussen 10.00 en 16.00 uur

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5