Momberg wil nieuwe attractie in De Koog 'Zaak lepe de Boer' nadert ontknoping N Cjroen ZwartsJexeh in het hart. Tweejarige peuters naar mondhygiëniste Historie herleeft per koptelefoon Rechter doet dinsdag uitspraak (Zwem)water staat Texels onderwijs tot de lippen... Gemeente wijst burgers op millenniumprobleem Verzekering tegen aanspoelen potvis? Landelijke primeur op Texel VERDER IN DIT ummer 'De Herinnering'; Mevr. Breed-\fenk (103) Schapenkeuring Tuinders niet blij met aanbod gemeente Honderd huzaren herdenken zeeslag de Kroniek Han Bakker vertelt over wandelpassie Omstreden sloop Sport Sluitingstijden op 2 februari texelse'^courant EUROMASTER UUimfTlets oxxitcfM )p het inschrijfbureau in de Thijsseschool lieten zich 78 stakers registreren. (Foto Frans Hopman) Liefst 78 leerkrachten meldden zich gisteren in de Thijsseschool als deelnemer aan de estafet testaking van de onderwijsbon den. Enkele van hen gingen naar de centrale manifestatie in Utrecht, maar de meesten bleven op het eiland. Een 25-tal meesters en juffen van de Texelse basis scholen hield een eigen ludieke actie in zwemparadijs Calluna. Met als motto 'Het water staat het onderwijs tot de lippen' doken de docenten met hun oranje actiepetjes in het subtropische bad. Initiatiefne mer Henk Dekker van de Drijver- school overwon zelfs zijn watervrees om het protest kracht bij te zetten. Tot vreugde van de actievoerders was zowel het openbaar als het bij zonder onderwijs van de partij. Albert Hoven, lid van het stakings bureau, laat een tevreden geluid horen 'De opkomst was goed. al heeft met iedereen zich als staker laten registreren. Dit geeft een ge voel van onderlinge versterking', al dus Hoven, die en passant acht nieuwe leden voor de Algemene Onderwijs Bond (AOB) kon noteren Zijn collega Jan Driehuis, die het CNV vertegenwoordigde, begroette tien stakende leden van zijn vakbond maar schreef geen nieuwe leden in. Het gros van de stakers was afkom stig van de basisscholen, OSG De Hogeberg leverde er 24, waarvan twee met-lesgevende personeelsle den In de hal van de Thijsseschool -waar overigens twee groepen ge woon les kregen- hing een gemoe delijke doch vastberaden stemming De gesprekken gingen niet zozeer over de looneis van de vakbonden maar vooral over de werksituatie in het onderwijs. 'Geen idee om hoeveel procent loon het eigenlijk gaat. Het gaat mij om de waardering voor het vak', ver woordde een onderwijzeres Net werk-directeur Tine Visser, die zelf ook het werk neerlegde, sloot zich daar volmondig bij aan. 'Ik doe dit uit solidariteit met de anderen, maar vooral uit solidariteit met het beroep. De omstandigheden waarin wordt gewerkt zijn niet goed De gemeente geeft op Texel veel financiële steun, bijvoorbeeld voor het muziek onderwijs en de gymlessen. Maar je mag met verwachten dat de ge meente nóg meer taken van de over heid voor eigen rekening neemt.' Volgens Visser moet er moet in het onderwijs van rijkswege hoog nodig geld bij. 'Het is toch te gek voor woorden dat scholen met worden schoongemaakt, dat wordt gewerkt met lesmethoden van tien jaar oud en er geen geld is voor bijscholing. Landelijk wordt bepaald dat de stoe len van goede kwaliteit moeten zijn, 'Help. het onderwijs verzuipt (bijna)!' Ludieke actie van 25 leerkrachten in zwemparadijs Calluna. maar in de praktijk is er per stoel ƒ400,- tekort. Dan zit je dus letter lijk en figuurlijk scheef Ik denk dat 100 procent van de mensen dëarom staakt.' (Foto Frans Hopman) i)e Geschiedenis'. Zo noemt Ed Momberg de spectaculaire ttractie die hij in De Koog wil ontwikkelen. In een nieuw, op- allend gebouw aan de Nikadel beleven bezoekers op mo- erne wijze een historisch avontuur. Dankzij speciale effec- S en lijkt het alsof ze zélf een reis door de tijd maken. Momberg _teeft deze week de dorpscommissie, VVV en gemeente over :ijn plan geïnformeerd en gevraagd om ondersteuning. De ■toorstellingsruimte maakt deel uit van een complex, waarin Mok een restaurant, winkeltjes en dienstwoningen zijn opge- Biomen. Ile projectontwikkelaar uit Oude- child kwam op het idee na bezoek an de voorstelling 'The Pantiles' in urn Bridge Well's (Engeland). Ook ^"indere Texelaars die de show za-, ien, staken hun enthousiasme niet inder stoelen of banken. Reden ■oor Momberg om zijn kans te wa len. 'Buiten het strand en de Dorpsstraat heeft De Koog nauwe- ijks slechtweervoorzieningen, ter- vijl ér jaarlijks duizenden toeristen 'erblijven. Dit is iets waar iedereen laar toe kan, van kind tot bejaarde', 'erklaart Momberg zijn opmerke- ijke initiatief. Walkman n het gebouw komt een deel van Ie Nederlandse en Texelse ge schiedenis op populaire manier tot even Als eerste thema denkt rtomberg aan de Rede van Texel, waar in de Gouden Eeuw honder den zeilschepen wachtten op een gunstige wind om naar de Oost of de West te vertrekken. Bezoekers krijgen na binnenkomst een kopte lefoon of walkman en maken ver volgens een rondwandeling van een half uur a drie kwartier. Ze kruipen bijvoorbeeld in de huid van een scheepsjongen die aankomt in het Oudeschild van de 17" eeuw en in het dorp allerlei dingen beleeft. Het verhaal of hoorspel wordt verteld aan de hand van poppen, filmbeel den, geluiden en geuren. In de fan tasie van Momberg speelt de ge schiedenis zich af tegen het decor van de vroegere De Ruyterstraat Bedoeling is dat de voorstelling een jaar of twee draait en daarna door een ander historisch thema wordt vervangen. In eerste instantie had Momberg de invulling van het pro ject uitbesteed, maar het resultaat was niet naar zijn zin. Momenteel werkt hij zelf aan het verhaal. 'Om dat ik schrijven leuk vind. Vroeger was ik op het lyceum in Leiden een vervelend jongetje met gevoel voor taal. Met de schoolkrantredactie hebben we Godfried Bomans nog eens helpen verhuizen.' Voetangels 'De Geschiedenis' richt zich op Texelaars en toeristen Met name voor schoolklassen en groepen die het eiland bezoeken, kan het een leuk en leerzaam uitstapje zijn. Momberg wijst erop dat het project interessante nieuwe werkgelegen heid zal opleveren. In een brief wijst hij b en w op hun streven om op Texel hoogwaardige arbeidsplaat sen te scheppen. 'Zijn er mogelijk heden om tot een gesubsidieerde grondaankoop te komen?', schrijft hij in dit verband aan het college. Voorts dringt Momberg aan op een éénmalige korting op de bouwleges en verzoekt hij b en w om een vlotte procedure 'met weinig planologi sche voetangels en klemmen'. Volgens Momberg past het project binnen de bestemming 'categorie 3' die voor dit gebied aan de Nikadel geldt. Hij wil echter ook winkeltjes en horeca in het complex opnemen. Bezoekers kunnen daar na afloop Vooraanzicht van 'De Geschiedenis' volgens een ontwerp van architect Ronno Honingh. Realiseren alle Texelaars zich dat bij de komende jaarwisseling belangrijke apparaten kunnen uitvallen of ontregeld raken? Het gemeentebestuur is daar niet ge rust op en zal daarom in de eerst volgende aflevering van de ru briek 'Eilandberichten' in de Texelse Courant oproepen tot aandacht. De gemeente zelf heeft inmiddels het goede voorbeeld gegeven. Vol gens richtlijnen van het bureau De Vries Advies is al in november be gonnen met een onderzoek naar problemen die zich met de pro grammatuur van gemeentelijke computers en andere geautomati seerde techniek kunnen voordoen als de nieuwe eeuw begint. Alles wat bij gemeente, brandweer, open bare scholen e.d. niet millennium bestendig is, wordt vervangen of aangepast. Zou dat niet gebeuren, dan kunnen er grote problemen ont staan met haast alles wat 'automa tisch' werkt, waaronder riool- pompen, verkeerslichten en beveiligingsinstallaties. Het publiek wordt opgeroepen thuis of in bedrijf of organisatie na te gaan of van millennium bestendigheid sprake is bij kassa systemen, centrale verwarming, thermostaten, automatische deu ren en uiteraard computers leder is daar zelf voor verantwoordelijk. Wie niets doet en straks problemen krijgt kan geen schade claimen. Wie meer wil weten kan bellen met het Millenniumplatform, telefoon 0800-999200. artikelen kopen die slaan op de voorstelling en in historische stijl dineren. Wat betreft het meest ge voelige onderdeel, de horeca, is Momberg bereid tot een ruil. 'Op de verdieping boven bakkerij 't Gouwe Boltje aan de Nikadel rust een horecabestemming. Die wil ik hier voor wel inleveren.' Passage Het vestigen van grootschalige win kels is uitdrukkelijk niet de bedoe ling, stelt Momberg in een kleurige brochure. 'Teveel commercie rond de tentoonstelling zal de sfeer en opzet immers ondergraven. Wel is het aardig een bescheiden winkel eenheid te maken voor de verkoop van producten die direct verband houden met de getoonde en ver haalde historie.' Bovendien voorziet het ontwerp in een doorqang of passage in het ver lengde van de 'as' hotel Greenside - Dorpsstraat. Bijvoorbeeld hand werklieden of kunstenaars kunnen daar hun werk op kleinschalige wijze verkopen. In het complex is ook een aantal dienstwoningen gepland. Volgens Momberg is dat nodig met het oog op de veiligheid (voorkoming van Lees verder pagina 5 De gemeente overweegt zich te verzekeren tegen het aanspoe len van potvissen op de Texelse kust. Het opruimen van de kolossale zeedieren heeft veel voeten in aarde en kan flinke kosten met zich meebrengen. Tot dusver moeten kust- gemeenten telkens zelf voor een oplossing zoeken als een potvis aanspoelt. Volgens Arthur Oosterbaan, raadslid en bioloog, is de 'markt' voor de kolossale zeedieren verzadigd. Waarschijnlijk heeft geen enkel museum nog belangstelling om een potvis tentoon te stellen. De kwestie, die deze week aan de orde kwam tijdens een commissievergadering, leverde Texel landelijke publiciteit op. De Telegraaf maakte er giste ren melding van en Radio 1 nam het bericht over. Vandaag komt een team van de Wereld omroep naar het eiland om in terviews af te nemen over het onderwerp. Eerst met de kleine naar het con sultatiebureau en daarna direct door naar de mondhygiëniste. Op deze manier besparen ouders van peuters niet alleen een reis, gebitsproblemen kunnen boven dien al vroegtijdig worden verhol pen. Het Texelse project is een landelijke primeur, dat volgende maand van start gaat. Initiatiefnemers zijn de afdeling Jeugdgezondheidszorg van Thuis zorg Kop van Noordholland en de Stichting Jeugdtandverzorging Texel. Zij zien nog meer voordelen van het gecombineerde bezoek aan het consultatiebureau en de mond hygiëniste. Een 2-jarige is uitste kend in staat om in aanwezigheid van een vertrouwd iemand om zich heen te kijken en zelf dingen te ont dekken Ook het wennen aan een tandartsbezoek past daar prima bij. Voor ziekenfondsverzekerden wordt de rekening van het consult recht streeks bij de verzekeraar inge diend. In de regel vergoeden ook verzekeraars voor particulier verzekerden de kosten of een groot deel hiervan. Het project wordt 23 februari offici eel van start verklaard door wethou der Nel Eelman. Dat gebeurt door middel van een kleine ceremonie in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel in Den Burg. Ouders kunnen voor meer informatie elke werkdag tussen 8.30 en 9.30 uur contact op nemen met de wijkverpleegkundige van de Jeugdgezondheidszorg (tel 313 241) of met de Stichting Jeugd tandverzorging (tel. 315820). U/F, AcF/ef Moet de nieuwbouw van slager lepe de Boer In De Koog worden stilgelegd of niet? Tijdens een gisteren gehouden zitting in de Alkmaarse rechtbank werd nog weinig duidelijk. De president voelde alle belanghebbenden twee uur lang aan de tand, maar zal pas dinsdag uitspraak doen. De Boer laat momenteel aan de Nikadel een omvangrijk complex neerzetten. De bouw is al flink ge vorderd. De contouren van de sla gerij annex eetwinkel en dienst woningen zijn goed zichtbaar. De slager wil graag voor Pasen zijn nieuwe zaak openen en maakt dus haast. Bezwaren van vier Koger onderne mers kunnen echter roet in het eten gooien. Het viertal benadrukt dat de bezwaren niet tegen De Boer zijn gericht, maar tegen de gemeente. Die zou ten onrechte hebben toege staan dat er horeca-activiteiten in het nieuwe bedrijf mogen plaatsvin den. Op dit gevoelige punt spitste de rechtbankpresident haar verhoor toe. Eetwinkel Zowel de gemeente als De Boer betoogde dat er slechts sprake is van verplaatsing van het bestaande bedrijf. In de oude winkel aan net Dorpsplein (inmiddels verkocht aan A. Blom uit Oudeschild die er een vishandel zal beginnen) werden naast de gebruikelijke slagerij- producten al complete maaltijden aangeboden Door gewijzigde voor schriften op het gebied van o.a. hy giëne moest de zaak ingrijpende wijzigingen ondergaan De Boer be sloot vervolgens het gehele bedrijf te verplaatsen naar een nieuwe en grotere lokatie. De bezwaarmakers (F Langeveld, A. Keularts, G. Boerhorst en mevr. W. Oerlemans) vinden dat wél sprake is van een -ongewenste- nieuwe ontwikkeling. Zij wijzen erop dat de gemeente aan De Boer vrij stelling heeft verleend voor een winkel/slagerij én eetwinkel/ pizzeria. Afzwakken Boerhorst en Oerlemans hebben enige jaren geprocedeerd om te voorkomen dat er in De Koog nog veel meer restaurants en winkels bijkomen. In 1997 stelde de Raad van State hen in het gelijk. De Raad bepaalde dat het nog onbebouwde tussengebied aan de Nikadel de bestemming 'categorie 3' zou krij gen Horeca en detailhandel zijn in deze categorie niet toegestaan In de verplaatsing van de slagerij kunnen alle bezwaarmakers zich wel vinden, ondanks dat het detail handel betreft. De horecafunctie moet volgens hen echter vervallen Al in december zou de zaak bij de Alkmaarse rechtbank dienen. De zitting ging echter niet door omdat de partijen probeerden er onderling uit te komen. De bezwaarmakers probeerden De Boer over te halen tot het 'afzwakken' van de horeca- activiteiten, maar de slager hield vast aan zijn plan. Hierop besloten ze de zaak toch voor de rechter te laten komen. Gevolgen De uitspraak kan verstrekkende ge volgen hebben Als de rechter be sluit tot schorsing, beschikt De Boer niet meer over een rechtsgel dige bouwvergunning. Waarschijn lijk zal dit een bouwstop betekenen. Nieuw overleg tussen de partijen is dan niet uitgesloten. 'We zijn er niet op uit om De Boer de nek om te draaien', stelde mr. M. Frantzen, raadsman van Langeveld en Keularts, gistermiddag in een eer ste reactie Maar de zaak is niet alleen voor De Boer van belang. Ook Ed Momberg Lees verder pagina 5 De lang verwachte discussie over de nieuwe openingstijden voor de horeca en de openbare orde-proble matiek in met name De Koog, wordt gehouden op dinsdag 2 februari De kwestie is het enige onderwerp van een speciale commissieverga dering. Plaats en tijd zijn nog niet bekend gemaakt (Advertentie) (jtmm im bet ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van drogisterij NEE- sticker maar wel geïnteresseerd 7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. DPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11350 VRIJDAG 22 JANUARI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv baan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG NEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie, tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1