'Dit optreden onze Texelse doorbraak' Toneelzaal 't Skiltje in de ban van de lach Spannende thuiswedstrijd voor Nilsson E Agenda E teso TEXELSE^» COURANT Protest TVL tegen tweede veerdienst Gemeente schaft rolbezem aan Even een pak SNERT halen in Wat ik zeggen wou... Let op uw saeck! Primafoon AgrarischeVrouwen Cursus Japans bloemschikken Bezielde Wright in Question Plaza Mannenontbijt DINSDAG 26 JANUARI 1999 Doldwaze verwikkelingen, voortvarend op de planken gebracht door toneelvereniging Nieuw Leven, zorgden zaterdag voor menig lachsalvo in het toneelzaaltje van dorpshuis 't Skiltje. Glansrollen in 'De verloofde van mijn vrouw' waren ervoor Dick Witte en Piet Smits, die de sterren van de hemel speelden. De klucht in drie bedrijven speelt zich af in de huiskamer van Theo Schippers (Dick Witte), een begin nend huisarts Hij en zijn vrouw Hella, ingetogen gespeeld door Mia Groenhof, vieren het feit dat zij een jaar getrouwd zijn. Het paar heeft vooralsnog bescheiden financiële middelen en is blij met de cheque die het maandelijks ontvangt van een oom en tante van Hella uit Ca nada. Hun zoon Toby is eigenlijk voorbestemd te trouwen met Hella. Als op de feestelijke dag van het stel. dat een zoontje van één jaar heeft, de Canadese familie onver wacht op bezoek komt, ontstaat grote verwarring, uitmondend in de ene persoonsverwisseling na de andere. Droogkomisch De huishoudster van de dokter is Mathilde, een creatie van Tina Smit. Zij speelde haar rol droog komisch. Vooral haar Oostenrijks accent werkte op de lachspieren In het begin van het stuk heeft zij het aan de stok met slager Janus Kwaadvlieg, een nogal heet gebakerd heerschap, treffend neer gezet door Nic Blom. Consternatie ontstaat wanneer het stuk vlees, bedoeld als verrassing voor het bruidspaar, door haar van inferieure kwaliteit wordt genoemd. Mathilde blijkt ook een door niemand ge kende dochter te hebben, die zij na jaren hoopt te ontmoeten. Dan verschijnt Henk van Emmerik in huize Schippers. Deze vriend van de dokter werd gespeeld door Piet Smits Al snel valt hem de eer te beurt als plaatsvervanger op te treden van de dokter, die op zijn beurt als Mathilde verkleed op een personeelsfeest acte de présence moet geven. Dick Witte maakte van de pseudo-Mathilde een aan stekelijk type. Zowel hij als Piet Smits waren bijzonder goed op dreef. Met name Smits hield het tempo hoog en reageerde uiterst alert op zijn medespelers. En pas sant wordt de uitbundige kunst schilder Henk verliefd op de echte dochter van Mathilde, Fransje, ge speeld door José Pool. Haar mi miek tijdens de avances van Don Juan Henk van Emmerik liet niets te raden over. Sul Een hoogtepunt was ongetwijfeld de opkomst van de familie uit Ca nada, niet in de laatste plaats dank zij de kolderieke uitdossing van het stel Zoon Toby is een door en door verwende jongeling, die zich slechts interesseert voor diepzee- vissen. Jaap Zuidewmd slaagde er in deze sul herkenbaar op het to neel neer te zetten Aanvankelijk wat aarzelend, maar gaandeweg de voorstelling groeide hij in zijn rol. Emmy Zijerveld lukte het om het bazige, maar ook naieve karakter van de tante het hele stuk door ge loofwaardig te laten overkomen. En dan was er oom Charly, een type dat op het lijf geschreven is van Martien de Vries Half Engels, half Nederlands knauwend leefde De Vries zich uit in zijn rol. Zijn timing was uitstekend en het samenspel met dokter Theo in de rol van Mathilde zorgde voor een aantal absurde scènes. Dick Witte (links) in de rol van huishoudster, in de armen van zijn/haar toekomstige schoonvader, Martien de Vries. (Foto Bon Konng) De verwikkelingen volgen elkaar in hoog tempo op en uiteindelijk wor den alle personen weer ontdaan van hun nep-identiteit. Het gezel schap wordt hierbij nog even bijge staan door Cor Cupido in de rol van - 'Zo luidt de regel der wet' - oom agent. Nieuw Leven is er in geslaagd een alleszins geslaagde opvoering te brengen, waarin de kolder hoogtij vierde en de personages nooit kari katuren werden. Een compliment voor regisseur Karin Somers. De grime werd verzorgd door Ria Buis man, souffleuse was Jennifer Boom. Geluid en techniek was in handen van Henk Barhorst 'De verloofde van mijn vrouw' is za terdag nogmaals te zien in 't Skiltje, aanvang 20.00 uur. Ruud Nooy 'We hebben wel vaker op het ei land gespeeld, maar dit ervaren we als onze doorbraak op Texel. Het publiek was van het begin af aan enthousiast en dat hebben we hier nog niet eerder meege maakt. Het geeft echt een kick.' Zangeres Marieke Eelman en de overige bandleden van Nilsson werden tijdens hun energieke optreden in Sam Sam zaterdaga vond omarmd door hun Texelse fans. De drie toegiften aan het eind gingen er in als koek. Spelen voor eigen publiek is altijd spannend, zeker als dat Texelaars zijn, weet de zangeres die zondag in het ouderlijk huis in polder Het Noorden verslag doet van haar ja renlange ervaring op het podium 'Texelaars komen traditioneel moeilijk los. Ze zijn niet de enigen, optredens in de hele kop van Noord-Holland en Limburg worden als moeilijk ervaren. Als het publiek al uit z'n dak gaat, is dat pas aan het eind van een optreden. We heb ben vaak genoeg in zalen gespeeld waarbij men tijdens het optreden met elkaar staat te praten en zelfs de rug naar ons toekeert. Het is kennelijk een houding. Alsof ze vrienden en bekenden niet willen la ten merken dat ze het leuk vinden. Want men kent elkaar hier natuur lijk allemaal. Het frappante is dat mensen na afloop van het optreden op je afstappen en zeggen dat ze het zó geweldig vonden. Ach, je wordt er wel door gehard. Maar geef mij toch maar een zaal die, zoals zaterdagavond, enthousiast rea geert. Dat geeft een geweldig ge voel. We waren vooraf best ner veus. We wilden goed voor de dag komen en laten zien dat we in een jaar tijd zijn gegroeid.' Clubcircuit Het optreden in Sam Sam was het eerste sinds een jaar op Texel. 'We zouden best wel vaker op het eiland willen spelen, maar blijkbaar zit dat er niet in. Dat Reinier (van der Veen, red.) ons toch boekte, was voor ons een verrassing. Ik was nog nooit in die zaak geweest. Het podium is wat kleiner dan ik ge wend ben, maar dat was niet echt een bezwaar In het clubcircuit waarin wij spelen heb ik doorgaans wat meer bewegingsvrijheid.' Sinds de landelijke doorbraak heb ben de oud-Texelaars elk weekend wel een paar optredens Het resul taat was zaterdag goed te horen. Het anderhalf uur durende optreden zat professioneel in elkaar, wat bij voorbeeld was te horen aan de strakke overgangen. Van storende onderbrekingen, om de instrumen ten te stemmen, was geen sprake. Nummers, allemaal van eigen hand, volgden elkaar op in snel treinvaart. De stijve houding op het podium had plaatsgemaakt voor soepel bewegende en stralende muzikanten. Niet saai Marieke: 'Als je 70 tot 80 optredens achter de rug hebt, word je uiteinde lijk wel een goed bandje Saai wordt het voor ons allerminst. We komen overal in het land en trekken steeds meer publiek. Mensen gaan onze muziek herkennen en beginnen mee te zingen en te dansen. Ik wil niet pretenderen dat we helemaal een eigen stijl hebben, maar zeker wel een eigen geluid. Da's toch een groeiproces. Niet eens bewust, maar het gebeurt gewoon Bij het schrijven en het spelen. Je moet blij worden van een nummer, an ders is het niks. Bij Elastic Baby is dat bijvoorbeeld goed gelukt. Da's voor mij een heel dierbaar nummer. Die single leverde ons een contract op en betekende een doorbraak. Ik ben heel benieuwd hoe het de tand des tijds doorstaat.' Studio Teren op oud succes is Nilsson al lerminst van plan. De band, die on langs werd genomineerd voor een landelijke muziekprijs, treft voorbe reidingen voor nieuw repertoire. 'Nu is de periode van schrijven en repe teren aangebroken Komend najaar gaan we de studio in, voor opna men voor onze nieuwe album.' Onderwijl gaan de optredens ge woon door Vrijdag speelden we nog in Venlo en zaterdag op Texel. Zo spelen we elke week een paar keer.' Het vijftal reist niet alleen van hot naar her 'We hebben een crew van twee mensen die de geluidsappara tuur verzorgen. Verder hebben we een chauffeur, die ook de merchandising regelt. Zo verkopen we T-shirts, CD's en andere spul len. Da's een leuke bijverdienste. Maar zelfs dan kunnen we niet van de muziek leven. We doen er alle maal we iets bij. De eén heeft een part-time baan, de ander is freelancer.' 'Het werk, de optredens, de repeti ties en het schrijven van nummers zorgen al met al voor een druk be staan. Maar we doen het met ple zier en zien het als een investering in de toekomst.' De gemeente koopt voor f12.000,- een nieuwe rolbezem die op de grasmaaimachine kan worden ge monteerd. De machine wordt ge bruikt voor het vegen van fietspa den en bij sneeuwruimen. De gemeente had al een rolbezem maar die kon niet worden gebruikt op de inmiddels vervangen maai- machine en aanpassing van de ma chine was naar verhouding veel te duur. brengen is!! Of het nu gaat over een disco in Heerhugowaard, een mega-disco in Zaanstad, de Reguliersbreestraat in het weekend of Gorinchem; op die schietcultuur zitten de Texelaars en het toerisme met te wachten! K.Smidt Den Burg inlichtingen bij EcoMare, te 317741. Marieke Eelman, zangeres van Nilsson: ...Elastic Baby Is voor mij een heel dierbaar nummer... (Fotog«wóTimmerman) (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 Ik lees: 'Het Texelse gemeentebe stuur moet snel duidelijkheid scheppen omtrent de kansen van het project 'De Nieuwe Toekomst' in De Koog (What's in a name?). Aan de vooravond van de 'brede maatschappelijke discussie' over de toekomst van het toerisme op Texel kan niet genoeg worden ge wezen - ook na bezorgde opmerkin gen van o.a. VVV, Teso-directeur Rob Wortel en diverse Texelaars en 'overkanters', die verliefd zijn op ons eiland - op het gevaar van het grote negatieve effect van de 'Nieuwe Toekomst'-plannen in De Koog op de ontwikkeling van het toerisme op Texel. Deze zaak kan en mag met door de politiek worden afgedaan met het gegeven dat er bestemmingsplan- matig eigenlijk weinig tegen in te ■JllJJUjJJJlU'llJÜJlIJ' JL3 Vl-Llul Ï3 j-llliljL Bij Primafoon haalt u tegen een klein bedrag per maand de modernste apparatuur in huis. Bijvoorbeeld de Orlando 90V. Dat is een draadloze telefoon met ingebouwde VoiceMailmelder, voor slechts f 9,90 per maand. Maar u kunt ook kiezen voor een fax, een antwoordapparaat of zelfs een computer. Huren bij Primafoon heeft vele voordelen: onbe perkte garantie op het toestel, moeiteloos inruilen en de mogelijkheid om na een jaar het toestel te kopen. Kom dus snel naar Primafoon of bel gratis 0800-040Z Of bestel via Internet wwwprirnafoon.nl Toeristen die gebruik maken van een eventuele tweede veerdienst, lopen de kans dat ze bij de Texelse logiesverstrekkers aan de vaste deur komen. 'Geen vervoersbewijs van Teso, dan ook geen accommodatie op Texel', is TVL van plan dezelfde houding in te nemen als een eeuw geleden. De logiesverstrekkers schrijven dat in een brief aan Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, waarin ze ervoor pleiten af te zien van een extra vergunning voor een tweede veerdienst naar Texel. Ze beschou wen die als 'ontoelaatbaar en op portuun'. 'Teso heeft bewezen haar verant woordelijkheid te nemen en haar doelstelling - continuïteit, kwaliteit en vervoer tegen zo laag mogelijk tarief - te realiseren. Een tweede veerdienst voegt absoluut niets toe. De huidige is een optimale uit voering van de wens vanuit toe risme, bewoners en bedrijfsleven van Texel. Een extra veerdienst schept voor Teso onnodig extra kosten. Zoals infrastructuur voor controle en kaartverkoop op Texel. Verhoging van de tarieven danwel aantasting van de kwaliteit, veilig heid en vervoersfrequentie zijn mo gelijk het gevolg.' De Texelse gemeenschap zal vol gens TVL Teso door dik en dun steunen, om de continuïteit te be waren 'Hiermee garanderen wij onze eigen positie in de toeris tische markt, waarbij mobiliteit en vervoerskwaliteit voor toeristen een zeer belangrijke rol speelt.' Dinsdag 26 januari h Cinema Texel draait vanaf 20 00 uur Enemy of the State en vanaf 20.30 uur The Horse Whisperer. Om 20 00 komt de afdeling dia lect van de Historische Vereni ging bijeen in 'Tusse de banke' Woensdag 27 januari In De Buureton begint om 14.00 uur voor 55-plussers een voorlichtingsmiddag over de euro h Cinema Texel draait vanaf 13.30 en 15.30 uur Abeltje, vanaf 15.00 en 20.30 uur The Horse Whisperer en vanaf 20.00 uur Enemy of the State De Braziliaanse theatergroep 'Teatro Munganga' voert in de Helderse schouwburg De Kampagne het moderne sprookje 'Dido' op Voor iedereen v.a. 6 jaar. aanvang 14.30 uur, entree ƒ9,-. Donderdag 28 januari OSG De Hogeberg houdt open dag. De gebouwen aan de Haffelderweg en de Emmalaan worden voor geinteresseerden opengesteld van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur. 's Middag zijn met name de oudere leerlingen van de basisschool welkom. Om 14.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Watervogels' in de Geul. Deelname ƒ7,50: aanmelding en h Cinema Texel beginnen n 18.30 en 21.30 uur voorstellinge van Enemy of the State en 20.30 uur van The Hors Whisperer. In de bibliotheek in Den Burg bin gint om 20 00 uur een lezing v;-|oi de schrijfster Rascha Peper, a;Wc wie in 1996 de Multatuliprijs werst, toegekend. Kaarten kosten /7,Sprc en zijn verkrijgbaar bij boekhand0a en bibliotheek. pr< In hotel Rebecca in De Waal k:va men om 20.00 uur de Agrarischthr Vrouwen bijeen. Hoofdmoot v;sa de avond is een lezing van msc vrouw Ingrid Masteling, Arbo-a: viseur in Alkmaar. Te de In Question Plaza treedt vairpe 21.00 uur de Schotse folkgroerei The John Wright Band op. ric Vrijdag 29 januari m; mi h Cinema Texel beginnen o-m< 18.30 en 21.30 uur voorstelling; mr van Enemy of the State en cmi 20.30 uur van The Horsjgr Whisperer. 'M Sp mi Veerdienst Teso onderhoudt de; bc week geen halfuurdiensten. Varco daag mag bij iedere afvaart auto geladen met gevaarlijke stc Ht fen worden vervoerd. Om onnall dige wachttijden te voorkomehc moet tevoren een afspraak woac den gemaakt. Er worden oveire; gens geen wachttijden verwacfdii (Advertentie) In hotel Rebecca in De Waal komen donderdag om 20.00 uur de Agrari sche Vrouwen bijeen. Hoofdmoot van de avond is een lezing van le zing van mevrouw Ingrid Masteling, Arbo-adviseur in Alkmaar. Zij spreekt onder meer over de werk omstandigheden en de gezondheid in de agrarische sector. Anneke Studulski maakt belang stellenden de komende weken weg wijs in Ikebana, Japans bloem schikken. In Japan is dat een kunstuiting, zoals in andere landen schilderen of beeldhouwen. Werken met kleuren, lijnen en structuren is dan ook net zo belangrijk en vormt evenzeer een onderdeel van deze studie. Met symbolische vormen uit de natuur worden gevoelens ver beeld. Elk seizoen maakt weer vele creaties mogelijk. In Nederland wordt in vier stijlen les gegeven: twee klassieke (Ikenobo en Ohara) en twee moderne (Ichiyo en Sogetsu). De Ichiyoschool is geves tigd in Tokyo. Bij demonstraties, die bezocht worden door duizenden mannen en vrouwen, wordt steeds verwachtingsvol uitgekeken naar de prestaties van de headmaster van deze school. In sommige van zijn arrangementen zijn de veranderingen in de samenleving terug te vinden De cursus bestaat uit acht lessen, die twee keer per maand op woens dag tussen 13.30 en 15.30 uur wor den gegeven. De lokatie staat nog met vast. De kosten bedragen ƒ120,- exclusief materiaal. Opgave via tel. 313 323. Voor de eerste keer in het nieui jaar houdt de Baptistengemeeri zaterdag een zogenoemd Manneg' ontbijt. De bijeenkomst wordt gcc pend met een lezing van een Nja' uur door ds. G.J. Sipkema, getitt 'Man, waar sta je?' Vervolge: ij wordt in kleine groepjes over dit e derwerp doorgepraat. Het Manne ontbijt wordt gehouden in kerkg bouw Eben Haezer in Julianastraat en duurt van 8.00 L 10.00 uur. Iedere man die de bijtv.e als grondslag in zijn leven heeft, welkom. De toegang is gratis. 0— gave bij H. Ellen, tel. 312 598 J John Wright (midden), een zanger die zijn emoties niet verhult. Als jongen van twaalf viel hij al op in het jongenskoor. Niet al leen door zijn stem, maar vooral ook door zijn bezieling. Nu, bijna veertig jaar later, is de folkwereld er ook achter: de Schot John Wright kan zingen. Donderdag treedt samen met zijn band op in Question Plaza in Den Burg. 'Wright is emotie', zeggen de lief hebbers. De voormalige schaapher der weet waarover hij zingt en voelt zich tijdens optredens niet te goed om bij gevoelige nummers zijn ont roering te delen met het publiek. De zanger wordt bijgestaan door twee uitstekende muzikanten, violist Stewart Hardy en gitarist Ker Speirs. Dat de laatste ook over ej prachtige stem beschikt, bewijs solo 'Northland Wind', een numiT van de in april uitkomende viert CD van de groep. Voor het concert in Question Pla 1 zijn in de voorverkoop inmidd- f zo'n honderd kaartjes verkoc1 Een gedeelte van de fans komtw de overkant. Nu de groep door N derland toert, grijpen zij de kans meerdere concerten te bezoek! Een heel andere situatie dan tijde het eerste concert van het Schot trio, drie jaar geleden, toen e kleine vijfentwintig Texelai breeduit gezeten aan tafeltjes h eerste kennismaking beleefden, zijn donderdag ongetwijfeld vro aanwezig, want ze weten het inm dels. Wright moet je ondergaan, liefst binnen oogcontact. Het concert begint donderdag 21.00 uur. Reserveren kan via 312 041.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2