Cjroen cZwarLrJ~exels in het harL, Minister zet onderwijs volwassenen onder druk N Beperking openingstijd juridisch onmogelijk Zeehondjes EcoMare nu live op internet Holland Festival op losse schroeven Interwad boordevol informatie timmer Minder geld plattelandsgemeenten Meerderheid commissie voor 2-3 regeling KRBELTEX B.V. VERDER IN DIT ummer Verpleegkundige: schilderen héérlijk 2 Slingeren in jungle van zwemparadijs 2 Jonge amazone in topselectie 3 Politie: het valt wel mee in De Koog 3 Ondernemersverbond heet voortaan TOP 5 de Kroniek w? j 5 Boot vaart niet Gratis fiets voor OSG-personeei -|-Jorszel Nieuws VVV Eerste lepelaar vroeg op eiland TEXELSE^COURANT ©©tea fesüilkotp Afscheidsreceptie Kampeerboeren praten over kwaliteit OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1087 - NR 11354 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: ten ieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) De onderwijsmogelijkheden voor volwassenen staan onder druk. Dat is het gevolg van een fikse korting (36,40 procent) lie de minister van Onderwijs Loek Hermans Texel en ook indere plattelandsgemeenten wil opleggen. De bewinds- lan wil de huidige overheidsbijdrage met ruim eenderde teperken. B en w zijn niet van plan zich er bij neer te leg- |en en tekenen protest aan. De lessen aan volwassen Texelaars, die worden gegeven in d'Ouwe Ulo, jjn bijzonder in trek. Het Regionaal ipleidings Centrum (ROC) dat het derwi|S in opdracht van de ge- ieente verzorgt, heeft dit jaar 107 cursisten in de banken Een groot ntal is van buitenlandse afkomst en laakt zich via de Open School de lederlandse taal eigen Daarmee Idoet het onderwijs aan de belang- jkste doelstelling die de gemeente Ich heeft gesteld. Andere prioriteit is Texelaars met een lage taalvaar- Igheid de mogelijkheid te geven hun nnis van het Nederlands bij te haven. Hierdoor kunnen sneller ,n een baan komen of hun positie irb'eteren. Waardevol vaderlandse taal wordt gedoceerd verschillende niveau's. Verder irdt er les gegeven in Duits, Engels, tonomie en Spaans. Op een toeris- ich eiland als Texel beschouwt de imeente vooral scholing in het Duits als bijzonder waardevol. Via deel- irtificaten kunnen de cursisten uit- idelijk het Mavo- of Havo-diploma irwerven. De lessen worden ver- irgd door Texelse en overkantse icenten. De korting die het rijk voor ogen staat kan niet alleen gevolgen hebben voor de cursisten, maar ook voor de do centen. Zover zal het wat betreft wet houder Nel Eelman (onderwijs) niet komen. 'Het is onverteertbaar als het Open Leercentrum of delen hiervan van ons eiland verdwijnen. We moe ten met alle middelen proberen om datgene wat we hebben opgebouwd In stand te houden. Het is juist op een eiland van enorme waarde zo'n voor ziening te hebben. Als Texelaars voor het volgen van bepaalde vakken naar de overkant zouden moeten, wordt de drempel wel erg hoog.' Andere criteria Oorzaak van de voorgenomen kor ting is de invoering van de nieuwe Wet Educatie en Beroepsonderwijs (WEB). Gevolg is dat er andere crite ria gaan gelden voor het bedrag dat het rijk uitkeert voor volwassenen onderwijs. Het aantal volwassenen in een gemeente telt mee voor 20 pro cent, het gemiddelde opleidings niveau voor 45 procent en de etni sche achtergrond voor 35 procent. Door deze verschuiving vloeit er meer geld uit de onderwijspot naar de grote steden, ten koste van platteland gemeenten als Texel. Op een bedrag van 372.889,- loopt de gemeente een rijksbijdrage van ƒ135.719,- mis (36,40 procent). Het totale bedrag dat aan het volwasse nen-onderwijs wordt besteed is ove rigens groter, doordat ook de ge meente er zelf dit jaar ƒ80.000,- in steekt. Beloftes Via belangenbehartiger de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft het college haar be zorgdheid uitgesproken over de kor ting. Na overleg met de VNG heeft Hermans toegezegd de criteria op nieuw te bezien. Verder gaat hij kijken of de nadelige herverdeling met an dere middelen is te compenseren. Andere belofte is dat de korting gefaseerd wordt ingevoerd Zelf meebetalen Het college is er echter niet gerust op en zal in gewestelijk verband luid aan de bel trekken in Den Haag. Mocht dit protest niet het gewenste effect heb ben, betekent dit wat betreft wethou der Eelman niet automatisch dat de Open School inkrimpt. 'Ik ga voor het volledige behoud van deze instelling. Mocht het rijk voet bij stuk houden, zullen we zelf moeten kijken of de politieke bereidheid er is om het bud get te verhogen. Aan deze optie ben ik in dit stadium echter nog met toe. We gaan dit eerst zwaar aanzetten in Den Haag.' Studiecentrum Behoud alléén van de Open School gaat de wethouder met ver genoeg Vreemde vogels bogen zich bij de presentatie van de website Interwad over de computer. (Foto Gerard Timmerman) Door de hoge waterstand heeft Teso de veerdienst vanmorgen vanaf 8.00 uur gestaakt Ook vanavond is er rond hoog water (20.00 uur) kans op stremming. 'Momenteel moeten we ons beperken tot maximaal Havo-niveau Maar via leren op afstand willen we volwasse nen straks ook de mogelijkheid bie den VWO-onderwijs te volgen.' De wethouder doelt op de ontwikke ling van een studiecentrum, waarmee via het ROC thuis kan worden gestu deerd. De begeleiding vindt plaats vanuit een centraal gelegen studie centrum. Waar dit wordt gevestigd is nog met duidelijk. Momenteel betaalt de gemeente al mee aan de ontwik keling van deze studiemogelijkheid. tetse volwassenen volgen Spaanse les aan de Open School in d'Ouwe Ulo. Als de kortingsplannen van het rijk doorgaan. Is het de ag ol dergelijk onderwijs volgend jaar nog mogelijk is. (Foto mbkf Alle 85 personeelsleden van OSG De Hogeberg kunnen een 'fiets van de baas' krijgen. De schoolleiding maakt gebruik van een speciale regeling die fiscaal aantrekkelijk is voor zowel het personeel als de school. Om de auto in het woon-werkverkeer terug te dringen, geeft de rijks overheid een premie om het fiets- vervoer te stimuleren. Een bedrijf uit Purmerend is hier handig op ingesprongen en stelt op grote schaal fietsen beschikbaar. Onderwijsinstellingen in Den Hel der zijn de Texelse scholenge meenschap al voorgegaan. Don derdag komt het bedrijf met een aantal fietsmodellen naar het ei land. zodat de leraren hun voor keur kunnen aangeven. Overi gens zijn ze niet verplicht aan de regeling deel te nemen. Het epicentrum van het plaatse lijke nieuws ligt de laatste tijd on miskenbaar in De Koog. dat knusse badplaatsje waar het 's zomers gezellig bruist van vrolij ke vakantiegangers en waar 's winters meestal geen bal te be leven is. Die tijd lijkt voorgoed voorbij. Een deel van de natte horeca-uitbaters, winkeliers en andere dienstverleners gunt el kaar het licht in de ogen niet en schuwt geen middel in de concur rentiestrijd. 'En de boer hij ploeg de voort....' en moet zich vooral niet op z'n kop laten zitten. Ter plekke verrijst er binnenkort een hoogstnoodzakelijk cultureel- historisch bouwwerk. Het Koger Karlaskasteel of de Momberg- burcht? Hoe konden we ooit zon der! De drugshandel in De Koog stelt volgens onze Bovenste Bromsnor niets voor en boven dien patrouilleert hij liever daar dan in de Koningsstraat in Den Helder. Wegens de gezelligheid 't Zal mij benieuwen wat er vol gende week weer in High Socie ty De Koog staat te gebeuren. Horszei Vervroegen van het sluitingsuur van cafés, zoals wordt gewenst door de Texelse Vereniging van Logiesverstrek- kers en een reeks andere organisaties, ligt juridisch zeer moeilijk. Het zou betekenen dat de zakelijke mogelijkhe den van de exploitanten worden beperkt. Daar hoeven zij geen genoegen mee te nemen omdat hun bedrijfsvoering is gebaseerd op de huidige openingstijden. Zij moeten kunnen rekenen op consistent overheidsbeleid in deze; anders zou geen sprake zijn van rechtszekerheid. Verkre gen rechten moeten daarom worden gerespecteerd, tenzij daartegen zeer zwaar wegende argumenten kunnen wor den aangevoerd. Aldus werd woensdagavond uil- gelegd door waarnemend burge meester J. Gutker als reactie op het voorstel van genoemde orga nisaties om het absolute sluitingstijdstip te stellen op twee uur 's nachts, in plaats van drie uur. Het was duidelijk dat hij twee uur als sluitingsmoment geen haalbare kaart vond. De raadscommissie voor bestuur en organisatie en vertegenwoordigers van betrokken groeperingen discus sieerden de hele avond over de voorgestelde openingstijden en de daarmee samenhangende maatre gelen om rust en orde op straat te handhaven. Door wat de commissie leden er over zeiden werd de ver wachting gewekt dat het (nog met definitieve) collegevoorstel voor de '2-3 regeling' het wel zal halen, ze ker als vast staat dat sluiting om twee uur door de rechter onderuit zal worden gehaald Het idee van het college om de cafés op vrijdag- en zaterdagavond nog een half uur langer open te laten (dus tot half vier) is echter van de baan. Gutker trok het in, na kritiek van verschillende kanten op deze vorm van onduidelijkheid. Het bleek dat het half uurtje extra bedoeld was als service voor de Texelse uitga anders, maar voor het college was het geen halszaak. De verdere discussie zal daarom vooral gaan over de aard van de Wie de zeehondjes in het bassin van EcoMare wil zien zwemmen, hoeft geen reis meer naar het natuureducatiecentrum te onder nemen. Via internet zijn de blikvan gers van de wadden rechtstreeks te volgen. Interwad (www.wad- denzee.nl), de vernieuwde website van de ministeries van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) en Verkeer en Waterstaat, werd dins dag in gebruik genomen. De live-beelden die de website 24 uur per dag uitzendt zijn slechts een klein onderdeel van de enorme hoeveel heid informatie over de Waddenzee op Interwad. De website bestaat sinds 1997 en wordt dagelijks door zo'n honderd mensen bezocht. De groeiende belangstelling spoorde de ministeries aan het interactieve me dium te moderniseren. Kosten noch moeite zijn gespaard om kennis en informatie op een gebruikers vriendelijke wijze te bundelen en via internet aan te bieden. Zo is bijvoor beeld gebruik gemaakt van de infor matie op de populair wetenschappe lijke CD Rom 'De Vleet' van EcoMare Dankzij de modernste software is op eenvoudige wijze een weg te vinden in de enorme brij aan informatie. Zo is er een schat van gegevens over toerisme, flora en fauna, visserij en actuele ontwikkelingen. Het is be schikbaar voor bijvoorbeeld onder zoekers of studenten die een schptie moeten schrijven. Maar ook voor toe risten die meer willen weten over de wadden. Om zich verder te informe ren bestaat er zelfs een koppeling met de pagina van de VVV op Texel. Het verstrekken van informatie is niet de enige doelstelling van Interwad De betrokken overheden moedigen gebruikers aan om via internet mee te discussiëren over actuele ontwik kelingen in het waddengebied. Ge hoopt wordt dat, naast de instanties die normaal bij de discussie worden betrokken, ook andere geïnteresseerden zich laten horen De nieuwe Planologische Kern beslissing (PKB) voor het wadden gebied is zo'n onderwerp Omdat Interwad vanaf 2000 zichzelf moet bedruipen, deden sprekers Ir. J.R Hoogland namens Rijkswater staat en ir H R. Oosterveld namens LNV-Noord een beroep op de lagere overheden, zoals de gemeente, te participeren aan het internet-project. Overigens was het college bij de pre sentatie niet van de partij. maatregelen om de rust op straat te waarborgen. Woensdag werden al de nodige voorzetten gedaan op het gebied van gespreide afvoer van de uitgaanders. Zwarte bladzij Tegenstanders van de voorgestelde 2-3 sluitingsregeling bedienden zich van krasse taal. Voorzitter Harry Wuis van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (mede namens onder meer Dorpscommissie De Koog, Recron, Hotelvereniging, strandexploitanten en Teso) sprak van 'een zwarte bladzijde in de ge schiedenis van Texel' Hij betoogde dat het college voorbijgaat aan de belangen van de rustzoekers die de overgrote meerderheid vormen van het publiek waar zakelijk Texel het van moet hebben. Het imago van Texel wordt geschaad en het idee staat haaks op ontwikkelingen die te maken hebben met duurzaam toe risme en nationaal park, 'Dit wordt een historische bestuurlijke blunder'. Ongeloof Ook voorzitter Frits Agter van de Koger dorpscommissie, bevangen door 'verbazing en ongeloof', had geen goed woord voor het voorstel Lees verder pagina 5 De traditionele voorjaarsbode, de lepelaar, is gearriveerd Het eer ste exemplaar werd woensdag middag waargenomen in natuur gebied De Geul bij Den Hoorn De sierlijke witte vogel streek neer in de buurt waar zich elk jaar een lepelaarskolonie bevindt Rob Dekker, wetenschapper van het Nioz, zag het dier en maakte er direct melding van bij EcoMare. De eerste lepelaar is ditmaal aan de vroege kant. Ge middeld keert hij rond 25 februari terug van zijn overwinterings plaats in West-Afrika. (Advertentie) (jn<a %worVjixii i la btl Aart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ■Blttra.iijC'BHKWBWIBHI NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'' Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De dagen voor het inmiddels tradi tie geworden Holland Festival in Den Burg lijken geteld. Het meren deel van de horeca-exploitanten is volgens de organiserende vereni ging Texel Jazz niet bereid er geld bij te leggen. Het bestuur wil er mede daarom geen vervolg aan geven. Het voortbestaan van de Midzomer- en Bluesfestivalx staan niet ter discussie. Het is de financiële kant van het ver haal dat de doorslag heeft gegeven, verklaart bestuurslid Joop Groen 'Wij als vereniging willen er ook niet op toeleggen en willen de rekening niet bij sponsors leggen 1 Anders dan bij het goed draaiende Midzomerfestival en het Blues festival, wordt voor de Hollandstalige muziek geen entree geheven. Exploi tanten kunnen hun kosten alleen terugverdienen uit de extra omzet, maar ook die laat te wensen over. Veel van de mensen die 's middags komen kijken, laten zich 's avonds niet zien. Ook attracties als de solexwedstrijden hadden niet het ge wenste resultaat. Het bestuur zal het standpunt binnenkort voorleggen aan de leden. Waardeloos De houding van het bestuur en de horeca is een teleurstelling voor Kees Tesselaar Klaassen, die als artiest elke jaar van de partij is geweest 'We hebben zulke leuke festivals in Den Burg. Het is ronduit waardeloos dat er elk jaar zoveel gekrakeel over is. Bij optredens aan de vastewal vragen mensen me regelmatig wanneer het Holland Festival is. Een betere pro motie kunnen we ons toch niet wen sen Klaassen, die zich een betrokken buitenstaander noemt, vindt het wat kortzichtig als de horeca meent dat zo'n festival winstgevend moet zijn 'Je kweekt toch een stuk goodwill bij je klanten.' Nog een week en dan tikt Frans Hopman zijn laatste bericht als hoofdredacteur van de Texelse Courant Vrijdag 12 februari neemt hij afscheid van de krant Alle lezers, correspondenten en andere relaties met wie hij in de loop der jaren contacten heeft onderhouden, zijn tussen 17.00 en 19.00 uur welkom tijdens een informele receptie. Tevens kan men de hand schudden van de nieuwe hoofdredacteur, Gerard Timmerman. De bijeenkomst is in het TC-kantoor aan de War moesstraat in Den Burg. De Vereniging van Texelse Kampeerboeren (VTKB) heeft donderdagavond 11 februari jaar vergadering in hotel De Lindeboom, aanvang 20.00 uur. Na afloop van het huishoudelijke gedeelte houdt Ing AL. Rodenburg, beleids medewerker Verbrede Land- en tuinbouw van LTO Nederland, een lezing over een kwaliteitssysteem voor boerderijtoerisme Voorzitter Jan van Heenvaarden is periodiek aftredend, maar heeft zich herkiesbaar gesteld. Nico Roeper is met herkiesbaar. Als opvolger is Marja Roeper van 'Ora et Labora' kandidaat gesteld.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1