(jroen c2wartsjexeh in het harL, Texel lonkt naar nieuwe bedrijven N Rechter: 'Ook geen winkels aan Nikadel' Boet misstaat naast grote bedrijfsloods 'Méér hoogwaardige werkgelegenheid' Nog geen schot in zaak lepe de Boer Sportraad pleit voor gefaseerde aanpak sportpark VERDER IN DIT ummer Impressies van DEK en Oud-Leerlingen 2 Texelse topbands in Question Plaza 2 Huwelijk hoofdredacteur loopt ten einde 5 Zware storm zorgt voor kustafslag 5 Wintertafereel Texelse vrachtwagen met chipsaardappels veroorzaakt ravage Gedeputeerde naar probleembedrijven Verplaatsing mogelijk met subsidie? PvdA-voorzitters in spe naar Texel Bridgen verplaatst TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11355 DINSDAG 9 FEBRUARI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 S Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b g g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Pogingen van de gemeente om nieuwe, niet-toeristische bedrijven naar het eiland te krijgen hebben nog geen resul taat gehad, maar mogelijkheden zijn er zeker. Dat conclu deert het door b en w ingehuurde Bureau Bartels in het rap port 'Versterking van Hoogwaardige Werkgelegenheid op Texel'. Een call center, een informaticabedrijf en een advies bureau worden als kansrijk voor Texel beschouwd. boor het ontbreken van hoogwaar- iige werkgelegenheid voor hoog- jpgeleide Texelse jongeren, bestaat ïhvoor dit deel van de beroepsbevol- <ing onvoldoende emplooi. Het ge- *olg is dat veel jongeren na het vol tooien van hun opleiding het eiland de ittg toekeren. Om dit proces te keren, gaven b en w Bureau Bartels op dracht te kijken in hoeverre Texel lintrekkelijk is voor nieuwe, hoog waardige bedrijven. Andere taak was heit leggen van contacten met perso len en instanties. De nieuwe bedrijven moeten een zin- /olle toevoeging zijn aan wat er al is. De arbeidsmarkt is in veel sectoren is toch al krap en zit zeker niet te sprin gen om nog meer vraag naar de zelfde mensen. Dat de wervende acties van Bartels niet direct iets opleveren, is tevoren ingecalculeerd. Het oprichten van nieuwe bedrijven neemt meer tijd in beslag dan de tijd die Bartels was gegund. Oud-Texelaars tet bureau heeft de mogelijkheden lie het eiland startende ondernemers ran buitenaf biedt in kaart gebracht. De verwachting om oud-Texelaars lie een onderneming aan de vaste- val hebben, naar het eiland te halen, twam niet geheel uit. Toen ze moei- ijk bleken te traceren, ism de Texelse Dourant een oproep gedaan. Dit le- rarde slechts enkele reacties op. Deen resultaat had een enquête on- ler leerlingen van OSG De Hoge- >erg, waarin ze werden gepolst over iventuele plannen voor het starten ran een onderneming. Welgeteld één Realisatie van de gewenste voor- ueningen in Sportpark Den Burg Euid kan het best gefaseerd llaatsvinden. In navolging van de :lubs hanteert ook de Texelse Sportraad dit officiële standpunt. De benodigde middelen die voor ie investeringen nodig zijn, zou- ien deels uit het structurele over- »chot van de gemeente moeten tomen. Vanavond buigt de raad zich over de besteding hiervan. tlaast de ƒ1,3 miljoen die de raad al teelt uitgetrokken voor de invulling ran het park, zou er nog een miljoen txtra nodig zijn. De verenigingen he en tijdens een hoorzitting onlangs Jlijken veel goedkopere oplossingen ie weten en ook zelf te willen bijdra- JBn. Om tot een optimale invulling /an het sportcomplex te komen, ioet de Sportraad een beroep op iet college en de raad het eerder uit- jebrachte advies te onderschrijven gl in samenspraak met de vereni gingen te streven naar een veilig en pjted geoutilleerd complex. vragenlijst werd ingevuld, maar die was anoniem. Zes cursisten aan het Regionaal Onderwijs Centrum van Noordholland gaven aan op langere termijn een onderneminq te willen beginnen. Omdat het veelal detail handel betreft, vallen ze buiten de doelgroep. Van de initiatieven wordt een Texels call center, van waaruit telefonisch marktonderzoek wordt gedaan, kansrijk geacht. Het kan volgens Bartels werk bieden aan her intredende vrouwen, langdurig werk lozen en laag opgeleide jongeren. IT Opmerkelijk is de ambitie van een informatica (IT)-ondernemer uit Noord-Holland om op Texel een be drijf voor de productie van internet sites en CD-roms te vestigen Op het eiland zouden ze in een 'inspirerende en rustige omgeving' aan hun crea tieve activiteiten kunnen werken Het gaat om een nevenvestiging van een bestaand bedrijf. Ook een overkants technisch adviesbureau zou een dépendance op Texel willen openen Met name de echtgenote van de on dernemer zou graag terug naar Texel willen. Startende bedrijven kunnen draaien op opdrachten van bestaande bedrij ven, zoals het NIOZ Het gaat met name om werkzaamheden die het instituut zelf niet kan uitvoeren. Faci liteiten van deze instelling kunnen ook worden gebruikt voor het onlangs door het NIOZ en IBN opgerichte Kennis Centrum Texel. Lamsvlees Andere initiatief dat van het eiland zelf komt is de oprichting van een keten van Texels lamsvlees op commer ciële basis De volledig keten (schapenboer, slachterij en handel) staat daarbij onder controle. Het product wordt verwerkt op het eiland en verkocht aan restaurants in het hele land. Uit marktonderzoek blijkt dat het initiatief haalbaar is en vijf extra arbeidsplaatsen kan opleveren. Een ondernemer die de kar wil trek ken is al gevonden, alleen zou bij de slachterij in Oudeschild weerstand bestaan tegen het idee. Het scheepswrak van de VOC De Lelie dat op de Rede van Texel ligt zou als leer-werkproject kunnen die nen. Het schip kan volgens Bartels worden geconserveerd en afge bouwd. Het bureau verwacht dat Texel hiermee een 'toeristische top attractie' in huis haalt, waarmee werk zoekenden kunnen worden ingescha keld. Omtrent financiering van het project bestaan de nodige vraagte kens. Palingkwekerij Ambitieus is ook het plan voor een Texelse palingkwekerij. Veel spullen Lees verder pagina 5 Terwijl de rest van Nederland flin ke hinder ondervond van sneeuwval en gladheid, bleef de overlast op Texel beperkt. Noe menswaardige aanrijdingen de den zich niet voor. Wel zorgde de sneeuw zowel gisteren als van daag voor een winterlandschap Hier en daar leverde dat fraaie taferelen op, zoals dit weiland met paarden aan de rand van Den Burg Aan de donkere lucht te zien is de volgende sneeuwbui alweer in aantocht. (Foto Frans Hopman) Een Texelse vrachtwagen combinatie die maandagnacht om 0.30 uur op de A27 slipte en kan telde, heeft een ravage veroor zaakt. De lading van 25 ton aardap pels kwam op het wegdek terecht en blokkeerde het verkeer. Beel den van het ongeval waren vele malen te zien op de landelijke tele visie. De chauffeur is met lichte verwondingen opgenomen in het ziekenhuis, maar mocht gisteren weer naar huis. Waar de gladdigheid aan de vastewal voor veel botsingen en files zorgde, vie len de problemen op Texel mee De vrachtwagencombinatie, een zo genaamde onderlosser, was met aardappels onderweg van Frankrijk naar Broek op Langedijk. Ter hoogte van Everdingen, tussen Vianen en Culemborg, verloor de circa 26-jarige chauffeur op de gladde weg de macht over het stuur Door het ongeval kwam de lading met chips aardappelen op de A27 terecht, waar door de doorstroming van het verkeer geruime tijd stagneerde De doorstro ming kon worden hervat toen de la ding in andere containers kon worden geschept. Een deel van de vracht moet als verloren worden be schouwd Zowel de truck als de op legger raakten zwaar beschadigd. De vrachtwagen is naar een garage in Warmenhuizen gesleept De Texelse chauffeur kreeg bij te buiteling glas splinters in z'n oog en verbleef hier voor een nacht in het ziekenhuis Het is met bekend of hij hiervan blijvende gevolgen ondervindt. Pekel Gladheidsbedstrijders van de ge meente en Rijkswaterstaat gingen gistermorgen op Texel met vijf strooi wagens de straat op, nadat ook zondagmorgen en -avond was ge strooid. Waren het toen alleen de hoofdroutes, gisteren werden alle wegen onder handen genomen. CDA-gedeputeerde Bob Verburg kan woensdag met eigen ogen zien met welke problemen agrarische bedrijven nabij verzurings- gevoelige gebieden kampen. De provinciebestuurder, die tevens voorzitter is van de Stivas, komt naar Texel op uitnodiging van de Stichting Agrarisch Texel, Verburg geeft 's morgens in De Linde boom zijn visie op de veranderingen inde Texelse landbouw Verder wordt gesproken over maatregelen als diepspitten, draineren, kavelruilen en relatienotagebieden. De bestuurder, die landbouw en landinrichting in z'n portefeuille heeft, maakt 's middags een rondrit over het eiland. Er wordt gestopt bij de veehouderij van Jo Zoetelief, in de nabijheid van natuur gebied Waalenburg. Het bedrijf, dat twee opvolgers heeft, heeft geen uitbreidingsmogelijkheden en zal hiervoor dus moeten verhuizen. Dankzij de stroonnstallatie op de stratemakerswagen, konden ook hof jes en fietspaden worden behandeld- Met de hand zijn trottoirs rond bejaar den- en andere centra met pekel be strooid. Blijkbaar met succes, want er zijn geen meldingen binnen gekomen over glijpartijen en ongevallen. De dorpscommissie van De Waal wil dat de schapenboet Laagwaalder- weg 32 wordt gerestaureerd. De boet, eigendom van De Wit Seed Oil B.V. verkeert thans in bouwvallige staat en zal binnen enkele jaren in elkaar zakken als er niets gebeurt. De eigenaar voelt wel voor behoud maar dan in combinatie met ver plaatsing. De boet staat nu vlak bij de recentelijk gebouwde enorme bedrijfsloods van De Wit, een situa tie waarover menige voorbijganger zich verbaast. Een eind verderop zou de boet veel beter tot zijn recht komen De dorpscommissie heeft het col lege van b en w om aandacht ge vraagd voor dit geval. Verplaatsen van een schapenboet was op Texel niet eerder aan de orde, althans met in een situatie als deze Er bestaat geen beleid voor en dat moet dus nog worden ontwikkeld, waarbij een van de punten kan zijn welke af stand minimaal tot de overige be bouwing moet worden aangehou den. Typerend voor een Texelse schapenboet is immers dat deze op een 'afgelegen' plek staat. De Wit denkt aan een verplaatsing over on geveer twintig meter maar dat lijkt veel te weinig om de gewenste land schappelijke verbetering te krijgen. Een ander probleempje is dal de boet niet als rijks- of gemeentelijk monument is aangemerkt zodat res tauratie niet voor subsidie in aan merking komt. Hij zou alsnog op de gemeentelijke monumentenlijst kun nen worden gezet als de door b en w ingeschakelde deskundige zou advi seren dat het gebouw cultuurhisto risch voldoende belangwekkend is. In dat geval zou een subsidie van 70 of misschien zelfs 80% mogelijk zijn. Voorzitter Jos Engelvaart van de Stichting Dorpsherstel Texel (de or ganisatie die diverse boet- restauraties heeft laten uitvoeren) heeft gesubsidieerde restauratie in combinatie met verplaatsing niet meegemaakt. 'Bij boeten die op de rijksmonumentenlijst staan, is het onmogelijk. Maar misschien is er ten aanzien van boeten van de gemeen telijke lijst, meer beleidsvrijheid'. Dat laatste klopt, maar de gemeente is er huiverig van. Niet lang geleden werd een verzoek om verplaatsing en restauratie van een bouwvallige boet bij Oost van de hand gewezen. In dat geval wilde de betrokkene de boet dicht bij huis hebben en dus tot een van zijn bijgebouwen maken. Als dat wordt toegelaten is het hek van de dam want er zijn ongetwijfeld meer mensen die op deze aantrek kelijke manier een bijgebouw willen verwen/en. Meer kans van slagen heeft een regeling met waarborg dat een boet bij verplaatsing op ruime afstand (bijvoorbeeld tenminste 100 meter) komt van bestaande bebou wing of een bouwblok. Maar het om gekeerde (dus het niet mogen neer zetten van grote gebouwen binnen een bepaalde afstand van een boet) is ook denkbaar. Als zo'n regel al had geweest, had de huidige situatie aan de Laagwaalderweg niet kun nen ontstaan. Oud-eilandgenoot Erik van Brug gen en Lennart Booij, samen in de race voor het voorzitterschap van de PvdA, brengen zondag een be zoek aan Texel. Ze laten zich ver gezellen door Kamerlid Margreet de Boer, oud-minister en tot voor enkele jaren lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. De drie zijn gast van de Texelse af deling van de PvdA, die hen ont vangt in café De Pilaar in Den Burg. In deze horecagelegenheid, het vroegere 'stamcafé' van Van Brug gen, werden al eerder bijeenkom sten van de PvdA georganiseerd, onder meer met de jongeren beweging Niet Nix en met staatsse cretaris (toen nog Kamerlid) Rick van der Ploeg. Van een zorgvuldig vastgesteld pro gramma is geen sprake. Uiteraard zullen de kandidaat-voorzitters van de gelegenheid gebruik maken zich te willen presenteren aan geïnte resseerden Daarnaast heeft Van Bruggen laten weten zich met ple zier te laten informeren over de voorstellen voor een nieuw recreatiebasisplan op Texel. Bo venal hopen Booij en Van Bruggen - die zich graag profileren als vernieuwers en voorstanders van openheid en discussie - op ruime belangstelling, liefst niet alleen van geestverwanten De bijeenkomst in De Pilaar duurt van 15.00 tot 17.00 Niet alleen de vestiging horeca aan de Nikadel is verboden, ook de komst van nieuwe winkels moet worden uitgeslo ten. Eerst moeten de open plekken in de Dorpsstraat wor den ingevuld. Aldus blijkt uit de toelichting op de uitspraak van mr. M. Zijp, president van de arrondissementsrechtbank in Alkmaar, in het geding over de slagerij van lepe de Boer. Eind januari werd de bouw hiervan op last van de rechter stilgelegd. 9 schapenboet op een steenworp afstand van de massale nieuwbouw. (Foto Harry do Groot) EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF De rechter baseert het oordeel op bepalingen in het bestemmingsplan De Koog. 'Blijkens de plantoelichting is uitbreiding van het aantal winkels in de toekomst economisch gezien niet haalbaar. Voor zover die ruimte er in de toekomst bestaat, zal die in de eerste plaats door de huidige on dernemers moeten worden benut voor schaalvergroting en kwaliteits verbetering. Om de levendigheid van de Dorpsstraat ook in de stillere pe riode van het jaar te verhogen, dient te worden gestreefd naar handhaving van minimaal het huidige winkel bestand in de Dorpsstraat ten zuiden van de Kaapstraat. De vestiging van nieuwe winkels aan de Nikadel zal moeten worden uitgesloten. Verder is in de toelichting opgemerkt dat het gevolg van de uitbreiding van het horeca-aanbod aan de Nikadel zal zijn dat nog meer bedrijven in de win termaanden zullen sluiten; dat de mogelijkheden voor de noodzakelijke investeringen van de horeca in de Dorpsstraat worden beperkt en dat de mogelijkheid om open plekken in te vullen wordt beperkt Geen verplaatsing Volgens de rechter betreft het bouw plan van De Boer geen verplaatsing van de slagerij aan de Dorpsstraat, maar is uitsluitend sprake van schaal vergroting en kwaliteitsverbetering. Zijp oordeelt dat de activiteiten van het bedrijf qua aard en functie aan merkelijk verschillen van die van voorheen 'Niet is gebleken dat de voormalige slagerij een restaurant- en snackbarfunctie had, waarvoor thans bij bestreden besluit vergun ning is verleend.' Naar oordeel van de president is op geen enkele wijze aangetoond dat er draagvlak is voor het nieuwe bedrijf. Voorts overweegt de rechter dat in de voormalige slagerij weliswaar een vis handel wordt gevestigd, maar dat daarmee niet vaststaat dat de nieuw bouw niet elders tot leegstand zal lei den Taart De uitspraak gaat veel verder dan bezwaarmaker Frits Langeveld zich had voorgesteld Het ging hem er in eerste instantie om aan te tonen dat horeca niet mocht worden toegestaan in de slagerij 'Ik heb er net als alle ondernemers in De Koog recht streeks belang bij dat er geen ont wrichting van de detailhandel en de horeca ontstaat Als ik zie dat tien jaar geleden het aantal slaapplaatsen is bevroren én ook bestaande rech ten daarop zijn gesaneerd, terwijl de gemeente wél toestemming geeft om alles vol te bouwen. Al deze voorzie ningen hebben economisch gezien draagvlak nodig. De stukjes van de taart worden steeds kleiner Keihard 'De gemeente heeft verloren en wij zijn de dupe.' Bij de familie De Boer is de toelichting van de rechter kei hard aangekomen. 'Het is allemaal héél raar, héél gecompliceerd en we zien voorlopig nog geen opening De familie heeft de verdere afhandeling in handen van de advo caat gegeven. Met het voorstel van Langeveld, om af te zien van de ver koop van warme maaltijden spijzen en dranken, zegt De Boer niet uit de voeten te kunnen. Dan mogen we alleen nog maar vers vlees verkopen. Dit horecaverhaal hangt als een strop om onze nek. Alleen op vers vlees kunnen we niet draaien De rechter, die zelf constateert dat alleen be staande bedrijven aan de Nikadel mogen uitbreiden, ziet onze slagerij blijkbaar niet als een gevestigde zaak.' Volgens De Boer gaat het college met vrijuit. 'De gemeente is op alle fron ten in het ongelijk gesteld. We ver wachten wel dat er in het raadhuis hard met ons wordt meegedacht.' Bridgers komen met meer woensdag bijeen in de Witte Burght Met ingang van 11 februari kaarten ze op donderdagmiddag in De buureton, aanvang 13 30 Inlichtingen Jan Bak- ker, telefoon 31 04 53. (Advertentie) (fTN» 2*zrL\Jt*rh li Jw/t_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van MAmtN-moMpljuwnjEB *0 NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1