Bijna getrouwd met de Texelse Courant Noordwester stuwt zeewater hoog op Sport TEXELSE^" couRANT Bedrijven Kiewiet en De Zwart winnen 18e ronde Veel winstpunten bij dressuur Voetbaluitslagen Voetbalprogramma Wedstrijden bij GVO WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG Ook Texel speelt rol in milieuproject recreatie/toerisme DINSDAG 9 FEBRUARI 1999 randen Uit de beginjaren: lange stukken op een oude typmachine. (Arch*HOK» VERVOLG VAN PAGINA 1 wi dit mislukte project zijn in bezit an Dick Graaf van de Texelse Wol- mderneming, die er wel brood in ziet. Ir wordt gedacht aan een productie (Sn 50 000 ton op jaarbasis, waar- - iqor een investering van ƒ1,5 tot 2 niljoen nodig is. Er bestaan al contac- en met het RIVO en het NIOZ. Administratiekantoor NBC wil een leel van de ruimte van de toekom- itige uitbreiding beschikbaar stellen isjn instanties die administratieve (iansten verlenen aan ondernemin gen aan de vastewal, waardoor een nfjnstencentrum ontstaat. Naar het algemeen klassement Jljna in gewapend beton lijkt te zijn 3egoten, is het halverwege de Jerde periode van de klaverjas- tompetitie razend spannend. De rerschillen zijn uiterst klein, tus sen nummer één en zeven zelfs ninder dan 1.000 punten. Er zijn foor de periodetitel dus nog vele tanshebbers. 5onda Kiewiet en Roel de Zwart wa- W prima op dreef. Zij speelden 7676 Sljnten bij elkaar. Deze score was j(|ed voor een plaatsje winst in het tlgemeen klassement. Zij stijgen laar de derde plaats in het klasse- pent en pakken de eerste plaats in ra tweede periode. Chris Schraag en Mllem Koomen deden eveneens joede zaken. Zij behaalden 7505 Jlfriten en verstevigen daarmee de weede plaats in het algemeen (lassement. Zij blijven op een kleine !000 punten achterstand van de lei- ■enny en Rob Caspers moesten on- lanks de derde plaats in de ronde in '®t algemeen klassement een jftatsje inleveren. De score van 6965 «iten was niet voldoende om de ■dewinnaars van het lijf te houden Andere ideeën zijn' vestiging van bedrijfsverzamelgebouwen, premies voor arbeidsplaatsen, analyse van 'witte vlekken' in de Texelse bedrijvig heid, mentorschap voor startende ondernemingen, een bureau bedrijfs- contacten bij de gemeente, bevorde ring van het gebruik van Texelse producten door de lokale horeca en aanstelling van een 'innovatie-coördi nator' voor de agrarische sector. Bureau Bartels gaat in het rapport niet in op vragen over de huisvesting van medewerkers voor deze nieuwe be drijven en concrete vestigings plaatsen De raadscommissie ruimte, wonen en economie buigt zich maandag 15 februari over het rapport. Zij staan nu op de vierde plaats in het klassement. Theo Witte toont dit seizoen aan dat hij met iedereen in staat is tot goede resultaten te komen. De vaste ver vanger van zijn broer Jaap was deze week door ziekte met in staat om te spelen. De vervanger van deze week was Teun den Braven, die bewees het kaarten nog niet verleerd te zijn. Dit duo werd vierde met 6925 punten, Martien en Marja Bakelaar behaalden de vijfde plaats met 6916 punten. Dit duo behoud de twaalfde plaats in het klassement. Het meest regelmatige koppel was deze week het duo Antje Bakker/ Ernst Jan Ellen. Zij vervingen Diny Winters en George Eelman. Zij speel den vier partijen van ruim 1400 pun ten. Guusta Linneman en Jitze de Vries tekenden voor de duizendste mars van dit seizoen. Er werden er deze week 48 gespeeld (en dat is weinig). Het gemiddelde was normaal met 6304 punten. De periodestand: 1 Gonda Kiewiet/Roel de Zwart 24.185, 2 Chris Schraag/Willem Koomen 24.154, 3 Lieuwe van der Veen/Hans Westdorp 23.837, 4 Arend Dijker/Piet Moree 23.761, 5. Jaap Theo Witte 23.530 In manege Akenbuurt werd zondag de tweede dressuurwedstrijd van 1999 verreden. Er werd gestart in drie blokken in de klassen B,L, M1- en IU12-dressuur door zowel paarden- als ponycombinaties. Maartje Meijer beet met NHD Candy het spits af van een lange dag met veel dressuurproeven. Bij zowel de pony's als de paarden werden veel winstpunten gescoord Immetje Duin startte voor het eerst met haar nieuwe paard Juwelier in de B-dressuur en haalde verdienstelijk twee winstpunten uit twee proeven. Bij de M2-dressuur paarden ging de strijd tussen Annemarie van der Linde met Lyorita en Marleen Bakker met Elko. De eerste proef werd gewonnen door Annemarie van der Linde met 166 punten, de tweede door Marleen Bakker met een score van 169. Zij won hiermee de eerste prijs. Ook door de ponyruiters werd goed gereden. Met name Silve Schoorl presteerde met Rocky uitstekend. Tijdens twee proeven haalde het duo vier winstpunten en daarmee de hoogste score van de dag. Ook de verrichtingen van de meeste andere combinaties waren in de ogen van de jury van goede kwaliteit, wat resulteerde in de toekenning van veel winstpunten Uitslagen B-pony's a/b/c-categorie, eerste proef Maarlje Mei|er met NHD Candy (156 punten); tweede proef Natasja Witte met Doortje (161 pnt) B- paarden beide proeven Immetje Duin met Juwelier (156 en 159 pnt) M1-paarden beide proeven Bea Dekker met Lehar (148 en 159 pnt) M2-pony's beide proeven Evelien Duin metTopsy(152en 143 pnt) M2-paarden eerste proef: Annemane van der Linde met Lyorita (166 pnt), tweede proef: Marleen Bakker met Elko (169 pnt). L-paarden, eerste proef: Sabine van der Star met Fuego (162 pnt); tweede proef Marleen Hoogenbosch met Donald (163 pnt). L-pony's a/b'cAcategorie beide proeven: Roos Jongeneel met Snowy (154 en 1512 pnt) B- pony's d/e-categone beide proeven Silve Schoort met Rocky (171 en 174 pnt). L-pony's d/e-categorie. Marjolein Smidt met Jamorkus (164 pnt). Texel'94 - Go Ahead'18 afgelast Oosterend 1 - HOSV 1 2-4 De Koog 1 - Huiswaard 2-3 Texel'94 2 - SVW'27 5 afgelast Dirkshorn 3 - Texel'94 4 8-1 Texel'94 A1 - Succes A1 afgelast Oosterend B1 - Callantsoog B1 2-2 Meervogels B1 - Texel'94 B1 0-8 Texel'94 B2 - WGW B4 5-1 Texel'94 C1 - SVW'27 C1 5-2 Oosterend C1 - Succes C1 2-4 De Koog C1 - Con Zelo C1 0-5 BKC C2 - Texel'94 C2 3-4 Zaterdag 13 februari Texel'94 B1 - Victoria O B1 13.30 Texel'94 B2 - Helder B2 13.30 Helder C1 - Texel'94 C1 14.00 De Koog C1- vrij Texel'94 C2 - WGW C4 13.30 SRC D1 - Texel'94 D1 11.00 Texel'94 D2 - ZAP D3 10.30 WGW D6 - Texel'94 D3 11.00 G-teams Texel'94 1 - Eendracht 2 13.30 Zondag 14 februari LSVV - Texel'94 14.00 De Koog 1 - ASV'55 14 00 JVC 2 - Texel'94 2 11.30 Texel'94 3 - SRC 4 12.00 Texel'94 4 - JVC 6 14.00 WGW A2 - Texel'94 A1 11.00 Texelse pupillencompetitie Texel F2 - Texel F3 10.00 Texel F4 - S.V.C.F1 10.00 Texel'94 D1 - Helder D1 6-0 SRC D2 - Texel'94 D2 9-5 Texel'94 D3 - Geelzwart'30 D2 1-4 G-teams WSV 2 - Texel'94 1 6-2 Texelse pupillencompetitie Texel F2 - Texel F4 3-3 S V.C.F1 - Texel F3 afg S.VO.F1 -ZD.H.F1 afg De Koog F1 - Ajax 1-6 Texel E2 - S.V.O.E2 4-2 Texel E4 - Texel E1 6-5 Texel E5 - Texel E3 1-3 S.V.C.E1 - De Koog E1 11-2 Texel D4 - Z.D H. D1 2-7 De Koog D1 - S.V.O/S V.C.D1 7-0 Z D H.F1 - Texel F1 10.00 Ajax - S V.O.F1 10 00 S V.O E2 - S.V.C E1 10 00 Texel E2 - Texel E5 11.00 Texel E3 - Texel E1 1100 De Koog E1 - S.V O.E1 11 00 Z D H .D1 - De Koog D1 11.00 S.V.O/S.V.C.D1-Texel D4 12.00 (terrein Oosterend) Texel E4 en De Koog F1 vrij. Recreanten Oosterend 1 - Texelse Boys 10 30 De Koog - Oosterend 2 10,30 De Cocksdorp - Vrij Woensdag en donderdag werden door Gymvereniging Oosterend on derlinge wedstrijden gehouden De deelname was groot en de verschil len tussen de deelnemers groot. De uitslagen waren als volgt. Meis jes: Groep 3 1 Renske Ellen, 2. Marissa Bos, 3. Lindy Brouwer Groep 4: 1. Chintha Timmer; 2. Virginia Witte, 3. Michelle Bout hoorn. Groep 5: 1 Leome Kiewiet; 2 Anne Zegers; 3. Natanja Hin. Groep 6:1, Saskia Kooger; 2. Marilyn Brou wer, Linda Trap en Bernthe Dennen- berg Groep 7 1. Vivian Ellen; 2. Marline Timmer en Jolanda van Strien; 3. Sharon Daalder. Groep 8 1. Marieke Wieringa, 2. Saskia Tim mer. VO: 1. Kitty Verveer; 2. Liesbeth Bremer; 1 Marian Trap; 2. Mariska Brouwer Vrije oefenstof: 1 Sandra Bremer Jongens Groep 3: 1. Michiel Wieringa: 2 Marijn Betsema; 3. Stefan Drijver. Groep 4 1 Dennis Daalder; 2 Martin van Dijk; 3. Jan-Willem Ellen. Groep 6-7. 1. Ruben Duinker; 2. Bas Meyer; 3. Stefan Bremer. Groep 8 en VO: 1 Michel Knol; 2 Menno Kiewiet; 3. Dirk Trap hoofdredacteur werd, heeft het lange tijd gekost voordat iedereen daaraan gewend was. Ikzelf met in het minst. Met mijn 27 lentes was ik natuurlijk nog behoorlijk jong voor die functie. Bovendien was Harry, die bijna 30 jaar lang hét gezicht van de krant was, nog bij de redactie ac tief. Dat maakte het er met duidelij ker op. Gelukkig heeft Harry mij nooit voor de voeten gelopen maar steeds gestimuleerd om mijn eigen keuzes te maken Wat mijn hoofdredacteurschap heeft opgeleverd, mogen anderen beoordelen. Als ik er zelf op terugkijk constateer ik dat de jaren 90 zich hebben gekenmerkt door opkomst van andere media en snelle technische ontwikkelingen. De krantenoorlog tussen het Texels Zondagsblad van Brügemann en onze TC3, later gevolgd door de concurrerende recreatiekrant van de Sportraad. de opkomst van Kabelkrant en TV Texel, de mislukte TC Nieuwslijn en nu het digitale tijdperk dat in volle hevigheid is losgebarsten. In deze woelige periode heeft de Texelse Courant zijn sterke positie welen te behouden. Nog altijd is bijna 100% van de Texelse huishoudens geabonneerd en dat maakt de TC uniek in Nederland. Dat bleek tijdens de bijeenkomsten van de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP) die ik sinds 1992 regelmatig bezocht. Overal in het land worden kleine nieuwsbladen in hun voortbestaan bedreigd, gaan ze ten onder in de concurrentiestrijd tussen grote uitgeverijen. Mede dankzij de eilandpositie staat de Texelse Courant er nog gunstig voor. Mijn 'huwelijk' met de krant loopt nu ten einde, maar ik hoop er de rest van mijn leven nog tweemaal in de week van te kunnen blijven genieten. De TC is een bijzonder medium dat nooit verloren mag gaan. Voor een samenleving is het hebben van een onafhankelijke krant vol groot en klein lokaal nieuws van enorme waarde. Iets om trots en zuinig op te zijn. Ik wens mijn opvolger Gerard Timmerman en zijn redactie daarom alle succes! Frans Hopman (Foto Pip BomjirO) UStalslag ten noorden van paal 15. Het opgespoten strand is ernstig afgebrokkeld. De oog zijn hier en daar wel anderhalve meter (Polo Frons Hopman) Als TC-journalist kom je overal. Je Anno 1999: ook voor de TC Is het digitale tijdperk losgebarsten. Vrijdag is in Callantsoog door ge deputeerde mevrouw M. A. Wilde- kamp het startsein gegeven voor het Milieuproject Recreatie en Toe risme Noordholland 1999-2001. In dit project participeren 26 catTH pings en bungalowparken. De deelnemende bedrijven van Texel zijn de RST-campings Kogerstrand, Loodsmansduin en Om de Noord, De Krim, De Brem akker, de Koorn-aar en Dennen oord. Toen ik in januari 1986 begon bij de Texelse Courant waren we met drie redacteuren dag en nacht in touw, schreven we lange stukken op oude typmachines en hielden ons tot in de kleine uurtjes bezig met het ontwik kelen en afdrukken van foto's. KQrtom, je was zo ongeveer ge trouwd met de krant. Hoewel de werkomstandigheden sterk zijn ver beterd, is dat gevoel nooit over ge gaan. Een lokaal nieuwsblad, en ze- exelse Courant met z'n grote schare trouwe lezers, is nou eenmaal een bijzonder product. de noordwesterstorm bood de haven van Oudeschild vrijdagmorgen een ongewoon tatereet •Ie zware noordwester storm van Ltjjdag heeft het eiland een stukje Ijnaller gemaakt. Van paal 8 tot De Ijqjfter verdween gemiddeld acht ■èt negen meter van het strand in Ie golven. Ten noorden van De ilufter sloeg zo n zes tot zeven neter in zee. Ook de duinenrichel en noorden van camping De lobbenjager werd flink aangevre- en. In Oudeschild zorgde een wa- erstand van 2.24 meter plus NAP rrijdagmorgen voor een onder- jelopen kade. Noorwestenwind kracht negen met uitschieters naar tien stuwden het Noordzeewater vooral vrijdagmorgen hoog op. Medewerkers van RWS trokken er maandag op uit om de gevolgen in kaart te brengen Bij De Koog, waar de afslag op z'n hevigst was, verdween de suppletie plaatse lijk over een breedte van 18 tot 19 meter in zee. Meer zuidelijk langs de kust was het verlies met 'slechts' en kele meters een stuk minder. Ter hoogte van paal 28 bedroeg de afslag een meter of acht. (Foto Bon Korting) Een deel van het strand is wellicht naar binnen gestoven. De wind die haaks op de kust stond blies het zand plaatselijk 250 meter landinwaarts. Hierdoor ontstond op het bestaande duin een dikke laag zand, die de be staande begroeiing goeddeels bedolf. Ook de duinenrij aan de oostkant van de vuurtoren, die door RWS als 'buitendijks' en daarom met van be lang voor de veiligheid wordt be schouwd, kreeg het zwaar te verdu ren. Komend voorjaar start een aannemerscombinatie in opdracht van Rijkswaterstaat ten noorden van De Slufter met de zandsuppletie. Volgend jaar staan langs de rest van de kust soortgelijke werkzaamheden op het programma. Door aan het project deel te nemen besparen de bedrijven gas. elektrici teit en water en wordt ook de hoe veelheid afval teruggebracht. Daar naast zullen de deelnemers het nodige doen aan natuurvriendelijk groenbeheer, vervoer en schoonmaakmiddelen en wordt iets gedaan aan gedragsverandering bij de gasten. De bedrijven krijgen daarbij begeleiding van een milieu- consulent. Gedurende de drie jaar die het pro ject in beslag neemt, ondergaan de bedrijven een 'milieudoorlichting' waarbij wordt bepaald hoe de vlag erbij staat en vervolgens worden in vesteringen gedaan die op verbete ring zijn gericht en die worden ge steund met maximaal 25% subsidie. Bedrijven die uiteindelijk voldoen aan de nationale normen krijgen een keurmerk. In de persoon van Harry de Graaf kon ik me geen betere leermeester wensen. Als medewerker van de Helderse Courant had ik al enige er varing met de journalistiek opge daan en tot zijn tevredenheid merkte Harry dat ik vanaf het begin volop meedraaide. Mijn eerste artikel, over de blokkade van de Texelse boot door Cor van Etten, was meteen voorpaginanieuws. Wel had Harry de foto erbij gemaakt, maar ook daarin kwam spoedig verandering. Gewapend met Pentax-camera en grote Metz-flitser schoot ik voortaan zelf de plaatjes bij het nieuws Na een paar maanden kocht ik een geel Fiatje zodat ik me snel over het hele eiland kon verplaatsen. Een paar jaar later zou ik met dat autoo tje op de Hoornderweg ter hoogte van 'De Ouwe Kamp' uit de bocht vliegen. Op weg van De Koog naar Den Hoorn om verslag te doen van Ouwe Sunderklaas belandde ik in de sloot. Gelukkig waren enkele Hoornders, onder wie mijn huidige collega Gerard Timmerman, bereid de auto eruit te takelen. De sticker op het portier deed wat lullig aan: Wegenwacht dag en nacht, stond erop. Het maken van de TC was in die ja ren een tijdrovende bezigheid. Werkweken van 60, 70 uur waren geen uitzondering. Vooral in het ont wikkelen en afdrukken van foto's ging veel tijd zitten. Zeker als je daar ook de nabestellingen nog eens bij optelde en het archiefwerk dat er aan vast zat. Tegenwoordig heeft Pip Barnard daar een halve week werk aan, dus kun je nagaan Sa men met Niek van der Heijden schreef ik daarnaast ook de Rekreatiekrant en de Texeltoerist, die destijds nog drie keer per jaar uitkwam. Ik vraag me af waar ik toen de tijd vandaan haalde om de pupil len van Texelse Boys te trainen en te begeleiden. Pas later, onder impuls van redactrice Tessa de Graaft werd iets aan de abnormale werktijden gedaan. De redactie kreeg verster king -het laatst met Joop Rommets- en de vaste compensatiedag werd ingevoerd. Het pionierswerk is nu voorbij, maar hectisch kan het nog steeds zijn Je hebt van die dagen dat de telefoon met stilstaat, brand uitbreekt en 's avonds nog drie vergaderingen op de agenda staan. Humor is op zulke momenten een perfect wapen Vooral als Harry onder theetijd aan het fantaseren slaat, kun |e er de rest van de dag weer tegen. loopt veel vergaderingen af maar ook bezoek je toneelvoorstellingen en maak je foto's bij sport wedstrijden, evenementen en jubi lea In korte tijd leer je veel eiland bewoners kennen en andersom weten veel anderen jou te vinden. Je bent een bekende Texelaar en dat kan zowel leuk als vervelend zijn. Als je in het urinoir op een rijtje staat te wateren en er wordt geroepen Fotooooh1, zie ik daar de lol wel van in. Maar als tijdens hetzelfde avondje uit een caféganger komt zeuren over een stuk dat in de krant heeft gestaan, is dat minder plezie- ng. Gelukkig hebben de leuke kanten de overhand. Hét hoogtepunt vormde de reis naar Roemenie, begin ja nuari 1990. toen ik als verslaggever naast chauffeur Jan van Maldegem meeging met het konvooi hulp goederen. Van mijn ervaringen deed ik uitgebreid verslag in de TC. Vele lezers leefden mee, zo bleek uit de grandioze ontvangst bij terugkeer op Texel. Een letterlijk hoogtepunt vormde het buiten langs de kerkto ren klimmen voor een reportage over een restauratie. Goede tweede is die keer dat Dirk Eelman mij bij Loodsmansduin in de hoogwerker hees voor het maken van een 'lucht foto' Prettige herinneringen bewaar ik voorts aan de interviews met boeiende mensen, waar je na een middagje praten vol energie weer vandaan kwam. Een geslaagd inter view geeft de meeste voldoening, zeker als je er veel reacties op krijgt. Het gekste gesprek beleefde ik afge lopen jaar, toen Herman Brood mijn vragen beantwoordde op de achter kant van bierviltjes Relikwieèn om zorgvuldig te bewaren. Van een paar dingen heb ik spijt. Bij voorbeeld van enkele interviews die om de een of andere reden nooit zijn gepubliceerd en dat de TC met meer 'smoel' heeft getoond in bepaalde kwesties Wat vaker een pittig com mentaar had de krant wel kunnen gebruiken. Ik geloof dat mijn opvol ger op dat punt goede voornemens heeft. Toen ik kort na de Roemenié-reis

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5