Tweede uitvaartcentrum forse stap dichterbij Zoute de Kroniek m Texel wil vooruitgang Onvrede bij tuinders en concurrent Texelaars, oud-Texelaars en trouwe Texel-gangers Platte Mais, Te huur het land, Logement-Café. f 4.50 per 75 kg' W aarschuwing. TEXELSE^" COURAN' Reumavereniging Jaarvergadering HV G-team verliest - van sterk WSV Verburg *SSB i Sneeuwpret Joan Hodshon Twee kronieken Voor de liofsiede Ruiters- plaats wordt gevraagd een Bedrijfboer. EEN WOONHUIS Wielrijders. C. Jioekel. een best onderhonden Aak met voUedige inventaris, Drogisterij Bümenbnrg. D. J« BRUIN Beurtschipper een flinke Jongen. het matten yanrietengaatjesstoelen, bij Joh. JCriebel. f 2000 of gedeelte daarran, Logement en Café Februari levering Gebr. DIJT. naar de Polderweg, Warmoesstraat, M. Wieringa. VRIJDAG 12 FEBRUARI 1999 Of ze willen of niet, de volks- tuinders zullen waarschijnlijk ge- Ijioegen moeten nemen met een stuk grond aan de overzijde van je Pontweg en begrafenis- andernemer Arie Maat krijgt er jen serieuze concurrent bij. Dat '2 zijn de uitkomsten van het lang durig debat dat de gemeenteraad dinsdag wijdde aan plannen van Liesbeth Roeper en Daan Koop man voor een uitvaartcentrum en sen reclamebureau nabij de Holle- Mal. Het nieuwe gesprek dat wet houder Daan Schilling beloofde te /oeren met de tuinders lijkt op /oorhand kansloos. Een verrassing was het niet, maar tjftit 12 M van de raadsagenda mrgde dinsdag voor een nog taaiere jïscussie dan vooraf werd voor speld Omdat het bovendien tot een jëhorsmg van ongeveer een kwar- ier kwam en burgemeester Gutker Je raadsleden wel erg veel ruimte ;af om hun bedenkingen te uiten, -^westen zelfs de direct-betrokkenen Ie moeite doen hun aandacht erbij ouden. zaak was dan ook even lastig als Jioiivoudig. Het college stelde de Bid voor een voorbereidingsbesluit toor een uitvaartcentrum./reclame- ireau te nemen, terwijl de huidige bruikers van de grond nog geen lieuwe plek hebben. Die was de ffltstuinders weliswaar aangebo- Jen (nadat de gemeente zelfs al jrond had aangekocht), maar werd mpr hen niet geaccepteerd, aange- hun al wat oudere leden liever jt een drukke Pontweg overste- pi. Daarom, zo hadden ze strijd vaardig aangekondigd, gaan we niet terder weg dan dat we grond kriigen lie we wél accepteren. Beloftes (erschillende raadsleden namen iet voor hen op en attendeerden het kollege er bovendien nog eens op lat de tuinders door een vorig col- ysge is beloofd dat ze op hun huidige Jylek mogen blijven. Jan Koolhof jljCDA) zorgde voor hilariteit door zijn lèjaarde buurvrouw aan te halen, )ick van der Wel, hoofd sociale za- r1 en van de gemeente, houdt woens- 8 lag vanaf 20.00 uur een lezing voor sden van reumapatiëntenverenig- ig Texel en andere belangstellen- pi. Titel is 'Wat kan het bureau so- iale zaken voor u betekenen', litgebreid wordt ingegaan op de wet i /oorzieningen gehandicapten Er is i' elegenheid tot het stellen van vra- en. Lokatie is het voormalige LTS- ebouw aan de Emmalaan, de toe- ang is vrij. )e Historische Vereniging houdt iderdag vanaf 20.00 uur haar irvergadering in 'Tusse de banke'. J de agenda staan onder meer nige wisselingen in het bestuur. Na "Ie pauze houdt drs. J.T. Bremer uit iringerwaard een lezing met de ti- el 'Roeiredders op het Marsdiep'. let G-team van Texel '94 heeft de terste wedstrijd van de voor-jaars- eri;ompetitie verloren van WSV '30. nWormer boden de Texelse voet- lallers goed partij, maar de pas taar de B-klasse gepro-moveerde ^egenstander won uiteindelijk met liegen WSV, een oude bekende, be ltonnen de Texelaars sterk. Ze waren neer in balbezit en kwamen na vijf I ninuten met 1-0 voor via Theo :ranchimon, die de bal via de binnen- :ant van de paal in het doel schoot, ïven later was het weer gelijk, toen jgjJVSV bij een corner profiteerde van ien misverstand voor het doel van per Frans Bos. Kort'daarna kwam thuisploeg op 2-1 doordat de bal ieen 'kluts' achter Bos verdween en r de rust werd het zelfs 3-1Ruud iving kreeg diverse kansen om 'al aan die achterstand te doen, r kwam niet verder dan een schot de paal rust ging Chris Zijm voor spelen Theo Franchimon achter om de lensie te versterken. Deze tactiek gjtad succes. Franchimon soleerde ggtoor de vijandelijke gelederen en gj<choot hard raak: 3-2. Daarna drong exel '94 aan om de gelijkmaker te Jrceren, maar in plaats daarvan (erd het 4-2. Zijm viel geblesseerd uit ■werd vervangen door Jan Frans jlaverman. Toen ook Franchimon laar de kant moest liep WSV uit naar i-2 Zaterdag speelt het G-team om 3.30 uur thuis tegen Eendracht uit ""Amsterdam die hem had verteld alleen vóór zes uur 's ochtends de Pontweg te zullen oversteken als haar tuintje wordt verplaatst Pieter de Groot (D66) en Hans Roeper (PvdA) stelden daarom voor de tuinders grond aan te bieden die in de buurt ligt en bo vendien ook al in handen is van de gemeente. Wethouder Schilling begon met zijn excuses te maken. Hij zei niet op de hoogte te zijn geweest van de vroe gere beloften die de tuinders gedaan waren. Toch, zo stelde hij nadrukke lijk, was het college fatsoenlijk te werk gegaan 'We hebben een ul tieme poging gedaan om grond voor hen te vinden.' Volgens Schilling is hen zelfs aangeboden daar een wet telijke status aan te verbinden, door de grond de bestemming 'tuinen' te geven De suggestie van De Groot en Roe per vond Schilling geen goede 'Dat is dure grond, aangekocht voor de bouw van huizen. Daar begin je geen tuinen opSchilling bleef de overzijde van de Pontweg verdedi gen als beste alternatief. Concurrentie Andere bedenkingen uit de raad be troffen de wenselijkheid van een tweede uitvaartcentrum. Dick Drijver (Texels Belang) zei het vrije ondernemerschap hoog in het vaan del te voeren, maar vroeg zich wel af of er een haalbaarheidsonderzoek is geweest. 'Dat moest Arie Maat des tijds ook laten uitvoeren. Gelijke monniken, gelijke kappen.' En terwijl Pieter de Groot (D66), Maria van der Spek (VVD) en Dick Drijver opperden dat 'enige concur rentie' ook uitvaartondernemers geen kwaad zal doen, merkte Hans Roeper (PvdA) op dat economische haalbaarheid geen relevante vraag is, aangezien het te bouwen uitvaartcentrum in de plannen van de onderneemster de sfeer van een huiskamer krijgt en daarmee een te genwicht vormt voor de grootschaligheid van het huidige centrum. 'Er is dus helemaal geen sprake van concurrentie.' Schilling maakte aan deze discussie een einde door te bevestigen dat er een haalbaarheidsonderzoek is ver richt en dat dit positief was uitgeval len. De rechten van de tuinders bleven de gemoederen echter bezighou den. Nogmaals werd het college ver zocht om met gronden te 'schuiven', zodat de tuinders niet naar de over kant van de Pontweg hoeven. Wet houder Schilling hield echter vol dat de bedoelde grond bestemd is voor woningbouw. Tenslotte zette hij grof geschut in door op te merken dat zijn beleid de logische consequentie was van de opdracht die de raad hem al in een eerder stadium had gegeven om de tuinders aan nieuwe grond te helpen. 'Ik heb al mijn stap pen steeds kunnen motiveren, maar nu zit ik vast Laat de tuinders maar eens motiveren waarom ze niet naar de overzijde van de Pontweg willen.' Stemming Nadat de vergadering was ge schorst en weer hervat, deed Schilling een dringend beroep op de raad akkoord te gaan met het voor stel van het college en voor lief te nemen dat de kwestie met de tuin ders kennelijk met rond te krijgen is Hij beloofde nogmaals met hen om de tafel te gaan, maar liet over de kansen op een goede afloop weinig te raden over 'Die zie ik eigenlijk niet.' Toen het tenslotte op stemming aan kwam, kreeg Schilling de steun van CDA, Texels Belang en oppositie partij VVD PvdA en D66 en stem den tegen. Van collegepartij Groenlinks stemde Jaap Vlaming tegen, partijgenoten Arthur Ooster- baan en wethouder Peter Bakker waren afwezig. Begrafenisondernemer Arie Maat liet na afloop weten zich niet bij een tweede uitvaartcentrum neer te leg gen. 'De raad is over mijn belangen heengewalst. Ik heb geen enkel be zwaar tegen concurrentie, maar een tweede centrum kén economisch gezien gewoon niet. Zodra de artikel 19-procedure in werking wordt ge zet, dienen we onze bezwaren in.' VERVOLG VAN PAGINA 1 landbouw en niet alleen omdat het nostalgisch en leuk is en goed voor het milieu maar vooral om puur za kelijke redenen: de consument vraagt naar de producten, blijkens het sterk groeiende marktaandeel van alles wat 'eko' is. Het afgelo pen jaar is het aantal biologische bedrijven in Nederland gestegen tot bijna duizend. De provincie vindt dat dit marktaandeel nog veel gro ter moet worden en steunt daarom voorlichting, promotie en educatie op dit terrein. Texel biedt door zijn bekendheid als natuurgebied prach tige kansen, maar heeft ook nade len zoals hogere transportkosten. Vogelrichtlijn De provincie gaat nog niet accoord met de voorlopige aanwijzing krachtens de EU-vogelrichtlijn van de duinen van Texel, Markermeer en IJsselmeer als gebieden met speciale maatregelen om de vogels te beschermen. Verburg beklem toonde dat hij voor natuurbescher ming is maar dan moeten eerst de consequenties voor andere belan gen duidelijk zijn, wat vooral geldt voor het dichtbevolkte Noord holland met zijn multifunctioneel grondgebruik Overigens zag de spreker veel heil in het benutten van op 'maatwerk' gericht overheidsbeleid. 'Om de tafel zitten is beter dan met de hakken in het zand blijven staan Rijk en provin cie hebben met het convenant al aangetoond dat zij heel ver willen gaan. Zij hebben afgezien van wet telijke instrumenten en willen de doelen op een meer in deze tijd passende wijze bereiken' Hulp De Stichting Agrarisch Texel wil bij de invulling van de inmiddels defini tief aangewezen relatienota- gebieden een actieve rol gaan ver vullen, zo vertelde voorzitter Kees Vlaming. Wat betreft succesvol on derhandelen en bemiddelen heeft de SAT reputatie opgebouwd, vooral bij de dertien omvangrijke kavelruilingen die de afgelopen ne gen jaar tot stand zijn gebracht. Men wil zich nu vooral sterk maken voor boeren die in hun bedrijfsvoe ring worden 'getroffen' door de op natuur- en milieu gerichte maatre gelen In 1987 en 1998 werd op Texel totaal 112 ha beheersgebied, 1091 ha reservaatsgebied en 235 ha natuurontwikkelingsgebied aan gewezen. In deze gebieden liggen 24 bedrijven die bij de uitvoering van dit plan zullen verdwijnen: elf veebedrijven, zes bollenbedrijven, twee akkerbouwbedrijven, een schapenbedrijf en vier bedrijven die hun melkquotum hebben verkocht. Daarnaast zijn er 20 bedrijven die nadeel hebben omdat één of meer dere van hun percelen binnen het aangewezen gebied vallen. De tien veehouderijgebieden produceren 3 miljoen liter melk, een achtste van het totaal van Texel Wat betreft omzet is er 10 miljoen gulden mee gemoeid en wat betreft werkgele genheid 25 tot 30 arbeidsplaatsen. Probleem is dat de in de knel geko men bedrijven nauwelijks mogelijk heden hebben voor verplaatsing als ze tenminste op Texel willen blijven en ook met bereid of in staat zijn de kosten daarvan te dragen Kees Vlaming: 'De overheid zal deze mensen voor 100% schadeloos moeten stellen. De aanwijzing van die gebieden beschouwen we als een voldongen feit, het is nu zaak om de gevolgen ervan voor de be trokken bedrijven redelijk te hou den. Als wij - als kenners van het gebied en de mensen - daarbij door sturen en meepraten een beetje kunnen helpen, zullen we dat graag doen' Bungalowboeren Net als elders in het land is het aan tal actieve agrarische bedrijven op Texel spectaculair teruggelopen van 425 ten tijde van de ruilverka veling tot 70 nu. Toch heeft een be drijf dat een nieuwe vestigings plaats zoekt weinig keus. Dat wordt onder andere veroorzaakt door de 35 boeren die hun melkquotum voor veel geld hebben verkocht, hun land aan anderen verhuren en rustig blijven zitten waar ze zitten. Di verse van die bedrijven zijn nog vol ledig ingericht en nieuwkomers zouden er zó kunnen instappen De zogenoemde bungalowboeren valt natuurlijk niets kwalijk te ne men. Voor wie ouder is dan vijftig en geen opvolgers heeft is het heel aantrekkelijk om het quotum te ver kopen, temeer omdat de quotering over enkele jaren misschien wordt opgeheven. Nu kan het nog Gedeputeerde Drs Bob Verburg: bonus voor investeren in melkquotum. Van oudsher houdt de stichting Agrarisch Texel zich bezig met diepspitten en draineren. In de loop der jaren is 1512 ha gediepspit waardoor de betrokken gebieden minder droogtegevoelig werden en meer productie gaven Voor dit diepspitten, met een speciale ma chine van Duinker waarmee een afdichtende laag in de bodem wordt doorbroken, bestaat nog steeds veel belangstelling vooral in Het Noorden en Eierland. In tegenstelling tot wat het publiek denkt stelt de schapenfokkerij op Texel economisch gezien steeds minder voor Er wordt weinig mee verdiend en het aantal schapen (thans 15.710 fokschapen en onge veer evenveel lammeren) blijft dan ook teruglopen. Jammer, want schapen horen bij Texel en hebben onmisbare betekenis als levende stoffering van het landschap. Een algemeen heersend misverstand is dat de verwerking van schapenwol tot dekbedden e.d een stimulans is voor de schapenhouderij. Het stelt echter weinig voor Van het bedrag dat de wol opbrengt kan de schapenscheerder met eens wor den betaald. Het zal helemaal moe ten komen van het vlees Schapen houden is alleen nog doenlijk als de kosten laag zijn, bij voorbeeld door ze op de dijken te weiden Het wordt dan ook alge meen betreurd dat het Hoogheemraadschap het aantal schapen op de dijk wil terugdringen. De ecologische motieven die daar aan ten grondslag liggen, worden door de meeste boeren nauwelijks serieus genomen. Verburg beloofde er met Uitwaterende Sluizen over te zullen praten. Burgemeester Gutker (zelf bestuurder van Uit waterende Sluizen) wekte de indruk dat dit wel eens de moeite waard zou kunnen zijn. Verzuring Vrij ingrijpende consequenties heb ben ook de maatregelen tegen ver zuring Om dat verschijnsel (door ammoniakuitstoot van veehoude rijen) tegen te gaan, mogen bedrij ven die dicht bij verzurings- gevoelige natuurgebieden liggen niet uitbreiden. Een voorbeeld is het bedrijf De Arend van Jo Zoete lief (54). Een verdere ontwikkeling van dit thans 40 koeien tellende be drijf is onmogelijk, zodat er voor de zonen/opvolgers Henk (24) en Marco (20) weinig perspectief is. Het praatje van gedeputeerde Ver burg was aanleiding voor geani meerde discussie. Burgemeester Gutker deed er ook aan mee Wat betreft de EU-vogelrichtlijn merkte hij op dat de provincie Friesland daar zeer kritisch tegenover staat. Een gedeputeerde van Friesland steunt dan ook de actie van het Overlegorgaan Waddeneilanden. Gutker vond dat ook een Noord hollandse gedeputeerde zich in die strijd moet mengen en dat alle te genstanders hun argumenten goed op elkaar moeten afstemmen 'Een goede suggestie', vond Verburg, die beloofde in actie te zullen ko men De sneeuw die dinsdag en woens dag viel was jammergenoeg geen 'echte plaksneeuw', zoals de ken ners wisten op te merken, zodat het maken van een mooie sneeuwpop in de meeste gevallen een te lastige opgave was. De Texelse jeugd treurde daar niet lang om. Sleetje rij den of elkaar tijdens het speelkwar tier wild schreeuwend sneeuw in het gezicht duwen, zoals hier bij de Thijsseschool. is ook erg leuk. (Foto Joop Romrnots) VERVOLG VAN PAGINA 1 Teso. Tex. Museumvereniging en gemeente) een dergelijke voor waarde hebben gesteld. Tevreden Jan Kuiper kon zich in de uitkomsten van de zitting vinden 'Na vijf januari had ik een vervelend gevoel. Toch kwam er verrassend weinig com mentaar van degenen die ooit spul len aan het museum hebben gege ven Nu ben ik blij over de sloep en het behoud van de KNRM-spullen. De Joan Hodshon is nog het hete hangijzer Juridisch hebben de jutters misschien gelijk, maar men selijk klopt het met.' SJM-voorzitter Jan Uitgeest toonde zich eveneens tevreden 'We zijn nu bijna klaar. Wel zal het weghalen van de spullen nog een hele toestand worden. Op elk voorwerp moet een sticker worden geplakt. Dat zal da gen in beslag nemen Het weghalen gebeurt in het bijzijn van de deurwaarder. Na 22 februari zal een datum worden geprikt. Be doeling is dat het vóór 1 april a.s. wordt afgerond. Wegens omstandigheden is de kroniek van 1910 afgelopen dins dag niet in de krant verschenen. Om op schema te blijven plaatst de redactie vandaag twee afleve ringen, 1910 en 1911. Zaterdag 5 februari 1910 toog een lange stoet naar de algemene be graafplaats van Den Burg, om daar de laatste eer te bewijzen aan Fokke Keijser, jdie enkele dagen daarvoor - na een kort ziekbed - op 69-jarige leeftijd was overleden. Keijser was onder vijf burgemees ters meer dan 25 jaar lid van de gemeenteraad en wethouder ge weest, tijdens welke periode hij zeer betrokken was bij het wel en wee van de gemeente. 'Wanneer er iets mag getuigen van waar deering van het werk van hem wiens stoffelijk overschot thans naar den doodenakker werd ge bracht, dan was het zeker wel de aanwezigheid van twee oud-Bur gemeesters van Texel, de heeren Jhr. Strick van Linschoten, burge meester van Beverwijk, en De Joncheere, burgemeester van Hoorn, bij wien de aandrang tot de laatste eerbewijzing aan den oud- Wethouder zoo sterk was, dat zij daarvoor een reis naar Texel on dernamen. De gemeente heeft in den heer Fokke Keijser een man verloren wiens hart gloeide voor de welvaart van het eiland, voor Texel, dat hem lief was.' En zelfs na zijn dood deed Keijser nog van zich spreken: 'Bij testamentaire beschikking toch legateerde hij aan de Algemeene Bewaarschool alhier (welke reeds eerder zijn steun ondervond) een som van 2000 gulden vrij van successie rechten. Naar zich verder verluidt werd door hem een bedrag van 3000 gulden vermaakt tot ver fraaiing van onze woonplaats. Een voorbeeld tot navolging.' Maar ook andere oud-Texelaars haalden in februari 1910 de kolom men van de Texelsche Courant. 'Op de voordracht (drietal) voor vader en moeder in het armen werkhuis te Scheemda (Gr.) ko men voor onze plaatsgenooten de heer W. Wolters en Echtgenoote.' En het eiland kwam ook op andere - geheel onverwachte - wijze in het nieuws. 'Dat ons eiland ook in den vreemde de aandacht trekt, is in de laatste jaren wel gebleken, maar dat de Duitsche heer Hugo Kleinkemm, die meermalen hier verblijf hield, tot doctor in de philo- sophie zou promoveeren met de dissertatie 'Die Insel Texel', zou men toch zeker niet zoo spoedig verwachten. Er bestaat kans dat het boekje, hetwelk meer dan 100 bladzijden bevat, vertaald zal worden in onze taal en dan zal er zeker gretig kennis van den inhoud genomen worden.' En landelijk nieuws was ook het bericht: 'Op Texel wordt tegen woordig met groote belangstelling een plan besproken om door mid del van electriciteit aan al de dor- pen van het eiland licht te ver schaffen, eene bemaling tot afvoer van binnenwater in beweging te brengen en tevens de beweeg kracht te verschaffen voor een over het eiland aan te leggen tram." Zich tc verrocgoo bij C. R, KEIJ9ER& Co. ICindc tit mod .Miuirt iianstaando kooi ik toet ruijn motorboot vuu Zeeland met een verbui- zing oaar Oudeechild—Texel. Diegenen die van het eiland Texel met mij willen verhul zen oaar Zeeland, melden zich vóór 15 Maart. Adres H. DE RIJKE, J1otordienst.ZU.VNE MIIRE, Zeeland. TE HUUR in do Warmoeestra&t. Te bevragen bij P. REIJ, Boomgaard. genaamd Vogelenzang, mot o! zonder tuin. Te bovragon Koogoratrant No. 190. Emaillccren en vernikkelen Gegarandeerd ie klas werk. Conctireereude prijzen. Aanbovolend, TE KOOI* AANGEBODEN lang 40 voet. To bcvragon bij GEBRe BRUIN, Beurtschippers, Vlieland. DROP, KATJESDROP, SALMOMIAK- PA SULLES, onz. tegen oonourreerende pryzen (ook voor wederverkoopers) ver krijgbaar in de Aanbevelond, T. BLIJS. vraagt Gelegenheid tot 3urg—Texel. De leuze 'Texel wil vooruitgang', aan het begin van de nieuwe eeuw geïntroduceerd, werd in la ter jaren steeds vaker gehoord Door de steeds versnellende communicatie, het steeds beter wordend vervoer en zeker ook de invloed van de velen die het ei land bezochten, werd het voor veel Texelaars steeds duidelijker dat het eiland de aansluiting bij de twintigste eeuw met moest mis sen. In die eerste jaren werd veel in gang gezet dat voor lange tijd het gezicht van het eiland zou be palen. De Texelsche Courant meldt hierover aan het eind van februari 1911: 'Herinneren we ons slechts de verschillende za ken in den laatste tijd ter sprake gekomen, als: de oprichting van een zeevaartschool, onderzoek naar de mogelijkheid van eene drinkwaterleiding, aansluiting bij het telefoonverkeer en zoo meer; en letten wij op hetgeen reeds tot stand werd gebracht inzake ver betering wegen, straten, en de aanleg van rioleering, dan mogen wij zeker wel constateeren dat de leuze 'Texel wil vooruitgang' geen ijdele leuze is.' Nu was de drang tot vooruitgang tot verandering niet beperkt tot Texel. Zo waren er ook op het ei land voor- en tegenstanders van het vrouwenkiesrecht, die elkaar in ingezonden stukken of tijdens vergaderingen van hun (lees- de juiste) standpunten probeerden te overtuigen. En de Texelsche Courant berichtte ietwat scham per van twee meisjes in Haarlem die zich op straat waagden in wat het politierapport noemde 'zeer nauwe rokken, nieuw model.' De 'nufjes' moesten dat duur beko pen, want 'ze vielen al heel gauw in het oog; ze werden uitgejouwd en gevolgd door een steeds aan groeiende menigte, die zich ver maakte met haar onbeholpen be wegingen.' Uiteindelijk kwam de politie eraan te pas om de me nigte uiteen te jagen en beide meisjes te ontzetten. Maar het waren niet alleen de grote maatschappelijke verande ringen die het eiland in hun ban hielden "t Is nog niet zoo heel lang geleden, dat de lijken van onze afgestorvenen bij de teraar debestelling per boerenwagen naar de laatste rustplaats werden vervoerd, een groote verbetering vonden wij het, toen men zich te Oudeschild een lijkwagen aan schafte en die tegen billijke ver goeding tot ieders beschikking stelde.' En ook De Waal, toen ook al Texels kleinste dorp. liet van zich spreken: 'Door ds. van der Waa is alhier eene Zondagschool opgericht, die ook toegankelijk is voor kinderen van Doopsgezinde ouders enzEn in Den Hoorn vond 'een vergadering plaats welke ten doel had, de oprichting van een onderlinge vee- verzekering Van heel andere orde was weer het plan tot oprichting 'van eene Bijzondere Bewaarschool', een initiatief van J. de Jongh uit De Waal, C Schaap uit Oudeschild, K. Dikstaal uil De Koog en A.C. Toet uit De Cocksdorp. Met zes tien aanmeldingen op 20 februari werd besloten over te gaan tof daadwerkelijke oprichting; de les sen gingen op 1 april 1911 van start. Duizende guldens slaan er in de Spaarbank en Boerenleenbank. AVle helpt eeD solide boer &ao tegen hall Maart. BrieTCD Jranco onder letter A bureau dozer Courant. TJit de hand te koop wegens gevordorden leeftijd van dc eigenaresse, bet sedert onheugelijke jaren zeer gunstig bekendeen stoedegoed beklante „De Oranjeboom", waarin \ergunning, allergunstigst staan c en gelegen aan het Marktplein te DEN BURG cp Texei., met daarbij beboerend Pakhuis en Stallingen voor 10 paarden, benev.-ns dcszelfs complete koffiehuis en Logement-Inventaris. Aanvaarding 1 Mei 1911, ol op andere overeen t*3 komen datum- Tff hevrHgon bij de eigenaresse on be. woonster Mej. do Wed. P. DALMElJER. Ondirgoteobendo bericht door de*.* dat bij rijn werkplaats heelt overgcpla.itit *el do eerste werkplaats t.,p mt den Polder a.bij P K. KIKKERT, ol do tweede van uit D n asl Wen lette wel op bet jui.te adre. ol vrage paar do Wagemakerg en Smederg van L. H. Schot, Waal. Zegt het voort Ter voorkoming van abuizen verzoek ik mijn goachte Clientèle er wel op telotten dat mijn adres is en bljjlt vroegere werkplaat# van J. REIJ. Dus RIET bij N. LAP, nooh bij H. M. ZWIER8EN Weverstraat. Horlogemaker.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5