Texelse composities en reünisten-concert Deze week. KUF12 mantje t EÏÏÜEE - m 6 Uittips 2 S Muziek- en Dansschool viert jubileum: Voorproefje Texelpop z mode schoenen TEXELSE COURANT Telefoonkaart" genomineerd Darttopper onbeslist Cursus blaastraining Dammer Vlamint goed op dreef Wederom verlie voor Klif-dame< Knip 'm uit en hang m op Niet Uit het Raam krokus -<l4kantie garnalenvissen zeehonden zien „Emmie" TX10 JUNGLE DAYl Voor Texelaar en toerist O in Theater Restaurant KUF17 Tel. 319515 Luizenleven Drie keer live BBBSiKKEl De i m VT Bewaarplaat "De Krim VRIJDAG 12 FEBRUARI 1999 In de bgm. De Koninghal wordt za terdag het veertigjarig bestaan van de Texelse muziekschool ge vierd. Niet alleen met een receptie met toespraken en bloemen, ook met een concert van twee keer een uur, waarbij vele nieuwe en bekende gezichten voor het voet licht zullen treden. Bekende ge zichten in het reünisten-orkest, dat 's middags in de Ouwe Ulo onder leiding van Erwin Hooge- boom klezmer-muziek instudeert, nieuwe gezichten bij de uitvoe ring van de werken die werden in gezonden voor de compositie- wedstrijd. In de anderhalf uur durende pauze van het concert - de tijd waarin de receptie wordt gehouden - wordt iedereen de kans geboden voor het eerst of hernieuwd kennis te maken met (oud-)bestuursleden, -medewer kers, -vrijwilligers en -docenten die de afgelopen veertig jaar het gezicht van de Texelse Muziek- en Dansschool hebben bepaald. Werden de eerste lessen van de Texelse muziekschool gegeven op maandag 19 januari 1959, voor het eenmaal zover was, waren veel be sprekingen nodig, veel correspon dentie over en weer en moesten veel hindernissen worden overwon nen. Geregeld muziekonderwijs op het eiland kwam voor het eerst ter sprake toen Gijs Oskam, secretaris van de Culturele Raad. op 1 februari 1956 een brief verzond aan C. Prin sen, voorzitter van de Helders Volksmuziekschool. Oskam rea geerde daarmee op een artikel in het blad 'Helderse Gemeenschap' van 29 december 1955. In dit artikel wordt uitvoerig verhaald over de re sultaten die de Helderse Volks- muziekschool in het eerste jaar van haar bestaan heeft behaald. Wat echter de aandacht van de Culturele In het begin werd alleen AMV-onderricht gegeven, zoals hier door Piet Heertjes op de Thijsseschool. Raad trok, was de bij het verhaal afgdrukte foto, waarop de heer Maul (directeur van de school) les geeft aan een klas kinderen in Midwoud. 'Zo', was de vraag, 'de activiteiten van de Helderse Volksmuziekschool niet tot Den Helder alleen beperkt blijven, bestaat dan niet de mogelijk heid dat ook Texel van het bestaan van deze school profiteert?' Helaas was het optreden van Maul in Midwoud een eenmalige gebeurte nis, waardoor er voor de Texelse Culturele Raad niets anders op zat dan zelf het voortouw te nemen en te trachten een muziekschool van de grond te krijgen. Diverse besprekin gen volgden, onder meer bijge woond door de Rijksinspecteur voor het Muziekonderwijs in Nederland, de heer Dansikas. Op zijn voorstel werd contact gezocht met H. Stam, directeur van de Stichting Zeeuwse Muziekschool, omdat - naar zijn zeg gen - deze school model kon staan voor wat op Texel gewenst en mo gelijk was. (toto's arctvet Texelse Courant) Enthousiasme voor een nieuw op te richten school was er genoeg Door het stichten van een muziekschool zou mogelijkerwijs een halt kunnen worden toegeroepen aan de leeg loop van koren en orkesten, die aan het begin van de jaren vijftig het ei land teisterde Een groot probleem was echter de personele kwestie, wie was de aangewezen man om een Texelse muziekschool van de grond te helpen? Dit probleem werd als bij toeval opgelost toen A.J. Vonk per 31 oktober 1958 bedankte als di rigent van het Texels Fanfarecorps. Vonk werd in die functie opgevolgd door Cor Rijf uit Den Helder, die zich direct bereid verklaarde niet alleen het dirigentschap te willen overne men, maar ook de leiding van de nieuw op te richten muziekschool op zich te willen nemen en 'bij aanvang de lessen te verzorgen.' Zo kon de school - na iets minder dan drie jaar voorbereiding - in januari 1959 met 124 leerlingen officieel van start gaan. Veertig jaar later is de Stichting Mu ziek- en Dansschool Texel uitge groeid tot een zelfstandig onderwijs instituut waar zestien docenten theoretisch en instrumentaal onder wijs geven aan ruim zevenhonderd leerlingen. Maar de ontwikkelingen zijn nog met ten einde. Daarvan is Hendrik-Jan Trooster, sinds 1 mei 1991 directeur, overtuigd 'In de toe komst moet de muziekschool voor iedereen open staan Door de steeds kritischer houding van het publiek, kunnen we geen hokje meer zijn dat elk half uur opengaat om een nieuwe leerling binnen te laten. We moeten groeien naar een instelling - noem het een centrum voor kunst educatie - waar iedereen iets van zijn gading vindt. Daarbij moeten we vraag-gencht denken en tegemoet komen aan wat de mensen van ons vragen De tijd dat we ons autoritair konden opstellen, is voorbij.' De nieuwe vom van muziek onderwijs die de muziekschool voor ogen staat, uit zich al in het IMV-pro- ject, dat afgelopen januari van start ging. Hierbij worden alle kinderen vanaf groep vijf van de bassischool in de gelegenheid gesteld kennis te maken met - instrumentaal - muziek onderwijs. Maar ook het muziek onderwijs zelf is veranderd. Werden voorheen voornamelijk indivuduele lessen gegeven, tegenwoordig speelt samenspel een belangrijke rol. In diverse ensembles, maar ook tijdens groepslessen, wordt leerlin gen geleerd met anderen samen muziek te maken Daarbij beperkt de muziekschool zich met tot leerlingen in de leeftijd van basis- en middel baar onderwijs. Aan de ene kant is er de cursus 'Muziek op schoot', voor kinderen tussen de twee en de vijf jaar, terwijl met 'AMV voor vol wassenen' ook de andere kant wordt uitgedacht. Deze ontwikkelingen vragen natuur lijk om de nodige organisatorische aanpassingen. De muziekschool is - noodgedwongen - steeds bedrijfs matiger gaan werken. Was het eer der de directeur die alles regelde, alle vormen van onderwijs zijn nu met meer door één persoon te orga niseren. Een deel van de verant woordelijkheden werd dus naar de docenten gedelegeerd, die nu als een soort 'middenkader' fungeren, ieder verantwoordelijk voor zijn of haar eigen afdeling Daarnaast was het met het ingewikkelder worden van de lesroosters noodzakelijk de administratie te moderniseren. Ook de huisvesting baart zorgen. Het ge bouw, dat in de jaren zeventig aan de eisen des tijds voldeed, zal bin nen twintig jaar verouderd zijn en er zal naar een nieuw onderkomen moeten worden omgekeken. De ge dachten gaan uit naar een muziek school die - samen met andere, ver gelijkbare instellingen ondergebracht is in een gebouw waarin bijvoorbeeld ook een middel bare school is gehuisvest 'Inder daad, een centrum voor kunstzin nige vorming'. Bij de opening van het gebouw aan het Schilderend zei burgemeester Engelvaart. 'Hier kunnen we met recht beretrots op zijn.' In ruim twin tig jaar tijd was de muziekschool de achterkamers ontgroeid en had zij zich een plaats verworven in de Texelse samenleving. Het nieuwe gebouw, de mogelijkheden die dit bood, de inzet van de burgerij en het feit dat zoiets mogelijk was in een gemeente van slechts ruim 12.000 inwoners, was (en is nog steeds) iets om trots op te zijn. Twintig jaar later is de muziekschool nog stevi ger in de samenleving verankerd en ziet zij de toekomst dan ook met ver trouwen tegemoet. Aankomende zaterdag wordt het ju bileum uitgebreid gevierd. Van 17.00 tot 18.00 uur komen onder meer de vier inzendingen van de compositiewedstrijd aan bod. Vier Texelse componisten hebben spe ciaal voor de gelegenheid een stuk geschreven, al dan met als werk opdracht van de cursus compositie die het afgelopen seizoen werd ge geven Van omstreeks 18.00 tot 19 30 uur wordt een grote receptie gehouden, waarbij de medewekers en docenten herkenbaar zijn aan de rode muzieksleutel op de revers Tij dens de receptie zal de ter gelegen heid van het jubileum door W. (Pip) Barnard geschreven brochure 'Hier kunnen we trots op zijn' aan de wet houder van cultuur, mevrouw Eelman, worden overhandigd. Van 19.30 tot 20.30 uur volgt het tweede deel van het concert, onder meer met het reünistenorkest, dat de hele middag heeft besteed aan het instu deren van repertoire. De avond wordt afgesloten door een optreden van de Big Band Texel, een van de vele loten aan de stam die de Texelse muziekschool inmiddels is geworden. De Texelse Telefoonkaart korriv aanmerking voor een prijs. De kjg met daarop de afbeelding van 't M aan de Weverstraat, is genominJI voor de verkiezing 'mooiste telel I kaart van 1998' Dat is een initi van de Nederlandse Telefoonkaal Club(NTC) Jolande Blom van sfl Promotions uit Oudeschild bil Koploper W'tjewel 1 ontving afgelo pen week Zwaan 1, dat op een tweede plaats in de dartcompetitie staat. Na de dubbels stond er een voorsprong van 4-2 voor W'tjewel op het bord. Het hoogst haalbare voor de Zwaan was nog een gelijkspel, maar dan moest de Tac-Tic gewonnen worden en aan gezien dit het favoriete spel van W'tjewel is, zou dat moeilijk kunnen worden. De spelers van de Zwaan hervonden zich en gooiden de ene trippel na de andere en wonnen de Tac-Tic met 2-0; eindstand werd dus 4-4. Programma: Zwaan 1 - Zwaan 2 Cafeetje Ver3t - W'tjewel 1 W'tjewel 2 - Slock 1 Bulldogs - Cafeetje 2 Cafeetje 1 - Slock 2 De fysotherapeuten Henriette Timmermans en José Plouwen houden een cursus urine- incontinentie ofwel blaastraining. De startdatum van de training is afhankelijk van het aantal deelmemers. Een incontinentie-probleem houdt niet alleen ongewild urineverlies in. Ook de meer dan normale aandrang om naar het toilet te gaan, wordt als een vervelend probleem ervaren De cursus vindt plaats in groepsver band. Deze groepstraining komt naast de mogelijkheid om indivi dueel begeleid te worden. Om deel te mogen nemen aan deze cursus is een verwijzing van de huis arts noodzakelijk. De cursus wordt gegeven voor het centrum voor fy siotherapie in Oudeschild, Voor na dere inlichtingen kan men bellen, tel. 312999 of 315423 het Texelse verzamelobject jaar op de markt Zondag 11 wordt tijdens een beurs in Zot meer de winnaar bekend gema: Dammer Gerrit Vlaming is 1995 terst succesvol begonnen. won vijf partijen en moest alliS koploper Rinus Vittali remises staan. In de afgelopen ronden, dervonden ook Harry van del tering en Cees Vinke de krtS van Vlaming. Met gedejlj positiespel wist hij beide malei— de tweede helft van de partijs—; slag te slaan. Uitslagen Frans Bos-Piel Bakelaar 0-2; Rinus V Hans Galjaard 2-0, Harry v/d Wetering-( Vlaming 0-2, Piet Bakelaar-Jos de Wof Gerrit Vlammg-Cees Vinke 2-0; Galjaard-Frans Bos 0-2. Het damesteam van Klif lijkt dit door pech te worden achtervt Coach Dirk Eelman kon in hetb van het zaalvoetbalseizoen noo schikken over negen enthousi speelsters die stellig van plan bij de top drie te eindigen He moesten Irene Penha en Gijsberts al snel afhaken door durige blessures Nu. in de twa helft van de competitie, moet de p het óók nog stellen zonder Mi Nicolay en Wilma Tijsseling B dames zijn voor de rest van hei zoen uitgeschakeld Van het ts team zijn nog maar vijf speet over. Hoewel Klif zich goed hersteld zelfs nog een paar kansen kr keerde Winkel met een 4-1 ove: ning huiswaarts. ZATERDAG 13/2 Jug Bross, Shakin' Legends Reflection S. DONDERDAG 18/2, 20.30 uur Klassiek café met Pianiste Rachel Barnard na een Texels voorprogramma 'y: y:\. De voorstelling van cabaretgroep Niet Uit het Raam dinsdag in Klif 12 staat in het teken van de kruistochten. De mannen gaan op pad om geweld en onrecht te bestrijden, maar ook de liefde en het recht. Geen middel wordt geschuwd: van zwaardgevecht tot kieteldood, van grof geschut tot pijnlijke stilte en van botte bijl tot poëzie. Een explosieve mix van humor en drama, met live muziek, zang en trommelgeroffel. Aanvang 20.00 uur, entree ƒ20,- (Vrienden ƒ15,-). in combinatie met met de afvaart 14.00 uur Inl. 313639 b.g.g. 06-51498614 Woensdag 17 februari tijd: 14-18.00 uur ƒ5,00 p.p. Schumakersweg .3,1796 NM De Ko UI Green Parks Sluftervallei Knmweg 104, Dc Cocksdorp, tel 316819 KINDERFEESTJE?! zwemmen - bowlen - snoeken 15 00- 16.30 uur ƒ12,50 p/p Ook hét adres voor, feesten partijen recepties etc. Alle dagen geopend van 10-22 uur (reserveren gewenst) Di. 16 februari NUHR met "Kruistocht" aanvang 20.00 uur entree ƒ20,-/ƒl5,- *1* Tel. 319633 is al meer dan 20 jaar als kaap de goede hoop, een veilige en vertrouwde plek voor pannenkoek met stroop! Vrijdag 12 februari In het redactiekantoor van de Texelse Courant aan de Warmoes straat kan van 17.00 tot 19.00 uur de hand worden geschud met vertrekkend hoofdredacteur Frans Hopman en zijn opvolger Gerard Timmerman In de Jacob Daalderschool wordt van 17.30 tot 20.30 uur een fancy fair gehouden. In Cinema Texel draait om 13.30, 16 00 en 19.00 uur Een Luizenleven; om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte; om 20.30 uur The Horse Whisperer en om 21.30 uur The Mask of Zorro. Zaterdag 13 februari Wielervereniging Texel houdt een ATB-wedstrijd die meetelt voor de wintercompetitie Aanvang 14.30 uur op het parcours aan de Bies- bosweg in De Dennen. In de Burgemeester de Koninghal viert de Muziek- en Dansschool Texel vanaf 17.00 uur het 40-jarig jubileum. Er staan verschillende optredens op het programma, de feestgangers krijgen een hapje en een drankje en wethouder Nel Eelman krijgt het eerste exemplaar van het jubileummagazine overhandigd. In Schouwburg De Kampanje is van af 20.15 uur de rockmusical Hair te zien. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Reserveren kan alleen via de kassa van de Schouwburg (tel. 0223-671700) In Question Plaza zijn live optredens van de Shakin' Legends, Reflexions en Jug Bros. Gespeeld wordt rock'n'roll en blues De Vereniging van Oud-leerlingen voert in het Eierlandsche Huis het toneelstuk 'Kom terug Geerte' op. In Cinema Texel draait om 13.30, 16.00 en 19 00 uur Een Luizenleven; om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte; om 20.30 uur The Horse Whisperer en om 21.30 uur The Mask of Zorro Zondag 14 februari Atleten die van plan zijn dit jaar aan 'De Zestig van Texel' deel te nemen, kunnen een gezamenlijke training afwerken. Verzamelen om 10.30 uur bij het Turfveld in De Dennen. In dorpshuis De Hof in De Koog zijn vanmiddag de finales van het Texels kampioenschap biljarten. In café De Pilaar in Den Burg zijn tussen 15.00 en 17.00 uur oud-Texelaar Erik van Bruggen en Lennart Booy te gast. Het duo is kandidaat voor het voorzitter schap van de PvdA. Ze worden vergezeld door Kamerlid Margreet de Boer. De bijeenkomst staat open voor elke belangstellende. In Cinema Texel draait om 13.30, 16.00 en 19.00 uur Een Luizenleven; om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte; om 20.30 uur The Horse Whisperer en om 21.30 uur The Mask of Zorro. Cinema Texel heeft de première van de nieuwste Disney-film 'Een luizenleven'. Deze komische computer-animatie laat de wereld van de insecten in het groot zien. De film is bestempeld als 'zeer kindvriendelijk', maar is ook voor opa's en oma's een aanrader. In de avonturenfilm 'The Mask of Zorro' laat Anthony Hopkins kennismaken met het heldendom. De Prince of Egypt is te zien in de Nederlandse gesproken versie en Robert Redford acteert in The Horse Whisperer. Drie Texelse blues- en rockbands, Shakin' Legends, Reflexions en Jug Bros bezetten zaterdagavond het podium van Question Plaza. Entree gratis. Stappeland 6, 1796 BS Dc Koogl Tel. 0222-327222, fax 3273.33 f Maandag 15 februari Om 19.30 komt de raadscommissie ruimte, wonen en economie bijeen in het raadhuis. Op de agenda staat de presentatie van het onderzoek 'Versterking hoogwaardige werkgelegenheid' In het zaaltje bij de DG-kerk in de Kogerstraat in Den Burg komt het Leerhuis bijeen. Spreker is mw. Chawa Rodrigues Pereira Aanvang 20.00 uur, toegang 7,50. In Cinema Texel draait om 19.00 uur Een Luizenleven, om 20.30 uur The Horse Whisperer en om 21.30 uur The Mask of Zorro. Van 15.45 tot 16.30 wordt in de Jozefschool de eerste repetitie gehouden van de kinderdansgroep Folklore Texel. Dinsdag 16 februari Om 10.30 uur begint een excursie door de Slufter. Deelname ƒ7,50; aanmelding en inlichtingen bij EcoMare, tel 317741. Om 10.30 uur begint de SBB- excursie 'Door het zout van de zee', over het kustgebied en de planten die daar groeien. Deelname 7,50; aanmelding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 19 30 uur komt in het gemeentehuis de raadscommissie bestuur en organisatie in vergadering bijeen. In Klif 12 in Den Hoorn treedt de cabaretgroep NUHR op met het programma 'Kruistocht'. Aanvang 20.00 uur; toegang ƒ20,- (vriendenprijs ƒ15,-). Om 20.00 uur heeft de Historische Vereniging een bibliotheekavond in 'Tusse de banke'. In Cinema Texel draait om 19.00 uur Een Luizenleven, om 20 30 uur The Horse Whisperer en om 21.30 uur The Mask of Zorro. Woensdag 17 februari In het Maartenhuis bij De Koog wordt antroposofisch medisch spreekuur gehouden. Afspraken maken (bij voorkeur dinsdag tussen 10.00 en 12.00 uur) via tel. 317 282. 's Avonds is er een informatiebijeenkomst, waarbij vijf therapieën worden getoond, ledereen is welkom. Hoogwater te Oudeschild Meubelmakerij Troma Meubels - keukens - vloere Antiekrestauratie. Woongalerij - workshops Schilderweg 194, 1791 LP Den Bury tel. 0222 31 54 77 fax 0222 3120' Ruitercentrun bosritten strandritten privéles groepsles Tevens kinderboerderij en speeltu> De Cocksdorp, ingang vakantiecentrum De Krim Tel. 316509/316603 Vr. 12 4.15 en 17.00 u. Za. 13 5.15 en 18.24 u. Zo. 14 6.45 en 19.25 u. Ma. 15 7.46 en 20.05 u. Di. 16 8.35 en 21.00 u. Wo. 17 9.15 en 21.46 u. Do. 18 10.04 en 22.14 u. Vr. 19 10.40 en 23.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 20 februari op om 07 45 uur en gaat onder om 18.01 uur. 17 februari nieuwe maan, 17 februari springtij. Hogerstraat - Den Burg Telefoon 312102

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6