5?8 de Kroniek <n> I Gevarieerde reünie jarige Muziekschool Klassiek-café en cabaret in Question Edah Riblappen Koud, bedorven haring, gered van verdrinking Verse braadworst Agenda Kamperboter. teso Jubileumboekje Oude rockers bij 'Drie keer live' Pianoconcert een gebruikte Schrijfbureau. Costuumscliool Haandag 5 Febrnari a.s. M. -GRAAF, Gedipl. Leerares. Een zoo goed als nieuwe PclrolcoDi-Uotor rati Dorsohuiachine, Een Koetsier voor de Omnibusdienst. een jonge Zeng, een partij Aard appelen en een best tweeloops Jachtgeweer. J. KOK, Uetselaar, Nieuw Billard zonder zakken, TEXELSE^ COURANT The Shakin' Legends, onder leiding van 'rock and roll junkie' Rob Kooiman waren ouderwets op dreef. 'Hier kunnen we trots op zijn' is de titel van het jubileumwerk dat W. (Pip) Barnard voor de 40-jarige muziekschool schreef en waar van wethouder Nel Eelman tij dens de reünie het eerste exem plaar kreeg uitgereikt. Het is een plezierig leesbaar boekje gewor den, met een terugblik op de ont staansgeschiedenis, uitleg over de huidige werkwijze en activitei ten van de school, interviews met de docenten Dyo Wassink en Loes Bakker (die er ooit zelf leerlinge was) en met vooral heel veel foto's. Het werd vorm gege ven en in een oplage van 2000 gedrukt bij drukkerij Langeveld en de Rooy. De bezoekers van de reünie heb ben een (gratis) exemplaar mee naar huis gekregen. Wie ook geïnteresseerd is, kan voor het boekje terecht bij de muziek school. Oude rockers speelden een hoofdrol bij 'Drie keer live', het muziek-evene- ment dat zaterdag in Question Plaza ^er^ehouden^^von^wer^^^ Liefhebbers- van klassieke (piano)muziek kunnen donderdag 18 februari, donderdag 18 maart en zondagmiddag 18 april terecht in hotel De Lindeboom (Question Plaza). Telkens zal daar een Ne derlandse conservatoriumpianist een optreden verzorgen, voorafge gaan door Texelse koren of arties ten. Het spreekt vanzelf dat de uitgeno digde pianisten gebruik zullen ma ken van 'Texels eigen' concert vleugel. Dit instrument kon dank zij vele bijdragen van muziek- minnende Texelaars worden aange schaft. De vleugel staat als regel in De Lindeboom maar is onder be paalde voorwaarden ook beschik baar voor gebruik op andere locaties op het eiland. Het instru ment is aanvankelijk vooral ge bruikt voor de koffieconcerten die in de serre werden gegeven door de Georgische pianiste Nino Khutshisvili. De drie aangekondigde klassieke concerten zijn toegankelijk voor ie dereen. De circa 80 Texelaars die de aanschaf van de vleugel finan cieel mogelijk hebben gemaakt hebben gratis toegang. 'We wilden iets terug doen' aldus exploitant Eddy Stiekema. De vleugel wordt thans nog beheerd door Harry de Graaf, maar die wil dit in handen leggen van het bestuur van de in oprichting zijnde Stichting Concertvleugel Texel. Voor zover hun namen konden wor den achterhaald hebben de spon sors van Stiekema een uitnodiging ontvangen om een of meer van de geplande klassieke concerten gra tis te bezoeken. Ook de andere ge vers zijn welkom, evenals introducés Deze sponsor-bezoe kers hebben nog een ander voor deel: dertig van hen (wie het eerst komt, die het eerst maalt) kunnen vóór donderdag 25 februari een gra tis toegangskaart (waarde f20,-) af halen voor een cabaretvoorstelling in dezelfde zaal. Dit cabaret wordt zo mogelijk tel kens op de laatste vrijdag van de maand gegeven. De voorstelling van vrijdag 26 februari staat al vast en bestaat uit drie delen: een Texelse muzikale act van een half uur met terugblik op actuele plaat selijke gebeurtenissen, verzorgd Als eerste in de serie 'klassiek café' treedt donderdagavond de Texelse pianiste Rachel Barnard op in Question Plaza. Het recital begint om 20.30 uur en is gratis toegankelijk De pianiste doet dit jaar eindexamen aan het conservatorium in Zwolle, waar zij studeert bij Nelleke Geesink. Donder dag speelt zij werken van J.S. Bach, Ton de Leeuw, Alban Berg, Robert Schumann en Gabriel Pierné, De in vulling van het Texelse voor programma is nog onzeker. openddoor The Shakin'Legends. In tegenstelling tot collega 's Ben Bakker (bas) en Ewout Adriaans (drums) stond zanger-gitarist Rob Kooiman lange tijd met op de planken. Te lang. oordeelde de voorman zélf. en het verwonderde dan ook niemand dat hij direct na een krachtig optreden al weer volop plannen smeedde voor een vervolg. Daarna was de beurt aan ReflextionS. bij wie de gemiddelde leeftijd ook niet al te laag lag en die vooral met stevige uitvoeringen van Rolling Stones-songs het nodige res pect afdwongen. Het mini-festival werd afgesloten door Jug Bros. de band die zich tegen woordig toelegt op zelf geschreven Nederlandstalige liedjes Oude- nieuwe gezichten waren die van Ben Haak (die drummer Hans Vlaming is door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Vervolgens een hoofdact van twee keer 45 minuten be staande uit de nieuwe show van Rick Lorenzo Dros uit Zaandam 'Wij zijn de Everly Brothers niet' en een muzikale afsluiting van twee sets van de Delta-Mississippi blueszanger Pasquinel. komen te vervangen) en var'1? Bonne. Vooral de laatste weklffl bazing. aangezien het al zo'n ,eF jaar geleden was dat hij regetn^e de Texelse podia te bewoim was. De gitarist bleek het nogf* j zijn verleerd. D Oudgediende Frits Bonne, vroeger meer actief In de Red Band. verster Jug Bros. <Fo,° Gorord Tt Q (Advertentie) per 500 gram -ê*5" 3?9 per kilo J4®®" per 100 gram Geldig t/m zaterdag 20 februari 1999. Gelukkig kwam de melkboer A Cz. B Juist met zijn melk- karretje. Door het geschreeuw der kinderen opmerkzaam gemaakt, haastte hij zich zooveel mogelijk en had, door zich te water te begeven, het geluk de drenkelinge bij haar kleertjes te grijpen en zoo van een wissen dood te redden.' Tc koop gevraagd Aaubiedingen onder Ictt. F. bureau der CouraDt. Bij vaatjes van 20 en 40 pond. Verkrijgbaar bij Jn. RAK Jzd, VVarmoesstraat. te den Burg. Ondcrgeteekonde bericht aau de leerlin gen dat do cursus zal beginnen op te 9'/a uur morgeoa. Het nieuwe proapeotue wordt op aan vrage ttiegozoodeo. in Damescoupe. Leerlingen kunnen zich nog aanmelden tot en met 1 Februari. Uuor overcompleet te koop lo ht-üto stnat. De Motor, mork ilsun ia 8 tot 10 P.K. en goballanccert, kun ook voor andere doeloiuden gobroikt worden. Dc dornebwageo levert bet graan markt- achoon on is voorzien van gerstsorter Bij P. J. WUI8, Motor-loondoricbor, ZEGWAARD. Govraagd tegen April of eerder Adrea: D. KIEVIT, den Borg. TE KOOP een schelf HOOI. ,l)e Arend". H. KOftMt.V TE KOOP J. VEUIIUEVP, de Cookedorp. De winter van 1912 was kort maar hevig. Na Vrouwendag (2 fe bruari) zakte het kwik ineens tot ongekende dieptepunten: '19, 20, 22 ja zelfs tot 28 graden vorst werden geconstateerd, en dat met slechts in het noorden des lands, doch in tal van plaatsen.' Een oud- Texelaar uit Amsterdam berichtte de redactie van de Texelsche Courant per briefkaart 'toen ik hedenmorgen (5 februari) om halftien mijn thermometer op het straatje Prins Hendrikkade neer zette, was na slechts een kwart uur de kwik zoover gezakt, dat het niet meer te zien was, alzoo 32 graden vorst minstens.' Ondanks deze extreme koude kon het isolement waarin het eiland dreigde te komen, tot een mini mum beperkt blijven. Met veel moeite kon een min of meer regelmatige verbinding met Den Helder worden onderhouden. 'Het was een moeilijke reis. 's Morgens om zes uur reeds begonnen, was zij (De Dageraad) om half acht uit de Haven en pas legen tienen te Helder. Dien dag kwam er geen post over. Sedert Maandag gaat echter de dienst over het Horntje geregeld zijn gang.' Gelukkig duurde deze tweede winterperiode niet al te lang. Al op 12 februari kwam vanuit Oude- schild het bericht: 'Hedenmiddag, omstreeks 1 uur, kwam 'De Dageraad' na ruim een week aan Helder geweest te zijn, weder voor don Burg, vrnagt een flinken Jongen. niet boven 16 jaar. Door bet plaatsen eeoer Eerste klasse wordt t- Itoop ft'tngcbodoo i'OD gord otnlrr hood.-n Billard met .ter wikke» roer f75, bij C. BUNKER, Uoeterrod, Texel. het eerst in de Haven. Toen zij op den gewonen tijd weder vertrok, verleende zij hulp aan een twaalftal visschersvaartuigen. Deze werden door het ijs heen naar open water getrokken, om zoo mogelijk daar te visschen of anders een ligplaats aan Helder op te zoeken. Het een en ander leverde voor de toeschouwers op den dijk een aardig gezicht op.' Maar de winter van 1912 bracht nog meer nieuws uit Oudeschild. 'Hedenmiddag (15 februari) lie pen twee motors van Katwijk onze haven binnen, beladen met be dorven pekelharing. Deze lading moest vervoerd worden naar Eierland en wel naar Rio Grande, waar zij als mest moet dienen bij de bloemencultuur.' En: 'Jongstle den Zaterdag zag men hier langs de steenglooiing buitengewoon veel rotganzen Door liefhebbers van de jacht werd hier druk van geprofiteerd. Onder andere wist de havenmeester B. Beumkes dien dag niet minder dan 39 stuks te bemachtigen. In de eerste twee schoten werden er met minder dan 13 getroffen.' Of, minder opwekkend. 'Zaterdag middag j.l waren een vier vijftal kinderen van den heer Dros alhier naar het Boschje geweest. Op hun terugweg waren zij aan den kant van de Nieuwe of Schildsloot gaan zitten om uit te rusten. Een der kleinen boog zich teveel voorover en tuimelde daardoor in de sloot. Ueg.irllgdei' Daar do rolrtdangi vxcapl kumoüdo Douekklug van SECRETARIS uan iel Waterschap „de 30 Gemeenschap pelijk e polders op Texel" waaraan is uerbonden een jaarwedde uan f350 kuuooo zicü bjj eigenbaodig «ebrijvto aaoaelden viór 15 Februari a.s. bij d.-o onde 'gotceke ide Texel, 5 F ibruari 1912. De Dijkgraaf vao rooriioemd Watereciap, J 8. DIJT Dick van der Wel, hoofd sociale zaken van de gemeente, houdt vanaf 20.00 uur een lezing voor leden van reumapatiënten vereniging Texel en andere belangstellenden Accent ligt op de wet voorzieningen gehandicap ten. Er is gelegenheid tot het stel len van vragen Lokatie is het voor malige LTS-gebouw aan de Emmalaan, de toegang is vrij. In Cinema Texel draait om 13.30, 16.00 en 19.00 uur Een Luizen leven; om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte; om 20.30 uur The Horse Whisperer en om 21.30 uur The Mask of Zorro. Donderdag 18 februari Om 20.00 uur wordt in hotel-res taurant De Pelikaan in De Koog een lezing gehouden door de heer Duitman van Delta over runder- embryotransplantatie Om 14 00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Watervogels in de winter', over de vogels in De Geul en de Mokbaai. Deelname ƒ7,50; aan melding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. In het Maartenhuis bij De Koog wordt antroposofisch medisch spreekuur gehouden Afspraken maken (bij voorkeur dinsdag tus sen 10.00 en 12 00 uur) via tel 317 282, In de voorspeelruimte van de mu ziekschool begint om 19.15 uur eei voorspeeluur accordeon, dwarsfluitm piano en trompet In Tusse de banke' wordt vanaf 20 00 uur een ledenvergadering van de Historische Vereniging ge houden. Na de pauze een lezing van drs J.T. Bremer In Question Plaza begint om 20.30 uur een pianorecital van de DINSDAG 16 FEBRUAH Texelse' pianiste Rachel Ban Toegang gratis. In Cinema Texel vindt om Ns landse première plaats van Yi got Mail Voorstellingen om i en 21.30 uur. Om 19.30 en 2 uur draait The Siege. Vrijdag 19 februari Vanaf 19 00 uur wordt In ha: bouw De Poort aan de Ele bazaar gehouden In Cinema Texel draalt om I en 16 00 uur Een Luizenle om19.00 en 21.30 uur You'vi Mail; om 13.30 en 16 00 uu Prins van Egypte en om 19.3 22.00 uur The Siege. Extra afvaarten: vrijdag 1i bruarl wordt tussen 9.35 uur» Texel en 16.05 uur vanaf Den der een extra boot ingezet, Tl verwacht geen wachttijden, vaarlijke stoffen: er zijn i week geen afvaarten voor hel voer van gevaarlijke stoffen. Hoogwater te Oudesc Di. 16 Wo. 17 Do. 18 Vr. 19 Za. 20 Zo 21 Ma. 22 Di 23 8.35 9.15 10.04 10.40 10.40 11.00 0.04 0.50 en 21.0 en 21 i en 221 en 23.0 en 23.2 en en 11.A en 12 (non Aan het strand is het ongeveer een luljjlj der hoogwater. De zon komt 20 f«f op om 07.45 uur en gaat onder uur 16 februari nieuwe maan, 23 Ir eerste kwartier. 17 februari springtj q Ie Dinsdag 16 februari Om 10.30 uur begint de SBB-ex- cursie 'Door het zout van de zee', over het kustgebied en de planten die daar groeien. Deelname 7,50; aanmelding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 Om 19.30 uur komt in het gemeen tehuls de raadscommissie be stuur en organisatie in vergadering bijeen In Klif 12 in Den Hoorn treedt de cabaretgroep NUHR op met het programma 'Kruistocht'. Aanvang 20.00 uur, toegang 20,- (vriendenprijs ƒ15,-) Om 20.00 uur heeft de Historische Vereniging een bibliotheekavond in Tusse de banke'. In Cinema Texel draalt om 19.00 uur Een Luizenleven, om 20.30 uur The Horse Whisperer en om 21.30 uur The Mask of Zorro Woensdag 17 februari In het Maartenhuis bij De Koog wordt antroposofisch medisch spreekuur gehouden. Afspraken maken (bij voorkeur dinsdag tus sen 10.00 en 12.00 uur) via tel 317 282 's Avonds is er een informatie bijeenkomst, waarbij vijf therapieën worden getoond, ledereen wel kom De Waddenvereniging houdt om 11.00 uur nabij De Cocksdorp een 'Waddennatuurwandeling' Deel name kost 7,50 Aanmelding bij de Waddenwinkel in Den Burg. Van 14.00 tot 17 00 uur is het weer 'Jungle Day' in zwemparadijs Calluna. Entree ƒ5,-. gramma gekregen. 'De prioriteit is aan de muziek gegeven, toespraken moeten maar onder het eten worden gehouden. Zo zou het eigenlijk vaker moeten', kondigde ze zichzelf aan. Ze had het amper gezegd of de geluids installatie begon te piepen, waarna haar toespraak noodgedwongen werd uitgesteld en de toeschouwers onder het nuttigen van de pasta maaltijd van cateraar Ruud Boom een optreden van het reünie-orkest kreeg voorgeschoteld Verankerd Centraal In de woorden van de wet houder stond de positie die de mu ziekschool altijd heeft gehad. 'Die is stevig verankerd in de Texelse maat schappij. Bovendien is de school al tijd extern gericht geweest.' Ze ver wees daarbij naar de openbare lessen, uitvoeringen, open dagen, balletuitvoeringen en optredens op straat en tn winkels waarmee de jubilaris altijd naar buiten is getreden. Een kweekvijver is de school voor de fanfare-orkesten, ensembles, pop groepen en koren (voor dames, he ren, vissers en de liefhebbers van smartlappen). Met voldoening wees ze op het nieuwe project waardoor alle kinderen van de basisschool met muziek kennis maken. Daarnaast roemde ze de brede mo gelijkheden (voor 3- tot 85-jarigen), het samenspel dat in de plaats van 'stijve', individuele lessen is gekomen en de hoogwaardige werkgelegen heid die de school biedt Een knelpunt noemde ze de huisves ting. De muziekschool begint uit haar jasje te groeien en het gebouw vol doet ook niet meer aan alle andere eisen. Een 'brainstormgroep' onder zoekt de mogelijkheden, waarbij een 'centrum voor kunsteducatie', met bijvoorbeeld de scholengemeen schap, ook in beeld is Stropdas Tenslotte werd afscheid genomen van Hendrik Jan Trooster, die men sen in zijn enthousiasme laat 'mee- wandelen', in plaats van 'erachteraan hobbelen'. Omdat ze zijn 'Texelgevoel' roemde en zijn nieuwe werkgever - de muziekschool in Am sterdam - dat wellicht van een direc teur vraagt, kreeg Trooster van de wethouder een VVV-stropdas. Voor voorzitter Henk van Atteveld was er een envelop. Heel bijzonder was dat niet. 'Het is een jubileum- subsidie, waarop iedere instelling die een jubileum viert recht heeft.' Vrolijk Gevarieerd was het feest wel. De nadruk lag daarbij op de optredens. Een aardig onderdeel vormden de eigen composities van een viertal leerlingen Verscheidenheid was ook hier het sleutelwoord Zo had de 14- jarige Michiel Drijver een vrolijke mars geschreven, die hij liet vertolken door fanfarekorps DEK, waarvan hij zelf lid De jeugdige Michiel Drijver dirigeerde fanfarekorps DEK. tijdens de uitvoering^ van zijn eigen compositie. Op de voorgrond zijn vader en moeder (Foto Joop Rommets) Dirigent Erwin Hoogeboom gaf swingend leiding aan het orkest van reünisten. (Foto Joop Rommtts) Muziek- en Dansschool Texel heeft zaterdag op informele wijze de veertigste verjaardag gevierd. Een hoogtepunt was het optreden van een orkest van reünisten, die de toehoorders met een drietal klezmer-stukken (Jiddische volks muziek) naar de punt van hun stoe len wisten te krijgen. Een scha duwkante was dat de zaal van de toch al niet zo sfeervolle Burge meester de Koninghal niet hele maal vol was. Het viel op dat het feest voorname lijk werd bezocht door mensen die op dit moment bemoeienis hebben met de jubilaris Het aantal docenten dat in vroeger tijden actief was, kon op één hand worden geteld. En ook de hoeveelheid oud-leerlingen viel wat tegen, zeker gezien de vele duizen den Texelaars die ooit les in blokflui ten en het notenschrift hebben gehad op de school in Den Burg In totaal werd de reünie bezocht door een dikke tweehonderd deelnemers Het strenge criterium dat niet meer dan twee personen per gezin welkom waren, was dan ook nogal voorbarig. is. Duidelijk zwaarwichtiger van aard was het werk van de veel oudere Michiel Pam, die een nogal modern klinkend stuk voor klarinetkwartet had gecomponeerd. Ook de andere optredens - van het Kinderkoor, hardcoreband Deluge, het Accordeon Ensemble en de oud leerlingen Maarten Elzmga en Claudia Reij (met Villa Zeezicht) - spraken tot de verbeelding De vonk sloeg écht over toen zo'n dertig reünisten de drie klezmerstukken lie ten horen die ze in één middag had den ingestudeerd. Nogal opmerkelijk was de rol van dirigent Erwin Hooge boom. Hij bracht het publiek steeds in de stemming door een humoristische inleiding en gaf vervolgens springend en zwierend leiding aan de groep De Big Band, nu 'zelfstandig' maar voort gekomen uit de muziekschool, sloot het programma af en ging daarna nog een poosje door. Het aantal toespraken bleef (geluk kig) beperkt. Voorzitter Henk van Atteveld noemde de school 'mensen werk'. dat 'met vallen en opstaan' wordt verricht. Over de huidige kwa liteit was hij erg te spreken, net zoals over de rol die het muziekonderwijs in de Texelse samenleving speelt. Lof zwaaide Van Atteveld daarbij toe aan directeur Hendrik Jan Trooster en aan de docenten. De meesten van hen hebben geen fulltimebaan op Texel en combineren hun werk met les geven op scholen elders. Of ze wonen in Alkmaar, Amsterdam, Nieuwegein of Leeuwarden en reizen wekelijks naar Texel. 'Toch hebben ze met hun enthousiasme de school gemaakt tot wat die nu is.' Nel Eelman, wethouder van cultuur en onderwijs, had tot haar genoegen een speciaal plaatsje tijdens het pro-

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2