Jektrische deken' igen ijzelvorming Een nieuw begin... .TEXELSE COURANT' Test uitvinding Dirk Leegwater \Gemeente houdt detailhandel tegen het licht Huub van der Lubbe op'KunstinZee' Fusie Band lekgestoken Raad stelt Groot in het ongelijk Bednj vig heid Fiscaal juriste opent kantoor De Zandkuil toch open voor publiek? Hulp invullen aangiftebiljet Asielzoekers raken boodschappen kwijt DINSDAG 16 FEBRUARI 1999 Leegwater bekijkt het aanbrengen van de electrische verwarming in het asfalt. i/erend asfalt door middel ïatten die onder het wegdek 'geplaatst. Volgens Texelaar k Leegwater is dit de methode i verlost te zijn van glijpartijen ander ongerief op gladde we ll. Anderhalve week geleden is Hoorn een proefopstelling ge ratst. De resultaten van de eer- s tests geven reden voor voor lig optimisme. door Leegwater uitgedachte rmingssysteem bestaat al m jaar. Als vrachtwagen- feur ondervond hij 's winters jelmatig de ellende van gladde igen. De gedachte om een oplos- ig te vinden voor dit probleem liet m niet los. Uiteindelijk bedacht een systeem, waarbij het asfalt or middel van onder het wegdek ,-ngebrachte matten wordt ver- imnd De belangstelling voor deze Bktrische deken' was destijds lit erg groot. De interesse is er nu 'il. Het bedrijf Ooms Avenhorn in -lorn heeft een asfalttype ontwik keld. dat geschikt lijkt voor het verwarmingssysteem Koning Winter was Leegwater de afgelopen week goed gezind. De resultaten van de eerste tests val len niet tegen. Leegwater: 'Ik ben niet ontevreden. Het systeem werkt op zich goed. Alleen de verwarmingsdraad moet dunner. Hij is nu 6 mm en ik wil proberen dit terug te brengen tot 3 mm. Het is belangrijk om de mat met het verwarmingssysteem zo dicht mo gelijk aan de oppervlakte te krij gen.' IJzel ontstaat als de temperatuur boven het wegoppervlak hoger is dan het wegdek zelf De neerslag bevriest met als gevolg een spek gladde laag. De oplossing die Leeg water heeft bedacht lijkt heel lo gisch: verwarm het asfalt kort, waardoor het dezelfde temperatuur krijgt als de lucht erboven. Het re genwater zal hierdoor met bevrie zen. Volgens Leegwater begint de inte resse voor het ijzelwerend asfalt te groeien. Vliegvelden en ook het mi nisterie van verkeer en waterstaat hebben belangstelling getoond. Deze laatste instantie is vooral geïnteresseerd in verband met het voorkomen van ijzelvorming op via ducten en op- en afritten van auto snelwegen. Kosten De productiekosten bedragen nu nog iets minder dan veertig gulden per vierkante meter. Volgens Dirk Leegwater moet uiteindelijk een be drag van vijfentwintig gulden moge lijk zijn. De elektriciteitskosten blij ven volgens de uitvinder beperkt, omdat het asfalt maar korf hoeft te worden opgewarmd. Tegenover deze kosten staat de besparing van schadeposten die zijn ontstaan als gevolg van ijzel (files, voertuig- schade). De exacte exploitatiekos ten zijn nog niet bekend. De tests in Hoorn zullen hierover duidelijkheid moeten verschaffen De vrachtwagen test de stevigheid van het netwerk. gemeente gaat de richtlijnen >or het mogen starten van een nkel aan een nader onderzoek iderwerpen. Dat moest wethou- T Schilling beloven op aandrin- n van verschillende leden van de meenteraad. De meesten gingen !l akkoord met voorstellen om 'n winkeltje toe te staan in het nd Burgwal 45 van Jook Nauta om het voormalige Rabobank- ptoor in De Cocksdorp de be- emming 'detailhandel' te geven. eter de Groot (D66) stemde in iide gevallen tegen, omdat hij vond it de gemeente met te gemakkelijk I nkelruimte moet vergeven. Hij ver tes daarbij naar het Distributie Jnologisch Onderzoek (DPO). larin voorwaarden worden gesteld ififl uitbreiding van het winkel stand. De Burgwal is geen straat ri winkels in te vestigen, aldus De 'oot. Dat het pand van Nauta ook in woning blijft en dat slechts rake is van een kleinschalig be- ijfje, deed volgens hem niet ter _ike. De Groot kantte zich ook tegen de plannen voor het Rabobankge- bouwtje, waarin een fietsenverhuur- bedrijf komt. Onder verwijzing naar het DPO benadrukte het D66-raads- lid dat meer concurrentie niet wen selijk is en dat het voor de midden standers in De Cocksdorp al lastig genoeg is hun zaak draaiende te houden. Wethouder Schilling toonde zich vasthoudend en zei dat het DPO al leen maar een richtlijn vormt en niet een plan dat alles 'aftimmert'. Detail handel aan de Burgwal noemde hij 'een leuke ontwikkeling' die je niet koste wat kost moet tegenhouden. Toen ook andere raadsleden naar het DPO informeerden, beloofde Schilling echter te bekijken of dit on derzoek aan actualisering toe is. Wantrouwend waren sommige raadsleden over de goede bedoelin gen van Nauta. Hardop werd de zorg uitgesproken dat Burgwal 45 in de toekomst wellicht in z'n geheel een winkel wordt. Deze ongerust heid was wat Schilling betreft niet nodig' 'Je mag niet zomaar een wo ning aan het bestand onttrekken.' Burgemeester Gutker suste verder: 'Een kwestie van handhaven.' De stichting Kunst in Zee onder neemt dit jaar op 17 en 18 april een nieuwe poging Den Burg een weekend lang cultureel te laten bruisen. Vorig jaar vond dit eve nement voor de eerste keer plaats en werd de organisatie ge confronteerd met een aantal kin derziektes. Volgens Veronica Bos van de stichting was een van de redenen voor het tegenvallende bezoek de te grote versnippering van de activi teiten. Vandaar dat dit jaar gekozen is om alle activiteiten tijdens de manifestatie plaats te laten vinden in de Hervormde kerk. Zaterdag 17 april zijn er exposities van schilde rijen, beeldende kunsten en foto grafie. De avond is ingeruimd voor een literatuurfestival. Ook op zon dag 18 april zijn de exposities te bewonderen. De dag wordt verder ingevuld met zang, dans en theateracts. De organisatie is druk bezig met het contracteren van di verse kunstenaars en artiesten. Vast staat dat tijdens de poëzie- avond op zaterdag Huub van der Lubbe zal optreden. Van der Lubbe is bekend als leadzanger van de VERVOLG VAN PAGINA 1 béten invullen. Een aantal vaste telers heeft aangegeven na dit sei- >en te stoppen en bij anderen is het ig onduidelijk. De junioren zijn nog jong om door te stromen. Er valt is een gat.' Andere vraag die zich Harpt is de eventuele aanstelling itj een opvolger voor de vertrek- mde coach Gerrie Plaatsman. Grote lijnen ilgens Van Beek zien de dagelijkse isturen van beide clubs een samen- leien van de seniorenteams wel ten. 'De details moeten nog worden gevuld, maar over de grote lijnen is wel overeenstemming. De plannen oeten nog wel aan het voltallige •'Stuur worden voorgelegd. Maar it ik van de meeste senioren-spe- 's heb begrepen, zijn ze er wel voor porren. Er hangt veel af van de ■rgadering die komende maandag irdt gehouden.' Jlgens Van Beek is het de bedoe- -9|dat de pupillen van beide clubs ÉBtandig blijven. Bij de junioren ÏU a"lan'<elijk van de hoeveelheid ■fiers. een vorm van samenwerking pigelijk zijn. De Koger vindt niet dat terugtrekking van ZDH nadelig op een eventuele fusie werkt, 'Integen deel. Ik denk dat het juist moeilijker wordt als er drie clubs over zaken moeten beslissen.' Bestuurders van beide verenigingen willen zich met uitspreken over de plek waar een eventueel gefuseerd seniorenteam zal voetballen Van Beek: 'Je begrijpt dat dit een gevoe lig onderwerp is.' ZDH ZDH, dat wél bij het eerste bestuurs- overleg aanwezig was, heeft zich om meerdere redenen teruggetrokken. De Zwaluwen verwachten voor de volgende competitie waarschijnlijk genoeg spelers om het eerste op de been te krijgen. 'De meeste jongens hebben al begin januari, vóór de eer ste fusiebesprekingen, uitgesproken om ook volgend jaar te blijven voet ballen. Op een enkeling na, die we gens studie of werk nog geen uitsluit sel kon geven.' Verder vraagt het bestuur zich af of de ZDH'ers wel bij een grotere fusie club willen voetballen. Voorzitter Jaap Lap. 'Veel spelers zijn hier in het ver leden juist komen spelen wegens de sfeer Sommigen, die een belangrijke rol hebben gespeeld bij het voortbe staan van de club en de promotie van ZDH, zouden na een fusie wellicht niet meer in aanmerking komen voor een plaats in het eerste. Dat hebben zij met verdiend.' Junioren Ook lijkt het ZDH niet eenvoudig om junioren in de toekomst te laten trai nen en voetballen bij de fusie- partners. Omdat ze al in Den Burg op school zitten, zouden ze eerder ge neigd zijn naar Texel'94 over te stap pen 'Zij maken hun eigen keuze, ook als onze club straks geen elftal meer voor ze heeft.' 'En ZDH behelst méér dan voetbal alleen: een flinke gymafdeling, zaal voetbal en het dorpsblad De Hoorn der. Als de senioren-afdeling in de toekomst verdwijnt, dan moeten we ervoor zorgen dat de jeugd kan blij ven voetballen. Eventuele renovatie van het veld en de kantine zullen we dan bekijken.' Niet arrogant Het Zwaluwen-bestuur wil de schijn van arrogantie vermijden. 'Het is met waar dat het het wel op eigen houtje denken te redden. We weten héél goed dat het straks moeilijk wordt, ook gezien de algehele trend dat het voetbal terugloopt en individuele sporten steeds populairder worden. Wél zullen we onze uiterste best doen om door te gaan en in 2001 onze 70ste verjaardag te vieren.' 'Hoofdredacteur zijn van de Texelse Courant is geen benij denswaardige baan Twee keer in de week tob je met de onzeker heid' krijgen we de krant weer vol of niet. En het vereist een enorme zorgvuldigheid, want er is altijd wel iemand die je op de inhoud aanspreekt', waarschuwde mij ooit bollenteler Giel Kuip, die zijn woorden doorgaans goed af weegt. Als eilandjournalist waande ik mij toen in de luwte van mijn chef Frans veilig van een on bezorgd uitzicht op mijn oude dag. Hopman zat immers vast op zijn stoel en niets wees erop dat hij die voortijdig zou verlaten Tot dat mijn huidige ex-collega in de cember als een donderslag bij heldere hemel onthulde dat hij - in het geniep - al maanden in ge sprek was met de gemeente en onze redactie zou verlaten. Weg illusie. Dat ik toch door de knieën ben gegaan voor deze verantwoorde lijke baan, houdt niet alleen ver band met de salarisverhoging die de directie mij in het vooruitzicht stelde. Want wat is er nu mooier om aan het hoofd te staan van een krant de schrijft over een even boeiende als markante ge meenschap en die bovendien een uniek positie inneemt. Als be scheiden redacteuren lopen we niet met dit feit te koop, toch moet het maar eens gezegd worden nergens vind je een abonnee krant - waarvoor dus wordt be taald - die niet alleen vrijwel huis- aan-huis wordt gelezen, maar zelfs gespeld. Ik herinner mij een anekdote van de huidige wethouder Daan Schilling, uit de tijd dat hij de Texelse Courant nog in Den Hoorn rondbracht. Zodra de kloeke bezorger de krant bij een huis op Diek door de brievenbus had geschoven, loerde hij even door het raam naar binnen. De krant, die toen slechts vier pagi na's telde en dus uit één stuk be stond, werd door de bewoners netjes op tafel uitgespreid en met een schaar zorgvuldig in twee stukken geknipt. Beide echtelie den hoefden zo met om hun lijf blad te twisten, maar konden hun nieuwshonger direct stillen. Wie denkt dat die gretigheid bij het Marsdiep ophoudt, heeft het mis. De meest aandachtige lezers van de Texelse Courant wonen buiten Texels grondgebied, tot in Canada aan toe. Oud-Texelaars, maar ook vakantiegasten die re gelmatig op het eiland vertoeven, willen via hun abonnement op de hoogte blijven van het Texelse wel en wee. Het zegt iets over de betrokkenheid bij het eiland en z'n bewoners, maar ook over de kwa liteit van het nieuwsblad, dat met de grootste zorg wordt gemaakt. Natuurlijk heeft de tijd met stilge staan, De Texelse Courant is bij voorbeeld al lang niet meer het enige lokale medium op het ei land. De plaatselijke radiozender schalt door de ether en heel wat huishoudens stemmen 's zon dags af op TV Texel. De kabel is doorgedrongen tot in elk dorp en menig Texelaar laat geduldig de digitale nieuwtjes aan het oog voorbij rollen. Voor hen heb ik nog wel een tip leg het vast op video en draai het versneld af. Dan houdt u meer tijd om niet alleen de koppen in de Texelse Courant te snellen, maar ook om op uw gemak de nieuws- en achtergrondartikelen, reportages, interviews en Harry's Langs de Weg te lezen De inhoud van de krant is werkelijk de moeite waard. Concurrentie is echter een gezonde zaak. Het houdt de geest scherp en voorkomt de nei ging tot achteroverleunen. Het is voor ons als redactieteam een uitdaging om te zorgen dat u niet direct als de krant op de mat valt doorbladert naar de rouw-, trouw- en geboorte-advertenties. Het vijfkoppige redactieteam doet, geholpen door kundige freelancers en correspondenten, z'n uiterste best twee keer in de week een hoogwaardig product af te leveren. Het gevaar van indutten is er niet bij Bij het min ste of geringste nieuwtje of een incidentele 'slip of the pen' hangt er wel een lezer aan de lijn die onshierop attent maakt. Blijf bel len, zou ik zeggen. Hoe vaker hoe beter. Het is tenslotte uw krant Dergelijke reacties zijn eens te meer het bewijs dat de Texelse Courant, die al sinds 1887 ver schijnt, in het hart van de Texelse samenleving staat. Die betrok kenheid, om nog maar niet te spreken van de enorme variatie, maakt het werken voor deze krant juist zo boeiend. Want of het nu een verslag van een politieke veldslag betreft, een toneel recensie, een schapenkeuring of een rel tussen de jutters, er wordt door de betrokkenen altijd met een schuin oogje naar de TC- ver slaggever gekeken Wat gaat-ie er van maken? Als schrijvers van deze onafhan kelijke en objectieve krant zullen de journalisten zich altijd neutraal opstellen. Natuurlijk houden we er, net zoals elke Texelaar, een eigen mening op na, maar die zal nooit in onze stukjes worden ver werkt. Als goed verslaggever toetsen we onze beleving aan die van de omstanders en pakken daarna pas de pen. Om elk risico van gekleurdheid uit te sluiten le zen de redacteuren eikaars stuk ken voor publicatie nog eens aan dachtig na en corrigeren ze zonodig. Pas dan neemt de re dactie een eigen standpunt in en schrijft hierover zonodig een com mentaar (Groen/Zwad). Even zorgvuldig bepaalt de re dactie wat er wel en niet in de Texelse Courant komt. Er is bij voorbeeld vaak meer nieuws dan er plaats is in de krant. Dus wor den er keuzes gemaakt Zo zal de redactie bijvoorbeeld niet elk nieuwtje uit de koker van de nieuwe gemeente-voorlichter klakkeloos overnemen. De lokale overheidsdienaar kan echter wel rekenen op onze permanente waakzaamheid. Op ons kleine eiland, waar bij kans iedereen elkaar kent, liggen zaken soms uiterst gevoelig. Er is weinig voor nodig om over de tong te gaan. De vraag wanneer een betrokkene met naam en toe naam kan worden genoemd, werpt zich regelmatig op. Regels en afspraken bestaan zeker, maar met elk geval past binnen de kaders. Als redactie wegen we dit steeds zorgvuldig af Bedenk wel dat het beter is in een gere nommeerde krant als de TC open kaart te spelen, zodat aan hinder lijke speculaties een einde komt. Wikken en wegen is ook van toe passing op de soms gekruide in houd van de ingezonden stukken waarin Texelaars hun mening kunnen ventileren. Ze moeten het wel erg bont maken, willen we het met plaatsen, maar soms moeten we toch ingrijpen. Voor het uit vechten van prive-oorlogjes is geen ruimte. En persoonlijke kwesties, hoe smeuïg ook, ne men we niet in onze kolommen op. Als hoofdredacteur heb ik het voorrecht bij de invulling van uw nieuwsblad een sturende rol te spelen. Met alle respect voor het werk van mijn gewaardeerde voorganger, zal ik toch een iets andere stijl en invulling hanteren Immers: smaken verschillen en tijden veranderen. Dat betekent echter niet dat er vandaag ineens een heel andere krant op de mat valt. Aan een uitgave die al meer dan een eeuw z'n waarde heeft bewezen moet je niet te veel sleutelen Wel zal ik m'n uiterste best doen om te zorgen dat u als lezer elke dinsdag en vrijdag vol verwachting blijft uitkijken naar de komst van de Texelse Courant. Gerard Timmerman, hoofdredacteur popgroep De Dijk en zal een aantal gedichten voordragen. Kunstenaars, fotografen, schrijvers en dichters die willen deelnemen aan de manifestatie Kunst in Zee kunnen contact opnemen met het secretariaat van de stichting, tele foon 317035. De linker achterband van de auto van een 55-jarige man uit Den Burg is in de periode tussen 7 en 11 fe bruari lekgestoken. De auto stond geparkeerd in de Willem van Beierenstraat. De schade bedraagt 200,-. Siem Groot heeft volgens het oor deel van een meerderheid van de gemeenteraad geen recht op een schadevergoeding. De Hoornder had daar om gevraagd omdat hij planschade zou hebben geleden doordat hij een huis niet meer als tweede woning mocht verkopen. Dick Drijver nam het in de vergade ring van dinsdag voor Groot op. 'De zaak is misschien wel rond op pa pier, ik vind het niet mooi rond', plaatste de voorman van Texels Be lang bedenkingen bij het standpunt van het college dat er juridisch ge zien geen reden is Groot schadeloos te stellen. Hij kreeg steun van de VVD en het CDA, die voorstelden het punt van de agenda te halen en onafhankelijke deskundigen om hun mening te vragen. Toen burgemees ter Gutker benadrukte dat dit al ge beurd was en dat 'de grootste zorg vuldigheid was betracht', ging het CDA alsnog akkoord. De VVD en Dick Drijver stemden tegen. Van de andere leden van Texels Belang steunde Gerard Weijers het college voorstel en was Corry Heijne door ziekte afwezig. Gevraagd om een reactie zegt Siem Groot nog niet te weten of hij zijn zaak voortzet 'Ik moet het eerst be studeren. Maar als ik nog juridische mogelijkheden zie, ga ik me zeker niet bij deze beslissing neerleggen.' Met de komst van fiscaal juriste Astrid van der Vis, heeft Texel er een nieuw adviesbureau bij. De oud-Texelse is gespecialiseerd in kwesties als bedrijfsopvolging, ondernemingsvormen, fiscale planning en adviseert over opti maal gebruik van de mogelijkhe den die de belastingwetgeving biedt. Fiscaal recht is geen onbekend ter rein voor Van der Vis (25), die hier voor in Tilburg een studie volgde Als vrijwilliger hielp ze burgers bij het oplossen van problemen. Nog tij dens haar studie begon ze in Haarlem een eigen adviesbureau en had ze veel particulieren en enkele bedrijven als klant In dienst van Deloitte Touche werkte ze voor middelgrote en grote ondernemin gen en adviseerde ze vermogende particulieren. Onder het motto wat in Haarlem kan, kan ook op Texel vestigde ze zich in haar gloednieuw kantoor-aan-huis aan de Hoefslag in De Mars 3. Aan klandizie verwacht ze geen ge brek te hebben. 'Geld wordt steeds belangrijker, maar goed beheer van het vermogen wordt steeds ingewik kelder. De wetgeving verandert con tinue en is zelfs voor de adviseurs maar net bij te houden.' Omdat ze met overal specialist in kan zijn, gaat ze samenwerking met gevestigde administratiekantoren met uit de weg. Momenteel werkt ze samen met B&B Accountants en Adviseurs. 'Zij maken de jaarrapporten, terwijl ik de fiscale advisering doe Bij bedrijfsopvolging kijk ik naar de fis cale mogelijkheden en de gunstigste bedrijfsvorm. Menselijke aspecten zijn echter minstens zo belangrijk, maar dat is een afweging die de klant zelf moet maken.' Ze benadrukt dat ook particulieren welkom zijn 'Voor hun aangiftes, advies over spaarvormen en andere Er is een kleine kans dat De Zand kuil toch toegankelijk wordt voor wandelaars en andere liefheb bers. Eigenaar Natuurmonumen ten spreekt in een brief aan de Stichting Natuur en Mens Texel over een 'zeer sympathieke doel stelling' en belooft binnenkort contact te zoeken voor een ge sprek. 'Een doorbraak dat dit bespreekbaar is. Dat was enkele jaren geleden nog niet mogelijk geweest', meent voorzitter C Klaassen van Natuur en Mens opgetogen. De brief van hoofddirecteur mr. F.W.R. Evers van Natuurmonumenten vormt de reac tie op een verzoek van de Texelse stichting. Die liet deze eind decem ber vergezeld gaan van een ludieke actie met de kerstman, om duidelijk te maken dat Natuur en Mens tégen afsluiting van De Zandkuil is en vóór 'verantwoord' samengaan van men- selijke-activiteiten en natuur. Natuurmonumenten reageert wel willend. maar plaatst wél de kantte kening dat De Zandkuil een kwets baar gebied is, gelegen naast een openbaar bosgebied: 'De risico's van openstelling achten wij groter dan de zeer beperkte toegevoegde waarde van openstelling, zodat wij ervoor gekozen hebben bezoekers aan de rand van het gebied over de betekenis te informeren.' De natuurbeschermingsorganisatie meldt overigens de indruk te hebben dat de meeste Texelaars goed kun nen leven met het de afsluiting van De Zandkuil, om op deze manier meer kans te geven aan insecten. Het slot van de brief is echter hoop gevend voor Natuur en Mens: 'Bo venstaande sluit geenszins uit dat wij gezamenlijk willen zoeken naar een vorm van openstelling waarin iets van de historische tradi tie wordt hersteld.' Ook dit jaar kunnen FNV-leden, ANBO-leden en 55-plussers weer profiteren van de FNV-belasting- service Zij worden gratis geholpen bij het invullen van het aangiftebiljet voor de inkomsten- of vermogens belasting en ook voor het T-of Tj- biljet kan men terecht. Wie gebruik wil maken van deze mogelijkheid kan een afspraak maken met Ria Witte, telefoon 312217 (maandag tot en met donderdag van 19.00- 20.00 uur). Een groep asielzoekers kreeg vo rige week een flinke schrik te ver werken toen ze na een rondje door Den Burg hun boodschappen wil den ophalen die ze hadden laten staan bij de inpaktafel van een su permarkt. De zwarte tas met voor circa ƒ35,- aan levensmiddelen was verdwenen. Heel vervelend', vindt Henk Bartelsman. beheerder van asiel zoekerscentrum Walden Noord waar de groep verblijft. 'Vijfendertig gulden is voor hen een heel bedrag Dat het gedrag wat naïef lijkt, onder schrijft Bartelsman 'Dat heb ik ze ook voorgelegd, maar ze vertelden dat ze diefstal wel verwachten in Af ghanistan of Irak, waar ze vandaan komen, maar niet in Nederland.' De beheerder hoopt dat de dief spijt krijgt en de tas met inhoud terug bezorgt. Hij of zij mag de bood schappen natuurlijk afleveren op Walden Noord, maar stilletjes terug zetten op de plek waar ze stonden kan ook zaken.' In haar werk neemt de juriste ethische normen in acht' 'Elk dub beltje dat aftrekbaar is voer ik op Maar ik ga nooit over de grens van het toelaatbare.' Astrid van der Vis in haar nieuwe kantoor-aan-huis aan de Hoefslag in Den Burg. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5