'Oplettendheid is van levensbelang' Amazone pleit voor veiliger verkeer .TEXELSE^ COURANT- Strijd biljarters sfeervol evenement Texelse turners goed in vorm Voetbalprogramma Texelse renners goed op dreef Zaalvoetbal programma Bowlingcompetitie Nieuw verlies voor zaalvoetbalsters Pupillen SVC in het nieuw Vijftiende Open Texels crosskampioenschap Eindstanden van ATB-competitie Kussengevecht in zwemparadijs Training Mareis Uitslagen Tevoko DINSDAG 16 FEBRUAR11999 John Sessink legde met geconcentreerd spel beslag op de derde plaats in de hoogste groep van de driebanders. (Foto Joop Rommeis) Met 150 deelnemers en 500 wed strijden, verdeeld over vijf midda gen en zes avonden, hadden de Texelse kampioenschappen in het Koger dorpshuis De Hof een nogal massaal karakter. Het werd deson danks een bijzonder sfeervol eve nement, dat zonder enige wan klank verliep. Een bijzonderheid was dat zich voor het eerst in de geschiedenis een vrouw, Colinda Vink-Smit, tussen de winnaars schaarde. Zij deed dat bij het libre, in de cate gorie deelnemers die een moyenne (gemiddelde) van 0 tot 1 caramboles per beurt halen Dat vrouwelijke biljarters alleen in de lagere regionen uit de voeten zouden kunnen, werd gelogenstraft door drie dames (Sylvia Sessink, Ans Vlas en dezelfde Colinda Vink-Smit) die aan het drie banden meededen. Van hen streed Vlas zelfs mee in de middengroep Het aantal deelnemers stemde de organisatie van Door Vriendschap Ontstaan' tevreden 'Vroeger stelde het kampioenschap eigenlijk niet zo veel voor. Het werd uitgesmeerd over een paar maanden', vertelt Kor Hoogenboom, voorzitter van de club die zelf in De Witte Burcht speelt. 'Toen wij het elf jaar geleden voor het eerst op éen lokatie organiseerden, meldden zich 84 mensen. Dat waren er nu 150, er zit nog steeds groei in.' Toch kon op uitstekende wijze de hand worden gehouden aan het speelschema. 'We hadden zeven ta fels in plaats van zes. Dat was vooral bij het libre hard nodig.' Buiten de overwinning van Colinda Vink-Smit deden zich weinig verras singen voor. Hoogenboom: 'De hoog ste serie bij de driebanders was zes. Knap, maar geen record Dat is met negen al jaren in handen van Willem Vendel.' Uitslagen 55-plussers 0-1,50: 1.J. Nieuwenhuis 2C Room, 3 L. Boonman. 1,50-2,50:1 H Kooiman. 2 H. Spigt; 3.C Maas 2,50 en hoger: 1 W Vendel, 2.K Hoogenboom, 3 A. Barhorst. Libre 0-1: C. Vink-Smit: 2.B. Schelfhout. 3 K van der Veen 1-1,50: 1 O Witte 2.A Witte, 3.J. Moens. 1,50-2,50: 1 R Vittali. 21 de Jonge 3.J Sessink. 2,50 en hoger: 1 J van Dompselaar. 2.N. Tessel; 3.M. Prins Driebanden laag: 1 Kees van Lenten. 2 Fnts Androg, 3 Frans Stark Midden: 1 Peter van Kampen. 2.Jan Witte, 3.Jan Hoek Hoog: 1 Mark Prins; 2.Gerard Appelman, 3 John Sessink. Naast een ruime hoeveelheid ere metaal brachten de Texelse deel nemers de titels in de niveaus 2D en 1C mee naar huis van de zater dag in Beverwijk gehouden regio nale kampioenschappen voor turners. Er werden drie wedstrij den geturnd, waarbij telkens ver schillende klassen en leeftijden aan bod kwamen. De turners van GVT lieten prima oe feningen zien met af en toe bijzon dere onderdelen of combinaties. Zo liet Pieter Daalder (niveau 2C) een achterwaartse salto zien, direct ge volgd door een halve schroef en een salto voorover. De eerste medaille - een derde plaats - werd binnegesleept door Gian Battista Marei in niveau 6C. Vooral op brug en ringen liet hij nog wat punten liggen. waardoor de eerste of tweede plaats niet binnen bereik kwam. Debutant Sjoerd Ruares (5D) turnde een keu rige wedstrijd en werd daarvoor be loond met een twaalfde plaats. In de volgende twee toernooien dit jaar zal hij zich ongetwijfeld nog omhoog werken Patrick Simons en George Kariebo kwamen in de tweede wedstrijd uit in niveau 4D. De gedeeltelijk verplichte oefeningen werden niet krachtig ge noeg uitgevoerd, zodat beide Texelaars niet verder kwamen dan een zevende en achtste plaats. In niveau 5C ging het wel goed met Malik Kariebo en Alwin Bakker, die tweede en vierde werden. De meeste GVT-ers zaten in de laat ste wedstrijd Steven van Vliet werd zevende in niveau 3D en Yannis Engelvaart eindigde in hetzelfde ni veau op een derde plaats. Ook in de andere D-niveaus werd goed gepres teerd. Jefferson van Karsen (2D) kon makkelijk kampioen worden, Edwin Zwaneveld (1D) werd tweede, terwijl Bastiaan Willem Witte op een vijfde plaats bleef steken. Pieter Daalder kon net geen beslag leggen op de eerste plaats in 2C, terwijl Nico Stoter, die op aandingen van oude concurrenten weer het strijdperk be trad, hield zich aan de belofte om de titel te pakken in niveau 1C. Zaterdag 20 februari Texel'94 C1 - Uitgeest C1 13.30 De Koog C1 - Succes C1 13.30 Texel'94 C2 - ZAP C2 13 30 Helder D1 - Texel'94 D1 11.00 JVC D2 - Texel'94 D2 12.00 HRC D5 - Texel'94 D3 11.30 Pupillencompetitie Texel'94 F3 - Texel F4 10.00 SVC F1 - Texel'94 F2 10 00 Texel'94 F1 - Ajax 10.00 SVO F1 - De Koog F1 10.00 SVO E1 - Texel'94 E5 1100 Texel'94 E1 - De Koog E1 11.00 Texel'94 E4 - Texel'94 E3 11.00 SVC E1 - Texel'94 E2 11.00 ZDH D1 - SVO/SVC D1 1100 De Koog D1-Texel'94 D4 12.00 SVO E2 en ZDH F1 zijn vrij Diverse Texelse wielrenners be haalden goede resultaten op het parcours van DTS uit Zaandam waar zondag het Open Zaans Kam pioenschap werd verreden. In de categorie amateurs zaten zowel Ivo Witte als Jordy Vinke in een sterke kopgroep, waarin ook twee renners uit de Rabobank-selectie. Door de sterke samenstelling van deze kop groep werd de rest van het uit zestig renners bestaande peloton al snel op een ronde achterstand gezet. Na het dubbelen van het peloton koos Ivo Witte met enkel andere renners het hazepad, om een kwartier voor de fi nish weer ingehaald te worden door de rest van de kopgroep. Na deze hergroepering werd de kopgroep uit elkaar gereden en beide Texelaars misten de kracht om bij de eerste vijf te blijven. Het hoogst haalbare bleek een zesde plaats voor Jordy Vinke, direct gevolgd door Ivo Witte op een zevende plaats. Bij de jongeren vertegenwoordigde Erwin Goënga de Texelse kleuren bij de nieuwelingen, waar hij een zesde plaats behaalde Sebastiaan Ran reed mee met de junioren en werd ongeveer tiende. G-voetbal HOSV 1 - Texel'94 1 13 00 18 45 19.35 18.30 19.20 20.15 21 05 22.00 Zondag 21 februari Texel'94 - Go Ahead' 18 14.00 ZDH - Kaagvogels 14 00 Texel'94 2 Flamengo's 2 12.00 Geelzwart 3 - Texel'94 14,00 ZAP 5 - Texel'94 4 14.00 Texel'94 A1 - Wiron A1 12.00 Woensdag 17 februari Zaaldienst: Klif Jelleboog 4 - Texel'94 9 Klif dames - B.Nieuweboer Donderdag 18 februari Zaaldienst Mantje Klif 3 - Mantje 3 Z.D.H. 1 - Texel'94 5 Texel'94 3 - De Koog 2 Mantje 2 - Rab 1 Texel'94 10 - Rab 3 Vrijdag 19 februari Zaaldienst: Rab De Koog D1 - Texel'94 D1 16.45 Casino C1 - De Koog C1 17.30 Oosterend 1 - Texel'94 2 18.15 Jelleboog 2 - De Krim 1 19 05 Casino 1 - De Koog 1 20.00 Jelleboog 1 - Mantje 1 20.50 De Krim 2 - Rab 2 21.45 Klif 1 - Klif 2 22 35 Bij de huisvrouwen lieten de dames van WBZ tijdens de wedstrijden van Bowlingbond Texel drie punten liggen tegen de nummer drie, Flair. In de avondleague wisten de nummers een tot en met dire allen met de volle score van vijf punten te winnen. Het team van The Boss had dit mede te danken aan Robert van Splunter die een serie van 735 gooide. Uitslagen: Huisvrouwen: Klaver Vier-T-Fords 0-4. Flair- WBZ 3-2; Pms-Juttert|es 4-0 Avondleague: Speelkwartet-The Boss 0-5. Sommelt|es-Hek- senketel 3-2, Strandplevier-Hordifood 1-4; Wtjewel-Pets Place 5-0. Drogisterij Mets-AII Stars 1-4, Smarties-Badweg Sportief 0-5. De zaalvoetbalsters van Klif heb ben wederom verloren (6-3). Te genstander Secom Lute uit Egmond aan Zee leed op Texel nog een forse nederlaag, maar kreeg dit keer in eigen huis een totaal ander team tegenover zich. Een groot gemis was vooral het ontbre ken van Natascha van der Vis. Omdat er maar één wisselspeelster was, kregen de Klif-dames van coach Dirk Eelman de opdracht behoudend te spelen Bedoeling was dat de bal veel rondgespeeld zou worden op eigen helft tot de tegenpartij zou "hap pen" Dan kon een snelle uitbraak plaatsvinden waaruit gescoord kon worden. Het eerste kwartier van de wedstrijd ging dit goed. Toen slaagde een Secom-speelster erin de verdediging te passeren en een schot op doel te lossen De bal verdween onhoudbaar in de lange hoek van het doel: 1-0. Ondanks de besproken tacli het Klif-team toch iets aanva spelen Hierdoor ontstond rui de tegenstander, waar beetje geluk - de tweede i voortkwam. Ook het derde" doelpunt was een gelukje afstandsschot werd per ongein een Klif-speelster van richtingö derd en was dus met meer te door keepster Marjo van t» waarden. In de tweede helft kwam KliljfP terug. Lilian Koning benutte opSO wijze een vrije trap. Even lalA het opnieuw raak, toen een actie van Janien de Bruijn wei zilverd door Evelyne Kuiper "r De wedstrijd lag weer open Texelse dames gingen op jactitt de gelijkmaker. Een tikkeltje télw wat resulteerde in slordig spna veel balverlies. Klif kon ook n-;m| fiteren toen een tegenstandslsB twee minuten uit het veld weB| stuurd Toen Secom kort jn. scoorde uit een counter was taai strijd gespeeld en kon de marjr verder oplopen jm Vanaf januari spelen de F-pupillen van SV De Cocksdorp in gloednieuwe tenues. De spullen werden betaald door Stef en Ineke Bakker van Eet café De Tijd, alletwee overtuigd SVC- aanhangers. De schenking kwam op een goed moment, omdat de oude shirts tot de draad toe waren t< ten. Om de wisselspelers langsl geen kou te laten vatten, di firma Van der Linde een duit zakje met vier warme jassen handel Texgro leverde gratislh sporttassen.. Nieuw materiaal® immers goed worden verpakt.® foto Gerard Hooyschuur en Injde Stef Bakker temidden van de Zondag wordt voor de vijftiende keer het Open Texels Cross kampioenschap van Atletiek vereniging Texel gehouden. Dit is de traditionele afsluiting van het seizoen en vanwege de voorjaars vakantie doen vaak nogal wat 'overkantse' lopers mee. Voor de Texelaars en Noordkoppers is het crosskampioenschap een prima test om te zien hoe het zit met de vorm voor de halve marathon van De Waal. Het parcours is in grote lijnen gelijk aan dat van de afgelopen vijf jaar maar zo'n tweehonderd meter inge kort. Het rulle pad, met het meest venijnige klimmetje onderaan de Fazantenlaan, gevolgd door een steile afdaling, is door Staatsbos beheer met een twintigtal boomstam men geblokkeerd zodat de organisa tie helaas heeft moeten besluiten dit deel af te snijden Heren en heren veteranen (40 jaar en ouder) lopen nu drie ronden van in totaal 8,2 kilome ter, dames en dames veteranen (35 jaar en ouder) twee ronden van in totaal 5,5 km en |ongens en meisjes t/m 16 jaar 1 ronde van 2,75 km. Al Omdat de ATB-wedstrijd die gepland was op 27 februari vervangen is door een tramingsdag, was de wedstrijd 30 januari de laatste van het seizoen. Deze wedstrijd werd gewonnen door Jan Zijm, die al na een paar ronden koploper Theo Boom wist te passe ren. Door sneeuw was het hier en daar uitkijken, maar over het alge meen was het parcours goed te be rijden. Vrijdag worden tijdens de jaarverga dering van de Wielervereniging de prijzen van de wintercompetitie uitge reikt. Eindstand wintercompetitie: A-poule 1 Jan Zijm, 55 punten 2 Theo Boom, 33, 3. Loek van Viet, 27 B-poule 1 PietKingma, 40,2. Adriaan van Ri|sselberghe. 46. 3. Willem Kuiper, 35. Jeugd 1 Marcus Bakker, 48, 2. Dorian van Riisselberghe, 37. 3. Steven van Vliet. 29. deze lopers starten om 11 15 uur De jeugd t/m 12 jaar start al om 11 00 voor een eigen rondje van 1,05 km. De senioren-kampioenen van vorig jaar hebben zich voorgenomen hun titels te komen verdedigen MaarLutz Lohse, zesvoudig kampioen, heeft de afgelopen tijd weinig getraind en Ingrid van Lubek, met zeven titels op haar naam, is dan net een week te rug van een zware trainingsstage in Zuid-Afrika. Dus wellicht dat anderen ditmaal met de eer gaan strijken? Inschrijven kan vanaf 10.00 uur in Bos en Duin, het inschrijfgeld be draagt 2,50 voor de jeugd en ƒ5,- voor senioren Jeugdleden van AVT mogen gratis meedoen, oudere leden betalen 2,50. Prestatielopers kun nen naar keuze inschrijven voor een of twee ronden. Er zijn bekers voor de eerste drie jongens en meisjes t/m 12 jaar, en voor de nummers een van de jongens en meisjes t/m 16 jaar. De winnaars bij de senioren en vetera nen krijgen een prijs in natura Te vens worden de prijzen voor de jeugd van de trimloop-competitie uitgereikt. Balanceren, bukken en omduwen. Dat zijn woensdag de ingrediënten van de tweede Jungleday in Calluna Verder ligt de ooiemerflip weer in het water, kan volop worden geslingerd en zal de touwbrug weer een zware klus worden. De Jungleday duurt van 14.00 tot 17.00 uur, de toegang be draagt ƒ5,-. Omdat de bgm De Koninghal die avond bezet is, worden de trainingen van basketbalvereniging De Mareis dinsdag 16 februari in de gymzaal van de OSG gehouden De tijden blij ven ongewijzigd. Heren: DFC-Tevoko 1 3-0. Dames: Tevoko 1-Madjoe 1 3-1; Tevoko 2- Dinto 3 0-3; Tevoko 3-Zeemacht 1 3-1. Junioren: Tevoko B-VCJ '94 5 3-0. Ik heb laatst zo'n ruzie gehad met iemand. Je snapt niet waarom ze zo doen, rakelings en veel te hard langs een paard rijden, met de auto. Automobilisten zien paarden zeker niet als levende wezens die kunnen schrikken en in paniek raken. Maar als een paard op de weg in paniek raakt, kunnen er grote ongelukken gebeuren. Ze zijn dan echt niet te houden! Ik wou dat automobilisten meer en beter reke ning met ons, ruiters, hielden. Ook voor hun eigen veilig heid. Maar ik moet toegeven dat ook op het gedrag van ruiters wel eens iets valt aan te merken. Deze hartgrondige verzuchting komt van Marjanka Hoogeweg uit De Cocksdorp. Zij rijdt regelmatig een tochtje met haar pony Ginny. Deze staat op een weiland aan de Hoofd weg. Marjanka kan met anders dan over de weg, waar mogelijk over de berm, richting de duinen van De Slufter. Ook het oversteken van de Postweg is een groot probleem Verkeersregels Het gebeurt vaak dat auto's, motoren en bromfietsen veel te snel en veel te dichtbij voorbijrijden. Maar waarom rijdt ze dan eigenlijk niet steeds door de berm7 Welnu, ruiters moeten zich ook aan de verkeersregels houden. Waar de berm niet breed of niet be trouwbaar genoeg is, moeten ruiters op de weg rijden; fietspaden en trot toirs zijn verboden terrein voor paar den, volgens het Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens en de geldende APV (Algemene Plaatse lijke Verordening). Een woordvoerder van de Texelse politie, die zelf ook een enthousiast recreatief paardrijder is, beaamt dit desgevraagd. Hij herkent de door Marjanka geschetste problemen en ondervindt ze zelf ook af en toe tij dens zijn rijtochten. Er staan in het reglement weinig specifieke regels voor ruiters en aanspanningen. Bert Woudenberg, woordvoerder van Vei lig Verkeer Nederland, benadrukt dat ruiters zich op de hoogte moeten stel len van de regels Bestuurders In het verkeer zijn ruiters (en koet siers) volwaardige weggebruikers, volgens de verkeerswetgeving zijn ze bestuurders Dit geldt overigens ook voor geleiders van rij- en trekdieren en vee. Alle weggebruikers, behalve voetgangers zijn bestuurders. Omdat paarden 'langzaam verkeer' zijn, is het van belang dat zowel ruiters als overige weggebruikers extra oplet tend zijn en rekening houden met de mogelijkheden en beperkingen van het paard in het verkeer. Ook ruiters moeten zich aan de belangrijke basis regels houden, zoals rechtshouden, voorrang verlenen aan gemotori seerde verkeersdeelnemers op krui singen van gelijkwaardige wegen, en richting aangeven. Karakter Een hoofdregel in het reglement luidt: 'Het is een ieder verboden zich zoda nig te gedragen dat gevaar op de weg wordt veroorzaakt of kan worden ver oorzaakt of dat het verkeer op de weg wordt gehinderd of kan worden gehin derd.' Dit geldt voor alle weg gebruikers. Marjanka erkent grif dat ook ruiters zich wel eens niet aan de regels houden - zelf probeert ze het wel, omdat ze heel goed het belang er van ziet. Maar het grote probleem is, stelt ze, dat veel automobisten met begrijpen wat een paard eigenlijk is. Ze zien het misschien als een ge woon vervoermiddel, als een fiets of brommer. Ze bedenken niet dat een paard een levend wezen is met spe ciale karaktereigenschappen. Een paard schrikt heel erg, als een auto te snel, te dichtbij, met teveel lawaai voorbij rijdt. Als een paard schrikt heeft het de neiging weg te rennen. Marjanka: 'Een paard is een vlucht- dier. En als een paard 'aan de knet ter' gaat, nou dan houd je hem echt niet!' Het ontluchten van de remmen door vrachtwagens is ook iets waar paar den van schrikken en claxonneren is helemaal uit den boze. Verkeersproblemen Marjanka: 'Elke ruiter maakt mee, dat als hij staat te wachten bij een krui sing, een auto veel te dicht achter het paard gaat staan, waardoor het paard geen bewegingsruimte heeft en on rustig wordt. Een auto moet echt een meter of vijf afstand houden! Bij het oversteken worden we soms met op gemerkt en rijden auto's soms ge woon door, vlak voor of achter ons langs Maar ook ruiters zouden hun verkeersgedrag kunnen verbeteren, bijvoorbeeld bij het richting aangeven. Een ruiter hoort richting aan te geven net als een fietser, met de arm. Ook het oversteken gaat met altijd correct: een stel paarden hoort zich voor de kruising naast elkaar op te stellen en vervolgens gezamenlijk over te ste ken, en niet achter elkaar, zoals vaak gebeurt. Overigens horen paarden achter elkaar te lopen Een paard is in wezen een kuddedier Andere weg gebruikers moeten een groep paar den voldoende gelegenheid geven bij elkaar te blijven bij het oversteken, op een rotonde of op een kruispunt. Een groep ruiters moet hierover ook on derling goede afspraken hebben Net als bij een chaotisch overstekende groep fietsers, weet de automobilist bij ongeregeld overstekende ruiters niet goed hoe te reageren. Vervol gens kan iedereen in paniek raken met mogelijk ernstige gevolgen. Als een geschrokken paard wordt aangereden door een andere auto, kan, volgens de politie, degene die verantwoordelijk is voor het schrikken van het paard strafrechtelijk worden vervolgd, en via een juridische proce dure aansprakelijk gesteld worden voor de kosten van de schade. Herkenbaarheid Ruiters zouden in het belang van de veiligheid ook wat meer kunnen doen aan hun zichtbaarheid. Er zijn spe ciale reflecterende banden voor om de paardenbenen, er zijn speciale jacks en reflecterende strips. En bij mist en duisternis is een lampje om arm of been van groot belang. Paard rijden op de openbare weg is ook toe gestaan bij donker, mits gebruik wordt gemaakt van correcte verlichting, dus voor een geel of wil licht en achter een rood licht. Paardrijden wordt steeds populairder, het begint, veelal bij meisjes, al rond een jaar of acht. De commercie springt daar graag op in. met maga zines, boekjes, mode-artikelen. Fi nancieel kan er bij veel mensen te genwoordig wat meer, en het paardrijden is daardoor ook wat de aanschaf van een rijdier en de bijko mende kosten betreft, binnen het bereik gekomen van veel gezinnen. Sommige maneges bieden in de winterperiode een verzorgings abonnement aan, waardoor de jeug dige paardenliefhebsters 'hun' dier kunnen verzorgen Wat natuurlijk al lemaal prachtig is, stelt Marjanka, zelf een groot dierenliefhebster. Een probleem wordt het als jonge, in het verkeer onervaren, ruiters de openbare weg opgaan met hun rij dier. Net zoals ze op de fiets niet al tijd even goed opletten, nog met alle verkeersregels kennen, soit' t' wapperig zijn, is dat ook hunidc als ruiter. Marjanka 'Heel goeet ik, wat ik wel zie, dat een volwaS op de fiets meegaat en het pa**! een touw vasthoudt' Een pony let niet zelf op het verksjW moet de berijder doen. Een'O' heeft een nieuwsgierig karaW er bij wijze van spreken eerjB sprietje anders staat dan dec d' voor, gaat hij dat onderzoekt® aandacht van de (jonge) berijd® hierdoor ook worden afgeleid \w- verkeer. d Maganka helpt soms wel eensl manege. 'Als ik met een groe, rijden, hamer ik op de regelstöl richting aangeven, gezamenlijk elkaar oversteken, altijd blijven" ten.' Ook het dragen van een voor haar belangrijk. Een capl melijk niet een soort club petje in werkelijkheid een elegant helm, en dient dus duidelijk vd veiligheid. Het is waarschi|nMr! een verbeterde uitvoering vanifll in de nabije toekomst verplicjg worden gesteld voor ruiters, bovendien aan te bevelen dal en koetsiers in het bezit koi het ruiters- of koetsiersbewijs® Stichting Recreatie Ruiter BijF"1 ruiters moeten de verkeersi goed en consequent geoefenfe den, zodat ze zich er ook lateM aan houden. Leren oplettenB verkeer is van levensbelang, fl benadrukt Marjanka nog een® 'De andere, gemotoriseerdeffl gebruikers zouden zich, vooral veiligheid, meer moeten real3"1 dat het paard een levend weffl met bepaalde ka® eigenschappen.' j® Niekl! Marjanka Hoogeweg maakt zich zorgen over de veiligheid van paardrijders in het verkeer.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6