Hoe groot mag de winkel zijn? Halve ton voor Texelstroom 7 ^1-1-2 Nioz-boot Navicula grondig aangepakt TEXELSE COURANT' Ihandel VEM in Raad van State Gedeputeerde geeft startsein aanleg fietspad Biljarten Grote afvaardiging AVT in crossfinale Tevredenheid over vuurwerkvoorlichting Lipvis tussen de garnalen Superscore voor kaarters Caspers Spannende strijd in bedrijvenleague Bouwstop lepe de Boer 'Partijen moeten tot elkaar komen' Eilandcompetitie Dorpswachten niet meer bevoegd? College 'Commissaris de Pilotage' zeggen wou.. Eigen schuld Brans winnares e Bakkersprijs oppervlakte hebben. Want dankzij de titel krijgt het college één dag per jaar de Texelstroom en de bemanning vol ledig tot haar beschikking. Het be houd van het historische vaartuig en het inzetten daarvan in de toeris tische sector sluit aan bij het stre ven van de gemeente naar kwalita tief en kwantitatief passende opvang en recreatie. Door mede mogelijk te maken dat dit stukje culturele erf goed is te exploiteren voor rond vaarten en excursies, meent het college met alleen een goed voor beeld te geven, maar ook een ver antwoorde bijdrage te leveren. De stichting is onlangs gestart met een campagne om het benodigde geld bijeen te krijgen 'Ik zat met smart op de toezegging van de gemeente te wachten. We zitten nu niet ver meer van het be drag waarbij we hebben afgesproken met de restauratie van start te gaan', aldus initiatiefnemer Peter Lock. Er zijn nog vier certificaten van 10.000,- nodig om het schip te kun nen aankopen en het in orde maken van de romp en het dek. De gemeentebijdrage wordt geput uit het fonds toeristische investeringen, waarmee investeringen die bijdragen aan recreatie, gericht op natuur, rust en landschapsbeleving worden ge subsidieerd. Het college verbindt er de voor waarde aan dat het vaartuig niet commercieel wordt geëxploiteerd en dat er geen sprake is van concurrentievervalsing Dit is ook niet de doelstelling van de stichting Texelaars die zich geroepen voelen om ook donaties of giften over te maken, kunnen dat doen op nummer 3625 50 441, t.n.v. de Stichting Be houd Loodsvaartuig Texelstroom. Of ze kunnen contact opnemen met Peter Lock, tel. 322 328 Na twee maanden in dok te heb ben gelegen bij scheepswerf Luyt in Den Oever, keert de 'Navicula' maandag weer geheel berekend voor z'n taak terug in de eigen Nioz-haven. Belangrijkste veran dering is dat het schip met vieren- eenhalve meter is verlengd, waar door het drijfvermogen is vergroot en er plaats is voor elf opvarenden in plaats van zeven. Reden voor de aanpassingen was dat het in 1980 gebouwde schip steeds ongeschikter raakte voor het werk waarvoor het wordt gebruikt: onderzoek op de Waddenzee. De apparaten die tijdens 'deze tochten aan boord worden genomen, zijn de laatste jaren in aantal gegroeid. Daardoor werd de diepgang groter, wat in de ondiepe Waddenzee zeer ongewenst is. Dat is ondervangen door de bodem van het schip (het vlak) te vervangen en te verlengen. Het schip is daardoor vijftien centi meter hoger op het water komen te liggen. De Navicula meet na de aanpassing 24 meter. Nóg meer meters erbij zou niet handig zijn geweest, omdat de scheepvaartwetten ook meer eisen stellen aan grotere schepen, onder meer ten aanzien van de radio-in- stallatie en de bemanning 'Je zou er dan bijvoorbeeld een mannetje bij moeten nemen', verduidelijkt Theo Buisman, hoofd dienst vaartuigen en logistiek bij het Nioz. De vaste be manning telt op dit moment drie le den: schipper Cees van der Star, machinist Tony van der Vis en ma troos annex kok Johan Tuntelder. Door het groter maken van de boot konden tevens twee extra twee persoonshutten worden gebouwd Buisman: 'Dat was hard nodig. Nu was het soms echt kamperen.' Ook is de opslagruimte belangrijk groter Het ziet ernaar uit dat de ge meente er een probleem bij heeft wat betreft de ordehandhaving in De Koog. De dorpswachten die daarbij een belangrijke rol ver vullen, kunnen straks nog maar zeer beperkt worden ingezet als gevolg van nieuwe wettelijke voorschriften voor particuliere bewakingsdiensten. Volgens Pieter de Groot van D66 mogen straks op openbaar terrein alleen nog de politie en bijzondere opsporingsambtenaren opereren. Portiers van hotels en horecabedrijven zouden hun actieve en preventieve taak alleen nog 'bin nen' mogen uitvoeren. Het aan scherpen van de regels (gebaseerd op de Wet op de Weerkorpsen) heeft te maken met de wildgroei van parti culiere bewakingsdiensten en straf bare feiten waaraan leden van som mige bewakingsdiensten zich hebben schuldig gemaakt. Burgemeester Gutker beloofde infor matie te zullen inwinnen bij het Mi nisterie van Justitie. DAAR RED JE LEVENS MEE geworden en kon het laboratorium aan dek worden uitgebreid. Afgezien daarvan kreeg het schip twee nieuwe hoofdmotoren en werd de radio-installatie aan de modernste eisen aangepast. De werkzaamhe den hebben ongeveer zes honderdduizend gulden gekost. Maandag wordt uitgebreid proef- gevaren voordat de Navicula terug keert op Texel. Daarna kan het di rect bewijzen een aanwinst te vormen voor het Nioz, want dinsdag al stapt een ploeg onderzoekers aan boord. VRIJDAG 19 FEBRUARI 1999 van de winkel in het gebouw van de VEM Is een omstreden punt. detailhandel van de VEM aan Spinbaan is ondergeschikt aan totale bedrijfsactiviteiten, jus verdedigde de gemeente leputeerde Hen de Boer (ver- r, vervoer en zeehavens) ver woensdag rond 15.15 uur in eschild de starthandeling de aanleg van het fietspad if de Limietweg naar Oude- ioer praat verder met de werk- p Landschapszorg Texel, over bezwaren tegen het fietspad. dag krijgt de provincie- uurder in 't Skiltje omstreeks 0 uur uit handen van wethouder r Bakker het Verkeers- ligheidsplan aangeboden. Om eigen ogen de grootste knelpun- op het eiland te zien, neemt de ouder de gedeputeerde mee op busreis over het eiland. Daarbij een kijkje worden genomen .e Westerweg, in verband met de nen voor een fietspad langs eweg. Rond 17.00 uur neemt De r een kijkje op de vissershaven. gisteren in hoger beroep voor de Raad van State de omvang van de verkoopruimte. De rechter oor deelde in deze kwestie in juli in het voordeel van de gebroeders Schoorl, die vinden dat de VEM op te grote schaal detailhandel bedrijft. De gemeente verleende de VEM bij de aankoop van het pand op het bedrijventerrein vrijstelling om in beperkte mate detailhandel te bedrij ven. Naast de hoofdactiviteit - aan leg en onderhoud van electromsche voorzieningen - wordt gehandeld in witgoed (wasmachines, koelkasten, etc.) en apparatuur voor de horeca. De vrijstelling is ten onrechte afge geven, stelden de gebroeders Schoorl. die naar de rechtbank stap- In het artikel over het Texels biljart kampioenschap (zie krant van dins dag) werd gemeld dat voor het eerst in de geschiedenis drie vrouwen aan de strijd bij het driebanden deelna men. Daarbij werden de namen Colinda Vink-Smit, Sylvia Sessink en Ans Vlas genoemd De organisa tie vergat Mariëlle Aubertijn te noe men en gaf Vink-Smit te veel eer. Zij won weliswaar het libre, maar deed met mee aan het driebanden. (Foto Gerard Ttmmorrnan) ten. De rechter oordeelde dat de gemeente de VEM weliswaar terecht detailhandel heeft toegestaan, maar dat dit op te grote schaal gebeurt Misvatting Volgens het college is dit een mis vatting. Tijdens de zitting in Den Haag wees de gemeente er op dat een groot deel van de apparatuur horeca-techmek betreft die niet door particulieren wordt gekocht. 'Een grote groep kleine ondernemers, zoals logiesverstrekkers, heeft geen behoefte aan professionele en kost bare bedrijfsapparatuur die aan ho tels en dergelijken wordt verkocht Deze groep koopt regulier witgoed ten behoeve van hun bedrijf. Het witgoed dat aan deze ondernemers wordt verkocht is geen detailhandel.' Adverteren De conclusie van de rechter dat de VEM intensief adverteert richting particulieren, is volgens het college onterecht. De zes advertenties die het bedrijf in tien maanden plaatste, beschouwen b en w met als 'inten sief' Bovendien zegt de mate van adverteren volgens het college niets over de verhouding detailhandel en overige bedrijfsactiviteiten Doordat alleen toestemming is ver leend voor de verkoop van wasma chines, wasdrogers, koel- en vries- apparatuur, ovens en stofzuigers, is de vrijstelling beperkt. Verder vindt de gemeente dat de detailhandel gezien de omvang van de totale Hoewel de officiële uitslag van de voorwedstrijden nog even op zich laat wachten, is welhaast zeker dat Atletiekvereniging Texel met een ruime afvaardiging zal zijn vertegenwoordigd in de finale van de crosscompetitie van de Neder landse atletiekunie. Deze vindt op 13 maart plaats in Utrecht. Alleen de beste lopers van Flevoland, Utrecht en Noordholland krijgen een startbewijs. De selectie bestond uit drie voor- wedstrijden. De laatste werd zater dag gehouden in Wieringerwerf. En- De Texelse scholen zijn zeer te vreden over de voorlichting die in december aan de groepen 8 en de eerstejaarsleerlingen van het voortgezet onderwijs is gegeven over de gevaren van vuurwerk. Dat blijkt uit brieven die de schoolhoofden en leerkrachten hebben geschreven aan brandweercommandant Dick Jongeneel. Deze vorm van voor lichting zal daarom ook de vol gende jaren worden gegeven. Bij de afgelopen jaarwisseling heb ben zich op Texel geen noemens waardige ongelukken of andere in cidenten voorgedaan. Misschien is dat een gevolg van de informatie die met soms schokkende beelden werd gepresenteerd door brand weerman H Veldhuizen Die heeft zich prima van zijn taak gekweten Hij legde niet zozeer de nadruk op het gevaar van vuurwerk (want dat kan de lust om er mee te experi menteren juist aanwakkeren) maar gaf vooral uitleg over hóe je vuur werk moet gebruiken. activiteiten van de VEM een onder geschikte functie vervult. Doordat de VEM over meerdere panden be schikt, is de totale bedrijfsopper- vlakte veel groter dan alleen dit ene pand. Inkrimping van de verkoop ruimte zou volgens Adn Westerlaken onaanvaardbare consequenties voor de bedrijfsvoering hebben. De Raad van State zal zich binnen kort uitspreken. Geen van de gebroe ders Schoorl was gisteren voor com mentaar bereikbaar. kele Texelaars waren vooraf al zeker van een plaats in de finale, aangezien de beste twee prestaties van drie crosses meetelden. De 16- jarige Jaap Witte miste daardoor naar eigen zeggen de motivatie om voluit te gaan Op het spekgladde en door kuilen soms zelfs gevaarlijke parcours werd hij vijfde Voor 5500 meter had hij 23.02 minuten nodig Evan van Zoonen liep ontspannen naar de eerste plaats. Haar belang rijkste concurrenten lieten verstek gaan. De tijd (8.43 minuten over 2000 meter) was zonder meer goed, het echte werk voor het talent begint evenwel pas in Utrecht. Een eerste plaats was er wederom voor Johanna Wouda (8) Broer Jan Sierd moest net als Ferry van der Vis, Tim en Bart Riegman en Hendrik Arendsen nog stevig aan de slag om een finaleplaats te verove ren. Allemaal moesten ze bij de beste tien in hun serie eindigen. Al leen Bart Riegman (elfde) slaagde niet, zodat hij nog even in de wacht kamer moet plaatsnemen. Andere finalisten zijn de 8-jarige Ischa Heer schap en de 9-jarige Peerke Els- geest. Zij werden respectievelijk tweede en vijfde In de categorie junioren D vochten Jip van Zoonen. Maarten Steenvoort en Freek Verpaalen voor hun laatste kans. Ondanks hun klassering in de top 15 slaagden zij daar met in, evenmin als de hardwerkende Jim Heerschap (10). Duidelijk is wel dat AV Texel vol trots acte de presence zal geven in Utrecht, aangezien maar weinig verenigingen uit de re gio met zo'n grote afvaardiging mo gen inschrijven. De TX 88 Anne Elisabeth van Kees Boom uit Oudeschild haalde met een lipvis vorige week een bijzon dere vangst aan boord. Het regenboogachtige diertje voedt zich met weekdieren en kreeftachtigen en vertoont een sterk territorium- gedrag. Het houdt zich bij voorkeur op in gebieden met een rotsachtige bodem. Het was daarom opmerkelijk dat het visje op zes mijl ten westen van De Koog in de netten van de TX 88 verzeild raakte. Opvarende Reggie Visser plukte de lipvis tussen de garnalen vandaan en wist het in een emmer water in leven te hou den. Nog voordat het dier aan de zorg van EcoMare-medewerker Wiebe Sietsma kon worden overge leverd, vereeuwigde TC-fotograaf Bert Koning het beestje Fenny en Rob Caspers hebben In de twintigste ronde van Klaverjas- club Den Burg een superscore be haald. Het tweetal speelde niet minder dan 8760 punten bij el kaar, volgens kenners een on waarschijnlijk hoog aantal. Zij doen goede zaken voor het alge meen klassement en mengen zich nu ook in de strijd om de derde periodetitel. De hoge score van Fenny en Rob Caspers kwam op regelmatige wijze tot stand. Met spelletjes van 2260, 2509 en 2301 legde het duo een Het blijft spannend in de kop van de bedrijvenleague bowlen. Het team van Kraanverhuur Kager dat we kenlang nummer een stond, moest dinsdagavond vier punten afstaan aan het sterk gooiende team van Op de Steenenplaats, waar Mischa Witte een hoge serie gooide en een game van 177. Bij Hotel Tatenhove scoorden Jan en Corme Plaatsman flink, beiden haalden net geen 200 in vijf games, maar zetten wel een mooie 1401-pinval neer. Hun tegen standers van Verhuurbedrijf Hielke Bruining konden hier niets tegen over zetten en moesten alle punten afstaan Ook het team van Paal 12 draaide gesmeerd; Ton Witte was zeer uitgerust en gooide soepel een serie van 700. Samen met Cees Kooiman behaalde hij de volle over winning op het toch ook sterk spe lende Land en Zeezicht. Bij de jeugd was een spannende strijd te zien tussen het Disco Dan cing Team en Hotel de Branding. De eerste en tweede game eindig den met gelijke pmval, waarbij de slotgame het verlossende punt moest opleveren. Deze game werd met een verschil van vijf pins ge wonnen door Hotel de Branding Uitslagen: Alkema/Honmgh - Windkracht 12 4-1; T.C.A Oosterend - Pnmera Mets 3-2; Vliegveld restaurant Texel - Duin restaurant Juliana 2- 3, Hotel Tatenhove - Verhuurbednjf H Bruining 5-0; Paal 12 - Appartementen- verhuur Land en Zeezicht 5-0; Kraanverhuur Kager - Op de Steenplaats 1-4. Jeugd: Loodgietersbedrijf Keijzer - Interpole on the Cover 1-3; Teletubbies - Hotel Brinkzicht 0-4; Disco Dancing Team - Hotel de Branding 1-3 'Zonder nu schuldigen aan te wijzen, roepen wij u op om alle belanghebbenden aan tafel te krijgen om in een ultieme poging partijen tot elkaar te brengen zo dat de bouw kan worden afge maakt'. Aldus de vereniging De Koog Bad plaats in een brief aan het college over de geruchtmakende bouwstop bij lepe de Boer Voorzitter Harry Wuis schrijft geschrokken te zijn van de uitspraak van de rechter en vreest dat er nu 'voor onbepaalde tijd weer een ontredderd gebouw in het dorp staat, juist nu dat andere (De Kooger Hoop) is gesloopt. 'Ons bestuur kan zich met indenken dat de bezwaarmakers ten doel hadden om de familie De Boer op deze wijze te duperen. Daarnaast zullen ook onze leden die zich aan de Nikadel hebben gevestigd, ernstige schade ondervinden. U, college, zult met de beste bedoelingen be slissingen genomen hebben die op zijn minst verwachtingen hebben gewekt bij de familie De Boer' Het bestuur van De Koog Badplaats biedt aan bemiddelend op te treden als daaraan behoefte is meer dan solide basis. In het laatste spelletje kwamen ze tot 'slechts' 1690 punten Ze speelden daarbij nog zeven marsen. Door deze pres tatie, die voorlopig niet overtroffen zal worden, stijgt het duo weer naar de tweede plaats in het klassement. Lieuwe van der Veen/Hans West dorp moesten met de toch niet ge ringe score van 7706 punten 1000 punten op het tweetal inleveren. Ui teraard blijft dit duo leiden in het algemeen klassement en lijkt het be halen van het vijfde achtereen volgende kampioenschap nog slechts een kwestie van tijd Ook in de derde periode gaan ze inmiddels weer aan kop. Gerda en Freek Veeger tekenden op eerbiedige achterstand van deze kaartgrootmachten met 7081 punten voor een derde plaats Zij betraden daardoor de top tien. Wil Derksen en Peter van Heer waarden (eerstgenoemde werd prima vervangen door zoon John van Heerwaarden) behaalden 7068 punten. Zij stijgen naar de negende plaats in het klassement Astrid Hennmk en Gerrie Grootjen zijn hersteld van een kleine inzinking en bereikten een score van 7050 punten. Ook zij stijgen een plaatsje en staan nu zevende. Dini Winters en George Eelman (7011) en Eric-Jan Geus en John Vlaming (invallend voor Piet en Mia Flick, 7004 punten) kwamen ook nog boven de 7000 punten Het gemiddelde was met 6394 pun ten aan de hoge kant. Er werden 71 marsen gespeeld, een nieuw seizoensrecord. Programma volleybal 23 februari: Veld A, gemengd 18.30 Tatenh 2-Dennenoord Zandbank 19 15 LenR-Zandbank Fitt 20.00 Fitt-SI Beverdam LenR 20.45 Rabo-Euroase SI. Beverdam 21 30 Kobeko-Maarcobouw 12Balcken 22 15 12 Balcken-DGM Maarcobouw Veld B, dames 18 30 De Krim-Zeilmakerij Smash "68 19.15 Smash '68-Sportshop Zeilmakerij 20 00 Gr Slock (d)-de Waal Wiersma 20 45 Wiersma-Timmers B. Bar Sportief 21.30 Rival-Bar Sportief Timmers B. 22.15 Jozefs -Keurslager Dros Rival Veld C, dames 18 30 Eierl Huis-Cinema Gimsel 19.15 Question-Gimsel Eierl. Huis 20.00 Klif 12-Nokanto Question 20.45 SI. lepe de Boer-Waayer Klif 12 21.30 Durper Dr.-Leydekkers Haarst. 22.15 Haarstudio-Nioz Leydekkers Wedstrijdleiding: Daan (tel. 314683) Uitslagen 16 februari: CVI-WiRoTex 0-3; OSG-Cavo Latuco 0-3; Su- per-Tex Autocentrale 0-3; Grooten Slock (h)- Paal 9 1-2; Paal 26/De Knm-Kobeko 3-0; 12 Balcken-Teso 3-0; De Rival-Keurslager Dros 3-0; Grooten Slock (d)-Sportshop 1-2; Smash '68-De Krim 2-1Top Tien-Kees de Waal 3-0; Jozefschool-Timmers Bakkerij 0-3; Zeilmakerij-Bar Sportief 3-0; Question-Klit 12 1-2; Nokanto-Waayer 3-0. Haarstudio-Gimsel 2-1; Westerlaken-Nioz 3-0; Eierlandsche Huis-Leydekkers 2-1 van de landelijke Echte Bakkers Prijsvraag. Uit handen van Ria Tim mer ontving zij een taart en een reis- cheque van 1000,-. De prijsvraag was in november vorig jaar uitge schreven door het Echte Bakkers- gilde. De gelukkige Aaf Brans: 'Ik ben de afgelopen drie jaar niet op vakantie geweest, dus ik ben heel blij met deze prijs.' (Foto Ruud Nooy De restauratie van het loods vaartuig Texelstroom is een stuk dichterbij gekomen nu het voltal lige college de titel Commissaris de Pilotage heeft aangeschaft. De vijf eretitels leveren de Stichting Behoud loodsvaartuig Texel stroom gezamenlijk ƒ50.000,- op. De gemeente gaat er vanuit dat de overige kosten van de restauratie (totaal circa ƒ300.000,-) door an dere sponsors worden bijeenqe- bracht. Het is te hopen dat b en w zeebenen ir aanleiding van het artikel in de it van 12 februari 'Veel reactie misstaande boet', het volgende: iteer: 'B en W hebben tegen het wen op deze plek geen bezwaar ad, ze werkten mee aan een af- ing van het bestemmingsplan r het voeren van een artikel 19- tedure. Uit de krant van 6 juni 7 was niet af te leiden dat vlak iet toekomstige gebouw al een apenboet stond Ook van de standscommissie kwam geen waar tegen het neerzetten van bedrijfsloods op deze plek.' de citaat. Volgens krijgt in het artikel eerst Werkgroep Landschapszorg een 9 uit de pan, omdat zij niet heeft tgrepen En aan het eind van J verhaal is het de schuld van alle Iers die het er niet mee eens en geen bezwaar hebben ge kt; zij moesten de hand in ei- boezem steken de winnende slagzin 'Uw Echte tkker in 't Spaanse land, zat niet een in 't Spaanse zand. Hij ging j met de Spaanse bakker in zee bracht, echt waar, heerlijke anse recepten mee' is Aaf Brans Den Burg winnares geworden Zo werden de zaken dus op hun kop gezet. B en W worden be noemd en gekozen om de belangen van de Texelse burgerij én de zorg voor het Texelse landschap te be hartigen. De welstandscommissie is hier een uitvloeisel van. Landschapszorg is een groep men sen die vrijwillig het behoud van Texels natuurschoon probeert te realiseren, niet te onrechte, gezien bovenstaande feiten. Was het artikel bedoeld om de Texelse bevolking op te roepen B en W, de Welstandscommissie en ruimtelijke ordening goed te contro leren, omdat het niet gaat zoals het moet gaan? En we ook niet kunnen rekenen op Landschapszorg als het om controle gaat? Ik weiger als burger de schuld op mij te nemen, steek geen hand in eigen boezem, maar ben en blijf wel boos over deze tot stand gekomen bouw, die mijns inziens de schuld is van B en W en de welstands commissie. Nora Steen, Oudeschild. Oe gemeente ondersteunt het initiatie1 van Peter Lock om het loodsvaartuig Texelstroom te restaureren met f50.000,-. (FcionruwtTo.oisoCcvrani)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7