Betrokkenheid bij lief en leed in kerk de Kroniek Toegewijde organisten onderscheiden Gratis foto's, sportbeker, storm over Europa Ochtendvoeder AFBRAAK. Agenda teso Magere varkenslappen Varkenspoelet TEXELSE^? COURANT een flink PEB800I, genaamd „de WADDEL". Tuin-, Bloem- en Landbouwzatlen. Jd. KORTENHOEVBN, deo Borg. de restanten wei,roomluniemelk en weikarnemelk. WASCHMACHINES. Paashobbymarkt in Eierlandsche Huis Radio Texel Folk, cabaret en blues in Question Nieuwe folder over Hoge Berg per 500 gram per kilo per lOOgram-l^0' Kunstschilder hielp Texelaars ter wereld DINSDAG 23 FEBRUARI 1999 Cees Schenk en Paula Groenhof bespeelden tientallen jaren de kerkorgels in De Koog en De Waal. Uit dank hiervoor zijn ze door de Hervormde kerkvoogdij onderscheiden met een erespeld en een oorkonde. (Foto Gerard nnmemvw) De één werd op haar dertiende voor de leeuwen geworpen, de ander nam de plaats in van z'n zoon die aan het conservatorium ging studeren. Paula Groenhof bespeelde 31 jaar het orgel in de Koger Hervormde kerk, terwijl Cees Schenk alweer 27jaar de toet sen in De Waal beroert. Reden voor de Hervormde kerkvoogdij beide organisten wegens trouwe dienst te onderscheiden met een erespeld en een oorkonde. De vorige organist stopte ermee en er was niemand anders. Ik had vijf jaar les gehad en kon een beetje spelen. 'Jij doet het maar', kreeg ik te horen.' Zo kwam het dat Paula Groenhof al op haar dertiende het orgel in de kerk van De Koog be speelde. 'Ik was eigenlijk veel te jong en vond het doodeng en werd echt voor de leeuwen geworpen. Ik heb zo'n beetje alle fouten gemaakt, die je kan maken. Ik zei dan maar tegen de dominee: 'Niet zulke moeilijke lie deren hoor, want daar ben ik nog niet aan toe." Met vallen en opstaan kreeg de jonge toetsemste het in een paar diensten toch aardig in de vingers. Gaandeweg kreeg ze steeds meer plezier in het orgelspel. 'Het was best wel spannend. Je levert toch een hele goede en mooie bijdrage aan de dienst. En ik voelde me be trokken bij de kerk. Maar het is ook best wel intensief. Altijd 's avond en 's morgens. Je moest er toch reke ning mee houden. Bijvoorbeeld als er 's avonds een feestje is. Dan kon ik niet te lang blijven. Met kerst woonde ik bijkans in de kerk.' Maar ook 's zomers was het best druk. 'Dan waren er hier op zondagmorgen twee diensten. Als er geen andere organist beschikbaar was, deed ik ze allebei. En dezelfde avond was er dan een jeugddienst en één in het Duits Op zulke zondagen zat ik dan vier keer per dag achter het orgel. Dan is het best wel mooi als er een gast in de kerk zit die het leuk vindt om in te vallen.' Van haar veertiende tot haar zeven tiende speelde ze ook nog in het kerkje van De Waal. 'Dan ging ik met dominee Waardenburg achter op de scooter mee naar De Waal.' Trapharmonium Het ouderwetse trapharmonium in De Koog waarop ze begon te spelen, was na vijf jaar helemaal versleten. Dankzij inspanningen van de Her vormde zusterkrmg en de dominee, kon een elektrisch orgel worden aan geschaft. 'In het begin zaten de toet sen af en toe vast, maar da's later verholpen. Tijdens een paasdienst gleed de hele plank waarop m'n muziekboek stond eens naar bene den Ik had het pijporgel nét hele maal open staan, toen de plank alle toetsen tegelijk indrukte. Dat gaf me toch een lawaai, iedereen was gelijk wakker. Ik kan er nu om la chen, maar toen... Een andere keer hield het orgel ermee op. Toen zei de dominee: 'Wil de organiste dan maar even vocaal inzetten." Getrouwd Cees Schenk nam 27 jaar geleden voor het eerst plaats achter het kerk orgel in De Waal. 'Ik viel in voor m'n zoon, die naar het conservatorium ging. Zelf had ik nooit les gehad. Ik heb het mezelf aangeleerd, maar kan als autodidact geen noten lezen. Daarvoor ben te laat begonnen. Dankzij een notenschrift waarbij de balken van boven naar beneden lo pen, kan ik de muziek toch lezen. Ik ben geen concertpianist die kan sol eren. maar het begeleiden van de gemeentezang gaat me goed af en heb ik van begin af aan leuk gevon den.' Schenk besteedt veel tijd aan het orgelspel 'Je kan wel zeggen dat ik met het orgel ben getrouwd Iedere keer als er een dienst is, moet je Met deo tijd ge?raifd *«»ur bi-t f-koopiMi van Kievitseieren. J P DROS Pz. de Cookedorp. Groot was de belangstelling voor de gratis portretfoto's die de firma Tip-Top per advertentie aanbood 'Wij stellen voor ieder die dat ver langt, die vanaf Zondag 1 maart namiddag 4 uur tot en met Zondag 15 Maart, 12 foto's a 25 cent laat maken, gratis een groot portret be schikbaar dat tegen betaling van 15 cent (de kosten van het carton) op een modern carton geplakt, wordt geleverd.' In haar volgende nummer meldt de Texelsche Cou rant onder de kop 'De macht van een advertentie" 'De advertentie van de Tip-Top voerde Zon dag zoo'n stroom van bezoekers naar die inrichting dat aan alle aanvragen niet kon worden vol daan.' Ander opmerkelijk nieuws in fe bruari 1914 was de instelling van een sportbeker door de Java- China-Japan-Lijn. 'De beker, ver vaardigd van massief zilver en zoo ongeveer 25 cM. hoog, is van een bijzonder fraaie uitvoering, so ber versierd hij doet de firma Begeer te Utrecht, op wier werk plaatsen hij werd vervaardigd, alle eer aan.' De beker was door de JCJ-lijn beschikbaar gesteld 'ter aanmoediging van de beoefing van de Openluchtsport onder de leerlingen der Zeevaart op Texel' en winnaar zou zijn 'hij, die vol gens het oordeel van een Jury, door de Texelsche Sportvereeniging benoemd, op den jaarlijkschen wedstrijd het meest uitmunt in persoonlijke Tc huur een bouwlandje Ti- bofMBun bij Mrj. de Vled.P. B. HfDli- heljser te den Bnr( athletiek.' In een kort bericht wordt voorts bericht dat 'door het Rijk en de TESO een contract is geteekend voor het vervoer van de post.' Het contract (ingaande 1 januari 1914) was bindend voor vijf jaar en de belangrijkste punten erin waren 'dat de aannemings som 7000,= per jaar bedraagt en dat, indien bij ijsgang op 't Horntje moet worden gevaren, de meeste onkosten vergoed zullen worden.' Gedurende de zomer van 1914 neemt de internationale spanning in Europa een steeds voornamere plaats in in de kolommen van de Texelsche Courant en dreigt het Texelse nieuws steeds meer on der te sneeuwen. Dat het hemd toch altijd nader is dan de rok, blijkt uit de krant van zondag 2 augustus 1914 waar onder elkaar de volgende berichten staan te le zen: De tijd van spanning is voorbij, een periode van angst en bezorgdheid is aangebroken. Dat deze periode heel kort moge duren en dat er spoedig verademing kome1' en 'In de duinen houden zich thans heel wat kuikendieven op die heel wat schade aan de meer nuttige vogels toebrengen 't Is wel jammer, daar zoo'n kuiken dief overigens een dier is van edele vormen'. Op dat moment wist nog niemand hoe gelukkig de Texelsche Cou rant zich mocht prijzen ook in de jaren die volgden nog dergelijke berichten op te kunnen nemen. bereid volgene de reoopten der V. P. N. i3 door do „Gezamenlijke Voedoraaokoop* ondcrafdeolmg Amersfoort rerknjgbaar ge steld bij C. RENTENAAR den Burg. tegen den prijs ran f 1 3,15 per ÏOO kilogram. TE KOOP voor afbraak, een pakhuis met ingebouwde woning, annex stalling, waaraan veel goed bout, als planken, zware balken eoz. Te buvragen bij P. DROS Albzn Voor do levering van bovengenoemde zaden, benevens alle soorten boomen, bloemen cn planten, boudt zieb beleofd aanbevolen Beetollingeo worden medn aaoecnumcn bij Wed. J. KüRTENflOEVfcYCotksdorp ilct Bestuur der Kaaslabriek ,do On derneming4 wenacht bij inschrijving te versoopen Biljetten io to leveren 3 Baart, by den Directeur, J. BEUMKES, den Doorn. lUernlsowits Constructie, Prima frknuai, met eikenhouten kuip. Prijzen tchtrp Concernerend. V I "II.. I. V. 1-kriJaUmr by Wed. E. VLESSING, Waalderslraal Burg. I spelen óf een vervanger zien te vin den. Vroeger speelde ik elke week en waren er twee avonddiensten Daarnaast oefende ik veel in de kerk. Ik had thuis namelijk geen or gel om op te repeteren, vandaar Nu heb ik zelf een orgel thuis, maar bij een bijzondere dienst speel ik de lie deren toch tevoren in de kerk. In de kerk kan ik me beter inbeelden dat de gemeente meezingt.' 'Voor een organist in de kerk is het prettig als hij op tijd de liederen, maar ook de schriftlezingen kent. Dan weet je tenminste het verloop van de dienst en kom ik niet voor verrassin gen te staan. Het is toch mooi als je tevoren weet waar een preek over gaat, zodat ik daarna een toepasse lijk lied kan inzetten. Niet elke domi nee heeft echter de gewoonte deze informatie tijdig door te geven...' Volle kerk Dankzij de samenwerking van de Hervormde gemeenten in De Waal, Den Hoorn en De Koog, hoeft Schenk niet meer wekelijks, maar eenmaal in de twee weken achter het orgel plaats te nemen. 'Da's een hele vooruitgang. Want toen hier nog elke week een dienst was. za ten er de laatste tijd soms maar een stuk of vijftien, zestien mensen in de kerk. Als je bedenkt dat lang met iedereen meezingt, begrijp je dat ik de zang van boven af moeilijk kon horen. Zie dan maar eens in de maat te blijven. Dankzij de samenvoeging met de andere dorpen, zit de kerk weer vol. Het zingen in De Waal gaat momenteel prima. Kort nadaf het psalmengezangenboek plaats maakte voor het nieuwe liedboek, moest de gemeente nog wennen aan de nieuwe liederen Maar nu kent iedereen ze Alleen zit er nu weer een nieuw liedboek aan te komen.' Jeugd Over het orgel in De Waal is Schenk, die zelf draaiorgeltjes bouwt, goed te spreken. 'Dit is een prima orgel dat is gemaakt in een tijd dat de orgel bouw in de lift zat. Er zijn natuurlijk wel eens probleempjes, bijvoorbeeld tijdens een strenge winter Dan kan het hele spul wel eens vast zitten. Dan willen de toetsen niet naar be neden. Het is knap lastig als een orgel weigert Ik heb ook wel mee gemaakt dat de toren lekte Je hebt geen idee hoe vervelend het is als er tijdens het spelen telkens een drup water op je handen valt. Het orgel heeft een keer helemaal in het water gestaan. Dat werd me te gor tig. Ik heb er toen maar een rij ste nen omheen gemetseld. Gelukkig lekt de toren nu niet meer.' Schenk mag dan nog met veel ple zier het Waalder orgel bespelen en als het nodig is invallen in De Koog, Den Hoorn of Den Burg, zijn opvol ging baart hem zorgen. 'De huidige orgelspelers zijn allemaal op leeftijd Het lijkt wel alsof de jeugd er geen zin meer in heeft. Vanuit de muziek school komt er niets onze kant uit. Tegenwoordig spelen ze liever keyboards in bandjes en zo.' Lieten leed Beide orgelspelers maakten gedu rende hun loopbaan lief en leed mee in de kerk. Paula Groenhof: 'Bij begrafenissen is de stemming altijd bedrukt en kunnen de emoties hoog oplopen. In zo'n kleine gemeenschap voel je je er ook zelf snel bij betrok ken. Ik weet nog dat ik als jong meisje een begrafenis moest bege leiden van een kind uit het dorp dat niet zoveel ouder was dan ik Dat zal ik nooit vergeten. Gelukkig waren er ook bruiloften, waarbij altijd de vro lijkheid overheerst.' In het Eierlandsche Huis wordt maandag 5 april - Tweede Paasdag - de traditionele hobbymarkt gehou den Evenals in voorgaande jaren wordt het een beurs waarop hobbyisten zelfgemaakt werk kun nen laten zien en verkopen. Het gaat niet om producten die in een winkel te koop zijn. Mensen die zich be roepsmatig met het maken van spul letjes bezig houden (en zijn aange sloten bij een Kamer van Koophandel) vallen buiten de boot Hobbyisten van de overkant zijn evenwel zeer welkom. Net als hun collega's van Texel kunnen zij zich tot en met 12 maart opgeven. Men sen die alleen kaarten maken, kun nen zich die moeite besparen, aan gezien de afdeling 'kaarten' al is volgeboekt. Deelnemers van vorig jaar krijgen automatisch een deelnameformulier toegestuurd. De huur bedraagt ƒ8,- per vierkante meter, met een maximum van 4V4 vierkante meter. Voor informatie en reservering, Jancina Henstra, tel. 317 287 In het programma 'Even bijpraten metvan Radio Texel ontvangt presentator Willem van Leersum donderdag gemeente-secretaris Piet Zoon. Zoon staat namens de VVD kandidaat voor de Provinciale Sta ten en voert druk campagne om op eigen eiland zoveel mogelijk voorkeurstemmen te krijgen^ Het programma duurt van 19.00 tot 20 00 uur. Dinsdag 23 februari Om 20.00 komt de afdeling dia lect van de Historische Vereni ging bijeen in 'Tusse de banke' Om 20.00 uur begint in EcoMare een lezing door Ab Grootjans over ingrepen in natuurgebieden. Toe gang ƒ5,- In Cinema Texel draait om 13 30 en 16.00 uur Een Luizenleven; om19.00 en 21.30 uur You've got Mail; om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte en om 19.30 en 22.00 uur The Siege. Woensdag 24 februari De hervormde vrouwengroep 'De Duinroos' houdt van 14 00-17.00 uur een spelletjesmiddag voor kinderen in de Bethel, Muyweg is Eierland. Tevens verkoop van zelfgemaakte spullen en een rommeltjestafel, 's Avonds vanaf 20 00 uur bingo met verloting. De Waddenvereniging houdt om 11.00 uur nabij De Cocksdorp een 'Waddennatuurwandeling' Deelname kost 7,50. Aanmelding bij de Waddenwinkel in Den Burg In 'De Witte Engel', Binnenburg 15 in Den Burg begint om 11.00 uur een cursus 'schudkaarten maken' o.l.v. Ans Maat. Kosten 10,- excl. materiaal Om 14.00 uur begint een cursus 'window color1 Lena Moree. Om 19 30 uur komt de vrouwen vereniging van de Gerefor meerde gemeente bijeen in het Jeugdhuis aan de Oranjestraat in Oosterend. Mevrouw Mijnders- van Woerden vertoont dia's over de zending in China. In Cinema Texel draait om 13.30 en 16.00 uur Een Luizenleven (Ne derlands gesproken); om 19.00 en 21.30 uur You've got Mail, om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte en om 19 30 en 22 00 uur The Siege. Donderdag 25 februari Om 14 00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Watervogels in de winter', over de vogels in De Geul en de Mokbaai. Deelname 7,50; aan melding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. In 'De Witte Engel', Binnenburg 15 in Den Burg begint om 14,00 uur een cursus 'tulp antieken' o.l.v. Ans Maat. Kosten f10,- excl. materiaal. De vereniging van Kleine Logies Verstrekkers (KLV) houdt leden vergadering in 'Bosch en Zee' in De Koog, aanvang 20.00 uur. Aan de orde komen onder meer het kamperen bij de boer, het recreatiebasisplan en de VVV- gids. De bijeenkomst is vanaf 20.45 uur openbaar. De heer J, van 't Riet van de Stichting Clas sificatie van de ANWB zal dan spreken over de nieuwe classificatienormen voor recreatiewoningen. De Schotse folkband Ceolbeg geeft een concert in Question Plaza. Aanvang 20.30 uur. Toe gang 15,-. In Cinema Texel draait om 13 30 en 16.00 uur Een Luizenleven (Nederlands gesproken); om 19.00 en 21.30 uur You've got Mail; om 13.30 en 16.00 uur De Prins van Egypte (Nederlands gesproken) en om 19.30 en 22.00 uur The Siege. Vrijdag 26 februari In Question Plaza in Den Burg treedt Rick Lorenzo Dros op met zijn cabaretprogramma 'Wij zijn de Everly Brothers niet'. In het voorprogramma geven Barnard en Jamen de Bruiji satirische terugblik op Texelse nieuws. Muzikale Ir Pasquinel, een Indisch-Pori Nederlander die delta-mis blues vertolkt. Aanvang 20 Toegang 20,-. Voorverkt 15,-. In Cinema Texel draait om en 16.00 uur Een Luizenleva derlands gesproken); om 19] 21.30 uur You've got Mai 13.30 en 16.00 uur De Prin Egypte (Nederlands gespi en om 19 30 en 22.00 uur Siege. Magnetiseur Hanneke van D ren houdt in de Witte Buret lezing over paranormale neeskunde De avond begi 20.00 uur. Vrijdag vaart Teso van 9.35; I Texel tot 16.05 uur vanaf Der der met twee boten. Atvaj met gevaarlijke stoffen, wi geen regulier vervoer mogi zijn om 10.05 uur vanaf Der] der en om 13.35 uur vanaft Er wordt geen wachttijd vera Hoogwater te Oudesc Di 23 Wo. 24 Do. 25 Vr 26 Za 27 Zo. 28 Ma. 01 Di. 02 0.50 en 12.0 fc' 1.25 en 12.5 2.47 en 14.5 4.17 en 16 5.55 en 16 7.05 en 19.tl 8.05 en 20. 1 8.55 en 2 Aan het strand is het ongeveer een a der hoogwater De zon komt 2 r om 07 23 uur en gaal onder om uur 23 februari eerste kwartier, f bruan doodlij De uit Schotland afkomstige folk band 'Ceolberg' treedt donderdag avond op in Question Plaza. De naam 'Ceolberg' komt uit het Caelic betekent small music, ofwel popu laire doedelzakmuziek. De zes- mansformatie brengt traditionele Schotse muziek op een vernieu wende wijze. De highland-pipe, harp en fluit zorgen voor de muzikale hoofdlijnen en worden ondersteund door elektrisch versterkte ritmes van de gitaar, bouzouki en percussie. Aan de geluidstechniek stelt de groep hoge eisen. De folkband speelde drie jaar geleden al met veel succes in De Lindeboom tijdens het Staatsbosbeheer heeft een geheel nieuwe folder over het Hogeberg- gebied uitgebracht. Deze vervangt de folder met een beschrijving van een wandeling vanuit Oude- schild. Aan de hand van een kaartje kunnen gebruikers nu zélf hun route door de holle weggetjes zoeken. De folder gaat in op het ontstaan van de keileemrug in de voorlaatste ijs tijd. Het is met alleen de oudste kern van Texel, maar ook een uniek cultuurlandschap met tuinwallen, schapenboeten en kolken Boeren houden dit landschap via beheers regelingen in stand. Ook historische elementen als Doolhof, Galgenveld, Skilsloot, Wezenputten en Russen kerkhof komen in de folder aan bod. De nieuwe versie is verkrijgbaar via EcoMare en VVV en ligt in folder bakjes bij de natuurpaden. Verhuur ders kunnen exemplaren afhalen bij het kantoor van SBB aan de Abbewaal in Den Burg honderdjarig bestaan van het hotel. Het concert van 'Ceolberg' begint donderdag om 20.30 uur. De entree bedraagt 15,-. Rick Dros In 1993 nam Rick Lorenzo Dros deel aan het Amsterdams Kleinkunst- festival in Klif 12. Vrijdagavond keert hij naar Texel terug en staat hij met zijn nieuwste programma 'Wij zijn de Everly Brothers niet' in Question Plaza, Dros omschrijft zichzelf als een cynische zeikerd en een roman tische jammerklant. Dit duo, dat zich genesteld heeft in de schizofrene dertiger Dros. doet zijn best in per fecte harmonie met elkaar tl Maar ook al spelen zij gitaar, The Everly Brothers niet. retier wordt voorafgegaan Texelaars Pip Barnard en Jal Bruyn, die een cabareteske tl op het nieuws van de alJ maand zullen brengen. Dej wordt afgesloten door de Indische blueszanger Pasl Gewapend met gitaar en bottf vertolkt hij de missisippi-delta Hij speelt eigen werk en rej| van Taj Mahal en John Lee h De avond begint om 20.30 u| tree 20,-, in de voorverko een kaartje 15,-. (Advertentie) zaterdag 27 februari®,i Euoh' Prettig winkelen Compleet In 'Tusse de banke', de expo sitieruimte aan de Groeneplaats. zijn deze week schilderijen te zien van Annie Spijkstra-Hoogewoning. De Texelse van oorsprong, die vele ja ren als kraamverzorgster op het ei land actief was, verhuisde twaalf jaar geleden naar het Fries Wargi zij zich de schilderkunst maakte. Haar productie liegt om. De tentoonstellingen bes\ zo'n zestig werken, in hoo aquarelten. De afbeeldingen n van stillevens tot De Slufter, i nente plaats is weggelegd vo portret van haar moeder. 'Het allemaal toen ze me een doo verf gaf. Vanaf dat moment niets liever dan schilderen. (Foto Geribd

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2