Netelige situatie voor Vrmeense asielzoekers TEXELAARTJE Proces tegen staat laatste hoop F amilieberichten TEXELSE J couRANT [ergadering VVD Kledingmarkt >mpetitie Deuce Qjzslciagd Zwemdiploma's Paranormale geneeskunst G-team laat zege toch nog glippen GELEZEN IN 98% VAN DE TEXELSE HUISHOUDENS VOOR INFORMATIE: 0222 - 362600 i DINSDAG 23 FEBRUAR11999 en Mérl Blanken (midden) met Armeense gasten voor hun huls In de Tjakkerstraat. (Foto Joop Rommets) uit Georgië gevluchte en op el verblijvende familie .Raidjan zou wel eens voor een 'c I tciale verandering in de wetge- i ng over asielzoekers kunnen 15! gen. Omdat de opvangcentra jl zitten, werden de zes gezins- 51 en - onder wie een baby - drie 111 anden geleden zonder man- 11 en op straat gezet. 'Barbaars 111 waarschijnlijk ook ongrond- 1.51 Itelijk', oordelen Fridt en Méri I nken uit Den Burg, die zich ver hen bekommeren. De advo- m I it die de vluchtelingen in de m Rn namen, ziet kansen om een Jn ices tegen de staat te winnen. ■H situatie waarin Juirii (46), 1 Erphan (40), Tigran (17), Gajana '(16), Karma (11) en Suzanna (1) "zich bevinden, is hoogst onaange naam. Ze mogen weliswaar enige koesteren dat hun herhaalde :oek om asiel nu wél wordt toe- md, in afwachting van het ver van de procedure moeten ze izelf maar zien te redden. Recht len dak boven het hoofd of een ring hebben ze met. En pogin- van vader Juirii om zelf geld te lienen zijn tot mislukken ge- imd, aangezien het asielzoekers irboden om betaald werk te ver- |ten. hulp van vrienden, familie en lelijke instellingen slaagt het |VVD afdeling Texel houdt van- nd om 20.00 uur haar jaarverga- |ng in hotel Tubantia aan de Pont- Na afloop van het formele jeelte, om ongeveer 21.00 uur, t de heer Tobias van Gent in op tcfuele situatie in voormalig Joe- lavié. Tobias van Gent is verbon- 1 aan het instituut Clingendael. |Hervormde Vrouwendienst Den houdt donderdag 4 maart weer J jaarlijkse kledingmarkt in De lakei. Naast kleding zijn zelf- haakte kaarten te koop en wordt I verloting gehouden. Schone en jkbare kleding kan worden afge- len op maandag van 10.00 tot po en op woensdag van 9.30 tot PO uur. De kledingmarkt begint 1.30 uur en duurt tot 16.30 uur, een pauze tussen 12.30 en PO uur laatste reguliere speelronde van 7'intercompetitie van Deuce zal. I de weersomstandigheden het p'en, vrijdagavond en zaterdag en gespeeld. De afgelopen twee |en werd dit programma afgelast. i tachtig leden van Deuce heb- Ideze winter deelgenomen aan de ■petitie. Reden voor de tennis- Jniging om ook het volgende lerseizoen een dergelijke compe- Ite houden. Voor spelers en plsters met een E- en D2-sterkte aat dan de mogelijkheid ook Ie nemen aan de dubbel- Ipetitie. Wedstrijdprogramma pe E/D2-competitie worden de ewedstrijden gespeeld. D1 en lenmssers spelen in hun compe- lde laatste wedstrijden, waarna pndrangschikking kan worden pmaakt. Vrijdag 26 februari: o team Piet-team Neeltje (5e/ P'); team Cees-team Maartje. Irdag 27 februari: 9.00 u team ■"team Roelof (7e/8e pl); team ls-team Yvonne. 11.30 u team -team Rianne (3e/4e pl); 14 00 lam Martin-team Danny; team Iteam Dienus (le/2e pl). Vrijdag 12 en zaterdag 13 maart PI een afsluitend dubbeltoernooi I Deuce wintercompetitie ge fuseerd. echtpaar Blanken er al drie maan den in de Kalaidjans te voorzien van de eerste levensbehoeften. 'Dat gaat vrij goed. Het is al ge beurd dat de bel ging en er iemand voor de deur stond die ons zomaar vijfhonderd gulden in handen drukte. Mensen geven ook kleding en dekens. De huisvesting is moei lijker. De afgelopen weken konden ze terecht in een zomerhuisje dat gratis beschikbaar was gesteld. Maar dat is de komende week ver huurd en dan komen ze bij ons. Dan gaan wij maar uit logeren, want we zijn heel goede vrienden geworden, maar zomaar zes mensen erbij, met een klein kind, dat vraagt nogal wat van iedereen.' Ingenieur De Kalaidjans zijn erg dankbaar, maar voelen zich tegelijkertijd nogal opgelaten. 'Thuis was ik bouwkundig ingenieur', vertelt Juirii. 'Ik begrijp dat zulk werk hier niet voor mij is weggelegd, van wege de taalproblemen. Maar ik heb handen aan mijn lijf en die wil ik graag gebruiken.' Elke mogelijkheid wordt echter steevast de grond ingeboord. Fridt Blanken: 'We zijn bij het Arbeidsbu reau geweest, maar daar zagen ze geen mogelijkheid om de regels te omzeilen. Toen is Juirii op de fiets gestapt en het eiland rondgegaan om zelf iets te vinden. Maar de be drijven die hij vroeg, durven ook geen ja te zeggen, uit angst voor problemen met de overheid.' Barbaars Uiterst verbolgen is Blanken over de regelgeving van het ministerie van Justitie en met name van de Immigratie en Nationalisatie Dienst (IND), die bepaalt wie wél en wie geen recht heeft op asiel. 'Ik weet heel goed dat het een moeilijke kwestie is Maar óf je wijst een ver zoek om asiel af en zet de indieners het land uit óf je bepaalt dat ze nog een kans hebben en ver schaft ze dan ook onderdak. Dit is volstrekt inhumaan, barbaars. Als Juirii en Erchan geen Nederlandse vrienden hadden gehad, hadden ze voor het blok gestaan. Dan hadden ze geen andere keuze gehad dan de criminaliteit in te gaan. Als je het mij vraagt, doet Justitie het daar om. Dan hebben ze een reden om iemand op te pakken en over de grens te zetten.' Ook het slechte functioneren van de IND, deze dagen onderwerp van discussie in de Tweede Kamer, is Blanken een doorn in het oog. 'De familie Kalaidjan kreeg op 15 no vember vorig jaar te horen dat alle centra volzaten. Ze werden op straat gezet met de schriftelijke mededeling dat ze zich op 3 fe bruari weer moesten melden. Toen ik de dag tevoren over het tijdstip belde, hadden ze plotseling nog nooit van de naam Kalaidjan ge hoord. Daarna zijn ze anderhalf uur bezig geweest om hun gegevens weer op een rijtje te krijgen. Zo ga je toch niet met mensen om. Zeker niet met mensen die op de vlucht zijn.' Gecompliceerd De Kalaidjans wonen sinds 1992 met meer in eigen land, nadat ze al hun hele leven in een gecompli ceerde situatie hadden geleefd. Hun afkomst speelde daarbij, net als in veel andere landen, een be langrijke rol. De voorouders van beide echtelieden vluchtten in 1914 uit Armenië naar de Georgische provincie Abchazië, waar ze al die jaren min of meer werden gedoogd als vreemdeling. Juirii Kalaidjan verwierf zich er echter een leiding gevende baan en had in zijn functie goede relaties met Georgiërs. Na het uiteenvallen van de Sowjet- Unie begonnen de problemen. De Abchazen kwamen in opstand te gen Georgië, waarna de Kalaidjans, die werden gezien als handlangers van de Georgiërs, naar Rusland vluchtten. Daar mochten ze niet werken en was het de kinderen ver boden naar school te gaan. De poli tie wilde hen enkele keren terug sturen naar Abchazië, maar door smeergeld te betalen kon dit steeds worden uitgesteld Tenslotte besloot Juirii Kalaidjan zelf terug te keren. Zijn huis bleek nog redelijk intact, maar toen bleek dat hij op een lijst voorkwam van mensen die gefusilleerd moesten worden en hij maar net kon ont snappen aan de wrede plannen die Abchazische soldaten met hem hadden, vluchtte hij opnieuw de Russische grens over. In Rusland verbleef de familie illegaal, met wat handel aan de kost komend. Texel In augustus 1994 weken de Kalaidjans uit, om via Duitsland Nederland binnen te komen. Na enige verplaatsingen werden ze be gin 1996 overgeplaatst naar Motel Texel, waar Méri Blanken als vrijwilligster werkte. Sindsdien groeide een vriendschappelijke re latie tussen beide families. In oktober van dat jaar kregen de Kalaidjans te horen dat hun ver zoek om asiel was afgewezen. Als reden werd opgegeven dat er geen oorlog zou zijn tussen Abchazië en Georgië. 'Formeel juist, waarschijn lijk', bevestigt Fridt Blanken, 'maar dat ze niet terug konden, was wel duidelijk.' Toen uitzetting dreigde, dook de fa milie de 'illegaliteit' in. Na op ver schillende adressen te hebben ge logeerd, werd opnieuw asiel aangevraagd. Ook dit verzoek om erkenning liep op niets uit, ondanks de verklaring van de Georgische ambassade dat er inderdaad gewa pende conflicten met Abchazië wa ren en ondanks dat bekend was ge worden dat de vader van mevrouw Kalaidjan door de Georgiërs gefusil leerd was wegens hulp aan de Abc hazen. Slachtoffer 'De familie is het slachtoffer gewor den van de valse verklaringen die je bij de ambassade kunt kopen', stelt Fridt Blanken. 'De rechtbank twijfelt bij voorbaat aan de waarde ervan, ook als de feiten wél juist zijn.' Uit angst voor uitzetting, sloegen de Kalaidjans in juli 1998 op de vlucht. Ze probeerden in verschil lende Europese landen hulp te vin den en leenden in Parijs tenslotte geld om tickets voor Canada te ko pen. De douane hield de vluchtelin gen echter tegen, waarna ze via Duitsland voor de derde maal Ne derland binnenkwamen. Blanken: 'In Zevenaar kregen ze te horen dat hun zaak opnieuw onderzocht zou worden. Ze mogen dus wéér hoop koesteren. Maar wel zonder dak boven het hoofd.' Rechtszaak Sindsdien verblijven ze op Texel en heeft 'gastheer' Fridt Blanken de hulp van een advocaat ingeroepen. 'Die ziet kansen in een proces te gen de staat', zegt de Texelaar 'Het beleid van Justitie wordt op humanitaire gronden aangeklaagd. Het gaat er met om wat de IND over asielzoekers beslist, wél dat ze ze fatsoenlijk behandelen Ik vind het trouwens belachelijk dat politici dur ven pleiten voor een verscherpt be leid, terwijl de bureaucratie bij de IND de oorzaak is van de lange wachttijden.' Mocht de rechter de Kalaidjans ge lijk geven, dan kan dat verstrek kende gevolgen hebben voor het beleid, verwacht Blanken. 'Dat zou betekenen dat Justitie verplicht is onderdak en een uitkering te geven aan alle mensen van wie de proce dure nog loopt. Het is dus eigenlijk een proefproces.' Lijdzaam De vluchtelingen rest ondertussen weinig anders dan afwachten. De kinderen hebben de nodige aflei ding op school. De twee oudsten hopen komend voorjaar aan OSG de Hogeberg examen te mogen doen voor de MAVO, Karina van 11 zit op de Bruinvisschool in Oude- schild. 'Zolang Justitie dat goed vindt, tenminste. Want ze moest ook al eens verplicht naar een school voor asielzoekers, waar de meesten de taal nog helemaal moe ten leren.' Beide ouders ondergaan hun lot lijd zaam. Terwijl de anderen het woord doen, lacht Erchan af en toe, in te genstelling tot haar echtgenoot. Hij zwijgt regelmatig en vecht dan zichtbaar tegen zijn tranen In zijn oordelen is hij tamelijk rechtlijnig. Texelaars zijn aardige mensen en het liefst zou hij hier blijven Justitie deugt daarentegen volstrekt niet. 'Ik heb het bijgehouden. Ik ben de laatste jaren vierendertig keer ver huisd. Dat doe ik toch niet om er economisch beter van te worden. Ik had een goede baan in Georgië...' Wanneer Blanken hem bezweert dat heus met het hele justitiële ap paraat verrot is, glimlacht hij even. 'Neem me niet kwalijk. Ik ben soms een beetje geëmotioneerd.' Wie de familie Kalaidjan wil on dersteunen, kan een storting doen op de bankrekening van de familie Blanken in Den Burg, nr. 36.25.19.579, onder vermelding van 'Erchan'. De Blankens loge ren deze week een paar dagen aan de overkant en zijn vanaf vrijdag weer op hun eigen adres te bereiken. Oud-Texelaars en OSG-vriendinnen Mieke Steenbruggen (23) en Nienke Baars (23) hebben hun aca demische studie afgerond. Steen bruggen (links op de foto) studeerde Fysische Geografie aan de Rijksuni versiteit Utrecht. Haar afstudeer project had de titel 'Morphodyna- mics of the nearshore zone. Noordwijk'. Zij liep onder meer stage op een oceanografisch instituut in Argentinië. Baars studeerde aan de Rijksuniversiteit Groningen Beleid en Bestuur van Internationale Orga nisaties. Zij schreef een scriptie over de NAVO na de koude oorlog ('The secret of succes') en liep stage op de Atlantic Council in Washington en bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Beiden zijn nog op zoek naar een passende werkkring Op 22 februari is van ons heengegaan mijn ge liefde vrouw en onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Frouwtje Dijksen echtgenote van Jacob van der Kooi op de leeftijd van 83 jaar. Den Burg: J. v.d. Kooi De Cocksdorp: E. Eelman-v.d Kooi M.H Eelman Frouwkeen Bart, willemijn, annejet carline Corine en Bert, maneke Amsterdam: W A v.d Kooi Spang: A.M. v d. Kooi-Bakker G.D Bakker André Texel, 22 februari 1999 Noordwester 26, 1791 HD Den Burg. Moeder is opgebaard in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren, donderdag 25 februari van 19.30 tot 20.30 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk te Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op vrijdag 26 februari om 14.00 uur in de Doopsgezinde kerk, waarna de begrafenis op het kerkhof te De Cocksdorp zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid tot condoleren in het „Eierlandsche Huis". Oma Ik zal u nooit vergeten André Verdrietig zijn wij door het overlijden van onze lieve tante Frouw Wij wensen oom Jaap, haar kinderen en klein kinderen veel sterkte bij het aanvaarden en ver werken van dit verlies. Neven en nichten Oele en Van der Kooi RECTIFICATIE „Ik zie een poort wijd open staan" Na een lang en bewogen leven is, toch nog onverwacht, rustig van ons heengegaan onze lieve vader, grootvader, overgrootvader en vriend Fulps Visser weduwnaar van Maartje de Jong en 12 jaar partner van Rie Daalder-Bonne op de leeftijd van 90 jaar. Aly Boot-Visser Cees Boot Marjette en Ron Matthijs Sandra Alinda en Sijbrand Cees, Jeanine Edith Visser Frans Dijkstal Remko Arnoud en Nancy Dia Kreuzen-Visser t Gerard Kreuzen i Rita en Loek Margriet en Paul S. Verstegen-Lok Texel, 18 februari 1999 Elemert 1, 1791 DD Den Burg De crematieplechtigheid heeft plaatsgevonden op dinsdag 23 februari in het crematorium te Schagen Voor uw belangstelling en medeleven na het overlijden van mijn man, onze vader en opa BEN AMSING zeggen wij u hartelijk dank. Hennie Amsing-Mosk kinderen en kleinkinderen Texel, februari 1999 Voor uw blijk van medeleven na het overlijden van onze lieve moeder FRIEDA WITTE-VAN SAMBEEK willen wij u oprecht danken. Het is ons tot grote steun geweest Kinderen en kleinkinderen Den Burg, februari 1999 Wij bedanken iedereen voor de vele brieven en kaarten, de prachtige bloemstukken, de warme handdrukken en ondersteunende woorden na het overlijden van onze moeder en grootmoeder NEL DUIN-VAN KAMPEN Het heeft ons heel goedgedaan. Kinderen en kleinkinderen Februari 1999 Zaterdag werd voor de derde keer in Calluna afgezwommen voor het zwem-ABC, kunstzwemmen en springen. De volgende deelnemers haalden het diploma: Diploma A: Cynthia Blom, Diana Roeper, Pieter Langeveld. Johanne Wouda, Anna Kuip. Marijn Betsema, Eva Kuip, Carla Wijngaarden, Danique Witte. Diploma B: Nathal de Wijn, Yvana Visser, Teun Souverein, Adriaan Rikkenberg, Femke Heijenk, Charlotte Daalder Diploma C: Jasper van der Sande Maikel Smit, Donny Noorlander Zwemvaardigheid 1: Lucie Burg man, Ewout van der Star. Coen Veeger, Danielle van der Vis, Mike Woerlee, Nathalie Siemeling. Magnetiseur Hanneke van Dolderen houdt vrijdag om 20.00 uur in De Witte Burcht een lezing over paranor male geneeskunde. Ze bespreekt welke klachten er zijn te behandelen met deze vorm van geneeskunde Onder andere pijn, eczeem, fobieën, ontstekingen, angsten, overgangs klachten. Sinds een aantal maanden houdt ze praktijk op Texel, aan de Molenstraat 15 in Den Burg. Voor een afspraak kan men bellen met nummer 31 53 33. Het G-team van Texel'94 heeft zich zaterdag in Opmeer lelijk de kaas van het brood laten eten. Een geriefelijke voorsprong van 0-2 ging in tweede helft geheel verloren en In de slotfase maakte tegenstander HOSV zelfs 3-2. In tegenstelling tot de vorige keer werd de wedstrijd ditmaal op een half veld gespeeld. Chris Zijm was noodgedwongen coach, omdat hij met een enkelblessure kampt. Texel'94 had desondanks vier reservespelers op de bank zitten. Na tien minuten kwamen de gasten op voorsprong, toen een soepele combinatie tussen Martijn Verbeeke en Paul Bakker keurig werd afgerond door Ruud Heuving. Kort daarna was Theo Franchimon dichtbij 0-2, maar zijn schot be landde op de lat. Een kopbal van George Eelman kende hetzelfde lot, maar dat kwam mooi uit, want het betrof hier de eigen lat. Na rust, toen Jan Frans Haverman het veld had moeten ruimen met een knieblessure, verdubbelde Texel'94 al snel de voorsprong. Schutter was Theo Franchimon, na een voorzet van Ruud Heuving. Na tien minuten werd keeper Frans Bos gehinderd en maakte een spe ler van HOSV hands én een goed gekeurde treffer 1-2. Nog meer onfortuin zorgde voor 2-2 en 3-2. Tussendoor hadden Franchimon en Heuving kans op een Texelse treffer, maar de keeper van HOSV stak in uitstekende vorm. Gelukkig zijn wij -ft *jz met de geboorte van onze dochter en mijn zusje Mara Lisanne Mara is geboren op 19 februari 1999 en weegt 3700 gram. Martin, Marijn en Marion Timmer-Vittali Truffautstraat 76 1325 PT Almere Tel. 036-5377094 Marion en Mara rusten van 13.00 tot 15.30 uur en na 22.00 uur. Voor bezoek graag even bellen. Op deze manier wil ik iedereen bedanken die mij gesteund heeft toen ik in het ziekenhuis lag. Marl Bij deze wil ik iedereen hartelijk bedanken voor de vele kaarten, bloemen en bezoekjes in het ziekenhuis en de „Gollards". Het is heerlijk om weer thuis op de been te zijn Veel liefs, D. Tromp-Stuurman VERHUISD: Fam. W.J. Eelman-Lap van Verlaet 7 naar De Gollards, kamer 31 De Zes 12, 1791 EX Den Burg DE BESTE KANS OP SUCCES! Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling, Postbus 11, 1790 AA Den Burg (als brief frankeren). Bij opgave postbusnummer ook uw privé-adres vermelden Betaalkaart of contant geld bijsluiten. Brief onder nummer ƒ2,50 extra Sluittijd maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17.00 uur (TC vrijdag). Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy). 8,40 11,20 14,00 16,80 19,60 22,40 25,20 28,00 DEZE BON IS ALLEEN GELDIG VOOR TEXELAARTJES Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje. Tarief incl. 17,5% BTW Naam Adres Postcode/plaats Plaatsen op Advertentiex per plaatsing zetten. l Handtekening

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3