Goed luisteren en verstand gebruiken Strikte toepassing regels voor stemmachtiging VVV: ontwikkel visie voor Texel Edah 1 NU KLV: 'Voor ons bestaat convenant nog steeds' Nieuwe burgemeester vol vertrouwen: TEXELSE^" coURANT Wat ik zeggen wou... Badmintonclub Nationaal Park: educatie en voorlichting Gratis openbaar vervoer Wat ik zeggen wou. 'Gratis' Drie debutanten bij Amateurtje Sportvissers Toerisme 60 Actie Wijnen Edah Prijzen! OP=OP Geldt alleen voor onze speciale actie wijnen, zolang de voorraad strekt. DINSDAG 2 MAART 1999 het lezen van de vacature gin- [haar gedachten onwillekeurig naar haar eerste vakantie, |ze kort na de oorlog met haar Er en moeder op Texel door- |ht. De 'boeiende gevarieerd- 1 van het eiland gaf de door- om ook werkelijk te (citeren. 'De natuur tegenover Iconomie, de beperkingen en lansen die dat biedt, dat vind Ipannend. Het één hoeft het niet te bijten. Als je maar i naar elkaar luistert en je ver- bd gebruikt.' [Cornelia Johanna (Joke) Gel- Tpanlekoek, Texels eerste ||ermoeder,, heeft er duidelijk zin liet ruimtelijke ordening, volks- jvestmg en milieu in haar porte- ijle van wethouder van Meppel, lacht ze ook in haar nieuwe ambt leg uitdagingen te treffen 'De natuur- en milieupoot spreekt [bijzonder aan in het werk op pi. Meppel ligt dicht bij Dwingelo, f>ok tot Nationaal Park is uitge- en. De ontwikkelingen daar heb nabij kunnen volgen.' Incognito vaak ze Texel bezocht, kan lorp niet precies zeggen. 'Houd r maar op dat ik er niet onbe- ben', hult ze zich enigszins in len. Van de politieke verhoudin- heeft ze zich in grote lijnen op joogte gesteld. Om het eiland en iwoners wat beter te leren ken- is ze tijdens de sollicitatie- ledure 'incognito' rondgereden, Jt ze. Ze hield er een goede in- aan over, net als aan de ge- prekken die ze voerde met de xftitatiecommissie, die onder an- Jere bestond uit de fractievoorzitters van de Texelse raad 'Ik vond de sfeer heel positief, open, met ruimte voor elkaar. Natuurlijk -tunrien er onderhuids gevoelens le en, maar ze toonden respect voor elkaar en dat vind ik belangrijk. Po litiek bedrijven doe je met door elkaar over het gezicht te krassen.' Heiloo De nieuwe burgemeester werd op 11 oktober 1944 als Cornelia Johanna een eigen installatiebureau en ver kochten daarnaast elektrische appa raten. In haar vrije tijd hielp de oudste dochter regelmatig mee in het familiebedrijfje. 'Ik kén de stek ker aan een lamp zetten en ik kón een scheerapparaat maken Ook het ling voor de politiek gewekt 'Ik be zocht de raadsvergaderingen en sloot me aan bij de Liberale Studentenvereniging. Ik geef toe, dat was ook vanwege de feesten die er werden georganiseerd.' De Maagdenhuisbezetting in 1968 maakte ze van nabij mee In Meppel. waar ze in 1975 met haar man naar toe verhuisde, sloot Gel dorp zich aan bij de VVD. Ze kwam er in 1978 In het bestuur van de plaatselijke afdeling en werd in 1982 in de gemeenteraad gekozen, een jaar nadat haar man was gestorven, In 1991 kozen haar collega's Geldorp tot fractievoorzitter Toen ze in 1994 wethouder werd - een full-time baan in Meppel - moest Geldorp haar baan opzeggen. Ze Op lokatle In het Meppeler Bos: een gesprek over ruimtelijke ordening. Pantekoek geboren in Delft Haar ouders, die later nog twee meisjes zouden krijgen, waren afkomstig uit Heiloo, maar moesten dat Noord hollandse dorp op last van de bezet ter verlaten, aangezien het was toe bedacht aan de geëvacueerde bewoners van Egmond. Na de oor log keerde het gezin Pantekoek te rug naar Heiloo. Vader en moeder Pantekoek hadden binnenste van een televisie had voor haar weinig geheimen. In Alkmaar volgde ze HBS B. waarna ze in Groningen, Leiden en Amsterdam rechten studeerde Ze studeerde af in publiek recht. 'Dat houdt zich bezig met de gerechtelijke verhoudingen tussen particulieren en de overheid en alles wat daarmee samenhangt.' In Amsterdam werd haar belangstel- PerS-WiiOon 8'izirtor) was sinds 1980 werkzaam geweest in het onderwijs, eerst op de open bare scholengemeenschap en later ook op de Christelijke. Geldorp gaf op beide scholen maatschappijleer en bood leerlingen van 4 MAVO en 4 HAVO daarnaast hulp bij het ma ken van hun studiekeuze. Haar portefeuille als wethouder sprak Geldorp bijzonder aan. 'Iets maken met mensen en dat samen doen. Een aantrekkelijk gegeven daarbij is dat woningen en bedrijven van cruciale waarde zijn. Maar ook het beheer over het openbaar groen en de sportvelden vond ik belangrijk in mijn portefeuille.' Hobby's Ook op ander vlak staat Geldorp maatschappelijk haar 'mannetje'. Ze is 'redelijk actief' in de jeugd commissie van de hockeyvereniging in Meppel, coach van het eerste dameselftal en hanteert daarnaast regelmatig de scheidsrechtersfluit Ze kwam met de sport in aanraking dankzij haar zoon, die nu 22 jaar oud is en rechten studeert in Leiden 'Mede doordat mijn man overleed, heb ik een heel speciale band met hem gekregen Toen hij ging hockeyen, werd ik eerst rijmoeder, daarna hielp ik achter de bar in de kantine en zo ben ik er langzamer hand in gerold. Zelf zit ik op trim- hockey. zoiets als recreatievoetbal Maar ik moet toegeven dat ik daar dit seizoen nog niet aan ben toege komen Geldorp houdt daarnaast van winter sport, doet mee aan de huisvrouwencompetitie tennis en heeft in haar jeugd veel gezeild. Met zelfspot: 'Ik had gehoopt dat mijn zoon dat ook zou willen, dan hadden we samen kunnen varen. Maar hij wilde snelheid en koos voor een surfplank.' Thuis draait ze graag een plaat. 'Ook lezen vind ik fijn, met twee benen onder het achterste op de bank. Het laatste boek dat ik las? Daar ben ik nu mee bezig: Opties voor iedereen, over de optiebeurs. Maar ik houd ook van thrillers.' Boeiend Geldorp wil zich zo snel mogelijk op Texel vestigen 'Maar ik heb begre pen dat het hier op de woningmarkt nog moeilijker ligt dan ergens an ders.' Daarom betrekt ze eerst tijde lijk een appartement. 'Jazeker, u mag vragen waar. Maar in dit geval wil ik even geen antwoord geven.' Vandaag maakt Geldorp kennis met het Texelse college van b en w, waarna ze op 16 maart wordt geïn stalleerd. Ze verwacht een 'hele leuke, boeiende periode' en heeft zich voorgenomen een rustige start te maken 'Eerst maar eens goed kijken, goed luisteren. En dan zal het waarachtig wel gaan.' Bono nmawvuróehiUnd vi bij de verkiezingen van mor- ook namens anderen wil nmen, kan nu alleen nog de npele 'onderhandse' methode tepassen. Voor schriftelijk lachtigen (met uitgebreidere gelijkheden) is de termijn ds verstreken. ileem is dat haast niemand de rkingen van dit onderhandse leem kent. Degene die een an- machtigt (de volmachtgever) sor hem te stemmen moet zijn tam en handtekening zetten op B eigen oproepmgskaart en deze Brt aan de persoon geven die Br hem zijn stem uitbrengt. Deze Koon (de gemachtigde) maakt volmachthandeling compleet por de ontvangerkaart mede te on- iekenen. gemachtigde mag maximaal stemmen uitbrengen, inclusief van hemzelf Hij neemt naast eigen oproepkaart de ingevulde 3epkaart(en) van zijn nachtgever(s) mee. Hij kan dus it voor meer dan twee anderen gemachtigde optreden. Boven- i moeten volmachtgever en lachtigde(n) tot hetzelfde stem- :au behoren. Het is dus bij erhands machtigen onmogelijk een stem uit te brengen voor ie- id die tot een ander stembureau oort. Verwarring over deze regels ont lat mede omdat de oproepkaart t basis van wet) de term 'stem- frict' vermeldt, terwijl feitelijk nbureau' wordt bedoeld. Incident regelgeving voor volmachten de organisatie van de verkiezin- in het algemeen, wordt sinds gemeenteraadsverkiezingen vorig jaar scherp de hand ge ilden. Mede-aanleiding was een Ident dat zich toen voordeed. In stembureau werden twee erhandse volmachten geaccep- jird zonder dat de betreffende kie- T tegelijkertijd zijn eigen stem dht. Zo kon het gebeuren kiezer in totaal vijf stemmen pracht. De volmachten op zich t&n correct. Er was dus geen el over dat alle volmachtgevers edoeling hadden hun stem door acht te laten uitbrengen door etreffende kiezer. Een ongeluk samenloop van omstandighe- maar het leidde wel tot politie onderzoek. Het liep uiteindelijk met een sisser af, echter met de duide lijke rechterlijke boodschap dat het bij herhaling tot echte straf oplegging komt. 'Herkenbaar' Ook de regels die gelden voor de leden van het stembureau zijn door b en w aangescherpt, met name de voorwaarde dat de leden 'politiek herkenbaar' moeten zijn. Ze dienen bestuurs- of raadslid te zijn van een politieke partij. Ook mogen leden van dezelfde politieke kleur met in eén stembureau zitten. De voorzit ter moet gemeenteraadslid zijn. De praktijk op Texel was dat er nogal wat stembureau-leden waren die geen openbare politieke activiteiten (meer) bedreven Ze zaten er op persoonlijke titel en beschouwden dat als een eervolle en gezellige aangelegenheid. Toch moesten ze bij de 'zuivering' hun biezen pak ken, wat een uittocht van enkele tientallen leden betekende. Het weer op sterkte brengen van de stembureau's was geen eenvou dige klus Dat had ook te maken met de leeftijdsgrens van 70 jaar, die blijkbaar niet als leeftijds discriminatie wordt beschouwd. Op Texel zijn totaal 55 stembureau leden nodig. In verband met het inrichten van sporthal Ons Genoegen ten be hoeve van een beurs vervallen maandag 8 maart de trainingen van badmintonclub Texel. uit- dat 'Het gaat goed met Texel, maar hoe houden we dat succes vast', pleitte VVV-directeur Veronica Bos maandagavond voor de ont wikkeling van een gedegen toekomstvisie voor het eiland. In haar toespraak benadrukte ze het belang van het toerisme voor de eilandeconomie. 'Toerisme is een relatief schone, duurzame bedrijfstak met veel werkgele genheid.' 'Ook al gaan de toeristen maandag massaal naar de markt in Den Burg, ze komen voor het imago Texel is een eiland met mooie na tuur en veel rust en ruimte', aldus mevrouw Bos Als promotor prees ze daarom de aanwijzing van de duinen als Nationaal Park. Om dit imago te verstevigen houdt de VVV volgend jaar een Natuurmaand Texel. Ondanks de fraaie jaarcijfers kon mevrouw Bos enige vrees met on derdrukken. 'Overal in Nederland, maar ook daarbuiten, wordt veel geïnvesteerd in toerisme. En als er eenmaal is geïnvesteerd, zal er al les aan worden gedaan om toeris ten te trekken. We verwachten de komende jaren veel concurrentie. Het wordt dus nog belangrijker het de mensen naar de zin te maken, ze in de watten te leggen en ervoor te zorgen dat ze een geweldige va kantie hebben, elke keer weer.' Het nieuwe Recreatie-basisplan VVV-directeur Veronica Bos. doopte ze om in het Recreatie-Toe komst Plan. Ze pleitte voor een meer fundamentele discussie. Ze stelt daarbij vragen als: wat willen we eigenlijk? Wat willen we zijn? Voor wie? Hoe moet Texel er uit gaan zien? Moeten er strakkere re gels komen over architectuur? Hoe moet het landschap verder worden ontwikkeld? Ze verwees naar ge bieden in Nederland Over het belang van het toerisme voor Texel: 'Moet dit zo blijven, ver der groeien of moet er naar alterna tieven moet worden gezocht.' De kampeerboeren van de VTKB mogen dan het convenant met de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers hebben opgezegd, de TVL heeft zich daar niet bij neergelegd. 'Voor ons geldt het convenant nog steeds', aldus voorzitter Gerard Zoetelief van de sectie Kleine Logies Verstrek kers van de TVL in de donderdag gehouden ledenvergadering. 'Het convenant is een overeen komst die na langdurig overleg tot stand is gekomen. Zoiets kun je niet eenzijdig opzeggen'. Voorzitter Jan van Heerwaarden van de Vereniging van Texelse Kampeer Boeren (VTKB) dacht daar uiteraard anders over. 'Hij wees op de strubbelingen die er tussen TVL en VTKB zijn geweest waardoor de basis van vertrouwen danig is ondergraven. 'Als een convenant geen draagvlak heeft, kun je het beter opzeggen'. Verder wilde hij niet ingaan op de kwestie, maar liet wel blijken dat de De Commissie Voorlichting en Educatie Nationaal Park Duinen van Texel heeft maandag voor de eerste keer vergaderd in EcoMare. Deze commissie moet advies ge ven aan het Overlegorgaan van het Nationaal Park over alle zaken die betrekking hebben op voor lichting en educatie. Alle betrok kenen discussieerden op deze bijeenkomst onder leiding van het consulentschap Natuur- en Mi lieu-educatie in Noordholland. Tot de hoofddoelstellingen van een Nationaal Park behoren een goede voorlichting en educatie Dit geldt ook voor het Nationaal Park Duinen van Texel. Uit de vergadering kwam naar voren dat het belangrijk is zo wel voor de eigen bewoners als voor de tienduizenden toeristen en scho lieren, die het eiland ieder jaar bezoe ken, een goed aanbod op het gebied van voorlichting en educatie te heb ben. De organisaties die vertegen woordigd zijn in de commissie, zijn IVN, zowel de plaatselijke afdeling als de provinciale consulent, Staats bosbeheer. EcoMare, VVV, Stich ting Natuur Excursies Texel en de gemeente Texel. Afgesproken is dat een voorlopig plan van aanpak voor 1999 in voorbereiding wordt geno men en op de volgende vergadering zal worden besproken. Een ieder die over normale verstan delijke vermogens beschikt, be grijpt dat dit niet kan. Je kunt met een autobus die ca. 250 000.- kost, die in twaalf jaar wordt afegschreven, die een brandstof verbruik heeft van een liter op drie kilometer en waarop een chauffeur zit met bruto loonkosten van 200,- per dag, niet gratis mensen gaan vervoeren Dit gebeurt dan ook niet. Autorijdend Nederland brengt per jaar zo'n slordige 20 miljard gulden aan belasting op. Daarvan wordt nog geen kwart daadwerkelijk aan onderhoud en aanleg van wegen besteed. Daarom is het ook zo hy pocriet als mevrouw Netelenbos voor het oplossen van het file probleem die automobilist nog eens extra laat betalen. Bijna de helft van die totale belastingopbrengst wordt in de bodemloze put van het openbaar vervoer gestori. De drie kwartjes per strip die de bus passagier betaalt, is dan ook Brieve» y> lezen kampeerboeren nog altijd streven naar kwaliteitsverbetering. Ze gaan binnen afzienbare tijd proefdraaien met een classificatiesysteem dat speciaal voor boerderijcampings is ontworpen De vergadering had verder weinig inhoud en was snel afgelopen. Als een van de punten was het nieuwe recreatiebasisplan op de agenda gezet, maar het bestuur had ten aanzien van inspraak geen enkel voorstel Ook de leden deden er het zwijgen toe, afgezien van bestuurs lid Siebrand Lups die van mening is dat publiekservice in het raadhuis nog te wensen overlaat. Profileren De Kleine Logies Verstrekkers wil len dat hun bedrijven in de gids Waddeneiland Texel veel aan schouwelijker worden gepresen teerd dan in de huidige sobere 'regelvermeldmg'. Wie meer aan dacht wil krijgen, moet adverteren. De KLV-ers pleiten voor een over zicht met foto's en pictogrammen dat een beetje lijkt op de vermel ding in de bemiddelingsbrochure. Dat kost natuurlijk veel meer dan de huidige regeltjes, maar volgens voorzitter Zoetelief is het betaal baar en wordt de mogelijkheid on derzocht. Mevrouw Lidia Blok-Broesterhuizen (47) werd met ruime meerderheid van stemmen in het KLV-bestuur gekozen Zij neemt de plaats in van mevrouw Bakker-Verhoeven die vorig jaar is overleden Voorzitter Zoetelief herdacht haar als iemand die zich op de achtergrond hield maar als administratrice veel deed voor de organisatie. Classificatie Het nieuwe (strengere) classifica tiesysteem voor vakantiewoningen was onderwerp van een lezing van J. van 't Riet van de betreffende ANWB-stichting. Het is de hoogste tijd voor aangepaste normen. Wat vroeger als luxe werd beschouwd is tegenwoordig heel gewoon in een vakantiehuis. Daarom zijn er nu te veel huizen met vijf sterren die deze niet verdienen. Dat leidt tot klachten van huurders die bepaalde vormen van luxe missen, die in re centelijk gebouwde bungalows (ook met vijf sterren) wél aanwezig zijn. Het nieuwe systeem is objectiever dan het oude. Alle kwaliteiten wor den zoveel mogelijk vastgesteld aan de hand van metingen, waarbij scherp onderscheid wordt gemaakt tussen capaciteit en kwaliteit. Een cijfer voor een kwaliteit als 'sfeer' Als alles doorgaat dan kunnen we 'gratis' vertalen in zes miljoen gul den die zijn te besteden over drie jaar. De beste melkkoe van de Ne derlandse staat is de auto. Op de benzine zitten héél veel accijns. We betalen wegenbelasting, belas ting op de motorolie, etc Op de re kening motorrijtuigenbelasting staat bovendien dat we ongeveer 43 procent proviciale opcenten moeten betalen. En als de werkgroep Duurzaam Toerisme straks z'n zin krijgt (het is best een loffelijk streven) dan wor den dezelfde provinciale opcenten gebruikt om de mensen uit de auto te krijgen. Over 'krom' gesproken. Menno Stam, Den Burg Toneelvereniging 't Amateurtje voert zaterdag om 20.00 uur in De Wielewaal het blijspel 'De voordeur stond open' op. Het stuk is ge schreven voor Max Andrea en staat onder regie van Henk Tjepkema. Drie toneelspelers Giel Sanders, Henk Slikkers en Esther Duinker, maken zaterdag hun debuut. Kaar ten a ƒ10,- zijn verkrijgbaar aan de zaal of te bestellen via tel 313 336 of 315 277. De derde wedstrijd van de Texelse sportvissersclub is gewonnen door Nico Tessel met een vangst van 27 cm. Tweede werd Frans Bos (24 cm). Tijdens de vierde wedstrijd die afgelopen zondag werd gehouden, werden vijf senioren verslagen door de twee jeugdige sportvissers Dennis Witte werd eerste met een vangst van 66 cm Tweede was Toy Imhoff (39 cm) Rein Kuiper won bij de senioren met een vis van 45 cm Dennis Witte zorgde voor een verrassing door een snotwolf aan de haak te slaan De kampioenschapswedstrijden beginnen op 7 maart om 8.00 uur bij de Kaap Links. De Texelse sport vissersclub houdt op 4 maart de jaarvergadering in 't Skiltje in Oude- schild. Aanvang 20.00 uur. wordt niet meer gegeven omdat het persoonsafhankelijk is Niet vergeten mag worden dat het aantal sterren lang niet alles zegt over het te verwachten vakantie genot. Een fraaie rustige ligging komt niet in de beoordeling aan de orde, wat ook geldt voor gastheer schap en de aanwezigheid van speelwerktuigen en andere extra's. Uitvoerige informatie over het nieuwe classificatiesysteem was tevoren aan alle leden gestuurd. Wie daar kennis van had genomen vernam donderdag weinig nieuws. slechts een fractie van de wrkelijke kosten. Stel nu eens dat de utopi sche gedachte van sommige poli tici werkelijkheid wordt en dat alle automobilisten hun auto inruilen voor het openbaar vervoer Op dat moment moet de capaciteit van het openbaar vervoer worden vertien voudigd en zullen ook de totale kosten van het openbaar vervoer navenant toenemen. Maar op dat moment zijn er geen belasting beta lende automobilisten meer die de dan buiten-proporlionele tekorten van het openbaar vervoer zullen aanvullen. In die realiteit gaat een strip voor het openbaar vervoer geen drie kwartjes, maar drie gul den kosten. Gratis openbaar ver voer kan dus per definitie met. Wat wel kan is dat je andere men sen dan de buspassagiers laat be talen voor de feitelijke vervoers kosten. En dat is precies wat hier nu gebeurt. Want ook de zes mil joen gulden die de provincie bij wijze van proef voor de komende drie jaar bijdraagt, komt van ons al ler belastinggeld. Die provincie heeft namelijk geen andere inkom sten dan belasting want. behalve bergen papier en verkiezings folders, produceert zij niets. Nu is een proef altijd bedoeld om iets aan te tonen. Maar wat wil men hier nu feitelijk aantonen7 Toch niet dat gratis openbaar vervoer wél moge lijk is? Want over drie jaar gelden dezelfde argumenten als nu en kan gratis openbaar vervoer nog steeds met. Bovendien stopt de provincie over drie jaar met de jaarlijkse bij drage van zes miljoen gulden En omdat er niet één politieke partij is die hardop durft te zeggen waar die zes miljoen dan vandaan moet ko men. zal ik u even uit de droom hel pen. Die zes miljoen moet dan wor den opgebracht door de belasting betalende burgers van Texel. En of dit nu gebeurt via uw bootkaartje bij de Teso of via Rijks-belastingen of zelfs EG, dat maakt weinig uit. De Texelse bevolking gaat. zeker op termijn, betalen voor het gratis bus kaartje van de toeristen. En mocht die Texelaar zelf ook nog eens op de bus stappen, dan is zijn gratis ven/oer wel een heel dure sigaar uit eigen doos. Daarom begrijp ik de Calluna- achtige euforie die in bepaalde krin gen over openbaar vervoer heerst, niet zo goed. J.A. Does, Oosterend. VERVOLG VAN PAGINA 1 De ondervraagden zeggen dat de rust en de wandel- en fiets- mogelijkheden hun belangrijkste overweging zijn om naar Texel te komen Opvallend is dat winkelen en dorpjes bekijken populairder zijn dan het strand. Sport en zwemmen worden ook veel (18 procent) als drijfveer genoemd Er is ook onderzoek gedaan naar de dagelijkse besteding (exclusief accommodatie- en veerbootkosten) door de toeristen. In 1998 bedroeg dit gemiddeld per persoon 38,- Voor de rekenaars' maal 4,7 mil joen overnachtingen komt dit op een totaal bedrag van ruim ƒ175 miljoen per jaar. Ter vergelijking: de landbouw genereert jaarlijks zo'n 80 miljoen Driekwart van de on dervraagden vindt het op het eilano niet te duur Overigens behoort de gemiddelde Texelgangers wel tot de mensen met een beter inkomen. Jongeren Uit de enquête komt een aardige verdeling over de verschillende leeftijden naar voren, al vormen jon geren tussen 15 en 24 jaar een min derheid. Een Texeltoerist is gemid deld 34,6 jaar Ook hier zijn verschillen per seizoen In juli en augustus bedraagt de groep 14- tot en met 24-jarigen zo'n tien procent en is de gemiddelde leeftijd 32,7 jaar. Het aantal vakantiegangers dat te rugkeert mag er zijn. Driekwart van de toeristen was al eerder op Texel en zo'n 22 procent zegt zelfs elk jaar te komen. De ondervraagden waarderen Texel gemiddeld met een 7,9 en bijna tweederde van hen zegt volgend jaar terug te komen (advertentie) EDAH NIEUWS 1 4 Bil De principes van Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment Scherpe prijzen

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5