Texelse vrijbuiter bleef eigen baasje Wie? BEVZEN Brand, bijeenkomsten, Texels eerste staking Staatsboschbeheer Koffiesurogaat, BEZORGER m TEXELSE^? COURANT Van Maldegem botst met directie VTB Oud-Texelaar in Helders solexmuseum Solexvereniging houdt open dag Houtvesterij Haarlem". Houtverkooping publiek bij afslag, zonder iinling van onraad, zal worden verkocht eea belangrijke partij palen, boonenstaken en takken, 0PK00PERS van buiden, enz. Ontvangen nieuwe modellen SPORT- en AUTOPETTEN. VERBODEN kievitseieren ie zoeken militair; schoenen MAALLOON. Opruiming Voorspeeluur Rijtoer door bos Houtsculptuur op rotonde? O. H. KEIJSER Co., Zesde horecabeurs intiem onderonsje Wolkers en Muskens samen optelevisie oud Papier Medischezorg Kerkdiensten Het Leerhuis°e0S Milieuweekentan Scouting Texe TEXELSE^COURAjI VRIJDAG 12 MAART 1999 Oud-Texelaar Theo Haarsma temidden van kerkje in Den Helder. Wie geen gelegenheid heefl om een kijkje te nemen op de open dag van solexvereniging Steeksleuteltje 9, kan altijd nog binnen stappen bij verzamelaar Theo Haarsma. De 66- jarige oud-Texelaar heeft in een voormalig kerkje aan Molenstraat 93 in Den Helder een collectie van bijna vijftig solexen verzameld De Texelse liefhebbers weten hem goed te vinden. 'Ik denk dat ik in totaal zo'n 25 jongens van het ei land aan een solex heb geholpen. Jaap van der Vis heeft er al tien bij me vandaan. Ik zit in die handel en wil ze graag helpen.' Behalve de tweewielers handelt hij ook in de bijpassende leren jassen en helmen. 'Ik ben apetrots op mijn verzameling. 'Hier staan drie Peperbussen, da's een Do, met een los koplampje en die andere heeft een ingebouwde.' De collectie omvat zeker tien verschillende ty- z'n collectie solexen in een voormalig (Foto Gemrt Timmerman) pes. 'Waarom zoveel? Ik ben er ge woon gek van en scharrel ze overal vandaan op. Dit is toch een mooi particulier museum.' Vol trots toont hij een foto waarop hij met andere leden van de solexclub Vroem- Vroem in bijpassende outfit voorop in colonne rijdt. Wegens een solexshow elders zal Haarsma za terdag op Texel niet van de partij zijn. Henri van Maldegem, tot vorige week donderdag bedrijfsleider van de VTB, kon zich niet vinden in de lijn die de directie van Beers Transport in Winkel had uitgestippeld. Eigenlijk nam de Texelse vrijbuiter al vanaf de eer ste samenwerking zo'n tien jaar geleden een bijzondere plek in bij Beers. Zowel Van Maldegem als 'ome' Cor Beers waren in feite niet verrast dat de bom vo rige week barstte. 'We zeiden te gen elkaar: laten we niet met modder gooien. We handelen de zaak netjes af.' Naar wat er werkelijk fout is gegaan blijft het gissen, maar zeker is dat de moordende concurrentie in de transportsector van invloed is ge weest. Van Maldegem mocht dan onder een directie werken, in feite bleef de oud-ondernemer op Texel een soort eigen baasje. Zodoende was hij hier hét gezicht van de VTB en stoorde hij zich niet altijd aan het beleid van zijn directeuren, die lan delijk zo'n zes vestigingen best ieren en hun geld ook verdienen in de beursvaart. 'We doen alle ver voer van klein tot groot, per auto en boot', rijmt Beers. Van de romantiek zoals een halve eeuw geleden toen de vijf Texelse beurtschippers samen gingen, is in de huidige transportsector weinig meer overgebleven. De winst marges zijn door de moordende concurrentie bijna tot nul geredu ceerd en VTB-commissaris Beers is héél blij als hij van een gulden één a twee cent overhoudt. Texels tarief 'Alle onnodige kosten moeten wor den vermeden We kunnen ons niet veroorloven om gekke dingen te doen Er moet zo economisch en efficiënt mogelijk worden gewerkt. Géén lege vrachten dus en al zeker niet met de Texelse boot.' Al vanaf 1977, toe Beers de VTB van Jan Zuidewind overnam, ligt de verhouding tussen het Texelse' be drijf en Teso gevoelig. Beers pro beerde via allerlei kunstgrepen on der de regels vandaan te komen die de veerdienst bedacht om over- kantse bedrijven het goedkopere Texels tarief te onthouden. Tever geefs. want ondanks de plaatsing van de aandelen op Texel en de samenwerking met Van Maldegem, bleef Teso de VTB als een overkants bedrijf beschouwen, dat niet in aanmerking komt voor re ductie En dat zit Beers nog steeds niet lekker. Duizendpoot Beers: 'Willen we onze vestiging op Texel handhaven, dan moeten we de vinger aan de pols houden. Een bedrijfsleider op zo'n stek moet een duizendpoot wezen en een halve econoom tegelijk. Henri mag dan een prima vent zijn, al die eigen schappen bezat hij niet.' Nadat een externe specialist, die de cijfers binnen het Beers-concern door de stofkam had gehaald en de vinger pijnlijk op de zere plek had gelegd, moest uiteindelijk het doek wel val len voor de Texelse vrijbuiter. De toch nog onverwachte breuk heeft behalve het ontslag voor Van Maldegem nóg een nare bijkomstig heid. De bedrijfswoning waarin hij met z'n gezin woont is eigendom van de VTB. Over het vertrek daar- De Texelse Solexvereniging 'Steeksleuteltje 9' houdt zaterdag van 14.00-20.00 uur open dag op het terrein en in de schuur van Eric de Graaf aan de Maricoweg 13 in Den Burg Er zal een groot aantal Solexen te bewonderen zijn. Belangstellenden worden in de ge legenheid gesteld een rondje op een Solex te rijden of een nostal gische foto in compleet Solextenue te laten maken. Het programma vermeldt verder een Solex APK- Op 17 maart 1919 maakte een felle brand een einde aan de rokerij en drogerij van de firma Boon-Bakker en Co. in Oude- schild. 'Door de vele brandbare stoffen in het gebouw aanwezig, hadden de vlammen zich overal verspreid en viel er aan blusschen niet te denken. Van het zoo grootsche en naar de eischen des tijds ingerichte gebouw, bleven tenslotte niets dan eenige kale muren over. Voor de ondernemers in de eer ste plats, maar ook voor vele an dere inwoners van ons dorp is deze brand een ware ramp De oorzaak ligt geheel in het duister. Men had in drie dagen noch ge rookt, noch gedroogd.' Ook in maart 1919 deed de Texelsche Courant uitvoerig ver slag van de vele vergaderingen en bijeenkomsten die her en der op het eiland werden gehouden. Of, zoals J.W. Roeloffs op merkte in zijn openingswoord van de jaarvergadering .van de Vereniging voor Wijkverpleging: 'Texelaars willen graag oprich ten...' Tot zijn spijt moest Roeloffs zijn rede vervolgen met: '...maar al gauw schijnen zij niet veel meer voor de zaak te voelen en blijkt het noodig dat het be stuur als de veer het uurwerk blijft drijven.' Zo werd ook door dr. Keesom 'bejammert' dat hij niet 'het welkom mocht toeroe pen aan meerdere paarden- houders', die interesse toonden in de lezing van dr Vermeulen over 'Voedmgsstoorn-issen bij het paard'. 'De thuisblijvers heb ben veel gemist.' Ietwat onduidelijk blijft de Texelsche Courant over de sta king in Eierland. Met name door de toen nog geringe communica tie-mogelijkheden zijn berichten vaak al achterhaald op het mo ment van verschijnen, waardoor één krant vaak tegenstrijdige ar tikelen bevat. Vele ingezonden stukken en redactionele berich ten ten spijt, is het niet eenvou dig te achterhalen of de staking nu wel of niet is doorgegaan De hele kwestie handelde in ieder geval om beloningen. 'Maandag (10 maart) werd in de vergade ring van de stakende landarbei ders bekend gemaakt, dat de landbouwers evenals de arbei ders genegen waren heit bestu- ren-voorstel van ƒ1000 mini- mum-jaarloon te aanvaarden Er werd voorts gesproken over een 'afschuwelijk misver stand', 'onstaan doordat de be stuurders van den Boerenbond in de meening verkeerden, dat afgesproken was een loon van ƒ1000 voor hoofdknechten en de overige werklieden van 930 per laar.' De bestuurders van de ar beiders-organisaties hadden blijkbaar begrepen dat uitslui tend over een minimum van ƒ1000 was gesproken. En toen deed 'de moderne vakbeweging in onze gemeente hare intrede en botsing is niet uitgebleven.' Het liep allemaal gelukkig goed af, 'waar de werknemers ver klaard hadden geen wraak te zul len nemen op de stakers per soonlijk, zullen de door de staking geslagen wonden zeker weer spoedig geheeld zijn.' in de boschwaohterijen „Wester- mient" en „de Kooi?" op Teiel. Do Houtvester in de Houtvesterij .Haar- km*, wonende te Aerdenhout, maakt be kent. il.it op n 1j*rt 191», des namid- il.i^'-s 1 uur in het hotel .de Oranjeboom* te >kn Burg op Texel, 'Vijz. Dem. Kiesvereeniging. A t ,C. >1 KUN F, VKI tü A DKIS G VKIJDAO 14 MAART n* Savend» t ii.ii Vol- Oen Hnox. I.lnniéiwl voiwk aon la bntMiMni om loqpn --.tnUg tr xijii- Desprcklng Gemeenteraadsverkiezing. VHUaiiERhG op Dinsdag a. 8. des avonds 8 uur in botel ,de Oranjeboom*. B. J. CORNELI88E. B. DR BOBR, de Coekidorp. op de hou* eo weilmdea van €«br. I.AX GEVELD, «oowol in den polder de Koog el* io Weatenburg. -'r- Er utl streng worden toegeiien. voorraad pr'ma zwarte per paar 8 gulden. A, t. BAB, Bart. Wij berekenen voor het malen van granen voortaan f 0,50 per 100 KG en houden ons daarvoor aanbevolen. DROS C~ Co. per fl. f 0,62V, en f0,60. De fletch wordt k f0,30 berekend en teruggenomen. Gebr. Dros. uit door Van Maldegem bestaat geen verschil van mening. Totdat de voormalig bedrijfsleider andere woonruimte heeft gevonden, kan hij nog even aan Maricoweg blijven zit ten. Toekomst Intussen draait de VTB op Texel 'gewoon' verder, zij het onder (tijde lijk) andere leiding. 'Ze kunnen ons blijven bellen voor alle mogelijke soorten vervoer', laat Beers weten, die op zoek is naar een nieuwe lo gistiek manager. Hoe het met Henri van Maldegem verder moet, weet hij zelf nog niet. 'Ik heb twee handen waarmee ik aan de slag kan. Maar ik moet me nog over m'n toekomst beraden.' Texel zal vast en zeker weer van hem horen. Bij Muziek- en Dansschool Texel begint woensdag om 19.15 uur een voorspeeluur. Leerlingen op accor deon, keyboard, piano, saxofoon en uit speelklas 2 laten horen welke vorderingen ze hebben gemaakt. De demonstratie is gratis toeganke lijk. Het IVN (Instituut voor Natuur- en Milieu-educatie) en de Stichting Welzijn Ouderen Texel organiseren op maandag 5 april (Tweede Paas dag) een tocht door het bos. Deze rondrit is bedoeld voor mensen die door lichamelijke problemen niet meer in het bos kunnen komen. Het initiatief voor de rijtoer is een uit vloeisel van het honderdjarig be staan van Staatsbosbeheer. De Jan Plezier van Arie Kikkert ver zorgt twee ritten van een uur: van 14 00-15 00 en van 16.00-17.00 uur. Oud-boswachter Jan Zijm ver telt tijdens de tocht leuke en span- De stam van de boom die plaats moet maken voor de rotonde op de kruising Bernhardlaan-Schilderend- Emmalaan, krijgt wellicht een plaatsje in het hart van de rotonde. Wethouder Nel Eelman presen teerde dinsdagavond een schaal model van een houtscuiptuur, ge maakt door Peter Riteco. Wie goed kijkt kan er de ronde vormen van een vrouw in herkennen, maar an deren menen een oor te onder scheiden. (Foto Gerart Timmerman) nende verhalen. Per rit kunnen twee rolstoelers mee. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij de SWOT, Molenstraat 2, telefoon 312696 Deelname aan de rijtoer is gratis. keuring, vertoning van de Solex film en de bezichtiging en demon stratie van de 'race-solexen', welke deelnamen aan de wereldkampi oenschappen in Joure. Op enkele kramen worden nieuwe en ge bruikte Solexonderdelen aangebo den Eén van de hoogtepunten van de open dag is de huldiging van het honderdste lid van de Solexvereniging 'Steeksleuteltje 9' Voor de inwendige mens zijn er broodjes en gebakken vis verkrijg baar. Informatie over de open dag is verkrijgbaar bij Adn Rentenaar, telefoon 318000. bclnsten rich weder met MALEN \;m veevoeder a fO,ÖU per 100 Ko. Texelaars die werkzaam zijn in de horeca of logiessector na men dinsdag een kijkje op de zesde horecabeurs die voor het eerst in Ons Genoegen werd gehouden De hal mag dan meer dan de helft kleiner zijn dan die van hel Stappeland, toch hadden zo n 77 bedrijven, waaronder 16 Texelse een stand ingericht, waarbij zelfs de kleedkamers werden benut. De show bood een breed overzicht van hetgeen leveranciers uit verschillende branches te bie den hebben. Menig stand houder greep de beurs aan om het contact met de Texelse klant te verstevigen, in de hoop dat er extra klandizie uit voort vloeit. Voor bezoekers was het een mooie gelegenheid te zien wat er te koop is. Behalve be drijven werden de kramen ook bevolkt door Horeca Texel en het Arbeidsbureau. Wethouder Nel Eelman onderstreepte in haar openingswoord het belang van de beurs. Toerisme is een belangrijke economische pijler en horeca is daarvan een on derdeel.' Gezien de gewenste kwaliteitsverbetering, vond ze de beurs een waardevol initia tief. Ze doelde met name op de samenwerking tussen OSG De Hogeberg. het arbeidsbureau en de horeca, inzake de oplei ding van horeca-medewerkers. Organisator Nico Erwich liet zich tevreden uit over het nieuwe onderkomen. 'De be heerder en zijn assistenten hebben prima meegedacht en geholpen. Het is hier wat klei ner, maar wei zo sfeervol. Enige nadeel van de hal is dat de aan- en afvoer naar de stands wat moeizaam verliep seiwssawi Wethouder Nel Eelman proeft op de Horecabeurs Texel die woensdag in Ons Genoe gen werd gehouden een glaasje wijn bij Ruud Helleman. De uit Lekkerkerk afkom stige wijnhandelaar vestigde zijn groothandel een half jaar geleden in Midden- Eierland. met de bedoeling uitsluitend aan Texelse bedrijven te leveren. Hij koopt de wijn rechtstreeks in bij de wijnboeren. (FoioGcnvuTnviKmvtn) Het televisieprogramma 'Tussen hemel en aarde' dat woensdag 31 maart door de KRO wordt uitgezon den, heeft als gasten bisschop Muskens en Jan Wolkers. De opna mes werden deze week op Texel gemaakt. In een speciaal ingerichte bus ('een kleine kapel' volgens Wolkers) werden de bisschop en de schrijver/beeldhouwer over het ei land rondgereden, terwijl zij met el kaar praatten over wereldse en met- wereldse zaken. Er zijn onder andere opnames gemaakt bij het beeld van Wolkers bij Ceres. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de vol gende straten: 8. Schilderend, Haf- felderweg, Emmalaan, Pieter van Cuyckstraat, Ada van Hollandstraat, Elemert en Keesomlaan. Artsen: Uitsluitend voor spoedge vallen van zaterdag 08.00 tot maan dag 08.00 uur: Dokter R.A. van den Bent/F. Haas- dijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 31 62 34. Aanvragen visi tes tussen 9.00 en 10.00 uur. Zater dag en zondag apotheek geopend van 17.00 tot 17.30 uur, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp Inloopspreekuur van 12.00 tot 12.30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17 00 tot 17.30 uur in de Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, zonder afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers in formatie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend ver meld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundige praktijk: T.M. Niehoff en N. Lammers, De Ruyterstraat 87, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp: Jonkerstraat 6. Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 uur. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 uur - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Geopend elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552, Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur Telefoon: tijdens kantooruren 072-5498360; buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandpro- thetische praktijk Van Kralingen (samenwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel. 312069. Tandtechniek R. Van Oosten (parti culiere praktijk), tel 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18 30 uur; zaterdag 10 00-13.00 uur en 15.00-17.00 uur; zondag 11.00-12 00 uur en 16.00- 17 00 uur Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Zondag 14 maart 1999 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haa| De Waal: 10.00 u ds. J.R Vlasblom; doopdienst, uitz. \j Radio Texel, De Koog: dienst in De Waal Den Hoorn: dienst in De Waal Oosterend: 9.30 u. mw. C. Vi ming uit Diemen. Oudeschild: 11.00 u ds. J. Haar De Cocksdorp: 11.00 u. mw Vlaming uit Diemen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10 00 u. ds. H. Bik meester uit 's Gravezande (bid< voor gewas en arbeid), 19 00 u. H Buurmeester. Oosterend: 9.30 u dr Koets? 19.00 u dr Koetsier. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, erend: 10.00 en 16 00 u. diens GEREFORMEERDE KERK (Vil gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Burg: tot nader order geen did op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE] Kogerstraat, Den Burg 10.00 ds. L. van Wijk-Hoekstra; uitz. De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 ds. G. Sipkema; 19.00 u. ev. Ezmga uit Leersum, welkomfc j dienst; uitz. via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK] Den Burg: za. 19.30 u. dar koor; uitz. via De Lichtboei, 10.45 u. herenkoor, nevendii en crèche. Oosterend: zo. 9 30 u De Cocksdorp: vr 19.30 rozenkransgebed, zo. 9.30 u. Sint Jan: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Op** bare lezing, 10.30 u.: Wie is God? Wachttorenstudie, 11.20 Onze schat in aarden vaten. In het Leerhuis (gebouw de \vinS ning in de Kogerstraat) hoJBJ vice-voorzitter van het Ovtme( gaan van Joden en Christent ml" Evers, op maandag een lezii sch Job en Ester Evers is ree ven weest van het Joods MaimcflH lyceum in Amsterdam en is r® auteur van het leerboek j matzes, mitzes en mezoezesf lezing begint om 20.00 uur. au De Jeroengroep van Sccl Texel houdt op 27 en 28 maartl jaarlijkse milieuweekend. Vool negentiende keer gaan de jorl scoutingleden (welpen en kil ters) aan de slag tijdens de rrl tocht. Op het programma stasl schoonmaken van de Slufteil Texelse Jeroengroep krijgt hun een aantal scoutingleden uit I Helder. Op zaterdagmiddag 6r in Den Burg een 'vossenjach' houden. (Advertentie) Cjma Zmirtsjixili ia hrt hurt. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant v| bezorgen op de route: Ruyslaan, Pontweg, Pijper dijk, Oude Dijkje, Maai) Dr duinweg, Ruigcndijk, Ram weg, Bosrandweg, Pelikaa to weg en Californiëweg. Hier wonen ongeveer 82 abonnees. (LET OP: de wijk kan eventueel opgesplitst wordec ud Het bezorgen is het eenvoudij voor iemand die in deze omfj ving woont. De kranten moeten dinsdag 'F vrijdag even na 15 00 uur *9f onze drukkerij aan de SpinK' ns worden afgehaald. B fer Geïnteresseerden kunnen vo nadere inlichtingen terecht I de balie van de Texelse Coura| aan de Spinbaan. Ui igc veri j/Drukk"') Langcvcld en dcR«i Spinbaan 6 Telefoon 0222 *•- a Fax 0222 -JU' (Advertentie)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2