Zachte winter geen spelbreker Wie? £5 b&SS TEXELSE c? COURANT - irnkampioenschap n Ons Genoegen --/V,c 7' 'Milieumisdaden' MO Project Actie Amnesty (geslaagd Foute garage Texelaars genieten VIP-behandeling bij Joop van den Ende Wijziging artikel planschadeclaims Alleen verkoop eigen artikelen Texelaar in Groningen Aiten VRIJDAG 12 MAART 1999 Vrolijke verjaardag voor IJsclub Oost het koek-en-zopie gebou w van IJsclub Oost zitten drie mannen i drie generaties ijsliefhebbers vertegenwoordigen. Ze zitten it hun rug naar de baan, die alweer voor een groot deel is leeg pompt. Uitgerekend in het jubileumjaar - de club viert dit jaar het -jarig bestaan -, hebben de leden er geen slag kunnen maken, jar mismoedig zijn ze niet. Met enthousiasme vertellen ze over geschiedenis van hun club, over nu oude ijsmeesters en over t feestelijk programma voor de schooljeugd van Oosterend en SWaal. Op tafel liggen de oudste administratieschriftjes en de uwste fotoseries. ïwezig zijn Wieb van den Berg, ip Kiewiet en Jan Kuiper, res- itievelijk de voorzitter, de secre- s en de penningmeester van het totaal negenkoppige bestuur, b heeft een lijstje waarop van jaar dat de club bestaat vermeld ■dt of er geschaatst kon worden niet. De stelling dat de winters eger strenger waren, wordt door statistieken gelogenstraft 'Als EO kijk, kon het wel heel vaak concludeert hij. >1 graag hadden ze juist deze ter, in het jubileumjaar, hun ntjes getrokken op hun ijsbaan, Hopkes, genoemd naar het stuk 1 waarop hij is aangelegd Nu .ellen ze over de geschiedenis de ijsclub, die ook een geschie- lis van ijsbanen is, en een bron I leuke anekdotes. oprichtingsdatum van IJsclub 9Kt is 6 januari 1924. In de omge- i ving van Oosterend waren van 'oudsher diverse waterpartijen die meer of - in geval van brak water - j minder geschikt waren om op te schaatsen De schaatsers uit de verschillende buurtschappen, voel- den de noodzaak van samenwer ken bij het organiseren van wed- strijden en het onderhoud van de Jen. Een grote stimulator was pester D de Groot, onderwijzer rap de school van het buurtschap nt. Hij was de eerste voorzitter l(an de club. Ijskwaliteit verschillende banen waarover iefhebbers konden beschikken, den allemaal hun eigen voor- en elen. De Putten, bij het Noor- was van goede kwaliteit, aan- en het water zoet was. Boven lag het in de luwte van de dijk. water was een boezem van pol- Waalenburg, het overtollige Ie water werd via het gemaal zee geloosd. Een nadeel was door de wisselende water- )te de ijsplaat los lag van de Je moest met een loopplank js op en af Door de soms diepe n in bodem van De Putten, en ca 3ltl OC jor ki n iporthal Ons Genoegen wor- zaterdag de Texelse kam- nschappen turnen gehou- Vrijwel alle bij een club (gesloten jeugdleden zullen hun eigen niveau strijden '""Ir hun clubkleuren. itaal worden vijf wedstrijden ge- den, de eerste begint om 9.00 I De oefenstof is verdeeld in vijf schillende niveaus, afhankelijk leeftijd. Alle oefeningen worden |ordeeld volgens speciaal voor kampioenschappen opge- le regels. De verenigingen heb- enkele maanden geleden men- laten bijscholen om bij deze itrijden te jureren, oefeningen voor de meisjes jen zich af op ringen, rek, balk, iemat en mini-tramp, bij de jon- iba^ wordt het onderdeel balk ver- jen door voltige. De behaalde rs worden per vereniging opge- en vervolgens gedeeld door het fit I al deelnemers per vereniging, club met het hoogste gemid- mag zich Texel kampioen men en krijgt voor een jaar de e beker mee naar huis. Iedere nemer krijgt een diploma met op de behaalde cijfers, ivond is bedoeld voor leden van ctiegroepen Een individuele gelegenheid, waar op het ipst van de snede wordt ge- Vanaf 19 00 uur strijden de nemers om de fel-begeerde ti- exels kampioen, jlnemende verenigingen zijn uit Oudeschild, GVO uit erend, SVC uit De Cocksdorp, i uit De Koog en het organise- le GVT uit Den Burg De prijzen fen uitgereikt door Piet Schoorl, 'egang tot het toernooi is gra- doordat het water ook stroomde, duurde het lang voordat het 'houwes' was Van den Berg vertelt lachend dat toen hij en Arie Kalis eens het ijs controleerden - het moest 10 cm dik zijn - de laatste plotseling tot zijn middel in het wa ter stond. 'Dan houd je het niet droog.' De nu 77-jarige Kalis is 42 jaar be stuurslid geweest, waarvan de meeste tijd voorzitter. Hij heeft veel voor de club gedaan, en is nog steeds actief bij wedstrijden van de Texelse ijsbond Wieb laat de vent vergunning zien waarmee Kalis schaatsfiguurtjes mocht verkopen. Een deel van het bedrag was voor de club, een ander deel voor de KNSB. Hij heeft er zo'n 450 ver kocht. IJsclub Oost was de enige Texelse ijsclub die aangesloten was bij de landelijke bond. Eierland Zolang ze nog niet op De Putten te recht konden, trokken de schaatsers van Oosterend en Oost naar Eierland, naar 't Kil, achter Jachtlust. Er was een overeen komst met de schaatsclub Eierland om bij elkaar te schaatsen. Na de oorlog ging men ook wel naar 't Zwin, in het Noorden Kiewiet. 'Daar was het met diep en vroor het dus snel toe, maar het water was brak. Als de temperatuur even boven het nulpunt kwam, werd het net koek en kon je er zo door donderen, 't Kraakte niet eens als waarschu wing' Als de vorstperiode lang duurde ging men daarom weer naar De Put ten Er werd dan veel werk verzet, met het verplaatsen van ondermeer de verlichting en de koek-en-zopie VENTVERGUNNING wethouders van aan y: en wonemo t /^vergunning tot het etêmdaLiuila-mct czul venten o pp-7geduren zulks onder de aan omig&feijde vermelde voorwaarden v-'1 - Datum; 2L ethoudera voornoemd secretaris wethoudo öc buryemeesler Tya Ueui.'-,Cj i wemouaci A Vs. Vc, t Nr. G0.00.2l) VERVOLG VAN PAGINA 1 tainer met een afvoerslang het kraantje openstond. Een andere, niet-waterdichte, container was iets hellend neergezet, zodat vocht kon weglopen. In beide containers zat veeg- en kolkenvuil. Bij meting werd een lichte verontreiniging zin- kresten waargenomen. Ook werd bij deze laatste controle een contai ner met afgewerkte olie ontdekt. Volgens de beklaagden waren de problemen tijdelijk, omdat het ge meentelijk opslagterrein op De Hamster met gebruikt kon worden, aangezien daar wegens nieuwe milieuvoorschriften van de provin cie een vloeistofdichte vloer moest komen Dit speelde op het moment dat de Alkmaarse Huisvuilcentrale het terrein overnam. Niet gedogen Rechtbankpresident A. Haverkate toonde zich verbaasd. Tijdens ver horen op Texel had hij eerder de in druk gekregen dat de tijdelijke op slag in Den Burg met de provincie was besproken en dat deze de zaak gedoogde. Uit de briefwisse ling tussen de provincie en de ge meente bleek echter dat daar geen sprake van was. Cees Witte van de afdeling milieu erkende dat de zaak niet was besproken en dat de beno- VERVOLG VAN PAGINA 1 de deur uitgegaan', verontschuldigt Momberg zich 'Het is voor de be trokken partijen allemaal heel ver velend.' Mieland In een ander project van Momberg, het Mieland, kampt de ontwikkelaar met andere problemen. Wegens de nattigheid moest aannemer Tatenhove de grondwerken vorige week stilleggen. Het bouwterrein was veranderd in één grote modder poel Inmiddels heeft Momberg een aantal aannemers gevraagd in te schrijven voor de beoogde woning bouw. Mombergs plannen voor het project 'De Geschiedenis' in De Koog zijn na de uitspraak van de rechter in de kwestie De Boer in onzeker vaar water beland. Die uitspraak kan na melijk ook consequenties hebben voor bedrijvigheid in de omgeving. In een brief aan het college peilt hij de mening van het college over het initiatief. digde milieuvergunningen niet wa ren aangevraagd. Haverkate had zich ook verwon derd over uitlatingen van (toen) bur gemeester Van Rappard. Die zou hebben gesteld dat 'andere milieu items op Texel meer aandacht ver dienden en het ook geen hoge be stuurlijke prioriteit had'. Volgens wethouder Schilling was er sprake geweest van een misverstand. 'De hoogste prioriteit had de nieuwe vloer van De Hamster, dat be doelde Van Rappard.' Afgewerkte olie Officier van justitie Groenhuis wond zich op over de houding van de ver tegenwoordigers van de gemeente, die bij de verhoren de aandacht zouden hebben willen afleiden. Ze zouden steeds hebben gesteld dat het plantsoenafval niet gecom- posteerd werd aan de Pontweg, maar alleen versnipperd. 'U vergeet de afgewerkte olie', beschuldigde Groenhuis. Uit de verhoren viel vol gens hem wél op te maken dat er zonder vergunning ook was gecomposteerd. Volgens chef-buitendienst Piet Bol ler waren de overtredingen moeilijk te voorkomen geweest. 'Waar der tig mensen werken, worden wei eens foutjes gemaakt', verwees hij naar het olievat en het weglopen van verontreinigd vocht uit de con tainers. Volgens een laatste controle, in de cember 1998, is nu alles weer in orde. Dat was ook te verwachten, aangezien de vloeistofdichte vloer op De Hamster inmiddels is geïn stalleerd. waardoor het terrein daar weer (sinds 1 augustus vorig jaar) functioneert. De rechtbank doet woensdag 24 maart uitspraak. De Texelse afdeling van Amnesty International is in actie gekomen tegen het op grote schaal mishan delen van vrouwelijke gevangenen in Amerika Vrouwen worden vol gens Amnesty sexueel misbruikt, geslagen en geboeid, zelfs als ze ziek zijn of in verwachting. Amerika is één van de weinige landen die het verdrag van de Verenigde Na ties, waarin discriminatie van vrou wen wordt veroordeeld, niet heeft ondertekend. Amnesty doet een oproep een actiekaart te sturen naar president Clinton of naar de minister van Justitie van de Vere nigde Staten ten einde deze mis handelingen te stoppen. De actie- kaarten zijn verkrijgbaar bij Lenie Bremer, telefoon 318672. tent Men bleef daarom speuren naar een goede schaatsplek. Van den Berg 'In 1978/79 zagen we een paar jongens schaatsen op het Wagejot, een stuk water dat is ontstaan na de aanleg van de nieuwe deltadijk. Dus wilden we daar naar toe als IJsclub Oost, compleet met aggregaat voor de verlichting. Maar ook hier werd het water zouter en dus waren we in la ter jaren weer aangewezen op De Putten. Eigenlijk is de ijsclub altijd op zoek geweest naar een goede landijsbaan. In de verslagen van elke jaarvergadering wordt het als onderwerp vermeld. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar in 1991 kregen we hem dan De Hopkes Oosterenders Onder De Hopkes bevindt zich een keiharde kleilaag, waardoor het wa ter niet wegzakt. Het water dat erop wordt gepompt komt uit het noord- veld en is van prima kwaliteit. De baan grenst aan het dorp. Bij elkaar evenzoveel redenen voor de Oosterenders om in hun nopjes te zijn. Aan de aanleg van de baan droegen vele vrijwilligers bij. Ook de loon werkers in en rond het dorp waren soepel bij het beschikbaar stellen van mensen en materieel. Voor de financiering werden renteloze obli gaties uitgegeven, die door de sterke financiële positie versneld konden worden terugbetaald en waarbij door de schuldeisers ook gedeelten kwijtgescholden werden. 'Zonder de Oosterenders hadden we dit nooit voor elkaar gekregen', zegt Van den Berg, terwijl hij trots naar de schaatsbaan wijst. De boomsingel is een geschenk van Leo Barnard, ter gelegenheid van zijn afscheid als huisarts. De baan is geschikt voor vele doel einden. 'Er kan een officiële 400- meter wedstrijdbaan worden ge maakt. Er is voldoende ruimte voor kinderen om te oefenen, te spelen, te sleeën. Er komen zelfs mensen van 80 op het ijs, met priksleetjes. Vriendelijk vragen ze of het wel mag, of het ijs niet stuk gaat. Na tuurlijk mogen ze!' Even leek het er op of De Hopkes alsnog aan hun neus voorbij zou gaan. De gemeente wilde bouwen op de lokatie. Dat plan viel in Oosterend in slechte aarde. 'Ze moeten van onze ijsbaan afblijven! Het land is door de lage ligging en de kleilaag met geschikt voor wo ningbouw, niemand uit Oosterend wil er wonen1' waren de geluiden -. 'xr., ■•-k r-y/ZZJi. Schaatsers bij de molen van Het Noorden. die je toen kon horen. Heel Ooster end stond op zijn kop Het bouw plan werd teruggenomen Herinneringen Allerlei beelden van vroeger komen bij de mannen boven. Herinnerin gen aan tante Riek Daalder, de moeder van alle chocolaketels, die op De Putten de koek-en-zopie ver zorgde. Arie Kalis, op klompen op het ijs, ledenboek in de hand: 'Ho, jij bent nog geen lid!', riep hij als hij iemand op de baan zag die zich nog niet had opgegeven. De winter van 1963: een strenge winter met bulten sneeuw, de stukken drijfijs staken boven de dijk uit. Hij duurde van december tot maart '64 Paulus Roosendaal, ook een fanatiek be stuurslid, zette fjordenpaarden in om de baan schoon te schuiven. In het volgende schaatsseizoen kon, ook dankzij renteloze obligaties, een motorschuiver worden aange schaft. Honderdveertig mensen leenden bedragen uit, van een rijks daalder tot zelfs honderd gulden. Feest Het zou fantastisch geweest zijn als het 75-jarig bestaan gevierd had kunnen worden In het decor van een 'ouderwetse' winter, vinden de mannen, maar het mocht niet zo zijn Ze hebben er daarom voor ge kozen iets speciaals te doen voor de lagere schooljeugd. Maandag werden de groepen 5 tot en met 8 van de Jacob Daalderschool en De Akker in Oosterend en de Redmer IJskaschool in De Waal getrakteerd op een middagje schaatsen op de overdekte baan van Thialf in Heerenveen. Ze konden daar een mini Elfstedentocht rijden, waarbij op hun kaarten de originele steden- stempels werden gezet. Voor jongste leerlingen 4 was er een feestelijke middag in dorpshuis De Bijenkorf, met een komische kinderrevue. 'Beide activiteiten wa ren een geweldig succes. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst', al dus de ijsberen, die hun hoop nu hebben gevestigd op de volgende winter. Ze hebben voor dan beslist nog wat - verlate - jubileum plannetjes onder de pet. Niek Groot VERVOLG VAN PAGINA 1 Er is onder meer een automatisch bedienbare deur aangebracht. De bouw zou hebben plaatsgevonden conform de maatvoeringen in de door betrokkenen goedgekeurde te kening. 'We hebben zelfs proefon dervindelijk in bijzijn van mevrouw Vlaming bewezen dat er voldoende ruimte is voor de rolstoelauto', al dus een woordvoerder. Sleutel Ze kan de sleutel niet in ontvangst nemen. 'Ik heb mijn oudste zoon gevraagd de zaak verder af te han delen, want ik ben gewoon kapot.' Over de extra parkeerplaats naast de garage is Vlaming duidelijk: 'Dat was de afspraak met de gemeente.' B en w bevestigen dat is afgespro ken dat een parkeerplaats kon wor den geclaimd voor de duur dat de heer Vlaming daar woont. Het col lege kan zich overigens voorstellen dat de omwonenden moeite hebben met deze constructie. Bewoners van het Hof van Geus wisten echter niet van deze toezegging. Oplossing De kwestie is in een impasse be land. Pas als mevrouw Vlaming haar handtekening onder de ruil overeenkomst heeft gezet, heeft de ruil feitelijk plaatsgevonden. Het wachten is dus op de juridische accordering Tot die tijd kan de ge meente volgens een zegsman geen verdere actie ondernemen.' Pieter de Groot heeft namens D66 'Het gehalte aan mooie vrouwen was er ongelooflijk. En ze waren nog aardig ook. Als je iets te eten of te drinken vroeg, dan vlogen ze voor je.' Jan Keesom is nog be duusd van het uitje dat hij maandag aan Joop van den Endes Showbizzcity in Aalsmeer bracht. Niet alleen omdat hij samen met medebestuurder Anita Rab de kans had om de clubkas van budovereniging Shima te spekken, maar ook vanwege de behandeling die hij er genoot. 'Je bent die dag echt een prins. En dat voelt lekker.' Beide Shima-ers deden in Aal smeer mee aan de Sponsorbingo. Leden van de budovereniging zijn al maanden in de weer om bingokaarten aan de man te bren gen Van iedere verkochte kaart vloeit de helft, een bedrag van vijf gulden, in de kas van de club. 'Ik heb me daar de laatste maanden nogal voor ingespannen Het is een mooie manier om wat geld te ver dienen', legt Keesom uit. Hij ver moedt dat de stroom aanmeldingen vanaf Texel de aandacht heeft ge trokken van de organisatie van het spel en dat Shima daaraan dus de uitnodiging te danken heeft. In Aalsmeer werd de ochtend ge bruikt om te repeteren voor het pro gramma. 's Middags zaten Rab en Keesom enkele uren te zweten on der de vele honderden lampen in de studio Vooral Rab. medewerkster van TV Texel, keek haar ogen uit naar de techniek die Van den Ende c.s inzetten om een technisch zo perfect mogelijk programma af te leveren. Over de uitslag mogen de deelne mers geen mededeling doen. Keesom 'Neeeee.. Daarvoor heb ik zelfs een contract moeten teke nen. Zeker is dat het hen heel be hoorlijk is vergaan Wie wil weten wat zij precies hebben verdiend, kan daar zondag zelf getuige zijn. wanneer de show tussen 18.10 en 19.00 uur wordt uitgezonden via RTL 4. (Advertentie) schriftelijk vragen gesteld aan wet houder Schilling. De Groot vindt het bizar dat het weigerachtige gedrag van de familie Vlaming met betrek king tot het accepteren van de ga rage wordt gehonoreerd door het verstrekken van een direct naast deze garage gereserveerde invalidenparkeerplaats. De Groot stelt dat deze situatie met te verko pen is aan alle betrokken omwo nenden Hij vraagt het college de verleende vergunning zo spoedig mogelijk in te trekken. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft minister Pronk van Volkshuisvesting verzocht het planschade-artikel te wijzigen. Ook de gemeente Texel onderschrijft de mening dat gemeenten uitdrukkelijk de bevoegdheid moeten krijgen planschade door te berekenen aan degene die van de schade- veroorzakende planwijziging profijt heeft. Medewerkers van de gemeente be zochten in januari de meubel makerij van Johan Tromp aan de Schilderweg Zij constateerden dat ongeveer vijf procent van de omzet bestond uit de verkoop van niet zelf vervaardigde artikelen Dit is in strijd met het besluit dat sinds mei 1995 van kracht is. De gemeente zal over deze kwestie contact op nemen met de familie Tromp. Op 16 februari is oud-Texelaar Steven Bakker aan de Universiteit van Amsterdam afgestudeerd bij de Postdocorale Opleiding Accountancy (registeraccountant). Bakker is werkzaam bij de Belastingdienst, afdeling Grote Ondernemingen in Haarlem. In een paginagroot artikel in de Drents Groningse Dagbladen ver woordt oud-Texelaar Mark de Waard zijn wedervaren sinds hij als jongeman naar het oost-Groningse Warffum vertrok. De Waard, zoon van accountant en loco-burge meester Siem de Waard, vertelt zich met alleen beroepsmatig bezig te houden met het verbeteren van de organisatie van de Nederlandse gevangenissen, maar ook is hij hoofdgids (wadlopen) in Pieter- buren en voorzitter van de Stichting De Pronkkamer, die ten doel heeft het kleinschalig toeristisch verblijf op het noord-Friese en noord- Groningse platteland te ontwikke len. In het begin van het artikel merkt hij de verschillen op die hem opvielen toen hij van Texel naar Groningen kwam. Ik wil U allen danken voor Uw belangstelling bij en na het overlijden van mijn vrouw JOHANNA DE RADDER „Jopie" Jurr Beumkes Den Burg, maart 1999 Voor de belangstelling en het medeleven na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder, dochter, schoondochter, zuster, schoonzustër en tante KARIN zeggen wij u hartelijk dank. Familie H. v.d. Beek De Cocksdorp, maart 1999

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3