Wie? Enorme kloof tussen officier en advocaat pB» Politiek worstelt met aanpak openbare orde Installatie ïurgemeester Geldorp Jroen Slapen Wéér subsidie voor 't Skiltje ^Q&dnyvigheid Van der Veen vergroot bezit in Dorpsstraat Oordelen over moordzaak botsen voor de Weer nieuwe jas voor Salon Henri Bednjvig>tof/ Welkomstdienst TEXELSE^ COURANT Lezing EcoMare Expositie MJM 'Zicht uit Zee' Vier nominaties ïubbele von Sion 0(|f'eergoden drukken stempel op akkers Koffieochtend Piet Schuijl golfwinnaar Gutker: weg en toch zo dichtbij Uitslagen bowlen Kleurige expositie in Burgwal 37 7— Redactioneel commentaar combinatie van horeca, blijfsaccommodatie en wonin- in De Koog vraagt om proble- Dat blijkt weer eens uit de ver- Idheid in de raad over de pak van de openbare orde. Uit- onderd de 2-3 regeling is de po er niet in geslaagd ingrijpende iraken te maken Bron van rtast zijn onder andere de jeug- kampeerders die na een ndje stappen in De Koog met nodige rumoer naar hun tent op- ken De jongeren nemen vanaf voor hen gereserveerde duin- ein bij daglicht over het enstelstel de kortste weg naar uitgaanscentrum en voelen er je terugweg weinig voor om een lere wandeling via de Badweg af eggen. Een route voorschijven eenvoudig, maar aangeschoten leren zijn niet te vergelijken met ien die zich volgzaam over een naar de stal laten leiden, pel het jongerenterrem afschaf- is geen optie. Het is voor de ld al moeilijk genoeg om een (betaalbare) plek op Texel te vin den. Op maatschappelijke en so ciale gronden, maar ook met het oog op de toekomst verdient de jeugd een plekje op het eiland. Het is wat kortzichtig om de beperking van de overlast die de jeugd veroor zaakt als een bedrijfsintern pro bleem' af te doen dat de RST zelf maar moet oplossen. Dat neemt niet weg dat er een einde aan moet komen Erg makkelijk is het om vanaf de bestuurszetel te roepen dat de Texelaars of gasten die van de her rie wakker liggen, zich maar wat to leranter moeten opstellen Wellicht moeten de partijen die met het pro bleem te maken hebben, zich te genover elkéar maar eens wat tole ranter opstellen, in plaats van het op voorhand overwegen van juridi sche stappen Want van een werk groep die in een vijandige sfeer over een constructieve oplossing moet nadenken, kan niet veel wor den verwacht. Gezien de politieke besluiteloosheid over de kampeer ders én de taxi's kan het college de volgende keer maar beter met een doortimmerd en breed gedragen voorstel op de proppen komen. Welke dat ook zal zijn, zonder de waakzaamheid van politie of parti culiere ordehandhavers zal De Koog voorlopig wel niet rustig sla pen. Voor de tweede keer binnen enkele weken heeft het Juliana Welzijn Fonds een financiële bijdrage toe gekend aan de Stichting Dorpshuis 't Skiltje. Het gaat om een bedrag van ƒ2600,-, bestemd voor de aan schaf van verwarmingsregelaars en serviesgoed Kort geleden kreeg het dorpshuis in Oudeschild al ƒ5000,- om het biljart te kunnen vervangen. Zondagavond houdt de Texelse Baptistengemeente een welkomst- dienst in Eben Haëzer aan de Julianastraat. Ds. M Ezinga uit Leersum spreekt over: 'Werkt God nog?' Muzikale medewerking wordt verleend door The Singers of the Lord, na afloop wordt gezamenlijk koffie gedronken. Horeca-ondernemer Reinier van der Veen heeft zijn onroerend goed-bezit in De Koog uitgebreid met twee zaken. Hij is eigenaar geworden van het pand waarin de cadeau- souvenirshop De Jo ker is gevestigd, die wordt ge huurd door Vincent Kaspers. An dere aanwinst is Tico. dat wordt gepacht door Janny Plaatsman. 'Buurmans erf is maar één keer te koop', motiveert Van der Veen de aankoop van beide zaken, die tot voor kort eigendom waren van Joop van der Meer. Van hem kocht de horeca-exploitant vijf jaar geleden de voormalige supermarkt, waarin hij café-restaurant Sam Sam ves tigde. Een ander deel, steakhous Jim Bob, verpachtte Van der Veen. Met zijn jongste aankopen heeft hij geen concrete plannen. De exploi tanten zijn trouwe huurders waar mee de samenwerking wordt voort gezet.' Voornemens om er een disco in te vestigen, zoals in het geruchtencircuit viel te vernemen, verwijst hij naar het land der fabe len. 'Die hebben we in het dorp wel genoeg.' Aanklager en verdediger stonden dinsdag lijnrecht tegenover el kaar in de Alkmaarse rechtbank. Daar diende de zaak tegen de 80- jarige Texelaar die op 25 novem ber vorig jaar zijn 73-jarige echt genote om het leven bracht. Terwijl officier van justitie C. Kok zes jaar eiste wegens moord, verzocht advocaat G. Helder on middellijke invrijheidstelling. Tijdens de zitting werd duidelijk dat de fatale gebeurtenis van vorig jaar de apotheose was van vele jaren van volstrekte disharmonie. 'Man en vrouw waren eikaars tegenpolen in een dwangmatig samenlevings verband', meldden de rapportages Zijn traditioneel katholieke achter grond verhinderde de man in te stemmen met een scheiding. De vrouw, invalide en steeds meer af hankelijk van de zorg van anderen was verbitterd Ze treiterde haar man op alle denkbare manieren, met als gevolg dat het aantal mis handelingen toenam. Toen het drama zich voltrok, waren beiden 51 jaar met elkaar getrouwd Doordacht? Volgens officier van justitie Kok mag het slechte huwelijk geen ex cuus zijn voor wat tenslotte ge beurde Hij vindt dat sprake is van voorbedachte rade. Dat de man zijn <JL» «1> vrouw met een asbak neersloeg tij dens een woordenwisseling over haar wens om apart te gaan wonen, kan hij nog uitleggen als een opwel ling. 'Daarna echter wurgde hij haar met zijn handen tot hij kramp kreeg, om daarna een touw te pakken dat hij om haar nek snoerde.' Het zijn daden die volgens Kok wijzen op doordacht handelen. Na zijn daad versleepte de man het lichaam van de woonkamer naar de keuken en ging schoonmaken 'Het moest netjes zijn voordat er men sen zouden komen', aldus de ver dachte. Uren later belde hij pas de politie. 'Niet bewust' De Texelaar ontkent dat hij zijn vrouw bewust van het leven heeft beroofd. Hij zegt altijd te hebben geprobeerd het huwelijk in stand te houden, want 'scheiden doe je niet'. Binnen het slechte huwelijk hield hij het uit 'zolang het maar met te gek werd'. Bij ruzies ging hij fietsen of buiten een sigaretje roken. Hij kon er echter niet mee leven dat ze wilde vertrekken Hij verklaarde met te weten waarom hij is doorgesla gen. Adhesie Sinds het begin van zijn detentie heeft hij van veel Texelaars schrif telijke adhesiebetuigingen ontvan gen, waarin velen van hen de hoop uitspreken hem snel weer op het ei land te mogen verwelkomen Ook de psychiatrische rapportages ad viseren een korte vrijheidsstraf. Raadsman G Helder onderschreef dit oordeel 'Mijn cliënt is geen type dader waartegen de maatschappij langdurig moet worden beschermd. Bij gevangenisstraf is de kans groot dat de kinderen hun vader niet meer levend op Texel terugzien Daarmee worden zij dubbel ge straft. Ze hebben door deze zaak al met eens tijd gehad voor een nor maal rouwproces Helder vroeg vrijspraak van moord en in het uiterste geval een straf gelijk aan het voorarrest wegens doodslag. De rechtbank doet op 23 maart uitspraak. {Advertentie) Salon Henri aan de Weverstraat heeft een inwendige metamor fose ondergaan. In een week tijd werd het interieur van dit heren en dameskapbedrijf totaal ver vangen wat ook geldt voor het 'machinepark'. Dat is niet ge beurd omdat in de oude situatie niet meer te werken was maar omdat verandering, verbetering en verfraaiing belangrijk is voor de continuïteit van een bedrijf, speciaal in deze sector. In de geschiedenis van het bedrijf zijn verbouwing en vernieuwingen dan ook een mm of meer regelmatig verschijnsel. Henk Prins is de tel bijna kwijtgeraakt, maar weet na enig nadenken te melden dat het zeven keer is gebeurd sinds hij zijn vader opvolgde. Er is echter weinig twijfel over dat het voor hem de laatste keer is. De bedoeling is dat hij en zijn vrouw Hanny zich binnen enkele jaren terugtrekken en het bedrijf overdoen aan dochter Margret (29). Het feestje waarmee zaterdagmiddag de heropening werd gevierd had dan ook een wee moedig kantje. Voor Henk Henri') Prins was het aanleiding om terug te blikken in de Prinsengeschiedenis, die begon in 1936 toen Henk Prins sr zijn kapsa lon in Weverstraat 33 begon. Dochter Margret toonde zich zater dag alvast dankbaar voor het bedrijf dat zij straks van haar ouders over neemt en overhandigde aan haar vader als geschenk een staats lot. Het feit dat de naam 'Salon Henrf in stand zal worden gelaten is een nog overtuigender eerbe toon Margret trad al heel vroeg in de voetsporen van haar vader Als 13- jarige leerde ze de eerste kneepjes van het vak en werd vervolgens compleet geschoold waarbij alle pa pieren voor dames- en herenkapper werden behaald met bevoegdheid tot lesgeven. De salon beschikt te genwoordig over vijf mede werksters. die overigens niet alle maal fulltime zijn De toekomstperspectieven voor het kappersvak zijn niet slecht. Steeds meer mannen en vrouwen willen er beter uitzien en zijn bereid om in deze vorm van persoonlijk onderhoud geld te steken. Dat zou niet alleen een gevolg zijn van de welvaart maar ook van het 'Narcis- sus'-tijdperk: mensen hebben steeds meer zorg voor hun eigen schoonheid en zijn driftig op zoek naar nieuw en anders. Dat weer spiegelt zich in de nu in gebruik ge nomen interieur en inventaris. Het 'cleane' van weleer heeft plaats gemaakt voor warme huiselijkheid, dus totaal andere materialen en kleuren bij een ingrijpend andere in deling van de ruimte. Dat geldt met name voor de wasbakken, spie gels. stoelen, de 'knipeilanden' en zelfs voor het aanpalende keuken tje. Naast leveranciers van het vaste land was dit alles in hoog tempo tot stand gebracht door de bedrijven Veltkamp, Agter, Bosma, van der Gracht, Oudendag, Rab en de PTT. VRIJDAG 12 MAART 1999 Een werkgroep gaat zich buigen over de vraag of er een tweede taxistandplaats in De Koog nodig is en waar die eventueel moet komen. Diezelfde groep gaat kij ken langs welke route uitgaans- jongeren vanuit de Dorpsstraat 's nachts zonder overlast de weg hun tent op de jongerencamping kunnen terugvinden. De gemeen teraad kon het over een oplos sing dinsdagavond zelf niet eens worden. Er komt wél een 2-3 re geling, maar dan op basis van een proefperiode van een jaar. Overlast door kamperende jonge ren is een gecompliceerd probleem Uit een enquête onder de gasten van de RST blijkt dat zowel gezin nen als de jongeren liever niet te dicht bij elkaar zitten. Vandaar dat voor een overzichtelijk jongeren- terrein is gekozen, dat via een duinenrug min of meer is afgeschei den van het gezinsterrein. Verplaat sing van het jongerenterrem naar een plek dichter bij de Badweg is volgens de RST geen optie. Gevolg van de huidige plek is dat de jonge ren als ze 's nachts via de Badweg de camping over gaan, langs de gezinstenten komen. Gaan ze via de route Brink/Ruijslaan, dan pas seren ze woonhuizen en logies- accommodatie. Lood om oud ijzer 'Het is eigenlijk lood om oud ijzer', constateerde raadslid Arthur Oosterbaan (GroenLinks). 'Maar de kampeerders zijn klanten van de RST. dus de Badweg is de beste optie Daarmee week hij af van zijn partijgenoot wethouder Peter Bak ker. Pieter de Groot (D66) om schreef het als een 'bedrijfsintern In EcoMare wordt donderdag 18 maart een lezing gehouden door Bert de Vries over de geologie van het waddengebied De Vries is ver bonden aan het Huis van de Aarde in Den Oever, een regionaal geolo gisch museum. Hij is de schrijver van het geologisch hoofdstuk van de Vleet, de digitale encyclopedie op CD-rom, die EcoMare samen met de andere waddencentra uit brengt. De Vries gaat in zijn lezing onder meer in op de 'slapende' vul kaan die onder de Waddenzee ligt verborgen en verder op het ont staan van het waddengas en de ge volgen van de Ijstijden. De avond begint om 20 00 uur, de toegang is ƒ5,- inclusief koffie of thee Op de vraag hoe in voorgaande eeuwen de schippers op de Zuider zee hun koers bepaalden, wordt een antwoord gegeven op de expo sitie 'Zicht uit Zee', die van 2 april tot en met 26 juni wordt gehouden in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild Ruim veertig teke ningen en een aantal prenten geven een beeld van het silhouet van de Noordhollandse kust vanaf Texel tot aan Huizen. Veel van de afge beelde oriëntatiepunten op de acht tiende eeuwse tekeningen hebben voor de hedendaagse zeiler nog steeds dezelfde functie. De geëx poseerde tekeningen worden afge wisseld door prenten uit het begin van deze eeuw, die afkomstig zijn uit een door de ANWB ten behoeve van de pleziervaart uitgegeven boek. Alle tekeningen en prenten zijn afkomstig uit de Provinciale At las Noord-Holland en worden be heerd door het Rijksarchief in Noord-Holland in Haarlem. De ten toonstelling wordt donderdag 1 april om 15.15 uur geopend door de voorzitter van de Stichting Provin ciale Atlas, drs. R.J de Wit. r Dros, Cor van Heerwaarden, i. Ezelvereniging en het Con- ctorgaan voor Zang en Muziek door het bestuur van de Lijnsstichting genomineerd ir de Welzijnspenning de Bbele von Sion. penning wordt jaarlijks toege- j als teken van waardering voor lijzondere inzet voor het Texels lijn. De oproep die de Welzijns- Itmg aan de Texelaars heeft lag van de installatie van me- mr C.J. Geldorp als burge- iter van Texel (dinsdag a.s lint om 11.45 uur met een lunch- inkomst voor het gemeente- Ioneei in hotel De Lindeboom, ij is gelegenheid om kennis te m en wordt de nieuwe burge- ter namens het personeel toe- iroken door gemeentescretaris Zoon. 14.15 begint in het raadhuis buitengewone openbare raads- adering, die wordt voorgezeten loco-burgemeester Daan ling. Die houdt de installatie met overdracht van voorzitter- p en strandvonderschap nadat ecretaris het Koninklijk Besluit te de benoeming heeft voorge- n. Daarna wordt het woord ge- d door de raad, de voorzitter de vertrouwenscommissie en neuwe burgemeester zelf die inaugurele rede uitspreekt. Na- externe' sprekers zich hebben horen begint om 16.30 uur de tie voor genodigden in de lissiekamer, kantine en hal iet raadhuis. |nstallatiedag wordt afgesloten een diner in hotel-restaurant nside in De Koog, aanvang uur en is bestemd voor me- Geldorp en familie, b w, enteraad en leidinggevende enaren. ifieergoden kunnen er geen ge- I van krijgen. Regen, regen en J eens regen. Het natuurver- ■nse/ inspireerde onze Oost- 1der fotograaf Dirk Kuiter tot het mande plaatje. gedaan om personen of groepen voor te dragen, leverde dertig reac ties op. Hieruit zijn vier genomineerden geselecteerd Het Contactorgaan voor Zang en Mu ziek is genomineerd vanwege de vanzelfsprekendheid waarmee deze vrijwilligers jarenlang onder meer de Taptoe organiseren. Cor Dros dankt zijn uitverkiezing aan de jarenlange inzet voor het Agrarisch en Wagenmuseum en de Ezel vereniging voor de speelse en hu moristische wijze waarop zij een bijdrage levert aan het gemeen schapsleven op het eiland. Cor van Heerwaarden heeft volgens het be stuur een nominatie verdiend om dat hij zich als exploitant van Klif 12 al meer dan een decennium sterk maakt om Texel een eigen theater te bieden. De uitreiking van de Dubbele von Sion vindt plaats op vrijdagavond 23 april in De Lindeboom. Het feestelijk avond vullend programma zal worden ge presenteerd door Pieter de Groot. De overkoepeling van de Texelse vrouwenorganisaties organiseert op 17 maart een koffieochtend in de serre van hotel De Lindeboom in Den Burg. Gasten zijn Mieke Riet veld en enkele van haar buiten landse leerlingen. Zij zullen iets vertellen over hun land van her komst en hun ervaringen met de Nederlandse taallessen Aanvang 9.30 uur. De toegang is gratis. De maandelijkse vergadering van de overkoepeling wordt gehouden op 15 maart om 13 30 uur in het zaaltje bij de doopsgezinde kerk in Den Burg. Ondanks de hagel, regen en wind liepen 32 deelnemers negen holes en telden hun stablefordpunten tij dens de maandwedstijd op de Texelse golfbaan. Piet Schuijl werd met 21 punten winnaar in de cate gorie handicap 0-36, gevolgd door Henk van Wijk en Henk van der Veer, ieder met 19 punten In de categorie handicap 36-45 was de twaalfjarige Martine Zandee ieder een de baas met twintig punten. Jo Oosterveer werd tweede en Rein Zandee derde. Bij de heren werd de longest drive geslagen door Jaap Wavenjn en de neary door Piet Schuijl Bij de dames sloeg Reina Speelman zowel de longest drive als de neary. probleem', dat de RST dus zelf moet oplossen, bijvoorbeeld door begeleiding van de jeugd naar hun tent Ook de VVD wil de jeugd 's nachts niet langs de Brink hebben en wilde geen cent uitgeven aan verlichting van deze route. Ook de PvdA neigde naar de Badwegroute CDA'er Jan Koolhof sloot zich aan bij het voorstel van het college, die De Brink verkiest. Binnen de fractie van Texels Belang heerstte verwar ring over het eigen standpunt. Gezien de verdeelheid over deze kwestie, evenals over een even tuele tweede taxistandplaats, na men b en w het voorstel terug Wel werd gepleit voor een betere ver lichting en verwijzing naar de hui dige taxistandplaats De voorwaarde om een jaar proef te draaien met de 2-3 regeling, om schreef horeca-ondernemer Frits Langeveld als een teken van zwak heid Volgens hem wordt de verant woordelijkheid ten onrechte bij de horeca gelegd Zaken die zich met aan de afspraken houden, kunnen stevige sancties venvachten. Al leen D66 en de VVD, die een lan gere uitloop willen, stemden tegen de 2-3 regeling. In de competities van de Bowlingvereniging Texel beginnen de standen zich inmiddels wat af te tekenen. In de donderdagleague dames was de hoogste serie voor Christian Krijnen (491). Hekken sluiter De Juttertjes wist een punt te pakken van een goed spelend Klaver Vier W.B.Z. versloeg De Prins en bezet met grote voor sprong de koppositie. Uitslagen: Juttertjes-Klaver Vier 1-3; De Prms- W.B.Z. 1-3; Flair-T.Fords 2-2. In de donderdagavondleague wist alleen Jacobus Staal twee punten te pak ken voor zijn team De Smarties te gen Strandplevier. Wil Rovers hielp met een 201 game de All Stars aan een 3-2 overwinning op de Heksen ketel. De maximale winst was er al leen voor The Boss. Robert van Splunter gooide een game van 205 in een serie van 714. Uitslagen: Sommeltjes-Speelkwartier 1-4; Badweg Sportief- Drogisterij Mets 3-2; Hordifood-W'tjewel 4-1; Smarties-Strandplevier 2-3; All Stars- Heksenketel 3-2; Pets Place-The Boss 0-5 In ontmoetingscentrum Burgwal 37 is tot eind maart een expositie van foto's, monoprints en pastel tekeningen van Christie de Wit te zien Deze 48-jarige kunstenares woont afwisselend in De Cocksdorp en in Amsterdam, de stad waar zij opgroeide Van jongsaf is zij bezig geweest met fotograferen en teke nen De Wit: 'Als kind tekende ik veel en won daar ook prijzen mee. In eerste instantie koos ik niet voor het kunstenaarsvak. Ik heb een HBO-opleiding maatschappelijk werk gedaan en ook vervolg studies. Op latere leeftijd ben ik omgeswitcht naar fotograferen en tekenen. Nu heb ik een eigen atelier in De Cocksdorp De Wit werkt graag met pastelkrijt Ze breekt het zachte materiaal en brengt het krijt met haar handen op het doek aan. Haar werkwijze is im pulsief. De Wit 'De inspiratie van waaruit een werkstuk tot stand komt, wordt me vaak pas duidelijk als het doek klaar is. Als ik fotogra feer werkt het juist andersom. De pasteltekeningen vertonen in el kaar overvloeiende zachte kleuren, dit in tegenstelling tot de mono prints (plakkaatverf op een glas plaat). waar felle kleuren de boven toon voeren. troeft**#

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5