Geslaagd weerzien met 'Lucy's Baby' Recorddeelname dartkampioenschap Feestmuziek van Smartlappenkoor en gehandicaptenband Imposante rol Gitta Witte Dichters en schrijvers aardig op praatstoel Gemeente houdt vast aan agrarische bestemming terrein Natuurmonumenten TEXELSE ^COURANT Redactie: Expositie Posthuys Wat ik zeggen wou...I TEXELSE y couRANT Zwaan kansloos voor darttitel Flora Het Open Texels 501dat zaterdag voor de tweede maal in 't Cafeetje in Oosterend werd gehouden, kende het recordaantal van 88 deelnemers, 26 meer dan vorig jaar. Oe massale belangstelling dwong de organisatie op het laat ste moment tien in plaats van acht banen open te stellen. Winnaars werden Dennis Lem uit Den Hel der en de Texelse Karin Duinker, Bij de dames hadden twaalf darters de handschoen opgenomen. Na een spannende strijd bleven Karin Duinker en Yvette Nichols als sterk- sten over. Beide dames toonden aan het spel goed in de vingers te heb ben. In de halve finales wonnen zij van respectievelijk Monique Boot en Ineke Witte. De eindstrijd was een finale waardig Zowel Duinker als Nichols gooide regelmatig honderd punten of meer. Uiteindelijk trok Duinker aan het langste eind: 3-1. De heren streden in 19 poules voor de 64 plaatsen in de knock out- ronde Grote verrassing was dat de kampioen van vorig jaar, Bas van Elk, grote moeite had zich te plaat sen. Hij werd derde in de poule. Zijn De gemeente is het op vier punten oneens met de provincie over het bestemmingsplan buitengebied Twee daarvan vindt het college be langrijk genoeg om ertegen in ver zet te gaan door beroep aan te te kenen bij de Raad van State Vijf gebieden die eigendom zijn van Natuurmonumenten hebben van de gemeenteraad een agrarische be stemming gekregen; de provincie vindt dat het een natuur- bestemming moet worden. Ook wil de provincie dat voor draineren in natuurgebieden, duingebied en het oude land een aanlegvergunnmg nodig is, die pas mag worden afge geven als de provincie geen be zwaar heeft Over de 'onthouding van goedkeuring' aan deze twee punten zal het oordeel van de Raad van State worden gevraagd. Een ander punt van het bestem mingsplan dat de provincie niet heeft goedgekeurd betreft het A- blok van de familie Boogaard op Zevenhuizen GS vindt nog steeds dat Zevenhuizen 1 een bedrijfs woning is. De gemeente gaat daar tegen niet in beroep omdat boog aard zelf dat al gedaan heeft Het provinciale standpunt wat be treft het vierde punt wordt door het college geaccepteerd. Het betreft de regels voor de omzetting van een agrarisch bedrijf in een woon bestemming. De provincie heeft het betreffende voorschrift afgekeurd omdat de termijn van twee maan- matige prestatie had er ongetwijfeld mee te maken dat zijn darts de af gelopen week waren gestolen en het gooien met andere niet zomaar goed gaat. Grote onbekenden waren Dennis Lem uit Den Helder en Mark Pauli uit Alkmaar Zij deden op uitnodiging van Texelse vrienden mee aan het kampioenschap, dat één van de gro tere toernooien in de kop van Noord holland is. Beiden waren enthousiast en kondigden alvast aan volgend jaar ook andere Noordhollanders warm te maken voor de Texelse titel strijd. Een mooie opsteker voor de organisatie en voor de spanning in de wedstrijd, zeker ook omdat Lem en Pauli alletwee de halve finales haalden. Vooral Dennis Lem was een genot om naar te kijken. Met uiterste pre cisie wist deze linkshandige gooier de trippel 20 te raken De ene na de andere tegenstander werd versla gen. In de kwartfinale verloor hij pas zijn eerste leg van Jaco van Trigt, de nummer vier van 1998 In de halve finale moest Lem het opne men tegen Mark Pauli. Ook deze werd met 2-1 verslagen en zodoende den om het bedrijf als agrarisch be drijf te verkopen, te kort wordt ge vonden Het moet vier maanden zijn. Ook is het aantal woningen na de omzetting niet afgeperkt, wat zou kunnen leiden tot een onge wenste toename van het aantal wo ningen. Ook anderen zullen nog in de gele genheid zijn bezwaar te maken te gen het bestemmingsplan zoals het nu door de provincie is goedge keurd. Het plan ligt van 29 maart tot en met 9 mei ter visie. Binnen die termijn kan ook beroep worden in gesteld bij de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State. Voor goedgekeurde delen van het plan kan dat door mensen die ook al bij de provincie hun be denking hadden ingediend. Tegen niet goedgekeurde gedeelten kan iedereen bezwaar maken dat geldt dus voor de vier genoemde punten. plaatste hij zich voor de finale Eric Scheideman liet eveneens zien dat rekening met hem moest worden gehouden. Hij groeide boven zichzelf uit en won zijn partijen met overtui ging. In de halve finale moest hij het opnemen tegen Bas van Elk, die steeds beter op dreef raakte. Beide spelers gooien gewoonlijk in café W'tjewel, dus het was eigenlijk een broederstrijd. Het werd uiteindelijk een 2-0 overwinning voor Van Elk en dus moest Scheideman het in de troostfinale opnemen tegen Mark Pauli. Het werd een heel spannende partij die nipt werd gewonnen door Scheideman. Hij werd zodoende derde, een plaats waar hij erg trots op was. De finale was nog spannender dan die van afgelopen jaar Het marke ren, om te zien wie mocht beginnen, werd door Lem gewonnen. Dat dit belangrijk zou worden, bleek toen alle legs werden gewonnen door de speler die het spel begon. Van Elk had de steun van het wild- enthousiaste publiek. Dat liet zich duidelijk horen wanneer door de Texelaar goed werd gegooid. Lem trok zich daar weinig van aan, ging steeds beter gooien en oogstte gaandeweg de partij het ene na het andere open doekje. In de beslis sende vijfde leg nam hij een grote voorsprong en kon zich veroorloven vier darts op de dubbel te missen. De eindstand was 3-2 (jrKm Jurl i te bC lun. Kantoor Warmoesstraat 45 Geopend op werkdagen van 08.30 tot 17.00 uur m.u.v van dinsdagmorgen. Telefoon 36 26 20 (24 uur per dag) In Art Gallery Het Posthuys vindt zondag om 15.00 uur de opening plaats van een expositie van vier kunstenaars. Tot 14 mei is werk te zien van Robin d'Arcy Shillock (schilderijen), Evert de Hartog (brons sculpturen), Joke Hamminga (plas tieken brons/keramiek) en Hans de Geuze (aquarel) De inleiding wordt verzorgd door Erik van der Spek van Staatsbosbeheer Texel. De opening wordt muzikaal omlijst door Gerhard Smeenk, viool en Johan Ran, piano. DINSDAG 16 MAART 1999 wat werd gevraagd. Janny Schuijl speelde deze moeilijke rol (weinig tekst, veel 'stil' spel) voortreffelijk. Fraai uitgedost als vewarde oma deed ze denken aan Corry Vonk (van Wim Kan) in haar beste tijd. Marleen van lersel kan terugkijken op een geslaagd debuut bij De Vrienden kring De rol van de 'zwangere' Vera speelde zij met overtuiging. Zeker aan het eind van het stuk, toen bleek dat zij onder één hoedje speelde met vader Norman Gitta Witte maakte zowel mét als zónder tekst van Lucy een ontroe rende creatie. Vrfjwel het gehele stuk stond zij op het toneel en geen mo ment viel zij uit haar rol: Witte wés twee uur lang Lucy. door de komst van de excentrieke familie Joop Groeskamp speelde 'neef' Norman, een manipulerende, schurkachtige figuur. Groeskamp zorgde er met zijn spel voor dat het stuk zijn vaart bleef behouden. Hans De kracht van het blijspel 'Lucy's Baby' is gelegen in de uitgesproken karakters van de verschillende per sonages. De teksten die schrijver John Patrick de acteurs in de mond heeft gelegd, vereisen een groot in levingsvermogen. Tekstvastheid is Lucy verleent oma eerste hulp. terwijl opli Regelmatig wendde ze zich tot het publiek om haar m meringen en le venswijsheden te uiten 'Alles ge beurt op z'n tijd', luidde haar levens motto. Buurvrouw Rosie (uitbaatster van warme worstjes en hamburgers) hoorde de licht filosofische gedach ten nuchter aan. Debby Wiertz zette dit recht-door-zee-type kernachtig neer. Witte en Wiertz wisten in hun dialogen regelmatig een bijna tragi komische sfeer op te roepen ('Je maakt me zo verdrietig Lucy'). Het leven van Lucy verandert totaal iter Norman probeert de situatie naar 2ijn h Oosterhaven speelde zoon Spencer, die doorlopend door Norman werd gekoeioneerd Het vocabulaire van Spencer bestond bijna uitsluitend uit 'Jop' en 'Nop', synoniemen voor ja en nee. Oosterhaven had echter geen tekst nodig om te overtuigen. Zijn mimiek was van grote klasse, zijn rollende ogen wekten de lachlust op bij het publiek. Dat was zeker ook het geval als oma haar mond open deed. Haar tekst bestond uit drie regels onverstaanbare nonsens, die zij iedere keer uitkraamde als haar nd te zetten. (Foto Ruud Nooy) daarbij geboden en die was bij de Vriendenkring ruimschoots aanwe zig. Souffleuse Rie Beets hoefde niet of nauwelijks in actie te komen. Het decor en de kleding pasten per fect in de sfeer van het stuk. De adviezen op dit gebied waren van Wil de Leeuw. Gerdy Grabowski was verantwoordelijk voor het mooie grimeerwerk. Ruud Nooy jutterssfeer verdween; kilte nam de plaats in. Foei toch! De mensen die bij nacht en ontij slagregens trot seerden, verdwenen met de verzakelijking 'Waar is Cor Ellen gebleven? Hij is een belangrijk PR- man voor het eiland', zei ik. Een antwoord kreeg ik niet. Het bleef stil na een herhaalde vraag. Dus ging ik niet meer naar het sjieke gedoe In het voormalige postkantoor van De Koog hangt een mooi schilderij met daarop Cor Ellen. Hij staart, zwijgt en denkt misschien aan Flora? De naam is al mooi Cor Ellen kon altijd fraai vertellen over de vele vondsten op het strand. Waar of met waar? Het is niet belangrijk. Het gaat om het ver haal Bij mooi weer peuzelde hij, zittende op een bankje voor het ge bouw, zijn sneetje brood op. Terwijl zijn verhaal tussen twee happen verder ging. Ook vertelde hij span nend over vervlogen tijden waarvan een landrot geen weet heeft, maar een strandjutter wel. Er waren in die tijd nog geen hoge- of lagedrukge bieden De zeegoden geselden per soonlijk de wateren rond Texel Een piepklein plasje (heel klein dus) in de zee, kon volgens Ellen de toorn van de zeedemonen al oproepen Jutters moesten altijd heel voor zichtig zijn. Ook al stond het water hen tot de lippen Met hun staarten kastijdden de zeedemonen soms het water als zij van de gelenigde nood hadden gemerkt Metershoge golven konden zo ontstaan. Voor de strandjutters waren het gouden tijden. Vooral omdat de strandvonder de kachel vaak flink oppookte als de striemende regen de dakpannen ranselde. Het gerust stellende snorrende geluid van de potkachel maakte veel lawaai Zo was er meer lawaai dan van de naargeestig gierende wind te horen. De strandvonder had het in de be haaglijke warmte van de woonka mer naar zijn zin. En de jutters ook. ledereen was tevreden. Dat waren nog eens tijden. De raad van Texel werkt bestuurlijk vast optimaal mee aan de realisatie van deze voor het eiland en de toe risten historische attractie Het is zelfs een stukje levende historie Onder de vele (toeristische) bezoe kers van Flora zal ik mij straks na de opening begeven En ik... ik zal weer luisteren naar de spannende verhalen over hoe het ooit was en nooit meer zal worden. Jan Klugkist, Arnhem Een bijzonder evenement speelt zich zaterdag in de Burgemeester de Koninghal af. Daar begint om 14.00 uur een optreden van het welbekende Hoornder Smart lappenkoor en Stramusica. een band die volledig uit verstande- lijk-gehandicapten bestaat. Het concert duurt twee uur, de entree bedraagt ƒ5,-. Stramusica speelde al eerder op Texel, toen nog als 'Disselband' Deze naam was destijds gekozen omdat de leden afkomstig waren uit het gezinsvervangend tehuis de Dissel in Zwaag. Toen de muzikan ten ook uit andere gedeelten van Noordholland kwamen, werd de naam veranderd. Dankzij tv-optredens bij onder meer Henny Huisman heeft Stramusica (letterlijk stralende muzikanten) in middels een grote bekendheid opge bouwd Dat is vooral te danken het enorme enthousiasme waarmee de negenkoppige band zich altijd pre senteert en dat zelfs de meest sta tige gezelschappen in beweging krijgt. Bekend is het verhaal van een optreden voor een vrouwen vereniging in een kerk. De voorzit ster had dirigent Joop van der Mark vooraf gewaarschuwd dat ze geen polonaises in het godshuis wenste, maar binnen de kortste keren was de stemming dermate uitgelaten, dat de vrouw in kwestie vooraan in de stoet .liep. De band past het repertoire desge wenst aan het publiek aan Liedjes uit grootmoeders tijd, walsen, licht- klassiek, maar ook rock 'n' roll en bekende meezingers behoren tot de mogelijkheden. Zaterdag staat zelfs een liedje op het programma dat is geschreven door Piet Schneider en dat over het 600-jarig bestaan van Den Hoorn gaat. De muziek werd opgestuurd door het Smartlappen koor. zodat de leden van Stramusica zich op gedegen wijze hebben kun nen voorbereiden Het concert bestaat uit verschillende gedeelten waarbi| het gezelschap uit Den Hoorn en Stramusica zowel af zonderlijk als gezamenlijk optreden Het slot belooft spectaculair te wor den, met een potpourri van de popu lairste feestmuziek. De Noordhollandse muzikanten zijn zaterdagochtend al vroeg op Texel, zodat er alle tijd is om samen te re peteren met het Smartlappenkoor Ook een gezamenlijke lunch ont breekt niet Het concert begint om 14 00 uur, maar wie alvast sfeer wil proeven, kan vanaf 13.00 uur in de zaal terecht. Stramusica. toen nog als de Disselband, tijdens een eerder optreden op Texel, samen met zangeres Jannie Craanen. zelfde stuk, dezelfde regis- ir, een nieuwe cast. Toneel- eniging De Vriendenkring Éht vrijdag en zaterdag in pshuis de Waldhoorn de rise van Lucy's baby', een spel dat twaalf jaar geleden al op de Hoornder planken gebracht met, evenals deze Cor van Heerwaarden als isseur. De zes acteurs en actri- leverden met de heropvoering prestatie van niveau, niet in de ste plaats dankzij Gitta Witte, op overtuigende wijze de (drol vertolkte. |stuk speelt zich af in een dorpje iet Amerikaanse platteland. Lucy ikie is een sjofele, alleenstaande iw van middelbare leeftijd. Haar jing is tevens haar winkel, een ip-store waarin een onvoorstel- hoeveelheid spullen is uitge- De niet onbemiddelde Lucy laagt zich tegenover haar buur- Rosie over het feit dat zij 'de ite Kronkie' is. Ze is dan ook blij ist met het onverwachte bezoek Norman en zijn familie, een ge- hap dat op de bonnefooi rond- Norman doet zich voor als neef Lucy, net als zij afkomstig uit :y Willowkreek in Kentucky. De jlie wordt door Lucy uitgenodigd Ie blijven logeren. De vier ont- en zich als regelrechte (eters. Als Lucy verneemt dat ia, schoondochter van Norman, irwachting is en het kind naar zal worden vernoemd, kan ze geluk niet op. Ze rent en vliegt en nacht om haar logés te ver- jen. Ze stelt een testament op in zij haar geld nalaat aan 'kleine Lucy'. Norman beseft dat zijn plan met de gefingeerde zwanger schap niets oplevert en zoekt andere Iraelijkheden om Lucy's geld te Machtigen Uiteindelijk raakt hij :rikt in zijn eigen valkuilen en It ontmaskerd f 'erstrf i de Texelse dartcompetitie kreeg San 1 deze week les van petje 1. Willem de Kort was de blute uitblinker In zijn partij te- [Jan Duinker presteerde hij het [in zeven darts het hele spel uit ooien, met een finish van 148. fen in de dubbels slaagde Zwaan i de eer te redden. De einduitslag [6-2. Hierdoor kunnen de spelers Zwaan 1 het kampioenschap op jbuik schrijven. De achterstand ('tjewel 1 en Zwaan 2 is te groot. 4 «aan 2 bleef wel kans op de titel Hbuden, Tegen W'tjewel 2 werd met overmacht gewonnen. In„ 't Cafeetje moesten het tweede en het derde thuisteam het tegen elkaar opnemen. Het werd een spannende strijd, die door Ver3t verdiend werd gewonnen Cafeetje Bulldogs is hard op weg om de vierde plaats in de competitie te veroveren. Na een slecht begin van de competitie heb ben ze de smaak de laatste weken helemaal te pakken. Deze week wonnen ze met 8-0 van de dames van de Slock Programma: Slock 1-W'tjewel 1: Zwaan 1-Cafeetje 2; Bulldogs- W'tjewel 2; Cafeetje Ver3t-Cafeetje; Slock 2-Zwaan 2. Jutters verdelen de spullen, lees ik in de Texelse courant van 26 fe bruari In totaal namen de jutters zo'n 425 kavels mee naar Flora. Waar ligt Flora nu weer' De kaart van Texel brengt uitkomst, het Nieuwe Jutters Museum ligt op een unieke plaats en is voor iedereen goed te bereiken. Van strandjutter Cor Ellen en de zij nen is het een koen besluit geweest de biezen te pakken. Hoe kan ie mand op het idee komen de jutterij te vercommercialiseren7 De dat ze in stilte het broertje naar de andere wereld wensen. Hoe gezellig het dan weer thuis wordt weten ze uit ervaring omdat het broertje eens per jaar een week op vakantie is. om zich tenslotte weer in de muziek te storten op het Zwols conservato rium. Rachel draagt nu regelmatig gedich ten voor, vaak in combinatie met een pianorecital. Ze ziet overeenkom sten: 'In poëzie en in muziek is ritme belangrijk Koken en muziek gaan trouwens ook vaak samen; het is creatief'. De nieuwe (derde) bundel 'En spreek niet meer' van Rachel Barnard ligt volgende week in de boekhandel. Mongooltje Corrie Timmer (50) uit Oosterend maakte vooral indruk met haar ver- Corrie Timmer haal over 'het broertje', gebaseerd op eigen jeugdervaring. Daarin wordt aangrijpend en openhartig de situa tie geschetst in een gezin met een gehandicapt kind. Het is niet een mongooltje van het leuke soort dat je bezig ziet in de Josti-band maar een zwaar geval dat weinig vertede ring oproept. Het is voortdurend en storend aanwezig en eist alle aan dacht op van de moeder. De andere kinderen voelen zich misdeeld, zo- Dat Corrie Timmer ook een lichtvoe tiger genre beheerst bleek uit enkele korte verhalen vol humoristische bespiegeling, ontleend aan herken bare dagelijkse situaties. Corrie pu bliceert regelmatig in de dorpskrant Strender Nieuws, maar werkt ook voor het blad 'Raakpunt' van de Vereniging van Ouders van Geeste lijk Gehandicapten, de NCRV-gids en het blad 'Voor Elkaar' van het Rode Kruis. Petten Peter Lock (43) uit Oudeschild werd gepresenteerd als schipper van de 'Texelstroom', jutter en interim- vuurtorenwachter. die bovendien zeven jaar heeft gevaren en nadien reizen heeft gemaakt naar Scandinaviè, San Francisco, Spits bergen en Taiwan. Die achtergrond bleek uit de dichterlijke verhalen die hij voordroeg Hij deed dat letterlijk met verschillende petten op, elk hoofddeksel had te maken met het thema dat hij behandelde. Wat Lock bracht muntte uit door sfeertekening, humor en vaak heel rake woordspe lingen, pure 'mistidentificatie'. Peter Lock (Foto's Harry do Graat) ijvers en dichters van eigen m lieten zich zondag horen serre van café De Twaalf "ken. Zo'n 25 belangstellenden en luisteren, wat gezien de s weersomstandigheden niet zo slecht was. oorleesmiddag werd geopend Rachel Barnard (29) uit Ooster die korte gedichten voordroeg uit in 1997 verschenen bundel 'De oken spiegel'. Zoals 'Mist': ante komt de zomer na in de dikke ochtendmist geen geluid, geen geur lts stilte is arloren wereld I liefde 9' de zon in zich mee' edichten zijn gemaakt in wat el 'de periode van de grote ver- ng noemt. Ze voelde zich tot taal als muziek aangetrok- "»at een moeilijk dilemma werd. at aanvankelijk op het Swee- onservatorium in Amsterdam Qing later Nederlands studeren

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7