Vertrekkende technicus jiog boordevol energie 'exel'94 pakt punt in attractief duel Hoogstandjes op turnkampioenschap Goud voor zwemster Simone de Wit Eenvoudige winst voor De Koog ZDH veel te sterk voor Strandvogels JCOURANT Jaap van Vooren zet punt achter ENW-loopbaan 'etsteen bundelt 'iet Oosterkolk Programma zaalvoetbal Televisie Uitslagen voetbal Sportvissen goed weg. toen de spits uit 't Veld een mooie kans kreeg, maar keeper Heerschap fraai redde Daarna drukten de bezoekers door en had VZV veel overtredingen no dig om hun opmars te stuiten. In de 65ste minuut kreeg Erwin Koning het op z'n heupen en boekte succes Hij ontworstelde zich aan zijn man dekker en gaf de doelman met een strakke schuiver het nakijken. Bij Texel'94 kwamen vervolgens Barry de Vries en Ingmar Moerbeek in de ploeg voor Paul van Exel en Cor Vlaming. VZV zakte verder weg en leek rijp voor de slacht. Onzorg vuldige schoten stonden een Texelse overwinning echter in de weg. Toch lijkt de ploeg de toekomst met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Over twee weken komen de Veldtemers op bezoek in Den Burg. Zondag speelt Texel'94 eerst nog een uitwedstrijd bij Zeevogels in Egmond aan den Hoef. Zwemster Simone de Wit heeft knap gepresteerd op een groot zwemtoernooi waaraan zondag in Den Helder de zwemverenigingen uit Purmerend, Hoorn, Alkmaar en Den Helder deelnamen. De sterke 13-jarige zwemster verbe terde haar persoonlijke tijden op alle nummers en mocht hiervoor twee gouden en een zilveren medaille in ontvangst nemen op de honderd meter vlinder-, wissel- en rugslag. Met een tijd van 1.18 8 op de hon derd meter rugslag verbeterde zij haar persoonlijk record met maar liefst drie seconden en begint zij in de buurt te komen van een limiettijd voor de Nederlandse kampioen schappen. De Koog moest het zondag in de uitwedstrijd zonder de gebless eerde keeper Bas van Elk doen. Zijn plaats werd ingenomen door de 47-jarige en inmiddels van zijn voetbalpensioen genietende Jan van Beek. Ondanks deze omzet ting hadden de mannen van Gerrie Plaatsman weinig moeite met tegenstander Vesdo; De Koog won met 1-4. Vanaf het eerste fluitsignaal domi neerde De Koog de wedstrijd. Het was volledig volgens de verhouding dat De Koog al vroeg op een voor sprong van 0-1 kwam door een goal van Nico Schot, die van dichtbij lek ker hard mocht inknallen Hiermee bracht hij zijn seizoentotaal op twin tig en gaat hij nog altijd aan de lei ding in de ranglijst van Noord-Hol landse topscorers. Na deze goal kwam Vesdo nog wel enkele keren dichtbij het doel om keeper Van Beek te testen, maar deze bleek niet te vermurwen. Vervolgens was het uurtje van Jozef de Veij aangebro ken. Eerst liet hij een kans vanaf de elf meter nog liggen, na een hands bal van een Vesdo-speler, maar vlak voor rust zorgde hij wel voor 0-2 door na een solo de keeper van dichtbij te verschalken Na de pauze was het in eerste in stantie wederom alles De Koog wat de klok sloeg, maar na het missen van diverse goede kansen wist Vesdo aan de andere kant een keer door de verdediging van De koog te breken en de aansluittreffer te ma ken. Door deze tegenvaller was De Koog even van slag en putte Vesdo weer wat moed uit de ruimte die ze kregen. Dankzij keeper Jan van Beek en wat slordigheden bij de spit sen van Vesdo, had de tijdelijke in zinking van De Koog geen verdere gevolgen. De Koog pakte de draad weer op en ging op jacht naar de bevrijdende derde treffer. Wederom was het Martijn de Veij die na een misser van de keeper eenvoudig kon scoren. Het laatste kwartier ging De Koog wat te gemakkelijk voetballen Nadat De Veij de score uitbouwde tot 1-4 werden er achterin diverse kan sen weggegeven, zodat de kunsten van de invallende keeper wederom flink op de proef werden gestelde. Maar tot tweemaal toe wist hij een doorgebroken speler af te stoppen, waardoor de stand niet meer wij zigde. De Koog hoopt dat de blessure van Van Elk niet van ernstige aard is. Of het gezegde 'never change a wining team' ook voor de positie van Jan van Beek opgaat, is nog de vraag. Leandro van Karsen bleek goed voor een eerste en twee tweede plaatsen bij respectievelijk de honderd meter school-, wissel- en rugslag, hoewel hij zijn tijden met wist aan te scher pen De 11 -jarige Wouter Kuip haalde drie seconden af van zijn tijd op de hon derd meter vlinderslag die hij pas een week geleden met twee secon den had verbeterd. Het leverde hem een verdiende bronzen plak op. Ook brons was er voor Wouter Dogger op de honderd meter rug slag, terwijl hij zijn record verbeterde op zowel de honderd meter vrije- als de honderd meter wisselslag. Nina Willemse, die evenals Marijke Blok lange tijd was uitgeschakeld door een blessure, werd derde op de honderd meter vlinderslag Hoewel beide meisjes nog hard aan hun con ditie moeten werken, lieten ze zien weer strijdvaardig te zijn. In een nogal eenzijdige wedstrijd heeft ZDH opnieuw drie belang rijke punten aan het totaal toege voegd. Tegen Strandvogels, dat met slechts één punt 'stijf' onder aan staat, werd met maar liefst 5- 0 gewonnen. Daarmee is directe degradatie voorkomen, maar doordat ook concurrent DWB won, gaat de strijd om de nacompetitie te ontlopen volop door. Erg spannend was het zondag met aan de Witteweg. ZDH speelde wat nonchalant, maar nadat Bernard Ipenburg in de twintigste minuut vanaf 25 meter voor de eerste treffer zorgde, stond eigenlijk al vast dat de thuisploeg aan het langste eind zou trekken. Strandvogels wist de bal op het middenveld nog wel eens rond te laten gaan, maar daarna kwam stee vast een slechte pass, waardoor de aanvallers van de gasten al bij voor baat kansloos waren. Aangezien het tempo in de gelede ren van ZDH nogal laag lag, moest de lentezon voor het genot van de toeschouwers zorgen Die veerden vlak voor rust op, toen de bal uit een scrimmage voor de voeten van Stefan Bousma belandde, waardoor de Hoornders met een 2-0 voor sprong thee konden gaan drinken. Na rust kreeg het publiek iets meer voorgeschoteld. De thuisploeg was wat feller en enkele malen werd de verdediging van Strandvogels zelfs met flitsend voetbal opengereten. Mooie treffers van Bernard Ipenburg en Jan Willem Kraay waren het ge volg Jelte van der Kooi scoorde weer eens op karakteristieke wijze: stuiterend langs drie als verstijfd op de lijn staande verdedigers. Daarmee werd de scoringsdrift bij meer ZDH-spelers aangewakkerd, waardoor Strandvogels zowaar en kele kansjes kreeg om tegen te sco ren. Verder dan een bal tegen de onderkant van de lat kwam het team echter niet. jDAG 16 MAART 1999 TFYFT 9F H zuinig). Mijn taak was om zoveel mogelijk winkels en bedrijven op Texel over te halen om deze verlichting toe te passen Het moeilijkste was altijd om de grotere concerns te overtui gen. Zij gebruikten vaak het argu ment dat zij aan een bepaalde huis stijl gebonden waren Dat sloeg natuurlijk nergens op want de armaturen bleven hetzelfde Maar dat kwam voornamelijk uit onwe tendheid. Tegenwoordig is het trou wens verplicht Ik vond het advise ren leuk om te doen en stak daar heel wat energie in.' Reorganisatie Nadat de TEM overgenomen werd door Energie Noord West kwam de ommezwaai. Adviseurs van gas en electra moesten eikaars werk kun nen doen waardoor er minder adviseurs nodig waren. Onze af deling bestond uit zo'n 60 man, die men terug wilde brengen naar 40. (tigang met installateurs en en zal hij missen, maar na werkzame jaren bij het jiebedrijf valt toch het doek. van Vooren (58 jaar) ver- t uit beeld. Voor vele aars is hij een bekend ge- Als monteur, installatie-in- eur en de laatste jaren als eur op het gebied van liebesparende producten en dieregelingen. Hij was zijn niet zat maar het bedrijf it inkrimpen. Door gebruik taken van de reorganisatie- llng kwam hij vroeger dan 6cht bij huis. Vervelen zal jlch beslist niet. De camper I al klaar. Maar eerst... de |eslijst afwerken. [rend in zijn kopje koffie vertelt K/ooren hoe hij terecht kwam TEM (Texelse Electriciteits Ichappij) in Den Burg. 'Ik zat 'een vergevorderde sollicitatie- Bdure bij de Rijkswerf in Den er toen ik van een kennis ie dat er een plaatsje vrij |n bij de TEM. Alleen de datum indiensttreding was nog niet t Dus op zeker moment - ik had mgegeven dat ik interesse voor pn had - zei ik tegen leinhuis. Eenmalige directeur van de ■'Ik moet die andere nü zeg- of ik wel of met kom, want ik ze met langer aan het lijntje 'Nou', zei Kleinhuis, rijf ze dan maar af.'" Papieren ijtrad de Texelaar in 1971 als "Lr in dienst van de TEM. Wel de voorwaarde dat hij nog een aantal papieren zou halen. 'Voorheen werkte ik bij Martin Bak ker in Den Burg als eerste monteur. Diploma's waren in die tijd nog met zo belangrijk. Als je twee goede handen hebt. ben je meer waard dan een handvol papieren.' Om aan de voorwaarden van de TEM te voldoen, haalde Jaap zonder tussenpauze de benodigde papie ren, waaronder die van installateur. De eerste jaren bestonden de werkzaamheden voornamelijk uit het aansluiten van nieuwe huizen op het bestaande netwerk in de straten 'Het gebeurde wel eens dat, als je bij oudere mensen aan het werk was, je een koffiezetappa- raatje repareerde waar sluiting in zat Dan nam je dat ding mee naar huis en nam je het de volgende dag weer mee. Maar het behoorde niet tot mijn werkzaamheden Later raakten we in de middenspanning. Het renoveren en plaatsen van nieuwe trafostations vanlO.OOO volt. Van daaruit legden wij kabels naar de klanten toe.' Storingsdiensten 'Zo draaide ik ook storingsdiensten 's Avonds en in de weekenden. Als er bijvoorbeeld een brand was, werd je opgeroepen Mijn taak was dan om het electrische gedeelte af te sluiten in de grond. Ik moest de ka bel spanningsvrij maken en door knippen.' Op de vraag waarom dit dan nodig is, kijkt hij mij verbaasd aan. Hij buigt zich naar voren, zijn stem licht verheffend: 'Waar dit voor nodig is? Nou, probeert an maar eens met een straaltje water op een stopcontact te spuiten. Eindelijk weer uitgelachen vervolgt een zonovergoten lentedag ft Texel'94 bewezen te weten strijden is. Op sportcomplex Kogge in 't Veld werd het de "f weken sterk spelende VZV ongen: 1-1. Aanwinsten Arie er Vis en Cor Vlaming speel- en verdienstelijke wedstrijd. vanaf het begin ontvouwde n pittige en attractieve wed- iet kansen aan beide zijden, fel en met veel vechtlust ge ld. Ook het combinatiespel Texelaars was redelijk ver- I Tot doelpunten leidde dat ■nog niet. Spits Erwin Koning En moeilijke middag. Constant jij een verdediger in de rug en van afstand werden steeds blokt. De Veldtemers kozen ikker Axel Wetsteen sorteert riet die hij zojuist bij de iolk langs de mmerdijk heeft gemaaid. Het 1dat hij pacht van waterschap Hs Kroon is Één van de twee Jfen waar hij de stengels mag jfi. Hiervoor gebruikt Wetsteen gebouwde zelfbinder. waarna pen snelhooier het korte gras Sfere ongerechtigheden eruit De nattigheid van de afge- riaanden maakte het werk er tingenamer op. maar koud p// het er nooit van gekregen. Heidehof bij Den Hoorn waar- jsf riet is bestemd, krijgt vol- jVetsteen een dek van goede lit. 'Het is hier hartstikke mooi (Foto Gerard Timmerman) een andere strijdwijze. Steeds pro beerden zij hun snelle vleugelspit sen met lange passes te bedienen, iets waarop de verdediging van Texel'94 alert reageerde Een kwartier voor rust ging het toch mis, toen de linkerspits van VZV met een strak diagonaal schot keeper Bart Heerschap kansloos liet Ook daarna bleef Texel'94 goed voetballen, maar de reservedoelman van VZV (normaal keepend in het derde elftal) weigerde te buigen. Direct na rust leken de mannen van Cees de Wit op gelijke hoogte te komen. Het schot van Cor Vlaming belandde via de lat echter achter het doel. Kort daarop kwam Texel'94 Woensdag 17 maart Oosterend 3-Rab 3 18.45 Klif 1 dames-Jong Holland 19.35 Klif heeft zaaldienst. Donderdag 18 maart Texel'94 2-Rab 2 18.30 Texel'94 5-De Krim 3 19 20 Klif 4-Texel'94 9 20.15 Nioz 1-ZDH 1 21.05 Oosterend 2-Klif 3 22 00 Texel'94 heeft zaaldienst. Vrijdag 19 maart Casino C1-Oosterend C1 16.45 De Krim C1 -De Koog C1 17.30 Texel'94 6-Mantje 3 18.15 Texel'94 3-Oosterend 1 19.05 Mantje 1-Klif 2 20.00 Casino 1 -Klif 1 20.50 De Koog 1-Texel'94 1 21.45 Rab 1-Mantje 2 22.35 Mantje heeft zaaldienst. Jaap- 'Zo hebben we ook eens een hele grote storing gehad. Een aan tal jaren geleden toen het nieuwe schakelstation gemonteerd was, bleek er een fout in het electronische gedeelte van de in stallatie te zitten. Met het inscha kelen op de centrale van de over kant gaf dat een enorme kortsluiting. De installatie brandde volledig uit en heel Texel zat zon der stroom. Moesten we met noodagegraten aan de gang om de boel weer van stroom te kunnen voorzien. Inspectie In 1978 raakte Van Vooren betrok ken bij het inspecteren van de in stallaties. Voor die tijd was er op Texel nog geen sprake van installatiekeuringen. 'Dirk Lap, mijn toenmalige collega, is daar mee be gonnen en heeft de procedure hier voor opgezet.' Het maakte niet uit of het nu om een woning, bedrijf of boerderij ging. Zodra er een naamsverandering was werden de meterstanden opgenomen en de in stallatie gecontroleerd Het hoefde niet direct volgens de nieuwste voorschriften maar in hoofdzaak op veiligheid. Zoals op oude (katoe nen) bedrading en ijzeren pijpen die niet gelast waren 'Als die er in za ten, maakte je een afkeurings rapport. Dit gebeurde ook als er on voldoende stopcontacten zaten. Want ja, de eerste huizen hadden vaak maar één combinatie, een schakelaar en stopcontact in de woonkamer.' 'Ik weet nog van een boerderij die ment van aansluiten. Maar waar is nu dat stopcontact? Dijksen: "Ja, die heb ik niet. Ik wil wel een televisie, maar dan één die op gas werkt, want ik heb geen stroom Keuringsbeleid In de loop van de jaren veranderde het keuringsbeleid. Het keuren van bestaande huizen werd niet meer gedaan. De energiebedrijven stel den: de installatie is van de klant en de klant is verantwoordelijk Alleen de nieuwe Installaties die op het net werden aangesloten, werden nog gekeurd. Daarnaast verwierven sommige grote installateurs het predikaat van waarborg-installa- teur. Dit betekende dat zij zelf de keuringen uitvoerden. 'Mijn werk zaamheden liepen van een volle weektaak terug naar hooguit één dagdeel per week Vanaf die tijd kreeg mijn werk een andere invul ling. Energieverbruik 'Ik kwam in de werkgroep van PEN, Provinciale Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland te zitten. Van ieder district was een vertegenwoordiger Daar besprak je de nieuwste ont wikkelingen op dat gebied van ver mindering van energieverbruik en subsidieregelingen Daarnaast kre gen we trainingen om te promoten. Want het was toch een hele omschakeling Het inspecteren van installaties of het aan de man bren gen (adviseren) van allerhande nieuwe producten en materialen Niet alle nieuwe ideeèn sloegen aan. Zoals bijvoorbeeld de daglicht regeling. Maar andere weer wel zoals de zonneboiler en de hoog- frequentieverlichting (energie- Het beroerde is eigenlijk dat er meer dan genoeg werk was. leder een had het druk. Met het gevolg dat je werk moest afstoten Dus minder adviezen kon geven aan de installateurs en de klant zoveel mo gelijk alles zelf laten uitzoeken. Zo als de wirwar van subsidie regelingen Erg jammer allemaal In november gaf ik te kennen dat ik gebruik wilde maken van de reorganisatieregeling. Daarna ging het heel snel. Ik had amper de tijd om aan het idee te wennen, want in december zat ik al thuis 'De omgang met de installateurs en de klanten zal ik zeker missen. Maar ik heb genoeg hobby's en mag graag op vakantie gaan. Nu is er tijd om er op uit te trekken met de camper. Bovendien heb ik de klus jes in huis al een aantal jaren op een laag pitje staan. Dus voorlopig genoeg om te doen. Ik geloof niet dat ik me zal gaan vervelen. Ingrid de Raad Pieter Daalder mag zich sinds zaterdag turnkampioen van Texel noemen. Hij veroverde zijn trofee tijdens de wedstrijden in Ons Ge noegen waar zaterdag leden van de Texelse gymverenigingen te gen elkaar uitkwamen. Gyvo uit De Koog behaalde als club met het hoogste gemiddelde score van de leden de eerste plaats. Midden in het wedstrijdseizoen, zit ten de turners goed in hun ritme Voor de kenners was de brug-oefe- ning van Karin Zwaneveld en Marlon Witte een verademing. Na hard trai nen lieten beiden nieuwe onderdelen op dit toestel zien Pieter Daalder, Bastiaan Willem Witte en Yannis Engelvaart kregen de handen op el kaar met een salto op de brug. Mooi ste prestatie leverde Daalder door met een salto achterover met een halve schroef direct gevolgd door de salto voorover op de tumblmgbaan te landen. Monique de Jong en Esther Albers kregen met hun vrije oefening ook de handen op elkaar. De technische commissie verleende uiteindelijk Pieter Daalder verdiende de titel. Hij verdiende die met glans. De Texelaar draaide een uitgekiende wedstrijd en maakte geen onnodige missers, zoals tijdens de onderlinge wedstrijden van GVT in november van vorig jaar Al met al bouwde hij een gigantische score op. Tweede na een langdurig maar fraai toernooi werd Esther Albers en derde Nienke Daalder Op het recreatieve onderdeel van het toernooi sleepten de hoogst geêindigden op E-niveau prijzen in de wacht. Mares Brons van Gyvo werd met 42.9 eerste, terwijl Maar ten van Aken met 42.00 zilver kreeg Bij de dames in de E-klasse won Cathelijne Engelvaart (43.60). Tweede werd Eva de Graaf (42.80) en derde Hilmar Hof (42,40). Uitslagen: 1 Gyvo De Koog (38.89286). 2. GVO Ooster end (38.20615). 3. GVT Den Burg (38,11148), 4. GOS Oudeschild (37,6186) en 5 SVC De Cocksdorp (37,61786) Turnster Sandra Bremer.uit Oosterend (Gyvo), de enige deelneemster bulten de GVT- selectie, neemt voor haar prestatie de ovatie van het publiek in ontvangst. (Foto March He.jnen) Zaterdag 13 maart Texel'94 B1-Limmen B2 1-0 Succes B2-Texel'94 B2 9-1 Oosterend B1-WGW B3 2-3 ZDH/SVC B1-BKC B2 11-2 Texel'94 C1-WGW C2 7-0 VZV C1-Texel'94 C2 0-10 Oosterend C1-De Koog C1 1-4 Texel'94 D1-WGW D2 8-2 Con Zelo D1-Texel'94 D2 5-2 Texelse pupillencompetitie Texel'94 F2-SVC F1 afg Texel'94 F4-Texel'94 F3 5-3 ZDH F1-SVO F1 1-0 Ajax-De Koog F1 7-0 SVO E1-Texel'94 E4 afg. Texel'94 E1-SVC E1 afg Texel'94 E3-Texel'94 E2 1-3 De Koog E1-SVO E2 4-3 Texel'94 D4-De Koog D1 afg SVO/SVC D1-ZDH D1 3-3 G-voetbal KGB 1-Texel'94 1 4-1 Zondag 14 maart VZV-Texel'94 1-1 ZDH-Strandvogels 5-0 Vesdo-De Koog 1-4 Jisp-Oosterend 1-0 Alkmaarsche Boys 2-Texel'94 20-1 Texel'94 3-VZV 3 3-1 Texel'94 4-LSVV 6 0-6 Texel'94 A1-JVC A1 1-4 Recreatievoetbal De Koog-De Cocksdorp 2-1 Dertien visliefhebbers hebben deel genomen aan de eerste boot- wedstrijd van 1999. Zij voeren mee met de 'Rival', De weersomstandig heden waren zeer goed. Uitslagen, jeugd 1 Toy Imhoff (186 cm); 2. Dennis Witte (59 cm); senioren 1. Pierre de Kroon (455 cm); 2 Map van de Zwaag (340 cm); 3. Rein Kuyper (258 cm). De totale vangst bedroeg 2686 cm. De volgende wedstrijd om het kampioenschap is op zondag 21 maart om 8.00 uur bij Nieuweschild helemaal geen stroom had Dat was nog in de periode dat ik bij Martin Bakker werkte De televisie was in opkomst. De enigen op Texel die televisies leverden, wa ren Elektro Bakker en Jan Achter in Den Burg Beiden wilden natuurlijk graag zo veel mogelijk televisies aan de man brengen Electro Bak ker had hiervoor een handelaartje in dienst genomen, zo'n gladde pra ter. die de boerderijen afging om te levisies te verkopen. Zo kwam hij ook bij Freek Dijksen in de PH-Pol- der. Die had het allemaal eens aan gehoord en zei op een gegeven moment tegen dat handelaartje "Nou, kom er dan maar eentje bren gen. Maar wel de mooiste en duur ste die je in de zaak hebt staan." Dat gebeurde. De televisie werd gebracht en een noodmastje neer gezet. Toen kwam het crusiale mo-

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 9