f! Stiptfeest: muziek en gezelligheid de Kroniek Kappersnostalgie met een knipoog 12.90 6?8 Boeken over landschap en schapenhouderij Veel vergaderingen en een zonsverduistering Bioscoop De dochter van den Landverhuizer. Voor houders van postrekening: Voor de huisvrouw E Agenda E TEXELSE COURANT' IV i,- V Knieval Deluge voor publiek Dansavond Hotel Texel Op Woensdag 15 deze keer en dan die Woensdag nog weer. Goed tehuis gexoeht voor lie! zwart hondje. Vergadering HOTEL TEXEL. Soirêe Dansante HOTEL TEXEL. Aanvang half aeht. Nog'; slechts ;iwec ;Zonilagen wordt een voorstelling gegeven. Postreken ingboeken, W aschlijstenboeken. Boekhandel Parkstraat. teso Zusters De Wit openen eigen salon I J^edrijvigheid Laatste folkavond: trioThe McCalmans Lionsveiling Nieuwe expositie Agrarisch Museum Runderlappen Magere runderbraadworst DINSDAG 23 MAART 1999 E 'i Het enthousiasme Is groot bij zangeres Annemiek van de Velde en bassist Lonneke de Smidt van Vazen Vier, één van de bands op het Stiptleest. (Foto Gorart Timmerman) Als vanouds wist het publiek Texelpop, vrijdag en zaterdag om gedoopt tot het Stiptfeest, goed te vinden. Ditmaal verschenen acht bands voor het voetlicht in Question Plaza, waar de muziek varieerde van Nederlandstalige ska tot hardrock. Vrijdagavond beklommen OPK. De Titbits, Jugbros en Van Beurden het podium, terwijl de schijnwerpers za terdag waren gericht op Vazen Vier, Spoiler, Deluge en Bonanza. Anders dan vorige edities mocht ditmaal ie dereen naar binnen. De reacties op de nieuwe formule wisselden met de voorkeur van de luisteraars. Waar de één een uur iang intens genoot van de optredens hadden anderen het na enkele num mers wel weer gezien en probeerden achterin de zaal een praatje te ma ken Want dit soort festivals draaien niet alleen om de muziek, vele uitga anders benutten de avondjes om een praatje aan te knopen met vrienden en bekenden. Een muziekfestijn dat dus in allerlei behoeften voorziet en na 19 jaar nog steeds van grote waarde is voor het eiland Stipt-voorzitter Nils Lely had na afloop reden om tevreden terug te kijken. 'De hele geschiedenis door heeft Texelpop hoogte- en dieptepun ten gekend en zijn we van hot naar her verhuisd. Maar we zijn steeds terug gekomen en na al die jaren leeft Texelse popmuziek meer dan ooit De inzet is dus meer dan de moeite waard geweest' Het Stipt-feest krijgt over drie weken een vervolg op vrijdag 9 en zaterdag 10 april, wanneer acht andere Texelse bands het podium beklim men. Onlangs zijn twee boeken op de markt verschenen met de titels 'Noord-Holland, landschap in ver andering' en 'De geschiedenis van de schapenhouderij in Neder land'. In beide uitgaven wordt aan dacht besteed aan Texel. 'Noord-Holland, landschap in veran dering' is geschreven door Jan van Gelderen en uitgegeven in samen werking met de Stichting Noord-Hol lands Landschap. In het boek wordt onder meer het hoge en lage land van Texel beschreven. De schrijver doet een suggestie voor een Thijsse-mo- nument: een heel oude meidoorn die in de wegberm bij De Petten staat. 'Een klein hardstenen gedenkplaatje erbij en Thijsse, een beetje ijdel was hij wel, zou het prachtig vinden', al dus Van Gelderen. In het boek komt duinpolder- en natuurboer Kees Kikkert aan het woord in een acht pagina's tellend interview dat de kop 'Schapenkaas en natuur gaan niet samen' heeft meegekregen. Kikkert vertelt onder meer over de Texelse boeten en de lange weg die hij heeft afgelegd om van productieboer natuurboer te Deluge-zanger Auke Vermeulen gaat voor hel publiek in Question Plaza door de knieën. Zijn energieke for matie Deluge, die landelijke bekend heid verwierf bij de Grote Prijs van Nederland, zit na een rustige periode weer vol plannen. Een positieve re censie in het blad Aardschok heeft met alleen het zelfvertrouwen ver groot. het stukje leidde er ook toe dat een Deluge-nummer op een ver- zamel-CD wordt opgenomen. En bin nenkort spelen de Texelaars in het voorprogramma van Labirintho. 'Het schrijven van eigen nummers gaat ons steeds makkelijker af en we worden steeds kritischer', meldt zan ger/toetsenist Jothan Purmer. die net als zijn muziekvnenden droomt van een bestaan als beroepsmuzikant. Over met al te lange tijd gaan ze weer de studio in om een nieuwe CD op te nemen. Hij ziet volop kansen. 'Als hardcoreband onderscheiden we ons van de rest. bijvoorbeeld door gebruik van de piano.' Graag zou hij eens in het buitenland optre den. het liefst in Japan. 'Hardcore- muziek is daar razendpopulair. Eu ropese muzikanten worden daar als goden behandeld.' (Foto Gerard Timmerman) ■ADVERTKJSTT I KJN' De opkomst was dan met gewel dig te noemen, de waarnemend voorzitter'van de vergadering van vreemdelingenverkeer, Woensdag (29 maart 1922) in hotel de Linde boom gehouden, vindt het bewijs van vertrouwen door afwezigheid van zooveel leden geschonken, wel vereerend.' Dat het goed gaat met de vereniging blijkt uit het jaarverslag- (daaraan) ontleenen wij, dat het aantal leden is geste gen van 86 tot 98. De rekening sluit met een batig saldo van ƒ326,31hetgeen met het oog op de groote uitgaven, die dit sei zoen zal vorderen, voor de nieuwe uitgave van de gids voor Texel, zeer op prijs wordt gesteld 'Van de beschikbare fondsen wordt een deel direct uitgedeeld: 'Besloten wordt ook dit jaat weer een bedrag van ƒ5,toe te wijzen aan Texelsch Fanfarecorps Nog deelt de voorzitter mede, dat een ver zoek om een bijdrage van 50,= voor verfraaiing van het Groentje was ingekomen en door het be stuur een bijdrage van 35,= was toegezegd, wanneer het werk zou zijn voltooid Daags voor deze vergadering kwam in Eben Haëzer de afdeling Texel van de Nationaal Christe lijke Geheelonthouders Vereemg- ing bijeen voor een propaganda- avond Ds. Kroese spreekt daarbij over drankgebruik en drankmis- buik en merkt daarbij op dat'geen drinker is begonnen onmatig te drinken'. 'Uit verantwoordelijk heidsgevoel tegenover hunne kin deren moeten ouders de drank mijden, opdat zij zichzelf met la ter de afdwalingen hunner kinde ren behoeven te wijten.' Ook deze vergadering werd 'slechts' door tachtig mensen be zocht en de redactie verzucht. 'Maandag vergadering, Dinsdag vergadering, Woensdag vergade ring. Donderdag twee vergaderin gen, Vrijdag vergadering, Zater dag uitvoering en dan verwondert men zich nog over weinig belang stelling Naast alle vergaderingen werd er ook ontspannen 'Zondag was het weer eens een ouderwetsche voetbaldag' Niet alleen won ZVS met 1-0 van OVV. Texel trad met een veteranenelftal in het strijd perk tegen de Mok; het moet een mooie wedstrijd zijn geweest 'Koorn en Dros gaven mooie staaltjes voetbal te zien, doch doelpunten bleven uit. Ook Oome Siemen had met zijn snelle ren nen langs het lijntje geen succes, steeds stond of stopte er weer een Vliegmensch.' Wel was er wat commentaar op de scheidsrech ter: 'onophoudelijk snerpte zijn fluitje (er werd ons verteld 96 maal na de rust). goed toezien en optreden is gewenscht. doch het kan ook te strak.' Verder maakt de Texelsche Cou rant in maart 1922 melding van de redding (door de heer D. Daalder) van de kleine Cornelis Buisman, die in een kolk was gevallen op het land van S. Dijksen bij Buitenlust aan de Kogerweg en van de uit slag van de aanbesteding van een hekwerk langs de weg Schilder- weg-Waalderweg M Bakker werd - als laatste inschrijver - het werk gegund. Tot slot meldde de krant - alsof het aan een plaatselijke vereniging was te danken -'de zonsverduis tering is bepaald goed geslaagd te noemen.' Ondergeteekende maakt het geachte publiek tub Toxel bekend, dat bij te Ooaterend een naar de eiaeben dea tijds iogeriohle salon voor scheren en haarsnijden heelt geopend, en hoopt door nette en vlugge bediening aioh een ieders gunst waardig te maton. Beleefd aanbevelend, J. H. WINKELMAN, Coiffeur. Zondags gesloten. Gratie, mite go <do behandelicg verzekerd. AdresWed T. de WINTER. van aandeelhouders van den veewagen op Jfaandag SO Maart a.s. om 11 '/a uur v.m. in 't Hotwl de Lindeboom. De beheerder V. A. DE GRAVE De naamlooze Dansclub voorbeen T. O. P. zal een geven Woensdag 22 Maart a. s. Entree Dames en Heeren f 0.50. Het Bestuur. Hoofdnummer sucoetfilm in 6 acten. worden. 'Als boer gaat het me aan hel hart om goed land uit de productie te nemen, mi|n ideaal was een be drijf met natuur en landbouwpro ductie Maar het gekke is dat dat ook met uit kon en nog steeds niet' Schapenhouderij Het boek 'De Geschiedenis van de schapenhouderij in Nederland' is geschreven door Dick van Bode graven en uitgegeven door Elsevier. Bodegraven is sectordeskundige schapen- en geitenhouderij bij het Informatie- en Kenniscentrum Land bouw. In dit boek worden de ontwik kelingen beschreven van de schapenhouderij in de twintigste eeuw aan de hand van een aantal' thema's: schapenrassen, producten, rol van de overheid en de structuur van de schapenhouderij. De uitgave is geïllustreerd met -veel oude- zwart-wit foto's. Een aantal hoofd stukken is gewijd aan de Texelaar' en het Texels Schapenstamboek in Noord-Holland. Hierin wordt uitge breid stilgestaan bij de geschiedenis van het Texelse schaap. In één van de hoofdstukken ver meldt de schrijver een anekdote met als titel'Keesoompjes"Zo werden de schapen genoemd die in de twintiger jaren vanuit Noord-Holland naar de Betuwe gingen. De schapen waren vernoemd naar de Texelse schapen handelaar Keesom.' Beide uitgaven zijn verkrijgbaar in de boekhandel en kosten 49,50 per stuk. Dinsdag 23 maart Om 14.00 uur begint een excur sie van Staatsbosbeheer door De Slufter, met de naam 'Door het zout van de zee'. Deelname kost 7,50 (ƒ4,- voor kinderen tot en met 12 jaar) Opgave bijEcoMare, tel. 317 741. In'DeWitte Engel', Binnenburg 15 in Den Burg begint om 14.00 uur een cursus 'paasei met ei pati neren' o.l.v. Ans Maat Kosten ƒ10,- excl. materiaal Om 14.00 uur gaat de SBB-ex- cursie door De Slufter van start. Deelname kost ƒ7,50, opgave en inlichtingen bij EcoMare. telefoon 317741 Tevoko houdt van 15 45 tot 18.00 uur een volleybal-instuif in sport hal Ons Genoegen. té raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie komt om 19.30 uur bijeen in het gemeente huis. Cé Hervormde Vrouwenvere niging houdt om 20.00 uur een kringavond in De Schakel. Thema van de lezing is 'mondig worden', bijvoorbeeld in ziekenhuizen. Om 20.00 komt de afdeling dialect van de Historische Vereniging bijeen in 'Tusse de banke'. In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19.00 en 21 30 uur Rush hour; in zaal 2 om 20.30 uur Elizabeth. Woensdag 24 maart In'DeWitte Engel', Binnenburg 15 in Den Burg begint om 14.00 uur een cursus 'gips schilderen voor pasen' o.l.v. Ans Maat Kosten 10,- excl materiaal. In het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat begint om 20.00 de jaarvergadenng van de Rode Kruisafdeling Texel. In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19.00 en om 21.30 uur Rush Hour; in zaal 2 om 15.00 uur Een Luizenleven (Nederlands gespro ken) en om 20.30 uur Elizabeth (Cinema Paradiso). Donderdag 25 maart In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19 00 You've got Mail en om 21.30 uur Rush Hour; in zaal 2 om 20.30 uur The Thin Red Line. Om 14.00 uur gaat de SBB-ex- cursie door De Geul van start. Deelname kost ƒ7,50, opgave en inlichtingen bij EcoMare, telefoon 317741. Om 17.30 uur begint in het dorps huis van Den Hoorn een geza menlijke maaltijd voor inwoners van het dorp en wijk H. In de kantine van SV De Koog bespreken de leden vanaf 20.00 uur de fusieplannen met SVO. In Question Plaza geeft de be kende Schotse folkband The McCalmans vanaf 20.30 uur e concert. Toegang ƒ15,-. Vrijdag 26 maart In Cinema Texel draait in zaa! om 19.00 You've got Mail en j 21.30 uur Rush Hour; in zaal2o 20.30 uur The Thin Red Line. In de Lubertischool in De Kj wordt tussen 16.00 en 20.00 u: een grote fancy fair gehouden In zwemparadijs Calluna won vanaf 19.00 uur deTexelsezw! kampioenschappen gehoui Veerdienst Teso vaart vrijdag k sen 9.35 uur en 19.35 uur var Texel en tussen 10.05 en 20.I uur vanuit Den Helder met tw boten. Vrijdag wordt in Den HeU tussen 13.00 en 16.00 uur e half uur wachttijd verwacht. Hoogwater te Oudeschij i Di. 23 0.06 en 11.30 §9 Wo. 24 0.30 en 12.1oI[ Do. 25 1.20 en 13.20» E Vr. 26 2.30 en 14.25»3 Za. 27 4.00 en 16.07V Zo. 28 6.35 en 16.56pc Ma. 29 7.56 en 19,551 Di. 30 8.45 en 20.551 Aan het strand is het ongeveer eenl eerder hoogwater. De zon Komt 1 op om 07 15 uur en gaat onder om 2CÏ uur. 24 maart eerste kwartier, 25 ir& doodtij Dames en Heeren kapsalon. De oude spelling op de etalageruit aan de Gasthuisstraat ademt de zelfde sfeer als het interieur van pakweg een halve eeuw geleden. 'Dit is nostalgie met een knipoog naar de moderne tijd', zeggen de zussen Henriëtte en Clementine de Wit, die op donderdag 1 april hun eigen kapsalon openen in hetzelfde pand waar vroeger kap per Arie Eelman z'n klanten knipte. Wat oudere Texelaars zullen zich de kapsalon van Eelman, die wegens zijn omvang ook wel Het Nijlpaard werd genoemd, nog wel herinneren. Aparte salons voor Dames en Heeren. luidde de spreuk op de zaak. Terwijl de wat norsige kapper met het omvangrijke voorkomen in de salon aan de straatzijde mannen knipte en schoor, verzorgde schoonzus Marie, een statige Belgische, in een afscheiden salon aan de achterzijde het haar van de dames. Het was in de tijd dat mannen zich nog elke week lieten scheren en vrouwen zich voor een feestje lieten permanenten. Kapsalon Eelman was in bedrijf vanaf de dertiger jaren tot pakweg een jaar of twintig geleden, waarna het pand diverse andere bestemmin gen kreeg. Bij de jongste verbouwing kwamen de zussen nog diverse spo ren van het oorspronkelijke gebruik tegen. Zo kleefden er aan een inpandig kozijn van een gebrand schilderd raam nog haren, die moe ten zijn geknipt door Eelman. Intact was ook nog de wasbak waarin hij zijn scheerborstel doopte en de te gelvloer waarop hij zijn werk deed. De tegelvloer is volledig gerestaureerd, maar de wasbak moest wegens de benodigde ruimte plaats maken. BH-kast Om de sfeer van vroeger terug te krijgen schuimden de zussen stad en land af op zoek naar authentieke (kappers) spullen. Zo staat er, louter ter decoratie, een van de eerste permantsets. De kapperstoelen zijn bijna een halve eeuw oud terwijl de buffetkast en de sofa van een eeuw geleden dateren. Markant is ook een oude BH-kast, die ooit stond in de ondergoedwinkel van de firma Zegel in Oudeschild Nu is deze gevuld met allerlei kapspulletjes De zaak wordt verlicht met ouderwetse lam pen. Aan de wand hangt een portret van Arie Eelman, terwijl andere his torische prenten de sfeer verster ken. 'Toen dit pand te koop kwam hebben we geen moment geaarzeld.Het ademt de sfeer van vroeger en daar houden we erg van. We willen een kapsalon die nostalgie uitstraalt. Niet zo'n massale met allemaal stoelen op een rij, maar een kleinschalige, maar wel met ruimte voor intimiteit. Dat spreekt de klant van tegenwoor dig aan.' De ouderwetse uitstraling betekent allerminst dat er ook oudera/ets wordt gewerkt. Mooi voorbeeld is een statige telefoon, van echt bake liet, die ze ergens hebben opge scharreld. Het stokoude apparaat is aangesloten op een hypermoderne ISDN-lijn en werkt uit de kunst. Nos talgie dus. maar met een knipoog. 20 jaar ervaring Gebrek aan ervaring en kennis over het kappersvak kan de zussen niet worden ontzegd. Henriëtte (32), de vlotste babbelaar van de twee, werkt al 9 '/2 jaar bij Kapsalon Qnipp van Irene Penha, terwijl de bescheiden maar punctuele Clementine (30) er al een jaar langer de schaar hanteert. Met samen twintig jaar ervaring in dit bedrijf zijn ze een begrip in én bui ten de kapperswereld. Het afscheid van Irene Penha en de andere col lega's valt ze best zwaar 'Het voelt bijna als familie en dan kost het best wel moeite om na zóveel jaar weg te gaan. Maar we zijn toe aan een nieuwe uitdaging.' Dat je er met een nostalgische zaak alléén niet komt hoeft ze niet te worden verteld.'We zijn in Den Burg de vijfde kapsalon. Dus moeten we ons onderscheiden. Dan doen we bijvoorbeeld door natuurproducten te gebruiken die huidvriendelijk zijn en waarmee geen dierproeven zijn uit gehaald.' Verder doen ze naast het 'gewone knipwerk' aan verlenging en vergroting van het volume van haar. Want dat willen steeds meer mannen én vrouwen. En trends zijn heilig in de kappersbranche Ze zitten vol met plannen. 'We zijn enorm leergierig en willen allerlei cur sussen volgen. En we zijn graag bezig met make up. Nu we zelfstan dig zijn kunnen we ook eens iemand opmaken voor een avondje] Body-painting, een ander hobby van het tweetal, doen liefst samen'Daarvoor hebben beter de ruimte.' Dat ze hun modellen gezar beschilderen, zegt het nodige de band die het tweetal koej Gemeenschappelijk is ook hunl voor het maken van muziek. Me het persoonlijke vlak zijn eroej delijk verschillen. 'Belangrijk we elkaar goed aanvoelen e' cies weten wat we aan elkaa ben' Da's nodig als je sanvj zaak gaat runnen en bovend: nog gezamenlijk het appagK' boven de zaak gaat bewone Wie zich wil laten knipp Henriëtte en Clementine doet e! aan tevoren een afspraak te rrj Alleen als het rustig is kan errcj eens een klant tussendoor. Ik. Trio McCalmans: lan McCalman, Nick Kelr en Derek Moffat Het derde seizoen van de folk-avon- den in Question Plaza wordt donder dag afgesloten door een trio dat grote bekendheid geniet bij de Texelse tans van folkmuziek; The McCal mans. Acht jaar geleden traden zij In de krant van vrijdag werd in het artikel over de Lionsveiling ten on rechte vermeld dat de verkoper van een kavel vijftien procent c q. tien procent provisie betaalt aan de orga nisatie Dit moet de koper zijn. voor het eerst op Texel op. Het trio speelt oude traditionele songs, afge wisseld door nieuw zelfgeschreven materiaal. De groep heeft inmiddels twintig platen en cd's uitgebracht en treedt overal ter wereld op. Een be langrijk onderdeel van de live-act van The McCalmans is de droge, relati verende humor Het concert begint om 20.30 uur. Toegang 15,-. Het Agrarisch en Wagen Museum in De Waal is sinds gisteren weer ie dere dag open. De tentoonstelling is opgebouwd rond de bollenteelt op het eiland, een thema dat iedere vier jaar terugkeert. Een nieuwe aanwinst is een kookketel, een gift van Kees Kok uit Den Hoorn. Een andere bollenboer heeft een kopmachine toegezegd, maar die heeft hij dit jaar eerst nog nodig. Het museum is maandag open van 13.30-17.00 uur, van dinsdag tot en met vrijdag van 10 00-17.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur en zondag van 14.00-16.00 uur. J 'Ti:.'!: Clementine (onder) en Henriëtte de Wit openen op 1 april hun nieuwe kapsalon Gasthuisstraat. (FcioGentf (advertentie) per 500 gram 40?*6?* per kilo -20?®" per 500 gram per kilo 43^" Geldig t/m zaterdag 27 maart 1999. lek er kat n uit (de tei vei db. Di z< alt ev d e sch( d< itte

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2