Bridge is een sport He verslavend werkt s Groot Slem bestaat 50 jaar TEXELSE^* COURANT1 Geen andere plek groenteman Swier Jubileum Informatie voeding bij zwangerschap Internet-site Ecomare vernieuwd leaterworkshop Werk aan de molen Sv i JlJJJJLU Rijdende keuken doet goede zaken Kledingactie voor Mensen in Nood bedrijvigheid Afrikaans trommelen Fancy fair op Lubertischool Reisvereniging naar de Veluwe Biertapwedstrijd Wampex voor jarig Staatsbosbeheer Excursies Parkeerverbod bij Akenburg Gebruikte kleding in de aanbieding Instuif Tevoko DINSDAG 23 MAART 1999 zijn er gewoon aan verslaafd, willen het zo vaak mogelijk m.' Bridgeclub Groot Slem telt ,l wat enthousiastelingen die nig liever doen dan 'hun' kaart spelen. Onder hen twee Igedienden. die de oprichting ig jaar geleden meemaakten u nóg actief zijn. Het is een mdere vereniging, want ter- de meeste bridgeclubs bol ken waren van notabelen, be nd Groot Slem destijds vooral middenstanders. Tegenwoor- zijn de leden afkomstig uit alle ltschappelijke geledingen en lezelligheid troef. Ige kent een rijke historie op het nd. De eerste drive om het Texels ipioenschap werd in 1949 gehou- Grote stimulator van het kam- ^nschap was Rinus Idema. Hij, Veenema, Klaas Mant|e en in Wessels richtten vervolgens jridgeclub op. Veenema kan hel zich nog d herinneren. 'Er bestond al een lolieke bridgeclub. Die kwam bij- m hotel De Zwaan Op een ge en moment ging die club ter Idema had bij die club gekaart, rerkte als horlogemaker bij Klaas ïtje. Idema was zo enthousiast r het spel, dat hij ook Mantje in- iseerde. Wessels had eveneens idged bij de katholieke club Ik moest vroeger op regenachtige lagmiddagen samen met een idje wel eens meespelen met [ouders. Later, in militaire dienst, ik heel veel gebridged. Veel isen hebben een cursus nodig iel spel goed te leren. Ik niet. In isl speelden we om geld. Dan ie vanzelf wel scherp!' een van de schriftjes in het archief mteman Swier, die iedere maan- op de markt in Den Burg staat, mef van standplaats wisselen Ir wilde zijn waren 's zomers ;g vanuit een vrachtwagen aan ian brengen. Eén van zijn argu- |ten was dat de auto een isole- dak heeft, waardoor de kwets- producten beter worden ihermd tegen weersinvloeden, irachtwagen biedt tevens beter iherming tegen tocht en is bo- lien goedkoper, aangezien Swier geen kraam hoeft te huren, lat op zijn huidige plek, voor het entehuis, te weinig ruimte is, Swier ruilen met een collega de parkeerplaats voor de ING staat. Het college zag echter reden om op het verzoek van larktkoopman in te gaan. van Groot Slem staan A Keizer Czn. en A. Keizer Nzn vermeld als kam pioenen van het eerste Texelse Kampioenschap van 1949. Ze wer den, zo blijkt uit een ander schriftje, geen lid van de nieuwe club Mis schien waren ze katholiek en wilden ze geen lid worden van een open bare vereniging, want zo lag dat vaak in die tijd. Het 50-jarig jubileum wordt zater dag gevierd in dorpshuis'De Hof' in De Koog De organisatie is in handen van Irene Schuijl, Marry Bakker en Piet Daalder. Om 13.00 uur begint een officieel gedeelte, waarbij belangstellen den welkom zijn Daarna, rond 14.00 uur, gaat de deur dicht en wordt door leden en genodigden gezellig feestgevierd, gegeten en - uitaard -gebridged. Afgezien daarvan is het bridgespel enorm veranderd, vindt Veenema 'Tegenwoordig wordt er echt gestu deerd. Er zijn tijdschriften en boeken. Men speelt nu zoveel intelligenter dan in de begintijd Toen hadden Klaas, mijn vaste bridgepartner, en ik echt overwicht op de meeste an deren.' In de begintijd werden de bridge avonden gehouden in Hotel De Graaf. Luc Kellner, die er als kelner werkte, heeft goede herinneringen aan die periode" 'Het waren altijd heel gezellige avonden.' Hij kon met da delijk lid worden, want hij moest op clubavonden werken. Wel heeft hij in die periode veel van het spel geleerd door 'achter' de kaarten te kijken 'Maar het spelletje was me niet vreemd, ik heb van kind af aan al tijd aardigheid gehad in kaarten' In 1958 verhuisde de club naar De Lindeboom en de kaartavond ging naar de woensdag, waardoor hij als nog lid kon worden. Kellner, die twaalf jaar voorzitter was, speelt nog iedere week. Gezellig Toen in De Lindeboom poolbiljarts werden geplaatst, moesten de bridgers verspreid over drie ruimtes spelen, wat vanzelfsprekend ten koste ging van de gezelligheid. Er is ook nog een tijd gespeeld in De Raadskelder. Sinds 1991 heeft men de beschikking over de kantine van manege Akenburg Over deze loka- tie is men zeer tevreden. Groot Slem (de naam staat voor de bieding dat je alle slagen gaat halen, wat als het lukt veel extra punten oplevert) is een actieve vereniging. De competitie loopt van september tot mei Daarnaast zijn er allerlei bij zondere evenementen, zoals de zomerdrives, het Open Texels Kam pioenschap. hetWaddentoernooi, de Kerstdrive, de Eierendrive (met Pa sen, het toernooi om de Heden en Verleden Beker en een kroegen tocht-drive. Lang lid Veenema is inmiddels 80 jaar, maar bridget nog steeds twee keer in de week: één keer bij Groot Slem en één keer bij de bridgeclub van De Koog. Anton Wessels (82) speelt ook nog steeds Hij was in de begintijd secretaris-penningmeester. Hij is erelid van de bridgeclub. Het vijftig jarig jubileum geldt echter niet zijn eigen lidmaatschap, want hij is een tijdje gestopt met bridgen toen an dere verplichtingen, waaronder de Texelse Boys, veel tijd eisten. Nel Brans, Jo van Beek en Janny Hopman zijn alle drie ruim tien jaar lid. Samen met Frits Hogewind en Peter Ruigrok vormen ze het huidige bestuur. Van Beek meldde zich sa men met haar man Ko aan, 'om sa men iets te doen.' Hopman en haar man werden lid na verhalen van vrienden die bij de bridgeclub waren Thuiszorg Kop van Noord-Holland verzorgt woensdag 7 april een informatiebijeenkomst over gezonde voeding voor zwangere vrouwen. Diëtiste Kirsha de Vries legt tijdens deze themamiddag uit wat gezonde voeding inhoudt. Aan de orde komt verder het al of niet gebruik van extra vitaminen, zoutbeperking, tekort aan ijzer, allergie in de familie De bijeenkomst wordt gehouden in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel en duurt van 14.00-15.30 uur. Kosten ƒ5,-. ale van EcoMare die ruim twee ophef net staat, is onlangs aan- lijk aangepast. Vooral het uiter- is veranderd. De navigatie- elijkheden zijn vereenvoudigd en deel van de site is in het Engels Duits vertaald Nieuw is dat flare de internetter via een pa- voor'verwante websites' de weg naar interessante pagina's op nternet, waarop informatie staat de wadden, de Noordzee, zee- Jen en enkele organisaties waar- EcoMare nauw samenwerkt. De aande informatie op de site blijft indhaafd. De site van EcoMare vinden op http://waterland.net/ nare voorbereiding op de muziek- erproductie'Doolland', die op 17 ordt gehouden in het Hogeberg- id, worden op vier zaterdagen in workshops gehouden. Het pro- Haat onder leiding van Texelaar Valkenburg en is onderdeel van O-jarig jubileum van de Texelse ak- en dansschool. Voor deze actie wordt samengewerkt met tsbosbeheer. dat honderd jaar lat. De workshops worden ge en in het gebouw van Staats heer aan de Ploegelanderweg Dennen. Onder leiding van een kunstenmakers kan iedereen zestien jaar zich bezighouden zang, spel, dans, beeld en geving De in de workshops ikkelde ideeën worden verwerkt productie van 17 juli. In de voorafgaande aan deze spec- ai'e manifestatie vinden ver- hcfe repetities plaats. Opge- 'oor de workshops kan bij Rob inburg, telefoon 315726. De zijn ƒ35,- voor de vier work- ■nSAa„men' De eerste start 3 april .■0 00 uur. Medewerkers van molenmakers- bedrijf Poland uit Broek op Langedijk zijn hard aan het werk om de Traan- roeier in ere te herstellen. Afgelopen week werden de kleppen van de wie ken verwijderd. Gisteren is begonnen met de restauratie van het binnen werk Dat moet er voor een deel worden uitgesloopt. om te kunnen bewerkstelligen dat met de Oude schilder molen straks weer graan kan worden gemalen, net als vóór 1964. In dat jaar werden de molen stenen verwijderd en werd de molen omgebouwd tot elektriciteitsop- wekker. Sinds ongeveer zes jaar lig gen alle activiteiten stil. Onlangs maakte eigenaar Energiebedrijf Noord West bekend de Traanroeier over te dragen aan de stichting die Bridgeclub Groot Slem Is een bloelende vereniging met ongeveer zeventig leden. Alle drie hebben ze in het begin les gehad van ervaren bridgers als Piet Zevenhoven en Dick de Chavonnes. Nuttig, want het spel is niet gemak kelijk en zelfs behoorlijk intensief, waardoor veel beginners de neiging hebben te stoppen.Tegenwoordig telt Groot Slem rond de zeventig leden die bijna allemaal de wekelijkse club avond bezoeken Bied box Hun trouw laat zich niet gemakkelijk uitleggen, maar heeft ongetwijfeld met de aard van het spel te maken. Bridge wordt gespeeld aan verschil lende tafels, telkens door twee pa ren, Noord-Zuid en Oost-West ge noemd Aan de tafels wordt telkens met dezelfde verdeling van kaarten gespeeld Alle 52 kaarten zijn in het spel Het paar dat de meeste van de in totaal 13 slagen maakt; wint. Voor het spel begint wordt er gebo den. Elke speler heeft een biedbox. Het bieden gebeurt, na het inschat ten van de kansen, door het neerleg gen van biedkaarten. Door te bieden geef je aan hoeveel slagen je denkt te gaan halen De laatste bieding wordt het contract genoemd. Als een tafel klaar is met het spel, wordt het doorgegeven aan spelers aan een andere tafel, die met dezelfde kaart- verdeling het spel gaan spelen, maar waarschijnlijk met een ander con tract Afhankelijk van de afloop wor den winstpunten en verliespunten gegeven. Per avond worden 28 spel len gespeeld, om de vier spellen te gen telkens andere tegenstanders. De winnaar is aan het eind van de drive bekend, als de uitkomsten met elkaar vergeleken worden Het zijn allemaal variaties op dezelfde begin- spellen. (Foto ArchieTexelse Courant) Bridge is, anders dan bijvoorbeeld klaverjassen, een denksport, leggen betrokkenen uit. 'Bij klaverjassen moet je het geluk hebben van een goede kaart en deze slim uitspelen. Bij bridge kun je met minder goede kaarten toch goed scoren, en daar zet je je voor in.' Bridge is daarnaast een sport die verslavend kan werken. Veel spelers spelen twee of drie avonden per week en grijpen elke gelegenheid om te bridgen aan, bijvoorbeeld bij Oosterend Alert of de bridgeclub van De Koog. 'Vroeger bestond zelfs een actief huiskamercircuit, maar die periode lijkt nu voorbij te zijn.' Niek Groot zich al enige jaren beijvert voor het behoud van de molen. De totale restauratie zal niet eerder dan in het najaar zijn afgerond. Be doeling is echter de wieken al op molendag in begin mei weer te laten draaien. De tijd dat de molen bij voldoende wind automatisch in beweging werd gezet en begon te kruien wanneer de windrichting veranderde, is voorgoed voorbij. Dat gebeurde met behulp van een speciale meter die de snel heid en de richting van de wind re gistreerde en die regelmatig werd gecontroleerd door technici van het energiebedrijf Na de restauratie zal weer een belangrijke rol zijn wegge legd voor de molenaar, die het me chaniek in beweging zet en stuurt. Ook daarmee keren oude tijden Weer... iFoioBv.lKonngl Jaap Feenstra en Eet Trouerbach hadden niet teklagen over de klandizie. 'Heel Den Hoorn eet vanavond zeker nasi', bromde een klant bij het zien van de wachtenden voor de hapkar van dorpsgenoot Jaap Feenstra, Veel leek het hem niet te deren, want zonder aarzelen schoof hij vervolgens achteraan in de rij, daarmee deel uitmakend van de ongeveer honderdvijftig Hoornders die vrijdagavond een kant-en-klare maaltijd bij de star tende ondernemer uit eigen dorp haalden. Feenstra was blij met de klandizie en ook een beetje geschrokken. Ver geleken met het feest rond 600 jaar Den Hoorn beleefde hij echter een paar uiterst relaxte uurtjes Als proef bemande hij toen samen met mede werker Eef Trouerbach een eet stalletje, met de opzet een paar hamburgers, een hotdog en een en- Het thema voor de kledingactie van Mensen in Nood is dit jaar 'Uw kle ding, meer dan goed'. De actie zet zich dit voorjaar speciaal in voor kinderen en volwassenen in risico situaties, zoals in Kosovo. Draag bare kleding, schoeisel, huishoud- textiel en dekens zijn welkom De zusters van St. Jan verzorgen dit jaar voor het laatst deze kledingactie in Den Burg. Het inzamelings schema ziet er als voigt uit: 30 maart: De Cocksdorp, 10.00- 12.00 uur (naast hervormde kerk); Eierland, 10.00-20.00 uur (kapel Bethel); De Koog, 13.30-15.30 uur (Schuilhut); De Waal, 13.30-14.30 uur (Wielewaal); Oudeschild, hele dag (De Ruyterstraat 63), Oosterend, 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur (Slotskolk 34). 29 en 30 maart: Den Burg, 8.00-20.00 uur (Rode Kruis- gebouw, Jonkerstraat); Den Hoorn, hele dag (Naalrand 9 familie Zwanen burg). kele portie nasi te verkopen Moe- gefeest besloten honderden feestgangers echter massaal in de grote tent te blijven eten, waarna bij de nietsvermoedende Feenstra zachtjes de paniek uitbrak. 'Ik was in de horeca wel iets gewend, maar ik had echt even de neiging om weg te lopen.' Hij deed het met en mocht nog lang daarna de complimenten in ont- vangst nemen voor de kwaliteit van In het KTF-gebouw achter de Bgm. de Koninghal geeft Rosa Maria zon dag tussen 13.30 en 15.30 uur een workshop Afrikaans trommelen. Zij brengt cursisten de beginselen bij en vertelt hen bovendien over de ritue len uit het dagelijks leven die tijdens trommelsessies worden verbeeld. Deelname kost 30,-, Paul van Mierlo geeft desgewenst meer infor matie (tel. 319 678). De Lubertischool in De Koog houdt vrijdag een grote fancy fair. Tussen 16 00 en 20 00 uur bruist het van de activiteiten in de school aan de Brink, met onder meer een rommel markt, rad van avontuur, workshop paaskip maken en de verkoop van oliebollen en ijs. Eén van de hoog tepunten is een veiling van oude schoolplaten. Voor kinderen zijn er spelletjes en in de beautyhoek kun nen bezoekers zich laten schminken. In het restaurant worden pannekoe ken, broodjes hamburger, zuurkool met worst en nasi geserveerd. Om 19.30 uur wordt de trekking van de verloting bekend gemaakt. Hoofdprij zen zijn een kleurentelevisie en een Texels dekbed. Van de opbrengst worden bankjes voor het schoolplein aangeschaft. (Foto Joop Ron/nets) zijn nasi, bereid doorTrouerbach, die met alleen oud-kok op De Mok is, maar - net zo belangrijk - Indisch bloed door de aderen heeft stromen. Feenstra zelf kan bogen op bijna 25 jaar ervaring, onder meer bij het Juliana Hotel, Kraantje Lek in Haarlem en Het Wapen van Texel. De ondernemer zit vol ambities Dat blijkt wel uit de aankoop van zijn wagen, waarin hij de meest verfijnde apparatuur bouwde, inclusief lava- grill, bakplaat, au-bain-marie en industriebrander voor de wok. 'Dit is veel luxer dan een gewone snackbar. Het is gewoon een rijdende keuken. We kunnen hier alles klaarmaken: van spareribs tot kipvleugels en van nasi tot Indische gehaktballetjes.' Waar en wanneer klanten bij Feenstra terecht kunnen, is nog niet duidelijk 'Ik heb een vaste staan plaats aangevraagd bij de gemeente Zolang ik die met heb. mag ik alleen venten. Dat wil zeggen dat ik ergens mag blijven zolang er klanten bij de kar staan Dat was in Den Hoorn gelukkig tweeènhalf uur lang het geval De reisvereniging Oosterend gaat 2 en 3 juni twee dagen op reis naar de Veluwe. Er zijn in de bus nog enkele plaatsen vrij Texelaars die mee wil len kunnen contact opnemen met mevrouw Kingma uit De Koog, tel 317 505. Kasteleins en andere deskundigen strijden dinsdag 30 maart in Question Plaza om het Texels kam pioenschap biertappen. De vakjury beoordeelt de deelnemers niet alleen op de kwaliteit van het getapte bier tje, maar ook op presentatie, vak manschap en de manier waarop zij hun rol als gastheer of -vrouw ver vullen De winnaar plaatst zich voor het nationaal kampioenschap, dat volgend jaar wordt gehouden tijdens de Horecava. Er wordt zowel indivi dueel als in teamverband gestreden. Eén van de vele activiteiten tijdens de verjaardag van Staatsbosbe heer op Tweede Paasdag is een korte Wampex. Deze duurt van 10.00 tot 16.00 uur en wordt geor ganiseerd door de makers van de 'echte' Wampex, die hun speur tocht voor de gelegenheid Bospex hebben gedoopt. Verschil met de Wampex is dat ook kinderen (vanaf 12 jaar) kunnen deel nemen. In iedere groep moet tenmin ste één volwassene zitten. Deelname kost 7,50 per persoon Dat is inclusief koffie en een lunch. Om zich te kunnen inschrijven moe ten de deelnemers - zoals gebruike lijk - al vooraf hun eerste opdracht vervullen. Die bestaat uit het zenden van een brief naar de Dorpsstraat in De Koog. Het nummer moet nog even worden uitgerekend: A, B en C zijn drie opeenvolgende getallen A2+B2=C2. Dat zijn de ge gevens waarmee het nummer kan worden uitgerekend. Vermenigvuldig A2 met C2. Tel daar AxBxC bij op. Trek daar vervolgens AxC van af. Trek A van B af en trek de uitkomst daar van van het totaal af. Dan is het huisnummer bekend. Door 1532 bij het huisnummer op te tellen en er CJ achter te zetten, kan de postcode worden berekend De Bospex start op speelweide het Lange Stuk in De Dennen. Opgave daar is ook mogelijk, maar alleen als het maximumaantal van dertig groe pen nog niet is gehaald bij de voor inschrijving. Liefhebbers van de Texelse natuur komen in april volop aan hun trekken bij Staatsbosbeheer, dat vrijwel da gelijks een keuze biedt uit verschil lende excursies. Deze voeren deel nemers door De Slufter, De Muy, De Geul, polder Zeeburg, het duinpark van EcoMare en langs de Mokbaai. De boswachter vertelt over het vo gel- en plantenleven en heeft daar naast aandacht voor het ontstaan van het gebied en andere bijzonder heden. Elke excursie duurt ongeveer twee uur. De kosten bedragen 7,50 per deelnemer (ƒ4,- voor kinderen tot en met 12 jaar). Alleen voor 'Geheimen van de nacht', door het duinpark van EcoMare, wordt 10,- gevraagd (ƒ5.- voor kinderen) Opgave bij EcoMare, tel. 317 741. De aanvangstijden staan steeds vermeld in de agenda van deze krant. Tijdens grote evenementen wordt een parkeerverbod van kracht bij manege Akenburg. Het gaat om beide zijden van de weg, vanaf de kartingbaan tot aan de laatste wo ning De maatregelen worden geno men om de veiligheid van overste kende ruiters te vergroten. Het advies van de overleggroep ver keerszaken om een permanent parkeerverbod in te stellen, vond het gemeentebestuur te ver gaan. Ove rigens heeft Akenburg een eigen parkeerplaats. Slechts incidenteel wordt die voor andere doeleinden gebruikt. In de Witte Burcht in Den Burg wordt zaterdag 10 april tussen 9.00 en 16.00 uur de halfjaarlijkse verkoop van tweedehands kle ding gehouden. Het gaat ditmaal om zomerkleding. Wie iets heeft aan te bieden, kan dat de dag er voor doen tussen 18.00 en 21.00 uur. De kledingstukken moeten geprijsd worden ingeleverd en de prijsjes dienen goed zijn vastgezet. De or ganisatie zorgt voor verkopers, zo dat de aanbieders niet zelf bij hun kleding hoeven blijven zitten. In ruil daarvoor betalen ze ƒ0,50 per kle dingstuk. Wordt dat verkocht, dan komt daar nog eens 0,50 bo venop Afrekenen gebeurt na de verkoop tussen 17.30 en 18 30 uur Kleding die niet van eigenaar ver wisselt, gaat desgewenst naar een goed doel Voor vragen, tel. 319 315 of 314 762. Leerlingen van de groepen zes, ze ven en acht van de basisscholen kunnen dinsdag van 15.45 tot 18 00 uur terecht in sporthal Ons Genoe gen, waar volleybalvereniging Tevoko haar jaarlijkse instuif organi seert. Er wordt getramd op onder handse en bovenhandse techniek en de opslag. In de pauze presenteren Tevokoleden zich tijdens een spel. Hierna wordt een competitie ge speeld, waarbij een taart en een t- shirt te verdienen zijn. De wedstrijd begint om 13.30 uur (aanmelden vanaf 13,00 uur), de prijsuitreiking vindt, -afhankelijk van het aantal deelnemers, plaats tus sen 17 30 en 19 00 uur

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5