fotograaf haakt in op werkelijkheid' Nattigheid verdrijft para's naar De Kooy ïnanciële positie neente rooskleurig Jan Timmer bespreekt millenniumprobleem ubileumtentoonstelling Fotokring Texel Tienjarig jubileum Qnipp Kapsalon oud Papier Eerste CD Tjazzel voor burgemeester Hek is weer als nieuw Bospex afgelast Rood fietspad TEXELSE COURANT (eente knapt ïwallen op Klif 12 opent theaterseizoen Verjaardag SBB op ander terrein Milieukwestie op internet Kapsalon Onlpp knipt tien jaar Qnipp Kapsalpn uit Den Burg viert deze week het tienjarig jubileum Op 1 april 1989 opende Irene Penha in de Waalderstraat 25 haar zaak De kleine ruimte werd in 1993 verruild veor het huidige pand op nummer vijftien. In de loop van de jaren von den verschillende verbouwingen plaats. In Qnipp Kapsalon wordt met milieuvriendelijke producten op natuurbasis gewerkt. Penha wil zich Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de vol gende straten: 2. Bernhardlaan, Thijsselaan, Starkenburgh, Brouwer straat, Wilsterstraat en Binsbergen- straat. domen mei nacii iwee rneue- werksters de komende tijd toeleggen op bredere advisering op het gebied van de haarverzorging Het tienjarig jubileum wordt van 1 tot en met 10 april in de zaak gevierd met koffie en gebak en met voor iedere klant een leuke verrassing. De eerste CD van de Texelse jazz formatie 'Tjazzel' wordt zaterdag gepresenteerd in de winkel van Nauta CD in Den Burg. ledereen is welkom bij dit feestje, dat om 19.00 uur begint en wordt geopend door de landelijk bekende radio-DJ Hans Schiffers. Aansluitend wordt het eerste exemplaar aangeboden aan burgemeester Geldorp. Vanaf 19.15 uur geeft de band een live-optreden, waarbij de nummers van de CD wor den gespeeld. De puzzeltocht met de naam Bospex, die maandag zou worden gehouden tijdens de activiteitendag van Staatsbosbeheer, gaat niet door. Het aantal voorinschrijvingen was te laag. Omdat veel mensen meldden graag een keer mee te doen, maar dat er juist op Tweede Paasdag zo veel leuke alternatieven zijn, bekij ken organisatie en Staatsbosbeheer of een andere datum mogelijk is. Overigens wordt ter gelegenheid van de 45ste verjaardag van de Sport raad eind mei al een Wampex voor de hele familie gehouden. Bijzonder heden hierover volgen binnenkort. Bij wijze van proef zal het fietspad bij de kruising Kogerstraat-Aken- buurt van een rode deklaag wor den voorzien zodat het beter her kenbaar wordt. Ook komt er een overrijdbare 'druppel' bij de krui sing Kogerstraat-Beatrixlaan- Bernhardlaan. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan het verzoek van een aan de Kogerweg wonende familie, die vroeg om verbetering van de oversteek- situatie voor fietsers op beide krui singen. Er zou een stopbord moeten komen en er zouden meer snelheids controles op de Kogerweg gehouden moeten worden B en w hebben op advies van de overleggroep verkeerszaken beslo ten dat laatste niet te doen, maar te volstaan met een rood fietspad en 12 APRIL 19" Honderdtien militairen waren woensdag genoodzaakt voor hun oefeningen in parachutespringen uit te wijken naar het vliegveld De Kooy in Den Helder. De landings banen van Vliegveld Texel waren dermate doorweekt dat de haven meester het onverantwoord achtte deze voor de oefeningen te ge bruiken. Volgens assistent-havenmeester Nico Mulder is er sprake van een unicum. 'We hebben, wat de neer slag betreft, de slechtste herfst en winter achter de rug. Het vliegveld heeft het best gedraineerde stukje grond van Texel, maar tegen een hoeveelheid water van 800 millime ter in een half jaar is geen kruid ge wassen. Normaal is een neerslag van 600 millimeter in een heel jaar.' Woensdag weken de militairen voor hun parachutespringoefeningen uit naar Den Helder, waar het vliegveld De Kooy beschikt over verharde banen. Vanuit de marinestad vloog het para-vliegtuig naar vliegveld Texel, waar de sprongen alsnog werden uitgevoerd. Mulder: 'Gebruik maken van de baan op Texel was volgens ons onverantwoord. Het continue opstijgen en landen van het 3.500 ton wegende vliegtuig zou zeker voor problemen hebben ge zorgd.' Verharden De oude wens om de banen van Vliegveld Texel te verharden is de laatste tijd weer naar boven geko men. Mulder: 'Het probleem is dat je het goed moet doen of niet. Op zich is de grasbaan van het vliegveld, als deze droog is, goed genoeg. De Fokker 27 kan bijvoorbeeld pro bleemloos landen. Als je gaat ver harden en je gebruikt een simpele betonplaat, kun je het wel vergeten dat je dit soort toestellen van 23 000 ton kunt ontvangen. En de komst van vliegtuigen als de Fokker bete kenen voor ons de krenten in de pap.' Drainagespuit De afgelopen tijd is al het mogelijke geprobeerd om de wateroverlast te gen te gaan. Zo is de drainagespuit gebruikt om het overtollige water van het veld naar de sloten te transpor teren en zijn overal in het veld ga ten gemaakt. 'Maar tegen dit ex treme neerslaggeweld valt niet op te boksen. Het vliegveld lijkt op som mige plekken wel een meer. We hopen op een aantal weken droog weer. Je moet er toch niet aan den ken dat het in april en mei ook zo veel zal regenen.' wend stil. ledereen ki/kt op tafel ligt. Dan zegt ichtjes, vol van de in- Subtiel.Een volgende: ch.' Langzaam komen los en klinkt bewonde- jntzag. De aandacht Is l de meegebrachte foto 's Vlaming, één van de le- Fotokrlng Texel, leder ïposltie van kleuren en itemmig geschoten op je dag in Zevenhulzen, ter ken. Dan vertelt Vla hij er snel bij had moe- \ant de mist die hij foto- trok snel op. Deleden jkring zoeken foto's uit jubileumtentoonstelling lag om 16.00 uur In te banke' aan de ifs wordt geopend. ituk worden de foto's be- ecommentarieerd. leder zijn of haar foto's tot ekomen, welk materiaal |en hoe er soms ook mee lenteerd. Het is boeiend in, maar vooral ook heel om te zien hoe met ver camera's en technieken effecten tot stand zijn |De leden gebruiken hun in op allerlei manieren, elkaar erover en geven iên. Doka jaar komen foto- 5 van Texel bij elkaar. Het j een uitwisseling van er- lussen Co Koomen en Ie en nog enkele anderen. Iken was toentertijd erg Irbehouden aan een elite- ar door samen een don- J Ie gebruiken werd foto- I afdrukken betaalbaarder. lUlo kwam een mogelijk- \ka (donkere kamer) in te Ir het ontwikkelen en af- an zwad-wit- en kleurenfo- een goed jaar voor de Meer inkomsten ot en minder uitgaven en hebben een positief opgeleverd van maar miljoen, zo blijkt uit de iota. Nog niet zo lang gen de bestuurders nog laag om te protesteren ingen op de gelden die de gemeentekas stort, protest lijkt nu geen er. Meevallers zorgen de gemeente er ook de jaren naar verwachting bij zit. |ne Uitkering van het Rijk viel ruim zevenenhalve [uit dan verwacht en ook de uit leningen en leges voor inningen spekten de lias flink. Een zorgen- Ide uilgaven in het kader 1 Voorzieningen Gehandi- t waren vier ton hoger dan jen zullen zonder tegen maatregelen ook dit jaar het budget met vijf ton overschrijden. Met name het vervoer van gehandicapten kost veel meer dan gedacht. De 'winst' over 1998 wil het college gebruiken om de verwachte tekorten over 1999 te dekken. Het gaat daar bij om een bedrag van ruim drie ton. Verder willen b en w 935.000,- over hevelen naar het egalisatie-fonds voor de Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ), zodat de stand daar van weer op nul komt. De herwaar dering van de Texelse woningen en bedrijven ten behoeve van de heffing van de OZB-belasting, heeft in 1997 en 1998 veel geld gekost, met name door de hoge personeelslasten. Ook de afwikkeling van de tegen de aan slagen ingediende bezwaarschriften zal worden begonnen itaureren van tuinwallen Westerweg, Laanweg, Kogerweg en Burger- lat om 2524 meter waar- (50.000,- nodig is. Dat uit een extra krediet van cie. EKijke opknapbeurt is het een voorstel van Dick Texels Belang die het dat extra tuinwallen wor- aureerd buiten de gebie- >or de bestaande verorde- de tuinwallen geldt. Wel 'eten gaan om karakteris- vallen langs belangrijke routes door mooie land- Rekening houdende met ij treeft de gemeente een W tie en een keus gemaakt, raat met de eigenaren, die d waren mee te werken. ln9 is dat na de opknap- 1 deze eigenaren een scontract wordt afgeslo- e ervoor zorgen dat de loede conditie blijven krij- trjks een bijdrage. Voor het J wei zal aan Tatenhove om f frden gevraagd. Bij de I beginnen de werkzaam- hadat is vastgesteld hoe '°rdl van het fietspad dat nam veel arbeidsuren in beslag. Voor de kosten wordt geput uit het egalisatiefonds, maar daarin was te weinig geld gestort Na aftrek van genoemde bedragen resteert van het rekeningresultaat over 1998 nog ƒ665.000,-. Een mee valler van 590.000 bij de Algemene Uitkering voor 1999 zorgt ervoor dat de gemeente dit jaar nog de lieve somma van ruim ƒ1,25 miljoen vrij te besteden heeft. Toekomst Ook in de komende drie jaren is deze meevaller van bijna zes ton uit Den Haag te verwachten. Het is een nieuwe definitie van het begrip 'wo ning' die Texel bepaald geen wind eieren legt. Gemeenten krijgen per geregistreerde woning jaarlijks een bedrag op hun rekening gestort. Door ook de recreatiewoningen mee te tellen, steeg het aantal Texelse wo ningen en daarmee de Algemene Uitkering flink. Oude Philipstopman Jan Timmer komt naar Texel om de onderne mers van het eiland te doordrin gen van de mogelijk ernstige ge volgen van het millennium probleem. Op 20 april spreekt de voorzitter van het landelijke Millenniumplatform de Texelse ondernemers in De Lindeboom toe. Timmer komt op uitnodiging van de gezamenlijke Texelse banken en softwareleverancier Stark Texel BV, die de handen ineen hebben gesla gen omdat zij vinden dat de Texelse ondernemers onvoldoende 'millenniumbewust' zijn. 'Het leeft niet onder de Texelaars. Dat merken wij aan de reacties van onze klan ten', aldus directeur W.BIeijerveld van de Texelse ABN AMRO-bank. 'Men denkt dat het probleem nog ver weg is, of dat het allemaal wel mee zal vallen. Maar de gevolgen kunnen ernstig zijn. Denk maar eens aan de reserveringssystemen voor logies- verstrekkers, of aan kassa systemen, die het volledig kunnen laten afweten.' Stark-directeur W.Ploeg is bang dat als te lang wordt gewacht, ledereen tegelijk om hulp gaat vragen, waar door automatiseerders en software leveranciers de vraag niet aankun nen Ploeg schat dat gemiddeld slechts vijftien procent van het mid den- en kleinbedrijf millennium bestendig is. 'Niemand weet wat er precies gaat gebeuren, maar het is goed te weten wat er kan gebeuren. Zeker nu de afhankelijkheid van computers en chips door de automa tisering enorm is gegroeid.' Het is met de bedoeling om de on dernemers tijdens de voorlichtings avond angst in te boezemen. Het gaat om praktische voorlichting, gericht op de kleinere, Texelse be drijven. Als het goed is kunnen die vervolgens zelf hun risico's inschat ten en weten waar zij met eventuele problemen kunnen aankloppen. Naast Timmer spreekt een mede- werkerker van Stark Texel BV. Een verzekeringsdeskundige van de ABN AMRO zal ingaan op de aansprakelijkheids-aspecten van het millenniumprobleem. De avond begint om 19.00 uur en de presen tatie is in handen van Noortje Roll. Als de voorspelde tekorten en de voorgenomen eigen budgetten voor de dorpscommissies erop in minde ring worden gebracht, blijft er van de meevaller tot en met 2003 nog jaar lijks ƒ167.000,- over voor nieuwe plannen. Theater-restaurant Klif 12 presen teert op 11 april het programma voor het theaterseizoen '99. Ook start de kaartverkoop voor alle voorstellin gen die in Klif 12 zullen plaatsvinden. De presentatie begint om 16.00 uur en wordt afgesloten met een optre den van de Big Band Texel. Op het podium van Klif 12 worden in de komende maanden de volgende ar tiesten verwacht: Richard Groenen dijk, Vliegende Panters, Crème Fraiche, Clous van Mechelen, Hes ter Macrander, Tim van der Sluis, Mylene d'Anjou, Arie Silvester, Arthur Umbgrove, Heieen Suiker, Sebastian Fuhrmann, Astrid van Helden, Patrick Stoof Jacq.Kerkhof, Onno Innemee, Jan Rot, Henk van Ulsen, Job Schuring en Rutger Laan, Jeroen van Merwijk en Bavo Galema, Piranha, Ernst van der Pasch, No Place for Jennifer, Niet Schieten en Bert Schuiling. Op 30 september geeft Youp van 't Hek een try-out van zijn Oudejaarsconférence '99. Voor deze voorstelling zijn de 'Vrienden van Klif 12' reeds in de gelegenheid ge steld kaarten te reserveren Mocht blijken dat er meer kaarten voor deze voorstelling zijn besteld dan beschikbaar dan zal op 11 april een loting plaatsvinden. Vanwege de hoge grondwaterstand wordt de Doe- en Kijkdag van het jarige Staatsbosbeheer maandag niet op speelweide het Lange Stuk gehouden, maar op het sportveld van kampeerterrein het Woutershok aan de Rozendijk. Aangezien beide lokaties op korte afstand van elkaar liggen, heeft dat organisatorisch weinig gevolgen. De milieukwestie waarin de ge meente verwikkeld raakte is wereld nieuws geworden. Officier van Jus titie Groenhuis vond de zaak dermate interessant dat hij het ver slag daarvan in de Texelse Courant op zijn eigen internetsite zette. Het adres is: http://home.wxs.nl/~greenhou. een 'druppel'. Bij de discussie hier over werd ook vastgesteld dat een boom in de tuin van de familie Rijk het uitzicht belemmert. De familie zal worden gevraagd de boom te kap pen. De maatregelen hebben niets te maken met het noodlottige ongeval dat hier heeft plaatsgevonden omdat dit werd veroorzaakt door een sa menloop van andere omstandighe den. to's. Vanaf die tijd werd er druk sa men gewerkt, zo drukten zij eens een levensgrote foto af van één meter bij één meter vijftig. Het was een hele toer: het apparaat werd op een stoel gezet, de film belicht en het fotopapier met een spons met fixeer ingewreven In die tijd werd op de fotokringavonden veel over de techniek van het fotograferen ge sproken: over diafragma's, sluiter tijden en vreemde grafische materi alen. Ook ging de club 's zondags morgens met de camera op pad om van een onderwerp foto's te maken. 'Hoewel we allemaal hetzelfde foto grafeerden, kwamen er toch heel verschillende foto's uit en dat was nou net zo leuk vertelt Gerard Witte, die van 1982 tot 1996 secre taris van de kring is geweest. Nel Rentenaar uit Oosterend was ook vanaf de oprichting van de groep tot vorig jaar zo'n actief lid. Helaas is deze tachtigjarige dame niet meer in staat de kring bij te wonen. Wel fo tografeert zij nog en drukt ook zelf af. Spannend Foto's maken is een spannende bezigheid. Na spoelen en ontwikke len gaan de negatieven onder het vergrotingsapparaat. In de donkere kamer wordt het oranjerode licht aangedaan. Dan komt een magisch moment: het papier gaat in de baden. Op een geheel wit papier komt lang zaam een beeld te voorschijn. Eerst nog raadselachtig, tinten in licht- en donkergrijs, maar al snel zijn er vlakken en lijnen te herkennen en komt er een heuse foto te voor schijn. Het is een fascinerend schouwspel. Het is dan ook geen wonder dat de eerste fotografen als goochelaars en tovenaars werden beschouwd. Het afdrukken van kleurenfoto's ge beurt nu voornamelijk in de centra les. Maar er zijn nog steeds foto kringleden die zich wagen aan de ingewikkelde chemische processen van het kleurontwikkelen en -afdruk ken. 'Maar', zegt Gerad Witte, 'zwart-wit-fotografen zijn de echte fotografen. Zwart-wit fotograferen leer je, door het steeds weer te doen, door veel te fotograferen. Eerst kijk je door een zoeker hoe een plaatje zal worden Maar als je het veel doet zie je ook zomaar een foto. Kleuren leer je zien als grijstinten; zo leer je er rekening mee te houden dat licht groen en lichtblauw allebei hetzelfde grijs worden op de foto." Polaroid Op de fototentoonstelling is een bonte verscheidenheid aan fotowerk te zien; van ouderwets zwart-wit tot werk uit polaroidcamera's en compu ters. Allerlei denkbare materialen en technieken komen er bij te pas en voor sommige mensen kan het niet gek genoeg. Was er voorheen nog wel eens een onderwerp waarvan ieder die maand foto's maakte, nu komen de leden meer met eigen ideeèn naar voren. Onderwerpen uit de natuur lenen zich bijvoorbeeld goed voor het maken van prachtige foto's. Door te vergroten komt een voorwerp haarscherp op de voor grond dat kan tegen een wazige ach tergrond hele bijzondere plaatjes opleveren. 'Door herhaaldelijk naar andermans werken te kijken zie je een ontwikkeling in zijjn of haar werk Dat inspireert je om zelf ook zó te kijken, zodat je in je eigen werk ook een lijn gaat zien', vertelt een jonge fotografe. De club doet ook nog andere din gen. Zo gaan ze regelmatig met el kaar op stap om foto-exposities en fotomanifestaties bekijken. Ook vindt er weieens een uitwisseling plaats met een andere fotokring uit het land Een tegenbezoek aan de "Fotokring Nieuwe Niedorp" staat op stapel. De vereniging is lid van de landelijke fotobond en daardoor in de gelegenheid van de bond foto's te lenen, om te bekijken. Een enkele Het ijzeren toegangshek van de algemene begraafplaats in Den Burg ziet er weer uit als nieuw. Omdat het danig door de tand des tijd was aangetast werd het door gemeentewerken onder handen genomen, waarbij het meeste matenaal werd vervan gen Het oorspronkelijk witte hek is nu in 'heraldische'kleuren ge schilderd: twee kleuren groen en 'ossebloed'. Ook de betonnen fundering werd vervangen (Foto Harry öe Graaf) Leden van Fotokring Texel bekijken de resultaten van hun hobby. n >-:?■ aocwj keer doet eens iemand mee aan een landelijke fotowedstrijd. De fotokring heeft bovendien een uitgebreide bi bliotheek met fotoboeken en -bla den. De reden om zich (kunstzinnig) uit te drukken in de fotografie is voor ieder anders. 'Met fotograferen is het inhaken op de werkelijkheid', al dus een lid. Een van de dierbaarste leden van de fotokring was dokter Barnard. De leden van de fotokring missen hem erg. Barnard zei nooit veel, maar wat hij zei was precies genoeg. 'Ik vond het altijd belangrijk om aan hem mijn foto's te laten zien', zegt een van de leden. 'Hij had een uitermate bescheiden visie over zijn eigen werk. Om zijn eigen foto's moest je vaak vragen, anders ging hij met z'n foto's weer naar huis, zonder ze te laten zien. Zijn foto's waren foto's met gevoel, het beeld was daar on dergeschikt aan. Een bekende uit spraak van hem was: 'Mijn mooiste foto zit nog in mijn camera.' Het werk dat de nieuwe groep meest jonge enthousiaste leden straks in Tussen de banken" gaat tonen zal heel anders zijn dan het werk van de eerste fotografen van de foto kring, 20 jaar geleden, maar wel zeer de moeite van het bekijken waard. De openingstijden zijn maandag, dinsdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 10.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur De expositie duurt tot 22 april. Corrie Boon

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 11