Cjrom ^wartsjexeh in het harL, Momberg zet haven )udeschild op z'n kop gunnen Texel |20 extra huizen ih Vervoer Teso blijft nog tien jaar flink groeien 'Hier loop je echt in spoor van Thijsse' BONNE Meer gezelligheid en opwaardering' 3 ■°f Prognoses nopen tot waakzaamheid mechanisatie b.v. TEX^SE jfJCOpL\i\T TEXELSE'^COURANT Gert Coevert beste Texelse biertapper 2 Maritiem museum toont oude prenten 2 Polder Het Noorden strijdt voor meierblis 5 Zestig van Texel 9 Fotokring heeft eigen werkelijkheid 5 Vrouw breekt pols Automobilisten rijden behoedzaam Inbraak in kantoor L&R C) aannemingsbedrijf s TATENHOVE BV T.A.G. Computers Tm m c e m f ruim Eureka V'*?"*?' meerite: 'Nog lang niet genoeg' Automobilist had bier gedronken 1orszel I Paasbest Zandkuil weer insectenparadijs Nieuw gezicht bij Texelse Courant BASSIN OMBOUWEN' VOOR KÓTTERVLOOT C HAVEN II s°om HAVEN I JACHTHAVEN INSTALLATIEBEDRIJF DE GRAAF NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. VRIJDAG 2 APRIL 1999 |CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11370 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv )aan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG YEMENTSPRUS f58,60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) <WTUjimii k bd kirt. VERDER TVIummo- IN DIT Een 35-jarige vrouw uit Den Burg heeft woensdag haar rechterpols gebroken. Dat gebeurde op het fiets pad langs de Schilderweg, toen zij al fietsend in aanraking kwam met haar dochtertje, dat naast haar reed. Beiden kwamen ten val. Het meisje mankeerde niets De schrik zit er kennelijk goed in bij automobilisten die over de Hallerweg rijden. De politie constateerde maan dag tijdens een snelheidscontrole dat van de 477 geregistreerde voertuigen er slechts negen te hard reden. De snelste van hen reed 81 kilometer per uur, waar 50 is toegestaan. De chauffeur in kwestie kan een boete van ƒ130,- tegemoet zien. Zaterdag avond belandde er een auto onder steboven in de sloot. De berm van de Hallerweg, die wegens de aanleg van de rotonde in Den Burg drukker wordt bereden dan anders, zit vol gaten. Onbekenden hebben vannacht inge broken in het kantoor van uitgeverij en drukkerij Langeveld de Rooy aan de Spinbaan. De inbraak werd ontdekt door directeur Henk van Wijk. De daders hadden met de koevoet het raam geforceerd en vervolgens de kluis gekraakt. De inbrekers zijn er met een onbekend geldbedrag van door gegaan. De politie heeft de zaak in onderzoek. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: :eekotters die afmeren in vissershaven aangepaste iterbassin, verplaatsing van en pleziervaarders die hun ijes vastleggen in de hui- eroepshaven. Het zijn on- en uit de toekomstvisie op sershaven van projectont- aar Eddie Momberg. 'Door wijzigingen doen zich op- mogelijkheden voor waar- e toeristische industrie in child zijn voordeel kan 'Kanttekeningen bij de uit breiding van de haven van Oude- schild' speelt de ontwikkelaar in op de actualiteit. De capaciteit van de haven is te klem, terwijl onderzoeks bureau Frederic Harris in opdracht van de gemeente een plan heeft gemaakt voor de haven. Daarin ko men een aantal problemen aan de orde: tekort aan ligplaatsen voor de pleziervaart en de bruine vloot, het ruimtegebrek tijdens de bieten campagne en voor onderhoud en reparatie van kotters. Verkeersdrukte, parkeerdrukte en uitbreiding van nevenactiviteiten als fietsenverhuur en kinderspelen en de ite plannen voor woning- ip Texel heeft extra woon- ite opgeleverd. Het provincie- (~Ar besloot dinsdag het M tot 2005 120 extra huizen te kennen. Dat is echter lang Jtt genoeg om in het tekort te Men, aldus de gemeente, die i eid over het eiland 135 ver- nde bouwlokaties heeft, ior 477 woningen. Daar zal t bij Wijven: in het raadhuis nagedacht over een fase voor De Mars. luit om Texel tien procent van extra voor de noordkop ge woningen toe te kennen was iheidscadeautje van de ver- de gedeputeerde Tielrooy. and komt er relatief goed ïmdat de zeven plattelands- iten uit het gewest er samen gen te verdelen. De andere iten hadden graag gezien dat samen met Wieringen, met genoegen had genomen, ethouder Schilling kon zich den in de verdeling die de irogen stond. Schilling hield zijn toezegging aan de raad tot het uiterste in te span- woningen naar Texel te ha- houding wordt de Texelse loor de andere noordkop- ten overigens niet in dank «en. Doordat de gemeenten het met el kaar niet eens konden worden, hak ten GS zelf de knoop maar door. Het tekort aan huizen, zoals uit onder zoek is gebleken, en de 'harde woningcapaciteit' werkten in het voordeel van Texel. Grijze vlekken 120 woningen tot 2005 lijkt héél wat, maar het zijn er nog veel tekort om de al bestaande plannen mee in te vullen. Volgens de gemeente be staan er voor 477 huizen concrete uitwerkingen, een deel is nog theo rie, maar op andere lokaties zijn ze al uitvoerbaar. Alleen al in Den Burg zijn 65 invulgebieden. Genoemd worden o.a. de omvorming van Sint Jan, Starkenburgh en Den Burg West. Ook in de buitendorpen be staan diverse grijze vlekken. Een vierde fase van De Mars, die aansluit op de binnen afzienbare tijd te voltooien derde fase, is volgens de gemeente, naast woningbouw in Den Burg Noordwest, een volgende stap. In het streekplan is de oostkant van de Texelse residentie als groei- gebied gemarkeerd. plannen voor 'Ter Reede van Texel'. De decentrale ligging van de jacht haven ziet Momberg als een ander nadeel. Bassin Het afmeren van pleziervaartuigen in het huidige bassin keurt Momberg af. 'Verplaats de hele passantenhaven naar een deel van de noorderhaven en naar de visserijkade. Dat is goed voor de omzet van de jachthaven, de horeca op de haven en de mid denstand in Oudeschild. 'Men schreeuwt om een stuk gezelligheid en opwaardering van de totale ha ven.' Zijn voorstel om de kottervissers naar het bassin te verplaatsen en het CIV daar in de buurt te vestigen, voorkomt dat de vissers overlast hebben van de recreanten 'Maak de haven zo groot dat ook het dok van Hans Boom daar een vaste plaats kan krijgen en de bietenjongens er hun gang kunnen gaan.' Ook de asfaltcentrale wil hij naar dit nieuwe havenbekken verplaatsen. De bruine vloot, andere grote zeilschepen en de randplaatsen kunnen wat Mom berg betreft in grote lijnen op hun plek blijven. De Geschiedenis Zijn plan gaat verder: herstel van de Lees verder pagina 5 De bestuurder van een bestelwagen die op de kruising van de Rozendijk met de Smitsweg maandagmiddag betrokken was bij een aanrijding met een bromfietser, verkeerde onder invloed. Dat bleek nadat beiden een blaastest hadden afgenomen. De automobilist, een 55-jarige man uit Den Hoorn, had volgens de adem analyse ruim anderhalf keer de toe gestane hoeveelheid alcoholhou dende drank genuttigd. Volgens hemzelf had hij ongeveer zes glazen bier gedronken Hij kreeg een rij verbod en een proces-verbaal. Zijn 17-jarige dorpsgenoot ging vrijuit. Bij de botsing ontstond alleen blik schade. Eddy Momberg heeft grote plannen met de haven van Oudeschild. Paniek is overbodig, maar om te voorkomen dat auto's op piek- dagen langer dan vier uur moeten wachten voor de boot, zullen ge meente, logiesverstrekkers en Teso stevig aan de weg moeten timmeren. Vooral het instellen van meer wisseldagen kan daar bij een belangrijke rol spelen. Een serieus pleidooi voor bijvoor beeld een nieuwe haven op het Balgzand is niet nodig. Dat con cludeert Teso op basis van nieuwe vervoersprognoses voor de periode 1997-2018. Volgens de verwachtingen van onderzoeksbureau DTV Consultants blijft het vervoersaanbod de ko mende jaren nog sterk groeien. In het meest waarschijnlijke (midden-)sce- nario bedraagt de toename tot 2008 zo'n 17 procent. Daarna stabiliseert het aanbod zich. Mocht het maxi mum-scenario bewaarheid worden, dan wordt het nog drukker. In dat geval is de groei maar liefst 29 pro cent tot 2008 en 32 procent tot 2018. Omgerekend naar PAE's (standaardmaat van een personen auto) groeit het vervoer van 950.000 nu naar 1.112.800 in 2018 en moge lijk zelfs naar 1 256.800. Het aantal personen stijgt waarschijnlijk van 3 miljoen naar 3,5 miljoen of zelfs naar 3.95 miljoen. Slaapplaatsen Bij het opstellen van de prognoses is DTV ervan uitgegaan dat het be leid ten aanzien van de toeristische slaapplaatsen met verandert. Er wordt verondersteld dat er nu 45.000 bedden zijn en dat er dus ten hoog ste nog 2000 bij komen Met deze cijfers in de hand hebben de onderzoekers berekend dat auto mobilisten in de toekomst 56 dagen per jaar langer dan een uur moeten wachten om over te kunnen. Op 27 dagen zouden de wachttijden het anderhalf uur kunnen overschrijden. En op 5 dagen zou het kunnen voor komen dat iemand zelfs meer dan 4 uur moet wachten. IJzeren Gordijn De cijfers wijken behoorlijk af van wat bij een onderzoek in 1994 door hetzelfde onderzoeksbureau werd voorspeld. In de eerste jaren bleek de voorspelling redelijk overeen te komen met de werkelijkheid. Sinds 1996 steeg het aanbod echter flink, zelfs meer dan in het toen opge stelde maximum-scenario werd voor speld. Daarvoor zijn tal van mogelijke oor zaken aan te wijzen Duidelijk is in ieder geval dat beduidend méér Duit sers dan verwacht hun vakantie op Texel blijven vieren. Bij het vorige Lees verder pagina 5 fepensioneerde ambtenaar i Hoorn heeft zijn tuin het Sar op z'n paasbest. Al het oogt onberispelijk en is Jftvoord gerangschikt. Het ligt erbij zoals u het fs uit de folders kent haar- [P gemaaid en strak in het Het nagelschaartje komt 1 Ie pas. Hij drilt de grass- 1 en spreekt ze vermanend Trdnung muss seint Het fok anders. Op een flinke tworp afstand boert een ferop geheel eigen wijze. Bij j's het een gezellige bende, georganiseerde chaos, achter absoluut een geniaal |sfeeM Zo geniaal dat de Texelaars menen dat hij z'n moet opruimen, omdat lelijk afsteekt tegen het nder kerkje Op slechts kilometer van hier worden Balkan mensen wreed van Len haard verdreven. Hun lemen over orde en netheid 'an een geheel andere orde zeuren wij dan over feest. Horszei Er zijn maar weinig plekken waar je zó in de voetsporen van Thijsse kan treden. Dit natuurgebied is werkelijk een juweeltje in het omringende agrarische land schap. Entymoloog (insecten- deskundige) Ben Brugge steekt z'n lof over de inrichting van insectenreservaat De Zandkuil niet onder stoelen of banken. Sa men met opzichter Kees Boot onthulde hij dinsdag informatiepaneel. het Het reservaat bij het Doolhof op de Hogeberg ligt er volgens Brugge weer bij zoals Jac. P. Thijsse het ooit beschreven heeft. Hiervoor heeft aannemer Tatenhove in opdracht van eigenaar Natuurmonumenten een flink aantal bomen gekapt en het nodige grondverzet gepleegd. De opzet om omstandigheden te schep pen waarin de graafwespen en -bijen goed gedijen, is volgens Brugge volledig geslaagd 'Als de zon er op staat kan het beneden in de kuil zó warm worden, dat je met een rood hoofd naar boven moet om af te koelen. Daar houden graafbijen van Het ijzerhoudende keileem dat door het graafwerk tevoorschijn is geko men, is volgens de insectenkenner een uitstekende broedplaats voor de insecten. Terug is ook de poel die er vroeger is geweest. 'De kans is groot dat de kruipwilg daar weer gaat ge dijen Bijen zitten daar graag op.' De tamelijk unieke omstandigheden in de Zandkuil zijn er volgens Brugge de oorzaak van dat insectensoorten die in de rest van Nederland vrijwel zijn verdwenen, in de Zandkuil nog steeds voorkomen. In totaal huizen er zo'n veertig ver schillende soorten wespen en bijen in het enige echte insectenreservaat in Nederland. Bossiesdag Belangstellenden kunnen het insectenleven in de Zandkuil binnen kort van dichtbij bekijken Voor het eerst zullen er excursies in het ge bied worden gehouden. Dat zal on der andere zijn op derde Pinksterdag (25mei), waarop vroeger traditioneel Bossiesdag werd gevierd Moeders gingen met hun kinderen naar het bos op de Hogeberg om er spelletjes te doen. In die vorm zal dit vermaak in de Zandkuil niet terugkeren, maar met een excursie is deze folkore weer deels hersteld. Genodigden bij de onthulling van het paneel, kregen op de regenrijke dinsdag onder lei ding van Brugge alvast een voor proefje van de Bossiesdag-excursie, Natuur opert stellen Het is een initiatief dat van harte wordt toegejuicht door eigenaar Natuurmonumenten, die van plan is nog meer terreinen open te stellen voor publiek. Dat zei J. van Rijn, inspecteur van Natuurmonumenten in Noordholland en Utrecht Bedoe ling is om, eventueel in samenwer king met EcoMare, daar waar het kan belangstellenden rond te leiden. 'We willen open en toegankelijk zijn, ook op TexelVan Rijn doelde met alleen op reservaten, maar ook op landerijen waarop natuurbeheer wordt toegepast Hij pleitte ervoor om in samenwerking met de Vereniging voor Agrarisch Natuurbeheer en de toeristische sector natuur- arrangementen te houden. Ook vond hij dat er meer routes moeten komen langs de natuurreservaten. Insectenkenner en initiatiefnemer Ben Brugge bij het zojuist onthulde paneel bij de Zandkuil. (Foto Gerand Timmerman) Bart Bosch is gisteren toegetreden tot het redactieteam van de Texelse Courant. Voor velen is Bosch een bekend gezicht. Als eilandjournalist was hij sinds 1995 actief voor Kabel krant Texel. Toen er bij de TC een plaatsje vrij kwam greep hij de mo gelijkheid aan om zich journalistiek verder te ontplooien Bosch (34) werd geboren in Enschede, doorliep als middelbare scholier het VWO, behaalde het doctoraaldiploma Nederlands recht en was reisleider in Egypte waarna hij zich tot journalist ontwikkelde. Naast zijn werk voor Kabelkrant Texel reed hij over het eiland als taxichauffeur en verleende hij op freelance basis juridische diensten. Net als de overige redacteuren van de Texelse Courant (Joop Rommets, Harry de Graaf en Gerard Timmer man) gaat Bosch met blocnote en camera op pad om het eilandnieuws te verslaan De redactie op War moesstraat 45 is bereikbaar onder telefoonnummer 362 620 en fax 323 000.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1