ctie voor behoud leierblis Stuifweg Plan heemtuin in Oosterend iermaaiers en de onomische eenheid Via de post stemmen over waterschappen car woon Holland—Duitschland. Nieuwe boot. Laat ow bouwwerken BIOSCOOP. Vervoer Teso TEXELSE COURANT Controle 10/ Lammetjestocht Gutker en Jimmink kandidaat US L. SOK, Architect te Helder. Adverteren doel verknopen. Bal la Spoedvergadering. Alle melkleveranciers voor den Burg worden dringend verzocht heden, Zaterdag avond, om 8 uur ter bespre king melkprijs in het café den Burg samen te komen. Laat uw kousen aanbreien ook de allerfijnste casimire EKN BAK Eli. Edtson en Colombia Bratonela Geen paniek Categorieën Fusie water schappen hét discussiepunt HE-HE DOT WPS EEN GIL.OOK 1S OL IS HET GEEN MEI PRS QPRH\ r m DE CIV PLUS HUH L00D6 VEROWUNEN ZO DOT DOOR STRRKS EEN PROCHTIG HOTEL KOM VERSCHENEN _>c_ DE KOTTERS WORDEN VERBRHMEI1 NRflR MET EN DRRRVOOR 1M PIRRT& KOMEN ER) PBRELWITTE- PEPERDURE BOCHTEN "IDE WOVEN IN J Tegen de toffe domes Mét HON WONKEL VL0T.2E& IK tl IET METEEN "ZEG OP-&E-ROT NEE WO LEGGEN HET KRRKKEM1KERIG GEV0L. GEWOON EEN P>OOS3E TOP DE WRLy Het ei van Columbus Haven Oudeschild Samenwerking ik zeggen wou... Koogerslag Koger tennisclub wordt opgeheven VRIJDAG 2 APRIL 1999 ndiging van de petitie door Frans Vlaming aan burgemeester Geldorp (Foto Ruud Nooy) jners van polder Het Noorden mstreken zijn bang dat de blis, die al honderd jaar op uifweg wordt gehouden, dit liet kan worden ontstoken. >ns hen overhandigde Frans ing dinsdag een petitie ver- d met 245 handtekeningen lurgemeester Geldorp. neierblis is zo ongeveer het evenement dat wij gezamen- sren bij ons in Het Noorden, we als organisatie de vergun- lanvroegen bij de gemeente, ons verteld dat we nog even en wachten tot na 1 april. Het iel zeker of de meierblis op Ie plek als altijd mocht worden iden', aldus Vlaming. Vorig jaar ie een bewoner uit de buurt de overlast die de meierblis laakte Vlaming vermoedde ize klacht een rol speelde in het met toestaan door de ge- van het traditionele vuur op tffirreinaan de Stuifweg. Vlaming: jtfetst willen we de meierblis weer izelfde plek, maar we staan voor een goede alternatieve in onze buurt. Ook de bewo- «t Oost hebben getekend, want s geen meierblis meer.' de aanbieding van de hand- ■jjjigenzei mevrouw Geldorp dat Sja ventuele klacht bij haar niet was. Wel maakte zij duide- de controle van alle lissen op Texel aangescherpt rden. Mevrouw Geldorp: 'In fr de kop Ontevredenheid on- de wiermaaiers' deed de :he Courant van zaterdag 4 1925 verslag van de bijzon vergadering van de DETV: irende den iaatsten lijd 'die groole onlevredeneid 'de menseden welke hoofdza- met hel ophalen en drogen zeegras in hun onderhoud 'en voorzien.' Wat was name- it geval? 'De steenglooiing der 1 beheer bij 30 Gemeenschap je Polders wordt niet publiek leht, wat toch niet meer dan en recht zou zijn. om zeeg- I de zee op te halen, doch dijk is onderhands verpacht ie firma Gelder.' Dit betekende en eventuele pachter zich bij firma moest melden, maar dat »ens aan die firma moest le- 'Maar nu komt de werkelijke wstand, want waar de prijs ieegras in de vrije handel on er zes gulden bedraagt krijgt biGelder drie gulden.' Spre- Boon voegt daar verder aan Qf '3' de dijkgraaf der Gem Pol- mzufce toestanden in de hand ls den schande.' Alle aanwe- geven zich staande de ver- r,n9 op als lid van de DETV, men als vereeniging meer kan ten dan als enkeling' en er besloten een telegram aan de J Ie zenden en een schrijven tal be,rol<l<en minister. Verder contact gezocht met Gede- 31 ir<?e S,a,en en de diverse po- leiders en 'ook zal aan de eente worden verzocht om 3"naesiebetuiging ir vraagt de redactie van de scne Courant zich af of Texel economische eenheid be- r"d ten worden. 'Zoo op 't eer- Wicht zou men zeggen: na- Texel een ekonomtsche 'id. Bijvoorbeeld: bijna zonder dring komen de handelswa- Uudeschild in de haven aan. 'rden ol daar in pakhuizen op- Pn'01 naar een opslagplaats te den Burg vervoerd. Het rechtstreeksch telefoonverkeer tusschen pakhuis-haven en kan toor-den Burg is voor een tweetal firma's zelfs van zoodanig belang dat zij er niet tegen opgezien heb ben tegen betaling van ruim f100 per jaar. eigen telefoonlijnen van Oudeschild naar Den Burg te laten aanleggen, wat dus wil zeggen dat telefoonverbindingen niet over het hulppostkantoor, met deszelfs beperkte uren van openstelling be hoeven te loopen.' Want daar ging het uiteindelijk om. Ce Ptpmea-e Texelsche Middenstandsvereeniging had al tweemaal aan het Hoofdbestuur der Posterijen gevraagd om op Texel een slreeknet te vestigen om 'vrij onderling telefoneeren over heel Texel' te bevorderen Beide keren kreeg men nul op het rekest, om- cö Texel niet als economische eenheid werd beschouwd. De Texelsche Courant voegt hier als opmerking aan toe: 'Er waren destijds (eind 1922) een 50-tal telefoonaansluitingen: nu zijn het er, ondanks dat men er op de dor pen thans zoo goed als niets aan heeft, reeds 75.' De redactie ver wacht dat met de komst van een streeknet de groei van het aantal aansluitingen wel eens drastisch zou kunnen toenemen. JEïot«l Tox«l. Zondag half drie drcuidlooM verelftu «Ier voetbal wed*l rijd ENTREE VRIJ. Het Bestuur van T. E. S. O. wenscht be treffende den naam van het nieuwe schip het oordeel van aandeelhouders te vernemen. Tot 1 JUNI a. s. bestaat voor hen ge legenheid, bij onderteekende briefjes, aan de Directie een geschikten naam kenbaar te maken. De Directeur. feite gaat het hier om een gedoog beleid door de officier van justitie Alleen onder strikte voorwaarden mogen de traditionele vuren worden ontstoken. Het betreft met name de veiligheidsvoorzieningen en het vol doen aan de geldende milieu voorschriften. De politie zal de ko mende weken de in aanbouw zijnde meierblissen regelmatig controleren.' De veiligheid is volgens Vlaming gegarandeerd. 'We leggen brandgan gen aan door het riet en zorgen er voor dat er voldoende brandblussers zijn. Het gaat ons erom dat jong en oud tot in lengte van jaren kan blij ven genieten van het typische Texelse volksfeest.' De petitie zal in de eerstvolgende vergadering van b en w worden behandeld Wandelsportvereniging 'Het Gouden Boltje' organiseert Tweede Paasdag een lammetjestocht. Er kunnen ver schillende afstanden worden gelo pen: 5, 10, 15, 20 en 40 kilometer. Voor deze tocht is een speciaal aan denken ontworpen. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ6,-, zonder aandenken ƒ3,50. Leden van 'Het Gouden Boltje' krijgen een korting van 1,50. Er wordt gestart vanuit de kantine van het voormalige L.B O.-gebouw aan de Emmalaan in Den Burg. De starttijden zijn: 40 km van 9.00 tot 10.00 uur; 25 km van 9.00 tot 11.00 uur; 5, 10 en 15 km van 9.00 tot 14.00 uur. Het startbureau sluit om 18.00 uur of na binnenkomst van de laatste deelnemer Alle huishoudens krijgen tussen woensdag 7 en 14 april het stem biljet in de bus voor de bestuurs verkiezingen van de water schappen in Hollands Noorderkwartier. Het is de bedoe ling dat de ingevulde biljetten vóór 28 april retour worden ge stuurd. Acht Texelaars hebben zich kandidaat gesteld als be stuurder. Wie belang heeft bij het werk van de waterschappen, moet er ook voor betalen en ontvangt dus een aanslag voor omslagheffing. In ruil hiervoor geniet men zeggenschap. In navol ging van eigenaars van grond en gebouwen en pachters mogen voor het eerst ook ingezetenen (alle huis houdens) hun bestuurders kiezen. Voor Texel zijn zes van de 24 zetels van het waterschap gereserveerd. Het is voor het eerst dat ook de 48 bestuurders bij het Hoogheemraadschap US recht streeks worden gekozen. Tot dusver George Jimmink is de enige Texelaar die zich beschikbaar heeft gesteld voor het bestuur van het hoogheemraadschap voor Uitwaterende Sluizen (US). Wil Texel dus een vertegenwoor diger bij US houden, dan is het van belang dat Jimmink veel stemmen krijgt. Voor de grootste groep ingezetenen (huishou dens) heeft zich niemand kandi daat gesteld. Oud-burgemeester Jaap Gutker heeft dit wel ge daan en hoopt daarom dat veel Texelse ingezetenen hun schrif telijke stem uitbrengen op kan didaat nummer 22, een plek die alfabetisch is bepaald. Gutker zit vanaf 1984 in het bestuur en heeft zich bij voortzetting van deze functie voorgenomen de belangen voor de Texelaars goed te behartigen. 'Doordat ik het eiland een half jaar heb mogen besturen, heb ik het gebied leren en kennen en weet ik waar de problemen liggen riolering in het buitengebied, brak water, ver schillende belangen tussen landbouw en natuur, de verschei denheid, etc. Er is veel geld te verdelen en dan kan een goede bekende in het bestuur prima van pas komen vooraf in teekening brengen en omschrijven, het is uw voordeel. Inlichtingen te allen tijde, zonder ver binding. Daar wegens ziekte de uitvoering van U.d.I. Zondag a.s NIET door kan gaan wordt nog één voorstelling gegeven. Reuzen programma. Entree f0,60. Geen plaatsbespreken. Zondagmiddag 2,30 radio-demonstratie voetbalwedstrijd Holland-Dultschlaad. Machinale Brei-inrichtlng De Toekomst Zuidstraat 15, Helder, (Let op de gele winkel.) JAAP SNOR. TEXEL Mej de Wed. SCHUMAKER alwaar U ook een groote keuze in kousen en sokken kimt vinden. ER BIEDT ZICH AAN Adres te bevragen bureau v. d. blad. £Tg|g* Hedeuavond in 'I Wapen Si*"* v«n Amsterdam ia Oasterend demonstratie met de wereldberoemde tevens nitgsslald met versohillende instrumenten, zooals Orammaphoon's Piaten, Violen, Mandolines, Harmo- nika'a enz. -v-i-i V .r Jaikstiaat 172£ÖAr denBu onderzoek werd nog verondersteld dat de Oostzeekust na de val van het IJzeren Gordijn een serieus alterna tief zou worden. Het toerisme in het voormalige Oost-Duitsland blijkt zich echter vrij langzaam te ontwik kelen. Bij het opstellen van de nieuwste prognoses ging DTV Consultants wat anders te werk. Het belangrijk ste verschil was dat de onderzoe kers niet meer uitgingen van één jaar (1993), maar van een 'samengesteld basisjaar' (1996/'97), waardoor toe vallige afwijkingen als gevolg van bijvoorbeeld uitzonderlijk mooi weer werden uitgesloten De nieuwste cijfers geven geen aan leiding tot paniek, vindt Teso-direc- teur Rob Wortel. Hij pleit wel voor waakzaamheid, 'om Ie voorkomen dat de wachttijden op termijn de kwaliteitsnorm van éen tot maximaal anderhalf uur gaan overschrijden.' Het vervangen van de Molengat door een boot die 'spectaculair groter' is dan de Schulpengaf is geen reëel alternatief, vindt Wortel. 'Daar zijn de opstelterreinen niet op berekend. In Den Helder staan de auto's in drukke tijden nu al tot vóór de loket ten.' Wortel ziet daarom meer in een uit breiding van het aantal wisseldagen. van vrijdag en zaterdag naar de an dere dagen van de week. 'Zonodig wil Teso hieraan meewerken door over te gaan tot tariefdifferentiatie. Daarbij wordt het vervoer op de piek- dagen duurder en op de rustige da gen goedkoper Het stabiliseren van de toeristische bedden op 45 000 kan volgens Wor tel ook bijdragen aan het in de hand houden van de problematiek. Teso, tenslotte, zal een zo groot mogelijke vervanger van de Molengat laten bouwen. 'Maar wél binnen de be staande infrastructuur werden die benoemd De waterschappen hebben voor de verkiezingen vier miljoen gulden uit getrokken. Het grootste deel gaat op aan postzegels. Want voor het eerst is ervoor gekozen de verkiezingen schriftelijk te houden, via de post. Uit praktische overwegingen doen de waterschappen in Noordholland dat samen met US. Het belang van de waterschappen moet niet worden onderschat Hol lands Kroon zorgt ervoor dat het waterpeil in de sloten goed wordt geregeld en dat alle watergangen worden onderhouden. De kwaliteit van het oppervlaktewater wordt be waakt door US, die ook het beheer heeft over de zeedijk en de tweede waterkering. Hollands Kroon en Uitwaterende Sluizen hebben eigen besturen, waan/oor aparte stembiljetten moe ten worden ingevuld Per waterschap wordt een onder scheid gemaakt in de categorieën: ingezetenen (inwoners), gebouwd (eigenaars van onroerende zaken), ongebouwd (grondeigenaren) en pachters De categorie waarvoor men omslagheffing betaalt, is ook degene waarvoor men een afgevaar digde in het bestuur mag kiezen. De Texelse kandidaten voor de ca tegorie ongebouwd van Hollands Kroon zijn Klaas Eelman, George Jimmink, Joke Kuijper-Roeper, Arie Lap en Geert Timmer. Voor de ca tegorie gebouwd staat Wim Gnsnigt, de huidige heemraad, kandidaat. Bij de ingezetenen is Annie Hin-Hin verkiesbaar. De pachters kunnen stemmen op Dick van Heerwaarden Verwacht wordt dat het opkomst percentage aanzienlijk lager zal uit vallen dan de zestig procent van vier jaar geleden. Het stemrecht voor de ingezetenen, de grootste maar waar schijnlijk ook minst geïnteresseerde groep, zal de opkomst naar verwach ting drukken tot hooguit 35 procent De waterschappen zijn nu nog zelf standig, maar er gaan stemmen op om alle waterbeheerders in Noord holland onder één paraplu te bren gen. Belangrijke drijfveer is dat ze elkaar in hun werk steeds vaker te genkomen De discussie hierover is hét onderwerp voor de komende zittingsduur (vier jaar). Dijkgraaf Simon Steltenpool van waterschap Hollands Kroon is niet enthousiast. 'Ik zou liever zelfstandig blijven, dat vergroot de betrokkenheid van de burgers. We distantiëren ons echter niet van de fusie, want dan zetten we onszelf buitenspel. We praten dus mee.' VERVOLG VAN PAGINA 1 fmix i t VERVOLG VAN PAGINA 1 coupure tussen de Heemskerckstraat en de haven, zodat er voetgangers en fietsers tus sendoor kunnen. Oude dijkhuisjes en loodsen langs de kade en een kleine afslag waarin 's zomers vis wordt geveild. En plek voor de on dernemende vrouwen om het be oogde historische vaartuig af te meren, 't Oude Veerhuis ziet Mom- berg als een mooie lokatie om zijn project De Geschiedenis te realise ren. Gezien de uitspraak van de rechter ziet de ontwikkelaar hiervoor in De Koog nog weinig heil. Willem Roeper van 't Oude Veerhuis zou een nieuwe horecavestiging op de plek van de CIV kunnen exploiteren De kosten van de uitbreiding van de haven zijn geraamd op zo'n ƒ12 mil joen en de voorzieningen op de wal zijn ook niet voor de poes. Een deel hiervan kan volgens Momberg door de grondverkoop worden gedekt. De ontwikkelaar zegt onder bepaalde voorwaarden zelf ook zijn nek te willen uitsteken. Hij verwacht dat er een flinke subsidie voor beschikbaar Samenwerking noemt Momberg in deze kwestie een 'must'. 'De onder nemers moeten het toekomstper spectief zien Zo niet, dan is dit een leuk stukje schrijfwerk, maar ook met meer dan dat.' Momberg stuurde zijn stuk aan ver schillende instanties, waaronder de gemeente, die het bij de verder plannenmakerij zegt 'te betrekken'. De raadscommissie voor Economie adviseerde wethouder Schilling on langs 30.000,- te steken in een onderzoek naar de economische en de sociale haalbaarheid van de uit breiding van de haven. Dit is nodig om geldverstrekkers over de streep te trekken Builta vcrattwootdclijUit^ vin de rcóacoc De tennisvereniging De Koogerslag is ontbonden. De vereniging, die zes jaar geleden begon, groeide in die tijd uit tot een gezellige en sociale binding van bewoners van De Koog. Valse beloften, een anti-tennis- houding, kapotte karts en een nut teloos leegstaande hal hebben ge wonnen Erg kwaad kan ik worden over het feit dat ons is beloofd 's winters te kunnen tennissen (zelfs heeft de heer Meeldijk dit in de Texelse Courant van 20 maart 1998 nog beweerd), maar de heer Meeldijk dacht meer te verdienen met karten, terwijl de hal leeg bleef en wij ons heil elders moesten zoeken. Als de heer Meeldijk zich aan zijn woord had gehouden en de zaal leeg gemaakt, hadden wij afgelopen win ter kunnen tennissen. Hij had dan ook nog goed verdiend en wij had den onze vereniging kunnen behou- Tennisvereniging De Koogerslag houdt op te bestaan. Dat hebben de leden vorige week besloten in een speciaal belegde vergadering, nadat veel anderen hun lidmaatschap al hadden opgezegd. Sinds de tennis banen in sporthal 't Stappeland vo: rig jaar waren omgebouwd tol- kartingbaan en Koogerslag haar lo katie verloor, leidde de vereniging^ een zieltogend bestaan. Dé'' tennissers konden nog wel terecht' op de buitenbanen van de sporthal, maar die mogelijkheid bood volgens de leden onvoldoende bestaans recht den. Bijna massaal hebben de leden van Koogerslag hun lidmaatschap opgezegd omdat er geen vooruil- zichten waren in de winter te tennis sen. Zij waren in de zomer van 1998 al zeer ontevreden met de gang va'n zaken op 't Stappeland de hal was permanent gesloten zodat er van faciliteiten en service geen sprake was. Zij willen dan ook mets meer met 't Stappeland te maken hebben. Geen leden geen Koogerslag Met iets meer inzet van de kant van de heer Meeldijk was de ondergang van deze voor De Koog unieke vereniging te voorkomen geweest. Marjan van Aken, De Koog. Een heemtuin op het nu onge bruikte weiland tussen de ijsbaan en de Kotterstraat. Dat is het plan dat een groep enthousiaste Oosterenders de komende jaren hoopt te realiseren. Met de tot standkoming van deze tuin zal de ijsbaan meer'in het dorp' komen te liggen en wordt het mogelijk om - via Bijenkorfweg en het'paadje van Tinus' - langs grotendeels onver harde wegen van de Bijenkorf naar het Koppensbossie rond het dorp te wandelen. Voor aanleg en onder houd van deze 'dorpstuin' is con tact gezocht met de dorps commissie Oosterend en IJsclub Oost die, als direct belanghebben den, inmiddels medewerking heb ben toegezegd. De tuin zal beheerd worden door een daarvoor in het leven te roepen stichting. Een heemtuin. 'Heem' is een oud- Nederlands woord var 'huis' of 'woonplaats' en wordt tegenwoordig alleen nog gebruikt in samenvoegin gen als 'inheems', uitheems' of 'ont heemd', maar ook is het herkenbaar in plaatsnamen als Arnhem en Heemstede. Onder een 'heemtuin' wordt verstaan een park of tuin waarin uitsluitend inheemse gewas sen voorkomen, dus planten die van nature in het gebied thuishoren. Een heemtuin mag dus geen park heten; in een park staan immers ook veel uitheemse gewassen (als bijvoor beeld tulpen of narcissen). Anders dan een park, wordt een heemtuin dan ook niet'aangelegd'. Als de plan nen doorgang vinden, worden dit jaar alleen de paden uitgezet (waarvoor de firma Tatenhove inmiddels zijn medewerking heeft toegezegd). Deze paden worden vervolgens gemaaid en bijgehouden, maar verder moeten de planten in de 'perken' de tijd krij gen aan de nieuwe situatiè te wen nen. Het eerste jaar wordt alleen ge keken naar wat er aan zaden in de grond zit en pas in het tweede of derde jaar wordt enigszins bijge stuurd Afhankelijk van het weer (vorst en regenval) kan het enkele jaren duren voor de tuin zijn uiteindelijke vorm heeft bereikt. Maar gedurende die hele periode is de tuin toeganke lijk en zijn de paden te belopen. Om de oppervlakte van het terrein (eigendom van Caritas) zo goed mo gelijk te benutten, heeft het ontwerp van de tuin de vorm van een doolhof Dat lijkt erger dan het is, want aange zien er geen hoge of erg dichte be groeiing in de tuin komt, is verdwalen onmogelijk. De paden sluiten op twee of drie punten aan op het maaiveld langs de sloot, dus wie niet wil, hoeft niet door de tuin te lopen. Een ander pad sluit aan op de ijsbaan, die in de winter soms wat glad is, maar in de zomer een mooie zonnige plek kan zijn. Er komen geen andere bomen in de tuin dan die er al staan als wind- singel rond de ijsbaan en de paden blijven van gras, omdat houtsnippers of een andere verharding problemen zouden kunnen geven voor de ijs baan. In de perken is plaats voor alle planten die op het eiland thuishoren, van diverse grassoorten tot orchi- deeén en van speenkruid tot paardenbloemen. De hele tuin zal worden omsloten door een nieuw te verrijzen tuinwal. Het is de bedoeling dit voorjaar een presentatie-avond te beleggen in het dorpshuis, om de Oosterenders bij de totstandkoming van het plan te be trekken.Tegen die tijd moet het uitein delijke ontwerp klaar zijn en zullen enkele deskundigen worden uitgeno digd. Ook zullen foto's of dia's worden vertoond van andere heemtuinen om een beeld te geven van wat uiteinde- lijk de bedoeling is. Dit weiland L-lts in natuur tussen de ijsbaan en de Kotterstraat - moet worden omgevormd tot een on uuanrtolnohtori (toto VV (Pip) Barnard)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5