Deze 'eer zwarte band voor filosofische karateka week 'Het is een levensweg geworden' Uittips 1-1-2 1000 m2 i r en toerist STIPTFEEST (deel 2) TEXELSE COURANT De Boer winnaar Coutinho Trofee Big Band Klif 12 Filmnieuws Teso informeert reizigers over Duurzaam Texel Selfcoaching Vrij borduren CALLUNA -U) De i kt Bewaarplaats Cinema Texel "De Krim" privéles ^|an Keijser Kampeercentrum fM/glvgiï-g Tot ziens aan boord! ifoon 31 35 45 of 06-51 52 81 74 Vrijdag en zaterdag 9 en 10 april beide avonden 4 Texelse bands in navolging van het feest van 19 en 20 maart en als voorloper op het Texelpopfeest in de zomer Donderdag 8 april In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19.00 uur 'Payback' en om 21 30 uur 'The Faculty'. In zaal 2 draait om 19.30 uur 'Stepmom' en om 22 00 uur 'Rush Hour' Vrijdag 9 april Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Speltherapeute en kleuterleidster Monneke Bailleux spreekt in de Vrije School over 'opvoeding van nul tot zeven jaar'. Aanvang 20.00 uur, toegang ƒ5,-. Vanaf 22.00 uur is er live popmuziek in Question Plaza. Op het Stiptfeest treden op: Freak Wave, Shakin' Legends en Intrude. De entree is gratis. In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19.00 uur 'Payback' en om 21 30 uur 'The Faculty'. In zaal 2 draait om 19.30 uur 'Stepmom' en om 22 00 uur 'Rush Hour'. Zaterdag 10 april Om 10.00 uur begint de eerste les van de puppycursus op het trai ningsveld van de Hondenclub Texel In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19.00 uur 'Payback' en om 21.30 uur 'The Faculty'. In zaal 2 draait om 19.30 uur 'Stepmom' en om 22.00 uur 'Rush Hour'. Zondag 11 april Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. In Artaban, de zaal van het Maartenhuis, begint om 15.00 uur een opvoering van het Paasspel. Entree 7,50, kinderen onder de 12 jaar gratis. Klif 12 presenteert om 16.00 uur het programma voor het nieuwe theaterseizoen. Met medewerking van de Big Band Texel. Toegang gratis. In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19.00 uur 'Payback' en om 21 30 uur 'The Faculty'. In zaal 2 draait om 19.30 uur 'Stepmom' en om 22.00 uur 'Rush Hour' (laatste keer). Maandag 12 april Om 11 00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19.00 uur 'Payback' en om 21.30 uur 'The Faculty'. In zaal 2 draait om 20.30 uur 'Stepmom' (ook voor Cinema Paradiso). Dinsdag 13 april Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 13.30 uur gaat bij het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild een VOC-wandeling van start Deelname kost ƒ20,-, ind. koffie en koek (kinderen van 9 t/m 13 jaar ƒ10,-). Opgave en inlichtingen bij 't Lant van Texsel, tel. 322031. Het 'Eendagsbestuur' van de Vrouwenbond FNV (afdeling Texel) verzorgt een verrassingsavond in De Buureton Aanvang 20.00 uur Om 20.00 uur komt de afdeling stambomen van de Historische Vereniging bijeen in 'Tusse de banke'. Fred Beekers van de antroposo fische Stichting Arta geeft vanaf or de tweede keer in de tien fer dat hij aan karate doet, heeft tgier Rood de zwarte band be- aid. In een derde discipline is gerechtigd de (één-na-hoogste) uine band te dragen. Aan vech- heett de 22-jarige karateka ech- een gruwelijke hekel. Het doel karate is geen nederlaag of erwinning, maar de verbetering het karakter van de beoefe- ar', onderschrijft hij de stelling grondlegger Funakoshi. od, afkomstig van 't Horntje en derend in Alkmaar, zou niet bui- karate kunnen Hi| beleeft er veel zier aan. Als 'gewoon' lid op de in zijn studiestad en als leraar jr de jonge leerlingen van het relse Shima, aan wie hij iedere erdag les geeft in De Ferrever ar karate is méér dan een spor- ie en gezellige bezigheid voor m. 'Het is een soort levensweg vorden. met name de filosofie ichter Het gaat om concentratie, irzettingsvermogen en respect, kun je met alleen in de sport, ar in het hele leven gebruiken, laijl belangrijkste is respect. Je traint tégen elkaar, maar mét elkaar.' Legende gens de legende is karate onge- ir 2000 jaar geleden ontstaan in ina. Een monnik met de naam aima onderwees zijn leerlingen in boeddhistische leer. Onderdeel irvanvormde een training, die hen istelijk en fysiek zou beschermen hun lange reizen. 'n 1500 jaar later deed karate op- ig in Japan, toen koning Hashi taalde dat alleen de samurai, de Iers, wapens mochten dragen, leren die zich wilden weren, wa- daarom gedwongen zich toe te jen op het ongewapende ge- Eht. Ril deze eeuw kreeg het levensbe schouwelijke karakter van karate weer meer nadruk, toen Funakoshi de technieken in het openbaar de monstreerde en op papier vastlegde en wees op het nut voor de vorming van de beoefenaars. Lege hand Rood heeft veel over zijn sport ge lezen. 'Ik heb ongeveer een meter boeken staan over budo, de verza melnaam van de krijgskunsten van Japan. Eigenlijk moet je spreken van karate do. wat de weg van de lege hand betekent. Ook dat wil zeg gen dat je je steeds blijft ontwikke len, want perfectie is niet te berei ken.' Volgens de student accountancy zijn veel vergelijkingen te trekken met Zen, een aan het boeddhisme gerelateerde levensstijl. 'Daarin wordt ervan uitgegaan dat er geen einddoel is. Bij Zen wordt gemedi teerd om tot jezelf te komen, je ge dachten leeg te maken Dat kan met karate ook. Ik heb het zelf een paar keer meegemaakt, dat ik zó in mijn oefening opging, dat ik pas later besefte dat ik even nergens aan had gedacht.' Militaristisch De filosofie dat je leeft om te leren en respect voor elkaar te hebben, is zó belangrijk voor Rood, dat hij ka rate niet in wedstrijdverband beoe fent. 'Ik wil niet generaliseren, maar mijn ervaring met wedstrijdkarateka is dat ze de filosofische zijde hele maal uit het oog verliezen.' Wat dat voor gevolgen kan hebben, ondervond Rood drie jaar geleden. Op Texel kreeg hij destijds les in Kyokushinkai, een stijl die vooral praktisch is en erop gericht dat de beoefenaar zich tegen iedereen kan verdedigen, ook op straat. 'Je vecht met dichte vuisten, met het doel je tegenstander een knock-out toe te brengen. Hier ging het er vrij rustig aan toe, maar tijdens een trainings- week in Papendal merkte ik dat het ook anders kon We wonnen een volleybalwedstrijdje van de leraren en daar waren ze zo verbolgen over, dat we midden in de nacht uit ons bed werden gehaald voor een training. Ook oefenden we in een ruimte met hittekanons. Het was er wel zestig graden Naafloop kreeg je de brand slang op je gericht om weer af te koelen. Een beetje militaristisch, ja. Op de slotdag hadden we wedstrijd jes. Ik zal het nooit meer vergeten. Mijn bril was stuk, ik had een blauwe oog en twee zere armen. Achteraf was het misschien wel nuttig, maar daar dacht ik toen heel anders over.' Karateschool Hoewel Rood in die week de bruine band behaalde, was het direct zijn laatste ervaring met de ruwe karate- soort. Zijn Texelse leraar stopte, waarna hij zelf de lessen overnam en voor Shotokan koos, de stijl van grondlegger Funakoshi Twee jaar lang reisde Rood vrijwel ieder week end naar Rotterdam, om zich de technieken eigen te maken. Op het moment dat hij de zwarte band be haalde, veranderde de Texelaar ech ter voor de tweede maal van bond. 'Dat kwam vooral door mijn verhui zing Op de karateschool in Alkmaar wordt Shotokan in een iets andere vorm beoefend Het zijn vooral ver schillen in uitvoering.' Dat bleek ook wel, want slechts een jaar later (met twee trainingen in de week) behaalde Rood opnieuw de zwarte band. 'Dat is leuk en een bevestiging van wat ik kan, maar ik doe het uiteraard met voor die band.' Boek Een paar jaar geleden reisde Rood al eens naar Japan, vanwaar karate over de wereld werd verspreid en waar hij een training bijwoonde. Nu verdiept hij zich nog verder in zijn Karate Is méér dan een sportieve bezigheid voor Rogier Rood. passie door er een boek over te schrijven 'Een lange-termijnproject, maar het is ontzettend interessant Je wordt gedwongen je nog verder te verdiepen in de essentie van karate Het heeft mijzelf echt gevormd. Ik merk dat ik een stuk zelfverzeker der ben geworden en heel geconcen treerd kan werken. En ik ben rusti ger geworden. Bij mijn stage zie ik nu collega's die geïrriteerd een tele foongesprek voeren en daarna vloe kend de hoorn op de haak gooien. (Foto Joop Rommots) Dat zal mij met zo gauw gebeuren.' Ook de lichamelijke aspecten wil Rood niet verloochenen. 'Ik ga er mee door zolang lijf en leden dat toelaten Dat kan tot op hoge leef tijd. In tegenstelling tot bij judo. waar je veel valt en op den duur een stuk strammer wordt Maar je hebt rela tief veel oude karatemeesters. En misschien ga ik nog wel andere budovormen beoefenen. Om mijn inzicht te verbreden Veertig leden van de Texelse Golf club trotseerden de dikke mist die eerste paasdag bij de start van de maandwedstrijd om de Coutinho Tro- fee over de Texelse golfbaan hing. De wedstrijd, genoemd naar de eer ste voorzitter van de club, werd ge wonnen door Pieter de Boer De veertig golfers waren verdeeld in flights van vier personen. De mist vormde een extra handicap, bij ie dere afslag moest goed worden op gelet waar de bal belandde, zeker als deze meer dan 150 meter ver werd geslagen Er werden achttien holes gespeeld en de behaalde stablefordpunten telden mee voor het bepalen van de handicap van de golfers. In de categorie 1 tot en met 4 (handicap 0-26) werd Pieter de Boer met 41 punten winnaar, gevolgd door Jaap Duin (38 punten) en Menno Schuyl (37). In de categorie In theater de Kiekendief in vakantiecentrum De Krim geeft Big Band Texel zaterdag vanaf 20.00 uur een gratis concert. Medewerking wordt verleend door de Texelse zangeres Belinda van Diesen. Theater Klif 12 presenteert zondag vanaf 16.00 uur het programma voor het nieuwe seizoen. Er kunnen kaarten worden gereserveerd en Big Band Texel verzorgt een optreden. In Cinema Texel gaat deze week 'The Faculty' in première. Deze film is de nieuwste creatie van de schrijver van 'Scream' 1 en 2. Regisseur Robert Rodriguez is bekend van 'Desperado' en 'Dusk Till Dawn'. In 'The Faculty' komen highschool-leerlingen tot de ontdekking dat hun leraren van een andere planeet komen en zeker niet het beste met hen voorhebben. Tienerangst, messcherpe komedie en adembenemende effects worden met elkaar verenigd in deze film die in de hoofdrollen Elijah Wood en Famke Janssen te zien geeft. Verder in Cinema Texel de films 'Payback' (een ruige thriller met Mel Gibson), 'Stepmom' (aangrijpend drama met Julia Roberts) en 'Rush Hour' (supersnelle actiekomedie met Jackie Chan en Chris Tucker). aan de Haffelderweg in Den Burg. Peuterspeelgroep Het Sterrekind (Gasthuisstraat 55, naast de Vrije School) houdt tussen 10.00 en 15 00 uur een verkoopbeurs van tweedehands kleding en speelgoed. Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 14 00 uur gaat in de Mokbaai een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare. tel. 317741 Selectiewedstrijd Oosterend en Oudeschild voor 'Dorp tegen dorp spel'. Vanaf 19 30 uur wordt in het Eierlandsche Huis bingo gehouden. De Bigband treedt vanaf 20 00 uur op in theater De Kiekendief op De Krim. Toegang gratis. Om 22.00 uur opent de formatie Fourweeks in Question Plaza de tweede avond van het Stiptfeest. Verder treden op. Tjazzel Reflexions en The Small Buzz De Texelse band The Titbits treedt op tijdens het Skafestival in Noord Scharwoude. Vertrek vanaf Texel met de boot van 20.00 uur. Opgave bij Time Out. (Z N BEST roeland 6, 1796 BS De Koog 'Tel. 02Z2-327222. fjx 327333 Di. 13 wo. 14 en do. 15 april Vissen met het sleepnet en naar de zeehonden 10.30 en 14.00 uur- Korte robbentocht: 12 30 uur Vrijdag 16 en zaterdag 17 april Vissen met het sleepnet middags ook naar de zeehonden 10.30 en 14 00 uur Korte robbentocht 16.30 uur j§ g taterdag 10 en zondag I I april MET DE ZEESTER-TX35 VANUIT DE HAVEN VAN OUDESCHILD Vissen met het sleepnet 12.00 en 14.00 uur Maandag 12 april Vissen met het sleepnet en naar de zeehonden: 14.00 uur DONDERDAG 8 APRIL 1999 Reizigers worden aan boord van Tesoboot Schulpengat binnenkort geïnformeerd over de Texelse natuur, fietsverhuur en -routes, openbaar vervoer, wandelen, Texelse producten en energie- en waterbesparing. De informatie wordt getoond op panelen die in beide salons worden aange bracht. De toeristische informatie is een aanvulling op de al aanwezige vaar- gegevens over waterstanden en stro mingen, die door het NIOZ worden verstrekt. De uitbreiding is een ini tiatief van de Werkgroep Duurzaam Toerisme Op één paneel wordt via een TV-monitor en een CDi-speler een impressie van vier a vijf minu ten gegeven over de natuur en de mogelijkheden om daarvan te genie ten. Op een ander paneel wordt - mogelijk in drie talen - andere ser vice-informatie getoond Pauline Sibbel verzorgt donderdag 15 april in De Schakel (bij de NH kerk van Den Burg) een lezing over selfcoaching, een bewustzijns proces dat volgens de beoefenaars 'goeroes overbodig maakt en energiebehoud doet toenemen'. Selfcoaching bindt bovendien de strijd aan met stress en angst en zorgt voor ontspanning en innerlijke rust, Sibbel heeft veel ervaring met cursisten en geeft al geruime tijd lezingen. Haar verhandeling in De Schakel begint om 20.00 uur De entree bedraagt ƒ12,50. Meer inlich tingen zijn verkrijgbaar via tel. 0226 - 318 737. 5 en 6 (handicap 26-45) werd Martine Zandee winnares met 48 punten voor Shirley Medema (41) en Reineke Speelman (39). Bij de he ren was de uitslag: Cees Duin (45), Florian Julius (44) en Hans de Leeuw (42). De neary werd alleen geslagen door Henk van Wijk. De longest drives waren voor Claudia Montag en Rein Zandee De opstelling aan boord van de Schulpengat is ontworpen door ar chitect Ronno Honingh. de informatiepanelen worden samenge steld in samenwerking met EcoMare. Om ruimte te maken is aan beide kopeinden van de salons een rij stoelen en tafels weggehaald. De kosten 50.000,-) worden naar verwachting betaald door de provin cie. Omdat dit nog niet helemaal zeker is. stelt Teso zich garant voor de helft. De raad besluit volgende week dinsdag of de gemeente de andere helft voorschiet In de oude winkel van De Witte En gel (Warmoesstraat 50 in Den Burg) vertellen oud-Texelse Anneke Feikema en Trees van Praag don derdag 15 april over een bijzondere manier van vrij borduren Zij maken werkstukken met een thema: de fa milie, de geschiedenis van een bruidspaar, een bepaalde landstreek of e»n belangrijke gebeurtenis Zo borduurde Feikema onlangs een negen-maandendoek voor haar kleinkind dat geboren ging worden in Colombia, met allerlei bijzonderhe den uit de voorgeschiedenis van ouders en grootouders. Van Praag maakte een historisch doek over haar oude school, die door drie ge neraties van haar familie was be zocht. Tijdens de lezing, die begint om 13.30 uur. worden werkstukken en dia's getoond en geven beide dames tips over het opzetten van een der gelijk werkstuk Kaarten a ƒ12,50 zijn verkrijgbaar in de huidige winkel van De Witte Engel, aan de Binnen- burg. DAAR RED JE LEVENS MEE 20.00 uur een lezing over het gebruik van alcohol en andere drugs door jongeren. Lokatie is de Vrije School in Den Burg, de entree bedraagt ƒ2,50 In Cinema Texel draait in zaal 1 om 19.00 uur 'Payback' en om 21.30 uur 'The Faculty'. In zaal 2 draait om 20.30 uur 'Stepmom' (ook voor Cinema Paradiso). Woensdag 14 april Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Op de velden van Texel'94 wordt om 13.15 uur afgetrapt voor het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi. De prijsuitreiking staat voor 17.45 uur gepland. Om 13 30 uur gaat bij de NH kerk in Oosterend een rondwandeling door het dorp van start. Deelname kost ƒ10,- (kinderen van 9-13 jaar ƒ5,-). Opgave en inlichtingen: 't Lant van Texsel, tel. 322031. Van 14 00 tot 16.00 uur wordt in De Buureton een informatiemiddag gehouden voor patiënten, vrijwilligers en anderen die te maken hebben met CVA's (hersenbloedingen of -infarcten). Staatsbosbeheer houdt om 14.00 uur een excursie naar rotganzenreservaat Zeeburg en om 21.00 uur in het Duinpark van EcoMare een nachtexcursie Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Donderdag 15 april Om 6.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 EUROASE ZWEMPARADIJS 't Leukste kinderfeestje Hfl. 11,00 p.p. tinei, entree, patat en kroket of frikandel of kaassoufle, frisdrankje en ijs) Zolang zwemmen als je wilt. Bel voor reservering S 0222 - 317888 Schumakersweg 3,1796 NM De Koog Meubelmakerij Tromp Meubels - keukens - vloeren Antiekrestauratie. Woongalerij - workshops Schilderweg 194, 1791 LP Den Burg tel 0222 - 31 54 77 fax 0222 312079 dé bioscoop Gravenstraat 33 Den Burg Telefoon 0222 31 20 27 Ruitercentrum bosritten strandritten groepsles Tevens kinderboerdenj en speeltuin De Cocksdorp, ingang vakantiecentrum De Krim Tel 316509/316603 Hoogwater te Oudeschild Do. 08 0.30 en 12.40 u. Vr. 09 0.57 en 13.34 u. Za. 10 1.57 en 14.40 u. Zo. 11 3.10 en 16.04 u. Ma. 12 5.17 en 17.55 u. Di. 13 6.35 en 19 26 u. Wo. 14 8.06 en 20.20 u. Do. 15 9.06 en 21.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 11 april op om 06.52 uur en gaat onder om 20.29 uur. 9 april laatste kwartier; 10 april doodtij. tenten, (sta) caravans, onderdelen, accessoires, gasvulstation, kampeer uitrustingen, reparaties, etc... Spinbaan 14 - DEN BURG - TEL 0222 - 313163

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 11