Cjroen "Zwarts Jexels in het harL, College voelt niets voor museum op Flora Verwaarloosde runderen in beslag genomen Boothuis redders in Madurodam BOSMA timmer Teleurgestelde jutters vestigen hoop op raad Bij 175-jarige jubileum KNRM: VERDER TVT.™,™ IN DIT J\|ummer Eendenkooi kijken bij jarig SBB 2 Atleten doen voorstel over Sportpark Zuid 5 Waterschapsman neemt afscheid 6 Ultralopers vrolijk over de eindstreep 7 80-jarige Cor Dros blijft ondernemend 9 Hit(_ Actief 11 Texel op de bres voor vluchtelingen van Balkanoorlog TEXELSE ^COURANT Alli10 Video fF.i.EcoM BROUWER woninginrichting Stichting Kunst in Zee Antenne ontvreemd Snelheidsduivel efstal uit woning Jongeren slaags in De Koog -\-\orsze! Snel ((GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11371 DONDERDAG 8 APRIL 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG 30NNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch. tel. 322823 310914 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) De jutters van hoeve Flora zijn teleurgesteld in het college, dat er vooralsnog niet voor voelt mee te werken aan hun museum plannen. Over de door de jutters aangevraagde bestem mingsplanwijziging willen b en w pas oordelen nadat de raads commissie welzijn zich heeft uitgesproken over de wenselijk heid van een nieuw museum aan de Pontweg. 'We hebben goede hoop dat de raad onze kant kiest. Van het college hoe ven we niets te verwachten', aldus Jan Uitgeest namens de jutters. De jutters van Flora hoopten dat een nieuw college welwillender zou staan tegenover de komst van een tweede juttersmuseum dan het vorige, maar kwamen bedrogen uit. Ook nadat de rechter onlangs een deel van de jutterscollectie van het Maritiem en Jutters Museum (MJM) aan de man nen van Flora toewees, blijft het college bij de conclusies die bij de evaluatie van de Museumnota in 1996 zijn getrokken: een tweede juttersmuseum is ongewenst omdat versnippering van het museum aanbod ten koste gaat van de kwa liteit en de exploitatie van de be staande voorzieningen 'De Texelse musea bevinden zich op een De Stichting Hoop voor Albanië is een actie gestart om zoveel mogelijk kleding, schoeisel, de kens, zeep, tandpasta, babyvoe ding en lang houdbaar voedsel in te zamelen om de nood te lenigen in het door vluchtelingen over spoelde Albanië. In een voetbalstadion en een zwem bad in het straatarme Tirana worden momenteel enige tienduizenden oorlogsslachtoffers uit Kosovo opge vangen. De stichting, die al jaren werkzaam is in Albanië, vertrekt donderdag vanuit het depot in Vaas- sen met een hulpkonvooi van vijf vrachtwagens richting de hoofdstad om er hulpgoederen te brengen. Hier onder bevinden zich ook Texelse spullen Zo heeft de wolonderneming dekbedden beschikbaar gesteld Wie iets wil meegeven, kan de spul len inleveren op de adressen Peper straat 6 en Verlorenkost 7 te Ooster end. De telefoonnummers zijn respectievelijk 318 454 en 318 937. De stichting vraagt ook om finan ciële ondersteuning, onder meer om de transportkosten te bekostigen. Geld kan worden gestort op bankre kening 35 30.70.777, ten name van Je Stichting Hoop voor Albanië, 3apendrecht. verdringingsmarkt. Er zijn niet veel meer museumbezoekers te ver wachten, dus bij een groter aanbod zullen zij zich gaan spreiden over de verschillende musea', zo redeneert het college Om die reden stelt het college de raad via de commissie voor met mee te werken aan een museum bij Flora. MJM-directeur Benno van Tilburg is ingenomen met de houding van het college: 'Ook na de boedelscheiding is de jutterscollectie een belangrijke peiler onder het museum. Het zou toch te gek zijn dat zo'n klein eiland twee juttersmusea zou herbergen 'Benno van Tilburg kan roepen wat ie wil, maar wij waren het eerst', al dus jutter Jan Uitgeest, die vertelt dat er al in 1960 een juttersmuseum op Flora was. 'We zijn weer terug op onze oude stek en hebben de groot ste collectie ter wereld Het zou vre selijk zonde zijn als die aan het pu bliek onthouden wordt. Wij hebben de spullen, de jutters en de kennis Het is een prima slecht-weer-voor- ziening, die past in het gemeente lijke beleid.' Trekkers en motoren In hun verzoek tot het college stel den de jutters dat het met alleen gaat om hun jutterij-collectie. maar dat de kern van hun expositie bestaat uit een omvangrijke verzameling oude trekkers, landbouwwerktuigen en motoren, 'Een unieke collectie, met een meerwaarde en aanvulling op het bestaande aanbod', aldus de jutters. Het college is echter van mening dat deze afdeling aansluit bij het aanbod van het Agrarisch en Wagen museum in De Waal, en dat een tweede concurrerende expositie on gewenst is Uitgeest bestrijdt dat 'In De Waal zijn ze meer gericht op paardengebied. wij meer op trekkers. Wij verwijzen mensen die iets aan bieden ook geregeld door naar De Waal, en andersom gebeurt dat ook. Bovendien past de collectie daar met eens in het mu seum, die is veel te groot.' Steun uit de raad Uitgeest put hoop uit de contacten die de jutters met raadsleden hebben gehad. Die gaan naar verwachting op 20 april in de commissie welzijn een uitvoerige discussie aan over de kwestie Flora. Steun kunnen de jutters in ieder ge val verwachten van coalitiepartij GroenLmks en oppositiepartij D66 'ledereen die meent een mooie ex positie in te kunnen richten, moet de mogelijkheid hebben zijn verzame ling te laten zien. Of het nou poppen zijn of juttersspullen, dat maakt niet uit', aldus Jaap Vlaming (GroenLinks). 'Dat betekent niet dat er ook automatisch een bestem- minsplanwijziging of subsidie moet komen Dat staat er los van.' Dat de gemeente het MJM financieel steunt, mag er volgens Vlaming met Lees verder pagina 5 (Advertentie) prtn ^marL jirdt la bd kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. van kunnen de gemeente en Uit- waterende Sluizen nog een actie in stellen tegen de veehouder, een 'dwangsomprocedure' die moet voor komen dat de milieuwetten nog eens worden overtreden, op straffe van betaling van een fikse boete Inspectie Dienst, de afdeling milieu van de gemeente, de politie en de landelijke inspectiedienst van de Die renbescherming Al jaren komen tegen de veehouder gerichte klachten binnen over dieren die zijn verwaarloosd, zoals een schaap dat in de wei is omgekomen van de dorst. De gemeente hield hem al tien jaar in de gaten. Toen de vee houder het wel erg gortig maakte, is tot de drastische ingreep besloten. De veehouder zelf reageert ontzet. 'Ik kan mijn bedrijf wel sluiten. De bank heeft de geldkraan al dicht gedraaid, en dan nu dit.' Op de vraag of hij dit niet aan zichzelf te wijten heeft en beter voor zijn dieren had moeten zorgen, antwoordt hij ontken nend. 'We weten niet waar het door komt Ze hebben genoeg voer gekre gen. Ze hebben een vreemde ziekte onder de leden, maar de dierenarts weet ook met wat het is.' Mest Hij heeft de schijn tegen zich. De boerderij, de stallen en de weilanden: het geheel maakt een verwaarloosde indruk Op het erf staan auto wrakken, de tuin en stukken weiland liggen onder een dikke laag mest. Ook in een sloot is vermoedelijk il legaal mest gestort. Voor al deze feiten wordt proces verbaal opge maakt. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie zit een transactie-voorstel er niet in en wordt de veehouder vervolgd Los daar- De vermagerde dieren strompelen de veewagen in. Van het stormwachtershuisje aan de Volharding nabij De Cocksdorp werd deze week een antenne gestolen ter waarde van ƒ450.- De houder is aan de muur van het gebouwtje beves tigd. Om de antenne, onderdeel van meetapparatuur, te kunnen verwijde ren, moet de dader op dak zijn ge klommen en verschillende moeren en bouten hebben losgedraaid. Hij moet dat hebben gedaan tussen- maandag 12.00 en dinsdag 15.00 uur. Openbaar Ministerie heeft ensdagmiddag bij Oudeschild ■een veehouder 17 sterk verma tte runderen in beslag geno- n. Het verwaarloosde jongvee d in aanwezigheid van de po- i en milieuambtenaren wegge- jd in een veewagen. Een koe, al zes weken met doorlig- kken en een kruisverlamming de stal lag, werd ter plekke uit ir lijden verlost. Tegen de vee- ider is proces verbaal opge- akt. Hij moet zich vrijwel zeker ir de rechter verantwoorden meerdere milieudelicten. il over been. veel meer is het met jonge dieren hadden geen droge om te liggen en zitten onder de il. Het duurt niet lang of ze zijn veewagen geladen om met de van 15.05 uur naar de overkant lorden gebracht. Niet naar het ithuis, maar naar een boer die |dieren tijdelijk onderdak ver- ift, de opslaghouder. Het Open- Ministerie verwacht de jen door te kunnen verkopen. De iter beslist later wat er met het gebeurt. De|situatie is gespannen, maar de islagname verloopt redelijk rus- I 25-jarige automobilist uit Lopik ld tijdens het paasweekeinde bij lelt verlaten van de laatste boot op Pontweg betrapt toen hij inhaalde vet weggedeelte waar dit is ver- jen. Vervolgens reed hij met een Iheid van 126 kilometer richting Koog, terwijl de maximum toege- jne snelheid 80 kilometer per uur ten bekeuring van ƒ420,- werd ■deel inwoning aan de Epelaan in De werd vrijdag tussen 17.30 en uur een diefstal gepleegd. De van de woning was niet afge- in zodat de ongenode gast(en) ':elijk konden binnenkomen Uit huis verdwenen twee imonnees met geld en persoon- Ibescheiden en verder een potje (kleingeld. tig Totdat een persfotograaf onder politiebegeleiding het erf betreedt. De vrouw van de veehouder kan zich met beheersen, vliegt hem aan en schopt tegen zijn camera. De foto graaf verwijdert zich naar de open bare weg Daarna richt de verbale agressie zich tot de politie. 'Vreemde ziekte' De inbeslagname was een geza menlijke actie van het Openbaar Ministerie te Alkmaar, de Algemene Een groep van ruim twintig jongere toeristen is in de nacht van zaterdag op zondag met elkaar slaags ge raakt aan de Nikadel in De Koog. De vechtpartij begon toen een groepje 'rockers' rond 2.00 uur bij Chinees restaurant De Lange Muur buiten bier zat te drinken en een andere groep passeerde Om nog onbekende re den sloeg de vlam in de pan. Er vie len rake klappen. Eén van de betrok ken knapen werd volgens oogge tuigen stevig afgetuigd. Er werd ge schreeuwd, met bierflessen gegooid en enkele plantenbakken moesten het ontgelden. De politie is met ge waarschuwd en de knokpartij is evenmin opgemerkt door de surveillancewagen De dorpswacht is pas met Hemelvaart weer in func tie. hier onontbeerlijk Want stel je voor dat er een surfer omslaat.' 1200 uur Technici van de minitatuurstad sta ken 1200 uur in het nabouwen van het boothuis, de reddingboot en de sea trac, die allemaal op een schaal van 1 op 25 tot in detail zijn gerepro duceerd. Het Texelse reddingstation is gekozen wegens de markante stijl van het in 1961 gebouwde boothuis. Dat op kleinigheden is gelet bewijzen de kleur van de steentjes. De uitbrei ding die het gebouw enkele jaren geleden bij de ingebruikname van de Beursplein 5 onderging is overeen komstig de werkelijkheid aan het kleurverschil op de muur te zien. De maquettebouwers van Madurodam hadden de beschikking over de ori ginele bouwtekeningen van de KNRM, maar maakten voor de juiste kleurstelling ook foto's van het reddingstation. Ook de vier centime ter water waarin de reddingboot te water wordt gelaten staat in verhou ding met de meter diepte die de red ders in De Cocksdorp aanhouden Het openen van de deuren, het te water laten van de reddingboot en het rondvaren gebeurt computer- Lees verder pagina 3 Kort nadat KNRM.redders Charles Douma en Erwln Daalder in Madurodam het schaal model van station Elerland hebben onthuld, wordt de reddingboot over het strand naar zee gereden. ir&.- Grmn T^nmermsi was me het snelle weekendje vel. Hadden we midden vorige f ek nog hooggespannen ver achtingen over het mooie worjaarsweer, de eerste Paas- werden die keihard de bo- ingeslagen. We sluiten die wmme Krol en de zijnen zonder Irdon op in een vriescel. Wel- >ee, voortaan gewoon uut 't raam deken en zelf uitmaken wat voor teer het wordt. Dan maar een jjnpe, mistige Paaswandelmg, lesloten met een gezellig Unsmaal. De tijd ging snel. yeede Paasdag was snelheid M belangrijk, want we deden tem een estafetteteam met de Mig van Texel. Op weg naar en van de wisselpunten reden in een file van toeristen en sselaars langs de Postweg, 'tuk, druk, druk. De schrik sloeg tos om 't hart toen we flitsend erden ingehaald, gesneden or 'Zoef de Paashaas'. Ra- ndsnel, zonder richting aan te évenscheurde hij in een zwarte "de, grote verwarring stich- jo. tussen de auto's door. Je nrikt je rot, ergert je kapot en belaas niet snel genoeg om n nummer te noteren. Daarna 'b nog lekker hardgelopen, aar niet zó snel. Horszei Het reddingboothuis van de KNRM bij De Cocksdorp is sinds giste ren in miniatuurvorm te bewonde ren in Madurodam. Een replica van het tot in detail nagebouwde reddingstation, de reddingboot en een transportvoertuig (sea trac) werden gisteren in gebruik geno men door Niels de Mooij, burge meester van de miniatuurstad. De bouw houdt verband met het 175- jarige jubileum van de KNRM. waarvoor morgen de jubileum- munt de Redder in omloop wordt gebracht. Met de inwerkingstelling van het sta tion verrichtte de Madurodam-burge- meester het startsein voor de muntenactie ten behoeve van de KNRM. Van de 100.000 munten die landelijk in omloop worden gebracht, ter waarde van vijf gulden, zijn er een kleine 10.000 door Texelse onderne mers afgenomen, die ze als 'wissel geld' onder hun klanten zullen ver spreiden. 'Dit aantal is veel hoger dan we hadden durven hopen', aldus Wim Grisnigt, secretaris-penning meester van de plaatselijke com missie van de KNRM. 'De munt wordt als betaalmiddel geaccepteerd door 150 winkeliers op het eiland. Dit hoge aantal duidt op een grote betrokken heid van de Texelaars bij de redding maatschappij.' Om iedereen over de streep te krijgen heeft Grisnigt in tijd omgerekend drie dagen aan de tele foon gezeten. De winst van de actie zit hem in alle munten die op 11 november, de eind datum van de actie, met zijn ingele verd. Van het geld dat de KNRM hier mee verdient worden nieuwe overlevingspakken voor de beman ning gekocht. De muntenactie wordt ondersteund door de Rabobank, die als sponsor hand- en spandiensten verleent. Verzamelaars die een Red der willen hebben kunnen bij deze bank terecht. Reddingboothuis De munt speelde een centrale rol bij de start van het jubileum van de KNRM. Nadat Madurodam-burge- meester De Mooij dezelfde Redder die daags tevoor door politica Erica Terpstra uit de zee was 'opgevist' in een gleuf had geworpen, openden zich automatisch de deuren in het nagebouwde boothuis dat door Erwin Daalder en Charles Douma was ont huld. Daarna werd volautomatisch de reddingboot naar buiten gereden en te water gelaten. De Redder, zo als de kopie van de Beursplein 5 is gedoopt, voer twee rondjes om daarna weer terug te keren in het boothuis. De actie duurt alles bij el kaar twaalf minuten. Dit tafereel zal zich nog vele malen herhalen. Be zoekers aan Madurodam hoeven hiervoor geen vijf gulden in de gleuf te werpen, maar een dubbeltje, dat wel ten goede komt aan de KNRM. 'Nu de reddingmaatschappij met een volledig gemoderniseerde vloot vaart, werd het hoog tijd om ook de uit 1962 daterende reddingboot in Madurodam te vernieuwen', aldus KNRM-voorzitter jonkheer mr. Mun ster-van Heuven bij de in gebruik- name. 'Dit is het begin van een nieuwe fase in het rampenplan van Madurodam', aldus burgemeester De Mooij 'Een goede reddingboot is

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1