Weersverwachting debet aan druk paasweekend Nieuw voorstel voor sportpark Gemeentewerken wil kosten besparen 'Jeugd per busje naar camping beperkt hinder' NEE1. GEWOON EEN 10HGELUK3B £5 |obbymarkt trok iassaal publiek Discussieavond olkshuisvesting met Kamerlid Flora VIP-dienst van Baptistengemeente Ambtsketen texelse'I^courant Stukkie voor de krant? [MEI 15DOT Boi Maaimachine kan ook vegen TEXELSE^" couRANT Lezing over drugs Veiligheidscursus voor horeca Koninginnemarkt Actie Keniagroep Voorstel Koger ondernemers Gewone kunst op het land? Kenteken graveren rri m uobbymarkt die maandag in het iandsche Huis in De Cocksdorp j gehouden is bezocht door een >t aantal Texelaars en toeristen aanvang van de markt om 11.00 btond al een rij wachtenden voor ieur. De bezoekers konden het bewonderen van 35 Texelse welke wijze kunnen de proble- worden opgelost die Texel ft met het huisvesten van haar oners? Dat is de centrale vraag >ns de discussieavond die de IA vrijdag 16 april houdt in pshuis d'Ouwe Ulo. Speciale t is Adri Duivensteijn, de spe- ist van de PvdA in de Tweede de agenda staan tal van onder pen die een rol spelen in ge- mde problematiek. Het gaat hier bij |onder meer om de schaarse mogelijkheden, de doelgroepen voor wie moet worden gebouwd, vrije pging, prijsopdrijving in de koop- ior en de betaalbaarheid van iale huurwoningen. VERVOLG VAN PAGINA 1 It de D66-er dat de collectie trek- sen motoren de 'kern' van Flora jnt en dat die wel degelijk iets Jroegt aan de bestaande musea, ■dal Flora past in het beleid om [istische voorzieningen te sprei- J en te streven naar 'all-weather'- feclies. iels Belang laat bij monde van ard Weijers weten het colleges- Ipunt te steunen, maar volgens jers moet 'een uitvoerig fractie- lad' nog een definitief standpunt iveren. 'We gaan het anderhalf geleden uitgesproken museum- tel niet zomaar opzij schuiven', is Weijers. Woorden van gelijke Ikking komen van het CDA en IA. zou ons gigantisch tegenvallen de raad als we geen officiële inning krijgen', zegt Jan Uitgeest, h tekent zich ook in de gemeen- lad nog geen meerderheid voor nannen van Flora af. Op 20 april en zij waar zij aan toe zijn. 'Dan iet erop of eronder', beseft ook leest. leiden dat het initiatief van ande- 'dood wordt gemaakt', k D66-er Pieter de Groot wil de ichtspositie' van het MJM met ichermen. Het MJM kan wat hem 'eft wel meer subsidie krijgen chten de bezoekersaantallen da- door de komst van Flora. Overi- is is een bestemmingsplans- liging volgens De Groot de enige nier waarop de gemeente zich het toestaan van een museum bemoeien. De bestemming latschappelijke voorziening' moet Iwel komen, vindt De Groot, om- het Luchtvaart Museum Texel dwingend precedent heeft ge spen. 'Anders zou er sprake zijn 1 ongelijke behandeling Verder Het aantal personen dat het paasweekeinde de overtocht naar Texel heeft gemaakt ligt bedui dend hoger dan in het vergelijk bare paasweekeinde in 1998: 14.3 procent. Van donderdag tot en met maandag werden 7,1 procent meer personenauto's door de Teso vervoerd: 8642 tegenover 8070 vorig jaar. Volgens Jan Bloem van de Teso heeft de drukte nauwelijks tot wacht tijden geleid. 'Vrijdag hadden we net na de middag te maken met een maximale wachttijd van een uur. Het is in het paasweekeinde verder een aantal keren voorgekomen dat nét niet alle auto's meekonden, zodat men een half uur moest wachten. We zijn vrijdag een uur eerder ge start met het inzetten van de tweede boot. Ik moet zeggen dat de sprei ding over het algemeen optimaal was Eigenlijk hebben we zowel aan het begin als aan het eind van het De Baptistengemeente houdt zon dag vanaf 19.00 uur een bijzondere dienst, die behalve voor de 'eigen' broeders en zusters ook bedoeld is voor mensen die niet of nauwelijks naar de kerk gaan. Het betreft een WP-dienst. waarbij de gasten wor den beschouwd als Very Important Person. Zij krijgen een afwisselend programma voorgeschoteld, met licht- en muziekeffecten, een voor dracht door vier jongeren van een bewerkte psalm, een getuigenis, een korte meditatie en samenzang. Bij de uitgang krijgt iedere VIP een klein doosje met een grote inhoud, zo belooft de Baptistengemeente. Na afloop wordt koffie geschonken. beren de kosten zo laag mogelijk te houden. Vorige week zijn de onderhoudswerkzaamheden weer begonnen: kunstmest strooien, rol len, prikken, komende week maaien. De prikker konden we lenen van de golfbaan. In het verleden konden we die van het vliegveld gebruiken, maar deze is technischer geschik ter. Straks gaan we ook weer door zaaien. Daarvoor huren we loon bedrijf Henk van der Star in. En voor het verticuleren. dat voor het door zaaien gebeurt en de grond meer lucht moet geven, roepen we de hulp in van een bedrijf van de overkant.' Op de foto staat het nieuwe materi eel van Gemeentewerken, met daar voor de vaste berijders. Meest links de opzichtersauto, met Andries Heidstra. De timmerbus wordt ge bruikt voor het onderhoud van ge meentelijke gebouwen en de huizen van de woningbouwstichting Vaste mensen zijn hier Koos Witte en Piet Eelman De kolkenzuiger wordt be stuurd door Rikus Bakker, de des tructor door Jan Willem Venneman en Ab Witte en de remigingsauto door Vincent Witte, Kees de Ridder, John Daalder en Jan Kooij. Chauf feur op de kantonmerauto (die langs de weg wordt ingezet voor bebordmg en onderhoud) is Arie de Ridder, de maaier annex veger is in gebruik bij Klaas Burgman. In totaal telt de buitendienst van Gemeentewerken zon vijfendertig medewerkers. Bij grote drukte wor den 's zomers enkele uitzend krachten ingehuurd. weekeinde weinig problemen gehad Volgens Bloem zijn de gunstige weersvoorspellingen de belangrijk ste oorzaak geweest voor de grote toeloop. Ook een aantal grote eve nementen is hieraan debet geweest. Staatsbosbeheer vierde het 100-ja- rig jubileum en de Zestig van Texel trok eveneens veel deelnemers en aanhang Opvallend in de vervoerscijfers is de enorme toename van het aantal tweewielers Ten opzichte pasen 1998 is er een stijging van gemiddeld 126,3 procent met een piek op maandag: 509,1 procent. De hoog ste stijging bij de personenauto's was op donderdag. De Teso zette die dag 13,2 procent meer personen voertuigen over dan op Witte Don derdag in 1998. Het aantal caravans steeg gemiddeld met 7 1 procent, van 326 naar 349. De nieuwe ambtsketen heeft nog nauwelijks om de hals van burge meester Geldorp gehangen, of hij is al landelijk nieuws. Het magazine van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft het Texelse ont werp van Peter Tromp en Niek Wei- boren als een opmerkelijk voorbeeld onder de aandacht gebracht. Aanlei ding zijn de nieuwe criteria waaraan de ambtsketens in Nederland zou den moeten voldoen. Zo zou de ke ten in een handtasje of broekzak moeten passen In hoeverre de Texelse ketting voldoet aan deze normen is niet geheel duidelijk. Vast staat wel dat de ketting een heel De atletiekvereniging Texel heeft het college een nieuw voorstel ge daan om de aanleg van een atle- tiek-accommodatie op het sport park Zuid in Den Burg te financieren. De vereniging stelt het college voor een convenant met haar te sluiten, waarbij de ge meente een jaarlijkse vaste bij drage verstrekt aan AV Texel, zo mogelijk geïndexeerd. Volgens Erik van Zoonen van AV Texel zijn de eerder besproken financieringsvormen voor de vereni ging met haalbaar. 'We zijn een re latief kleine vereniging met 130 le den. dus onze armslag is niet zo groot. In het voorstel dat we nu naar het college hebben gestuurd gaan we uit van het sluiten van een convenant met de gemeente De vereniging draagt zorg voor de in vestering en de aanleg van de ac commodatie. In onze berekening, die is opgesteld door een accomodatieadviseur van de KNAU (Koninklijke Nederlandse Atletiek- unie), wordt uitgegaan van een jaar lijkse last van ƒ51.300,- We vragen het college een structurele bijdrage van tussen de veertig- en vijftig duizend gulden op jaarbasis. Ik denk dat het resterende bedrag dan door de leden van AV Texel kan worden opgebracht', aldus Van Zoonen Woordvoerder Jacco Dros van de VVV is ook de mening toegedaan dat de positieve weersvooruitzichten veel mensen hebben verleid tot het boeken van een korte vakantie op Texel. Dros: 'We hebben in de loop van vorige week nog veel boekingen gehad. Ik denk dat we, wat de be zettingsgraad betreft, op Texel kun nen spreken van een goed paasweekeinde. Vroeger was er rond Pasen sprake van een echte paasvakantie van een week of twee weken. Nu is die periode terugge bracht tot een paar dagen.' Dros verwacht dat de maand mei druk zal worden. In deze maand vallen veel vrije dagen Ljna 2Wrt. Jirth a ka kjn, Als de redactie op nleuwsjacht is. kan het voorkomen dat u in de Warmoesstraat voor een dichte deur komt te staan. Naast de deur hangt een kastje met pen en papier. Schrijf uw naam en telefoon nummer op, gooi het briefje in de bus en wij nemen snel contact op. Telefonisch zijn we wel 24 uur per dag bereikbaar. apart product is geworden, dat bol staat van de symboliek en alleen daarom al opzien baart Dat de ke ten met in een handtasje past, mag dan zo zijn, maar daar is ie ook niet voor bedoeld. Hij komt tot z'n recht om de schouders van de burge meester, die echt niet de hele dag met het gewichtige waardigheids symbool hoeft rond te lopen. Het is een keten met een Texelse uitstra ling, en daar heeft de raad op initia tief van Martin Trap immers om ge vraagd. Mede-ontwerper Niek Welboren laat de redactie tenslotte weten tevoren aan de gemeente te hebben gevraagd of er eisen aan de ambtsketen werden gesteld, maar kreeg naar eigen zeggen als ant woord dat de makers hun gang kon den gaan. Gerard Timmerman Overigens vallen de jaarlijkse lasten in de berekening van de KNAU aan merkelijk lager uit dan in de bereke ning die de gemeente heeft opge steld In plaats van een percentage van zeven procent, zoals de ge meente hanteert, gaat de KNAU uit van vijf procent. Een percentage, dat gezien de garantie die de Stichting Garantiefonds Sport geeft, reëel lijkt. Verder is uitgegaan van eerj afschrijvingsperiode van 30 jaar voor de onderbouw van de aan te leggen banen en van 20 jaar voor de toplaag Fasering Van Zoonen staat niet onwelwillend tegenover het voorstel van het col lege de aanleg van de baan in fases te realiseren De vereniging heeft het bedrijf International Sports Services, dat gespecialiseerd is in aanleg van sportaccommodaties, gevraagd om uit te rekenen wat de verschillende fases zouden kosten Van Zoonen: 'Ik verwacht dat een vertegenwoor diger van dat bedrijf binnenkort naar ons toekomt. We gaan de zaken dan doorrekenen en zodra we de finan ciële consequenties weten willen we een afspraak maken met het college en hen de mogelijkheden voorleg gen.' DONDERDAG 8 APRIL 1999 Een destructorauto voor het opha len van dood vee, die ook kan worden ingezet bij het repareren van een lantaarnpaal of het ver voer van containers of dode tak ken. Multi-functionaliteit, dat is het nieuwe sleutelwoord bij de dienst Gemeentewerken. Het afgelopen jaar werd het gemeen telijk wagenpark uitgebreid met zes voertuigen en werd aan een ander een technische vernieuwing uitge voerd. Samen vertegenwoordigt het materieel een waarde van ruim een miljoen gulden Niet allemaal zijn ze voor meer doeleinden bruikbaar, maar als het even kan wordt daar wel naar gestreefd. 'Op die manier kunnen we de voertuigen optimaal benutten. Een maaier heb je alleen 's zomers nodig. Nu hebben we er een borstel op gemonteerd, waardoor we er fietspaden mee kunnen ve gen. Daardoor wordt zo'n machine economisch rendabeler', legt Piet Bolier, hoofd van de buitendienst, uit. Naast genoemde destructorauto is ook de nieuw aangeschafte kolken- zuiger voor meerdere doeleinden inzetbaar. Het voertuig wordt niet alleen gebruikt voor het doorspuiten van riool en bronnering en het leeg zuigen van beerputten en vetvangers, maar is tevens geschikt voor het vervoer van containers. En in de winter kan de auto zelfs assis teren bij de gladheidsbestrijding. 'Gemeentewerken koopt met blinde lings allerlei machines Door samen te werken met particulieren kan flink worden bespaard', aldus Bolier. Op die manier komt de dienst ook de voetbalclubs tegemoet die wel oren hadden naar (de niet gerealiseerde) privatisering van de velden. 'We pro- w"winsten van Gemeentewerken op een rijtje. (Foto Joop Rommelt) Fred Beekers van de Stichting Arta geeft dinsdag een lezing over het gebruik van alcohol en andere drugs door jongeren De spreker gaat vooral in op hun motieven om te experimenteren met drugs en de manier waarop ouders en leraren kunnen (proberen te) voorkomen dat zij zich aan nog zwaardere risico's blootstellen. De Stichting Arta is een instelling voor verslaafdenzorg op antroposofische basis. De lezing wordt gehouden in de Vrije School in Den Burg, aanvang 20.00 uur. De entree bedraagt 2,50. Na dere informatie is verkrijgbaar bij Gerbrand Gaaff. tel. 315 344. Horeca Texel houdt bij voldoende deelname op 21 april een een daagse cursus 'bedrijfshulpver lener' voor horeca-ondernemers. Deelnemers aan deze cursus kun nen het certificaat bedrijfs hulpverlener (B.V.) behalen. hobbyisten. Het aanbod was zeer gevarieerd met onder meer hand gemaakte poppen, schilderijen, lederwaren, origami, beschilderde luciferdoosjes en zelfgemaakte kaarten, houtsnijwerk en draadwerk figuren Gezien de ook dit jaar weer grote belangstelling heeft de hobby- markt een vaste plek op de agenda voor het paasweekeinde veroverd (Foto Ruud Nooy) De avond wordt om 20.00 uur geo pend met een inleiding van Kamer lid Duivensteijn over het rijksbeleid. Na hem spreekt Tjeerd Tjalsma, lid van Provinciale Staten van Noord holland en gemeenteraadslid van Anna Paulowna, over het provinciaal beleid. Hans Roeper, PvdA-fractie- voorzitter op Texel, brengt het ge meentelijk beleid aan de orde. Jan van Andel, directeur van de woning stichting, vertelt over de problemen ten aanzien van de sociale woning bouw en makelaar Hans Eelman schetst een beeld van de markt voor particuliere kopers. Na de pauze, die om 21.00 uur staat gepland, wordt onder leiding van voorzitter Dirk Terpstra gedebatteerd over een aantal stellingen. Ook de aanwezigen in de zaal zullen bij de discussie worden betrokken. Verenigingen die op Koninginnedag willen meedoen aan de speciale markt die traditiegetrouw in Den Burg wordt gehouden, kunnen zich tot woensdag 14 april aanmelden bij Marrigje Barnard, tel. 315 034. Wie zich schriftelijk opgeeft (Warmoes straat 4, 1791 CR Den Burg) moet naast de naam van de vereniging en het telefoonnummer van een con tactpersoon ook het aantal kramen vermelden, evenals de behoefte aan stroom en/of water Het evenement wordt gehouden op de Groeneplaats en duurt van 9.30 tot 13.00 uur. Het huren van een kraam kost 25,-. Leden van de Keniagroep zijn zater dag langs de deuren gegaan met zakken compost. Met deze actie is tot nu toe een bedrag van ruim ƒ800.- opgehaald. Op de zaterdagen 10 en 17 april wordt de actie voortgezet Op 10 april gaat de Keniagroep in de Mars met de compostzakken de huizen langs en op 17 april is het gedeelte van Den Burg, dat nog niet is bezocht, aan de beurt. De op brengst komt ten goede aan projec ten in Kenia Telefonisch bestellen kan ook via de nummers 312821 en 318202. Door jeugdige kampeerders 's nachts met taxibusjes vanuit de Dorpsstraat naar jongeren- camping van de RST te vervoeren kan de nachtelijke overlast wor den beperkt. Dat verwachten on dernemers uit De Koog die mor gen met gemeente en politie de aanpak van de openbare orde be spreken. Vooralsnog hebben ze weinig vertrouwen in de werk groep die zich zal buigen over de eventuele noodzaak en plaats van een tweede taxistandplaats en de route vanuit het centrum naar de jongerencamping. De gemeente hoopt in mei hierover een voorstel aan de raad te kunnen presente ren. Tot de werkgroep, die is samenge steld uit vertegenwoordigers van gemeente en politie, is besloten toen de raad het niet eens kon worden over de taxistandplaats en de route naar de jongerencamping. Onderne mers uit De Koog zijn echter ver baasd dat ze zelf niet zijn vertegen woordigd in deze werkgroep. 'Het lijkt me toch niet onverstandig om enige kennis van zaken over de uitgaanspatronen in De Koog te heb ben', verwoordt Rein Stam het standpunt van de Stichting Horecabelangen De Koog. Hij is teleurgesteld in de besluitvor ming tot nu toe. 'De 2-3 regeling is een compromis dat bij geen van de gedane voorstellen aansluit. We hebben vier maanden lang veel tijd en geld gestoken in het ontwikkelen van een visie. Daarvan is tot dusver niets terug te vinden in de besluiten. Andere sluitingstijden alleen zijn niet zaligmakend. Oud-burgemeester Gutker zei toch zelf dat hiervoor een samenhangend pakket maatregelen nodig is.' Oor Ook hotelhouder en voorzitter van De Koog Badplaats en TVL is scep tisch. 'Het valt me op dat maar wei nig raadsleden hun oor te luister leg gen op het moment darde ongere geldheden zich afspelen. Dan had den ze zelf kunnen horen dat jonge ren die midden in de nacht op weg zijn naar de camping elkaar op de hoek Brink-Ruijslaan opwachten en daarbij het nodige kabaal maken Dat geeft veel overlast Met westen wind en windstilte draagt het geluid héél ver en zit je bij het minste of geringste rechtop in je bed Scepsis Net als Stam pleit Wuis voor het la ten rijden van busjes vanaf de kop van de Dorpsstraat naar de jongeren camping. 'Daarmee wordt de over last een stuk beperkt Wuis volgt de verrichtingen van de werkgroep met scepsis. Mocht de raad toch besluiten tot de route Brink/Ruijslaan naar de jongeren camping, die de voorkeur had van het college, dan overweegt Wuis ju ridische stappen. De gemeente ziet vooralsnog geen reden om vertegenwoordigers uit De Koog in de werkgroep op te nemen. 'Alle partijen zijn gehoord en ieder een heeft z'n zegje kunnen doen', aldus een woordvoerder. 'We gaan alles nog een keer heroverwegen en kijken of er nieuwe argumenten zijn.' Van de instelling van extra dorps wachten verwacht Wuis geen grote resultaten. 'Dat is toch een beetje weggegooid geld. De politie heeft het er al moeilijk genoeg mee en dorps wachten hebben naast hun signale rende functie niet veel bevoegdhe den om op te treden.' TVL en De Koog Badplaats hadden liever ge zien dat de cafés om twee uur dicht gingen 'Dat zou het uitgaansleven zich naar een vroeger tijdstip ver plaatsen en er minder overlast ont staan. Want je praat toch over een gedragspatroon dat moeilijk is aan te pakken.' Graveerspecialist Automark is za terdag 17 april aanwezig op het par keerterrein bij garage Grisnigt aan de Bernhardlaan in Den Burg. Van 10.00 tot 17.00 uur kunnen auto-ei genaren voor ƒ25,- de ruiten van hun voertuig laten graveren met het ken teken en de officiële (NL) landen- code. Gebleken is dat een kenteken gravure de kans op autodiefstal verkleint. Voor de illegale handel is een gegraveerde auto nauwelijks meer interessant

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5