Lang moeten wennen aan die rietkragen L 'We willen graag met Texelaars praten' Waterschapsman Schraag stopt na 31 jaar Afghaanse vluchtelingen zoeken contact TEXELSE couRANT Martine Zandee beste golfster Wat ik zeggen wou. Open brief aan SBB Kleurplaat voor Teso-reizigertjes Voetbal programma Schoolvoetbal Programma zaalvoetbal Renners RABj beginnen goed| Eilandcompetiti DONDERDAG 8 APRIL 1999 Vroeger reed hij een rondje door de polder en wist hij precies wat er aan de hand was. Tegenwoordig komt hij bijkans tijd te kort voor het lezen van de vele nota 's en rapporten die de post bijna dage lijks bij hem bezorgt. In het werk van een waterschapsbestuurder is in 31 jaar veel veranderd. Heemraad Gerard Schraag (67). be stuurderbij Hollands Kroon en Uitwaterende Sluizen (US), kan er van meepraten. Als deze maand de waterschapsverkiezingen zijn gehouden zit zijn tijd er op. In zijn loopbaan bij het waterschap maakte hij de nodige fusies mee. Van de polder Eierland naar water schap Texel tot Hollands Kroon. En het eind is nog niet in zicht. Want het ziet er naar uit dat de waterschappen in Noordholland over een paar jaar ook in elkaar opgaan. De enorme mammoet die dan ontstaat is héél wat anders dan het polderbestuur waarin de akkerbouwer van hoeve De Overtoom op het randje van Eierland in 1968 terecht kwam 'Eierland was toen, net als de Der tig Gemeenschappelijke Polders en de Prins Hendrikpolder en Waalen burg, een eigen waterschap. Een oom van mij, die om leeftijdsredenen uit het bestuur moest, kwam op een dag langs en zei: "Nu moet jij het doen. Zo ging dat toen.Voor de vorm werden de benodigde tien handtekeningen verzameld en er werd gestemd 'Ach, zo moeilijk was besturen toen niet. ledereen kende iedereen en ik wist precies hoe al les hier in de polder in elkaar stak.' Polderlasten Zo klein als het waterschap was, zo breed was het takenpakket. 'We hadden het beheer over de sloten, de wegen, de binnendijk en de zee dijk. Dat was toen nog een flinke kostenpost. De inwoners betaalden in die tijd nog geen polderlasten, het was echt nog een boeren aangele genheid. Opzichter Van Hoorn hield kantoor, was toezichthouder, pen ningmeester, secretaris en van alles tegelijk bij het waterschap. Zaterdag ging hij op de fiets door de polder. En o wee als je de slootkanten niet op tijd had gemaaid of als er met ploegen een hap grond in de sloot kant was gevallen. Dan kreeg je een brief in de bus.' Schraag zat nog maar amper in het waterschapsbestuur, of de bespre kingen over een fusie tot het 'grote' waterschap Texel, kwamen in een concreet stadium 'Het kon niet an ders, want door de kleinschaligheid van de waterschappen zouden de lasten veel te hoog oplopen Boven dien was er tekort mankracht. Eierland had alleen een machinist voor het gemaal.' Dijkwacht Het besturen bleef niet beperkt tot de vergadertafel. Als dijkwacht kwam Schraag regelmatig in actie 'De dij ken waren toen nog niet zo hoog als nu Als lid van het dijkleger moes ten we wmterdags regelmatig de dijk op. Bijvoorbeeld bij de bijna-overstro- mmg in de zeventigerjaren, toen het water bij Oudeschild tot aan de kruin stond. De komst van de Deltawet kwam voor ons mooi uit. Hierdoor kwam er geld vrij om de dijken te verhogen.' Gemoedelijk De vergaderingen in het polderhuis aan de Vismarkt waren vaak van gemoedelijke aard 'De bestuurders waren doorgaans eensgezind. Soms waren we al om half tien klaar. Dan gingen we natuurlijk met meteen naar huis. maar bleven nog een tijdje gezellig nazitten.' De goede banden van de Texelaars en de medewer kers van het waterschap werden aangehaald op het jaarlijkse uit stapje. 'We gingen altijd naar een polder elders in het land, om te kij ken hoe het daar ging.' Vrouwen hadden over bestuurs zaken toen nog geen inbreng, de echtgenotes mochten wel mee op reis. 'Rioolwaterzuiveringen waren toen in opmars. Hoeveel ik er in die jaren met hebben gezien... Maar het was altijd héél gezellig hoor', herin nert echtgenote Marth zich. Jaarrond bedrijf Aan de reisjes kwam een einde toen waterschap Texel opging in Hollands Kroon. In z'n hart wilde Schraag lie ver dat Texel zelfstandig bleef, maar zijn verstand koos voor de fusie. 'Er was geen ontkomen meer aan. We waren altijd een soort jaarrond be- Gerard Schraag, heemraad van Hollands Kroon en bestuurder van Uitwaterende Sluizen. drijf. In de winter onderhielden we de dijken en in de herfst maaiden we de sloten. Maar de wegen gingen naar de gemeente en de dijken, die in zo'n klein gebied als een molen steen om onze nek hingen, konden we kwijt aan US. We hielden alleen de watergangen. Maar de provincie eiste wel dat er een ingewikkeld waterbeheersplan zou komen, waar voor we de kennis zelf niet in huis hadden De kosten zouden dermate hoog oplopen, dat de polderlasten boven de 200,- per hectare zouden uitkomen. Ter vergelijking: nu beta len we hier ƒ151 Niet eenvoudiger De overgang naar het gefuseerde waterschap, waarin Schraag als heemraad samen met Wim Grisnigt een zetel kreeg in het dagelijks be stuur, maakte het werk er met een voudiger op 'Op Texel ging ik voorafgaand aan de vergaderingen een rondje door de polder en dan wist ik precies wat er aan de hand was. Maar daar is aan de overkant niet aan te beginnen, al ken ik de sloten in de noordkop te genwoordig al een stuk beter Te genwoordig is het allemaal papier werk. Je wordt overdonderd met rapporten De postbode komt de sta pels speciaal thuis afleveren De organisatie is een stuk groter gewor den. Bij Hollands Kroon werken 60 man, van wie misschien de helft in de buitendienst.' Dat is nog niets vergeleken met de 500 mensen in dienst van US. het hoogheemraadschap waar Schraag sinds vier jaar deel uitmaakt van het bestuur. De 'vergaderboer' verblijft sindsdien veel in Edam. zet een punt achter het waterschapswerk. Foto GaranJ Timmorman) US is verantwoordelijk voor de kwa liteit van het oppervlaktewater en het beheer van de dijken, terwijl Hollands Kroon de kwantiteit van het water beheert 'Het verschil met Hollands Kroon is dat ze elkaar bij US met de voornaam aanspreken Dat waren wij niet gewend. Ik zit daar tussen de burgemeesters en directeuren van bedrijven. In dat wereldje kennen ze elkaar allemaal goed.' 'US en Hollands Kroon komen elkaar bij het werk steeds vaker tegen Bij voorbeeld bij het waterbeheersplan dat ze beide moeten hebben. Dat moet wel op elkaar zijn afgestemd. Aan een fusie van de zes water schappen in Noordholland tot één groot provinciaal waterschap lijkt niet te ontkomen, al denk ik dat het ge bied hiervoor iets te divers is. Maar die beslissing is aan mijn opvolger.' De vraag is of je als bestuurde genwoordig nog wel tegenwichu bieden aan de gespecialisee ambtelijke organisatie en de mi van de provincie. 'Ach, ik bent meegegroeid. Al die plannen en porten, het zal allemaal wel iy zijn. Vaak strandt het op de Ij ciën. Het is als bestuurder de k> om dat in te zien vóór er een t* mee is gemaakt. Wie als bestuu goed z'n huiswerk doet. heeft t wat in te brengen.' Met zijn 'nucht boerenverstand en grote ervj dwingt de Texelse 'outsider' in veel respect af. 'Schraags is j man van mooie praatjes en di nergens omheen. Zijn oordeel vu behoorlijk mee', aldus collega stuurder en oud-burgemeester Texel Jaap Gutker Van de traditioneel grote agraris inbreng is steeds minder te meit 'Er komt steeds meer politiek ken. En de natuur is veel belan ker geworden. Vroeger was erg denken aan dat er rietkragen ble staan. Het laatste sprietje irn weg. Tegenwoordig doen we natuurvriendelijk slootkantenbeb Bijvoorbeeld langs het Eierlj Kanaal waar ik op uitkijk. Daar ten de meerkoeten te broeden heb er geen moeite mee, al hs er wel lang aan moeten wennen In het belang van de waterhi houding op het eiland advise Schraag de Texelaars die gende week een stembiljet in bus krijgen dit ingevuld teru; sturen. 'Want dan houdt li toch z'n inbreng.' De familie Afkar voor hun bungalow op De Vogelmient. Van links naar rechts Sldika (14), Wahid (16), Mohamodzia (21) en moeder Amir Be gom (43). (Foto Harry de GroaO Wat ooit gebouwd is als ontspanningsruimte, is nu een plek waar mensen in spanning le ven, Vakantiepark 'De Vogelmient' in De Koog herbergt al ruim een jaar de Afghaanse familie Afkar. Moeder Amir Begom en dochter Sidika vertellen waarom ze hun vaderland ontvluchtten. 'Mijn broer en ik speelden buiten, toen de Taliban aanbelde. De man nen sloegen mijn moeder in een hoek en schoten mijn vader dood', zegt de veertienjarige Sidika. Haar oudste broer, Mohomod Zia (21) werd mee genomen. De familie Afkar behoort tot een kleine etnische minderheid in Afgha nistan, de Hazarra's Deze groep wordt niet geduld door de Taliban, een nationalistische en fundamentalistische moslim groepering die de bevolking, vooral minderheden, onderdrukt 'De man nen van deTaliban hebben kale hoof den en lange baarden. Onder hun ogen zit een randje oogpotlood', ver taalt Sidika voor haar moeder. 'Ik was heel bang voor ze.' De familie Afkar is overhaast ge vlucht, zonder iets mee te nemen. De buurman bracht moeder Afkar en haar twee jongste kinderen met de auto naar Pakistan. 'We waren ont zettend bang. Als de Taliban ons zou pakken, werden we doodgeschoten.' In Pakistan hielp een vriend van de buurman de Afkars verder. Twintig dagen verbleven ze in zijn huis en alleen 's avonds konden ze naar buiten,. Na die periode werd de fa milie meegenomen door een con tactpersoon, die hen voor acht duizend dollar per persoon naar Nederland hielp. Ze reisden per vliegtuig, auto, trein en te voet 'Uren moesten we lopen en we mochten niks zeggen.' Ontsnapt Na twintig dagen van angst bereikte de familie Nederland, waar ze wer den opgevangen in Zevenaar. Daar is het centrale meldpunt voor asiel zoekers. De Afkars sliepen in een zaal met stapelbedden, samen met anders asielzoekers. De angst en onzekerheid waren groot. Mochten ze blijven en wat was het lot van hun oudste zoon en broer? Amir Begom, Wahid (16) en Sidika werden met behulp van tolken onder vraagd. 'We moesten ons verhaal vertellen en medische informatie geven. Gelukkig waren de mensen behulpzaam en vriendelijk.' Twee dagen later werd de familie naar Leiden gebracht, waar ze een maand en acht dagen verbleven. Daarna verhuisden de Afkars naar Texel, waar ze nu ongeveer een jaar wonen. Hier werden ze verenigd met Mohomod Zia. de oudste broer. Hij lag zes maanden lang in een ijzeren keet, waar het in de brandende zon niet uit te houden was. Toen hij on der begeleiding naar de wc ging, is Mohomod Zia ontsnapt 'We hoorden dat hij in Nederland was, maar ge loofden het niet. We dachten dat de medewerker van het IND een grapje maakte Hij verzekerde ons dat mijn broer echt in Nederland was en toen we belden, bleek dat echt zo te zijn. We waren zo blij!' Verstaanbaar De familie Afkar heeft na anderhalf jaar wachten eindelijk zekerheid. 'We mogen in Nederland blijven! Wat de toekomstplannen zijn' Nederlands leren en dan een studie', zeggen de drie kinderen. Ook moeder Amir Begom wil Nederlands leren spre ken. Ze spreekt wel enkele woorden, maar kan zich nog niet verstaanbaar maken, het gesprek verloopt voorna melijk via Sidika. 'Ik vind Texel mooi, vooral de zee. Maar mijn moeder is bang voor een overstromingMoe der en dochter vinden de mensen aardig, maar naast de vrijwilligers komt er niemand uit Nederland een praatje met hen maken. 'We willen graag met Texelaars praten om de taal en de cultuur van Nederland te leren Hoe de situatie in Afghanistan nu is, weten de Afkars met. Hun land komt maar weinig in het nieuws. DeTaliban vermoordt honderden mensen, maar omdat er geen journalisten in het gebied mogen komen, is dat niet bekend. 'Ik vind het niet moeilijk om mijn verhaal te vertellen', zegt Amir Begom, terwijl ze in haar ogen wrijft, 'ledereen moet weten hoe het in mijn land is en wat daar allemaal gebeurt.' Anneke Houtman, (studente journalistiek en voorlichting aan de Christelijke Hogeschool Ede). Op tweede Paasdag werd op golf baan De Texelse een open wed strijd georganiseerd. Maar liefst 64 deelnemers kregen bij de start een vlaggetje uitgereikt, die uitein delijk in de baan werden geplant op de plek waar de laatste bal was geland. Elke golfer berekende het aantal slagen dat gemaakt mocht worden door het handicap bij de par van baan (72 slagen) op te tel len. Meer slagen dan dit totaal mochten niet worden gemaakt, terwijl wel alle holes uitgespeeld moesten worden. De meeste spelers sloegen hun laat ste slag op de 16de, 17de of 18de hole, zodat de greens en fairways op een gegeven moment vol vlaggetjes stonden. De jeugdige Martine Zandee had echter na achttien ho les nog slagen over, zodat zij zelfs Brieven vin leun Wij feliciteren u met uw honderdja rig bestaan en complimenteren u met uw goed georganiseerd verjaardags feest Dit temeer omdat wij samen werking op het gebied van natuur- en landschapsbeheer in de toekomst zeker op prijs stellen We moeten daarbij toch een kritische kantteke ning maken. Het betreft het beheer door Staats bosbeheer van het natuur ontwikkelingsgebied De Oostvaardersplassen in Flevoland. Uit betrouwbare bron en uit de pers hebben wij vernomen dat daar de afgelopen winter 43 Heek-runderen de hongerdood zijn gestorven. Staatsbosbeheer stelt zich o.a. via de televisie op het standpunt dat deze dieren op een natuurlijk wijze zijn omgekomen. De Vereniging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer Texel distantieert zich uitdrukkelijk van deze wijze van natuurbeheer. Het enige echte natuurgebied dart er in Nederland nog bestaat, is de Wad denzee. alle andere 'natuurgebie den' kunnen niet zonder beheer. Het laten grazen van Heek-runderen in een natuurgebied betekent dat Staatsbosbeheer ook de verant woordelijkheid voor deze dieren draagt, en dus - net als iedere vee houder - zorg draagt voor het welzijn van de dieren Het laten verhonge ren van vee is ontoelaatbaar - ook als het grazers in een natuurgebied betreft. Wij geven u daarom in over weging het beheer van de runderen in de Oostvaardersplassen aan een veehouder uit te besteden; hier op Texel kennen wij immers ook goede voorbeelden van Texelse boeren die hun schapen in de duinen laten gra zen en er goed op passen Wij willen de Texelse afdeling van Staatsbosbeheer vragen haar in vloed aan te wenden bij hun colle ga's van Flevoland om te zorgen dat de runderen in de Oostvaarders plassen voortaan goed verzorgd worden. Namens de Natuurveremging Texel, Lia Duinker, secretaris. Jonge Texelgangers krijgen bij aan komst op de veerhaven in Den Hel der sinds kort een kleurplaat en een set kleurpotloodjes. Het idee om de kinderen een attentie te geven is afkomstig van de loket medewerkers, die een gewillig oor vonden bij de Teso-directie. Het ca deautje valt volgens voorlichter Jan Bloem in de smaak: 'Ze vliegen er uit.' Zaterdag 10 april Texel'94 B1-Berdos B1 13.30 SRC B3-Texel'94 B2 14.30 ZAP B2-ZDH/SVC B1 13.00 SVO B1-Sint Boys B1 13.30 N Niedorp C1-Texel'94 C1 14 00 SVAP'74 C1-Texel'94 C2 14.30 WGW C3-SV Oosterend C1 14.30 JVC C2-De Koog C1 13.30 Texel'94 D3-HCSC D3 10.30 Texelse pupillencompetitie Texel'94 F1-De Koog F1 10.00 ZDH F1-Ajax 10.00 Texel'94 F3-SVC F1 10.00 Texel'94 F4-Texel'94 F2 10.00 SVO E2-SVO E1 11.00 Texel'94 E2-SVC E1 1100 Texel'94 E3-Texel'94 E5 11 00 De Koog E1-Texel E1 11.00 SVO/SVC D1-De Koog D1 12.00 SVO F1ZDH F1 en ZDH D1 zijn vrij. Op de velden van Texel '94 vindt woensdag 14 april het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi plaats. Om 13.15 uur is de aftrap van de eer ste van in totaal 116 wedstrijden die deze middag worden ge speeld. De leiding van dit onder de vlag van de KNVB georgani seerde evenement is in handen van de vakleerkrachten lichame lijke oefening Piet Schneider, Martin Land en Henk Keyser. Er wordt gespeeld in vijf catego rieën. In poule A strijden de jongens elftallen om het kampioenschap van Texel, dat vorig jaar werd gewonnen door de Jozefschool In deze cate gorie spelen vijf teams die een hele competitie afwerken. In poule B spe len de meisjes-mimteams, bestaand uit zeven voetbalsters, om de kampioensbeker. Hier zijn de meis jes van De Akker de titelverdedigsters. Poule C en D be staan uit miniteams jongens en meisjes en in poule E spelen de gemengde teams, waarin minimaal drie meisjes zijn opgesteld. Alle nog twee holes verder kwam. Ook de een na verste vlag was voor een jeugdlid Jan van Wijk plaatste zijn vlag op de negentiende hole. Ook de heren Leenheer (gast) en Harry Keizer kwamen op de negen tiende hole, waarmee zij een tweede en derde prijs wonnen. Bij de dames werd Tina Schoor uit Den Haag tweede op de negentiende hole en Claudia Montag derde op de acht tiende. Bij de golfers met een handicap tus sen de 36 en de 45 won Rein Zandee, die zijn vlag op de acht tiende hole net over het water plaatste, voor Hans Vlaming, die tweede werd met zijn vlag net voor het water. Acht golfers speelden een vlaggen- wedstrijd op de par 3-baan, waar eveneens de jeugd met de eer ging strijken. Wouter Bolier plantte zijn vlag net iets verder dan vader Piet, die tweede werd, voor Wouter van der Werf en Jannie van de Wind. Zondag 11 april De Rijp-Texel'94 14 00 ZDH-DWOW 14.00 Kwiek-SV Oosterend 14.00 DESS-De Koog 14.00 WGW 3-Texel'94 2 14.30 Texel'94 3-Con Zelo 2 12.00 Texel'94 4-DTS 6 14.00 Texel'94 A1-Flevo A1 12.00 Recreatievoetbal De Cocksdorp-Oosterend 1 10.30 Texelse Boys-De Koog 10.30 Donderdag 8 april Oosterend 2-Texel'94 4 18.30 Texel'94 5-ZDH 1 19.20 Rab 3-Texel'94 8 20.15 Texel'94 6-De Krim 3 2105 Klif 4-ZDH 2 22.00 Casino heeft zaaldienst. Vrijdag 9 april Texel'94 E1-De Koog E1 16.45 Texel'94 C1-Casino C1 17.30 Texel'94 9-Texel'94 7 18.15 Jelleboog 2-Mantje 1 19 05 Jelleboog 1-De Koog 1 20.00 Oosterend 1-Rab 1 20.50 Klif 1-De Krim 1 21.45 Texel'94 1-Klif 2 22.35 Jelleboog heeft zaaldienst. wedstrijden duren dertien minuten. De prijsuitreiking vindt plaats om 17.45 uur in de kantine van voetbal vereniging Texel '94. De school kampioenen van Texel (winnaars poule A en B) worden ingeschreven voor het Noordhollands kampioen schap dat woensdag 12 mei wordt gehouden op het sportcomplex van voetbalvereniging Dindua in Enkhuizen. Als het weer te slecht is om te spe len of als de velden worden afge keurd wordt het toernooi verplaatst naar woensdag 21 april. De scholen en de scheidsrechters zullen vroeg tijdig over een eventuele afgelasting worden gebeld De wielrenners van de Ten Bouwcenter RAB/Baukm ploeg zijn het nieuwe sell goed begonnen. In de ronde Breezand reed Marten Vg tweede Paasdag naar gende plaats. Ook de andere ners van de ploeg reden goede wedstrijd en lieten aanvallend opzicht meei opmerken. Voor nieu Ricardo de Graaf liep de«: j| minder goed af: hij kwarrtj voorlaatste ronde ten val s' er schade was er niet, de kwets® bleven beperkt tot wat scharvH den. pe Niels Jimmink maakte zijn wedst debuut in de ploeg van RAB Kri B onlangs tot de ploeg toe, waar B die weer op volle sterkte is. Jim: I bleef in Breezand keurig tusser wielen, maar ontbeerde net andere Texelaars de kracht gaan naar de beslissende onts ping van vier man. In de sprinl het peloton bereikte Visser uitei lijk de negende plaats. De resl de RAB-renners eindigde in dec groep. Dat deed ook Robed Appel van Fiets Sportief, datj aanvallende activiteiten ontplr» De voormalig kopman van F; Jordy Vinke. begint zijn draai b amateurs steeds beter te vu* Onlangs werd hij zevende in sterk bezette wedstrijd over 12 lometer in België. Vrijdagai finishte Vinke op het parcours DOK in Den Helder als eerste i paaseierenkoers, een trainings De Texelaar, samen met Ivo tegenwoordig gesponsord Texelana en Vinke Schone 0 sten, moest dit weekend een te stelling verwerken. GeselecF voor de ronde van Noord-Hot een van de mooiste klassiekers het seizoen, werd hij getroffen) de griep, waardoor hij zijn plaats de selectie aan iemand an: moest afstaan. Vanwege de j moest Vinke ook het amai criterium van Breezand, de er wedstrijd dicht bij huis. aan voorbij laten gaan. Ivo Witte scheen in Breezand wel aan de: en reed zich met een negenté plaats keurig in de prijzen Volleybalprogramma dinsdag 13 april Veld A, dames/mannen: 18.30 Wiersma M.-Gr. Slock (d) 19.15 OSG-CVI 20.00 Paal 9-WiRoTex 20.45 Gr. Slock (h)-Tatenhove 1 21.30 Paal 28/De Krim-Kobeko12Ba 22.15 12 Balcken-Paal 28/Krim Veld B, gemengd/mannen 18.30 Rabo-T atenhove 2 Zaré 19.15 Zandbank-DennenoordTaten 20.00 LenR-SI. Beverdam Denne 20.45 Fitt-EcoMare SI Be* 21.30 Sportshop-Maarcobouw 22 15 DGM-Teso S Veld C, dames: 18 30 Gimsel-Leydekkers 19.15 Klif 12-Cinema Texel 20 00 Question-Waayer SI lepe de 20.45 Haarstudio-SI. lepe de BoerW 21 30 Nokanto-Durper Drup Wesie 22.15 Westerl.-Eierl. Huis Durp0 Wedstrijdleiding let en Willem (tel. 319436 en 315194)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6