Vier generaties Dros in 90-jarig bedrijf 1-1-2 IJskaschool Brouwerij Oudercursus over dyslexie Bezwaren tegen bouwplannen in Den Burg West Eerste KNRM- munt voor burgemeester Feest Garage Dros Medium De Ruiter in White Eagle Volleybal Afrikaans trommelen Vergadering DEI bedrijvigheid Eigen klusbedrijf bouwvakker Bousma TEXELSECOURANT' Hulp voor Kosovo Basketbal Technische vooruitgang tekent familiehistorie Texel bijna oudste reddingstation KNRM 'Wizz-kids' OSG leren programmeren VERVOLG VAN PAGINA 1 De school vormt een belangrijke bin dende schakel binnen de samenle ving in De Waal en is een ontmoetingscentrum voor veel dorps genoten. Deze functie wordt zowel door de dorpsbewoners als de leer krachten als belangrijk en waardevol ervaren. Het is de Waalders er veel aan gelegen de school in hun dorp te handhaven is een plan van aanpak opgesteld, waarin ieder zich kan vinden.' Het plan gaat behalve de financiële inspanning uit van een gerichte werving van leerlingen door de school om binnen twee jaar op een minimum grootte van veertig kinde ren uit te komen. De werving zal zich richten op het dorp De Waal, de di recte omgeving en Den Burg Voor de op 27 mei op de Redmer IJskaschool te houden open avond worden in de loop van mei uitnodi gingen in de vorm van flyers mee gestuurd met de Texelse Courant. Ook worden in de krant kleine adver tenties geplaatst Verder wordt het accent gelegd op de schaal van de school: de IJska moet zich profile ren als een kleine school met een goed onderwijsklimaat. 'Een kleine school vormt een overzichtelijk ge heel, waarin een grote van geborgen heid en en veiligheid is geherbergd. De groepen zijn klein en juist binnen een kleine groep is er voor zowel het sociaal samenleven als de indivi duele ontwikkeling volop ruimte', al dus de samenstellers van het plan van aanpakDe plannen zoals die door de commissie financiën op 22 april worden behandeld zijn ter sprake gekomen in het overleg van de schoolleiders van de openbare scholen op Texel. Volgens netwerk directeur Visser is er door de colle ga's positief op gereageerd. VERVOLG VAN PAGINA 1 wil hij meer bier afzetten aan de vastewal. Hij wil het brouwen zo spoedig mogelijk hervatten, want zelfs bij de lokale slijter is het Tessels bier niet meer te kriigen De Amsterdammer is enthousiast over de zes biersoorten die Bonne produceert, waaronder Skillebok en Sküümkoppe. 'Enkele bier groothandelaren die ik ken zijn er lovend over.' Sküümkoppe wil hij omvormen tot een witbiertje, terwijl de koper ook een nieuw biersoort wil introduceren, dat vooral bij Duitsers in de smaak zal vallen. 'Een witbier dat is gebaseerd op een recept uit een Beiers klooster, maar wordt ge maakt van Texelse tarwe. Niet zo zoetig en zuur als het Nederlandse en Belgische witbier, maar wat vol- mondiger van smaak Het is de bedoeling dat het Proef lokaal in stand blijft 'Het is leuk voor een excursie en voor fietsers die 's middags een biertje willen. Het is alleen jammer dat we 's avonds laat niet open mogen zijn. Maar een bar- becuetje blijft wel mogelijk.' Bij voldoende deelname wordt op vijf avonden in mei en juni een cursus gegeven voor ouders van kinderen met dyslexie In deze cursus wordt aandacht besteed aan de kenmerken van dyslexie, de problemen die het met zich meebrengt en wat ouders en school van elkaar mogen ver wachten. De cursus wordt gegeven in de Jozefschool door Simon van Eg van de Schoolbegeleidingsdienst uit Den Helder op de donderdagen 20 mei en 3, 10, 17 en 24 juni, van 18.30 tot 20.45 uur. Deelname kost ƒ125,-, het minimum aantal deelne mers is vijftien. Voor opgave en in lichtingen: Tineke Bosma, tel. 312319 of 322573. Stop de 'ruimtelijke sluipmoord' op het open landschap van Den Burg West. Aldus luidt de nood kreet van H.C. Kooij uit Akersloot, die zich in een open brief aan onder meer gemeente en provin cie kant tegen het voornemen van het college om mee te werken aan bouwplannen van psycholoog J. van den Berg voor een praktijk ruimte met dienstwoning aan de Molenstraat. Volgens de bezwaarmaker wordt veel te gemakkelijk gebruik ge maakt van zogeheten artikel 19-pro- cedures. Hij wijst erop dat verschil- Op volle zee ontving burge meester Joke Geldorp vrijdag middag de eerste Redder, de jubileummunt van de 175-jarige reddingmaatschappij. Ze kreeg het vijfguldenstuk aan boord van de Beursplein 5 uit handen van oud-burgemeester en voorzitter van de KNRM op Texel Jo Engel vaart. Ze beloofde de munt goed te bewaren en niet uit te geven. Daarmee gaf ze het goede voor beeld, want het is de bedoeling dat zoveel mogelijk van de bijna 10 000 Redders die op Texel in omloop worden gebracht onder de mensen blijven. De actie wordt breed gedragen dankzij de deelname van 150 winkeliers en daarmee steekt Texel met kop en schouders boven andere kustgemeenten uit. Van het geld dat de reddingmaatschappij hoopt over te houden kunnen de broodnodige nieuwe over- levingspakken voor de beman ning worden gekocht. Burge meester Geldorp kon aan boord van de Beursplein 5 het nut van zo'n pak aan de lijve ervaren. Met aan het roer schipper Jaap Groen maakte de eerste burger een tochtje met de reddingboot, waarbij de snelheid opliep tot zo'n dertig knopen. Onderwijl werd ze bijgepraat over het werk van de redders Burgemeester Joke Geldorp krijgt uit handen van KNRM-voorzitter Jo Engelvaarl aan boord van de Beursplein 5 de eerste Redder. (Foto oerard Timmorman) De naam mocht niet verhoeden dat de wegen van beide broers scheid den. Cor zette de smederij voort die hij later aan schoonzoon Piet Bonne zou verkopen; Ben bracht het loon bedrijf en de tweewielerhandel onder in de zuivelfabriek. Zijn zoon Cees groeide er op tussen machines en motoren en raakte er al gauw door gefascineerd. 'Ik ver geet nooit dat ik als klein jochie een keer over de schudder van een dors machine ben geschoven om een bout vast te draaien. Ik was de enige die door de opening paste', aldus Dros Vele jaren later zou hij als ANWB-hulpdienst iets vergelijkbaars doen met een klein meisje. Het was het dochtertje van een Duits echtpaar dat de sleutels in de kofferbak van de auto had laten zitten en Dros' hulp had ingeroepen. Dros, wellicht onbewust geïnspireerd door zijn er varing met de dorsmachine, schoof de tweejarige door het openstaande zijraampje naar binnen, waarop de kleine meid de sleutels tevoorschijn toverde 'Zo één moest ik eigenlijk standaard in de gereedschapskist hebben', lacht Dros. Cees kwam in 1960 op 18-jarige Op vrijdag 16 en zaterdag 24 april is publiek van 16.00 tot 18.00 uur welkom bij Garage Dros om het 90-jang jubileum met een drankje en een hapje te vieren. In de tussenliggende negen dagen is de prijs voor alle artikelen, ook van een nieuwe auto, 90 procent van de normale prijs. Op zaterdag de 24e kan het bezoek een ritje maken in één van de oldtimers Cees Dros bij de eerste verkochte Renault leeftijd in het bedrijf en zag dat zijn oom Cor in de smederij de mogelijk heden die de doorbraak van de auto naar het grote publiek met zich mee bracht, nauwelijks benutte. 'Ik wilde auto's verkopen, maar vader had met oom Cor afgesproken dat wij dat met zouden doen Een scheidsrech ter moest eraan te pas komen om het concurrentiebeding opzij te zetten In 1963 werd het loonbedrijf afgesto ten en werd Cees de jongste Renault-dealer van Nederland. De eerste Renault Zijn eerste Renault, een 'viertje', verkocht Dros aan Kobus Kalf Aan Bakkers Ijzerhandel werd een nieuwe DKW-bestel geleverd In die tijd was het nog heel gebruikelijk dat een dealer nieuwe auto's van andere merken verkocht. De klant kon niet altijd bij een gespecialiseerde dealer terecht, zeker op Texel niet. De Texelse Autocentrale had Volks wagen. Rey verkocht Ford en Kaczor was Opel-dealer Dat was het wel. Van een fraaie showroom was toen nog geen sprake. Die kwam pas in 1968. Tot die tijd werd de waar elders getoond, zoals in hotel De Oranje boom aan de Groeneplaats, waar nu de Chinees zit. 'De auto s pasten daar maar net door de deur', herin nert Dros zich Met enige weemoed denkt hij terug aan de 'shows' die in 4. (Foto Bart Bosch) de weekenden in de werkplaats wer den gehouden. 'Twee auto's in de krappe werkplaats, met een hoop volk eromheen. Verdomme, wat was dat gezellig.' Het was toen nog de gewoonte dat een verkochte auto met gepaste trots op de maandagse warenmarkt werd gepresenteerd met het bordje 'verkocht', voordat die aan de koper werd geleverd. In de jaren '70 werd de auto het hoofdproduct van het bedrijf. Het aantal verkochte nieuwe auto's was van 21 stuks in 1963 gestegen tot 48 in 1972. In de jaren '80 stag neerde de verkoop door economi sche neergang en toegenomen con currentie Nu ligt de afzet op circa 40 auto's per jaar. 'Ons gebied is na tuurlijk beperkt tot Texel', zegt Dros. 'Maar ik ben niet ontevreden De tweewieler-afdelmg heeft geprofi teerd van de jaren '90-lrend op vervoersgebied, die voorlopig niet lijkt geluwd: de wederopleving van de scooter en de groeiende vraag naar dure. comfortabele fietsen. Eén ding baart Dros dezer dagen wel degelijk zorgen: het grote tekort aan goed personeel, een prbbleem dat zich in de autowereld landelijk voordoet. Toch moet het raar lopen, wil het bedrijf in Eierland de 100 jaar met halen. De Stichting White Eagle houdt zon dag een bijeenkomst met het me dium Tinie de Ruiter. Zij werkt met door de bezoekers meegebrachte foto's van overleden personen. De sessie begint om 14.00 uur, de zaal aan het Schilderend 19 is open vanaf 13.30 uur. Uitslagen zaterdag 10 april Heren:Tevoko 1-VCC 1 0-3;Tevoko 2-Adelborsten 2-3, Tevoko 3-The Serve 3 3-1: Dames; Tevoko 1-VC Oudorp 3-1; Tevoko 2-Ardea 1 0-3; Tevoko 3-HCSC 1-3; Junioren: Tevoko B-De Boemel 4 0-3. Burg; fam. Huisman, Scnumakers- weg 96, De Koog, fam. Kalverboer, De Ruyterstraat 27, Oudeschild; fam. Broekman, Hoofdweg 116, De Cocksdorp, fam. Bruijn, Klif 38, Den Hoorn De studiegroep 'Afrikaans tisnj len' verzorgt zondag van 17J [Het 17.45 uur een optreden in Itf van gebouw aan de Emmalaan. tn te menten als zang en dans korrr ïte0s de orde. In dorpshuis De Bijenkorf inOcs end komen zaterdag vanaf 101: de leden van visserijveren DETV bijeen voor de jaarvero ring. Na de pauze houdt W Ed een lezing met als titel 'Sociai fiscale vraagstukken in maatschapsvisserij'. Tot slot i een forumdiscussie DAAR RED JE LEVENS MEE 'Ik zit ruim tien jaar in het vak. Het leek me een mooie uitdaging om zelf het heft eens in handen te nemen.' Ondanks zijn jeugdige leeftijd kent Richard Bousma (24) het klappen van de zweep in de Texelse bouwwereld. Sinds deze week heeft hij een eigen timmer en onderhoudsbedrijf. Bousma, tot voor kort werkzaam bij Maarco Bouw, begon zijn carrière ooit bij Klaas Veenbaas in Oude schild. 'Daar ging ik nog op het fietsie heen. Ik was behoorlijk jong ja. Ik begon met vegen, maar al gauw kon ik alles aanpakken.' Hij is met de enige die voor zii begint op Texel, waar de timmti klusbedrijven als paddestoel® de grond schieten. Bang om zo werk te raken, is hij echter mei ben sinds maandag meteen aan de gang. Ik heb veel ervanr ben allround. Ik wil me als freela verhuren. Aannemers kunnen goed gebruiken, denk ik. Boven: de hypotheekrente is zó laaj wordt voorlopig genoeg geboin Bousma, die bij het voeren va; administratie wordt bijgestaan vriendin Elles Witte, heeft eene bedrijfspand op het OudescH industrieterrein, Stoompoort 'Een grote schuur, waar volopf1 is voor allerlei machines. Ik i*i cirkelzaag aanschaffen, een stt machine, een vandiktebank, e» kortzaagmachine, noem maar c Maar dat komt wel. Eerst maan aan het werk.' Bousma is bereikbaar via tal 933 of 06 - 22 507 426. DINSDAG 13 APRIL 1999 Overigens komt in de vergadering van de commissie ruimte en wonen van volgende week een aanvraag aan de orde voor een woning annex praktijkruimte voor de alternatieve geneeswijze reikie. Ook dit pand zou een plaats moeten krijgen aan de Molenstraat. Als gevolg van de situatie die in Kosovo is ontstaan, zullen de orga nisatie Texel Helpt en de Stichting Hoop voor Albanië tijdelijk de krach ten bundelen. De inleveradressen van Texel Helpt nemen de komende tijd kleding in die bestemd is voor de oorlogsvluchtelmgen die in Albanië worden opgevangen. Vanaf deze week gaan diverse transporten van de Stichting Hoop voor Albanië naar de vluchtelingenkampen. Het eigen lijk voor augustus geplande transport van Texel Helpt is inmiddels op orde, zodat een groot gedeelte van de door deze organisatie ingezamelde kle ding zo snel mogelijk naar Albanië kan worden vervoerd. Het transport vanaf Texel naar het centrale depot in Vaassen wordt verzorgd door de Texelse Wolonderneming. Kleding kan worden ingeleverd op de volgende adressen: Peperstraat 16 en Verlorenkost 7 in Oosterend; fam. Veltkamp, Maricoweg 37, Den De dames van De Mareis bas ketballen zaterdag vanaf 16.30 uur in de Bgm. de Koninghal een thuis wedstrijd tegen JBC/N 2. De heren spelen un sporthal Sportlaan in Den Helder tegen ZAP 1, aanvang 19 00 uur. lende burgers bezwaar hebben aangetekend tegen (onderdelen van) het nieuwe ontwerpbestemmmgs- plan voor Den Burg West, om reden dat ze de landschappelijke en na tuurlijke waarden willen bescher men. Bebouwing toestaan, zoals enkele jaren geleden ook gebeurde met het plan van pedicure Ingrid Koorn, staat volgens Kooij haaks op de uitkomsten van de inspraakpro cedure Hij vestigt er de aandacht op dat de rechter vorig jaar heeft vast gesteld dat 'een ontwerp-bestem- mingsplan voor het gehele gebied een vereiste is'. De mogelijkheid dat zich onder het maaiveld een stuw wal uit het pleistoceen bevindt, zo als ook gesteld bij de plannen van Koorn, vormen voor Kooij een reden te meer om protest aan te tekenen. Het voornemen om medewerking te verlenen aan het plan van Van den Berg staat vanavond op de agenda van de raad. 'Wederom wordt een aanslag gepleegd op een reeds ge schonden boomsingel en land schap.' Volgens Kooij kent de ge plande praktijk geen maat schappelijke noodzaak of spoed eisend karakter. 'Deze praktijkruimte betreft eén kamer(tje) van een woon huis. De psycholoog „van de over kant" zoekt slechts een woning op Texel.' Texel is één van de oudste redding stations van de KNRM Kort na de oprichting op 11 november 1824 werd in 1825 in Den Hoorn een roei- reddingboot gestationeerd. De eer ste redding werd in 1833 verricht. Acht opvarenden van het schip Hebe werden tijdens een moeilijke tocht gered. De plaats van het boothuis was echter ongelukkig gekozen. Met moeite kon vrijwillige bemanning worden gevonden. Bovendien lag de boot ver verwijderd van de Eierlandsche Gronden, waar regel matig schepen strandden. In 1846 werd daarom een boot in De Krim gestationeerd. Vanaf dat moment volgden de reddingen elkaar in hoog tempo op en werden vele drenkelin gen van een wisse dood gered. De lokatie van de reddingboothuizen veranderde daarna nog enkele ma ten. Wat niet veranderde was de fi nanciële grondslag van de redding maatschappij. die vanaf de oprichting in 1824 tot op heden nog steeds zichzelf bedruipt De betrok kenheid van de 24 vrijwilligers, die tegen een uurvergoeding van f2.50 hun hachje wagen, is nog steeds groot. Om risico's zoveel mogelijk uit te bannen wordt gevaren met hypermodern materieel en volgt de bemanning regelmatig (opfris) cur sussen. De Beursplein 5 en de Zalm van de wipperploeg in De Koog on dernemen jaarlijks zo'n 60 redding acties Dat een school niet op de over heid hoeft te wachten om met com puters te leren werken, bewijst OSG De Hogeberg. Nadat eerst samen met het Regionaal Onder wijs Centrum computers zijn aan schaft is het softwarebedrijf Net Effect ingehuurd om program- meerlessen te verzorgen. 25 OSG-leerlingen kruipen op hun vrije vrijdagmiddag achter de com puter en leren op vrijwillige basis de fijne kneepjes van het programme ren Het maken van animaties, CD- roms, spelletjes, internet en andere computertechnieken zijn straks ge sneden koek. 'Des te jonger ze zijn, des te vlotter ze met de computer leren omgaan. De jeugd leert snel', constateert David Carmn die samen met Ruben Ootes de theorie praktijklessen verzorgt. Het co met de school kwam tot stand Ootes vorig jaar reageerde op advertentie in de Texelse Cou waarin oud-Texelaars met een bedrijf werden opgeroepen om vestiging te openen op hel Dit als alternatief voor het loeri Een dependance op Texel het lw tal dat soms brainstormsessies Texel houdt te ver gaan, maan computerlessen wilden ze het Mi diep wel oversteken. Tot i stomme verbazing beschikte school over een uiterst moó computernetwerk. 'Ze hadden de stoute schoenen aangetroki en besloten niet te wachten overheidsplannen. Perfect.' Informatica-docenten Fred Ho! berg en Peter Bakker betrekken leerlingen ook zelf bij de opzei het computeronderwijs. Anderefe projecten hebben betrekking op j helpdesk en systeembeheer. 'Er wordt voorlopig genoeg gebouwd op Texel', voorspelt Richard Bousma. Kachels, landbouwmachines, mo toren, auto's. Langs deze producten loopt de geschiedenis van negentig jaar Dros in Eierland. Van smederij op de plek waar nu Bonne Mechanisatie is gevestigd, is de onderneming even verder aan de Oorsprongweg via een loon- en taxibedrijf uitgegroeid tot een moderne Renault-garage. Daar is Cees de vierde generatie Dros die de scepter zwaait over het auto- en tweewielerbedrijf. De voortgang van de techniek in de twintigste eeuw en de populariteit van de verschillende vervoermidde len, zijn af te lezen aan de bedrijvig heid die de familie Dros in de loop der jaren in Eierland heeft ontwik keld. Het begon allemaal toen in 1909 twee broers besloten een smederij te stichten op de hoek Oorsprongweg- Hoofdweg. Nardus en Niek Dros, geholpen door hun zwagers Eelman, bedienden vooral de Texelse boeren van landbouwmachines. Ook in ka chels werd flink gehandeld. Van de reparatie van landbouwmachines is het een kleine stap naar het herstel len van motoren en later auto's, het geen al gauw deel uit maakte van de werkzaamheden. Inmiddels was het ook loonbedrijf, dat machines en arbeidskrachten aan agrariërs uit leende, tot bloei gekomen. Harley Sensationeel was de aankoop in 1921 van een Harley Davidson met zijspan waarin de familie met een trotse oma Marrie Dros achter het stuur, over het eiland toerde. Vijfjaar later volgde de eerste automobiel- een open Rugby, die als taxi werd ingezet Deze historische voertuigen zijn samen met een tiental andere, soms langs vele omwegen terugge keerde oude auto's en motoren bij Garage Dros te bewonderen tijdens de aktieweek die vrijdag begint. Zuivelfabriek In 1948, toen de broers Cor en Ben aan het roer stonden, werd zuivel fabriek 'De Samenwerking' gekocht. De melkrijders voor de zuivelfabriek, rond 1910. Het pand aan de Oorsprongweg maakt nu deel uit van Garage Dros.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 4