Nieuwe gezichten paviljoen paal 12 Kees Kikkert: Natuur of toch weer bollenland? Rechter oordeelt over agrarische natuurgrond Wippertruck straks terreinambulance Vonnis bepalend voor OZB-beleid: HET SCHDNT DOT DE 6EMEENTE (HIER EEN GEDOOGZONE WIL r MRKEN VOOR DEZ6 HOBèY J JTéj Rijkswaterstaat Bermtoerisme? TVTexel Hans Zuidema start 'tuinklusbedrijf' Vergadering ANBO ^e<M]V\gheïd Jutters ƒ13.500,- voor hulp Kosovo Oosterenders vergaderen TEXELSE^" COURANT- &5S5 Siem Dros en Simone van Tilborg voor hun' paviljoen Siem Dros en Simone van Til- g zijn de nieuwe gezichten in andpaviljoen paal 12 bi] Jan slag. Op 1 april is het tweetal gonnen. 'Het ging allemaal erg il We hebben binnen een paar ken moeten besluiten of we het of niet gingen doen', aldus Van jorg. Dros en Van Tilborg hopen reen paar maanden eigenaren te rden van het paviljoen, nadat een lormele zaken zijn afgehan- d. Dros heeft negentien jaar ge- rkt als bakker in het familiebedrijf, en ik mijn vader van de plannen telde reageerde hij direct heel Ihousiast. ..Doen", zei hij.' Dros in het paviljoen regelmatig in de juken le vinden zijn. 'We hanteren lp eenvoudige kaart met broodjes, Iepen, fntuurgerechten, pannen- jjeken en simpele avondmaal- Van Tilborg neemt voor een groot deel de bediening voor haar rekening. Zij werkte eerder in Klif 23 en Klif 12 en in De Twaalf Balcken Het duo heeft genoeg nieuwe ideeën Zo is in het paviljoen een kinderhoek ingericht en is het de bedoeling van de zomer op het terras akoestische optredens te organiseren. Dros; 'Het moet wel akoestisch, anders kan het aggregaat het niet aan. Dan moet je steeds de vriezer uitzetten als ie mand gaat spelen.' Op het terras zal verder een aantal keren een uitge breide paella-maaltijd worden geser veerd. Van Tilborg: 'Dat lijkt me fan tastisch. Een kennis van me heeft een paar grote paella-pannen Het terras vol met mensen en er gezel lig samen een feest van maken.' Als zich komende zomer op het strand een ongeval voordoet kan met behulp van de nieuwe wipper truck van de KNRM op een verant woorde wijze hulp worden gebo den. Dat is de mening van de gemeenteraad, die dinsdagavond ƒ30.000,- beschikbaar stelde om de opbouw van de truck geschikt te maken voor ziekenvervoer. De opbouw van de nieuwe vierwiel- aangedreven truck van het type Ummog wordt op kosten van de ge meente zodanig aangepast dat er plaats is voor twee brancards en een verpleegkundige Het voertuig wordt niet uitgerust met apparatuur voor reanimatie, beademing of andere medische doeleinden, maar er wor den wel rekken aangebracht waar aan deze spullen in een handomdraai kunnen worden opgehangen. Mocht de aanwezigheid van deze high tech-apparatuur op het strand nodig zijn, dan kunnen deze spullen op het strandslag vanuit de ambulance snel worden overgezet in de wippertruck. De tijd dier hiermee is gemoeid is volgens brandweercommandant Dick Jongeneel te verwaarlozen. Voorwaarde is wel dat de KNRM- truck en de ambulance tijdig naar hetzelfde strandslag worden gediri geerd. In het protocol van de Alarm centrale zijn hierover afspraken ge maakt. Met de apparatuur kan de verpleegkundige op het strand (en in ander moeilijk begaanbaar terrein) haar eerste taak, stabilisatie van de patiënt ten uitvoer brengen. Behan deling van slachtoffers op de plaats van het ongeluk, in medische termen het zogenaamde golden hour, heeft namelijk prioriteit. Zodra de patiënt stabiel is, kan deze in de wippertruck worden overgebracht naar de gereedstaande ambulance. Spalken Raadslid Maria van der Spek (VVD) pleitte er dinsdagavond voor de wip- VERVOLG VAN PAGINA 1 'Het is allemaal niet leuk wat er leurt. Het onderhoud aan de ha- in Oudeschild is dit jaar bijvoor- tld in de verdrukking geraakt. Ik aanvankelijk geen werk meer ir een man of vier. Gelukkig heb- we nog een klus in het vakantie dal in aanbouw is bij het PH- l, waar onze mensen aan de kunnen. We kunnen hier dus met de normale bezetting door.' Loonwerker Werner Dros. aan wie Daalder op zijn beurt weer grondwerk uitbesteedt, blijft ook niet buiten schot. Dros had tot dusver jaarlijks een man of zes voor Rijkswaterstaat aan het werk. Vier van hen hielden zich bezig met helmplanten, helm steken. heiningen plaatsen, takken zetten en ander duinonderhoud. Nu dit werk wegvalt ziet Dros weinig andere mogelijkheden dan deze mensen te ontslaan. Om vervan gende klussen te zoeken, zowel voor zijn medewerkers (totaal 15) als het fel zou toch zonde zijn als dit al- imaal verdwijnt? En dat van- 'ege die paar centen?' Kees Jkkert geeft een rondleiding over ijn land dat grotendeels braakligt ings de Watermolenweg en het lolwerk, bij het Licht van Troost, loitwas het bollengrond, nu biedt et een ruige aanblik. Wilde plan- in en struiken hebben zich in het ras gevestigd, riet groeit langs e oevers van de afvoersloten en e plas die hij heeft gegraven. )oor die plas staan de orchideeën Ier 's zomers prachtig in bloei, rtaar omdat het water is, krijg ik geen vergoeding voor. Dat valt ek genoeg niet onder de eheersovereenkomst.' let is een fraai stukje Texel. Kie- iten cirkelen door de lucht, fa- anten schieten weg en in het anpalende vogelreservaat De 'etten zijn kluten druk in de weer. 'e zonneschijn en open lucht oen het mooie, door oude dijken [gekaderde landschap alle recht, en echt Texels weertje. Zon. ou en noordenwind', zegt Kikkert tevreden. Tussen de zeldzame planten die prima gedijen dankzij het zilte kwelwater, duikt een ver dwaalde kip op. Kippen kom je op het hele terrein trouwens tegen. 'Ik ben de tel kwijtgeraakt, maar het zijn er meer dan honderd. Soms komt er een haan aanlopen, die zich flink op de hennen uitleeft Het lijkt wel een opvanghuis. Het komt voor dat een kiekendief met een kuiken aan de haal gaat. Dat houdt de kippenstand mooi op peil.' De 62-jarige Kikkert is een pionier op het gebied van natuur ontwikkeling. Ruim dertig jaar geleden liet de agrariër zijn eerste stuk land aan de grillen der natuur over. In het landelijk verspreide promotieboek 'Atlas van het Ver nieuwend Plattteland' - met een wervend voorwoord van landbouwminister Van Aartsen - werd Kikkert naar voren gescho ven als een succesvoorbeeld van agrarisch natuurbeheer. Inmiddels zijn de resultaten daarvan te zien op 24 hectare grond. Maar ook in de aardbodem is er iets veran derd: de op Texel zeer zeldzame Noorse woelmuis heeft zich er massaal genesteld. 'Dit is toch eigenlijk wat de ge meente wil. Een mooi landschap, natuur. De toeristen vinden het prachtig. En in de plannen van Veronica Bos. Jan Kuiper en Rob Wortel past het ook uitstekend En dan krijg je een belasting heffing van enkele duizenden gul dens in de bus. Belachelijk.' Het steekt Kikkert dat dat de beloning is voor zijn goede werk. Zozeer zelfs dat hij overweegt de hele boel weer om te gooien en de grond op een andere manier ren dabel te maken 'Als ik de beheersovereenkomst opzeg, de grond draineer en bollen ga kwe ken, kan niemand er iets tegen doen. Zonde natuurlijk, ook voor de aanblik van het vogel reservaat. Maar dat heeft de ge meente dan aan zichzelf te wij ten.' pertruck uit te rusten met extra ma teriaal. 'De ambulance moet binnen een kwartier ter plaatse zijn Vorig jaar ontdekte de verpleegkundige na drie kilometer op het strand dat de spalken met pasten en moesten deze alsnog worden opgepast Zorg dat er standaard passende spalken aan boord zijn.' Ook vond ze dat de wippertruck moet worden uitgerust met spullen tegen onderkoeling.' Volgens burgemeester Geldorp wordt hierdoor al snel de indruk van een 'schijnveiligheid' gecreëerd 'Het gaat erom zo snel mogelijk effi ciënte en professionele hulp ter plaatse te hebben en om snel en goed vervoer van de patiënt naar de ambulance.' Van der Spek kreeg van de overige raadsleden geen steun om de door haar voorgestelde 8.000,- vrij te maken voor extra apparatuur. Pieter de Groot (D66) pleitte en/oor om een vierwiel-aangedreven ambu lance aan te schaffen, zodra een van de bestaande ambulances is afgeschreven. De gemeente zou dan moeten bijdragen in de meerkosten. Volgens Corrie Heijne zouden die best wel eens mee kunnen vallen. materieel, is de loonwerker gedwon gen steeds verder op de vastewal werk te zoeken. 'Ik kan niet zomaar zeggen: ga maar naar huis. Momen teel werken we bijvoorbeeld in Duits land aan een dijkverzwaring.' TVTexel besteedt in de uitzending van zondag aandacht aan de Zestig van Texel, de natuur, afvalverwer king, Inge van Schaik over haar werkstuk, TV-kids op tropische toer. Texelse zwemkampioenschappen, etc. Hobbyboer of beroepsmatige agrariër. Dit oordeel moet de belastingkamer van het Amster damse Gerechtshof vellen over 'relatieboer' Kees Kikkert van hoeve 'De Kroontjes' aan de Watermolen weg. Vrijdag diende de zaak die Kikkert tegen de gemeente aan spande. Die ziet Kikkert niet als vol waardige agrariër en wil daarom over zijn grond Onroerende Zaak Belasting (OZB) heffen. De uitslag kan grote gevolgen hebben voor het gemeentelijke belastingbeleid, het groeiend aantal boeren met een beheersovereenkomst en voor het Texelse landschap. Over bedrijfsmatig geëxploiteerde cultuurgrond hoeft geen OZB te wor den betaald. Ook voor de inkomsten en vermogensbelasting en water schapslasten zijn boeren beter af als alleen hun gebouwen met onder grond worden meegerekend. Maar hoe zit het met landbouwgrond die bewust niet wordt bebouwd om de natuur haar gang te laten gaan? Steeds meer boeren kiezen daarvoor en sluiten net als Kikkert met het Rijk een beheersovereenkomst af en ontvangen daarvoor een vergoeding De gemeente wordt steeds kriti scher en slaat meer en meer boeren met agrarische natuurgrond aan voor de OZB. Ook mensen die er een weitje bij hebben waar wat paarden of schapen grazen, lopen meer kans dat zij voor de belasting het volle pond moeten betalen. 'De zaak Kikkert is voor ons van grootbelang. De uitslag bepaalt of we goed zitten met ons beleid of dat het moet wor den omgegooid', aldus ambtenaar Bart Bos van de afdeling Financiën Twee maten Voor de rechter voerde Kikkert zelf het woord. Hij stelde dat tal van an dere natuurboeren geen OZB-aan- slag in de bus hebben gekregen en voelde zich daarom ongelijk behan deld. Ook voerde hij aan dat de af deling Ruimtelijke Ordening van de gemeente hem bij de verlening van de kamperen-bij-de-boer-vergunning wél heeft erkend als boer. 'In deze ingewikkelde overheids- wereld worden dingen wel vaker langs elkaar heen geregeld', aldus Bos namens de gemeente 'Maar het is met raar dat voor het recreatie- beleid andere criteria gelden dan bij de belastingheffing Een echte agrariër bewerkt het land om er zijn brood mee te verdienen, zo hield de gemeente de rechter voor, maar Kikkert laat het land juist met rust. En omdat zijn overige agra rische activiteiten als het houden van kippen en verbouwen van zee asters niet veel voorstellen, gaat het niet om een volwaardig agrarisch bedrijf en is de grond terecht ge taxeerd op ƒ1,3 miljoen, redeneerde de gemeente. Kikkert bracht daar tegenin dat de essentie van de beheers overeenkomsten juist is dat zij al leen voor agrarische cultuurgrond kunnen worden aangegaan. 'Het één kan niet zonder het ander', aldus Kikkert. Daarom zou de grond bui ten de WOZ-waardering moeten blij ven. 'De overheid stimuleert aan de ene kant de natuurontwikkeling door boeren, ook om het landschap te verfraaien, maar beloont ze vervol gens met een belastingaanslag', zo vervolgde hij zijn betoog. Het was voor de Amsterdamse rech ters de eerste keer dat zij zich over een cultuurgrond-kwestie moesten buigen. De magistraten bestookten de Texelse boer dan ook met vra gen, die van grote onwetendheid getuigden en soms op de lach spieren werkten. 'Dus u kweekt or chideeën?', vroeg één van hen op recht. Waarop Kikkert antwoordde dat hij niets kweekt maar dat de wilde bloemen aan komen waaien omdat hij juist mets doet. Ook de edelachtbaren konden er wel om la chen. Omdat er weinig tot geen jurispru dentie bestaat over het onderwerp, kan het vonnis behalve voor Texel voor heel Nederland gevolgen heb ben voor natuur en landschap Veel boeren hebben het al moeilijk en met de teruglopende Europese landbouwsubsidies wordt het voor agrariërs interessant om geld te ver dienen met natuurontwikkeling. Een OZB-aanslag kan voor hen net het verschil betekenen tussen het wel of niet aangaan van beheers overeenkomsten of het opzeggen van al lopende contracten, zoals ook Kikkert overweegt. Maar hij heeft goede hoop op een gunstige afloop en wil doorvechten tot aan de Hoge Raad Opponent Bos is voorzichtiger:Tk heb geen idee welke kant het op gaat botst met de gemeente, niet voor de eerste keer. Hans Zuidema uit De Cocksdorp richt zich met zijn gelijknamige klus bedrijf op werkzaamheden in de tuin. Zuidema: 'Het gaat mij met met om het kleine onderhoud, zoals gras- maaien en snoeiwerk. Ik specialiseer me op schuttingen, schuren en het aanleggen van vijvers. Het grotere tuinwerk zeg maarZuidema was tien jaar werkzaam bij groothandel Spanjer. Zijn wens om voor zichzelf te beginnen speelde al een tijdje. 'Ik hou ervan kleinschalig bezig te zijn en in de buitenlucht te werken. En de tuinmarkt is een markt die volop in beweging is. Ik was een tijdje ge leden in Engeland op vakantie en het viel me op dat daar heel veel kastanjehout wordt gebruikt als ed en perceelafscheiding. Het voordeel van kastanjehout is dat het relatief goedkoop is, van nature duurzaam en makkelijk te plaatsen. Kastanje- In De Buureton vindt woensdag vanaf 14.00 uur de jaarvergadering van ANBO afdeling Den Burg plaats De bond zoekt een nieuwe secreta ris, aangezien mevrouw Leegwater- Klimp niet langer in die functie deel wil uitmaken van het bestuur. A. Bijlsma is aftredend en herkiesbaar. Kandidaten kunnen zich tot één uur voor de vergadering aanmelden bij R. Siebinga. tel. 315 331 of op de vergadering zelf. Na de pauze vedelt de Texelse wereldreiziger Dirk Haker over zijn fietstocht door Ecuador. hout bevat een hoog percentage looi zuur, waardoor het valt in de duurzaamheidsklasse II, vergelijk baar met duurzame hardhoutsooden waarvoor een termijn van twintig jaar staat. Staatsbosbeheer heeft on langs deze houtsood gebruikt bij Loodsmansduin. Ik wil in mijn bedrijf zoveel mogelijk gebruik gaanTriaken van kastanjehout, aldus Zuidema. Verder heeft hij nauwe contacten met een bedrijf uit Friesland dat geprefabriceerde schuren, tuinhuis jes en (paarden)stallen leved. Deze kunnen worden besteld bij Zuidema en desgewenst door hem ia elkaar worden gezet Hans Zuidema van 'Klusbedrijf Zuidema' VERVOLG VAN PAGINA 1 verklaad Uitgeest. 'We hadden tevo ren graag een gesprek gehad met het college, maar die vond dat kennelijk niet nodig en kwam met een negatief advies op de proppen Als b en w echt hadden gewild, dan was de Museum Nota best open te breken. Maar als je niets wilt, dan kan er ook niets B en w stellen dat er 'geen enkel ge meentelijk belang is gediend met de voorgestelde uitbreiding van het mu seale aanbod' 'Realisatie van een museum met deze inhoud zal zeker ten koste gaan van de exploitatie van de bestaande musea. Deze instellin gen zullen hun negatieve exploitatie resultaten als gevolg van de gederfde inkomsten naar verwachting op de gemeente gaan verhalen.' Concurrerend Dat Flora concurrerend is voor bij voorbeeld het Agrarisch Museum in De Waal bestrijdt Uitgeest. Het voor stel om de oude trekkers in De Waal onderte brengen noemt hij 'onzinnig'. 'Ze hebben er ten eerste niet de ruimte voor en ten tweede hebben ze geen behoefte aan ons.' De ligging van Flora alleen al maakt het volgens het college een geduchte concurrent voor het Maritiem en Juttersmuseum. 'Iedere toerist pas seert deze locatie en het zal zeer gemakkelijk zijn om, los van de in houd van de tentoonstelling, bezoe kers te lokken Ook zonder museumbestemming zal de boerderij aan de Pontweg met over belangstelling niet hebben te kla gen. De spullen op Flora blijven voor de liefhebbers gewoon te bezichti gen. Op verzoek gaan de jutters opien en wellicht komt er ook een bord aan de weg. Muziek Op de vraag wat de jutters nu precies wel en niet op Flora mogen viel in het gemeentehuis gisteren geen ant woord te krijgen. Schilling 'We moe ten de brief van de jutters eerst maar eens in het college bespreken. Ik ga niet voor de muziek uitlopen.' Eerder is wel gesteld dat Flora zich niet verder richting museum mag ont wikkelen. Het uitblijven van een museumbestemming betekent waar schijnlijk wel dat de gemeente niet zal meewerken aan de gewenste bouw van extra schuren om de collectie uit te stallen. Wat betreft de jutters is het laatste woord er nog niet over gezegd Uit geest: 'Ik heb het gevoel dat onze tijd nog wel komt.' De raad heeft dinsdag besloten ƒ13.500,-, wat gelijk staat aan één gulden per inwoner, over te maken op giro 555 ten bate van de vluchte lingen van Kosovo. Een voorstel voor het dubbele van dat bedrag was afkomstig van D66. maar een meer derheid hield vast aan de traditie om per actie één gulden per inwoner over te maken. De stichtingen Dorpscommissie Oosterend en Gemeenschaps centrum Oosterend beleggen vrijdag vanaf 20.00 uur in dorpshuis De Bij enkorf hun gezamenlijke jaarverga dering. Aftredend en herkiesbaar zijn Henk Snijders en Ruud Timmer. Piet Kooger komt niet terug. Als vervanger is Rob Arensman be schikbaar Daarnaast staat onder meer een voorstel voor een verho ging van de contributie op de agenda. De jaarcijfers liggen ter inzage in het tFoloRMINooy) dorpshuis \V. VRIJDAG 16 APRIL 1999

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5