Engelse Hilary friemelt 3raag in Texelse grond Eenmaal aan de bal veranderde Van Exel gespoeld TEXELSE 7 COURANT Wissel Milieucontrole horecabedrijven VRIJDAG 16 APRIL 1999 - met haar kat in de tuin van hoeve Spykdorp bij Oosterend. (Foto Gerard Timmerman) Harisson weggeweest, Ik met goed zou voet ballen. Dat is natuurlijk onzin. En toch, het klinkt misschien een beetje lullig, maar die ouwe generatie was dan wel bloedfanatiek, bij mijn we ten hebben zij nooit iets gewonnen. Nadat ze gestopt waren, ben ik twee keer kampioen geworden en draai den we een aantal jaren leuk mee in de derde klasse. Eén keer haalden we bijna de tweede klasse, op één penalty na, van Henk Knol. Zelf schoot ik vlak voor tijd net naast. In zijn spel herkent men hel gemengd bedrijf: gebukt over zijn schop, wijdbeens tussen het vee. De harde handen aan zijn pezig tijt weten van wanten. Onvermoeibaar zwoegend trekt hij gaten en spiedt rond, alsof hij zoekt naar mogelijke ziekte in het pootgoed. Maar aan de bat verandert hij Zijn vreemde motoriek wordt bijna elegant, hij kapt en draait, versnelt, geen veld te zwaar voor hem, gewend aan polderklei. Plots haalt hij ziedend uit en scoort, bal op de wind een met de elementen. Zelfs zijn naam geeft blijk van veel verbondenheid met de geboortegrond: Paul van Exel, spits van Texel op benen die overigens meer o dan x zijn. Boer, in alle seizoenen. Uit tegen KGB te Bovenkarspel krijgt hij het weer eens op zijn heupen Met wapperend nekhaar en zakkende kousen sticht hij bij voortduring gevaar en treft het net: 0-1. De tegenpartij bijt van zich af, de druk neemt toe. maar de eilandclub geeft geen krimp, houdt stand. Dan komt de onbegrijpelijke wissel, een kwartier voor tijd. Wat bezielt een coach die in het heetst van de strijd zijn beste man vervangtVan Exel rent langs het verbijsterde publiek het veld uit, rukt de verzorger een tas met kleren uit handen en roffelt op zijn noppen naar een buitensporige BMW (boeren-, maar ook voetballersbolide), die gedempt ronkend klaarstaat, vriend achter het stuur. In een oogwenk is de niet af te stoppen spits uit het gezicht verdwenen, bezweet en modderig op weg naar de boot van half vijf. Op Texel moeten straks de koeien weer gemolken worden. (Theun de Winter. In: 'Hard gras', nummer 5, november 1995) Daar denk ik nog wel eens aan te rug.' Hij beschouwt het als één van zijn hoogtepunten, samen met de over winning die in Den Helder in de bekerstrijd werd behaald op HRC. 'Dat speelde toen nog eerste klasse. Ik speelde hartstikke lekker en maakte 0-1Daarna stonden we met de rug tegen de muur en in de 83ste minuut kwam HRC op 1-1 We ston den op instorten, maar vlak voor tijd maakte ik 1-2 Dat kon eigenlijk he lemaal niet. Henk Jan Klok stond toen nog in The Talk of the Town. Die had ons beloofd dat we een avond lang gratis mochten drinken als we zouden winnen. Onze trainer was Roomeijer, uit Den Helder. Die zei: Als we winnen, dan ga ik met jullie mee naar Texel. Het is toen nog heel gezellig geworden. Het was op een dinsdag...' Ook zijn prestatie tegen VVV in het Gamma-toernooi vindt hij een heel mooie. 'We wonnen met 4-3, alle doelpunten waren van mij. Ik werd dat jaar bijna topscorer geloof ik, vlak achter of samen meLRegi Blinker.' Ezels 'En dan natuurlijk dat gedicht van Theun', vervolgt hij in één adem. 'Theun is een stranger, maar wel een hele goeie vent. Op een gegeven moment zei-ie tegen me: Ik heb een verrassing voor je, maar dat hoor je nog wel Toen ik hem eens wat wor tels voor zijn ezels bracht, liet-ie me dat boekje zien waar het in stond. Ik was, nou ja, ontroerd. Het raakte me wel.' Nu gaat de spits dan stoppen. Hij overwoog het al drie jaar geleden, maar vertelde het toen niemand en hoefde ook niemand iets uit te leg gen toen hij besloot toch door te gaan. Dat lag vorig jaar wel anders, toen zijn teamgenoten een waardig afscheid voor hem hadden bereid. 'De vader van Kets (Frans Kaercher, red.) zou met een piano op de middenstip zitten. Lui, waarom ga je nou tóch door?, zeiden ze toen. Maar ik was er een half jaar uit geweest om mijn huis te bouwen en daarna raakte ik geblesseerd. Ik wilde met stoppen terwijl ik maar een paar wedstrijden had gespeeld.' Een plotselinge enkelblessure dreigde afgelopen week nog even roet in het eten te gooien. 'Volgende week spelen we onze laatste thuis wedstrijd Die zou ik met graag mis sen.' Nu is zijn besluit echter defini tief 'Voor een voetballer ben ik oud. Vroeger kon ik makkelijk nog twee partijtjes tennissen na een voetbal wedstrijd. Nu ben ik blij als ik 's avonds op de bank zit.' 'Afbouwen doe ik niet. Toen ik op m'n achttiende weg ging bij De Koog, zei ik dat ik daar weer terug zou komen als ik zou stoppen bij Texel. Maar wat heeft dat nu nog voor zin? De jongens met wie ik toen voet balde, zijn er allemaal weg. Boven dien wil ik geen verplichtingen meer aangaan Ik heb al drie jaar een vaste stoel bij Ajax, maar ik ben er nog maar twee of drie keer geweest. In vallen bij Texel 3 als ze er eens te kort komen, o.k., maar verder ga ik op zondag lekker bij het eerste langs de lijn staan...' Joop Rommets ernstig uit Wales, leerde ze lijds Nederlands spreken kzij restauranthouder Willem Diesen, die zijn werkneemster duit verbood nog langer En- fe praten. Nu, vijftien jaar la- doet het accent van de op kdorp wonende Hilary 'ison (34) bijna Texels aan. Van mige dingen gruwelt ze nog 'ds, maar als het aan haar ligt, zij Torever' op Texel. vakantie in Zwitserland ont- tte Hilary Harrison in 1983 een tor. Nieuwsgierig geworden 'dat Nederlandse eiland, waar zij "ooit van had gehoord, besloot Bar volgende vakantie op Texel He brengen. 'Ik vond het hier zo f rnaar ik moest terug naar En- ad. Daar werkte ik als apothe- •assistente.' il liet haar echter niet los. In mei gaf ze haar baan op en keerde 9 naar het eiland. 'Mijn ouders an daar niet echt blij mee Ik was enige kind en nog maar 18 jaar. Tik wilde het graag proberen. Als lle' lukte, kon ik altijd mijn oude weer oppakken.' Taal 'son voelde zich snel geaccep- f en werd vanaf het begin goed tongen. 'Ik logeerde een aan maanden in het Prins Hendrik ff bij vrienden. Het belangrijkste Tom werk te vinden. In mijn oude [eP kon ik niet aan de slag. De net spreken en schrijven, Ie een probleem. En ja, ieder- |ent Engels, dus bleef ik gewoon •s Praten. De eerste anderhalf jaar sprak ik geen woord Nederlands. Totdat Willem van Diessen van pannenkoekenhuis Strends End, waar ik in het hoogseizoen werkte, vond dat het nu wel eens tijd werd om Nederlands te praten. Hij zei: Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van echte Texelaars zijn te onderscheiden. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich bli|vend op ons eiland te vesti gen? In de rubnek Aangespoeld deze week: Hilary Harrison Vandaag móet je Nederlands pra ten. anders doen we net of we je met horen. Dat hebben ze de hele dag volgehouden. Het was een spelletje, maar het heeft wel geholpen. In feite heeft Willem mij over de drempel geholpen. Je bent gewoon bang dat je fouten maakt en uitgelachen wordt.' Klompen Het door school bijgebrachte beeld dat Harrison van Nederland had, was dat iedereen hier op klompen loopt en geitewollen sokken draagt. Tij dens een bezoek aan Amsterdam bespeurde zij daar weinig van, maar op Texel was dat anders. 'Toen ik hier een maand of zes was, ging ik eens naar het oude kruidemerswin- keltje van Piet Brouwer, in Ooster end. Ik kwam er aan lopen en zag daar drie rijen klompen voor de win kel staan En dacht, wie laat nou zijn schoenen buiten staan. Dat was zo'n grappig gezicht. En binnen liepen ze op sokken. Het beeld klopt dus wel een beetje, want veel boeren hier dragen nog klompen.' Bergen In Wales groeide Harrison op tussen de bergen. Het was een vreemde gewaarwording dat het hier allemaal zo vlak is. Toen zij daar met een kennis over sprak, zei deze dat Texel ook een berg heeft. De Hoge- berg. 'Nou, die wilde ik wel eens zien. We reden er naar toe en ik dacht, ik zie nog steeds geen berg. Maar op een gegeven moment wa ren we er al overheen. Ik vond dat geen berg, maar een verkeersdrempeltje, een bobbeltje!' Harrison moet er nog om lachen. Soms mist ze haar echte bergen. 'Maar,je kunt hier wel alles lekker overzien en dat heeft ook wel iets.' Haring Het enige dat zij op Texel echt mist, is een Tandori-restaurant. Maar over wat er wel aan eetgelegenheden is, is zij goed te spreken. 'Hier is veel meer keuze en gebruikt men veel verse groenten In Engeland doen ze veel uit de oven, van die Engelse pies. Van boerenkool met worst heb ben ze nog nooit gehoord. En patat met mayonaise... Nou, toen wist ik echt niet wat ik zag. Dat vond ik zo'n vreemde gewoonte. Wij gooien er altijd zout en azijn op en dat eet je dan op uit een krant Dat is heerlijk, Horecabedrijven lozen vet op het riool Om te voorkomen dat hierdoor de riolering wordt aangetast, moeten bepaalde voorzieningen worden ge troffen. Meestal is een vetafscheider nodig, een soort bezinkbak waar het afvalwater doorheen wordt geleid vóór het in de riolering komt. Uit de regionale milieucontrole van 1998 bleek dat 52% van de bedrij ven niet aan de regels voldeed In middels hebben de meeste hun za ken op orde gebracht Omdat er op Texel en in Den Helder relatief veel horecazaken zijn, hebben beide ge meenten besloten de controles dit jaar voort te zetten. In Den Helder zullen ook bakkerijen en garage bedrijven worden bezocht, een be sluit dat op Texel geen navolging vond. bal. Met pretoogjes vertelt hij de ene anekdote na de andere, bij de meeste spelen spirituosa een be langrijke rol, 'Een paar jaar lang heb ben we met Gamma hoog gespeeld in de zaal. tot Lelystad en Utrecht aan toe. Daar gingen we met een busje naar toe, dat door Rab werd betaald. Omdat we 's avonds niet meer terug konden, boekte Rab voor ons altijd vier tweepersoonskamers bij Motel Bethlehem in Den Helder. Op de heenweg reden we daar dan eerst even langs om er drie af te melden. Het geld ging in de pot. Als we dan 's nachts met een stuk in onze reet in Den Helder kwamen, kropen we met z'n achten op die ene kamer Met z'n drieén in één bed en nog een paar op de grond. Dat merkte je toch niet meer...' Ook voor de Helderse selectie maakte hij geen uitzondering. 'Dat ging heel professioneel. De avond voor een wedstrijd brachten we door met bowlen en kaarten. We moch ten twee biertjes en moesten om twaalf uur naar bed. Met z'n vieren zijn we er toen vandoor gegaan, met Simon Brand en de keepers van HRC en JVC Andere jongens gingen ook, maar die verwachtten allemaal scouts aan de lijn die ze zouden ilgens kenners is hij te vroeg geboren. Als de betalende voetbal- bs twintig jaar geleden ook al zo naarstig op zoek waren geweest ar jong talent, dan had hij triomfen gevierd en was hij nu miljonair vste, mplaats van een hardwerkende boerin Eierland. Ondanks i leeftijd (36) blinkt hij nog steeds wekelijks uit en ziet iedereen Texel'94 hem met lede ogen gaan. 'Je moet een keer stoppen gt Paul van Exel zelf. 'Dat kun je beter doen als iedereen tegen iegt dat je nog moet doorgaan, dan als ze vinden dat het wel ft keer tijd wordt.' jende is misschien een groot ird, maar Paul van Exel is een tballer die tot de verbeelding «kt. Dat vinden medespelers en porters van Texel'94, die al rade- werden wanneer ze hoorden dat ster verhinderd was. Dat onder- d tot zijn schade ook Bert Ver en van eredivisievereniging I, die in één van de kerst- nooien van Gamma eens zo :eligwerd van alle schijnbewegin- dat de vier doelpunten van Van I volstrekte bijzaak werden. Het een traumatische gebeurtenis rde talentvolle verdediger, wiens ière in de knop werd gebroken, ml Maarten Scholten, destijds «houwer in Ons Genoegen en inwoordig journalist voor Sport 1mational. 'PSV, dat hem had ileend, hoefde hem met meer g En in Jong Oranje is hij ook it meer opgesteld sch tenslotte was Theun de Win- die zelfs een gedicht aan de time spits wijdde dat werd gepu- aerd in het literair voetbal- thnft Hard gras i zijn spel/ herkent met het ge- Bmd' bedrijf: gebukt over/ zijn schop, wijdbeens/ tussen het jw'f I Maar aan de bal verandert/ hijZijn vreemde/ motoriek wordt bijna elegant,/ hij kapt en draait, inell/ geen veld te zwaar/ voor i, gewend aan/ polderklei. Plots III hij ziedend/ uit en scoort, bal 'op de wind,/een met de elementen. Ponyclub Exels talent is nog opmerkelij- Ivoor vrie weet dat hij tussen zijn |de en vijftiende levensjaar niet een club speelde. 'Ik had net nieuwe pony gekregen, toen de Jningen van de ponyclub werden ichoven naar zaterdagmiddag. Ik 1 toen kiezen Omdat ik het sneu vond voor mijn ouwe lui, ik toen voor de ponyclub geko- Daardoor heb ik belangrijke ja- jemist. In die periode vorm je je mek.' t hij toch weer begon, viel hij 'ankelijk nauwelijks op tussen ndere junioren van SV De Koog, hij ook in de pupillen al had leeld. Al spoedig ging het ech- beter en op zijn achttiende hij de stap naar SV Texel, [aar hij hoopte het tweede elftal te n. 'Dat was toen al een promo tie als je van één van de clubs in de buitendorpen kwam.' In zijn eerste oefenwedstrijd werd hij opgesteld in het derde elftal, in de tweede wed strijd in het tweede en al bij de derde keer oefenen mocht hij zijn kunsten in de hoofdmacht vertonen. 'Koos Tjepkema was geblesseerd. Ik ver- Brand. 'Dat is allemaal achteraf Maar inderdaad, tegenwoordig word je al snel uitgenodigd voor een se lectie of instuif, dat had je vroeger niet. Ik ben ervan overtuigd dat Simon het makkelijk had gered.' Ook de ligging van Texel werkte ongetwijfeld belemmerend op zijn loopbaan. Eenmaal draaide hij een zomer lang mee met de selectie van Den Helder en omstreken, die als voorbereiding op het Maritiem Toer nooi drie keer per week trainde en oefenwedstrijdjes speelde tegen clubs uit het betaald voetbal. Zowel Brand als Van Exel speelde zich in de kijker en grote (amateur)clubs als WGW en HRC hadden er een aardig zakcentje voor over om hen aan zich te binden. 'Ik heb altijd de boot af ving hem als voorstopper. Ik ben er nooit meer uitgeraakt. Koos kwam wel weer terug, maar toen werd ik doorgeschoven naar de spits.' Tweede carrière Het betekende een flitsende herstart van zijn tweede carrière als voetbal ler. Toch bleef zijn territorium be perkt en kreeg hij nooit de kans zijn vleugels uit te slaan boven de voet balvelden van de clubs uit de vader landse top. In tegenstelling tot een handvol spelers uit latere genera ties, die volgens de specialisten met de aanleg hebben van Van Exel of generatiegenoot en vriend Simon neemt om terug te blikken (het land is toch veel te nat om wortels te rooien). Hij maakte de ouwe genera tie nog mee en hoewel hij volgens eigen zeggen altijd prima kon op schieten met teamgenoten als Gert Pansier, Louis Uriot en Klaas Dirk Koorn, viel de stemming niet te ver gelijken met die van tegenwoordig. 'Dat waren allemaal jongens met kin deren. Als de wedstrijd af was ging iedereen meteen naar huis, terwijl wij, de jonkies, nog wel een biertje lustten. Uriot zei altijd: Jullie voetbal len om te drinken. Tegenwoordig is de onderlinge band veel sterker. Ik ben heus met met iedereen bevriend, maar het is best leuk om nog eens even een cafeetje in te duiken.' Al sinds een flink aantal jaren be- roui van caci uijiid eieyaiii. gehouden. Je moet drie avonden in de week naar de overkant. En dan nog in het weekend, natuurlijk, want je speelt als Texelaar alleen maar uitwedstrijden. Dat viel niet te com bineren met de boerderij Bovendien is de sfeer hier hartstikke goed en ik betwijfel of dat aan de overkant ook zo is. Als een team daar een keer degradeert, is de helft van de spelers weg. Een clubband hebben ze met.' Sfeer Sfeer is een woord dat Van Exel vaak in de mond neemt, terwijl hij er aan de keukentafel alle tijd voor hoort Van Exel tot de routiniers, sa men met Bart Heerschap, Simon Brand en John List. Naar uit wedstrijden reizen ze samen in één auto, door de anderen de ouwe lul- len-auto genoemd. 'Op de terugweg drinken we altijd een potje bier. Eer der haalden we dat bij een benzine station, maar die mogen dat niet meer verkopen. Nu nemen we een koelboxje mee. Dat zijn de kleine dingetjes, die het net effe leuker maken.' Pretoogjes Van Exel heeft er nooit om bekend gestaan veel te laten voor het voet- (Fofo archief Texelse Courant) ontdekken, dus die waren met een uurtje weer in het hotel. Wij kwamen om vijf uur terug, flink ehhh... Ze hebben dat toen ontdekt, maar om dat ze geen onderscheid maakten tussen wie even of de hele nacht op stap waren geweest, werden we de volgende dag toch opgesteld. We maakten in dat toernooi drie doelpun ten. Eén van mij en één van Simon. Ze hadden dus niks te klagen.' Fabel Ook bij Texel hebben zijn prestaties er nooit onder geleden, denkt hij. 'Op een gegeven moment ontstond de fabel dat als ik een avond niet was een beetje zurig en week. Wat ik ook vreemd vind is rauwe vis eten. Ik kwam een keer in Oudeschild. was er net nieuwe haring binnen. Als je dat zag. Eerst door de uitjes heen en dan zo'n rauwe vis door je keel! Ik krijg er nog kippevel van. Wie eet er nu rauwe vis? Ik heb het wel een keertje geprobeerd, maar nee. Tuinontwerpster Hoewel ze nooit echt zonder werk zat, zocht Harrison toch naar iets wat ze zelf zou kunnen doen. Ze wilde graag iets met haar interesse voor tuinen doen. 'Tuinen hoort voor een deel bij het Engels-zijn Wij frie melen graag in de grond. Maar om dat ik met het lezen en schrijven zat, wist ik met zo goed hoe ik het aan moest pakken Een schriftelijk cur sus bij het LOI bood uiteindelijk uit komst. 'Ik was daar éérst wel wat sceptisch over, want bij het LOI denk je al snel aan een cursus Spaans voor beginners Maar ik dacht, ik probeer het gewoon.' Het bleek een pittige cursus te zijn van tweeëneenhalf jaar. Voor de beno digde praktijkervaring liep ze stage bij tuincentrum Halsema aan de Gerritslanderdijk. 'Vader Halsema, Freek, leefde toen nog. Die wist werkelijk alles over planten. Hij was voor mij een hele goede leermees ter.' werk, je komt bij zoveel mensen, ledereen wil weer wat anders, wat het ook wel eens moeilijk maakt. Het is net als bij het maken van een schilderij: je moet op zo'n moment wel inspiratie hebben Vooral in het voorjaar is het heel druk. Alles moet dan heel snel, binnen vier maanden. Tijd voor mijn eigen tuin heb ik dan nauwelijks. Als ik 's avonds thuis kom en even lekker ga zitten, kijk ik wel eens naar buiten en denk dan, oh jeetje, mijn tuin...' ik mij op mijn gemak. De mensen - zijn allemaal aardig, vriendelijk en vooral eerlijk. Texel is net een grote familie, ledereen kent elkaar. Texel heeft voor mij gewoon alles. Het is hier allemaal veel vrijer, niets moet, alles mag. Ik hou van die kleine dorpjes met daarnaast die ruimtes van zee en bossen. Ik hou van mijn leuke echtgenoot en ik geniet van alles...' Ingrid de Raad Zwaar 'Het aanleggen van tuinen heb ik gedaan tot ik last kreeg van mijn elleboog Het werd te zwaar. Nu richt ik mij meer op het ontwerpen en adviseren Met de firma Halsema werk ik nog steeds samen. Ik zorg voor het ontwerp, zij voor de planten. Een mooie combinatie. Het is leuk Niet terug Als het aan Harrison ligt, gaat zij nooit meer terug naar Engeland. Al thans. niet om er te wonen. 'Eén keer per jaar ga ik naar mijn ouders Ze missen mij natuurlijk wel, net zogoed als ik hen mis. Het gekke is dat als ik in Engeland ben, ik mij net een beetje een toerist voel. Hier voel De gemeenten Texel en Den Hel der houden de komende weken steekproefsgewijs milieucontro les bij horecabedrijven. Onder zocht wordt of het lozen van afval water op het riool volgens de regels gebeurt. Bij inspectie in de kop van Noordholland bleek vorig jaar de helft van de bedrijven niet aan de normen te voldoen.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7