(jrocn c2warLrJexeU in het harL. Jitweg woningkrapte stuit vaak op onwil Vissers willen meer verantwoordelijkheid N' Peilbuizen bij oude vuilstort Mok-militairen naar Albanië PvdA: ƒ4 miljoen voor huisvesting 'Ecologie en economie naast elkaar texelseÜcourant texelse'^colirant GEZAMENLIJKE KRANT donderdag 29 april WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL KosoFooi in De Zeester Douane controleert op rode diesel VERDER IN DIT ummer Ruime belangstelling voor 'Kunst in Zee' 2 Kunstwereld verdeeld 2 de Kroniek 2 Fokker-cockpit als blikvanger Gitarist Hans Hopman van theater naar pop 3 Lepelaars aan de winnende hand 4 Frits Witte winnaar Jaap de Graaf-bokaal 5 Telefoon gestolen Extra auto's op voorrangstrook Aanhanger schiet los en ramt auto Taiwanees te gast Tirana, waar de Nederlanders troe penmacht zijn basiskamp heeft op geslagen. zullen de Texelse mari niers groepen vluchtelingen begeleiden. In verband met de Gemeentedag op vrijdag 23 april worden de huisvuilroutes van die dag op woensdag 21 april verreden. (Advertentie) (jna "ZwaHjJritlt ia b*t karU Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: (Advertentie) (/na ZwJfL-Jiriii ft Ivf tjn. In verband met het als werk dag uitvallen van vrijdag 30 april, Koninginnedag, ver schijnt er een gezamenlijke krant op donderdag 29 april. Advertenties voor deze krant kunnen worden ingeleverd t/m dinsdag 27 april, 17.00 uur. Directie Langeveld de Rooy b.v. NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 DINSDAG 20 APRIL 1999 RICHT 15 SEPTEMBER 1867 - NR 11374 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv baan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG NEMENTSPRIJS158,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.6S Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) laars die op zoek zijn naar een betaalbare woning drei- iteeds meer de dupe te worden van politiek onwil op ver lende niveau s. Het rijk legt met de voorgenomen libera- (vrije vestiging) een extra druk op de markt, de provincie vasthouden aan maximum aantallen en de gemeente igt niet altijd even zorgvuldig om met beschikbare bouw- le. Verder heeft het college onvoldoende instrumenten Ie eigenaren van 100 huizen die hier illegaal aan de ngvoorraad zijn onttrokken aan te pakken. ien gesubsidieerde premie A- van rond de ƒ149 000,- tot lórt nog een haalbare investe- reen starter, door de enorme wordt zo'n zelfde woning te- iordig voor meer dan i00,- grif verkocht aan irdieners. ook wel 'de nieuwe genoemd. Jongeren kruipen idwongen in steeds kleinere iningen van ƒ1000,- in de Een verbouwde schuur van Ion is momenteel het goed- wat je kan bedenken', le makelaar Hans Eelman ivond een somber markt- ip de discussie-avond Volks- iting, een initiatief van de Speciale gast was Tweede iid Adri Duivesteijn (PvdA), die criticaster van het landelijk itingsbeleid bekend staat, izig was ook Tjeerd Talsma lid van Provinciale Staten, maakten Jan van Andel van m/ngslichting en PvdA-raads- is Roeper deel uit van het fo rum dat onder leiding stond van oud politicus Dirk Terpstra. Markt 'De markt wordt met de dag domi nanter', bevestigde Duivesteijn. 'Het gaat er bij wonen steeds meer om of je geld meebrengt of niet. Als je het hebt kan je je inkopen, anders wordt het problematisch.' Hij sprak van een samenleving en een rentepeil waarin voor een groot deel van de tweeverdieners een woning van vier ton binnen handbereik is en waarin de huidige koopprijsgrens voor vrije vestiging van drie ton dus een la chertje is Opschroeven naar vier ton zou zelfs een prijsopdrijvend effect kunnen hebben. Duivesteijn toonde zich niet ongevoelig voor een door Pieter de Groot (D66) voorgestelde vestlgingsgrens die varieert per ge bied en afhankelijk is van de markt. Huur/koop De Haagse politicus pleitte voor een combinatie van koop en huur waar door een eigen huls voor minder draagkrachtigen haalbaar wordt. Zijn Texelse partijgenoot Hans Roeper lanceerde een andere suggestie: 'De Lees verder pagina 4 fooien die zaterdag in paviljoen De Zeester wor- igehaald, komen ten goede actie voor hulp aan o. Het bedrijf geeft hiermee aan de oproep van de nse stichting KosoFooi, april tot landelijke actiedag jitgeroepen. htmg KosoFooi werd opge- rar twee medewerksters van ihems cafe Touche en heeft Is vanuit het hele land gekregen. Medewerkers i Zeester leerden de stichting via een artikel in Misset en besloten op deze manier un steentje bij te dragen, imende horecabedrijven ont- een poster, zodat gasten i zien dat het bedrijf de actie iteund. Het is de bedoeling dat imende bedrijven het opge- bedrag zaterdag na sluitings- orgeven en voor dinsdag 27 vermaken. Het totale bedrag )or de gemeente Arnhem i verdubbeld en vervolgens overgemaakt naar het ile actienummer 555. 'en die met de actie mee boen. kunnen contact opne- net stichting KosoFooi via Ie Bekink of Judith Ditvoorst Touché, tel. 026-4458959 Rentmeesterschap, ondernemerschap en streven naar meer draagvlak voor regelgeving. Dat waren de kernwoorden in de jaarrede die visserijvoorzitter Ben Daalder zaterdagochtend in De Bijenkorf hield tijdens de vergadering van visserij vereniging DETV. Daalder pleitte voor het geven van meer ver antwoordelijkheid voor de beroepsgroep bij het ontwerpen en toepassen van maatregelen tegen overbevissing.'Dat geeft veel meer draagvlak, wat een voorwaarde is voor beleid dat in de praktijk succesvol werkt'. Daalder redeneerde dat ook de visserman inziet dat hij op verant woorde wijze moet omgaan met de natuur en met de natuurlijke hulpbronnen zodat de visserij een duurzaam karakter kan hebben. 'Wij rentmeesters hebben ons vi sitekaartje afgegeven door te be wijzen dat wij die eigen verant woordelijkheid aankunnen. Wij beheren de ons ter beschikking staande quota en vissen binnen de quota. Maar we moeten de moed hebben nog een stap verder te gaan en ook eigen verantwoor delijkheid aanvaarden op het ge bied van bijvoorbeeld technische maatregelen'. Zo zouden de producenten- De douane kwam maandag vier man sterk naar Texel en hield samen met de politie op diverse locaties verkeerscontroles. De douaniers keken vooral of auto mobilisten niet met 'rode diesel' reden om zo accijns te ontlopen. Onder meer op de Pontweg, ter hoogte van de Leemkuil, werden passerende auto's door de politie van de weg gehaald en naar een bushalte geleid. Douaniers, die met de handhaving van bijzondere wet ten zijn belast, tapten daar met een slangetje diesel af en controleerden de kleur. Een rode tint leverde een boete op: rode diesel is vrijgesteld van accijns en uitsluitend bestemd voor landbouwvoertuigen. Het prijs verschil van 0,75 maakt gebruik voor personenauto's aantrekkelijk. Verder controleerde de douane of auto's met een grijs kenteken aan de voorwaarden voldeden en of in de laadruimte van bestelauto's geen personen werden vervoerd. Bij vrachtwagens werd de lading geïn specteerd en de tachograaf gecon troleerd op naleving van de rijtijden- wet. De politie vulde de douane aan met een algemene verkeerscontrole. Het komt niet vaak voor dat de douane op een dergelijke manier actief is op het eiland, maar een politiewoordvoerder verklaarde dat het plan bestaat de controles vanaf nu minimaal twee keer per jaar op Texel te houden. Ben Daalder: 'Regelgeving werkt alleen bij voldoende draagvlak'. organisaties zich bezig kunnen hou den met het bepalen van de mini mum scholmaat die gevangen mag worden. Er zou dan flexibel kunnen worden ingespeeld op de vangsten die zich aandienen. Het zal dan niet meer gebeuren dat schol van 25 centimeter overboord wordt gezet (en voor een groot deel sterft) wat complete kapitaalvernietiging is omdat de handel zit te springen om schol Binnenzak Daalder vond dat de vissers hun verantwoordelijkheidsbesef ook kun nen bewijzen in de strijd tegen de binnenzak. Dat is een net met klei nere mazen. Veel vissers hebben de binnenzak afgezworen, maar de sec tor moet er zelf voor zorgen dal er helemaal een eind aan komt. 'Wij moeten dit van elkaar niet meer toe staan'. De voorzitter vroeg zich af waarom het niet mogelijk is om in deze eeuw van technische hoog standjes een 'eurokuil' te maken die gekocht wordt voor 80 mm, zodat de visser niet meer in overtreding is zolang hij maar met deze door de EC goedgekeurde kuil vist. 'Dat zou de Europese unie veel geld besparen aan controle. Nu zitten ze met een vloot van controleschepen op zee, wat jaarlijks miljoenen kost. Besteed nu eens de helft van dat geld aan de ontwikkeling van een Eurokuil. Dan Voor het Vliegveldrestaurant aan de Postweg trekt de cockptt van een Fokker F50 sinds kort de aandacht van de voorbijganger. En daar is het vliegtuigonderdeel nou precies voor bedoeld. Restaurant-eigenaar Wim Gouwens kocht de niet afgebouwde cockpit samen met een staartstuk en propeller uit de failliete boedel van de eens ver maarde vliegtuigfabriek. 'Het was een impulsieve aankoop tegen kilo-prijs. Ik wil de stukken gebruiken als eye-catchers voor het restaurant, het vliegveld en het museum. Misschien zet ik het staartstuk wet langs de kant van de weg in een stuk beton Om een nadere invulling te ge ven aan de onderdelen, zoekt Gouwens mensen met ideeën 'Misschien wil iemand de cock pit verder afmaken met hout en plastic, of zi/n er van de onder delen speeltoestellen voor kin deren te maken.Creatieve geesten kunnen met Gouwens contact opnemen tel. 311230. (Foto Bah Bosch) In een café in de Dorpsstraat in De Koog werd in de nacht van zaterdag op zondag een mobiele telefoon ont vreemd. Het apparaat zat in de jas van een bezoeker, die was opgehan gen aan een kapstok. Toen de man enkele uren later wilde vertrekken, bleek de zak geleegd. De eigenaar belde daarop zijn eigen nummer, maar trof een gesprekstoon. Teso gaat de voorrangstroken na de zomer van slagbomen voorzien die de automobilisten met hun magneetstrip zelf kunnen openen. Daarmee wordt voorkomen dat rei zigers ten onrechte gebruik van deze strook maken. Vooruitlopend op deze maatregel is de voorrang- strook in Den Helder verlengd, zodat er evenals op Texel 20 auto's kun nen staan. Een Texelse vrouw heeft zich zon dag bij de politie gemeld om te ver tellen dat haar aanhangwagen een geparkeerde auto had geramd. Dat gebeurde toen ze met haar auto door de Kogerstraat in Den Burg reed en de met een schaap en lammeren geladen aanhangwagen losschoot. De vrouw liet een briefje achter de ruitenwisser achter, maar besloot voor de zekerheid ook de politie in te seinen Over het lot van het ver voerde vee wordt in het politierapport niet gerept. kan de overheid stpppen met het van zee halen van schepen wegens een kuil die enkele millimeters te krap is. Kunnen wij komen tot heldere afspra ken, dan verzeker ik u dat de visserijsector kiest voor het aan vaarden van haar eigen verantwoor delijkheid, ook op dit terrein Veertig militairen van de Joost Dourleinkazerne zijn donderdag met de MS Rotterdam vanuit Vlissingen richting Albanië ver trokken. De militaire operatie heeft een strikt humanitair doel: hulp aan de Kosovo-Albanezen die massaal de ethnische zuiverin gen in hun vaderland ontvluchten. Twee eenheden van de Dourleinkazerne zijn aan boord gegeaan van de Rotterdam, die naar verwachting vrijdag Albanië bereikt. Een viertal landingsvaartuigen met bemanning zullen hulpgoederen voor vluchtelingen aan land brengen. De goederen worden met vrachtschepen vanuit de Italiaanse stad Bari aan gevoerd. De Mok-militairen halen ze van boord en transporteren de goe deren over het strand De 'Amfibian Beach Unit' van de Dourleinkazerne krijgt een heel an dere rol dan gewoonlijk: zij gaan goederenkonvooien richting de vluchtelingenkampen begeleiden en beschermen. 'Dat is geen overbo dige luxe. Er zijn nogal wal bandie ten actief in het gebied', verklaart kazernecommandant Kerssemeijer. Op de weg terug naar de hoofdstad roe terwijl de douane brandstof aftapt. (Foto Bart Bosch) Redelijk Daalder toonde zich redelijk tevreden over de Texelse visserij in 1998. het begon minder goed: zeer tegenval lende vangsten van met name tong Ondanks de hoge prijzen stonden de bedrijfsresultaten onder druk. Later Lees verder pagina 4 De 'representative ambassador' van Taiwan brengt donderdag een be zoek aan Texel. C L. Ku bezoekt het eiland voor zijn plezier nadat hij een zakelijke rondreis door Noord-Hol land heeft gemaakt. Ku wordt ont vangen door burgemeester Geldorp en wethouder Schilling Bij drie voormalige stortplaatsen op het eiland zijn vorige week peilbuizen in de grond geslagen om de kwaliteit van het grondwa ter te meten. Het betreft zoge naamde 'verdachte' lokaties aan het Molwerk. de Veenselangweg en bij Dijkmanshuizen. Het on derzoek wordt uitgevoerd door de provincie, die hiervoor een spe ciale nazorg-organisatie heeft opgezet. Oude vuilisbelten. Volgens de eén zijn het milieuhygiënische tijdbom men. maar volgens de ander loopt het wel los. Dit laatste zou verband houden met de natuurlijke afbraak van aromaten (bezine-achtige ver- bindingen) en minerale olie door de aanwezigheid van organische producten Vóór de ingebruikname van de vuiloverslag werd ook op Texel het GFT-afval tussen het ge wone restvuil gestort. Uit onderzoek op een oude vuilstort in Brabant is onlangs gebleken dat de vervuiling in het oppervlakte wa ter door microbiologische afbraak veel minder is dan tot dusver werd aangenomen 'Hoopgevende resul taten', aldus Jan Rem van het bu reau Bodemsanering van de provin cie. Risico Of dat op Texel ook zo is. valt nog te bezien De resultaten van het onderzoek moeten dit jaar worden gerapporteerd. Van de stort bij 1 Lees verder pagina 4 (Advertentie)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1