Veel recent werk op Kunst in Zee de Kroniek Belangstelling in stijgende lijn Filmavonden, dialect, museum en ongeval Mi, idiMi kranten, teso Kunstwereld verdeeld over manifestatie wmmb. Veehouderé. E Agenda TEXELSE COURANT- een extra fijne kat. Karweitjes worden aangenomeB J. AGTER. 2 AUTOHOBBItBT, 50 KG. Zwavelzuur. J. KILJAN Jbz. 5 ct per K.G. Verrassing op Groeneplaats Afzwemmen Calluna Bioscoopdagen in Cinema Texel Klassieke zang in Hoornder kerkje Jaarvergaderi Waalder dorpshi (jeslaagd DINSDAG 20 APRIL 1999 Bezoekers van de manifestatie Kunst in Zee' bekijken het aardewerk van Irene Maas. Een ontmoeting tussen Texelse en'overkantse'kunstenaars. Aldus kwalificeerde wethouder Eelman de tweede editie van de manifes tatie 'Kunst in Zee' die zo'n 1.500 bezoekers trok. veel meer dan vorig jaar. De expositie was een mix van werken van professio nals en van amateurs. Opvallend was dat een aantal gerenom meerde Texelse kunstenaars schitterde door afwezigheid. Prominent deelneemster was wet houder Eelman, die haar talent toonde door onder leiding van keramiste Irene Maas een eend te boetseren Met deze kunstzinnige handeling opende zij de manifestatie die dit jaar, op het Boekenbal na, geheel gesitueerd was in de NH kerk in Den Burg. Deze concentratie was mede debet aan de stijgende belangstelling voor het project. In haar welkomsspeech meldde di recteur van de VVV en voorzitter van de stichting 'Kunst in Zee' Veronica Bos dat de manifestatie gestoeld is op twee uitgangspunten. Texel nog aantrekkelijker maken voor toeristen en het promoten van kunst voor de Texelaars. Onder de noemer 'Texel biedt meer' brak zij een lans voor het culturele aanbod dat op Texel beschikbaar is. 'De ambitie is groot. We staan met Kunst in Zee nog maar aan het be gin. We willen uitgroeien tot een lan delijk evenement Mogelijk dat er over een paar jaar sprake kan zijn van een kunsttiendaagse of een kunstmaand', aldus Bos. Wethouder Eelman roemde in haar openingswoord de grote hoeveelheid culturele activiteiten die op Texel plaatsvinden. Ze was het eens met de stelling dat een evenement als 'Kunst in Zee' een aanlooptijd heeft (Foto March Hoqnen) van een paar jaar. 'Dat zou kunnen inhouden dat 2000 een fantastisch jaar wordt, besloot zij haar openings rede waarna ze zich concentreerde op haar kunstzinnige openings handeling: de geboetseerde eend. Nieuw werk De ruimte van de NHkerk was gevuld met werk van Texelse en overkantse kunstenaars, verdeeld over 39 stands. De organisatie had gekozen voor zowel professionele als ama teuristische kunst. De verdeling was volgens de organisatie ongeveer fifty-flfty. Opvallend was dat er veel recent werk viel te bewonderen. Zo exposeerde Texelaar Henk Noorlander een vijftal dit |aar ge maakte schilderijen ('sepia-inkt op papier') onder de titel 'De dames in m'n bed' en was van Harry Tielemans het olieverfdoek 'Laatste Texelse Maagd' te bewonderen. Verrassend was de bijdrage van Riet Jimmink uit De Haukes, van wie een In april 1929 was de Texelsche Courant voor veel Texelaars nog de enige manier om op de hoogte te blijven van het wereldnieuws. Het was dan ook niet verwonder lijk dat, hoewel de Texelse berich ten een steeds prominenter plaats innamen, meer dan de helft van de krant gevuld was met berich ten die niet met het eiland te ma ken hadden Hierdoor krijgt de hedendaagse lezer de mogelijk heid het Texelse nieuws in histo risch perspectief te plaatsen. Zo maakte de Texelsche Courant een week na dato gewag van het ver schijnen van een Nederlandse vertaling van het bij verschijnen al klassieke boek 'Van het Wes telijk front geen nieuws' (over de Eerste Wereldoorlog) van de Duit se schrijver E M. Remarque. Te gen de tijd dat dit bericht op Texel bekend werd, waren al tiendui zend exemplaren verkocht. Een week eerder maakte de redactie per aangeplakt bulletin melding van de brand van het Paleis voor Volksvlijt in Amsterdam. Men wilde de lezer geen twee dagen laten wachten op dit schokkende nieuws. Ook maakte de Texelsche Courant een begin met het verzorgen van filmavonden, waarvan het batig saldo ten goede kwam aan maat schappelijke doelen. Als eerste werd de 'Zuiderzeefilm' van D.J. van der Ven vertoond. In zijn in leiding sprak deze over 'de cul- tureele daad van een toch be scheiden krantje'. Maar zo bescheiden was de Texelsche Courant niet meer Zelfs werd, om de oplage van 1650 exemplaren op tijd bezorgd te krijgen, een vouwmachine aangeschaft, om dat het met de hand vouwen liefst viereneenhalf uur in beslag nam. 'De machine is voor 3600 exem plaren per uur berekend. maar dan moet men er ook geheel mee ver trouwd zijn.' Verder maakte de krant een begin met het verzame len van Texels dialect, in de vorm van woorden, uitdrukkingen en rij men, een aangelegenheid die ho gelijk op prijs werd gesteld door 'Eigen Volk', een bekend tijdschijft voor volkskunde In de rubriek 'Ons Texelsch dialect' verschenen ingezonden brieven als: "k Docht 'k sel 's prebeere. ot ik ok nag wat weet. Nou dan. 1 Was op 'n eevit. dot ik bee Trientjebuur om 'n skeemertje weest wos in ik teuge tiene weer na huus toe gong. dat 'k nag zoon drokte bee Gerritbuur hoorde 'k Zoo deer welderis efties skume wille docht ik.' Als voorzet voor de jaarvergade ring van de vereniging'Mooi Texel' roept de redactie overigens de vraag op 'Hoe staat het toch met de plannen tot stichting van een locaal museum op Texel7' Nog in hetzelfde artikel draagt de redac tie enkele oplossingen aan: 'Men stelt zich voor in het museum bij een te brengen al datgene uit het verleden, wat de vreemdeling niet alleen, maar ook de Texelaar zelf interesseert.' 'Een verzameling vogelnestjes met eieren zou o.i. in een Texelsch museum met mogen ontbreken Ook een reeks opgezette vogels zou even eens noodzakelijk aanwezig moe ten zijn.' En ook de voorwerpen die tijdens het afgraven van de Sommeltjesberg boven kwamen 'behooren in een Texelsch mu seum thuis'. Het meest aangrijpende nieuws uit april 1929 was echter vrijwel zeker het dodelijk ongeval dat de bijna driejarige Corrie overkwam op de Steenenplaats. Bij het over steken werd hij geschept door een melkwagen die 'met een vaart van 15 a 20 K M de Koogerstraat (kwam) uitrijden in de richting van de Binnenburg.' Heden geslacht Beleef d.aanbevelen(1. ADR. MOSK. door Mej. B. BREMER, kruidenierswinkel en worden tweemaal per week door mij opgehaald. Beleefd aanbevelend, 7—8 uur m de werkplaats. TE KOOP: stekken van wilgen, per 100 f2,—. JAC. KIKKERT Nz. TE KOOPi 4 pers. Chevrolet gesloten 4 Citro€n touring zonder gebreken. Spotprijzen. Tevens electrische artikelen beneden iedere concurrentie. KNOPPERTS, JNieuwstraat VERLOREN: Inlichtingen verzoekt A. DE RIDDER .Landzicht" 't Noorden. Lüui. Zink- en MastMMH werken worden'door ons VLUG en SOLIED afge werkt. Tevens het adres voor KLEINE REPA RATIES Aanbevelend, Bastrijdt nu de randwtwüi, Mtf. daarvoor it vertHjaboar bfl dm tkjr N00RDUK veearts vn aan (da ZoM fabrieken. De landbouwbesturon. TE KOOP Texelsche Courant. aantal werken in aquarel en pastel te zien was Als omlijsting maakt zij gebruik van originele oude houten kozijnen, wat haar werk een myste rieuze dimensie geeft Daarnaast hingen er schilderijen waarvan de makers zichtbaar over weinig en/a- ring beschikken. Een in het oog springend kunstwerk was ook een groot fotografisch (dubbel)zelfportret van de Texelse Gerda Lont: twee foto's die elkaar op een intrigerende manier overlappen. Deze kunstfotografie contrasteerde met de sfeervolle, maar minder artistieke beelden van amateurfoto grafe Miek Jimmink. Variatie De expositie kenmerkte zich door een grote variatie: zijdeschilderingen naast keramiek, kunst met hoef nagels, naast Ikabana (Japanse bloemarrangementen) en naturalisti sche, realistische schilderkunst naast impressionistische. Te zien was ook knipkunst, calligrafie en schilderijen van hobbyisten. Aardig om te zien, maar niet altijd geschikt om het predikaat 'kunst' te dragen. De muzikale omlijsting was in han den van Gerhard Smeenk (viool), Johan Ran (piano), Jan Beijert (gi taar) en Anlta Wortel (viool). Verder waren er optredens van Gijs en Dory Verschoor, begeleid op piano door Frans Kaercher en het trio van Mithe Snijders (dwarsfluit). Het festival werd afgesloten door Tjazzel en jut ter Maarten Boon. Jammer Wat opviel was dat gerenommeerde kunstenaars als Lenie van 't Noord- ende, Niek Welboren, Jan Bruin en Corrie Gottschal ontbraken op deze expositie. Projectleider Joke de Boer: 'Dat vind ik jammer Het is ons streven om het komend jaar ook deze kunstenaars warm te maken voor Kunst in Zee. Ik ga graag met wie dan ook in discussie over de waarde van een kunstmanifestatie als deze en sta open voor elke kri tiek.' Toekomst Tevredenheid overheerst bij Joke de Boer. 'In vergelijking met vorig jaar is er een stijgende lijn te zien. Ik schat dat er zo'n 1500 mensen de expositie hebben bezocht. En over het algemeen heb ik veel positieve reacties gekregen, ook van de kun stenaars zelf. Ons budget is beperkt. Als je echt grote namen van de over kant zou halen, ben je zo tienduizen den guldens kwijt. Of je dan veel meer publiek trekt, is nog maar de vraag. We hebben de nadruk gelegd op een grote variéteit aan kunstwer ken en op de gezelligheid. Kunst in Zee moet een lage drempel hebben, iedereen moet zich er thuisvoelen En over vraag ,,Wat is kunst?" kun je uren en uren discussiëren. We hebben wel weer geleerd van de af gelopen dagen. We willen ook vol gend jaar een aantrekkelijk pro gramma bieden met kunstenaars die nog met eerder te zien zijn geweest bij Kunst in Zee. We gaan ze bezoe ken en voor ons project interesseren. Verder willen we de kerk er meer bij betrekken. Veel bezoekers toonden zich geïnteresseerd In de geschie denis van het gebouw. Ook willen we de mogelijkheid onderzoeken om met Texelse galerieën een samen werkingsverband aan te gaan. Maar voorop staat voor mij dat de kleinschaligheid van een manifesta tie als deze eerder een voordeel dan een nadeel is.' Wie vrijdag tussen 10.00 en 13.00 uur een bezoek brengt aan de Groeneplaats kan nog wel eens vreemd opkijken. Een gezelschap Texelaars heeft voor dat tijdstip een verrassing in voorbereiding die de betrokkenen nog lang zal heugen. Inhoudelijk willen de verantwoorde lijken er niet op ingaan. 'Kom maar kijken, dan zien jullie het wel.' Zaterdag werd in Calluna weer afgezwommen volgens het zwem- ABC. De volgende deelnemers haalden hun diploma: Diploma A: Pieter Aris van der Vis, Karlijn van der Burg, Richard Witte, Arjan Polman, Rosanne Wuis, Dennis Veenstra, Sara Erne, Roy Middel bos, Rick van der Wal, Nicky Veenstra, Thera Tjepkema, Yvette van Heerwaarden, Marieke Bakker, Gerbera Vledder Diploma B: Jay Erwich. Simone Schagen, Arie Wijngaarden, Johanne Wouda, Willem Rikkenberg, Laura Tjepkema, Vivian Stark, David Maas, Marijn Betsema, Anna Kuip. Hidde Nijdam, Hendrik Hans Trooster Diploma C: Jan Eppink, Jacqueline Daalder, Yvonne Drijver, Bas Mulder. Zwem- vaardigheid 1: Jasper van der Zande, Sil Kooger. Daarnaast heeft een groot aantal kinderen afgezwommen voor de onderdelen reddend zwemmen en balvaardigheid. Dinsdag 20 april Jan Timmer, oud-topman van Philips, houdt vanaf 19.00 uur in De Lindeboom een spreekbeurt voor ondernemers over het millenniumprobleem Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis een vergadering van de raadscommissie Ruimte en Wonen Om 20.00 uur heeft de Histori sche Vereniging een bibliotheek avond in 'Tusse de banke'. In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21 30 uur 'Patch Adams', om 19 30 uur 'Stepmom' en om 22.00 uur 'The Faculty'. Woensdag 21 april Vanaf 10 00 uur wordt een rond leiding gegeven op het fort de Schans nabij Oudeschild. Op gave en inlichtingen bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel 314956 Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 Om 13.30 uur gaat bij de NH kerk in Oosterend een rondwande ling door het dorp van start. Deelname kost ƒ10,- (kinderen van 9-13 jaar ƒ5,-). Opgave en inlichtingen: 't Lant van Texsel, tel. 322031. Staatsbosbeheer houdt om 14.00 uur een excursie naar rotganzen- reservaat Zeeburg en om 21.30 uur in het Duinpark van EcoMare een nachtexcursie. Opgave en in lichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 19.30 uur start in het gemeen tehuis de openbare bijeenkomst van de raadscommissie Welzijn en Onderwijs In het Eierlandsche Huis komen om 20.00 uur de leden van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. De Cocksdorp/Eierland bijeen. Mevr P.O. Harting-Duvekot vertelt over de geschiedenis van de wezen- zorg, waarbij zij het boek 'Saartje Tadema' van Thea Beekman als handvat gebruikt. In dorpshuis 't Skiltje begint om 20.00 uur de jaarvergadering van de dorpscommissie van Oude schild Na de pauze vertelt Bram van Dijk over de luchtvaart op Texel en het opsporen van oorlogsvliegers. In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.30 uur 'Patch Adams', om 19 30 uur 'Stepmom' en om 22.00 uur 'The Faculty' Om 15 00 uur vindt een speciale voor première plaats van 'Babe 2; Pig in de stad'. Donderdag 22 april Om 6.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 13.30 uur gaat bij de Vis markt in Den Burg een rond wandeling door het dorp van start. Deelname kost ƒ12,50 (kin deren van 9 t/m 13 jaar 6,50), inclusief entreeprijs Oudheid kamer. Opgave en inlichtingen bij 't Lant van Texsel, tel. 322031 In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een openbare vergade ring vam de raadscommissie Fi nanciën, Werken en Milieu In appartementencomplex Bosch en Zee in De Koog begint om 20.00 uur de ledenvergadering van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers Voor de pauze vormen bestuurs verkiezingen het belangrijkste punt op de agenda, erna zijn dat een toelichting op de activiteiten van de werkgroep 'Duurzaam Toe risme Texel' en een rapportage uit het 'Toeristisch Trendrapport'. In De Wielewaal te De Waal be gint om 20.00 uur de jaarvergade ring van het dorpshuisbestuur. Na de pauze vertelt Paul Eelman over de geschiedenis van het dorp. In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21 30 uur 'Shakespeare in love', om 19.30 uur 'Patch Adams' en om 22.00 uur '8 MM'. Vrijdag 23 april Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbehs I van start. Opgave en inlichting I bij EcoMare. tel. 317741 Het CLB houdt in samenwerkt met het Rode Kruis Texel bloedafname-avond in de OÜL in Den Burg Dat gebeurt tussr I 16.30 en 19 30 uur. In De Lindeboom vindt de uitr- king plaats van de Dubbele yg Sion. In het groothandelsgebouw Oudeschild begint vanavond jaarlijkse veiling van de Lioi club. Hardcoreband Deluge houdt J ere van haar 5-jarig bestaan a galafeest in jongerencenli# Time Out, met onder meeroptj dens, een veiling en een dem stratie van de homepage op internet. In Cinema Texel draait om 19rfc en om 21.30 uur 'Shakespeare| love', om 19.30 uur Adams' en om 22.00 uur '81,(1 Om de drukte de baas te kui zet Teso vrijdag tussen 9.35 16.05 uur een tweede boot in. ondanks moet in Den Helder sen 13.00 en 16.00 uur Texel tussen 10.00 en 12.00 rekening worden gehouden een half uur wachttijd De ahs ten van 10.05 uit Den Helden van 13.35 uur vanaf Texel zijn sluitend bestemd voor het veiy van gevaarlijke stoffen. Hoogwater te Oudescfil Di. 20 0.05 en 12 Ui Wo. 21 0.50 en 12.' Do. 22 1.17 en 13.2L Vr. 23 2.10 en 14.17t| Za. 24 3.10 en 1535 Zo. 25 4.30 en 16.511, Ma. 26 6.10 en 18.Hr Di. 27 7.25 en 19L J| Aan het strand is het ongeveer e-. eerder hoogwater De zon i 21 apnl op om 06 30 uur en gaatnl^ om 20.46 uur 22 april eerste kwarirlHj april doodtij. H 'Ik weet niet wat kunst wel is, maar ik weet wel wat het niet is: precies hetgeen in de kerk was te zien. Het was een fantastische hobby- markt, maar noem het geen kunst.' Aldus verklaart Hanneke Smit, die papier als beeldend materiaal gebruikt, haar afwezig heid op 'Kunst in Zee.' Ze schat dat van de ruim dertig professio nele kunstenaars die vorig jaar deelnamen aan de kunstroute over het eiland er slechts twee in de kerk acte de presence gaven. 'Ik zou me generen om mijn spullen in de kerk te hangen. Het enige po sitieve dat ik heb kunnen ontdekken is dat de opstelling iets beter is dan vorig jaar. Maar het is toch te gek dat er geen enkele kunstenaar bij de organisatie is betrokken Dat zie je alleen al aan de aankondiging: schil derijen en beeldende kunst. Dat is toch hetzelfde. Zo onprofessioneel. Ik kan me niet voorstellen wie hier van voordeel heeft gehad. Wij in ie der geval niet. Als wij in september onze ateliers open stellen, zegt ie dereen 'Kunst op Texel, dat hebben we in april al gehad?' Ze staat niet alleen in haar kritiek. Vorig jaar al stuurde Niek Welboren een zeer kritische brief naar de or ganisatie. Toen schreef hij: 'Het is eigenlijk maar beter dat weinig men sen van buiten kennis hebben geno men van wat op Texel onder de naam 'Kunst in Zee' werd gepresen teerd.' Ook nu betreurt hij dat er veel tijd, geld en tv-spotjes aan de mani festatie zijn besteed. Groeien Henk Noorlander behoort tot de pro fessionals die wél van de partij was. 'Ik werk mee omdat ik wil dat er op Texel een serieuze kunst manifestatie van de grond komt. Het is jammer dat er niet meer Texelse Vandaag en morgen zijn de Natio nale Bioscoopdagen, waaraan ook Cinema Texel meedoet. De toegang bedraagt dinsdag en woensdag maar 7,50 en bezoekers ontvangen daar naast een kortingsbon van 2,50 voor een volgende film. Van ieder kaartje gaat een gulden naar de ac tie voor vluchtelingen uit Kosovo. Het filmprogramma voor deze dagen staat in de agende van deze krant vermeld. Reserveren is aanbevolen: tel. 312027. kunstenaars hebben meegedaan. Het moet groeien denk ik. Er zit natuurlijk een hobbygehalte in. maar er zaten heel mooie dingen tussen. Een kunstwerk moet op eigen kracht z'n waarde bewijzen. Een goed schil derij is een goed schilderij, al hangt het naast een drol. Het is heel moei lijk om een criterium te stellen wie wel en niet mag meedoen. Tussen de slechte hobbyist en de geniale schilder zit een groot grijs gebied.' 'Wil je op hoog niveau beeldende kunst zien, dan moet je niet op Texel zijn, maar in het Stedelijk Museum. Andersom trek je de top van de kunstenaarwereld met zomaar naar Texel. Bovendien heb je als organi sator ook je financiële beperkingen. Bovendien, waarom zou je naar Texel gaan voor Rob Scholte, als je zijn werk ook in Amsterdam kan zien. Ik geloof meer in lokale producten.' Noorlander vindt niet dat er kunste naars bij de organisatie moeten wor den betrokken. 'Want tussen hen zitten ook neringzieken, hoe lullig dat ook klinkt.' Niet elitair 'Kunst is niet elitair, we willen het dicht bij de mensen brengen We Het gemengd koor Soli Deo Gloria, onder leiding van Dyo Wassink, ver zorgde zondag een concert in hel Hoornder kerkje. Op het programma stonden werken van grote componis ten, waarbij een afwisselend klas siek genre viel te beluisteren. Inter mezzo vormde Frans Visser, die de sopraan Saskia Eelman begeleidde. (Foto March Hoijncn) bieden daarom kunstenaars podium waarop ze welkom zijn blijkbaar lukt het niet om het een naar de zin te maken. Deb#! kers hebben het in ieder gen leuk ervaren.' Een grote stroom verblijfstoe' heeft de manifestatie, ondank landelijke reclame niet op gan: bracht. Er kwamen vier reacfe het kunst-arrangement in hetN: hollands Dagblad. Maar vel voorzitter Veronica Bos zijn e veel dagjesmensen op het 6 ment afgekomen 'En die ha zich prima vermaakt |d In het eigen gebouw te De1 wordt donderdag vanaf 2O.0C vergaderd door de stichting D huis De Wielewaal. In hel e gedeelte staan de gebruikelijke ten op de agenda, inclusie' bestuursverkiezing. Aftredend herkiesbaar is penningmeester van Schaick. Na de pauze Paul Eelman over de geschiet van De Waal. Tien Texelaars zijn vorige wee slaagd voor het diploma mat schrijven: Willem Barhorst, Veltkamp, Rosa Albers en Blom (Den Burg); Maartje M Lianne Hooyschuur en Barbae belt (De Cocksdorp); Rob Koe (De Waal), Caroline van der V Baukje Langius (Oudeschild werden volgens de VSLM-noi» OSG De Hogeberg opge' Instituut Typotex. Een kant werd afgewezen.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2