Variatie kenmerkt literatuurfestival Aantal lepelaars bijna verdubbeld Beschermingsplan na vijf jaar afgerond dan b 0 Visserij Huisvesting TEXELSE^COUR Stukkie voor öt krant? TEXELSE^ COURANT Misschien ligt voor de dreumes een mooie toekomst in het ver schiet, maar dan zullen de men sen die nu aan z'n wieg staan wel goed voor hem moeten zorgen en een paar bezoekjes aan het con sultatiebureau vormen wellicht ook geen overbodige luxe. Men hoeft voorwaar geen goede fee te zijn om het literatuurfestival van 'Kunst in Zee' van deze raadgevin gen te voorzien. De ruim honderdvijftig bezoekers van de manifestatie hadden in de wandelgangen nogal wat suggesties in petto voor de organisatie Die had weliswaar gezorgd voor een attrac tief programma, maar net als vorig jaar aan enkele elementaire voor waarden niet voldaan. De geluidsin stallatie was ronduit deerniswek kend. Terwijl de ene microfoon prima werkte, produceerde een andere slechts de galm die in een kerk nu eenmaal snel optreedt. Hinderlijk was ook dat met was ingespeeld op de act die Huub van der Lubbe aan het eind van de avond in petto had. De microfoon waardoor hij gedichten voordroeg, werkte uitstekend. Maar telkens wanneer hij onder begelei ding van zijn gitaar een lied wilde inzetten, moest een geluids technicus toesnellen om een andere microfoon in juiste positie te bren gen. 'Ik zit 25 jaar in de rock 'n' roll, ik ben wel wat gewend', was het la conieke commentaar van de zanger van De Dijk wanneer er weer eens iets mis ging Ook de mensen die voordroegen droegen er met een hoog spreek tempo soms toe bij dat ze op som mige plaatsen in het gebouw nauwe lijks verstaanbaar waren. Zo klaagden verscheidene toeschou wers dat Theo Timmer een kenne lijk zeer humoristisch optreden ver zorgde (sommige anderen moesten hard lachen), maar dat ze er mets van hadden meegekregen Het mag Timmer nauwelijks worden aangere kend. Enige instructie vooraf had nog heel wat van zijn voordracht kunnen redden. In de gesprekjes die ze hadden met Jamen de Bruijn, was regelmatig alleen de gastvrouw te horen, die wél ervaring heeft met het gebruik van een microfoon Pauzes Een andere reden waarom nogal wat toeschouwers het festival niet tot het slot uitzaten, had te maken met de duur ervan De voordrachten van de vijf literatoren en één zanger zouden van acht tot elf uur duren. Maar door dat tussen bijna elk optreden een pauze werd ingelast, liep het pro gramma steeds verder uit. Toen Van der Lubbe op initiatief van de orga nisatie een kwartier na middernacht nogmaals een onderbreking aankon digde, verliet menigeen de kerk. 'Het was best leuk, maar ik dreigde zo zachtjes aan van mijn stoel te val len', merkte een toeschouwster op Afgezien van deze tekortkomingen, die in de toekomst hopelijk kinder ziektes blijken te zijn, kon het eve nement rekenen op de sympathie van de toeschouwers. Als de orga nisatie bereid is te luisteren naar de opmerkingen van de toeschouwers (het verdient denkelijk ook aanbeve ling om de boekhandelaren in te schakelen), dan kan het festival uit groeien tot een evenement waarnaar een flinke schare liefhebbers jaarlijks vol verwachting uitkijkt. Het aanbod was ook dit jaar in ieder geval al gevarieerd genoeg, al kan natuurlijk eindeloos worden gediscussieerd over de schrijvers die er wél of juist niet waren Lachen Het festival werd geopend met een speciaal voor de gelegenheid gecom poneerd lied van Pip Barnard, die het zelf zong, daarbij begeleid door zus Rachel. Harry de Graaf verontschul digde zich dat hij zich niet had kun nen voorbereiden, aangezien hij pas te elfder ure had gehoord dat hij ver wacht werd. Zijn columns mogen echter altijd op de warme instem ming van het publiek rekenen, of ze nu vijf jaar of vijf dagen oud zijn. Eén van de hoogtepunten van het literatuurfestival: Huub van der Lubbe speelt midden tussen het publiek een gevoelig liedje. (Foto J. Ook Theo Timmer kreeg de lachers op zijn hand, vooral toen hij het waagde een rap en een blues te zin gen - zoals het hoort - in plaats van ze op gedragen wijze voor te dragen. Tussendoor vertelde Nico Dros over zijn roman die volgende maand ver schijnt. Het duurde erg lang - te lang volgens velen -, vooral omdat de Amsterdamse Texelaar een man moedige poging deed om het 600 pagina's tellende werk samen te vatten De fragmenten die hij voor las over Texelse studentenkolonies die in de jaren zestig en zeventig hoofdstedelijke kraakpanden be volkten, deden echter naar méér verlangen. De voorlaatste voordrachts kunstenaar was Simone Hoek uit Hippolytushoef. De toehoorders rea geerden wat gereserveerd, wellicht mede omdat de nogal 'artistiek' ge klede dichteres erg veel nadruk legde op haar afkomst. Ze leek daar mee te willen zeggen dat ze ook maar een eenvoudige Wieringse is, die zich niets te goed voelt om op te treden voor een paar andere eilanders. De terughoudendheid week echter toen ze aan het slot op een geestige manier vertelde dat haar aanwezigheid niet louter toeval lig was, maar te maken had met een bekend lied van de na haar optre dende zanger van De Dijk, waarin de zinsnede Nergens is de zaal zo stroef als in Hippolytushoef voor komt. Van der Lubbe toonde zich vervol gens een professional, die - ondanks zijn gehannes met zoekgeraakte blaadjes - een zaal met het qrootste gemak om zijn vinger windt, of die nu vol zit met danslustige lie naar ernstige poezie veria dames en heren van middelb; tijd. Net zo professioneel was li Janien de Bruijn, die haar ga innemende wijze ontving. Zi uitstekend voorbereid en ma zo gemakkelijk een grapje zenuwachtige gelegenheids op zijn gemak te stellen als vragen stelde naar de aspirai een ambitieuze popmuzikan Joop Ri VERVOLG VAN PAGINA 1 werd het veel beter. Dat gold met voor de haringvissers TX 33 en 37 die actief waren in de Oostzee Aan in zet, kennis en techniek mankeerde het met maar er was geen haring. Bij de garnalenvissers waren de vang sten goed maar de prijzen laag Zij zijn er inmiddels achter dat zij een collectief moeten vormen om tot betere prijsvorming te komen Het betreft hier een private afspraak zon der overheidsbemoeiing binnen de producentenorganisatie. 'Prima zaak' vond de voorzitter, die lof had voor oud-DETV voorzitter Bas van der Beek die actief betrokken is geweest bij het oplossen van deze kwestie. Dat mosselvisser Dirk Slik na een strijd van jaren eindelijk zijn mossel perceel heeft, stemt ook tot voldoe ning. De kokkelvissers hebben grote pro blemen met de hen opgelegde be perkingen. 'Kijkend naar de vangsten dan stelt de natuur ons voortdurend voor verrassingen, ik bedoel in po sitieve zin We hopen dat de politiek deze vorm van visserij niet zal laten vallen. Afspraken maken met natuurorganisaties, accoord. Maar het moet ook eens een keer genoeg zijn. Economie en ecologie moeten naast elkaar voortbestaan. Als men de vogels net zo zou pesten als nu de kokkelvissers worden gepest, dan zou er een heel andere discus sie gevoerd worden'. De belangstelling voor het visserij- beroep moet worden aangewakkerd. Voor degenen die er wegens leeftijd mee ophouden staan thans nauwe lijks genoeg jonge vervangers klaar. Inmiddels zijn initiatieven gestart om het beroep te promoten en aantrek kelijker te maken Daartoe hoort een VUT-regeling die beter is dan de hui dige. Het DETV-bestuur gaat een pensioenregeling voor opvarenden onderzoeken Een concreet plan zal komende herfst aan de leden worden voorgelegd Penningmeester Jan van der Vis liet weten dat DETV het afgelopen jaar f4 000,- minder contributie heeft ont vangen omdat het totale aantal vaar tuigen is verminderd. De kosten waren daarentegen veel lager waar door het overschot in kas toch f7.100,- hoger was dan vorig jaar. Tegenover f98.000,- aan inkomsten stond f88.000,- aan uitgaven. Uit de begroting bleek dat DETV de contri butie voor de KNRM op f500,- brengt, wat een verdubbeling betekent. Aan leiding is dat de reddings maatschappij nu ook de radio- medische dienst behartigt. Bij acclamatie werden de bestuurs leden A.Vonk, D Blom en G. van der Slikke herbenoemd. Na de pauze verzorgde Wim Eelman van NBC-accountants een lezing over de veranderingen in het belastingstelsel ingaand 2001 onder het motto 'Sociale en fiscale vraag stukken maatschapsvisserij'. Een belangrijk onderwerp, want de veran deringen kunnen verstrekkende ge volgen hebben voor de inkomens planning van de deelvissers. VERVOLG VAN PAGIN; \/i VERVOLG VAN PAGINA 1 5.6 miljoen die het gemeentelijk grondbedrijf in reserve heeft, kan zakken naar ƒ1,6 miljoen De ove rige ƒ4 miljoen moeten worden geïn vesteerd in sociale woningbouw. Datzelfde geldt voor de ƒ100.000,- aan dividend die de gemeente jaar lijks overhoudt aan het aandelenbezit van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Besteding moet wel zodanig gebeuren dat het niet weg spoelt naar de hogere inkomens', doelde hij op een nieuwbouwwoning in de derde fase van De Mars, waar voor de eerste koper enkele jaren geleden ƒ175.000,- betaalde en die onlangs voor een ton meer van ei genaar verwisselde. Nood Dat de nood hoog is bewijst de ge middelde wachttijd van drie jaar om voor een huurhuis van de Woning stichting in aanmerking te komen. Dat de probleemgroep vooral de star ters betreft blijkt uit de gemiddelde leeftijd van de wachtlijst van 150 woningzoekenden. Bijna de helft is jonger dan 30 jaar, terwijl 70 procent van de huishoudens een jaarinko- mans dat er nog het een en ander op het eiland gedaan moet worden om het zelfstandig voortbestaan van de lepelaar als broedvogel te bevorde ren. Wintermans bepleit een ander waterkantbeheer door agrariërs: 'Als de boeren hun mest verder bij het water vandaan zouden houden, groeit er minder riet langs de oevers en minder alg in het water. De plan ten bemoeilijken de vangst voor de vogels Beiden vinden dat de kwaliteit van het slootwater te wensen over laat. Binsbergen- 'De kwaliteit was slecht en is wel iets verbeterd, maar niet genoeg. De gemeente moet meer doen om de huizen en boerderijen in het buitengebied aan te sluiten op het riool.' Met name in het vroege voor jaar is de lepelaar volgens Binsbergen voor zijn voedsel afhan kelijk van de polderwateren, omdat er dan in de nog koude Waddenzee bijvoorbeeld geen jonge garnalen te halen zijn. Al met al blijft Binsbergen optimis tisch en ziet hij in de toekomst zelfs op drie plekken in het Texelse duin gebied nieuwe kolonies ontstaan. Indien het waterpeil op het Pompe- vlak en Grote Vlak blijft stijgen, kon den lepelaars wel eens besluiten daar hun nest te bouwen, evenals bij de Horsmeertjes. men heeft dat lager is dan ƒ40.000,- volgens Van Andel een gevolg van de verhoudingsgewijs hoge beroeps groep die het brood in de toeristen branche verdient. Met vijftig verhuringen per jaar is de doorstro ming laag De nieuwe huurders laten doorgaans geen geregistreerde wo ning achter. Van Andel: 'Ze woonden thuis, op een kamer, in een caravan, schuur, boven een winkel of hebben er een echtscheiding op zitten.' Villa's Een blik op de villa's nabij het VVV- kantoor was voor Duivesteijn vol doende om Texel slordige omgang met de beschikbare bouwgrond te verwijten. 'Een foutje uit het verle den', stelde toehoorder en wethou der Peter Bakker vast, die van een uitzondering sprak. De wethouder nam de gelegenheid te baat om zich te beklagen over de beperkte moge lijkheden van de gemeente om op te treden tegen oneigenlijk gebruik van 100 permanente woningen. 'De ver leiding om op Texel recreatief te verhuren is groot. De bewijslast ligt echter bij de gemeente. Moeilijk aan te pakken dus Gelukkig zijn er door rechters enkele hoopgevende uit spraken gedaan.' Hans Eelman putte hoop uit de komst van burgemeester Geldorp, die inMeppel de aankoop van grote oppervlakten bouwgrond had aangestuurd. Starters 'We moeten de koppen bij elkaar steken om vast te stellen dat de grootste problemen bij de starters en de jongeren liggen', aldus Van Andel, die graag een eind ziet aan de door de provincie gestelde bovengrens. 'Je kunt ook heel zorg vuldig met de ruimte omgaan zonder vast te houden aan die aantallen. Bouwen naar behoefte. Als je maar geen villa's bouwt op percelen van 1.000 meter. Op diezelfde grond kun je tien jongerenwoningen bouwen. Die hoeven niet zo nodig een tuin van honderd vierkante meter, maar zijn met weinig ruimte tevreden. Wan neer we als Woningstichting 100 betaalbare huurwoningen mogen bouwen, dan hebben we daar de fi nanciële mogelijkheden voor. Door de verkoop van duurdere koop woningen komt geld vrij om goedko pere huurwoningen te bouwen.' Het extra geld voor woningbouw, zoals de PvdA voorstelt, wil Van Andel benutten voor bouwen op locaties die extra kosten vergen, bijvoorbeeld daar waar oude panden moeten worden gesloopt Als voor beeld noemde hij de Koger Hoop in De Koog, waarvoor zijn verzoek voor woningbouw echter werd afge wezen. Om in de badplaats huizen voor personeel uit de horeca- en logiesverstrekkers te bouwen, wil de Bij de Rode Zee, de oude vuilst Veenselangweg, zijn peilbuizen in geslagen om de kwaliteit van heU ter te meten. (Foton Horntje vermoedt de gemei ook zelf grondwatermetini voert, dat de kwaliteit niet vaardbaar zal zijn. Overig» die haaks op die van landbi buurtbewoner Kees Kikkert, meetresultaten al jaren trekt. De provincie onderzoekt hl op de aanwezigheid van talen, chloride, sulfide, gehalte en hardheid. Mochl slag boven de norm liggen, b dat nog niet dat het terrei worden gesaneerd of dal maatregelen moeten word» men Dat is afhankelijk van sico, bijvoorbeeld verspreiding in het oppervlak of de nabijheid van een woo Woningstichting worden bf in plannen van de werkgeve De te vormen werkgroep ting waarop forumleider T aanstuurt, moet zich met na zig houden met de invulling 120 woningen die Texel ent bouwen. Geen van de wen hoorders twijfelde eraan dal allemaal vrije sectorhuizen worden. Provinciaal bestuurder Tjals viseerde de Texelse bestuur: strijdbijl met collega's in kleine gemeenten in de nooi begraven en met een eenslu visie naar Haarlem te stappa is beter dan zich als hongert ven op de wonmgcontigenten ten.' fjrua "Zmtrtsjixfli Im M hifL Als de redactie op nleuwsjacht is.' voorkomen dat u in de Warmo» voor een dichte deur komt te stó» Naast de deur hangt een kastje^ en papier. Schrijf uw naam en nummer op, gooi het briefje in wij nemen snel contact op. Telefonisch zijn we wel 24 uur bereikbaar. DINSDAG 20 APRIL 1999 Vistrap Eén van de organisaties die nauw bij de praktische uitvoering van het Soortbeschermingsplan was betrok ken, is Staatsbosbeheer Om het fourageren voor de lepelaars te ver gemakkelijken, zijn bij de Rogges- loot op kleine schaal de oevers vlak ker gemaakt. De bodem werd zodanig vergraven dat een minder steil verloop ontstond en de lepelaars op de juiste hoogte op karpertjes en Andri Binsbergen (m.) ontvangt het boek Lang leve de lepelaar' uit handen van Tom den Boer en Hesper Schutte. (Foto Bart Bosch) hebben de pelikanen van het Zwanewater bij Callantsoog naar Texel gejaagd, zo denkt Binsbergen, en de hevelvispassage bij De Cocksdorp, die stekelbaarsjes van uit het wad in de polder pompt, heeft er vervolgens aan bijgedragen dat de vogels zich hier blijvend zijn gaan vestigen. De passage, die in 1995 is aange legd om de voedselvoorziening voor de lepelaars binnendijks op te krik ken, werkt goed. Volgens ontwerper George Wintermans worden jaarlijks 300.000 visjes overgezet. Toch is Wintermans terughoudend over het succes: 'Of de passage werkelijk effect heeft, valt pas in de komende jaren te zeggen. Vis overhevelen is één ding, die op het bord van de lepelaar te krijgen, is een tweede. De verspreiding van de stekelbaarsjes en glasaaltjes over de sloten in de polder is op zich goed, maar ik zie er nog te weinig lepelaars fourageren. Waarschijnlijk omdat het water te diep is.' Lepelaars tasten met hun gevoelige, lepelvormige snavel het water af op zoek naar voedsel. Daarbij staan zij met hun poten op de bodem Als het water dieper is dan een halve meter, is ook voor de langpotige lepelaar voedsel zoeken onmogeli|k. Wintermans pleit dan ook voor een flexibel waterpeil- beheer 'Het zou mooi zijn als het peil in de sloten op 40 centimeter kwam, maar de waterschappen heb- stekelbaarsjes kunnen jagen Voor dat Staatsbosbeheer verder gaat met dit project, moet blijken dat het resultaten oplevert. Een toename van vissende lepelaars is voorals nog niet geconstateerd. De vorig jaar in de Moksloot aange legde vistrap heeft al wel vruchten afgeworpen. De trap moet, net als de hevelvispassage, de trek van vis van zout naar zoet water mogelijk maken Door de aanleg van dammen in de jaren '50 werd die migratie ge blokkeerd. Vóór de aanleg van de vistrap was de stroming tijdens het spuien van het duinwater zo sterk, dat de vis er met tegenin kon zwem men. De met stenen gecreëerde waterval maakt de overgang geleide lijker. Vorig jaar werd er door de lage waterstand niet veel gespuid, maar dit jaar heeft Staatsbosbeheer uit fuikenvangsten kunnen afleiden dat de visstand in de Moksloot is geste gen. Toekomst Het Soortbeschermingsplan is suc cesvol afgesloten, het aantal broed- paren toegenomen en op Texel zijn projecten in gang gezet waar de lepelaar in de komende jaren van kan profiteren Voeg daaraan de nabijheid van het wad met zijn grote voedselrijkdom en de afwezigheid van vossen toe, en het kostje voor de lepelaar op Texel lijkt gekocht. Toch denken Binsbergen en Winter- Het gaat goed met de lepelaar in Nederland en op Texel. De acties die vijf jaar lang in het kader van het Soortbeschermingsplan Lepelaar zijn ondernomen, lijken de karakteristieke vogel uit de ge varenzone te hebben gebracht. Het aantal Nederlandse kolonies is toegenomen tot 13 en het aan tal broedparen tot 1.270, waarmee het streefcijfer van duizend paren ruim is gehaald. Texel leverde daaraan een belangrijke bijdrage: in de vijf jaar steeg het aantal broedparen op het eiland van 113 tot 214. De populatie in reservaten de Muy en de Schorren groeide licht, die in de Geul explosief. Reden tot tevredenheid, maar niet tot achteroverleunen, zo vinden de Texelse vogelbeschermers. Het eerste exemplaar was voor staatssecretaris Geke Faber van LNV. maar het tweede voor Andri Binsbergen uit Oosterend. Het boek 'Lang leve de lepelaar', met daarin de bemoedigende resultaten van het Soortbeschermingsplan, werd de Texelaar vrijdag in Molenbos in De Cocksdorp overhandigd door Tom den Boer van Vogelbescherming Nederland. Binsbergen coördineerde namens Vogelbescherming de plan maatregelen die op Texel voor de broed- en voedselgebieden van de lepelaar werden genomen. 'Het is niet echt te bewijzen dat het Soortbeschermingsplan resultaat heeft gehad voor de lepelaars op Texel', zegt Binsbergen Voor de enorme stijging van het aantal broed paren in vogelreservaat de Geul van 42 in 1994 naar 135 in 1998 heeft hij dan ook geen harde verklaring, hoog stens een sterk vermoeden. Vossen De sierlijke lepelaar is van maart tot en met september op Texel te gast om te broeden. De rest van het jaar verblijft hij In zuidelijker streken. Wie de vogels wil zien kan het best naar de uitkijkpost bij de Geul aan de Mokweg gaan. fFowcwwwoaw

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 4