week Deze Opgeviste wal rustan d in collectie EcoMare 1-1-2 Uittips 1000 m2 Voor Texelaar en toerist E t ik zeggen wou itranddieven Redmer IJska CALLUNA Laatste Disco zaterdag 24 april "De Krim" Bewaarplaats TEXELSE JJ COURANT Shakespeare in Love Rommelmarkt Dubbele Von Sion Kaarten voor Thijsseschool Pastor Moltzer Zeehonden met zender uitgezet in Brielse Gat ^^|an Keijser Kampeercentrum Z N BEST ïppcland VERVOLG bevinden De zenders zijn op de haren geplakt en vallen er vanzelf af zodra zij in augustus verharen. Het Instituut voor Bos- en Natuur onderzoek voert het onderzoek uit in opdracht van het Ornithologisch Sta tion Voorne. Bedrijven als de Neder landse Aardolie Maatschappij finan cieren het project. DAAR RED JE LEVENS MEE VERVOLG VAN PAGINA 1 van een school voor hun kinderen. Dat is een groot goed Alle parti|en geloofden in de levens vatbaarheid van de IJskaschool. ook omdat er steeds meer jonge gezin nen in De Waal komen wonen Wet houder Eelman relativeerde het op timisme enigszins met de opmerking dat er altijd ouders zijn die hun kind niet naar een school zullen sturen die over twee jaar misschien met meer bestaat. Een walrus-tand van tussen de 10.000 en 80 000 jaar oud Is deze win ter in de netten van de TX 43 beland en woensdag door visser Bart Medema aan EcoMare geschonken Het komt regelmatig voor dat vis sers prehistorische botten aan boord hijsen, maar walrusbotten zijn redelijk zeldzaam. EcoMare had er ook nog maar één in de collectie. De walrus-tand is samen met een paardenbeen en een wervelkolom waarvan niet zeker is te zeggen of het van een wisent, paard of neus hoorn is. halverwege Nederland en Engeland opgevist bij de Bruine Bank. In de laatste ijstijd was daar land dat door rivieren werd uitge sleten, waardoor de botten naar de oppervlakte kwamen. Het tand van de walrus ligt nu in een bak met water om het zout eruit te trekken en is waarschijnlijk volgend jaar tijdens een expositie over mensen en het land' te zien. zijn ook te zien als vrijwilli- lie trekken meestal de kar tot ment dat de geldstromen en essionals komen. Voor bewe- nsten krijgen vrijwilligers vrij- jd een schop tegen een ze- laamsdeel. Wegwezen' Dat niet anders zijn gegaan met ntiem en Juttersmuseum. Er zelfs subsidie aan te pas om om 11.30 en 13.30 uur b juttersverhalen te luisteren. ZWEMPARADIJS Vanaf 19.00 uur Entree ƒ5,00 p p Schumakersweg 3,1796 NM De Koog Vrijdag 23 april dubbele von Sion Zaal open: 19.30 uur Zaterdag 24 april '70/'80 The Polderman- brothers" s toegang. Aanvang 22.00 uur het Prisma woordenboek 2, pag 178) zijn jutters niets (minder dan stranddieven. Zij n zich aangespoelde goede- spullen die van niemand zijn. ee is mets mis. denk ik. hebben zo altijd meegehol- el strand rond het eiland te houden. Strandvreemde irpen werden verwijderd. De overheid zou dat moeten h„ Maar mets van dat alles, de jutters wellicht ook milieu- en zijn van onschatbare i. Maar een profeet wordt in en vaderland nooit geëerd. En Istuurlijk Texel is dat al niet Ruitercentrum bosritten strand ritten privéles groepsles Tevens kinderboerdenj en speeltuin De Cocksdorp, ingang vakantiecentrum De Krim Tel. 316509/316603 Meubelmakerij Tromp Meubels - keukens - vloeren Antiekrestauratie. Woongalerij - workshops Schilderweg 194 1 791 LP Den Burg tel 0222 31 54 77 fax 0222 - 312079 VRIJDAG 23 APRIL 1999 In Cinema Texel draait deze week de met Oscars overladen film 'Shakespeare in Love', die onder meer werd uitgeroepen tot beste film Joseph Fiennes speelt in de luchtige komedie een eenzame William Shakespeare, die worstelt met het schrijven van een nieuw toneelstuk nadat zijn twee vorige stukken zijn geflopt. Dan ontmoet hij Viola.. (Gwyneth Paltrow). Leden van Cinema Paradiso krijgen korting. Het script van de duistere thriller '8MM' is van de schrijver van 'Seven' en dat is te merken. Detec tive Nicholas Cage wordt ingehuurd om de oorsprong van een snuff- movie te achterhalen. Op de 8 milli meterfilm is te zien hoe een hulpe loze vrouw wordt vermoord. Niet voor kinderen. Verder gaat het populairste bigget je ter wereld in première in het Nederlands gesproken 'Babe 2: Babe gaat naar de Grote Stad', en is 'Patch Adams' geprolongeerd. Daarin speelt Robin Williams een arts die met zijn meerderen botst. De aanvangstijden staan elders op deze pagina. uur 'Patch Adames' en om 22.00 uur '8 MM'. Maandag 26 april Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. In Cinema Texel draait om 20.30 uur 'Shakespeare in love' en om 21 00 uur '8 MM'. Dinsdag 27 april Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 13.30 uur gaat bij het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild een VOC-wandeling van start. Deel name ƒ20,-, incl. entreeprijs, koffie en koek (kinderen van 9 t/m 13 jaar ƒ10,-) Opgave en inlichtingen bij 't Lant van Texsel, tel. 322031. Fiets-autotocht van de afdeling Texel van de Vrouwenbond FNV. Om 20.00 komt de afdeling dialect van de Historische Vereniging bij een in 'Tusse de banke'. Wie op zoek is naar een leuk meu beltje voor een prikkie kan daar voor en voor vele andere dingen zaterdag terecht bij de eerste Hoornder rommeltjesmarkt van dit seizoen Die wordt gehouden in en rond de schuren van bollenboer Axel Lap aan de Witteweg. Voor de inwendige mens zijn er koffie, cake en de bekende vers gebakken olie bollen. De opbrengst van de rom meltjesmarkt is voor de restauratie van het markante witte kerkje van Den Hoorn. De Dubbele Von Sion wordt vanavond in Question Plaza uitgereikt aan een Texelaar of organisatie die zich in de ruimste zin van het woord dienstbaar heeft gemaakt aan de Texelse samen leving. Genomineerd zijn Cor Dros, Cor van Heerwaarden, de Ezelsver eniging en het Contactorgaan voor Zang en Muziek. De zaal is open vanaf 19 30 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur 'Shakespeare in love' en om 21.00 uur '8 MM'. Woensdag 28 april Vanaf 10.00 uur wordt een rond leiding gegeven op het fort de Schans nabij Oudeschild. Opgave en inlichtingen bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel. 314956. Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 13.30 uur gaat bij de NH-kerk in Oosterend een rondwandeling door het dorp van start Deelname kost ƒ10,- (kinderen van 9-13 jaar ƒ5,-). Opgave en inlichtingen: 't Lant van Texsel, tel. 322031. Hoogwater te Oudeschild Vr. 23 2.10 en 14 17 u Za. 24 3.10 en 15.36 u. Zo. 25 4.30 en 16.50 u. Ma. 26 6.10 en 18.14 u. Di. 27 7.25 en 19.25 u. Wo. 28 8.25 en 20.25 u. Do. 29 9.16 en 20.55 u. Vr. 30 9.46 en 21.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 21 april op om 06.30 uur en gaat onder om 20.46 uur. 22 april eerste kwartier; 23 april doodtij. Het CLB houdt in samenwerking met het Rode Kruis Texel een bloedafname-avond in de OSG in Den Burg. Dat gebeurt tussen 16.30 en 19.30 uur. In Question Plaza vindt om 20.00 uur de uitreiking plaats van de Dubbele von Sion. De zaal gaat open om 19.30 uur. In het groothandelsgebouw in Oudeschild begint vanavond de jaarlijkse veiling van de Lionsclub. Hardcoreband Deluge houdt ter ere van haar 5-jarig bestaan een gala feest in jongerencentrum Time Out, met onder meer optredens, een veiling en een demonstratie van de homepage op internet. In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.30 uur 'Shakespeare in love', om 19.30 uur 'Patch Adams' en om 22.00 uur '8 MM'. Zaterdag 24 april Van 9.00 tot 14.00 uur is in en rond de schuren van bollenboer Axel Lap aan de Witteweg de eerste Hoorn der rommelmarkt van dit seizoen. Tussen 10.00 en 16.00 uur zijn biblio-theek, archief en fotocollectie van de Historische Vereniging opengesteld voor belangstellenden. Lokatie is 'Tussen de banke' aan de Groeneplaats. Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Rangers komen van 14.00 tot 17 00 uur bijeen in de Pandaboet bij De Koog tegeover garage Nagy. Het onderwerp is waterbeestjes, laarzen en mok zijn nodig. Voor vragen 32 26 25, Dick Schermer. Om 14.00 uur gaat in de Mokbaai een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel 317741. Selectiewedstrijd De Koog en Den Hoorn voor 'Dorp tegen dorp spel'. In het groothandelsgebouw in Oudeschild vindt 's middags en 's avonds de tweede dag van de Lionsveiling plaats. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end begint om 20 30 uur een avond country- en linedansen met livemu ziek. De entree bedraagt ƒ10,-. In Question Plaza wordt een jaren 70/'80-party gehouden, met mede werking van de Polderman Brothers. In Cinema Texel draait om 13.30 en om 16.00 uur 'Babe 2: Big in de grote stad', om 19.00 en om 21.30 uur 'Shakespeare in love', om 19.30 uur 'Patch Adames' en om 22.00 uur '8 MM' Zondag 25 april Om 11.00 uur gaat in de Muy een excursie van Staatsbosbeheer van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Wie kennis wil maken met de golf- sport en een balletje wil wegslaan kan van 12.00 tot 17.00 uur terecht op golfbaan 'De Texelse' op De Krim, die open dag houdt. Op het circuit in Eierland begint om 13.00 uur de tweede clubwedstrijd van de motocrossers van de MAB. Tussen 15.30 en 17.30 uur presen teren jeugdige beeldenmakers (van tussen 10 en 15 jaar) hun werk in het atelier van cursusleidster Els Kingma, Van der Sterrweg 9, 't Horntje. Op TV1 besteedt de KRO om 15.30 uur in 'De Wandeling'aandacht aan de Texelse natuur. Bij de DG-kerk in de Kogerstraat in Den Burg komt het Leerhuis om 20.00 uur bijeen Rabbijn Tvi Marx spreekt over 'Euthanasie en zelf doding vanuit de Joodse traditie'. Toegang ƒ5,00 of naar draagkracht. In Cinema Texel draait om 13.30 en om 16.00 uur 'Babe 2: Big in de grote stad', om 19.00 en om 21.30 uur 'Shakespeare in love', om 19.30 Leerlingen van de Thi/sseschool overhandigen ansichtkaarten aan netwerkdirecteur Tine Visser. Ze tekenden de kaarten, die in het te ken staan van het thema feest, zelf. De opbrengst van de kaartenactie waarmee de leerlingen bioscoop bonnen konden winnen is voor de school. (Folo March Hegnen) Bij jutters staat evenwel geen drie delig pak. Of het zou moeten zijn omdat Majesteit komt, maar dan toch Vreemd, zeer vreemd. Nog vreem der is de opgetogenheid van Benno van Tilburg over het standpunt van het college van b en w. Het lijkt een vorm van schamel leedvermaak. Maar wie zal het laatst lachen7 Toch schuilt voor het openbaar be stuur een gifgroene adder onder het Texelse gras. De kantonrechter in Alkmaar bepaalt dat de jutters recht op hun eigendommen hebben. Die uitspraak heeft altijd gevolgen voor het openbaar bestuur van Texel. Waarom? Jutters zouden voorwer pen met een zeker culturele waarde nu met meer aan de toeristen mogen tonen. Voor het openbaar bestuur blijft geen andere mogelijkheid over 6, 1796 BS De Koog 0222-327222, fax 327333 Vrijdag 23 april DE ZEESTER-TX35 [VANUIT DE HAVEN VAN OUDESCHILD featerdag 24, zondag 25 en maandag 26 april temmende zeehonden zien en ■sen met het sleepnet: 14 00 uur Dinsdag 27, woensdag 28, donderdag 29 april I Laagwater, zandbanken dus fcbbentocht en kort vissen met fct sleepnet: 10.30 en 14 00 uur Vrijdag 30 april Kerst komnginnemarkt dan een Jnjebittertje 's Middags willen we laag naar het Balgzand voor een I fantastische robbentocht, gaat u mee>l4.0Q uur Zaterdag I mei iitocht en kort vissen met het sleep net 14.00 uur robbentocht van I uur: 16.30 uur Tot ziens aan boord! loon 31 35 45 of 06-51 52 81 74 'Het verbod op cremeren is allang opgeheven. Dat de katholieken op het eiland - en ook de andere Texelaars - zich eerder laten begra ven dan cremeren wordt volgens mij vooral geografisch bepaald. Bovendien kan ik me goed voorstel len dat men hier sneller een graf bezoekt. De begraafplaats is immers dichtbij. Op Texel gebeurt het ook vaak dat een half dorp uit loopt om iemand te begraven.' Een belangrijke taak heeft de gees telijke bij het voorbereiden van de uitvaart 'Ook dan kun je de nabe staanden je steun aanbieden. Veel mensen twijfelen hevig of ze nu wél of niet zullen spreken tijdens de plechtigheid. Het leuke is dat iemand soms een rede houdt die klinkt als een klok, terwijl hij eerst om het hardst nee heeft geroepen.' Het begeleiden van stervenden en nabestaanden vormt een belangrijk onderdeel van het werk van Moltzer. Toch wordt er tijdens de studie theologie weinig aandacht aan besteed. 'Het Is geen apart vak, of zo. Tijdens een praktisch college doe je wat technieken op om te leren luisteren. Maar met het eigen lijke werk krijg je voor het eerst te maken tijdens je stage. Je leert dan ook jezelf kennen. Op den duur leer je te relativeren. Maar zomaar de knop omzetten, dat zal me nooit lukken. Luisteren naar het lijden van iemand of de avondwake doen is zowel moeilijk als fijn, omdat je in alle bescheidenheid iets mag doen voor mensen. Eerst voor de overle dene, daarna voor de achterblijvers, om de deur naar de toekomst weer op een kiertje te zetten.' Moltzer heeft weinig verschillen opgemerkt tussen de gang van zaken in Breezand en op Texel. 'Verdriet is verdriet, je maakt het in volle hevigheid mee. Leeftijd speelt ook geen grote rol. Als een ouder iemand sterft, valt dat misschien iets gemakkelijker te accepteren. Maar als het je vader of moeder is. Het moeilijkst blijft echter de dood van kleine kinderen. 'Ook voor mezelf. Je staat daar dan met je gevoelens bij. Het verdriet van de ene mens vreet ook aan jezelf. Samen moet je dan wel eens diep zuchten. Dat geeft met. Niet de woorden, maar de nabijheid laat je voelen.' Moltzer houdt van zijn werk. 'Het Is afwisselend. Het ene moment bege leid je een stervende, kort daarna voer je een gesprek met een bruids paar. Met hen praat je weer niet over de dood. Hoewel, ook dat is wel eens gebeurd, omdat de ouders van één van beiden net waren over leden. De dood is een mysterie, maar het leven ook. Ik zeg wel eens, in Breezand en op Texel: Iedere bol lenboer weet dat groeten iets met een kiem te maken heeft. Iets dat ie Zeven zeehondjes die vorig jaar werden geboren bij EcoMare, zijn woensdag voor de Zeeuwse kust uitgezet in het Brielse Gat. Het is het derde achtereenvolgende jaar dat EcoMare daar met zendertjes uitgeruste zeehonden uitzet. Doel van het uitzetten van de zee honden Is versterking van de popu latie in het gebied, waarvan EcoMare denkt dat het in principe geschikt is om een kolonie te herbergen. De vrijgelaten dieren moeten zeehonden aantrekken die anders zouden door trekken naar elders. Om het succes van de proef te me ten, zijn drie dieren met zenders uit gerust die met een satelliet in ver binding staan. De zenders geven informatie over het gedrag van de dieren, zowel onder als boven water. Twee tot tien keer per dag wordt bekeken waar de zeehonden zich kunt stimuleren door het strooien van kunstmest en dat soort zaken. Maar wat is groeien en hoe komt het dat de ene bol verrot, terwijl uit de andere een prachtige bloem groeit?' dan loyale medewerking aan deze jutters te verlenen. Flora aan de Pontweg is een perfecte stek. Een spreiding van attracties komt het eiland ten goede. De jutters spelen goed in op het denken van het col lege van b en w. Immers, het college verwacht een zekere groei van de toeristenstroom. Van besturen we ten wij dat het vooruitzien is. Daan Schilling van Texels Belang denkt daarover toch iets anders. Hij zegt: 'Ik ga nooit voor de muziek uitlopen.' Een uitspraak die met bij deze wer kelijkheid past. Een goed tamboer- maitre loopt altijd voor de muziek uit. Of niet soms? Er rest niets anders dan maar ille gaal te beginnen. Na verloop van tijd IFoto Ban Bosch) wordt het toch legaal. Op basis van gezonde concurrentie zal blijken wie mag blijven, de jutters of de imita tie-jutters. Over het dwarsliggen van het college van b en w heb ik eigen lijk een goed gevoel. Ik waag daar voor uit te komen. Het college leest vast geen krant en Is veel te druk met besturen. Sst.. niet aan het college vertellen, maar het wordt vast fantastisch en weer als van ouds. En de toeristen maar genieten van de jutters en het eiland. Wat maakt Texel dat het zo anders is? Juistl Jan Klugkist, Arnhem De geschonken prehistorische botten. Op de voorgrond de bijzondere walrustand. tenten, (sta) caravans, onderdelen, accessoires, gasvulstatinn, kampeer uitrustingen, reparaties, etc... Spinbaan 14 - DEN BURG - TEL. 0222 - 313163

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 11