Cjroen ^/wartsjexels in het hart-, Slatuurgrond Kikkert gaat op de schop Wel of geen Reiki in Den Burg West? Akkoord over bouw huizen Den Hoorn Steun reddingsplan Redmer IJskaschool Twijfel over praktijk Woerlee mantje tp© UJim jTlets Ambtelijke 'Doe-dag': raadhuis dicht -J-J orszel Tekort Waddenconferentie Rotonde in gebruik VERDER AT,,™,™.- !N DIT l\ummer Jeugd Jozefschool plant boom Gollards 2 A0T verwent passagiers nieuwe toerbussen 3 Zusters in Sint Jan zeggen Texel vaarwel 5 Zonnig schoolvoetbal kent sportief verloop 7 Wal doen Texelaars bij een sterfgeval? 9 MiP^AcPief 11 16-jarige ooi opnieuw moeder Fietser gewond bij aanrijding Asielzoekeropvang in Walden Noord volgens de regels Raad geeft school twee jaar de kans: WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL TEXELSE^COLIRANT GEZAMENLIJKE KRANT donderdag 29 april texelse'^courant drogisterij Zwembad Molenkoog Texelse Bedrijvengids '99 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11375 VRIJDAG 23 APRIL 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG BONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel 0222 - 36 26 20. fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) es Kikkert van hoeve 'De Kroontjes' haalt een deel van z'n id uit de beheersovereenkomst. Het besluit van de 'relatie- ier' uit het Hoornder Nieuwland houdt direct verband met heffing Onroerend Zaken Belasting (OZB) die de gemeente m over zijn grond wil opleggen. 'Ik doe dit met pijn in m'n maar de grens is voor mij bereikt.' let z'n besluit loopt Kikkert vooruit 1 het oordeel van het Amster- Lse hof, dat zich nog moet uit leken over de zaak die hij tegen (gemeente heeft aangespannen. 1 bestrijdt het standpunt van het Jege, die Kikkert niet als een vol- fcrdige agrariër ziet, omdat het iden van kippen en het verbou- Tivan zeeaster niet veel zou voor hen. Alleen landerijen die bedrijfs- lig worden geëxploiteerd zijn Besteld van OZB-heffing, en Erom is Kikkert wél aangeslagen (financiële nadeel daarvan weegt male zwaar, dat hij heeft beslo- Jeen deel van zijn grond weer in ■uur te brengen. Een eventuele pteclausule neemt hij voor lief. Jammer imer dat het zo moet lopen, ar gezien de grove rechts- ilijkheid rest mij niets anders meer agrarisch gebruik toe te sen. Het is kennelijk de enige lier om te laten zien dat ik een aardig' agrarisch bedrijf heb.' hij niet de tijd neemt om de uit- lak af te wachten, houdt verband met de aanlegvergunning die vanaf tO]mei nodig is voor het ingraven an drainage, wat voor het verbou wen van cultuurgewassen noodzake- ijkis 'Misschien kom ik wel in aan- I lijkt tegenstrijdig maar het is (iteit. De gemeenteambtenaren |ben vandaag 'Doe-dag' en in pand daarmee werken ze niet. betreft de jaarlijkse spelletjesdag [deze (vijfde) keer wordt gehou- op De Krim, aanvang 8.30 uur. ifloop is een gezamenlijk diner, lag is bedoeld om de ambtena- ip geheel andere wijze dan in hun ilijkse werk met elkaar te laten kken, wat gunstig wordt geacht onderlinge verhoudingen en isfeer. De deelname is zo groot, 'an het dienstbetoon in het raad- weinig meer terecht kan komen, werd daarom beter gevonden het Ihuis maar te sluiten. k zal toch maar van je zuur ver- vide centen een prachtige villa ïn de rand van Den Burg heb- 'n gebouwd en van een 'erkantse politicus het verwijt i/gen dat je daardoor woning- tekenden en jonge starters de lns °P een eigen huis hebt Gnomen. Onze wethouder doet eens een kapitale duit in het fje niet de opmerking dat dat i foutje uit het verleden is. er die villabewoner was toch °°k een starter? Helaas zijn tealbare huizen schaars op ■xel. Natuurlijk moet er snel s gebeuren, maar niet met Ike goedkope politieke praat- Niet eens zo ver van ons d worden mensen meedogen ds verdreven uit hun huizen, teder pardon worden die met- n platgebrand. Wij maken ons 'r drulj °^er het woningtekort s, m'Heuvervuiling door de 'jerbhs. De ironie van het men- tekort. Horszei merking voor zo'n vergunning, maar misschien ook niet, ik neem het zekere voor het onzekere.' Het weer in cultuur brengen van het betreffende perceel zal niet onopge merkt blijven. Het verruigde terrein, waarop ondermeer wilde planten als rode ogentroost, addertong, grote en kleine ratelaar en rietorchis groeien, ligt pal naast de Watermolenweg. Het land is een broedplaats voor tal van vogels en zelfs de woelmuis voelt zich er thuis. Drainage van het land, in combina tie met de verlaging van het slootwaterpeil die Kikkert voor ogen heeft, zal ook ingrijpende gevolgen hebben voor de waterhuishouding van het aangrenzende terrein van Natuurmonumenten. Kikkert is zwaar teleurgesteld in de gemeente. 'Dat uitgerekend Texel, Op 19,20 en 21 mei wordt op het Duitse waddeneiland Pelworm de Internationale Waddenconferentie gehouden. Een deel van het college van b en w zal eraan deelnemen. In verband daarmee zal op woensdag 19 mei geen vergadering van de raadscommissie voor welzijn en onderwijs gehouden kunnen worden Op 20 mei is een gecombineerde vergadering van de raads commissies welzijn en onderwijs èn van financiën, werken en milieu. Texels eerste minirotonde binnen de bebouwde kom op het kruispunt Schilderend-Bernhardlaan-Emma- laan is vrijwel klaar. Het ziet ernaar uit dat hij vandaag voor het verkeer zal worden opengesteld. De ge meente is van plan om binnenkort een feestelijke officiële opening te organiseren, mogelijk in combinatie met de ingebruikneming van het veelbesproken fietspad langs de Ruyslaan in De koog. waar men er prat op gaat construc tief om te gaan met het landschap, zo met goedwillende natuurboeren omspringt Is dit soms een manier om de relatienota alsnog te traine ren? Ik hoop dat de politiek hier z'n conclusies uit trekt.' De OZB-heffing is niet zijn enige frustratie jegens de gemeente. Zo trekt hij de bewering dat het slootwa ter rond de oude vuilstort niet van 'verontrustende kwaliteit' is in twijfel. Zelfs zodanig dat hij de afdeling Mi lieu van de gemeente heeft laten weten dat de pijlbuizen van z'n land moeten verdwijnen. Een ander ver wijt betreft de grond rond de voor malige noodslachtplaats aan de Hallerweg, die jaren geleden naar de vuilstort aan het Molwerk is overge bracht. 'Die aarde was besmet met miltvuur. De sporen komen via het grondwater in de sloot terecht, waar uit mijn vee dus niet kan drinken.' Stille getuigen van het ongeluk. Plannen van Marjolein Woerlee- van Asperen om in Den Burg West een woon/werkpraktijk te vestigen voor de behandelwijze Reiki zijn door de raad sceptisch ontvan gen. 'Dit smaakt een beetje naar de manier waarop grond is uitge geven op het industrieterrein in Oudeschild, waaraan te laat een halt is toegeroepen', protesteerde Martin Trap (VVD). De doorgaans politieke bijeenkomst van de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie leek dinsdag avond meer op een medisch con gres. 'Ik zou wel eens willen weten wat Reiki precies is, alvorens ik een advies geef', vroeg Arthur Ooster- baan (GroenLinks) om uitleg De vastberaden Woerlee nam de tijd om de politici eens haarfijn bij te praten over het fenomeen. 'Reiki is een uit Japan overgewaaide behandelwijze waarbij met handoplegging wordt gewerkt. Hierbij worden via over- Een record is misschien teveel ge zegd, maar een zeldzaamheid is hel beslist: een bijna 16-jarig schaap dat nog een kerngezond lam ter wereld brengt. Het overkwam Sara in het weiland van Stem Zijm van hoeve Trentgeest bij Oosterend. Ze heeft in haar leven al elf keer gelamd en is eigenlijk al jaren met pensioen. De laatste twee jaar was ze al niet meer bij de ram geweest en het was ook nu niet de bedoeling dat ze nog zwanger zou worden. Maar er heeft blijkbaar toch een ongelukje plaats gevonden. ..'Sara, een echte blauwe Texelaar met zwarte poten en een dikke grijze vacht, wist de zwanger schap lang te verbergen Toen ze de laatste weken verdacht dik werd begon Zijm alsnog te vermoeden dat de ooi op haar oude dag nog voor nageslacht zou zorgen Als een er varen moeder bracht ze het kernge zonde lam woensdag ongezien en geheel zelfstandig ter wereld. Op de foto ontfermt Zi/m zich over moeder en kind. Foto Gerard Ttmmormon) dracht van energie blokkades opge heven. Het is de laatste jaren, ook op Texel, sterk in opkomstWoerlee erkende Reiki zelf aanvankelijk ook wat 'wollig' te hebben gevonden maar zei inmiddels bezig te zijn aan een derdegraads opleiding tot Reiki- master (docent). Voldoende reden voor haar om een aanvraag in te die nen voor een praktijk- annex cursus ruimte. Het verzoek is omstreden, zeker na de komst van de praktijk van pedicure en voetreflexologe Ingrid Koorn, waarbij het tot een rechts zaak kwam. De paramedische sta tus daarvan werd aangevochten door Marja van de Star Aarzeling is er ook wegens de bodem in dit deel van Den Burg, die wegens z'n oorspronkelijkheid van historische waarde zou zijn. De gemeente heeft inmiddels opdracht gegeven de bo dem in dit gebied te onderzoeken. Toetsen Belangrijkste vraag was dinsdag of een Reiki-praktijk thuishoort op het terrein dat voor medisch-maat- schappelijke instellingen is gereser veerd. 'Want is het niet zo dat de provincie heeft gezegd dat uitgifte alleen kan voor dringende medisch/ maatschappelijke doeleinden?', ver wees Trap haar naar de nieuwbouw in De Mars. 'Wat is dit voor een medische tak van sport? Hoe verhoudt Reiki zich tot andere disciplines? Is het wel maatschappelijk' Hoe zit het met de vergoeding door de verzekeraars en de verwijzing door artsen'', vroeg Hans Roeper (PvdA) zich af. Con crete antwoorden kreeg hij dinsdag nog nauwelijks. Navraag bij Woerlee leert dat huisartseninmiddels wel doorverwijzen en dat sommige ver zekeringsmaatschappijen Reiki-be- handelmgen vergoeden. Met andere wordt nog onderhandeld Inmiddels is er ook iemand gepromomveerd op het onderwerp. Woerlee vasthoudendheid was niet voldoende om de politiek te overtui gen van het maatschappelijk nut. Meerdere raadsleden beklaagden zich over het ontbreken van instru menten om de status van de prak tijk te toetsen en hadden behoefte aan een onafhankelijk, deskundig advies Texels Belang ziet als enige fractie de praktijk wel zitten, maar wil onder geen beding dat er genees middelen worden verkocht Trap waarschuwde dat niet al te licht vaardig over woon-werkpraktijken als deze moet worden gedacht. 'Als we zo doorgaan is er straks geen ruimte meer voor werkelijk noodza kelijk voorzieningen voor medisch/ maatschappelijke doeleinden.' Wethouder Schilling nam het op voor Woerlee. 'Reiki is er al zo lang, dat is geen bevlieging. Sommige dingen Een 30-jarige inwoner van Den Burg is woensdag om 17.30 op de Beatrixlaan aan zijn hoofd gewond geraakt bij een frontale aanrijding met een auto. De man fietste uit de richting van de Noordwester en wilde de Jonkerstraat inrijden Bij het af slaan liet hij een tegemoetkomende auto, die werd bestuurd door een 29- jarige vrouw uit Den Burg, niet voor gaan De verwondingen aan zijn hoofd waren door de hevige botsing zo ernstig, dat de man per ambu lance werd weggevoerd naar het Medisch Centrum Alkmaar. De fiets was geheel vernield; de auto had schade aan de motorkap, voorruit en het dak. werken beter als pillen Ze heeft een overtuigend ondernemersplan en er wordt héél wat op z'n kant gezet.' Zijn steun maakte geen eind aan de aarzeling in de raad, die nog een maand op Reiki mag studeren. De opvang van asielzoekers is niet strijdig met de maatschappe lijke bestemming van Walden Noord bij Oosterend. Wel moet eigenaar de stichting Childright een aanvraag indienen voor en kele onderkomens op het erf, zo blijkt uit een opnamerapport van de gemeente. Eerdere plannen om van de voormalige Barthimeushoeve een conferen tie-oord te maken, zijn losgelaten. Zolang de bouw van extra vertrekken op Walden Noord binnen de normen blijft, mogen die worden gereali seerd, aldus wethouder Schilling. Martin Trap (VVD) en Jan Koolhof (CDA) deden een beroep op de ge meente om toe te zien op een 'mens waardige opvang', waarbij de asiel zoekers met te dicht op elkaar worden geprakt. Volgens Schilling stelt de gemeente geen normen voor het aantal bewoners per vierkante meter, maar zal plaatsing gebeuren in overleg met het vluchtelingen-or gaan COA en de brandweer De ont wikkelingen op Walden Noord staan binnenkort op de agenda van het college De politiek steunt unaniem het reddingsplan voor de met ophef fing bedreigde Redmer IJskaschool in De Waal. Gedu rende twee jaar wordt 30.000,- uitgetrokken om de openbare ba sisschool de kans te geven zich te bewijzen. De leefbaarheid van het dorp komt in gevaar als de school verdwijnt, zo vinden alle raadsfracties. IJska-schoolleider Albert Hoven ver liet woensdagavond met een blij ge zicht het raadhuis. Tot zijn niet ge ringe verbazing was er in de commissie welzijn nauwelijks dis cussie nodig geweest en was al snel duidelijk geworden dat alle partijen het reddingsplan voor zijn school zouden steunen.'Ik had me voorbe reid op een lange avond', aldus een opgewekte Hoven. Zijn school kan door de extra ge meentelijke injectie van ƒ30.000,- per jaar een extra parttime-leerkracht aanstellen om de onderwijskwaliteit op peil te brengen. Hoven vond niet dat zijn school met minder dan 2,4 formatie-eenheden toe zou kunnen om de acht groepen verantwoord les te geven De verbeterde onderwijs kwaliteit moet er weer voor zorgen dat meer ouders hun kinderen naar de IJskaschool sturen. Het leerlingenaantal dreigt onder de opheffingsnorm van 29 te zakken en dan is het over en uit voor de school, die nu nog 32 kinderen telt Keuzevrijheid Het reddingsplan voorziet in een wervingscampagne, waarin de kleinschaligheid van de school aan ouders in Den Burg en De Waal als een sterk punt wordt gepresenteerd. 'De school onderscheidt zich in klein heid, activiteiten en diversiteit in leef tijd van de groepsleerlingen Dat is een meerwaarde', aldus netwerk directeur Tine Visser, die het plan toelichtte. GroenLinks-raadslid Jaap Vlaming vond met dat de school 'de boer op moest' en ook PvdA-er Klaas Modder had zo zijn twijfels omdat de campagne ouders onder druk zou kunnen zetten Wethouder Nel Eeelman haastte zich te zeggen dat daar geen sprake van is: 'Er komt absoluut geen pressie op de ouders. Die blijven helemaal vrij in de keuze Lees verder pagina 3 (Advertentie) Vier nieuwbouwhuizen langs de Stolpweg in Den Hoorn en twee langs de Mokweg. Het advies van de raadsleden om met de plannen hiervoor naar de provincie te stap pen, werd met instemming be groet door de dorpscommissie. Om aan de Kerkstraat ruimte te krijgen voor nog een aantal hui zen, onderhandelt de gemeente met Jaap Lap over verplaatsing van zijn bedrijf. Eerdere plannen om langs de Stolp weg te bouwen stuitten op verzet van kampeerboer Cees Comman deur Door de nabijheid van wonin gen vreesde hij in de uitoefening van z'n soms wat lawaaierige bedrijf te worden beperkt. Hij kon zich wel vin den in de bouw van vier huizen, die iets verder van zijn boerderij in het verlengde van het bestaande rijtje zijn gepland. Het voorstel om dich ter bij zijn boerderij nóg een tweetal huizen te plaatsen, zag hij niet zit ten. Vandaar dat de raadsleden het (Adverlentie) voorlopig bij vier woningen aan de Stolpweg houden en zich sterk gaan maken voor twee andere huizen aan de Mokweq. Wethouder Schilling wil bij de bouw aan de Stolpweg de Woningstichting betrekken, om tot betaalbare huur- en koopwoningen te komen. Als ook de twee (vrije sector-) wo ningen aan de Mokweg zijn ge bouwd. heeft Den Hoorn de helft van de twaalf woningen gerealiseerd die in tien jaar tijd mogen worden neer gezet. Lees verder pagina 5 (Advertentie) zie pagina 12 fjrut 'mirtyprrli f* bH bjrL In verband met het als werk dag uitvallen van vrijdag 30 april, Koninginnedag, ver schijnt er een gezamenlijke krant op donderdag 29 april. Advertenties voor deze krant kunnen worden ingeleverd t/m dinsdag 27 april, 17 00 uur. Directie Langeveld de Rooy b.v. (jTta Zwart.-Jinh te ba kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd0 Folder verkrijgbaar op Spmbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1