de Kroniek Nog maar één Texelse Courant Jan Timmer doceert Knuffelpoppen voo kinderen uit Kosovo SfJBRANO HEUSER JAGOBz. TEXELSE^? couRANT Schooljeugd met groene vingers oud Papier Koninginnedag in de dorpen Uur voor iedereen Playbackshow Rabbijn spreekt over zelfdoding Voor Hoofdingeland van de 30 Polders wordt ten zeerste aanbevolen Eenige kiezers. SCHELPEN Telefonisch aangesloten Waal No. 1. P. M0SK Pz. Vergadering Aardappelwratziekte. Bravo, Kampioen, de Wet •n Bintje verboden wordt. SCHOONMAAK. Heeft nw tnln ook al een beurt gehad? Wereldfeest bij De Fontein Natuur op tv Disco in Calluna Medische zorg Toch AOT-lijnbus over Hoornderweg ANGO zoekt collectanten Opgave Fampex ft Kerkdienstën| Zondag 25 april 1999 Doeken gevel voor Kosovol Zestig van Texel op televisie Texel op tv VRIJDAG 23 APRIL 1999 Kinderen van de Jozefschool planten viooltjes rond de jonge plataan in de tuin van de aanbouw van De Gollards. (Foto eoo Kc&man) Romke Milder en Michelle Pool, beide leerlingen van de Jozef school, keken vorig jaar wat be teuterd toen hun lievelingsboom naast De Gollards werd gekapt om plaats te maken voor de nieuwbouw Reden voor Kees Boer, locatiedirecteur van Zorg centrum Texel, het tweetal uit te nodigen om in de tuin van het nieuwe complex te helpen bij het planten van een jonge plataan. In aanwezigheid van klasge nootjes werd dinsdag de daad bij het woord gevoegd. Vervolgens versierde de jeugd de grond rond de stam met viooltjes. Intussen verloopt de bouw van de nieuwe vleugel nagenoeg volgens schema. In de aanbouw komen achttien appartementen, waardoor het Gollards-complex uitbreidt van 90 naar 108 kamers en een paar algemene ruimten. Er komt een huiskamer voor de bewoners, een dagopvang voor het nieuwe project dagopvang voor dementerende thuiswonen den en een multifunctuele stilte ruimte met een kapel. Onder het gebouw zit een grote kelder waarin het archief wordt gehuis vest. Volgens de (voorlopige) planning zijn de bouwkundige activiteiten nog vóór de zomer afgerond, zodat de inrichting en de afwer king kunnen beginnen. De ver huizing van de mensen uit St. Jan staat in september op het programma. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak) De papierwagen komt in de vol gende straten: 5. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jan Dirkszoord, Jonkerstraat en De Zes. Zaterdag wordt in De Koog oud papier opgehaald. Bewoners dienen het vóór 10.00 uur gebundeld aan de straat te zetten, of eventueel zelf naar de con tainer aan de Nikadel te brengen In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9 30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars. naast het gebouw van Kotex. De programma's van de festiviteiten van Koninginnedag worden opgeno men in de Texelse Courant van don derdag 29 april (volgende week ver schijnt één gecombineerde krant) De feestcommissies kunnen hun overzichten tot dinsdag 12.00 uur inleveren op het kantoor van de re dactie, Warmoesstraat 45. tel. 362 620. Faxen mag ook: 323 000 Of per E-mail' tcnieuws@tref.nl (verzenden als txt.-bestand) Wie wil meedoen aan de speurtocht in De Waal, bedoeld voor jong en oud, kan zich tot en met woensdag opgeven via één van de telefoon nummers 312 477, 317 908 en 312 671In De Koog staat op 30 april een optocht op het programma met het thema 'Koninginnedag in de 20ste eeuw'. In de Gereformeerde kerk van Den Burg begint zondag om 19.00 uur 'Een uur voor iedereen'. Het thema is 'zien en geloven'. Voorganger is ds. M.G.J. Roepers, Jan Kruithof bespeelt het orgel. Medewerking wordt verleend door het koor Contil- ene uit Den Helder, dat onder leiding staat van J. Schraal. Radio Texel verzorgt op 30 april een live-programma vanaf de koninginnemarkt in Den Burg. Onder deel daarvan is een playbackshow, die wordt gehouden op de stoep van het gemeentehuis. Kinderen tussen 5 en 15 jaar oud die een artiest of groep willen nadoen, kunnen zich hiervoor tot en met donderdag aan melden bij Aryan Boshuis, tel. 322 440 of tijdens uitzendingen tussen 18.00 en 20 00 uur bij Radio Texel, tel. 312 199. Er worden twee leeftijds categorieën gevormd In beide zijn drie prijzen te winnen. Zondag spreekt rabbijn T. Marx in het Leerhuis over euthanasie en zelfdoding in het licht van de Joodse traditie. Marx werkte aan het Hart man Instituut in Jeruzalem en ver zorgt in het Nieuw Israëlitisch Week blad de rubriek 'Sidra van de week', waarin hij thema's uit de torah - de Joodse bijbel- behandelt. De lezing begint om 20.00 uur in 'De Vermaning' in de Kogerstraat in Den Burg. De toegang bedraagt ƒ5,- of minder, al naar gelang draagkracht. 'Den Hoorn - Een moeilijk karwei. - De bekleeding van de 16 M hooge spits van de kerktoren alhier is door de fa Oele reeds voor de helft voltooid Er zal plm. 5 a 600 KG ..rub-beroid" benoodigd zijn. De spits, die eerst niet bekleed, doch slechts geteerd was. krijgt nu een rubber-pakje van een lichtgroene kleur.' Een van de weinig echt- Texelse berichten die in april 1930 in de Texelsche Courant te lezen zijn. Het is nog midden in de crisis tijd en de uitgevers/redacteuren Gijs en Johan Duinker proberen op allerlei manieren hun krant onder de aandacht te brengen Zij maken een begin met vaste rubrieken, 'Voor de vrouw'. 'Texelsche novelle'. 'Ons Texelsch dialect', 'Uit Texels ver leden' en plaatsen prenten van Sjoerd Ku-perus en Pieter van Cuyck. Om adverteerders in hun blad te interesseren, plaatsen zij advertenties waarin de krant wordt aanbevolen. 'De Texelsche Cou rant heeft een oplaag van 1680 ex. en wordt gelezen in alle kringen en telt haar abonnees en tientallen medelezers vnl. op Texel, welke gemeente plm. 1870 gezinnen omvat. Geloof maar gerust dat geen Texelaar z'n ..Tesselaar" ongele zen laat Dat is immers meest in zijn belang Het Texelse nieuws wordt onder al dit geweld - noodgedwongen - zeer beknopt afgedaan. 'Op de hoek Peperstraat-Nieuwstraat had Zater dagavond een aanrijding plaats tusschen de melkrijder J.B en de fietsrijder A K. De heer J B kwam met zijn auto uit de Nieuwstraat. de heer K. uit de richting Oost. De fiets werd belangrijk beschadigd. De heer K. kwam er met eenige schrammen af. De chauffeur gaf een goed signaal.' En. 'In opdracht van Staats-boschbeheer is de heer Burger hier bezig de Koog en om geving in kaart te brengen. Naar we van bevoegde zijde vernemen, wordt op deze wijze de basis ge legd. waarop straks de heer archi tect Wiegen Bruin, door de ge meente met het ontwerpen van een uitbreidingsplan voor de Koog be last. zal voortbouwen. De activiteiten van de gebroeders Duinker sorteerden meer dan één effect per 1 juli 1930 namen zij het gehele aandelenkapitaal over van de NV. Texelsche Uitgevers Maatschappij over, waarmee de Nieuwe Texelsche Courant - die sinds 1890 had bestaan - werd op genomen in de Texelsche Courant. Omstreeks die tijd verschenen ook de eerste foto's in de kolommen van de krant, veelal aangeleverd door nationale persbureaus, maar een enkele keer werd een echt Texels plaatje afgebeeld, gemaakt door de zoon van burgemeester Oort. CORRESPONDENTIE. Mr. H. Th Paterson N.J. Uw abonnc ment Is thans betaald tot 1 Juli 1911. TE KOOP: F. D1JKSEN, vrachtrijder de Cocksdorp. Tel. 12. P.S. Aan hetzelfde adres takwagen roet hekken Vrijdagavond 7 Febr. 7,30 uur. Leveranciers Zuivelfabriek «Samenwerking". Beslist aller opkomst gewenscht. Uitbetaling. Bij F. BAKKER, Eierland. Belanghebbenden wotilui hcnmicrd n<m dc nardappcivcnirdcnmg der gemeente Texel, waarbij dc wrbouw van De afd. Eierland verzoekt zijn leden zich vooral aan deze verordening te hou den. Namens het Bestuur, Alb. DROS Dz., Voorz. C. J. OEENSE, Secr. Neen, nog niet? Laat het GEBR. RIJK Wz. even doen, dan gebeurt het netjes en vakkundig. Waalderstr., Telefoon 46. In het gebouw van basisschool De Fontein in Den Burg wordt zaterdag een Wereldfeest gevierd. Wie tussen 10 30 en 14.30 uur de school binnen stapt, kan met een aangeschafte strippenkaart van de ene 'wereld' in de andere reizen. In die werelden zijn verschillende dingen te doen en te beleven. Er zijn werelden met strip figuren. Indianen, sprookjesfiguren, dieren en een horrorwereld. Reizigers treffen bovendien 'Afrika' in de school. In het wereldrestaurant kan de reis worden onderbroken. De opbrengst van wat in 'Afrika' wordt besteed, komt ten goede aan het project Edea in Kameroen, waar voor raadslid Jaap Vlaming vorig jaar een tocht op zijn autoped maakte. De overige bestedingen komen ten goede aan het schoolfonds. Staatsbosbeheer maakt in samen werking met de KRO een serie pro gramma's waarin de honderdjarige SBB zich presenteert De natuur is tevens de achtergrond voor een se rie gesprekken onder leiding van pre sentator Maritte Braspenning Zon dag vertelt Herman Post over de Texelse natuur. Het programma 'De Wandeling' is te zien op TV1 en be gint rond 15.30 uur. In zwemparadijs Calluna wordt zater dag de laatste disco van het seizoen gehouden. Liefhebbers van aquarobic zijn welkom tussen 19 00 en 22.00 uur De entree bedraagt ƒ5,- Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 08.00 tot maandag 08.00 uur: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbepad 2, Oosterend, telefoon 31 82 34. Consult uitsluitend na telefo nische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008 Verloskundige praktijk: T M Niehoff en N Lammers, De Ruyterstraat 87, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 uur. - Afdeling jeugdgezondheidszorg- Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241Spreekuur elke werkdag van 8 30-9 30 uur. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werdag van 08 30-17.00 uur, tel. 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel- 0223-540088 (24 uur bereikbaar). 'Wacht met langer, doe die millenniumtest, overleg met uw software-leverancier, bank en ac countant. Gewoon even doen, u voorkomt ergernis.' Deze bood schap drukte ex-Philipsdirecteur en voorzitter van het Millennium platform Jan Timmer de Texelse ondernemers dinsdagavond in Question Plaza op het hart. De ondernemers zijn weinig 'millenniumbewust', zo vinden de Texelse banken en automatiseer der TAC uit Oosterend. Om de on dernemers wakker te schudden haalden zij Timmer naar Texel. Die trekt in ieder geval publiek, was de redenering. En dat was zo: rond de tweehon derd middelgrote en kleine onder nemers waren naar Question ge togen. 'Een mooi aantal', aldus mede-organisator Willem Bleijerveld van ABN\AMRO. 'De eerste aanzet is er.' Het heldere betoog van 'bulldozer' Timmer was allesbehalve theore tisch Met aansprekende praktijk voorbeelden toonde hij aan dat menig bedrijf dat niets doet de eeuwwisseling met zal overleven. Timmer: 'Op Texel zal dat wel meevallen, maar u moet in ieder geval nagaan wat er zou kunnen gebeuren en deskundige hulp in roepen Nu is er nog tijd voor, straks niet meer.' Ondernemers die op hun lauweren rusten hoeven er met op te reke nen dat hun verzekering ook maar een cent van de opgelopen millenmumschade vergoedt, maakte verzekeringsdeskundige Den Hollander vervolgens duide lijk. 'Leg een logboek aan met alle stappen die u onderneemt om het probleem aan te pakken en risi co's te beperken. Dan kunt u bij uw verzekeraar aantonen dat u er alles aan hebt gedaan om schade te voorkomen', was zijn bood schap. Er komt toch een zomerlijndienst die vanaf de veerhaven via de Hoornderweg naar Den Burg rijdt. De dienst zou eerst niet doorgaan, maar de provincie gat donderdag alsnog het groene licht. De busdienst is een uitkomst voor bewoners van de Hoornderweg en de vele toeristen die nu ook per open baar vervoer hun logiesadres kunnen bereiken. De AOT-dienst gaat zon- De Algemene Nederlandse Gehan dicapten Organisatie (ANGO) is op zoek naar mensen die tussen 7 en 12 juni met een collectebus willen rondgaan. Zij kunnen contact opne men met Narda Dros, tel 319 930, Gré Boogaard, tel. 318 888 of Dinie Vos, tel. 312 221. De ANGO biedt gehandicapten in Nederland finan ciële steun (ongeacht leeftijd, sekse, geloof of politieke overtuiging) in gevallen waarin geen beroep kan worden gedaan op de overheid De fusieorganisatie bestaat sinds 1 ja nuari en komt voort uit AVO, GON en AMIB Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wienngen. Opvragen via tel (0223) 671552. Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9 00 tot 17.00 uur Telefoon tijdens kantooruren 072-5498360; buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen. tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandpro- thetische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheelkundig centrum; voor ziekenfonds- en parti culier-verzekerden), tel. 312069. Tandtechmek R. Van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 310605 Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18.30 uur; zaterdag 10 00- 13 00 uur en 15.00-17.00 uur; zon dag 11.00-12.00 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Potentiele deelnemers aan de Fampex ervaren de opgave- procedure voor deze jubileum activiteit van de Texelse Sportraad kennelijk als lastig. Dat baart orga nisator Kwapsma zorgen, want de opgave is integraal overgenomen uit de advertentie van het Texels onder wijs. Ironisch wordt de vraag gesteld hoeveel leerlingen de lagere scholen volgend jaar zullen mogen begroe ten. De Fampex, afgeleid van de be kende Wampex, start op vrijdag avond 7 mei. Aan de hand van een groot aantal gevarieerde opgaven zijn de deelnemers actief tot zater dag 12.00 uur. Deelnemende teams bestaan uit twee volwassenen en twee of drie kinderen. Om het geïnteresseerden gemakke lijker te maken is een speciaal tele foonnummer geopend (tel. 316 390), waar zij zich via een antwoordappa raat kunnen aanmelden. De organi satie neemt vervolgens contact op met hen TEN: |0 terH-Ja JA f HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u ds. J. ter De Waal: 10.00 u. ds. Vlasblom. De Koog: dienst in De Waal E Den Hoorn: dienst in De Waa Oosterend: 9 30 u. evangelist dienst in Geref. kerk.; ds. W. Koeyer; mmv kinderkoor 'Joy' Den Helder; uitz. via Radio Te^ Oudeschild: 11.00 u. mw. C.\\ ming uit Diemen. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. E Vledder; doopdienst, rnr Cocksdorper koor. GEREFORMEERDE KERKER Den Burg: 10.00 u. ds. M.gA Roepers; 19.00 u ds M.Gj.Ro pers; 'Een uur voor iedereen', m via De Lichtboei. Oosterend: 9.30 u. ds. W Koeyer; uitz. via Radio Tei 19 00 u. ds. W. de Koeyer. GEREFORMEERDE MEENTE: in kerkgebouw Schoolstrj Oosterend: 10.00 en 16 00 dienst. GEREFORMEERDE KERK(Vi gemaakt): in de Doopsgezinde kerk t Burg: tot nader order geen op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg- 10.00 ds. L. van Wijk-Hoekstra; et. collecte voor Dorkas; uitz. via Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg: 10.00| ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERR| Den Burg: za. 19.30 u. Wc Communieviering olv pare nen; The Gospeltrain; tl viering; uitz via De Lichtboei; 10.45 u. kinderkoor; eerste munie, crèche. Oosterend: zon 9.30 u. Wc Communieviering olv pare nen. De Cocksdorp: vrij. 1930 rozenkransgebed; Sint Jan: zat. 16 00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg. Op bare lezing, 10.30 u.: Hoejï kent u God? Wachttorens^ 11.20 u.: Schenk voortdr aandacht aan uw onderwijs Tijdens de Japanse avond in De Twaalf Balcken wordt zi avond niet alleen gesmuld' eten worden in Japanse gekalligrafeerde doeken bij t verkocht. Het eetfestijn is al boekt, maar na 22.00 uur kil ook met-eters bieden op de van kunstenares Gerrie Klo: man. De veilingopbrengst is vo vluchtelingen uit Kosovo dag in. en wordt op 1 november weer opgeheven. Bus nummer 20 rijdt ie der uur van 9.00 tot 18.00 uur vanaf de haven via de Watermolenweg naar de Hoornderweg en slaat bij Sint Donatus rechtsaf richting Den Burg. Ook het TexelTicket gaat zondag weer in de verkoop. Voor ƒ6,- kan er een hele dag mee over het eiland worden gereisd. In het televisieprogramma Shock- proof van Veronica zijn zaterdag beelden te zien van de op 5 april gelopen Zestig van Texel. De aan dacht spitst zich toe op Dirk Wester duin. die meedeed aan de wedstrijd over 120 kilometer. Hij wordt gevolgd vanaf de start, 's morgens vroeg op de wielerbaan, tot aan het keerpunt bij de veerhaven, waar hij met een blessure moest opgeven. Het pro gramma begint om 16.40 uur. Op tv-station ZDF zijn zondag 2 mei tussen 18.00 en 19.00 uur beelden te zien die de afgelopen weken op Texel zijn gemaakt. 'Als volwassene voel je je zo machteloos, maar de kinderen rie pen: Waarom dóe je niets? Dat gaf voor mij de doorslag.' Jannie Mattner uit Den Burg wil de kinde ren die in de vluchtelingen kampen van Albanië verblijven troost bieden. Samen met Grietje Huisman zette zij een poppen- actie op touw en hoopt ze dat Texelse verenigingen, scholen en particulieren massaal meedoen, zodat zoveel mogelijk Kosovaarse kinderen in het bezit van een 'hartenpop' komen. Jannie Mattner weet uit eigen erva ring dat de knuffelpoppen troost kun nen geven in moeilijke tijden. En omdat de stoften popjes met schapenwollen vulling simpel te maken zijn, leek het haar een goed idee om het publiek daarbij in te schakelen en de poppen vervolgens naar Albanië te sturen. 'Als een te ken dat we om ze geven', aldus Mattner. Handwerkzaak De Witte Engel aan de Binnenburg opent woensdag van 14.00 tot 17.00 uur zijn atelier voor de actie, ledereen die gratis ee wil maken is welkom. De thee klaar. Aanmelding vooraf is t dig: tel. 314 539 of310247.lt hoopt op deelname van schol verenigingen, die de knuffels t eigen beheer kunnen vervaad De eerste 300 poppen gesponsord door De Witte E daarna neemt BouwCenter R! Oudeschild het roer over. ft sponsors kunnen zich bij l'flfei melden. Donaties van partial zijn welkom op het speciaal deze actie geopende bankrekeningnummer 65.99.8' ten name van 'Hart voor Kost Ook voor vervoer is inmiddels zorgd. De landelijke stichting'! voor Albanië', op Texel veil; woordigd door Immy Vlam»; bereid gevonden de poppen m nemen. De Texelse Wol Ons ming neemt ook een deel va' traject voor haar rekening. Bj ming kan tevens speelgoed e? ding voor de vluchtelingen ingeleverd: Verlorenkost 7, ft end. Jannie's kinderen Anne en Ralph met de poppen.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2