Cjrocn 'wartsjexeh in het hartL, N< ZEGEL Texelse schapen voor patriarch Texelse Courant start schaduwraad College bezint zich op OZB grond Kikkert A.O.T. SBB, RWS en gemeente denken anders over snelheid in verkeer Provincie trekt aan de bel Sikkels in de netten Ambassadeur betreurt leed dat Texelaars is aangedaan VERDER IN DIT ummer Boek beschrijft ontstaan van Texel 2 de Kroniek 2 Van alle kanten: één jaar gemeenteraad 5 Kerkvorst heeft het gezellig op Texel 5 Tegenvaller bij renovatie Traanroeier 7 Tas gestolen TEXELSEÜCOURANT Te realistisch... Ongeluk met taxi KRANT MET HEMELVAART Vader en zoon ijden in greppel ,gER|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11377 DINSDAG 4 MEI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 02751 Een vrouw uit Gemert liet maandag op de Teso-boot een trui en een schoudertas vijf minuten onbeheerd. Toen ze terugkeerde waren beide verdwenen. In de tas zaten diverse bescheiden en een paar honderd gulden. Onze mensen zaten in 1945 tus sen twee vuren. Dat zij in opstand kwamen tegen de Duitsers was begrijpelijk. Toch beseffen wij dat daardoor veel leed over de burgerij is gekomen. Wij betreuren dat en wij hopen dat deTexelaars ons dat willen vergeven. Woorden van die strekking werden gisteren gesproken op het erf van hoeve De Noordkroon door Zurab Abashidze, ambassadeur van Georgië voor de Benelux. Niet eerder werd van Georgische zijde zo duidelijk en in het openbaar dit aspect van de tragedie van 1945 erkend. Dat het tot dusver niet ge beurde heeft veel Texelaars geïrri teerd. Vooral familieleden van de bijna 100 Texelaars die in de 'Russenoorlog' om het leven zijn gekomen hadden daarom weinig op met de contacten die zich na afloop van de koude oorlog met de Georgiërs ontwikkelden (Advertentie) ijnrw ^marvjintt te U bun. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: mahtim TPOtvtP J^yv.-iTLtrja odes NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Ter bevordering van de verkeers veiligheid op het eiland moet er een concreet plan van aanpak komen voor scholing en voorlich ting. Aldus reageert Veilig Verkeer Nederland (VVN), afdeling Texel, op het verkeersveiligheidsplan van de gemeente, dat op dit onder deel volgens VVN tekort schiet. Overigens is de voorzet van het college in grote lijnen goed ont vangen. Betrokken instanties mochten woensdag hun zegje doen over het concept-verkeersveiligheidsplan. Belangrijke onderdelen daarin zijn om op delen van Texel de maximum snelheid terug te brengen van 80 tot 60 km/uur, binnen de bebouwde kom 30 km/uur en voor fietsers de intro ductie van de regel 'verkeer van rechts gaat voor'. De meeste instanties reageerden positief op het plan, al vond Staats bosbeheer verhoging van de snel heid met 10 km/uur in bos en duinen ongewenst. De dienst vraagt om een 'status aparte' voor de wegen in bos en duinen, waarop 50 km/uur wat SBB betreft het maximum is. Rijks waterstaat pleit juist voor een uni forme snelheid op alle wegen, bij voorbeeld 60 km/uur, om verwarring te voorkomen De dorpscommissies reageerden instemmend op de ver laging tot 30 km/uur in de kernen, maar vroegen wel aandacht voor ris kante verkeerssituaties. In De Koog is dat bijvoorbeeld de kruising Dorpsstraat-Nikadel en het noorde lijk deel van de Boodtlaan, waar vaak te hard wordt gereden. Bij Den Burg baart de oversteek Waalder- straat-Georgieweg zorgen, evenals de hoek Elemert Keesomlaan De Waal verwacht ongevallen op de fietsoversteek bij Tienhoven, waar een nieuwe fietsroute is gepland. De Cocksdorp vraagt om maatregelen bij de ingang van de Molenlaan Gisteravond werd de brandweer gealarmeerd in verband met een explosie in zwembad Molenkoog waarbij chloorgas was vrijgeko men. Er zouden diverse gewon den zijn. Gelukkig betrof het een oefening maar dat werd er niet of aanvankelijk niet bijgezegd. Sommige hulpverleners waren hierover zeer verontwaardigd. Met name de politie was boos Die was vanuit De Cocksdorp met de hoogst mogelijke snelheid naar Den Burg gereden. Een dochter van een der politie mensen was op dat moment in het zwembad zodat de man zeer ongerust was. De burgemeester die bij dergelijke rampen ook wordt gewaarschuwd kon nog op tijd worden tegengehouden. Brandweercommandant D. Jongeneei onderzoekt wat er precies is misgegaan. VVN vindt dat de gemeente concrete invulling moet geven aan het bedrag van 25.000,- dat jaarlijks opzij wordt gelegd voor verkeersonderwijs, -op- leiding en -voorlichting Omdat VVN in het plan geen voorstellen ziet voor de besteding, biedt deze organisa tie de gemeente de helpende hand. Het verkeersgedrag van kinderen is volgens VVN te verbeteren door educatie op school, praktische verkeersexamens, fietscontrole, verkeersouders op elke school, verkeersbrigadiers en voorlichting. Ook moet meer aandacht worden besteed aan het halen en brengen van kinderen naar school. Er moe ten veilige wandelroutes komen, onder meer van en naar school, en een beter toezicht op fietsers in het verkeer. Ook moet de gemeente zich inspannen om het verkeersgedrag van automobilisten en motorrijders te verbeteren Op de Pijpersdijk is vrijdagavond een taxi van de weg geraakt en vlak boven een sloot tot stilstand geko men De 19-jarige bestuurder had een voorwerp op de weg geraakt en was de macht over het stuur verlo ren. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Patriarch llja II van de Georgisch- Orthodoxe kerk vliegt morgen met twee Texelse schapen terug naar Georgie. De kerkvorst kreeg de dieren cadeau van de Stichting Tentoonstelling Opmeer en Het Texels Schapenstamboek in Noordholland, respectievelijk ver tegenwoordigd door de heren Ans Appel en Jan Zwagerman. Gister middag werd een dit voorjaar ge boren ramlam en een anderhaif- jarige ooi met de benodigde papieren aangeboden op het erf van 'De Noordkroon' waar de pa triarch een bezoek bracht. Beide dieren komen van het bedrijf van Koos Tjepkema. Ze zijn van ver schillende bloedlijnen, zodat er mee gefokt kan worden. Het is dus mei uitgesloten dat er volgend jaar echt-Texelse lammetjes rond lopen in Georgië. De kerk exploi teert daar veel agrarische grond om in haar materiële noden Ie voorzien. Het geschenk viel in goede aarde. De kerkvorst wilde van alles weten over de superieure vleeskwaliteit van Texelse scha pen en de mogelijkheden om er mee te fokken. Mocht het zover komen, dan is de kans op proble men bij de bevalling niet zo groot want er zijn dieren uitgezocht met smalle koppen die waarschijnlijk vlot aflammen. Van kruisen met Georgische schapenrassen wilde llja niets weten. 'We moeten dit ras zuiver houdenHet mogen uit voeren van de twee schapen naar Georgie had in verband met veterinaire eisen veel voeten in de aarde, maar het was uiteinde lijk goedgekomen. mede dank zij het feil dat het eiland Texel als BSE-vrij wordt beschouwd. Op de foto van links naar rechts orthopedisch chirurg Rezo Sulava. Ans Appel. Piet Monster, llja II. Jan van 't Slot. Koos Tjepkema en Jan Zwagerman. Meer over het bezoek van llja II aan Texel elders in dit nummer (Foto Harry do Graaf) (advertentie) 'De gemeenteraad doet maar wat. Politici komen hun beloften niet na. Onze lokale vertegenwoordi gers stemmen niet overeenkom stig de geest van de partij waar van ze lid zijn.' Het zijn verwijten die op straat maar al te gemakke lijk worden gemaakt en waardoor de kloof tussen Texelaars en po litiek er niet kleiner op wordt. Maar hoe is het nu echt gesteld met het stemgedrag van de ge meenteraad? Om die vraag te be antwoorden nodigt de Texelse Courant lezers uit plaats te nemen in de schaduwraad. De schaduwraad is bedoeld voor ie dereen die zich betrokken voelt bij de behandeling van hete hangijzers in de Texelse politiek. De schaduw raad denkt mee en brengt een stem uit over dezelfde onderwerpen waar over de echte gemeenteraad besluit Voorwaarde is dat de verschillende politieke partijen in de schaduwraad in dezelfde verhouding zijn vertegen woordigd als in.de echte raad Van deelnemers aan de schaduwraad wordt daarom verwacht dat ze hun stemgedrag bij de afgelopen gemeenteraadsverkiezingen prijsge ven. Zowel de namen van de deelnemers aan de schaduwraad als hun stem gedrag worden vertrouwelijk behan deld, blijven uitsluitend bekend bij de redactie en worden niet gepubli ceerd. Voor een realistisch beeld moet de schaduwraad minimaal bestaan uit 15 personen (zoals in werkelijkheid), maar nog beter is een veelvoud van dit aantal. Immers: des te meer raadsleden, des te betrouwbaarder is de vergelijking Om de communica tie tussen redactie en 'schaduw- raadsleden' te vereenvoudigen ver loopt de maandelijkse stemming via het internet (e-mail). Bezitters van dit medium hebben dus een streepje voor, maar gegadigden die geen internet hebben en toch willen mee doen kunnen bijvoorbeeld via een kennis die wel internet heeft hun stem uitbrengen Opgave kan via e- mail (tcnieuws@tref nl), via de fax (323 000) of per telefoon 362 620. Om het 'raadswerk' niet al te tijdro vend te maken wordt maandelijks overéén agendapunt gestemd, waar bij de deelnemers via internet een aantal stellingen krijgt voorgelegd waaruit een keus kan worden ge maakt De schaduwraad neemt zijn besluit vooruitlopend op de echte gemeen teraad Om beïnvloeding uit te slui ten wordt de uitslag gelijktijdig met de stemming van de echte raad ge publiceerd Verderop in deze krant laten politiek geïnteresseerde Texelaars in de rubriek Van Alle Kanten hun licht schijnen over de huidige gemeenteraad. Examenstunt 1999 Wij hadden veel publiek en iedereen heeft genoten. Zelfs die ene bezoeker die van zijn baas móest komen! Wij zouden graag alle sponsors en iedereen die heeft meegeholpen bedanken d.m.v. een grote advertentie, maar het resterende geld is naar Kosovo. (Advertentie) GECOMBINEERDE In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 13 mei zal er op woensdag 12 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 10 mei vóór 17.00 uur wor den ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy een 'indringend debat' in de raads commissie Financiën, Werken en Milieu' op 20 mei over de OZB. Hoe wel De Groot verwacht dat de rech ter Kikkert in het gelijk zal stellen, vraagt hij het college de natuur gronden er buiten te laten. Mocht dit binnen de OZB-wetgeving niet luk ken, verzoekt hij b en w om druk op het rijk uit te oefenen deze te veran deren. Oplossing? 'We werken keihard aan een bevre digende oplossing om te zorgen dat Kikkert kan blijven boeren zoals hij wil, zonder dat we elkaar in de pro blemen brengen', aldus wethouder Bakker. 'Er zijn voor de OZB zo'n 10.000 objecten gewaardeerd en 1 200 bezwaarschriften binnen ge komen De consequentie van zulke aantallen is dat er wel eens iets door heen kan glippen Maar hel is met onze bedoeling om een boer in de problemen te brengen. Evenmin wil len we het natuur- en cultuurbeleid van rijk, provincie en gemeente met de belastingwetgeving de nek om draaien.' Lees verder pagina 5 gemeente onderzoekt of er mogelijkheden zijn om de tuurgrond van Kees Kikkert alsnog te vrijwaren van Onroe- nd Zaken Belasting (OZB). De provincie, die wordt gesteund jor de Dienst Landelijk Gebied (DLG) van het ministerie van IV,doet een dringend beroep op het college om de OZB- mslag voor Kikkert vooruitlopend op de uitspraak van de :hter in deze kwestie in te trekken. Inmiddels is ook de else politiek zich er in gaan mengen. De zaak Kikkert wordt irschijnlijk vandaag in het college besproken. e zijn niet van plan ons neer te ken bij deze Texelse OZB-rege- I', aldus Corine Hoogenbosch van DLG, waarmee boeren hun Ikeersovereenkomsten afsluiten s sprake van een cultuuromslag !elandbouw. Natuurbeheer doet in derland snel opgang. Dat blijkt uit snelle invulling van de zoge- (amde 'ruime jas' waarin Texel met provincie afspraken heeft ge lakt over natuurgrond. Het maxi- |im van 350 hectaren is in ander jaar tijd ingevuld. Nieuwe jtersovereenkomsten kunnen al- In nog worden aangegaan door Ven wier land binnen de Jmenantsgrenzen ligt. Het is héél (nelend dat de gemeente Texel evan de inkomsten dit beleid (nier druk zet.' jensHoogebosch worden natuur leren als Kikkert ten onrechte met i agranèr1 aangemerkt. 'Ze produ- (ren alleen geen aardappels, maar Ituur Wanl dat is wat de maat- fappij, dus de markt, anno 1999 lagt. Als de rechter Texel in het ik stelt, dan kan elke gemeente 1 Nederland straks OZB over i44-jarige man uit Leidschendam zijn 13-jarige zoon zijn gister- itend gewond geraakt toen zij I een gehuurde scooter in een ge sloot langs de Muyweg be dden. Dat gebeurde nadat de man onbekende reden de macht over stuur was kwijtgeraakt De jon- i werd met onbekend letsel naar Gemini Ziekenhuis in Den Hei- vervoerd, de man kwam er van nel lichte verwondingen. natuurgrond heffen. Daarmee komt het natuur- en landschapsbeleid dat we met z'n allen willen onder druk te staan.' Hoogenbosch hoopt dat het zover met komt en dat de gemeente het met tot een uitspraak laat komen Ook de provincie heeft groot alarm geslagen, omdat GS vrezen dat de doelstelling van het convenant, om tenminste 4.000 hectare grasland op Texel te hebben, door de OZB-hef- fing onder spanning komt te staan. Probeer af te zien van deze heffing', luidde het dringende verzoek van twee ambtenaren van de provincie die donderdag een gesprek hadden met wethouder Bakker (Financien). Vooruitlopend op de uitspraak dringt Pieter de Groot namens D66 aan op P 30 kilometer ten westen van exeldeed de kotter TX 4 van de 'ma Van der Vis vrijdag een op- erkelijke vangst: twee exem- aren van een grote hamer met W. De uit zwaar koperen aal gemaakte symbolen heb ei waarschijnlijk op de schoor den gezeten van een Russisch "hip. Na het uiteenvallen van de owjel Unie verloren ze hun be- ikenis en werden kennelijk aarom verwijderd en overboord ezet. Ze maken nu deel uit van lutterijcollectie van 'Flora'.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1