Proef met grazers in Ploegelanden Radio Texel gezond op weg naar 2000 Hooglanders of schapen? Sobere viering tienjarig jubileum NIOZ, IBN en RIVO voortaan éénsluidend cari^^ TEXELSE^" COURANT Dros stopte met venten Lagere straf in hoger beroep fraudezaak Een tweede natuur Effecten schelpdiervisserij Milieudelict W^at ik zeggen wou... Meierblis V Lot Rotondekunst? Twee toernooien bij SV De Koog Familietoernooi Collecte WOENSDAG 12 MEI 1999 ooglanders of schapen? En als >t schapen worden, waarom oeten de grazers dan Drentse Edeschapen zijn in plaats van vertrouwde Texelaars? Die ag drong zich op onder de :oekers van de informatie- leenkomst over het beheer van ploegelanden en de Bleekerij, zaterdag in EcoMare werd [houden. Staatsbosbeheer be- oot de critici een eerlijke kans te .ren en de proef op de som te .men. !l plan om de sloten in de Ploeg- anden en de Bleekerij te vervangen ior een beekachtig stelsel van unrellen werd door de elf aanwezi- :hvan harte ondersteund Dat was Et zo'n verrassing, want SBB had Texelaars al enkele malen eerder gelegenheid gegeven hierop te ageren en de suggesties voor ■ine wijzigingen overgenomen in de odige voorstellen. e belangrijkste vraag die zaterdag moest worden beantwoord was hoe het circa dertig hectare grote terrein straks moet worden beheerd. SBB stelde voor hiervoor de bekende Schotse Hooglanders in te schake len, vooral omdat met deze dieren de laatste jaren goede ervaringen zijn opgedaan in de Bollekamer en de Geul. Deze suggestie stuitte op be denkingen van onder meer de Agra rische Natuurveremging, die bij monde van voorzitter Dick Drijver in een gesprek met de verantwoorde lijken van SBB pleitte voor het begrazen door de Texelaar, het op Texel bekendste schapenras Drijver was niet present bij de informatiebijeenkomst, maar zijn voorstel kreeg zaterdag de steun van de wel aanwezige Hans Stark, die als 'duinboer' schapen heeft lopen in de Muy en betoogde dat deze die ren hun taak uitstekend uitvoeren en verruiging van het terrein tegengaan Stark riep in herinnering dat de Texelaars ook in het verleden, vóór de aanleg van de Dennen, goede os Bakkerij komt niet meer aan ideur. Het venten is overgeno- en door collega 't Gouwe Boltje. inleiding is Deva van der Plaats, hel ventwerk sinds 1993 deed opvolger van Kees Slegtenhorst, loizichzelf is begonnen Han Dros: e stonden toen voor de vraag: orgaan of niet. Het zou niet een- Dudg zijn een geschikte opvolger xr Deva te vinden Bovendien is i! «nten voor ons langzamerhand iider aantrekkelijk geworden Een inde oorzaken is dat steeds meer urnen over een auto beschikken dus makkelijk in staat zijn hun Mdschappen in het dorp te doen We hebben er daarom maar een punt achter gezet. Wel met hartzeer want dat contact met de mensen was van beide kanten leuk' Zolang het bedrijf van Dros bestaat heeft het zich bezig gehouden met het venten van brood en aanver wante artikelen. Han Dros weet nog hoe hij het zelf ook deed, toen hij als 14-jarige in het voetspoor van zijn vader trad Dros was met het venten actief op een groot deel van zuide lijk Texel. De klanten hebben een ge zamenlijke brief gehad van Dros en 't Gouwe Boltje waarmee ze offici eel van de verandering op de hoogte werden gesteld. Alom hadden ze er begrip voor en waren blij dat in elk geval een bakker aan de deur blijft komen, al is het dan een andere. Deva kreeg menig afscheids- presentje. diensten hebben bewezen op de toen bestaande mientgronden Heideschapen Jaap van Groenigen van SBB liet blijken het niet geheel eens te zijn met Drijver en Stark. Volgens hem waren de pachters vroeger gedwon gen hun schapen af en toe te assis teren door delen van het terrein te maaien of in brand te steken Erva ringen elders in het land wijzen uit dat Drentse heideschapen waar schijnlijk beter functioneren in het drassige terrein waarin delen van de Ploegelanden en de Bleekerij straks veranderen, aldus Van Groeningen. Maar om te voorkomen dat de dis cussie zou uitlopen op een welles- nietes-spel, stelde hij voor beide schapenrassen een kans te geven, door het gebied op te delen en in de ene helft Texelaars te laten grazen en in de andere de Drentse 'concur rent'. Bedoeling is de proef een half jaar tot een jaar te laten duren. Daarna zal worden bekeken welk schaap het terrein het beste heeft beheerd. Bij de afweging welk dier uiteindelijk met de eer gaat strijken, zullen ook de kosten worden afgewogen. Het afrasteren van het terrein zal name- liik naar alle waarschijnlijk duurder uitpakken als er schapen lopen in plaats van Schotse Hooglanders. Voor de runderen volstaat immers een afrastering met twee draden, terwijl voor de schapen vier of vijf draden nodig zijn 'Maar mocht de Agrarische Natuurvereniging bereid zijn een financiële bijdrage te leve ren, dan zou dit probleem wellicht op deze manier kunnen worden opge lost', aldus Van Groenigen, die be toogde dat ook de mogelijkheden van SBB beperkt worden door het budget. Een bijkomende afweging zal de Ploegelanderweg vormen. SBB ziet graag dat het terrein één gebied gaat vormen, dat niet wordt opgesplitst door de weg die er doorheen loopt. Dat zou betekenen dat het verkeer te maken kan krijgen met schapen of runderen die de weg oversteken of er zelfs op gaan liggen. Ook de aanwezigen bij de informatie bijeenkomst lieten blijken wel iets in dit plan te zien. Mocht het voorstel eventueel niet doorgaan - omdat het ministerie van Verkeer en Water staat geen medewerking verleent - dan rest SBB weinig anders dan het gebied te laten begrazen door scha pen. De Ploegelanden en de Bleekerij zouden namelijk ruimte bie den aan maximaal tien Schotse Hooglanders 'Hel is niet wenselijk die nog op te splitsen in twee klei nere kuddes van ieder vijf dieren', aldus Van Groenigen. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 54-jarige directeur van een loon- en aannemingsbedrijf wegens valsheid in geschrifte in hoger beroep veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien maanden en een boete van ƒ25.000,-. Zijn inmiddels fail liete bedrijf werd veroordeeld tot een boete van ƒ40.000,-. Volgens de rechtbank hield de on dernemer voor de overuren van zijn personeel een aparte, zwarte boek houding bij, de zogenaamde achter- kant-kaart-methode (AKK) Ook werden werknemers volledig zwart uitbetaald. Hierdoor zou de staat een slordige ƒ300.000,- zijn misgelopen. De beklaagde maakte op de zitting een verwarde indruk, volgens zijn advocaat, mr. D. Fasseur, een ge volg van de psychologisch proble men die zijn cliènt heeft. De raads man pleitte vergeefs om het openbaar ministerie wegens verja ring en fouten in de tenlastelegging niet-ontvankelijk te verklaren. In juni 1997 werden bedrijf en direc teur beiden veroordeeld tot boetes van 50 000,- en werd de man een voorwaardelijke gevangenisstraf van 12 maanden opgelegd. De lagere straffen die in hoger beroep werden opgelegd zijn conform de eis van procureur-generaal Ch. de Beaufort Ik H90 DIE. N hTUO-R (bivoti H££l PfhDERs VOORGESTELD <DE KROONTJES Jj geboorte van de Stichting Lo- le Omroep Texel (SLOT) op 18 ril 1983 verschenen journalis- Ronald de Boer (Helderse Cou- I) en Harry de Graaf (Texelse urant) voor notaris Boswijk om stichtingsakte te laten passe- Het zou ruim zes jaar duren ordat de eerste uitzending een was. Vanuit de nieuwe studio ile Molenstraat ging op zater- 13 mei 1989 het eerste pro linuria de ether in. Nu, tien jaar 'er, is Radio Texel een gezonde terneming die wordt gedragen mr een groep van 70 vrijwilli- tnnie van der Vis en Lia van fsum zijn medewerkers van het *sle uur. Hun roots liggen bij de itenomroep'De Lichtboei'. Van der 'Ik ben er eigenlijk bij toeval Ssrold via mijn vader. De 'Lichtboei' nd uit vanuit de studio in de open- se bibliotheek. De eerste tijd was telefoniste en van lieverlee ben ik tds meer gaan doen.' Ook nu nog De Lichtboei' een zelfstandige stichting, die uitzendt onder de pa raplu van de SLOT. Van Leersum: 'In de loop van de jaren zijn 'De Licht boei' en Radio Texel naar elkaar toe gegroeid. In het begin was het best wel eens moeilijk. Je had de oude Lichtboei-kern en de jongens van Weekend RadioTexel, de piraten zeg maar. ledereen was van goede wil, maar over de manier van hoe je ra dio maakt werd wel verschillend ge dacht.' Studio De ruimte in de bibliotheek bleek te klein om een volwassen studio te herbergen. Na een lange zoektocht langs mogelijke locaties vond Radio Texel onderdak in de kelder van de Buureton in de Molenstraat. De kale ruimte werd grondig verbouwd en onderging door een grote inzet van vrijwilligers onder leiding van toen malig voorzitter Martin de Weijer een ware transformatie. Het resultaat was een professionele studio, voorzien van de modernste apparatuur. Vanaf het begin van het bestaan is RadioTexel gedragen door een grote —Hij groep vrijwilligers. Dagelijks be stuurslid Wies van Beek 'Het aan tal medewerkers heeft in de afgelo pen tien jaar altijd rond de 70 geschommeld. Daar zijn we heel trots op. Natuurlijk zijn er in de jaren wel wisselingen geweest, maar er is een grote vaste kern die Radio Texel al die tijd trouw is gebleven. Ik vind continuïteit heel belangrijk, het komt de kwaliteit van de programma's ten goede. Blijkens een luisteronderzoek scoren we een 7,1 en hebben we een heel behoorlijke luisterdichtheid.' Actueel Radio Texel is een officiële zend gemachtigde en heeft daardoor te maken met regels die zijn opgesteld door het Commissariaat van de Media. Dit houdt onder meer in dat er in de programmering een be paalde verhouding moet zijn tussen muziek en actualiteit. In de afgelo pen tien jaar is hard gewerkt om de nieuws- en actualiteitenredactie goed op poten te zetten Carla Schrama heeft zich hier vanaf 1992 intensief mee bezig gehouden. loJan der Vis, Lia van Leersum, Wies van Beek en Carla Schrama (in willekeurige volgorde) dragen Radio Texel een warm (Foto Ruud Nootj) Schrama (nu dagelijks bestuurslid) 'We zijn begonnen om een goede structuur aan te brengen Het maken van actualiteitenprogramma's kost veel tijd en energie en we praten wel over vrijwilligers die de zaak moeten runnen. We hebben gekozen voor horizontale programmering1 vier keer in de week op hetzelfde tijdstip werd en wordt Radio Texel Actueel uitge zonden. Ook werd als raam- programma Radio 10 Gold ingeruild voor Radio Noord-Holland Dat vond ik een hele verbetering. We zenden nu. inclusief de kerkdiensten, ruim 32 uur per week uit met programma's als Symfomca, De Bonte Dinsdag avond, Onder de Toren, Klassiek op Zondag en Vlaswiek. Verder natuur lijk toppers als Natuurwijzer en Sportlokaal en de gemeenteraads vergaderingen. Tenslotte hebben we de lokatie-uitzendingen zoals onder meer Koninginnedag, Rondje Texel, de triatlon en de verkiezingen. Radio Texel ziet ook in financieel opzicht de toekomst met vertrouwen tegemoet. PenningmeesterWies van Beek: 'Naast de gemeentelijke sub sidie heeft Radio Texel inkomsten van donateurs en sponsors. Onder de laatste groep moet je de bedrij ven verstaan die reclame maken via de radio. We hebben bij Radio Texel een groep van vier medewerkers die de acquisitie voeren Verder wordt vanaf 1 juli dit jaar ƒ2,- per Texels gezin luistergeld geheven Al deze inkomsten zorgen ervoor dat we ons financieel kunnen bedruipen, niet in de laatste plaats doordat iedereen die zich inzet voor Radio Texel dit vrijwillig doet. Niemand ontvangt een rooie cent.' Voorzitter van de SLOT Henk van Wijk sluit zich hierbij aan: 'Radio Texel gaat ook in financieel opzicht gezond op weg naar het jaar 2000. Suggesties alsof het bij Radio Texel financieel niet goed zou gaan zijn niet aan de orde Zeker de laatste tijd hebben we de zaken goed op een rijtje en beschikt Radio Texel over een verantwoorde begroting' Jubileumactiviteiten De medewerkers van Radio Texel hebben gekozen voor een sobere viering van het tienjarig jubileum. Zo zijn er op 13 mei geen speciale jubileumuitzendingen. (Van Beek 'Veel Radio Texel-medewerkers zijn op Hemelvaartsdag op vakantie'). In het najaar is een aantal activiteiten gepland. Op 18 september wordt een promotiedag gehouden. Medewer kers gaan dan op de fiets alle dor pen langs. Ook wordt er een open dag georganiseerd voor sponsors en reclameopdrachtgevers. Schrama: 'Natuurlijk gaan we ook speciale uit zendingen maken. We denken aan een gicte Texelse quiz en een compilatie van uitzendingen van de afgelopen tien jaar.' Inzake de effecten van de schelp diervisserij op hetzeemilieu zullen wetenschappers van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ), het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) en het Instituut voor Bos- en Natuur onderzoek (IBN) voortaan éénslui dende wetenschappelijke gege vens naar buiten brengen. De instituten zijn daartoe een samen werkingsverband aangegaan dat luistert naar de naam'Strategische Samenwerking Waddenzee' (SSW). In het kader daarvan wordt regelma tig overleg gevoerd. De eerste bijeen komst is inmiddels achter de rug, voor de tweede is een afspraak gemaakt Reden voor de samenwerking is dat wrijving ontstaat als de instituten los van elkaar mededelingen doen die strijdig lijken je zijn Voorbeeld, toen onlangs een onafhankelijke groep biologen (waar enkele NlOZ-mensen bijzitten) liet weten dat de mechani sche kokkelvisserij meer schade aan de zeebodem toebrengt dan het RIVO beweert, werden vragen ge steld in de kamer. Minister L. Her mans reageerde daarop met de me dedeling dat de instituten beter gaan communiceren. Volgens NlOZ-directeur prof Jan de Leeuw viel het met de 'meningsver schillen' tussen de partijen wel mee en ontstond het ongenoegen vooral door de 'uitvergroting' ervan in de media. Door eikaars gegevens te be kijken en gezamenlijk éénsluidende wetenschappelijke conclusies naar buiten te brengen kan dat worden verbeterd. De samen werking heeft alleen betrekking op berichtgeving over de effecten van het vangen van economisch belangrijke schelpdieren, zoals kokkels, mossels en spisula, overigens met alleen in de Waddenzee maar ook in de Ooster- schelde. Volgens De Leeuw zullen de wetenschappers geen meningen naar buiten brengen maar puur we tenschappelijke feiten. Wat de politiek daar vervolgens mee doet is een an dere zaak. VERVOLG VAN PAGINA 1 kan worden getroffen is de vraag. Maar volgens Ruiter kan ook de di recteur zelf worden vervolgd. Tegen hem zou bijvoorbeeld een boete of een voorwaardelijke gevangenisstraf kunnen worden geëist. Toekomst Het is niet voor het eerst dat de di recteur en zijn bedrijf in opspraak raken. Vorige week werd hij in hoger beroep wegens valsheid in geschrifte door het Amsterdamse gerechtshof veroordeeld tot 25 000,- boete en een voorwaarde lijke celstraf van tien maanden. Zijn bedrijf kreeg een boete opgelegd van ƒ40.000.-. Gezien de vondsten die gisteren werden gedaan, hangt hem nog meer boven het hoofd. Over de vraag of zijn failliete bedrijf, waarop onlangs beslag is gelegd en waarvan een deel van het machine park op de Lions-veiling te koop werd aangeboden, nog toekomst heeft, hield hij zich op de vlakte. 'Wat moet ik er van zeggen Mis schien als het weer eens beter met me gaat. Maar voorlopig begint het er steeds slechter voor me uit te zien.' De laatste jaren verschijnt in deze krant in de laatste week van april een artikel over de herkomst en de be tekenis van de meierblis. Daarin wordt dan verwezen naar de voor- Christelijke tijd Waarom doet men dat? Een aantal jaren terug - toen wij jong waren - werd daar in het geheel niet over gesproken of gedacht We vier den de meierblis gewoon als een kinderfeest, door wekenlang met karretjes of een boerenwagen langs de deuren te gaan om brandbare spullen op te halen. Je zag de blis langzaam groeien, je was er trots op en zag met stijgende spanning de dertigste april naderen En dan ge noot je van dat prachtige vuur dat siste en piepte en ineens hoog op kon laaien. Maar nu is veel (bijna alles) van dit feest verdwenen. De auto's rijden af en aan met hun afval en storten een half land vol. De gemeentewerkers moeten komen om alles op te hopen en later weer om alles op te ruimen (hoeveel kost dat niet?) En juist nu begint men de voor-Christelijke tijd, met al zijn boze machten en goden (die we allang hadden verbrand), op te halen om de leegheid van deze meierblisvieringen op te vullen. Waar gaan we heen? Laat de jeugd weer de spullen opha len en geef ze de verantwoording over hun eigen blis. Laat ze met ple zier dat kleine fikkie stoken. Of kan dat niet meer? Wellicht maakt dit alles deel uit van de tendens van de laatste tijd om de Christelijke normen en tradities de rug toe te keren en het elders (in andere culturen en religies) te zoe ken. Zoals we regelmatig in deze krant kunnen lezen, zoeken steeds meer alternatieve genezers (zeker al meer dan tien) emplooi op ons ei land. Kenneli|k vinden ze dat hier ook. En kennelijk besteden veel Texelaars hier hun aandacht en geld aan en verlaten het goede, oude Christelijke pad om zich te keren tot de afgoden Maar dit zullen heilloze dwaalweggetjes blijken te zijn, waarop de mens zijn ware leven verliest. Jan Brouwer, Zuidhaffel. tra Een ludieke protestactie of zo maar een geintje, dat blijft de vraag. Onbekenden hebben op de nieuwe rotonde derend een object geplaatst, dat weinig aan de verbeelding over laat. Een flink mannelijk ge slachtsdeel, bestaande uit een geschilderde boomstam met twee kabelhaspels, vestigde pontificaal de aandacht op de plannen die wethouder Nel Eelman heeft om de rotonde met een kunstwerk te verfraaien Zij wit kunstenaar Peter Riteco de opdracht geven om uit het hout van de monumentale boom. die voor de aanleg van de rotonde is omgehakt, een beeld te vervaar digen dat het verkeersplein gaat sieren en de herinnering aan de boom levend houdt. Zelf zag Eelman in het paalvormige pro totype dat zij enige tijd geleden aan de raad presenteerde, dè beeltenis van een vrouw, maar blijkbaar wordt die interpretatie niet door iedereen gedeeld. Het is overigens de vraag of veel mensen het voorwerp hebben gezien, in de vroege ochtend is het door medewerkers van Gemeentewerken weggehaald. (Foto Peter Jan Geus) Op het voetbalveld van SV De Koog worden komend weekend twee toer nooien gehouden. Zaterdag om 13.00 gaat het Greenside F-pupillen- toernooi van start Deelnemende De zeven voetballende families BoogaardA/eeger, Van Heerwaar den, Maas. Terpstra, De Vries en Witte (en hun supporters) binden donderdag de strijd met elkaar aan in het zevende familietoernooi Dat gebeurt vanaf 12.00 uur op de vel den van Texel'94 Er wordt een halve competitie gespeeld. De titel wordt verdedigd door de familie De Vries. De prijsuitreiking staat ge pland om 15.45 uur ploegen zijn de F1-teams van De Koog. Oosterend Aalsmeer, Feije- noord en De Koog F2. Voor zondag is in samenwerking met Evenement enbureau Texel in Hotel Greenside een programma vastgesteld Op het Koger voetbalveld begint zondag om 10.00 uur een senioren-! toernooi Deelnemende teams zijn: ZVC, De Koog 2, Oosterend recreanten. Helder 4, JVC 6, TX 33; Swift 7. BKC 4. USVU 7 en VIOS 6/ De wisselbeker is in handen van Dé Koog 2. De opbrengst voor de collecte ten! behoeve van het Nationaal Fondsj Kinderhulp, waarvoor tussen 25 april! en 1 mei 105 collectanten langs dej deuren gingen, bedroeg op Texeli 8897.60. Dat is 88.- meer dan! vorig jaar

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5