Cjrom Twartsjexelsin het harL, )nzekere toekomst weede ambulance Skilsloot heeft weer echte ophaalbrug Vraag naar personeel in horeca blijft groot Ministerie komt toezeggingen niet na Gasleiding vatte vlam Drankrijder laat zich lelijk kennen KRANT MET PINKSTEREN TEXELSE'^ COURANT VERDER TVI.mn,^ IN DIT l\ummer Best weer voor modelvliegclub 2 1 de Kroniek fiS/] 2 Rijk wil vissershaven nog niet afstoten 5 Gemeentelijke lasten met procenten omhoog 5 Vliegervereniging wil de ruimte 6 Opgevoerde zitmaaiers racen met Pinksteren 7 modelvliegclub de Kroniek C?..j Josterenders lielden huis in school Onderzoek naar doodsoorzaak eenden Elemert Arbeidsbureau 'scoort' goed, maar: mbureauleden oortaan niet neer 'te oud' Drie gewonden bij vechtpartij op Teso-haven Te hard gereden ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11380 DINSDAG 18 MEI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Inbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. WIEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS /1.65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 322823 310914 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) Tijdens werkzaamheden aan een telefoonleidmg, woensdagochtend 'op' Oost. raakte een technicus van het door de PTT ingehuurde bedrijf A. Hak met zijn soldeerbout een kunststof leiding waar gas doorheen liep Op de plek van het lek ontstond een vlam. reden om de brandweer erbij te roepen. Die besloot om met te blussen, aangezien dan een gas wolk zou ontstaan die veel meer gevaar zou kunnen opleveren Daarom werd de gasleiding bloot gelegd en afgesloten. Dat kostte nogal wat moeite. Voordat het doel bereikt was. moest eerst een sleuf van vijf meter worden gegraven Een houten hek en een postbusje liepen flinke schade op De vlammen die dit veroorzaakten, werden wél ge blust De monteur kwam met de schrik en geschroeide baard- en snorharen vrij. (Foto Bart Bosch) Een 20-jarige bromfietser uit Veendam gedroeg zich weinig snugger, toen hi| zondagavond op de Nieuwlanderweg werd aan gehouden en voor een blaastest mee moest naar het politiebu reau. Nadat alle plichtplegingen erop zaten (en het promillage in zijn adem maar weinig te hoog bleek), ging zijn mobiele tele foon en meldde hij zich tot twee keer toe met een andere naam dan hij de politie had opgegeven. Gevolg was dat hij met drie pro cessen-verbaal op zak het ge bouw weer mocht verlaten: we gens het rijden onder invloed, het opgeven van een valse naam en bovendien bleek zijn bromfiets onverzekerd. GECOMBINEERDE In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 24 mei zal er op donderdag 27 mei een gecombineerde krant ver schijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 25 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd, Directie Langeveld de Rooy (jna T*arL-Jïx/t, hd kjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 :iet ernaar uit dat het ambulancevervoer vanaf 1 juni nog door één ziekenwagen wordt uitgevoerd. Personeel van ulancedienst Texel is van plan te gaan staken omdat het nger akkoord gaat met een salaris dat onder de cao ligt. oor dreigt de tweede ziekenwagen in de garage te blij- itaan. Directeur Paul Smidt zou z'n medewerkers graag olledige salaris betalen, maar kan dat niet omdat het mi- irie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport toezeggingen extra geld niet nakomt. Om dit alsnog gedaan te krijgen, jtde ondernemer het ministerie voor het gerecht te sle- ifgoeding voor de ambulance- is al jaren een omstreden |Texel valt beneden de norm 000 inwoners, die geldt per Jance De aanwezigheid van |50 000 toeristen in het hoog- m is blijkbaar met voldoende iet rijk om Smidt voldoende |len te geven om twee ambu- te bekostigen. De noodzaak hu pas is bekend gemaakt lde politie vorige week dins- jaee jongens uit Oosterend (houden wegens vernielin- 1 de Jacob Daalderschool, t drie dagen eerder hadden eelal, 12 en 14 jaar oud, hield jis in het gebouw, dat wordt wd en daardoor kennelijk li|k toegankelijk was. Ze zet- le kranen open, waardoor de van twee leslokalen, de kamer en het toilet onder iwamen te staan. Op zolder boeken en schriften uit een ihaald en her en der rond- id. Daarnaast werd graffiti iracht. De jongens sloegen tussen 20.00 en 22,00 uur de politie een onderzoek in kwam ze ai snel op het spoor twee De jeugdige vandalen na verhoor weer vrijgelaten, chting van gerechtelijke stap- daarvan blijkt uit de bijna 700 ritten die de ziekenauto's jaarlijks maken. In 120 gevallen komen twee ambu lances tegelijk in actie Dat gebeurt bijvoorbeeld als een ongeval plaats vindt, op het moment dat één auto al onderweg is. Het probleem is dat de ambulancedienst niet tijdig kan terugvallen om wagens van de vastewal Een probleem dat ook op andere eilanden speelt. Doordat de ambulance-medewer kers diensten wilden draaien tegen een lagere vergoeding, kon de tweede ambulance toch op de weg blijven. In 1997 kaartte vakbond CNV de kwestie met succes aan bij het ministerie. Dat deed toen - zwart op wit - de toezegging om alsnog de kosten voor de tweede ambulance op zich te nemen Het ministerie verzuimde echter de tariefsteller in de gezondheidszorg (COTG) door te geven dat Smidt een loonverordering van enkele tonnen in mocht dienen. De ambulance-ondernemers kreeg van het COTG te verstaan dat de re gelgeving dit op deze wijze niet toe laat. Via een kort geding probeert Smidt het ministerie alsnog te dwin gen de toezegging door te geven aan het COTG Vooruitlopend op de rechtszaak heeft de Texelaar het rijk nog tot vrijdag de tijd gegeven om over de brug te komen. Lees verder pagina 5 Gemeentewerken heeft EcoMare gevraagd onderzoek te doen naar de dood van zeven eenden, die tot vo rige week kerngezond door de vijver aan de Elemert zwommen. Het gaat om de kaapse of tamme eenden, die het water als vaste verblijfplaats hebben Van de negen waren er gis teren nog maar twee in leven, de andere stierven vorige week kort achter elkaar. Bij gemeentewerken wordt gedacht aan botulisme, hoe wel met de wilde eenden en de gan zen die ook in de vijver zwemmen vooralsnog weinig aan de hand lijkt bureauleden die om leef- edenen na de gemeente verkiezingen in maart en bedankt, worden - als it willen - opnieuw geïn- ierd. Een jaar geleden in ze als dank voor hun een Hoornderring, een P dat sinds die tijd een leven is gaan leiden, stembureauleden kre- leze koek namelijk omdat de verkiezingen in maart listigheden waren gecon- erd. Het arbeidsbureau in Den Burg heeft dit jaar 71% van de 200 va catures in de horeca weten te ver vullen. Oftewel: er zijn 142 perso nen aan een baan geholpen. Een uitstekend resultaat, omdat het 'leveren' van horecamedewerkers steeds moeilijker wordt. Deze schaarste is een landelijk pro bleem maar speelt op Texel nog sterker. Ondanks de goede score is de vraag naar personeel in de horeca nog niet opgelost. De consulenten van het arbeidsbu reau doen al het mogelijke om toch aan de vraag te voldoen. Al in januari is een actie gestart om de collega arbeidsbureaus en vestigingen van uitzendbureau Start in het hele land enthousiast te maken voor het zen den van arbeidskrachten naarTexel. Onder meer werden posters ver spreid met een kruikje Jutter en werd een prijs uitgeloofd voor de collega die erin zou slagen de meeste geschikte kandidaten te le veren. Daarnaast verschenen adver tenties en artikelen in o.a. landelijke dagbladen en schoolkranten. Deze activiteiten brachten een goede respons teweeg. Het arbeids bureau in Den Burg beschikt nu over een bestand werkwillige (horeca- jmedewerkers uit heel het land. Hier bij moet wel de aantekening worden gemaakt dat het veelal gaat om jonge mensen met weinig tot geen ervaring, die voor een beperkte pe riode beschikbaar zijn. Vrijwel al deze mensen zijn aangewezen op een werkgever die hen onderdak kan bieden. Volgens het arbeidsbureau zijn steeds meer ondernemers hier toe daadwerkelijk in staat. Werkgevers die wel een vacature hebben maar geen onderdak, heb ben een probleem Voor hen kan een beroep worden gedaan op het bemiddelingsbestand van het ar beidsbureau Den Helder. Het overkantse personeel vraagt meestal wel tenminste vergoeding van de bootkosten. De vacatures worden ook gepubliceerd in het 'Jobcentre' voor Texelaars die het arbeidsbureau in Den Burg binnen lopen op zoek naar een andere baan Het aanmelden van vacatures is nog steeds zinvol, omdat de consulen ten gebruik kunnen maken van een uitgebreid landelijk netwerk. Op ver zoek van een werkgever is het zelfs mogelijk personeel te werven in lan den van de Europese Unie. iding tot het schrappen van iftijdsgrens is het Landelijk Leeftijdsdiscriminatie, i uitsluiting op parlementair J aan de orde heeft gesteld. de gemeente zelf mag Hen over de bemensing e stembureau's, is het col- en jaar later gaan inzien dat ibruik van leeftijdsgrenzen 'elk gebied dan ook - maat- 'Pelijk en politiek niet lan- s vanzelfsprekend is te be- 'fen. Oosterender Cor inmiddels 72 jaar en vanaf d van het stembureau en 'scheiden' met een Hoorn- zal met plezier weer nemen in het stem- 'lk vind het een fantas- eerherstel.' e' de leeftijdsgrens vanaf ei formeel vervalt, zullen e[ners aan de verkiezingen juni voor het Europees ent vergeefs zoeken naar sioneerden stembureau- De bezetting is namelijk uames m Klederdracht Kijken toe hoe Jaap Bakker op hel terrein van hel Maritiem en Juttersmuseum de brug over de Skilsloot laat ral/lran (FclO'S OV'BkJ TvTmeman) oversteken. Toen de sloot, die eeu wenlang voor het transport van drinkwater van de Wezenputten naar de haven had gediend, in de dertiger jaren werd gedempt, verdween ook het bruggetje. Jaap Bakker wist er nog van, getuige zijn eigen versie van Wim Sonnevelds lied 'Het Tuin pad'. Zijn wieg stond niet ver van het bruggetje en dat was één van de redenen waarom deze vrijwilligers als eerste de brug mocht laten zak ken. Die was in elkaar getimmerd door Willem Keijser en heette daarom voor één dag naar Duits voorbeeld de Kaiser Wilhelm Brücke De open dag heeft het Maritiem en Juttersmuseum zondag geen wind eieren gelegd. Sportduiker Jac Betsema schonk het museum een twintig kilo zwarte scheepsbel af komstig uit het wrak van de Aline Woermann. die op 20 oktober 1883 met man en muis verging tussen Texel en Vlieland. Betsema werd in 1993 door een Volendamse visser man getipt over de locatie van de Duitse vrachtvaarder, die toen hij in zwaar weer verging nog maar drie jaar in de vaart was. Toen Betsema samen met duikmaatje Hans Eelman afdaalde naar 28 meter diepte werd een droom werkelijkheid Het eerste dat de duiker beetpakte was de bel, die was voorzien van de scheepsnaam en het bouwjaar. Navraag bij de Duitse maatschappij leerde dat het schip op weg was naar West-Afrika Dat verklaart de aan wezigheid van koperen potten met een ronde bodem, waarin boven het vuur eten werd bereid De jenever die ze in enkele flessen aantroffen was na ruim honderd jaar met meer te drinken De scheepsbel, die een plaatsje krijgt in de vernieuwde jutterij, was niet het enige presentje voor het MJM-museum. Strandvonder Boon uit De Koog schonk het museum een boei van het schip Viking uit Dover, die hij zo'n dertig jaar geleden op het strand vond. Zijn kleinkinderen kwa men met reddingsvesten aanzetten Naar verluidt heeft Boon nog meer voor de jutterij in Oudeschild in petto. De lege plekken die ontstonden doordat veel spullen op gezag van de rechter naar Flora verhuisden, zijn inmiddels ingevuld. Dat het museum na dit geschil nog veel sympathie heeft, bleek uit de vele giften Me dewerker Gerrit Gerrits was alleen al dagen in de weer om al het spul in het museumregister op te nemen. Samen met Jaap Bakker stak hij de jutterij in een ander jasje Vele Texelaars en toeristen die de open dag aangrepen om een kijkje te nemen in het museum maakten complimentjes over de inrichting Met name de door Johan Reijdon geschilderde afbeelding van de Slufter, waardoor de bezoeker zich echt aan het strand waant, viel goed in de smaak. Net zoals de jutterij prominent onderdeel blijft van het Maritiem Museum blijven ook de rondleidingen met sterke juttersverhalen traditie. Op het buitenterrein werd zondag een stukje Oudeslchilder nostalgie in ere hersteld Het betreft een exacte kopie van de ophaalbrug waarvan de bewoners van 't Buurtje gebruik maakten als de Skilsloot moesten Jac Betsema schonk het museum de bel van de Aline Woermann. die hij in 1993 opdook (Advertentie) De politie heeft zondagavond in Alkmaar twee vechtersbazen aan gehouden. die er even daarvoor voor hadden gezorgd dat drie mannen uit Den Helder zich met verwondingen moesten laten be handelen in het Gemini Zieken huis. Het handgemeen ontstond rond 20 30 uur op het haventerrein van Teso, toen bij het aflopen van de boot nogal geduwd werd en de drie vroe gen 'of het met iets rustiger kon'. Beide mannen ontstaken daarop in woede en begonnen er op los te slaan. Een 39-jarige man moest met behoorlijk oogietsel in het ziekenhuis worden behandeld Een 28-jarige man had lithtere wonden aan de ogen. een 52-jarige plaatsgenoot vervoegde zich in het ziekenhuis met letsel aan de neus De twee verdachten hadden zich ondertussen uit de voeten gemaakt en waren in de bus gestapt die hun voetbalteam naar huis. in Amster dam, bracht. De bus kon worden achterhaald in de Laan van Straats burg in Alkmaar Beide mannen, een 40-jarige man uit Amstelveen en een 34-jarige man uit Amsterdam, had den op Texel meegedaan aan een toernooi, waar ze de nodige alcoho lische versnaperingen tot zich had den genomen. Ze werden vastgezet in het politiebureau van Den Helder. (Adverreniie) (advertentie) De politie schreef bij een snelheids controle op de Krimweg zaterdag middag vijftig processen-verbaal uit De snelste automobilist reed 85 km/ u. op een stuk waar 50 km/u is toe gestaan In totaal passeerden 395 auto's.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1