de Kroniek Draadloze vliegeniers Een monument voor L.L. Zamenhof rijwielen met remnaaf teso Jubileum St. Jozef-School. Agenda TEXELSE COURANT Kofferbakmarkt IJsclub De Koog Fancy fair Durperhonk Bossiesdag CENTRALE Excursie „Vogelbescherming". Pracht f24,- M. VONK, den Burg. Keltische muziek in Waalder kerk Brons en roestvrij staal in Posthuys Pakwerkdag bij hondenvereniging Karts Stappeland weer in beweging Vrouw valt van trap Teso-boot Vrije School houdt meimarkt Fietsen en wandelen voci Wilde Ganzen Cursus Lezing antroposofei Hartstichting Clous van Mechelen brengt ouwe koek uit nieuwe trommel DINSDAG 18 MEI 1999 Modelvliegers besturen vanaf de grond een miniatuurvliegtuigje. Modelvliegclub Texel had bij de viering van het lustrum afgelopen weekend niet te klagen Bij mini male wind kon er op de nood- camping aan de Westerweg volop worden gevlogen. Door de Texelse modelbouwers, maar ook door lief hebbers uit Heiloo, Waalwijk en Duitsland. Blikvanger was een Fok ker Elll, een vrijwel exacte kopie van het jachtvliegtuig dat in de Eerste Wereldoorlog vloog. Het zelfgebouwde toestel is eigendom van Jan van Beek uit Heiloo, die met zijn Beaver de pechvogel van het evenement werd. Het toestel eindigde in een boom. Knappe prestatie werd geleverd door Ne derlands Kampioen Dennis van Tooren, die met een zelfontworpen Xtra, met een spanwijdte van twee meter, een demonstratie kunst vliegen gaf. Vederlicht waren de toestellen van piepschuim, die worden aangedreven door een elektromotor, vergelijkbaar met die van een boormachine. De toestel len maken nauwelijks geluid. De modelvliegbouwers hadden over belangstelling niet te klagen (Foto Gerard Timmerman) Bij zwemparadijs Calluna wordt maandag (Tweede Pinksterdag) de eerste door IJsclub De Koog georga niseerde kofferbakmarkt van het jaar gehouden. Tussen 11.00 en 15 00 uur mogen marktkooplieden probe ren zelfgemaakte en tweedehands spulletjes aan de man te brengen. Het is met de bedoeling dat er nieuwe artikelen worden aangeboden. Op bouwen kan vanaf 10.00 uur, een plaats huren kost ƒ10.-. De stand houders dienen ervoor zorg te dra gen dat de plek waar ze hebben ge staan wordt opgeruimd. De vuilnis moet worden meegenomen en mag niet in de container van het zwem bad worden gedeponeerd. Behalve maandag zijn er ook (voor het vierde achtereenvolgende jaar) markten op 13 en 27 juni, 11 en 25 juli, 8 en 22 augustus, 5 september en 17 okto ber. Wie vragen heeft, kan ze stel len via tel 317 652 of 317 212. Durperhonk, de basisschool in De Cocksdorp, houdt donderdag tussen 17.00 en 20.00 uur een fancy fair in het eigen gebouw. Bezoekers wacht een gevarieerd programma, met on der meer een veiling van oude schoolplaten, rommeltjesmarkt, rad van avontuur, spelletjes en een lo terij, waarvan de winnaar een reisje naar Londen mag maken. In het res taurant zijn allerlei lekkernijen ver krijgbaar. De opbrengst van het fes tijn is bedoeld voor de inrichting van de nieuwe school De gezamenlijke kerken houden Eerste Pinksterdag de traditionele bossiesdag. Kinderen die willen meedoen, moeten om 9.15 uur aan wezig zijn op het parkeerterrein aan de Emmalaan. Vandaar gaan ze lo pend naar de Hogeberg. Het lijkt dus raadzaam om goede wandel schoenen aan te doen De deelne mers moeten zelf brood en fruit meenemen, voor drinken wordt ge zorgd Het programma duurt bij mooi weer tot 12.30 uur, met slecht weer is het een uur eerder afgelopen. Op 30 mei 1935 werd aan de Kogerstraat te Den Burg het Espe ranto-monument van de Texelse Esperanto-federate 'Kune ni ven- kos' (samen zullen we overwinnen) onthuld. De onthulling werd verricht door ir. Isbrücker. vertegenwoordi ger van minister Marchant, die zelf verhinderd was te komen De op richting van het monument (naar voorbeeld van een vergelijkbaar ini tiatief in Bergen op Zoom) werd onder meer gedragen door Joh. M. Duinker. redacteur van de Texelsche Courant en samen met zijn broer Gijs uitgever van die krant Hij zag er dan ook geen been in dit (lees: zijn eigen) medium te gebruiken voor het voeren van een ondersteunende actie. Zo werden alle giften nauwkeurig opgetekend: 'N.N.. den Burg. (gift nummer 132) den Burg (134) f10,-. Thans in kas f494,71, geraamde bouw kosten f650 tot f700.' Ter vergelij king: 'D. te Oost' schonk 2,50 voor de Algemeene Wijkverpleging. Te voren was het Esperanto-monu ment al te zien in de etalage van bakkerij Bakker aan de Binnenburg 'Het is van chocolade vervaardigd en met kunstbloemen getooid Een mooi stuk werk.' Verder deed de Texelsche Courant verslag van het eerste concert dat het Texelsch Fanfare dat seizoen gaf in het Park. Een concert, dat voor W.J.B aanleiding was tot het zenden van een ingezonden brief, waarin hij zijn beklag deed over de wanorde die tijdens het concert heerste' 'Voor de helft van de menschen is het een gelegenheid om elkander eens te ontmoeten en eens echt over koetjes en kalfjes Ie praten, terwijl de jeugd (die om die tijd te bed moest zijn) zich ver maakt met krijgertje spelen en de werkelijk aandachtige luisteraar hin dert. Waarom kan hier op Texel nooit eens orde zijn?' Het was ook baldadige jeugd die brand veroorzaakte in het 'onder de Westerduinen gelegen schuurtje van de heer H. Smit'. 'Gelukkig lie pen de duinen door de noordenwind geen gevaar. Ware het anders ge weest. het vrij onbeteekenend brandje zou voor bosch en duinen een groot gevaar hebben opgele verd Dit brandje was voor burge meester Oort ('bij de blussching tegenwoordig) aanleiding de gemeentenaren er op te wijzen dat het tussen 1 maart en 1 oktober verboden was 'in de naaldhout- bosschen binnen deze gemeente sigaren, cigaretten of pijpen te rooken, brandende bij zich te heb ben of weg te werpen of aan te ste ken.' En in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van de Zuiderzeewerken werd ver meld dat enkele leden 'met belang stelling' kennis hadden genomen van de verontrustende afspoeling aan de noordelijke kust van Texel. 'Zij meenden te weten, dat de oor zaak gelegen kan zijn in het op groote schaal schelpenzuigen langs de Texelsche kust en drongen aan op het intrekken der vergunningen DOOR EN DOO» VtSIVIIJ DROS' Magazijn. Eerste Texelsche RADIOTOESTELLEN Aansluitkosten f 7,50 Contributie 50 ct. per week Adres FEHRMANN, Wilhelmmalaan. DLN BURG Leden (en zij, die lid wenschen te wor- den), die deel willen nemen aan de op 11 en 12 Mei te hoüden excursie te Texel, gelieven hiervan opgave te doen hij den heer W. H LAP. Juiiar.astraat, DEN BURG die alle gewenschte inlichtingen versirekt It KOOP OEVRAAOD een electr. of gewone waschmachine en 'n fornuis C. SCHOENMAKER, Gasthuisstr. OEVRAAOD: wasschen aan huis tevens verstelnaaien en stoppen Brieven onder no 215 aan het bureau van dit blad N. V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming te TEXEL Aanbieding gevraagd van plm. 220 ton steenkolen. Te leveren tusschen 15 Mei e t i Augustus. De voorwaarden van levering ligger ter inzage ten kantore der Onderneming te Den Lurg en bij den Hrer Fr Zegel Kz te Ouderchild Opgaven: II Mei 1935, ten ze» en ure nam ten kantore te Den Burg De Directeur Gelegenheid tot hel aanbieden van geluk- wenschen op Donderdag 2 Mei (morgen) des vm. van 11 12 uur in 't St. Janshuis. In de NH kerk van De Waal begint maandag (Tweede Pinkersterdag) om 15 30 uur een concert van so praan Iris Pedroli, die op de harp wordt begeleid door haar echtgenoot Thomas Pedroli. Zij verzorgen een programma van oude Keltische volksliederen, waarin zij zich hebben gespecialiseerd Aan dit concert wordt verder meege werkt door Jacques van der Staak op clavecymbel en Frans Visser, die het Flentrop-kerkorgel bespeelt. Zij voeren volksliedbewerkingen uit van Sweelinck en tijdgenoten Het concert duurt een uurtje en is gratis toegankelijk. Na afloop wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten De nieuwe expositie van 'Het Posthuys' in De Koog bevat uit eenlopend werk van vier kunste naars. Bezoekers kunnen kennis maken met verschillende technie ken en materialen. Zo zijn naast schilderijen en keramische plas tieken ook sculpturen in brons én roestvrij staal te zien. Voor de bronzen sculpturen tekent de in Limburg geboren kunstenares Edith Brinkman. Zij laat zich inspi reren door mens, dier en natuur, wat in de voorstellingen duidelijk herken baar is Brinkman probeert daarbij de 'levende beweging' vast te leggen in het statische brons, zonder de be zieling te verliezen. Zij exposeerde eerder in o.a. Amsterdam, Den Haag en de Holland Garden Expo '99 te Kunming (China). De roestvrij stalen sculpturen zijn van de hand van Lolke van der Bij. De in Friesland geboren en tegen woordig in Maarssen woonachtige schilder-beeldhouwer vindt staal 'het meest geëigende materiaal waar mee hij zijn bewogenheid en gevoe lens vorm kan geven'. De sculptures zijn vooral abstract; in sommige meer figuratieve uitbeeldingen weet hij de essentie op subtiele wijze tot uitdrukking te brengen. Er zijn ook schilderijen van hem te zien. De keramiste Ina van der Vliet put de ideeén voor haar plastieken vaak uit andere culturen. De uiteindelijke vormgeving komt echter geheel op haar conto. Zij bouwt haar werk gro tendeels op met platen steengoed- klei, die zij voorziet van structuren en inscripties. De kleuren zijn die van klei, aangevuld met aardkleuren en lichte accenten. De getalenteerde Patrick Bergsma verdiept zich in allerlei schilder technieken. Hij schildert op het eer ste gezicht alledaagse dingen, zoals hij ze in zijn omgeving vaak tegen komt. Juist deze dingen blijken zijn fantasie op gang te brengen. Vermel denswaard is hij zijn grafiek met behulp van de computer tot stand brengt De expositie, die zondagmiddag werd geopend, is nog te aanschou wen tot en met 16 juli. Op het trainingsveld aan de Molen buurt, tussen De Waal en Oosterend, houdt hondensportvereniging Door Oefening Succes (DOS) Tweede Pinksterdag een open pakwerkdag. Het pakwerk is het spectaculairste onderdeel van het IPO (Internatio nale Prüfungs Ordnung), naast speu ren en appèl Hierbij mag de goed getrainde hond de pakwerker (ie mand in beschermende kleding) bij ten op een van tevoren vastgestelde plaats. De sport staat bij sommige mensen in een kwaad daglicht, aangezien ze menen dat de hond er vals door wordt. Dit is onzin, vinden de men sen van DOS, die erop wijzen dat de honden waarmee wordt getraind nor male dieren zijn. die normaal func tioneren in het gezinsleven. De Texelse hondensportvereniging laat dat graag aan een ieder zien Het evenement begint om 13.30 uur Negen maanden nadat zich een hard nekkig defect aan de laders open baarde, rijden de karts in sporthal 't Stappeland weer. De reparatie werd bekostigd door eigenaar Johan Meel dijk, die er weinig heil in zag om de uitkomst van zijn conflict met de leverancier nog langer af te wachten. De baan is dagelijks open. Tijdens het aanleggen van één van de Teso-boten in Den Helder maakte een 51 -jarige vrouw uit Den Burg vrijdagochtend een lelijke val van de trap, toen zij zich naar het autodek begaf. Zij viel op haar gezicht en liep daarbij letsel op aan neus en gebit en vermoedelijk ook een hersen schudding. Haar echtgenoot bracht haar in hun eigen auto naar het Gemini Ziekenhuis. Dinsdag 18 mei Om 19 30 begint in het raadhuis de commissievergadering Ruimte. Wonen en Economie Op de agenda staat o.a de bouw van drie gehandicapten- recreatiewonngen aan de Muyweg. Om 20 00 uur komt de afdeling stambomen van de historische Vereniging bijeen in 'Tusse de banke' Bovendien houdt de ver eniging een bibliotheekavond op hetzelfde adres. In theater Klif 12 in Den Hoorn be gint om 21.00 uur een optreden van Clous van Mechelen Zijn nieuwe programma heet 'Eén voor één' De entree bedraagt 20,- (ƒ15,- voor vrienden). Reserveren via tel. 319 633. In Cinema Texel begint om 19.00 uur een vertoning van 'Blast trom the Past', om 20 30 uur van Shakespeare in Love' en om 21.30 uur van 'Arlington Road'. Woensdag 19 mei Vanaf 10 00 uur wordt een rond leiding gegeven op het fort de Schans nabij Oudeschild. Op gave en inlichtingen bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel. 314956. Om 11.00 uur gaat een excursie door de Slufter of de Geul van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 11 00 uur gaat een excursie voor kinderen van start in de meeuwenkolonie van de Wester duinen. Opgave en inlichtingen bij EcoMare. tel. 317741. Om 13.30 uur gaat bij de NH kerk in Oosterend een rondwan deling door het dorp van start. Deelname kost ƒ10,- (kinderen van 9-13 jaar ƒ5,-). Opgave en in lichtingen: 't Lant van Texsel, tel 322031 Om 15.30 uur start een excursie op zuivelboerderij Sint Donatus. Opgave en inlichtingen: tel. 319426. Om 22 00 uur gaat een nacht excursie van start in het duinpark bij EcoMare. Opgave en inlichtin gen bij EcoMare, tel. 317741. In Cinema Texel wordt om 13 30 en 16 00 uur 'Babe 2' vertoond. Om 19 00 uur begint een verto ning van 'Blast from the Past', om 20.30 uur van 'Shakespeare in Love' en om 21 30 uur van 'Arlington Road' Donderdag 20 mei Om 6 00 uur gaat een vroeg- vogelexcursie door de Muy van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare. tel 317741. In het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt een informatiedag gehouden met als thema 'Toe komst na kanker', bedoeld voor patiënten, familieleden en zorgverleners Informatie is ver krijgbaar via tel. 0223 - 611 346. Om 11.00 uur gaat een excursie door de Slufter of de Geul van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 Om 11.00 uur gaat een excursie voor kinderen van start in de meeuwenkolonie van de Wester duinen. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 Om 13.30 uur gaat bij de Vis markt in Den Burg een rond wandeling door het dorp van start. Deelname kost ƒ12,50 (kin deren van 9 t/m 13 jaar 6,50), inclusief entreeprijs Oudheid kamer. In het Maartenhuis bij De Koog wordt antroposofisch medisch spreekuur gehouden. Afspraken maken (bij voorkeur dinsdag tus sen 10.00 en 12.00 uur) via tel. 317 282 Vanaf 20.15 uur houdt Martin Niemeyer een lezing over antroposofische medicamenten. In het gebouw van basisschool Durperhonk in De Cocksdorp wordt tussen 17.00 en 20.00 uur een gevarieerde fancy fair gehou den. De opbrengst is bestemd voor de inrichting van de nieuwe school. In het raadhuis vergaderen vanaf 19.30 uur de raadscommissies Welzijn en Financiën, Werken en Milieu. In Cinema Texel draait om 19 00 uur en 21.30 uur 'Entrapment' en om 20 30 uur 'Message in a bottle'. Vrijdag 21 mei In hel Maartenhuis bij De Koog wordt antroposofisch medisch spreekuur gehouden. Afspraken maken (bij voorkeur dinsdag tus sen 10.00 en 12.00 uur) via tel. 317 282. Om 11.00 uur gaat een excuJ door de Sluiter of de Geul T start. Opgave en inlichtingerl EcoMare, tel. 317741 Om 11.00 uur gaat een excuJ voor kinderen van start m 1 meeuwenkolonie van de Wesf duinen. Opgave en inlichtingerl EcoMare, tel. 317741. In Hotel Den Burg begint J 20 00 uur de oprichtingsven dering van de VliegerverenigiF' Vleermuisdeskundige Jan E hamer geeft op uitnodiging va»| werkgroep over vleermuizen f 20.30 uur een lezing in de Joj school De entree is gratis In Cinema Texel draait om t;| uur en 21.30 uur Entrapment om 20.30 uur Message in a I Van vrijdag op zaterdag is heil lak. Om de drukte rond Pinksteren baas te kunnen zet Teso vrijj zaterdag, maandag en dins gedurende grote delen van de; een extra boot in. Dat gebeurt; dag van 8.35 tot 20.05 uur, 23 dag van 8.35 tot 15.05 uur, me dag van 7.35 tot 20.05 uur dinsdag van 9 35 tot 16.05. Desondanks moet vrijdag Texel tussen 10.00 en 12.00 rekening worden gehouden f een half uur wachttijd en in( Helder tussen 13.00 en 21.Ml met een half uur tot een f Maandag moet op Texel mod een half uur gewacht worden* sen 11.00 en 16.00 uur. Vijf zijn de afvaarten van 10.05| vanuit Den Helder en van I; uur vanaf Texel uitsluitendi stemd voor het vervoer vang vaarlijke stoffen. Hoogwater te Oudest* Di. 18 Wo. 19 Do. 20 Vr. 21 Za. 22 Zo. 23 Ma. 24 Di. 25 11.40 en 23fl 12.15 en 0.35 en 12.il 1.05 en 13.il 1.45 en 2.37 en 3.44 en 160ip 5.00 en 173r 14Ü 15.« Aan het strand Is het ongeveer eerder hoogwater De zon 21 mei op om 05 36 uur en c om 21 35 uur 22 mei eerste kwart* mei doodtij Op het schoolplein van de Vrije School aan de Gasthuisstraat in Den Burg wordt zaterdag een 'mei- markt' gehouden. Er zijn tal van activiteiten, een deel van de op brengst is bestemd voor weeskin deren in de Oekraïne. Tussen 10.00 en 16.00 uur kan jong en oud zich vermaken op een spring kussen, met paardrijden, spelletjes, een waarzegger en een verhalen verteller. Er is een grabbelton, leer lingen exposeren eigen werk en er wordt muziek gemaakt. Op de markt worden allerlei (tweedehands) artike len aan de man gebracht en mensen kunnen een gokje wagen bij het rad van avontuur. Om 14.00 uur begint een veiling. In het restaurant zijn koffie, broodjes, soep, gebakken vis en allerlei andere lekkernijen verkrijg baar. Zoals ieder jaar wordt een groot deel van de opbrengst besteed aan een goed doel. Dit jaar is de keuze ge vallen op de stichting van een familiehuis in de Oekraïense stad Beregowo. Op initiatief van Oost europa Zending wordt dit huis inge richt voor de verzorging van wees kinderen. Die hebben het erg slecht in het voormalige Sovjet-land, waar de economie slecht draait en corrup tie hoogtij viert. Tot hun tweede jaar verblijven ze in ziekenhuizen, waar van verzorging nauwelijks sprake is. Daarna gaan ze naar kindertehuizen, waar het eveneens aan ontbreekt. Na hun zestiende» ze op straat gezet en moeten: zelf maar zien te redden, steun van Oosteuropa Zendinj verzorging voor de allerjonga aanzienlijk beter geworden, b ling is nu ook de toestand wat oudere kinderen te verbei De Texelse Raad van Kerken: Tweede Pinksterdag een ties wandeldag ten bate van dei Ganzen, de organisatie die d' projecten in de Derde Werelds steunt. Deelnemers worden t 11.30 en 12.15 uur met de fiS wacht bij de Schuilhut, achter! jy et kerk van De Koog. Daar word ontvangen met koffie en i Daarna wordt een korte wam gemaakt door het nabijgelegen gebied, waar de (door hen gebrachte) boterhammen to worden genuttigd. Tot slot volei bijeenkomst in de Schuilhut, vt iedereen weer op de fiets staf huiswaarts te keren. lel Wie interesse heeft voor de c: Totale Kennis, die op 31 n» start gaat in het centrum voor: cendente meditatie (Zevenh 31), kan zich opgeven via lel 271 (en niet 318 270). In het Maartenhuis houdl Niemeyer donderdag een lezid de achtergronden van aa' sofische medicamenten. Des gintom20.15 uur. Geinteresse ei kunnen tevens een afspraak f ze voor het consultatief spreekt»' 317 282), dat donderdag en* wordt gehouden. De van 18 tot en met 24 apdi den collecte voor de Neder Hartstichting heeft °P ƒ9584,95 opgebracht. Eenh' drag, oordeelt de organisatie ml e Mi Clous van Mechelen Is terug in het theater. Ouwe koek... maar wel uit een nieuw trommeltje. Dat is wat de bezoekers van theater Klif 12 mo gen verwachten van Clous van Mechelen, die er vanavond zijn programma Eén plus één zal op voeren. 'Clous van Mechelen is terug in het theater! En hoe? Natuurlijk als dé echte Clous van Mechelen, omdat hij met anders kan. Hoewel, de echte Clous van Mechelen kan al zoveel.' Zo opent het persbericht dat het publiek naar Eén plus eén moet lok ken Van Mechelen zet er verschil lende types in neer, zingt, bespeelt diverse instrumenten en persifleert het 'vlotte radio- en nog vlotter tv- gebeuren'. Zelf omschrijft hij het als 'stand-up entertainment'. Niet briljant bedacht, maar wel echt gebeurd. En 'geen politiek en geen scharrelvlees, want wat in de krant staat is al in de bus gevallen'. Kortom, wie liefhebber is van liede ren als Zuurkool met vette jus. Ik ben Jan Vos en Gelukkig zijn is ook met alles (die hij allemaal compo neerde voor Wim T. Schippers) mag rekenen op een amusante avond. Het programma begint vanavond om 21.00 uur, de entree bedraagt 20,- (de 'vriendenprijs' is ƒ15,-). Reserve ren via tel. 319 633. Dineren vooraf is mogelijk.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2