gemeentelijke lasten net tientjes omhoog Herinrichting haven niet ter discussie s Nieuw reservebeleid activeert ƒ4 miljoen Wegbermen, sloten en akkerranden straks ecologische linten Vooral rioolrecht vanaf 2000 duurder Overname haven voorlopig van de baan TEXELSE couRANT ide vliegtuigbom jde Vliehors tot ploffing gebracht ei Plant geroofd Lezing over vleermuizen Stoelen en tafel uit tuin verdwenen ede ambulance Beleid gemeente vanaf 2000 in 'nieuwe stijl' Gemaskerd in luxe bolide Rosse woelmuis doet Texel aan Veranderend werk Staatsbosbeheer in beeld gebracht Bedrijvigheid Postagentschap Knol over op super Koot Voet tussen de spaken Fietser gewond DINSDAG 18 MEI 1999 houdens gaan tot 2003 waar- nlijk elk jaar 35,- extra aan eentelijke lasten betalen. B en Iviseren de raad jaarlijks een ing van gemiddeld drie pro door te voeren. Grootste jer is het rioolrecht, dat in jkse stappen van 20,- wordt lkl oogd van circa ƒ180,- tot per aansluiting. De verho- is nodig om de oplopende >n voor de gemeente te com- eren én om niet teveel uit de le lopen met andere gemeen- elastingvoorstellen van het col- zijn onderdeel van de beleids- itmg 2000-2003 die wethouder er (financiën) vorige week pre- :erde. Om de begroting sluitend jgen gaan met alleen de lasten de burgers omhoog. B en w i de toeristenbelasting met een Ir laten stijgen tot ƒ1,30 per lachting. Volgens wethouder tiet militair schietterrein de rs is dinsdag een oude uigbom gevonden, die nooit is )ft. De zware 500-ponds bom jaren onder het zand gelegen door invloeden van water en aan de oppervlakte gekomen, chnische staat is in de loop der achteruitgegaan, dat het on- itwoord is om de bom te de- iren De Explosieven imgsdienst van de Koninklijke lacht zou de bom vandaag 10.00 en 11.00 uur op loka- ontploffing brengen. Peter Bakker (financiën) is dat een rechtvaardige bedrag, mede gezien de vele investeringen die de laatste jaren in het toerisme zijn gedaan. Pittig is de verhoging van het riool recht, die noodzakelijk is omdat het buitengebied op het riool moet wor den aangesloten Hiermee is een be drag van 17 miljoen gemoeid. Huis houdens moeten zelf hooguit ƒ6.000,- meebetalen, terwijl voor bedrijven een maximum van ƒ10 000,- geldt. Het resterende deel moet de gemeente biipassen Ove rigens zal in overleg met de water schappen worden bekeken of bij erg afgelegen woningen alternatieven, zoals een helofietenfilter, mogelijk zijn. Verhoging van de salariskosten van de ambtenaren met gemiddeld vier procent, kostenstijging van het wegenonderhoud (twee tot drie pro cent) noodzaken tot de belasting verhoging, die Bakker als 'redelijk' kwalificeert. Andere reden om de belasting te verhogen is de dreiging van het rijk om bij het nalaten hier van de uitkering voor de gemeente te verminderen De overschotten op de meerjarenraming (ƒ384 000,- in 2001 tot 794.000 in 2003) bevestigt dat Texel een welvarende gemeente is. Bezuinigingen die minister Zalm Uit een tuin aan de Wilsterstraat in Den Burg werd vrijdag in alle vroegte een skimmia uit de grond getrokken. Een getuige zag dat een man de plant - rood en ongeveer 1.80 meter hoog en 1 meter in doorsnede - op de achterbank van een auto legde en wegreed. De politie verzoekt de getuige zich te melden. heeft aangekondigd kunnen echter nog roet in het eten gooien. Het investeringsfonds waarmee ver enigingen aanspraak kunnen maken op een 25 procent gemeente subsidie is terug. Enige jaren gele den werd deze bijdrage weg- bezuinigd, maar nu de gemeente ruimer bij kas zit wil het college jaar lijks ƒ150.000,- uittrekken voor dit fonds Clubs die geen aanspraak kunnen maken op een vaste jaar lijkse (raam)subsidie kunnen hier mee alsnog hun investeringen reali seren Voorwaarde is wel dat ze zelf driekwart van de kosten ophoesten. Als de aanvragen het bedrag te bo ven gaan, daalt het percentage dat de gemeente subsidieert In de begroting is ƒ108 000,- opge nomen voor het opknappen van ge meentelijke monumenten. De animo is dermate groot dat Bakker spreekt van een 'stortvloed van aanvragen'. Voor het vervangen van afgekeurde speeltoestellen blijkt meer geld no dig dan geraamd. Hiervoor stelt het college ƒ83.800,- extra uit, waarbij eerst speelwerktuigen voor de aller kleinsten aan bod komen. Vleermuizen en hun mystieke le venswijze zijn het onderwerp van een lezing die deskundige Jan Bos- hamer vrijdag om 20.30 uur houdt in de Jozefschool Boshamer komt naar Texel op uitnodiging van de vleermuiswerkgroep die vorig jaar is opgericht. De groep bestaat uit en thousiaste leken die de vleermuizen op Texel in kaart willen brengen. Na afloop van de lezing kunnen de le den van de werkgroep met Bos hamer rond de tafel. De lezing is voor iedereen gratis toegankelijk. Voor vragen kan men terecht bij Dirk Eelman (tel 318 740) of Pierre Bon net (310 355). Uit een voortuin van een woning aan de Stolpweg in Den Hoorn werd vo rige week twee neten stoelen en een rieten tafel ontvreemd. De waarde van het ameublement was ongeveer ƒ150,- De diefstal moet zijn ge pleegd tussen woensdag en vrijdag. VERVOLG VAN PAGINA 1 betrede ambulance zolang er geld uit Den Haag komt op de le houden heeft Smidt de ge ile met spoed om een iruggingskrediet gevraagd, imeente voelt zich moreel ver- iordelijk voor de gezondheids- maar feitelijk ligt die bij het >t'. aldus wethouder Nel m (volksgezondheid). 'Het is akkelijk om als gemeente een «ld toe te zeggen, maar zo het niet. De provincie en het ene zijn het met ons eens dat Texel twee ambulances moe- n. Nu moet het rijk ook daad- tonen.' tkamerlid Buijs deelt de mening p Texelse partijgenote. Hij minister Borst van voixsge leid over deze kwestie schrif- kamervragen gesteld. Hij wil unster Borst ruim voor 1 juni ien oplossing komt. Waddenoverleg imbulancevervoer staat ook ap de agenda van het Wadden- waaraan Texel deze week eeml. 'Het probleem speelt op ■addeneilanden. Dus waarom inwe met met z'n allen naar de Ier stappen We zullen ook de hierop aanspreken. Gezond- torg moet hier op een verant- ie manier plaatsvinden. We la- e mensen in ieder geval niet ren in doet vooralsnog geen toe- Jgen over de kredietaanvrag imidt De ondernemer is niet asd 'Logisch dat ze naar het st verwijst. Maar toch verbaasd 'e dat aan de ene kant een loodsbotter ƒ50 000,- krijgt, louter wegens de naam Texelstroom, en dat er geen geld is voor zieken- vervoer.' Om het ministerie alsnog tot betaling aan te zetten heeft de advocaat van Smidt de concept dagvaarding al verstuurd. Smidt heeft alle begrip voor zijn medewerkers die, gesteund door hun vakbond, geen genoegen meer ne men met de lage betaling. 'Maar ik kan er niet langer geld op toeleggen.' Smidt wind er geen doekjes om dat, mocht er geen geld komen, het wat hem betreft gedaan is met de tweede ambulance. Voorzichtig denkt hij daarom na over een manier om het ambulancevervoer toch met één zie kenwagen af te kunnen. Saillant is dat vakbond CNV op 10 juni een symposium houdt over dit onderwerp Motto. Waddeneilanden, het kind van de rekening. Met de beleidsbegroting 2000- 2003 'nieuwe stijl' zoals wethou der Peter Bakker (financiën) die vorige week presenteerde slaat de gemeente meerdere vliegen in één klap. Voor het eerst krijgt de raad beleidsvoorstellen voor gelegd die op meerdere jaren betrekking hebben, maar waar voor alleen de budgetten voor 2000 worden vastgelegd De consequenties van het beleid op middellange termijn wordt wel zichtbaar, hetgeen tot een be tere besluitvorming kan leiden Ondanks dat de lijvige ontwerp begroting 351 pagina's telt, leidt de nieuwe aanpak tot papier besparing Het beleid voor OSG De Hogeberg, dat tot dusver in een apart boekwerk verscheen, maakt bijvoorbeeld ook onder deel uit van het plan. Anders dan voorgaande jaren, toen de raad in het najaar over de begroting debatteerde, is dit jaarlijkse politiek hoogtepunt nu verschoven naar juli. Voordeel daarvan is dat de logies-sector bij het drukken van de folders rekening kan houden met een verhoging van de toeristen belasting. Een kleine vijftig scholieren uit Den Hoorn en omgeving hebben zaterdag meegedaan aan een gemaskerd bal. dat 's avonds in De Waldhoorn werd gehoudenWie verkleed was (en dat waren de meesten) kon zich van de Jan Drijverschool naar het dorpshuis laten vervoeren in een luxe bolide. Hiervan waren er drie voorhanden, dankzij de welwillende medewerking van Jan Koomen (zie foto). Rob Smit en Adam de Boer. Over een door loodgietersbedrijf Geus beschikbaar gestelde rode loper maakte de jeugd vervolgens z'n opwachting. Als bij een echte galavoorstelling maakte menig fan van de gelegenheid ge bruik om een foto van hun aankomst te maken Net als veel van hun col lega's bleken de jeugdige 'filmster ren' het goede doel een warm hart toe te dragen. De opbrengst was be stemd voor Kosovo IFoto Joop Rommets) Texel heeft er een nieuw dier bij. Zoogdierwaarnemer Peter Twisk meldt een rosse woelmuis te heb ben gezien, een fraai roodbruin gekleurd knaagdier dat algemeen voorkomt in bosrijke streken el ders in het land. De vestiging be tekent slecht nieuws voor de noordse woelmuis, die in 1986 al gezelschap kreeg van de aard- muis. Twisk, een landelijk bekende zoog dierkenner, zag de rosse woelmuis op 15 maart in het bos bij de Ploeg- elanderweg. Later ontdekte hij de resten van vier exemplaren in braak- ballen van roofvogels in de Dennen 'Texel heeft er dus een woelmuis bij, maar de vraag is of we daarmee blij moeten zijn. Dat er in minder dan 15 jaar twee woelmuizensoorten bij zijn gekomen maakt duidelijk dat het iso lement waarvan de noordse woel muis wellicht al sinds 1170 profiteert in deze tijd van mobiliteit niet veel meer voorstelt.' De noordse woelmuis is overal in Noordwest Europa zeldzaam en be perkt tot moerassige gebieden. Op Texel is de soort nog steeds alge meen, ook in het bos en de droge duinen, bij gebrek aan concurrentie met andere soorten woelmuizen. Twisk suggereert in een artikel in NOZOS-nieuws, het mededelingen- De gemeente heeft enkele sla pende reserves geactiveerd en zal in de toekomst minder 'dood ka pitaal' in allerlei hoeken en gaten van de begroting laten zitten. De opschoning van diverse reserves van het grondbedrijf heeft ƒ4 mil joen opgeleverd, die wordt onder gebracht in een speciaal investeringsfonds. De gemeenteraad heeft het nieuwe reserveringsbeleid vorige week una niem verwelkomd. De schoonmaak beurt die het nieuwe beleid inluidt heeft vooral consequenties voor de maar liefst negen reserves die voor het grondbedrijf werden aangehou den Die bevatten tezamen ƒ5,6 miljoen, terwijl ƒ1,6 miljoen volgens het college ruim voldoende moet zijn om o.a. tegenvallers op te vangen die zich voor kunnen doen bij het bouwrijp maken of saneren van gron den. De negen reserves worden sa mengevoegd tot één 'algemene re serve grondbedrijf'; de overschietende 4 miljoen wordt doorgesluisd naar het nieuwe 'fonds speciale projecten'. Huisvesting Het fonds is bedoeld voor investe ringen met een aantoonbaar, breed maatschappelijk nut die niet uit an dere reserveringen bekostigd kunnen worden. Meteen gingen geluiden op om het geld te besteden aan betaal bare huisvesting voor starters op de woningmarkt. GroenLinks-raadslid Jaap Vlaming beloofde bij de begrotingsbehandeling in juli met een voorstel te komen. PvdA en D66 schaarden zich achter het idee, dat ook voor Texels Belang 'bespreek baar' was Wegbermen en de belendende sloten en akkerranden als ecolo gische linten door het Texelse landschap. Het is één van de op ties die zal worden verwoord in het Landschapsbeleidsplan waar mee het college binnenkort een begin wil maken. Om het effect te meten van tien jaar ecologisch bermbeheer inventariseren amb tenaren deze week de flora en fauna in de bermen. De tellingen worden verwerkt in de Nota Ecologisch bermbeheer die het college aan het eind van dit jaar wil presenteren. De inventarisaties vor men, samen met de nota Integraal Waterbeheer van de waterschappen, ingrediënten voor een Landschaps beleidsplan, dat wordt gemaakt om de natuurwaarden op het eiland en de beleving daarvan te verhogen. Het idee daarvoor is afkomstig van Texels Belang In het Landschaps beleidsplan komen de status van typisch Texelse elementen als kol ken, schapenboeten en tuinwallen aan de orde. Vorige week besprak het college de haalbaarheid van zogenaamde eco logische linten door het Texelse landschap, waarbij de bermen, de aanliggende sloten en randen van de aangrenzende akkers als één brede ecologische strook worden beheerd Een werkgroep waarin naast de ge meente de landbouw (WLTO) en instanties als de Stichting Agrarisch Natuurbeheer, de Vogelwerkgroep, Staatsbosbeheer en de water schappen zitting krijgen, zal zich buigen over de vorming van ecolo gische linten. Het verlaten van de maaidata, zoals voor grote stukken berm al van toepassing is, wil het college verder doorvoeren. Volgens wethouder Peter Bakker (milieu) is het daarvoor nu een goed moment 'De belangstelling voor het pachten van bermen loopt terug en volgend jaar lopen diverse pachtcontracten af.' Slootkanten langs wegen kunnen, daar waar de bermbreedte dit toelaat worden verg raven tot zogenaamde piasdras- oevers. Volgens Bakker zijn hiermee geen hoge kos ten gemoeid, maar is wel medewer king vereist van de grondeigenaren Slootwater zou, waar mogelijk in de winter kunnen worden opgestuwd. Riet zou niet jaarlijks, maar bijvoor beeld om het jaar kunnen worden gemaaid. Naast de ecologisch winst die daarmee wordt behaald, bespaart de gemeente zich kosten. Tot dus ver moesten de boeren namelijk ook de slootkanten langs de wegen maaien, maar door een aanpassing in de keur van het waterschap draait de gemeente straks zelf voor die kosten op. De gemeente is het daar overigens met mee eens en heeft het geschil aan de rechter voorgelegd. De raad heeft voor het maken van het Landschapsbeleidsplan een kre diet van 45 000.- beschikbaar ge steld. Dat bedrag zal niet toereikend zijn voor de uitvoering van de projec ten. Voor de ecologische akker randen langs wegen denkt Bakker aan beheersovereenkomsten, wel licht in samenwerking met de Stich ting Agrarisch Natuurbeheer blad van de Noordhollandse Zoogdierstudiegroep, twee ingrepen: wegvangen van de ongewenste nieuwkomers en introductie van de noordse woelmuis op Terschelling en Ameland. Op deze eilanden komt de favoriete biotoop van deze zeld zame muis overvloedig voor. Hij pleit voor een discussie over deze zaak. Heden, verleden en toekomst van het werk van Staatsbosbeheer vormen het thema van de rond wandeling die speciaal ter gele genheid van het 100-jarig bestaan is uitgezet rond het Alloo bij EcoMare. Langs de route staan vijf 'kijkers', waarin op doorzichtig materiaal een tekening of foto is geplaatst die de veranderingen in het gebied in beeld brengt. Tijdens de wandeling wordt ingegaan op het oorspronkelijke agrarische gebruik van de duinen, het in cultuur brengen van duinvalleien om de landbouw te bevorderen en de aan leg van het bos omwille van de houtproductie. Ook de opkomst van de recreatie en het natuurbeheer komen aan bod. In het toekomst- Het postagentschap dat Jolanda Knol drijft in haar winkel 'Robbedoes' aan de Koetebuurt in Oosterend wordt per 3 juni voortgezet door su permarkt Koot. De PTT wil de vesti ging omzetten in een mini-agent- schap en daarin ziet Knol weinig heil Nu mag Knol nog vrijwel alle diensten verlenen die een echt postkantoor aanbiedt, maar in de toekomst blijft het bij beperkte geldopnamen en de verkoop van postzegels en strippen- beeld wordt ingegaan op de aanleg van het natuurpad (dat ook toegan kelijk is voor gehandicapten), in com binatie met het 'natuurlijker' maken van de dumrel. De bijbehorende routebeschrijving is voor ƒ1.- te koop bij EcoMare. De route begint eigenlijk met een videopresentatie, die in de expositie over 100 jaar Staatsbosbeheer op Texel in EcoMare is opgenomen. De video is geproduceerd door het team van het televisieprogramma Klok huis. Ook hierin staat het veran derde en veranderende werk bij Staatsbosbeheer centraal. kaarten. Knol keert met haar man Henk terug naar Drente, waar het echtpaar een café-restaurant gaat beginnen. Knol stopt op 1 juni met de post- voorziening, waarmee zij in 1996 begon, maar haar cadeau- en textiel- winkeltje blijft open tot begin augus tus. De fotoservice doet zij over aan buurtwinkel Ria Trap. die waarschijn lijk ook het stomerijdepot erbij krijgt. 'Ik verdeel de boel een beetje, en wil met alles aan de Spar geven. Het is voor Oosterend van belang dat er verschillende winkeltjes overblijven', aldus Knol. Haar man Henk heeft zijn cafetaria Ploff-lnn in Den Burg inmiddels ver kocht aan de familie Schutte. Een 4-jarig jochie uit België kwam vrijdag met zijn linkervoet tussen de spaken van het achterwiel van de fiets van zijn vader, bij wie hij ach terop zat. Daardoor liep hij een dikke wreef op en raakte zijn hiel lelijk ontveld. Het kind werd per ambu lance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. Het ongeluk, dat zich voordeed op de Ruigendijk nabij De Koog, kon ontstaan doordat het zitje geen deugdelijke voet steuntjes had Die waren eerder al eens afgebroken. Het besluit van het rijk om de overdracht van de haven aan Texel op de lange baan te schui ven, heeft geen gevolgen voor de verdere ontwikkeling van de ha ven. Volgens wethouder Peter Bakker (financiën) gaan de voor bereidingen voor de herinrichting van de haven, waarbij onder an dere het voormalige PEN-bassin erbij wordt getrokken, gewoon door. Het rijk zinspeelde al jaren op over name van de rijkshaven door de gemeente. De haven is één van de twee vissershavens in Noordholland die nog in rijkshanden zijn Enkele jaren geleden liet de toenmalige mi nister Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat nog doorschemeren dat als de overname een feit wordt, Texel niet op een flinke bruidsschat hoeft te rekenen. Voor de gemeente was dit wel een voorwaarde Nu Rijkswaterstaat veel geld nodig heeft om de investeringen als Bet uwelijn en het rekeningrijden te fi nancieren, lijkt er geen geld meer over om de eigendomsoverdracht van de haven te bekostigen. Offici eel heet het dat de overname een 'lage prioriteit' heeft gekregen Wethouder Peter Bakker (financiën) kan er. net als de rest van het col lege, niet mee zitten 'De gemeente heeft op het gebied van havens geen expertise in huis. Bovendien zitten we niet te wachten op het uit baggeren en de afvoer van eventueel vervuild slib. En we willen graag die dienstknng RWS Texel behouden, waar zo'n acht man werken Zonder de haven wordt hun basis wel erg smal. Zolang het onze ambitieuze plannen voor de haven niet frus treert, hoeft de gemeente geen eige naar te worden Volgens Bakker staat de medewerking van de hogere overheden aan de plannen niet ter discussie. Met de herinrichting van de haven is een bedrag van ƒ15 tot ƒ18 miljoen gemoeid. Het is de bedoeling dat de gemeente hiervan tien procent finan ciert en de rest via fondsen wordt aangetrokken. Behalve de uitbrei ding met het bassin, wordt gedacht aan aanpassing van de parkeer gelegenheid en het aantrekkelijker maken van de haven, bijvoorbeeld met winkeltjes, naar een idee van de Texelse Ondernemende Vrouwen. Eventueel kan een strook van vier hectare grond die de gemeente on langs van de erven Koning heeft aangekocht, dienstbaar worden ge maakt aan de haven. De economi sche haalbaarheid van een en ander wordt onderzocht. Een 57-jarige vrouw uit Dortmund is vrijdagmiddag gewond geraakt na een aanrijding op de kruising Kikkertstraat-Klimpstraat in De Cocksdorp Rijdend op een fiets kreeg ze geen voorrang van een bromfietser. Zij raakte gewond aan een knie, maar kon na een behan deling haar vakantie hervatten.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5