Plezier hebben in muziek staat voorop de Kroniek teso Woensdag 1 juni 1938: precies 61 jaar geleden het Zanpncours Nieuwe directeur muziek- en dansschool: Onze Theetuin Agenda E TEXELSE^? COURANT Ook U bezoekt toch in het Park op 2e Pinksterdag T.deHoogh HEEMAF f90.- Kampeerweekend voor Tesselhuus Collecte astma Opening Molenkoog Henk van Ulsen 50 jaar acteur Zeeroversdag (jeslaagd Kinderjuryfestiji in Question Plat Longen uit het lijf in De Koog DINSDAG 1 JUNI 1999 'Het goede van deze school vind ik dat er wordt gekeken naar de vraag op Texel. Wat vindt men leuk. wat onbreekt er en wat kun nen we bieden Mooi voorbeeld daarvan is de popschool, waarin jonge spelers worden gecoached.Aan het woord is Maaike Deckers, vanaf vandaag de nieuwe directeur van de Muziek- en dansschool. Maaike Deckers, de nieuwe directeur van de muziek- en dansschool: 'Ik heb altijd al directeur van een muziekschool willen zijn. (Foto Gerard Timmerman) popschool en het samenspel Maar ook de sfeer op de school spreekt me bijzonder aan De betrokkenheid van de docenten is groot. Een muziekleraar moet altijd meer doen dan waarvoor hij of zij wordt betaald Dat is best wel zwaar Maar het en thousiasme en de inbreng is hier groot.' Het is de bedoeling dat ze de andere structuur die de school vorig jaar heeft doorgevoerd verder vorm gaat geven De projecten Algemene Mu zikale Vorming (AMV), Instrumentele Muzikale Vorming (IMV), waarbij leerlingen van de ba sisschool muzikaal onderricht krij gen, de popschool en het samen spel hebben ieder hun eigen coördinatoren. 'Het lijkt me prettig werken met men sen die ieder hun verantwoording over zaken hebben. Het moet niet zo zijn dat alleen de directeur be paalt wat er gebeurt, al ben ik wel degene die eindverantwoordelijke is. Mijn voorganger Hendrik Jan Met de 36-jarige Brabantse heeft de muziek- en dansschool een direc teur binnengehaald met een brede culturele belangstelling. Ze is een vlotte prater, die weet waarover ze het hëeft en straalt zelfvertrouwen uit. Ook een vrouw die op het gebied van organiseren en fondswerving haar mannetje staat Zo was ze een voornaam trekpaard van de groot schalige culturele uitwisseling van Nederland met Rusland, in het kader van het Peter de Grote-jaar in 1997. Maar met een studie aan het Sweelinck Conservatorium (hoofd vak cello) ontbreekt het haar niet aan muzikale kennis En door haar erva ring als muziekdocente, spreekt ze ook de taal van de leerkrachten. Verder doorliep ze een dansopleiding en een cursus Algemene Muzikale Vorming. 'Ik wilde een hele brede basis hebben om met muziek bezig te zijn.' Wat beweegt een afgestudeerd muzikante om niet lekker haar in strument te gaan bespelen of les te gaan geven, maar zich op het beleid van een muziekschool te storten? 'Ik hou van organiseren en heb altijd al directeur van een muziekschool wil len zijn. Leiding geven zit me ken nelijk in het bloed.' Dat ik op Texel heb gesolliciteerd heeft vooral te maken met de ontwikkelingen die hier op de muziekschool gaande zijn, bijvoorbeeld het muziek onderwijs op de basisscholen, de Het meest in het ooa SDrinaende Aankoopvereeniaina Texel aan c Het meest in het oog springende onderdeel van de Texelsche Cou rant van woensdag 1 juni 1938 (an derhalf blad. twee pagina's advertenites en vier pagina's re dactionele tekst) was de adverten tie van het agentschap M. en A.J. Vonk over de hele breedte van de voorpagina (vier kolommen). 'Rijdt veilig, rijdt Fongers'. Daarnaast sie ren twee foto's de voorpagina: een portret van generaal Oegaki, Ja pans minister van buitenlandse zaken en een foto van de werk zaamheden bij Oudeschild, waar 'met man en macht (wordt) gewerkt aan de binnenberm van de zeedijk, waarbij van een smalspoor gebruik wordt gemaakt om de overtollige grond weg te voeren De bleek- veldjes en heiningen van allerlei aard zijn meest alle verdwenen. Daar graaft men nu en daar rollen nu de kipkarren, algeladen met zand om er poelen en een sloot mee te dempen Verder bevat de voorpagina van precies 61 jaar geleden voorname lijk buitenlands nieuws, botsingen aan de grens van Tsjecho-Slowa- kije en Duitsland, Henlem's onder houd met Ward Price over de 'op lossingen voor het Sudeten-Duit- sche vraagstuk' en de strijd in het Verre Oosten om de Loenghai- spoorweg. Weggedrukt tussen al dit wereldnieuws staan nog het bericht dat 'de stoelen der RK-kerk door banken vervangen (zullen) worden. Na aanbesteding is dit werk opge dragen aan de heer C.J. Smit, Den Burg'en - in verband met de derde lammermarkt van het jaar - een staatje over de prijzen van lamme ren vanaf 1929: 'aangevoerd wer den 5422 lammeren, de prijzen lie pen van f8-12,50. bij een gemiddelde van f 10,25 De redactie vervolgt op de tweede pagina met het 25-jarig jubileum dat H P Bolt, hoofd der School met de Bijbel te Oosterend, op 1 juni hoopt te vieren en de uitslag van de aan besteding van de bouw van een pakhuis voor de Coöperatieve Aankoopvereeniging Texel aan de Waalderweg. Naast de sport berichten (voetbal, atletiek en schoolvoetbal) nog een bericht over de verloting ten bate van het Texelsch Fanfare en de aankondi ging van concerten van het fanfare en het kinderkoor 'De Texelaartjes' De laatste pagina van het eerste blad wordt gevuld met de rubrieken 'Voor de vrouw' (over de nieuwe mode), 'In de moestuin' en 'Over opvoeding' Waarom liegt een kind?) Ook ontbreekt de dienstre geling van TESO niet, zo min als de dienstregeling van de KLM- vluchten naar Amsterdam Op het tweede (halve) blad staan korte berichten over een gewijzigde predikbeurt voor Den Hoorn, een onderzoek opver het verdwijnen van de haring in de Waddenzee, de openingstijden van het Texels Mu seum en de uitbreiding van de Franse troepenmacht en vloot. Korte, landelijke berichten over vechtpartijen en ongelukken hier en daar en een rectificatie op het eerste blad: '(Eerste blad was reeds afgedrukt toen dit bericht kwam) 'Park-concert Texels Fanfare is uit gesteld Reden: Het Park is juist voor het Zangconcours in gereed heid gebracht: Daar zult U genieten Aanvang 2 uur. Heeft u al een Feestgids 10 c) l' liecfr inch zeker voor dr feestdagen een fijn sigaartje in huis Zoo niet, dan spoedig naar sigarenmaga zijn .Mooi Texel", waar u een ruiine sor- tcerii'g \iiMt. Beleefd aanbc\elend, P. G. MAARSCHALKERVVAARD. Weverstraat 30 Weggeslagen bij zwembad De Schans een trap Inlichtingen worden gaarne verzocht door G I LOGMAN, Molenstr den Burg-Tcxel Piano-, orgel-, vioolles Woensdag en Donderdags aan den Burg nog een enkel Einddiploma Koninklijk Con servatorium Den Haag. met zijn diverse attracties is vanaf heden weer geopend Wij noodigen U beleefd uit met Uw kinderen vuur een bezoek Aanbevelend. DIRK ROTGANS. STOFZUIGER met den beroem den S K.A. motor eén model éen prijs S. RENTENAAR, Oosteruiul. Tel. 2 A DE WILT. Weverstraat. Bezoekt de Schilderijen-Show ten huize van A Daalder bij O L School De Koog. VRIJ ENTREE Tentoonstelling van plin 100 schilderijen Prijzen voor ie lire beurs. Wie wil mij geld leenen i ui een huisje te bouwen op een half HA eigen land Adres tc bevragen aan het Bureau van ld Blad Trooster wilde ook dat het zo zou gaan.' Hoewel ze vol nieuwe ideeén zit, is ze niet van plan die snel in te voe ren. 'Vorig jaar is de school flink op z'n kop gezet, nu eerst maar eens pas op de plaafs maken Het klas sikale muzikale onderwijs op basis scholen (IMV) zit bijvoorbeeld nog in de opbouw, waarvan het de bedoe ling is dat binnen enkele jaren alle lagere scholen eraan meedoen Zo'n gigantisch project moet groeien Door de klassikale aanpak wordt de drempel voor kinderen om een in strument te gaan spelen een stuk lager Ik vind het fantastisch en zal er alles aan doen om het te laten slagen, bijvoorbeeld voldoende geld bij elkaar te krijgen.' Als sturende kracht waakt ze ervoor haar eigen stokpaardjes aan de school op te dringen. 'Ik hou bijvoor beeld erg van opera, maar wil dat niemand opdringen. Het is belangrijk om overal open voor te staan en niet je eigen zin door te drijven. Ik vind het leuk dat mensen in aanraking komen met muziek die ze zelf leuk vinden. Plezier hebben in het maken van muziek staat bij mij voorop. Goed voorbeeld is het samenspel waarmee hier van start is gegaan. Leerlingen raakten bij de oude, indi viduele manier van lesgeven na een jaar of die uitgekeken op hun instru ment, waarna het in de kast ver dween. Leerlingen die samenspelen blijven muziek maken leuk vinden.' Combineerde haar voorganger de functie van directeur nog met het geven van les op de muziekschool, zelf zal ze geen instrumenteel onder richt geven. Wel gaat ze het vak Algemene Muzikale Vorming doce ren aan leerlingen van de buiten dorpen. AMV, de zogenaamde speelklas, is een voorbereiding op het spelen van een instrument, waar bij kinderen na schooltijd leren noten lezen, etc. Haar nieuwe baan als directeur mag haar dan voorlopig volledig in beslag nemen, muziek zal ze blijven ma ken. 'In m'n vrije tijd kan ik spelen wat ik wil. En ik heb gehoord van het bestaan van het strijkorkest Musica Texla. Ik begrijp dat ze nog een contrabas kunnen gebruiken. Dat zou ik graag leren spelen, want ook ik ben nog lang niet uitgeleerd. En ik heb gelezen dat de Volksdans groep versterking zoekt. Ook dat lijkt me héél leuk om te doen. Maar eerst maar eens kijken of ik dat met mijn nieuwe baan kan combineren. Want die komt op de eerste plaats.' De nieuwe directrice gaat met haar echtgenoot, die componist is en hier voor een bedrijf bezit, en kinderen op Texel wonen. Een huis heeft ze in middels gevonden. Voor het achtste achtereen volgende jaar nodigt vakantie centrum De Krim Texelaars uit om van vrijdag 11 tot zondag 13 juni 'gratis' gebruik te maken van de kampeermogelijkheden op het centrum. Een bijdrage van 25,- komt ten goede aan het Tesselhuus, het vakantiehuis voor gehandicapten in De Koog. Het kampeerweekend ontstond in 1992, toen op De Krim de zoge noemde KomfortPlus-plaatsen in gebruik werden genomen, waarbij de kampeerder privésanitair naast ca ravan of tent tot de beschikking heeft. Dit jaar zijn een vijftigtal van deze en andere plaatsen beschik baar voor het Texelweekend. De Krim biedt haar gasten een uit gebreid recreatieprogramma, met onder andere een karaoke-avond en een introductieles op de golfbaan. Daarnaast kan worden ingetekend op een juttersarrangement, dat bestaat uit een diner van drie gangen, een ontbijt en een optreden van strand jutter Maarten Boon. Dit kost 55,-. Op de zaterdag, tussen 9.30 en 17.00 uur, presenteert Jan Keijser van het gelijknamige kampeer- centrum op De Krim de nieuwste snufjes op zijn vakgebied. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan worden gebeld naar tel. 390112. Collectanten hebben op Texel ƒ8094,20 opgehaald voor het Astma Fonds. In Den Burg bedroeg de op brengst ƒ3844,95, in De Koog ƒ1150,70, in Oosterend 959,40, in Oudeschild ƒ780,-, in Den Hoorn ƒ717,95, in De Cocksdorp ƒ340,- en in De Waal 300,50. Het bedrag komt ten goede aan wetenschappe lijk onderzoek en voorlichting. Met ingang van deze week worden twee wijzigingen doorgevoerd wat betreft de openstelling van Molenkoog. Bij mooi weer zal het zwembad tijdens het weekend tot 18.00 uur open zijn in plaats van tot 16.00 uur. Daarnaast wordt voor bezoekers die niet komen zwemmen maar wel gebruik willen maken van de andere faciliteiten van het zwem bad een bezoekerskaartje inge voerd. Dit speciale toegangsbewijs kost 2,50. Dinsdag 1 juni In dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg begint om 20.00 uur de jaar vergadering van 10 voor Texel In Cinema Texel draait om 19 00 en 21.30 uur Entrapment en om 20.30 uur La vita e bella. Woensdag 2 juni Om 11 00 uur gaan excursies van start door natuurgebieden de Geul. de Muy, de Westerduinen en de Slufter Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 Om 16.00 uur begint bij De Cocksdorp een excursie over het wad Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 Om 22.00 uur gaat de thema-ex cursie 'Nacht in het Duinpark' van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel 317741 In Cinema Texel draait om 13.30 en 16.00 uur Babe in de grote stad, om 19.00 en 21 30 uur Entrapment en om 20.30 uur La vita e bella. Donderdag 3 juni Om 11.00 uur gaan excursies van start door natuurgebieden de Geul, de Muy, de Westerduinen en de Slufter Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741, Om 14.00 uur begint vanuit 'De Schuilhut' achter de NH kerk van De Koog een historische route en kerkentocht. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen door gaans met anderen meerijden. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur de film Entrapment La vita e bella is te zien om 20.30 uur. Om 20.00 uur gaat de thema-ex cursie 'Schemeren in de Slufter' van start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 In de feesttent op paal 17 begint om 20.00 uur een feest met optre dens van Los Boucaneros en George Baker en een show van Mantje Sport. Entree ƒ12,50, In theater Klif 12 in Den Hoorn be gint om 21 00 uur een voorstelling van hel cabaret-duo Koopmans Gunning Entree 12,50 (ƒ10,-voor 'Vrienden') Reserveren via tel. 319 633. Vrijdag 4 juni Om 11 00 uur gaan excursies van start door natuurgebieden de Geul, de Muy, de Westerduinen en de Slufter. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. De film Entrapment draait om 19.00 en 21.30 uur in Cinema Texel, Om 20 30 uur is La vita e bella te zien. In de tent van paal 17 treedt op 20.30 uur Bonanza op, die om 22.30 uur plaatsmaakt voor Purple House In de bollenschuur van Wim Trap aan de Achtertune 26 in Oosterend verzorgen het Texels Christelijk Mannenkoor, zangvereniging Soli Deo Gloria en fanfarekorps Excelsior vanaf 20.00 uur 'Strender' versie van de bek» 'Night of theProms' De zaal# om 19.30 uur open. - i Ook de komende week zet Te regelmatig de reserveboot mom] drukte de baas te kunnen, beurt donderdag, zaterdag en dag van 9.35 tot 16.05 uur en dag van 8.35 tot 20.05 Donderdag zijn de afvaarten 10.05 uur uit Den Helder en 13 uur vanaf Texel uitsluitend j stemd voor het vervoer van vaarlijke stoffen. Automobile» moeten er vrijdag rekening m houden dat ze een half uur moe1 wachten. Op Texel is die kansi grootst tussen 10.00 en 13.00# in Den Helder tussen 12.001 17 00 uur. Zondag kan de wacht opTexel tussen 10.00 en 19.00t oplopen tot anderhalf uur Hoogwater te Oudeschili Dl. 1 10 46 en 22.40u Wo. 2 11.15 en 2307 Do 3 11.56 en 23.45 Vr. 4 12.20 en Za. 5 0.15 en 12 56 Zo. 6 0 37 en 13.36 Ma 7 1.30 en 14.14# Di. 8 2 20 en 15.14 Aan het strand is het ongeveer een n eerder hoogwater De zon kgq 10 juni op om 05 18 uur en gaat on* om 21 58 uur. 7 juni laatste kwartier juni doodtij Henk van Ulsen. Na te zijn afgestudeerd aan de Toneelschool in Amsterdam stond Henk van Ulsen op 16 juni 1949 voor het eerst als 'gediplo meerd acteur' op het toneel. In het City Theater in Kampen speelde hij onder meer een fragment uit Shakespeare's Hamlet. Vrijwel exact vijftig jaar later is hij met zijn nieuwste programma in theater Klif 12 in Den Hoorn. Dat gebeurt in verband met verplichtingen voor de televisie op maandag 7 juni in plaats van de geplande dinsdag 8 juni. Leerlingen uit groep 4 tot en met 8 van de basisschool zijn zaterdag welkom tijdens de Zeeroversdag, die wordt georganiseerd door de jeugd raad van Gymnastiekvereniging Texel. Deelnemers moeten zich om 10.00 uur melden bij de Beatrixzaal in Den Burg, in het bezit van een extra (oud) T-shirt en een lunchpak ket. Ouders en andere verwanten kunnen de kinderen om 16.00 uur weer afhalen bij de barbecueplaats in de Dennen. Toneelstukken, cabaret, musical, film en televisie, Van Ulsen heeft in de laatste halve eeuw niet stilgeze ten. Als acteur heeft hij ontelbare toeschouwers ontroerd vanaf de planken van elke speelbare plek (theater, kerk, museum) in Neder land en daarbuiten. In Spelen met woorden, zijn nieuwste programma, staat het begrip 'taal' centraal. Op een informele manier, temidden van het publiek, brengt Van Ulsen een zeer divers programma, met reper toire van alle tijden maar speciaal van nu. 'Hardop-lezend en uit-het-hoofd-ge- lezen', zittend op een rechte stoel, met om zich heen een collectie boe ken en teksten, als betrof het een nonchalant studeervertrek, passeert de ene na de andere tekst de revue. Hij draagt daarbij voor uit werk van onder anderen Liselore Gerritsen, Martinus Nijhoff, Gerard Reve, Gerrit Komrij, Kees van Kooten, John O'Mill, Shakespeare, Tucholsky en Gogol, maar ook uit de oudtestamentische boeken Predi ker, Job, Genesis en Psalmen. Hij belooft deze fragmenten met een 'lichtliteraire' conference met elkaar te verbinden. Het optreden begint om 21.00 uur (dineren mogelijk vanaf 19.00 uur). De entree bedraagt 20,- ('Vrienden van Klif 12' betalen ƒ15.-). Twaalf Texelaars zijn geslaagd voor hun typediploma. Het zijn Marcel Alderlieste, Eric van Boven, Laura Graaf, Patricia Hoogewoning, Guus van Raaphorst, Tim Riegman, Liese Schreurs, Marieke van Straaten en Edgar Werkman uit Den Burg, Gerco Eelman en Elise van der Star uit Oosterend en Kim Zuidema uit De Cocksdorp. Allen werden opgeleid aan het Instituut Typotex, volgens de normen van de VSLM, de Vere niging van Staatsgediplomeerde Leraren Machineschrijven en Stenografie. Startende motoren, een rappa kat en een oom Johan diezeji snoepen zo slecht is en rei gens nog een sjekkie opik Het zijn zo maar wat onder»#; die verwacht mogen worden Tino de Rosino's, een grap stevige popmuziek speeln kinderen (en begeleiders'jj woensdagmiddag zal doeris het Kinderjuryfestijn in QiP Plaza. De teksten van de groep I kwaliteit betreft weinig te m over. Ze zijn geschreven ito kende kinderboekenschrijver; Willem Wilmink, Karei Eykira Hans Andreus. Tino de Rosi spelen hun eigenwijze kindertie - niet alleen vóór maar ook roS publiek - in kleine en grote tik het hele land, onder meer in te en scholen maar ook op lest' Ook treden ze regelmatig op kinderjury's, in bibliotheken er televisie bij de AVRO. De organisatie van het corar Question Plaza, die in handen»! de Openbare Bibliotheek, roepii kinderen op te komen en niet lei zelen vader, tante, moeder d: mee te nemen, 'want voor opt® gezorgd'. Het concert begint om 14.30 kaarten zijn verkrijgbaar in del otheek. Suzan Vlaming, zangeres Intrude, zingt in café Le Bent longen uit haar lijf. Haar optie was onderdeel van de kogelt Night. die zaterdagavond veel langstelling trok. Bezoekers fcfl niet terecht in café The Talk d Town, dat de deuren gesloten l> (FofoGvxdTff*

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2