I Hanenhuus moet vrijwel zeker tegen de vlakte olderbewoners op bres voor Bethel Uitbreiding woning terecht geweigerd Lot golf kantine in handen varkensboer TEXELSE^ C0URANT 'Aankopen en geheel renoveren' Fusie én vis vangen 'n toch winnen Mooie verdiensten voor basisscholen ENW: kantoor blijft open College deelt vrees over serre Karseboom niet 85 Rechter: geenvoormalige stolp' Sirenes gaan voor 'luide oefenalarm' Epilepsie Fonds Raadsvergadering Volleybaltraining Eierland opgericht, die de NH ge meente van De Cocksdorp bereid vonden Bethel te verkopen en nu wil proberen voldoende geld bi|een te brengen om het buurtgebouwtje te redden. 'De hele zaak is behoorlijk verloederd. Zo erg dat je er eigenlijk met goed fatsoen geen activiteiten meer kan houden', betoogt het ze vental, dat het eventueel verdwi|nen van Bethel 'een onaanvaardbaar verlies voor de leefbaarheid en de sociale omgang in de polder' noemt. Uitwijken naar De Cocksdorp is geen alternatief, vinden ze. 'Er be staat heus geen haat en nijd tussen polderen dorp, maar we hechten wel aan onze zelfstandigheid DINSDAG 1 JUNI 1999 \wtfwijnen van Bethel Is een onaanvaardbaar verlies voor de leefbaarheid In de polder', vinden de initiatiefnemers van de ,lging Eierland. (FotojocpRommmsi op de plaats kwam te staan van het vorige kerk|e. Dit gebouw, dat tot 1912 had dienst gedaan als school, was op 9 oktober 1940 onherstelbaar beschadigd geraakt toen een Blenheim-bommenwerper probeerde de hangar van het vliegveld te ra ken. Het 'nieuwe' optrek|e deed tot 1952 dienst als kerk annex verenigingsgebouw, waarna een bus van Teso werd gekocht om de kerk gangers uit de polder iedere zondag naar de kerk van De Cocksdorp te brengen. Nadien bood Bethel onder dak aan onder meer de zondags school, de jeugdclub, de toneel vereniging en de vrouwenclub Ook worden er wel verjaardagen en kinderfeesten van polderbewoners gevierd. Al in 1997 zochten Eierlanders de publiciteit en werd de gemeente om subsidie gevraagd Het groepje was echter geen rechtsfiguur, vertegen woordigde bovendien geen dorp en werd doorverwezen naar De Cocksdorp, waar wél een prima dorpshuis functioneert. Vervolgens gebeurde lange tijd niets, totdat de initiatiefnemers zich een half jaar geleden opnieuw begonnen te roe ren Onder auspiciën van Lindy Stroo, Cock van Leeuwen, Jan Ravenstijn, Saskia Slot, Cees Hooyschuur, Maartje Hooyschuuren Sibo Plaatsman werd de Vereniging hout is verrot, het tocht er, wie krakkemikkige toilet heeft be- kan z'n niet handen wassen ook het keukenblokje, waar water ontbreekt, is hard aan langing toe. En sinds de olie hal na bijna veertig jaar trouwe ist ontplofte, kan de ruimte tn nog provisorisch worden larmd. De maat is vol voor de oners van Eierland, die de den ineen hebben geslagen jethei te behouden als buurt- ouwtje. Kling is de voormalige kapel te ■n van de Nederlands Her- ide gemeente van De isdorp, die nog steeds eigenaar newel er al sinds de vroege ja- w|ttig geen kerkdiensten meer lengehouden. De grond waarop gebouw staat, blijft eigendom de kerk. Over de hoogte van het agiraetnog worden gesproken, overeengekomen is dat de kerk jaarlijks een pachtsom heft. Vervolgens moet het pand stevig onder handen worden genomen. Naast de vervanging van het sani tair en schilderwerkzaamheden wor den stenen muren rond de houten buitenkant opgemetseld Aan de achterzijde wordt een klein stukje aangebouwd, zodat het weer moge lijk wordt achter het toneel om te lopen. Dat kon vroeger ook al, maar omdat het podiumpje zelfs erg klein was voor een bescheiden gezel schap, is de ruimte aan de achter kant destijds bij het toneel getrok ken Nadeel is dat toneelstukken waarin twee of meer deuren nodig zijn, sindsdien al bij voorbaat afval len. Al een paar jaar geleden maakte een groepje polderbewoners zich onge rust over de staat van het onderhoud van de voormalige Duitse leger- barak, die in 1947 van Paal 8 naar Zuid-Eierland werd overgebracht en i. VERVOLG VAN PAGINA 1 237 woningen in exploitatie; de ngstichting vier keer zoveel, verschil komt tot uitdrukking in lamenstelling van het bestuur de nieuwe organisatie Dat be- bestaat voorlopig uit acht com- arissen Ed Moojen, Maarten Ans Broekman, Mieke de Ruwert Veenstra, Hans de Axel Lap en Dirk Terpstra. Twee ken zijn 'geleverd' door de Stich- Beiaardenzorg; de rest komt de Woningstichting. De bedoe- is het bestuur binnen vier jaar ie brengen tot vijf personen, directeur Piet Bakelaar van de rting Bejaardenzorg heeft offici- een bestuurstaak in de nieuwe isalie maar zal nog drie jaar als «ur (in 'afbouwende sfeer') zijn ouden aan de Stichting Wonen Bruidschat bet huwelijk tussen de twee naties kwam ook een bruid- He pas. Hans de Porto overhan- uit het bezit van 'zijn' stichting ardenzorg een in 1840 gemaakt e Kisje van Kerck Hof'. Daarbij de een uit 1848 daterend kas- van de Armenkamers waaruit de Stichting Bejaardenzorg is gekomen Het is historisch devol omdat het inzicht geeft in belelangrijk aspect van de so- wonmgbouw in de loop der ja- Aan elk exploitatiejaar is één gewijd met vermelding van Reuring door b en w. Onder an- isde aanschaf van zes armen- ■fs ln de Molenstraat in 1900 I te vinden. Met die trans- was destijds f877,30 gemoeid. vangst van één visje met een van 25 centimeter was Map er ^waag afgelopen weekend ®Per tijdens de zesde wed en het kampioenschap van de sportvissers. Zijn concur- vingen bij het boothuis van De sd°rp namelijk helemaal niets. I de wedstrijd, die werd gehou- 'I Ottersaat, was een prooi ge hoor Ton Dorst. Hij haalde 60 "«ter vis op de wal. Cor Huis- i rem) en Map van der Zwaag eraen respectievelijk tweede ,,0e De volgende wedstrijd aterdag 12 juni gehouden ,e Lancasterdijk ter hoogte 61 monument; aanvang 18.30 Een stralende zon en een flinke do sis talent onder de ouders Dat wa ren voorname ingrediënten voor een geslaagd Eurofeest, waarmee de Thijsseschool uit Den Burg vrijdag avond probeerde om de kas te spek ken. Door namen te noemen worden veel anderen waarschijnlijk tekort gedaan, maar duidelijk moge zijn dat wie kinderen van vaders als accordeonist Frans Pieterse en zan ger-gitarist Jaap Dros op school heeft van een aardig deuntje muziek is gegarandeerd. Tel daarbij op dat vader Paul Krugers als Rab-directeur en voormalig disc-jockey en moeder Renske van de Tempel als boerin van De Noordkroon en explicateur bij het ringsteken uitmuntende sprekers zijn en een stevige basis is gelegd. Hoogtepunten van het feest waren een modeshow, een playbackshow en een veiling, waarbij kon worden geboden op diensten van de leer krachten. De één bood aan een ap peltaart te bakken, een ander wilde zichzelf verhuren als gids van een vogelexcursie en een derde - mees ter Jan Heethuis - stelde een onbe spoten jaar-rond-groentepakket uit eigen moestuin beschikbaar Dit 'kavel' ging weg voor 85,-. Het meeste (ƒ150,-) werd geboden voor het extraatje dat Lies Pieterse aan bood: een uurtje accordeon spelen door echtgenoot Frans, De 'reis door Europa' bracht tenslotte 6000,- In het laatje, geld dat wordt gebruikt voor een nieuw klimtoestel in het speellokaal en voor de school bibliotheek. Een even groot succes werd de fancy fair van basisschool Durperhonk uit De Cocksdorp. Ook hier werd dankzij de inzet van vele vrijwilligers een resultaat van 6000,- geboekt. Ook de sponsoring van de Texelse middenstand droeg bij aan dit succes. De door de onder nemers beschikbaar gestelde prijzen werden vrolijk onthaald door de prijs winnaars bij het Rad van Avontuur Hier waren de hoogtepunten een rommelmarkt, de veiling van oude landkaarten en schoolplaten onder leiding van veilingmeester Paul Kikkert en - onder grote bijval van de kinderen - het afscheren van de baard van leerkracht Jan Driehuis. De opbrengst in De Cocksdorp komt ten goede aan het plein en de tuin van de nieuw te bouwen school Waar Energie Noordwest (ENW) aan de vastewal loketten sluit, is dat volgens een woordvoerder op Texel voorlopig nog met aan de orde De verklaring van ENW dat balie aan de Reijer Keijserstraat open blijft, staat haaks op geruchten dat de balie per 1 september dicht zou gaan Het energiebedrijf stapt op veel plaatsen over op telefonische service verlening, door callcenters. Frans Pieterse kan zijn plannen voor de bouw van een serre aan café De Karseboon doorzetten. De verstoring van het aangezicht van het monu mentale Schoutenhuis, onderdeel van De Lindeboom, is volgens b en w met groter dan wanneer op de zelfde plek parasols of bomen wor den neergezet Om tegemoet te ko men aan de vrees van de familie Stiekema voor geluidsoverlast, die zelf tonnen investeerde in geluids isolatie, moet de serre worden uitge voerd van isolerend dubbel glas. B en w delen niet de vrees van Stiekema dat door de bouw van de serre de Kantoorstraat zodanig wordt vernauwd dat sprake is van een on veilige situatie. Bovendien heeft Stiekema zelf vergunning gekregen om een luifel van een meter te plaat sen aan de oostkant van De Linde boom. De aanvraag moet nog wor den goedgekeurd door de provincie. /vvAr Het initiatief kan op behoorlijk veel sympathie rekenen, heeft de kers verse vereniging inmiddels ontdekt Zo stelt Rab stenen en kozijnen be schikbaar tegen gereduceerd tarief, heeft CVI een CV-kachel beloofd en zijn de dakplaten voor een habbekrats verkrijgbaar, mits ze worden opgehaald uit Groningen 'Daarnaast willen we veel zelf doen, maar er blijft een flink bedrag nodig Het doel is ƒ55.000,- in te zamelen Samen met de ƒ20.000,- eigen ver mogen en de 25.000,- die we van het Juliana Welzijn Fonds krijgen, kunnen we dan met een schone lei beginnen.' De vereniging verstuurt daarom de zer dagen tientallen brieven naar bedrijven, bewoners en oud-bewo ners, die hun gift kunnen storten op bankrekening 54.12.83 073, ten name van Vereniging Eierland. 'We hebben goede hoop het bedrag bij elkaar te krijgen. Bijna iedereen in de polder heeft wel iets met het gebouw te maken gehad.' Voor het gerenoveerde Bethel be staan grote plannen De bestaande gebruikers krijgen mogelijk gezel schap van polderbewoners die er een kaartje komen leggen Zeker is al dat de toneelvereniging uit haar sluime rende bestaan wordt gewekt. Boven dien wordt het gebouwtje waarschijn lijk verrijkt met een biljarttafel. Een beetje beschroomd uit Cees Hooyschuur een bijzondere optie. 'Het lijkt me leuk als Bethel een al ternatieve trouwlocatie wordt. Zo raar is dat toch niet? Vroeger is hier ook wel getrouwd.' De anderen beginnen hard te lachen 'Nou, schrijf maar op. Dat is de stille wens van Cees, hij begint er steeds weer over. Je kunt hier alles in één gebouw; trouwen voor de burgerlijke stand, daarna voor de kerk en voor het feest kun je hier ook terecht...' Vakantiecentrum De Krim moet het clubgebouw op golfbaan 'De Texelse' waarschijnlijk afbreken. Varkenshouder Marcel Wijtten, die tegenover 'Het Hanenhuus' zijn bedrijf uitoefent, won de rechtszaak die hij tegen de gemeente aanspande. De rechter vernietigde de aan De Krim verleende vrijstelling en de daarop gebaseerde bouwvergun ning, waardoor het clubhuis er nu illegaal staat. Of de gemeente De Krim zal opdragen het gebouw te slopen, hangt af van de houding van Wijtten. Het vakantiecenrum, dat zich in de rechtszaak voegde, is niet van plan Het Hanenhuus af te breken en gaat tegen de uitspraak in beroep, maar dat schort de eventuele verplichting tot sloop niet op. Sinds de gemeente in 1997 De Krim vrijstelling verleende om voor een periode van vijf jaar een clubgebouw neer te zetten op 'De Texelse', heeft Wijtten zich verzet tegen Het Hanenhuus. Wijtten vreest dat hij na klachten over stank afkomstig van zijn varkensschuren, gedwongen kan worden zijn bedrijf te sluiten omdat hij niet aan milieuregels vol doet. Die schrijven een grotere af stand voor dan de zeventig meter die tussen zijn bedrijf en het clubhuis liggen. 'Als wordt getoetst aan de nabijheid van Het Hanenhuus kom ik in de problemen zolang dat er legaal staat. De klachten kunnen niet alleen van de golfbaan komen, maar ook van derden Van Landschapszorg bijvoorbeeld. Daarom was ik wel genoodzaakt om de rechtszaak aan te spannen De Alkmaarse rechtbank gaf Wijtten gelijk omdat het tijdelijke karakter van het clubhuis onvoldoende was aangetoond De tijdelijkheid wordt als voorwaarde gesteld aan de vrijstel ling ^fie de gemeente krachtens het bestemmingsplan mag verlenen. Dal er elders op de golfbaan een plek is aangewezen waarop het definitieve clubhuis komt te staan, was voor de rechter onvoldoende reden om aan te nemen dat het Hanenhuus in 2001 daadwerkelijk zal zijn verdwenen. De Alkmaarse rechtbank was er even min van overtuigd dat het bouwvlak op die andere lokatie te klein is om een tijdelijk onderkomen te plaatsen naast een in aanbouw zijnd nieuw clubgebouw. Hoger beroep Krim-directeur Martin Warnaar be treurt het vonnis en gaat zeker in beroep bij de Raad van State. 'De rechter heeft niet naar de principiële punten van de zaak gekeken, alleen maar naar de factor tijd. We konden indertijd geen definitief gebouw neer zetten, omdat we met wisten hoe het eruit moest komen te zien De ont wikkelingen op de golfbaan zijn bui ten beschouwing gelaten De golf- sport zit op Texel enorm in de lift, en ook het golftoerisme is flink op gang gekomen. We verwachten binnen kort de A-status te krijgen en stre ven naar een 18-holes-baan. Ik ben blij dat we toen geen definitief onder komen hebben neergezet, want pas nu wordt langzamerhand duidelijk waar we aan toe zijn en waar het gebouw aan moet voldoen.' Warnaar begrijpt niets van de opstel ling van Wijtten en vindt alle commo tie rondom Het Hanenhuus volstrekt overbodig. 'Wijtten heeft van ons nooit iets te vrezen gehad. Toen we het land van hem kochten hebben we afgesproken dat we elkaar niet in de wielen zouden rijden en ons als goede buren zouden gedragen Het probleem is dat hij ons kennelijk met vertrouwt.' Daarom ziet de Krim-di- recteur zich gedwongen door te gaan met wat hij noemt 'het dwaze spel der rechtspraak'. Een ander punt dat Warnaar in ho ger beroep wil aanvoeren is het feit dat Wijtten zijn bedrijf mogelijk ver plaatst naar hoeve Bland en Berg aan de Postweg. Daarmee zou het hele probleem in één klap van de kaart zijn geveegd. Wijtten is in afwachting van de even tuele verhuizing echter niet van plan het clubhuis in zijn achtertuin te ge dogen. 'Ik heb zelf het initiatief tot de verhuizing genomen. Er ligt een aanvraag bij de provincie, maar die is zo verschrikkelijk traag. Ook de gemeente heeft nog niet echt zijn nek uitgestoken, daar had ik toch wat meer medewerking van verwacht Er moeten financiële en juridische hobbels worden genomen, maar het schiet gewoon niet op Ik moet nog met mijn adviseur overleggen, maar zie voorlopig geen reden om water bij de wijn te doen.' Dat zou het definitieve einde van Het Hanenhuus betekenen, want het hangt van Wijttens compromis-be reidheid af of het college een aan schrijving richting De Krim doet uit gaan waarin tot sloop wordt gemaand, zo verklaart sectorhoofd Jim Le Roux van Ruimtelijke Orde ning namens de gemeente 'Ik ben altijd bereid geweest tot overleg, en wil ook nu wel met de gemeente om de tafel', zo reageert Wijtten, die daarmee de deur voor behoud van het clubhuis tot het jaar 2001 toch op een heel klein kiertje zet. Het Hanenhuus is na enkele jaren al weer te klein voor de uit zijn jasje gegroeide golf baan. De Krim wil het clubhuis pas afbreken als het nieuwe er staat. tra-cure,.,: Het woonhuis van agrariër Kampstra aan de Schorrenweg 40 bij Oosterend mag niet worden uitgebreid. Kampstra vocht de weigering van de gemeente hem een bouwvergunning te verlenen aan bij de rechter, maar kreeg geen gelijk. De gemeente heeft de woning niet erkend als 'voorma lige stolp', zodat strengere uitbreidingscriteria gelden waar aan Kampstra's bouwplan niet voldoet. De rechter is het eens met de interpretatie van de gemeente. In de rechtszaak stond ter discus sie wat onder het in het bestem mingsplan buitengebied opgenomen begrip 'voormalige stolp' moet wor den verstaan De vraag is van groot belang voor de mogelijkheid om woningen in het buitengebied uit te breiden. Voor 'gewone' dienst woningen bij agrarische bedrijven ts in het bestemmingsplan vastgesteld dat de uitbreiding niet meer dan vijf tien procent van het woonoppervlak mag bedragen, en het woongedeelte door de uitbreiding de 150 m2 niet mag overschrijden. Voor voormalige stolpboerderijen geldt deze restrictie met. Het inpandige of aangebouwde woongedeelte mag worden uitge breid tot de totale oppervlakte van de stolp, tenzij de cultuur-historische waarde wordt aangetast. De playbackshow - voor de gelegenheid Eurovisiesongfestival genoemd - was één van de hoogtepunten van het Eurofeest' van de Thijsseschool. <FMU.«nHc„n) Net als in de rest van Nederland gaan ook op Texel morgen (woensdag) om 12.00 uur de alarmsirenes af. Ongerustheid is niet nodig; het betreft slechts het jaarlijkse Tuide oefenalarm'. Tot vorig jaar loeiden de sirenes op elke eerste maandag van de maand. Toen in 1998 het nieuwe geautoma tiseerde sirenestelsel in gebruik werd Deze week gaan vrijwilligers op weg om te collecteren voor het Nationaal Epilepsie Fonds/De Macht van het Kleine. De opbrengst wordt onder meer gebruikt ten behoeve van we tenschappelijk onderzoek, voorlich ting en financiële steun aan patién- ten die door hun ziekte hoge, niet te verhalen kosten moeten maken. Epilepsie is een verzamelnaam voor verschillende soorten tijdelijke sto ringen in de hersenfunctie. De hevig ste en meest bekende is die waarbij de zogenoemde 'stijfkramp' optreedt en patiënten stuiptrekkend en met het schuim op de mond op de grond vallen. Maar er komen ook tal van lichtere soorten voor. In de helft van de gevallen begint epilepsie vóór het twintigste levensjaar Zo'n honderd duizend Nederlanders lijden aan de ziekte. genomen, was dat niet langer nodig. Regelmatig wordt het systeem ge test. maar dat gebeurt onhoorbaar per computer. Om te voorkomen dat de bevolking het signaal niet herkent bij een onverhoopte ramp, is beslo ten één keer per jaar met geluid te oefenen. Dat gebeurt voortaan elke eerste woensdag van de maand juni De sirenes zullen meerdere malen achtereen af gaan. Het te produceren signaal bestaat uit acht stappen van 5,4 seconden, bestaande uit steeds hoger wor dende tonen. Dit alarm klinkt om 12 05 en 12 10 uur. De sirenes staan opgesteld bij de Krimweg, Nikadel, Tempeliersweg, dorpshuis De Bijen korf, op de PTT-mast in Den Burg, bij Rab in Oudeschild, Rommelpot- weg, op de Teso-haven en op Vlieg veld Texel. Om bekendheid te geven aan het verschijnsel en aan wat moet worden gedaan als de sirene afgaat is de overheid een grootschalige publieks campagne begonnen via radio en televisie. Daarnaast zijn folders ver krijgbaar in postkantoor en bibliothe ken. De gemeente heeft donderdag met de Texelse Courant een (gele) bewaarkaart laten verspreiden met de titel 'Weet wat je moet doen als de sirene gaat'. Wie er geen heeft ontvangen, kan kosteloos een exem plaar afhalen op het gemeentehuis, afdeling bestuursondersteuning (ka mer 114). Er is ook een versie met buitenlandse talen beschikbaar Kampstra betoogde voor de Alkmaarse rechtbank dat hij de stolp aan de Schorrenweg niet meer ge bruikt voor agrarische doeleinden. De voormalige bedrijfsruimte in de boerderij wordt nu vooral als opslag voor de woning gebruikt en verder vinden alle bedrijfsactiviteiten plaats op het land en in de schuren, die inmiddels op het terrein zijn ge bouwd. Redenen om de boerderij als 'voormalige stolp' aan te merken en zijn in 1997 ingediende bouwplan goed te keuren, zo vond Kampstra. De gemeente stelde daar tegenover dat met de latere functie van de boer derij bepalend is, maar de gebruiks situatie ten tijde van de tervisieleg- ging van het bestemmingsplan. Een boerderij die toentertijd nog dienst deed als bedrijfswoning kan volgens de gemeente nooit als 'voormalige stolp' worden bestempeld Het gaat daarbij volgens de gemeente uitslui tend om voormalige boerderijen die met haar toestemming in plaats van 'dienstwoning' de bestemming 'wo ning' hebben gekregen. De rechter zag geen gronden om deze redenering te bestrijden en kon zich vooral met de uitleg verenigen omdat die duidelijkheid schept Van de gemeenteraadsvergadering op dinsdag 8 juni. 1Opening 2. Vaststelling volgorde' stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 11 mei 1999 4 APV wijziging - vliegerregeling 5 Openbare orde De Koog. jonge- renroute RST en taxistandplaats (onder voorbehoud) 6. 4e wijziging Verordening Leer lingenvervoer Gemeente Texel 7. Post onvoorziene uitgaven 8. Krediet aankoop grond De Cocksdorp 9. Voorbereidingsbesluiten 10. Uitspraak Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State inzake Kikkertstraat 41 11Aanpassing gemeentehuis 12 Vervanging snoeihoutversnip- peraar 13. Vervanging tractor 14. a Ingekomen stukken 15. Rondvraag 16. Sluiting Alle seniorenleden van volleybal vereniging Tevoko (ook de recreanten) trainen tot eind juni ge zamenlijk op woensdag van 20.00 tot 22.00 uur in de Burgemeester de Koninghal.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5