'Je komt overal, het is toch een pracht?' Ezelvereniging wil herstel van 'Zeven Pannekoeken' Douchen en wasse met puur Joke Witte-Smit houdt van haar werk Vrouwen Herman Brood toppers Midzomerfeest Proefproject opTexel? Wat ik zeggen wou... TEXELSE coURANT Strender heemtuin valt in de smaak bij de gemeente SBB en de fietsers Snackwagen vat vlam nog even weten Maar dan zal SBB toch eerst moeten beginnen om enige controle uit te oefenen op de door haar zelf verzonnen gedragsre gels. En daarin schuilt nou precies mijn scepsis Want in de ruim zeven jaar dat ik dagegelijks op steeds wisselende plaatsen en tijden in bos en duin wandel ben ik wel regelma tig fietsers en ruiters op de wandel paden tegengekomen En dit zijn geen verdwaalde toeristen maar Texelaars die, wetende dat SBB toch alles tolereerd, gewoon maling hebben aan elke regelgeving. Zo wordt bijvoorbeeld de Fasantenlaan helemaal omgeploegd door automo bilisten die vanaf de Rozendijk de kortste route naar de Nattevlakweg kiezen. En is de Dunningweg voor wandelaars onbegaanbaar door de Ezelvoorzitter Theun de Winter telt de bielzen die nu nog op de Zeven Pannekoeken zittenéen tekort. moest worden gefouilleerd. Ze von den dat ik dat maar moest doen, want ik was, op dat moment, de enige vrouw in het pand. Ik heb het niet gedaan, hoor. Maar het was wel leuk dat ze het me vroegen.' De grote schoonmaak bestaat te genwoordig met meer. Er worden werkschema's gemaakt, waarin staat wat er per dag of per jaar moet worden schoongemaakt. 'Als je bij een bedrijf komt, ligt er een logboek waarin je opschrijft wat je hebt ge daan die dag Het is allemaal met meer te vergelijken met vroeger Tegenwoordig wordt er gerekend in meters. Je moet het in een bepaalde tijd doen. Het probleem is dat ik ei genlijk altijd méér wil doen dan mo gelijk is. De werkdruk is wel eens hoog. De schoonmaak is vaak de sluitpost van de begroting. Schoonmaken is een vak, daar is Joke van overtuigd. Ze vindt het jam mer dat er soms op het werk wordt neergekeken. 'Ik begrijp het niet en trek me er al helemaal niets van aan. Het is eigenlijk ideaal werk. Je kunt namelijk precies je eigen uren bepa len Maakt niet uit of je tien, twintig of dertig uur per week wilt werken. Bovendien heb je genoeg sociaal contact en is het dankbaar werk om te doen Het is lekker opgeknapt als je weggaat. Dat geeft een goed ge voel.' 'Ik heb in het verleden ook contro les uitgevoerd bij een team dat op bungalowpark Kamperfoelie schoon maakte Maar het is niets voor mij om achter die vrouwen aan te hob belen. Als er iets niet in orde was, moest je op zoek naar diegene. In de tijd die dat kostte, had ik het bij wijze van spreken al twee keer zelf gedaan Laat mij maar lekker m'n eigen gang gaan.' De afgelopen 25 jaar heeft ze met 57 collega's samen gewerkt. Veel van hen zal zij ongetwijfeld weerzien tij dens de viering van het jubileum in De Verrekieker. 'Het wordt een soort reünie. Ook de klanten waar ik te genwoordig werk, worden verwacht.' Hoewel er op schoonmaakgebied weinig terreinen zijn waarmee Joke onbekend is, heeft ze nog één wens. 'Ik zou graag nog eens een keer een schoorsteen vegen. Het is jammer. Dat is er tot nu toe niet van geko men.' Margreet Berndsen er een //ne-dance-demonstratie en mogen waaghalzen proberen op de rug van een mechanische stier te blijven zitten. In De Lindeboom is het 's avonds countrynight. Ilse de Lange was al volgeboekt, maar uit dezelfde omge ving heeft de organisatie countrytop- per Fabulous Grit The Two-Bit Texas Rangers weten te contract eren In de andere zalen worden di verse soorten muziek ten gehore gebracht. In café De Karseboom wordt het fes tival zondag afgesloten met een verrassingsact. Deelnemende horecagelegen heden zijn zaterdag De Twaalf Balcken, In den Grooten Slock, De Karseboom en De Lindeboom met drie zalen. In De Zwaan speelt geen band; het café doet wel mee met de Tapopen. Passepartouts kosten ƒ30,- (voor het hele festi val) en 20,- voor één dag en zijn verkrijgbaar bij het Reisburo, Nauta CD en de deelnemende za len. Losse kaartjes kosten ƒ7,50; voor toegang tot De Lindeboom moet ƒ12,50 worden betaald. De aanleg van een heemtuin op een ongebruikt weiland tussen de ijsbaan en de Kotterstraat in Oosterend is een goed plan. Dat vindt het college van b en w, dat medewerking heeft verleend aan het initiatief van de familie Barnard. De tuin, die wordt aangelegd op grond van Caritas, krijgt de vorm van een doolhof. Omdat er geen hoge begroeiing komt, zal de wandelaar er niet ver dwalen. In de tuin is plaats voor wilde planten, van diverse grassoorten tot orchideeen en van speenkruid tot paardebloemen De paden blijven van gras, omdat houtsnippers 's winters op de ijsbaan kunnen waaien. Dankzij de dorpstuin zal de ijsbaan meer een onderdeel van het dorp worden en ontstaat er een fraaie wandelroute Voor aanleg van de tuin vindt de gemeente het met no dig langdurige (artikel 19-) procedu res te volgen, hoewel dit formeel wel noodzakelijk is. Gebruik van grond voor recreatief medegebruik behoort echter tot de mogelijkheden Diverse Oosterenders hebben medewerking toegezegd, waardoor het met nodig is dat de gemeente er geld in steekt, wat ook een voorwaarde is van het college. Dat vindt wel dat er voor de heemtuin een duidelijk aanspreek punt moet komen. Het doet mij deugd dat SBB de strijd gaat aanbinden met fietsers die zich op de wandelpadèn begeven. Alleen de wijze waarop dit gebeurt is type rend voor SBB en hierdoor heb ik er weinig fiduci in. De laatste jaren heeft SBB zich uitgeput door overal in bos en duin bordjes en paaltjes te plaat sen En bleef het nou maar bij wat blauwe koppaaltjes voor een wandel route Maar neen, bij ieder paadje staat tegenwoordig een naambordje. Bordjes met gedragsregels voor wandelaars, voor ruiters en fietsers. Paaltjes voor het crossfietsparcours. Bordjes in braille langs een blinden- pad waar nog nooit een blinde heeft gelopen Grote borden met reclame voor eigen winkel. Bordjes voor een joggingbaan waar joggers met een boog omheen lopen. Educatieve bordjes voor het stadsvolk dat nog geen denneboom van een bananeplant weet te onderscheiden maar dat wel gelooft in kabouters die 's nachts de achteloos door hen weggegooide rotzooi opruimen. Landschap vervuilende Checkpoint Charley-achtige borden om het nut van Schotse Hooglanders te verkla ren. En de nieuwste versierselen bestaan uit ronde reflectoren die, waarschijnlijk ten behoeve van mili taire oefeningen, op drie meter hoogte in boomstammen zijn gesla gen. Hierdoor heeft bos en duin zolangzamerhand meer weg van een flipperkast in een pretpark dan van een ongerept natuurgebied Dit alles wordt nu gecompleteerd met fiets- sluizen a raison van 20.000,-. En wee degene die z'n fiets over de sluis tilt, want die kan een bekeuring van 60,- tegemoet zien, zo laat SBB Zaterdag rond 12.30 uur vatte op de hoek Muyweg-Zanddijk de afzuig installatie van een snackwagen vlam Venter Peter Kuip stond een frietje te bakken en schrok toen er rook en later vuur uit de afzuiger kwam. Hij wist de vlammen met water te blussen, voordat grote schade ontstond De daarop gearri veerde brandweer verwijderde een beschermkap en controleerde op nasmeulen. Het was de eerste dag dat Kuip deze wagen gebruikte Zijn verzekering dekt de schade aan de afzuiger en de kunststoffen carros serie van de wagen, die voor een klein deel was zwartgeblakerd Zeventig procent van het regenwa ter verdwijnt in het riool, terwijl het relatief schoon is. Hergebruik en infiltratie van het water in de grond betekenen een ontlasting voor de waterzuiveringen, het mi lieu en de portemonnee. Het kunststofleidingbedrijf Wavin uit Hardenberg liet maandag op uit nodiging van BouwCenter RAB, aannemer Tatenhove en de ge meente zien wat de mogelijkhe den zijn voor een Texelse water scheiding. De gemeente ziet er wel brood in. De bodem verdroogt (zeker op Texel), het oppervlaktewater vervuilt doordat het riool na hevige buien de watertoevoer niet meer aan kan en vervuilde smurrie op sloten moet lozen en het drinkwater wordt steeds duurder. Hoe deze ontwikkelingen tot staan kunnen worden gebracht werd getoond in een truck van Wavin die het hele land doorkruist en deze keer stopte bij RAB in Oudeschild In drie sessies van anderhalf uur kre gen Texelse bungalowparkbeheer ders, aannemers, architecten, lood gieters en overheidsdienaren les in het 'afkoppelen' van regenwater als onderdeel van het integraal water beheer. In huis kan regenwater in plaats van drinkwater gebruikt worden om het vernielingen die SBB daar zelf heeft aangericht. Maar ik ben in al die ja ren nog nooit één surveillerende bos wachter tegengekomen. Het dreigen met een bekeuring is dan ook weer van die typische PR-talk van SBB die nergens op slaat. Voor de 20.000,- die deze fietssluizen heb ben gekost, plus een veelvoud hier van als straks ook deze proef weer geslaagd heet, en de opbrengst van eventuele bekeuringen, had men beter enkele parttimers kunnen aan stellen die daadwerkelijk toezicht houden op alle door SBB opgestelde gedragsregels. J.A. Does, Oosterend toilet door te spoelen, te doic voor de afwas en de gewont kortom voor alles behalve ut lijke consumptie Het regen wordt daartoe in de dakgoot a vangen, met buizen verder gi gefilterd en opgeslagen in eer die de apparaten van watervo; als die erom vragen 'Regenwa gratis, bevat geen kalk en isds beter voor veel toestellen', aij spreker. 'Er is ook geen c Op iedere 100 vierkante meij valt in Nederland 80.000 litem aldus de spreker. 'Maar da) i Texel een stuk minderl', reaj een toehoorder. Het bespa- systeem zou het drinkwaterva met de helft kunnen laten ah en zichzelf binnen dertien iaat verdienen. Vólgens Wavinista stekend geschikt voor toepas bungalowparken. Het waterinfiltratiesysteemrei meer tot de overheden, ma uit van hetzelfde principe'ta het regenwater daar waar Ui Regenwater dat op de opete valt en vervuiling op straat:'at wordt in putten gescheld» na, val gaat naar de waterzuimt schone water wordt via eert! systeem in de grond gesp*t| daardoor minder uitdroogt S mend voordeel is dat zuiveringen efficiënter wettel alleen vervuild water wordt a voerd. De Wavin-ideeën over gesde watersystemen zijn niet nieuw tl dere malen is onderzoek gt naar aparte circuits voor dré ander water, zoals die in heit land al wel bestaan, en telken de conclusie dat het geslote derlandse systeem het meet dabei is. De gemeente heeft er wel ore» 'Het is zeker interessant voor We bekijken bij de provincie een soort pilotproject mei voorbeeldfunctie voor de regc nen worden', aldus directeur Genre werken Piet Plug. De wijze waarop in het bossie van de Hogeberg de legendarische Ze ven Pannekoeken zijn uitgevoerd, deugt met. Dat vindt het bestuur van de Ezelvereniging, die daarom het initiatief heeft genomen voor een andere constructie en heeft toege zegd dat leden van de vereniging een handje zullen helpen. Staatsbos beheer heeft medewerking toege zegd en hoopt dat het karwei is ge klaard vóór het klank- en lichtspel van 17 juli. Het heuveltje de Zeven Pannekoe ken (waaronder volgens overlevering de geheimzinnige Engelse Steen zit) is nu voorzien van zes treden in de vorm van eiken spoorbielzen. Oor spronkelijk waren het er zeven, maar Mijn werk is heel afwisselend. Je gaat van bedrijf naar bedrijf en ontmoet steeds andere mensen. Daar bouw je In de loop der jaren een band mee op. Er zijn dagen dat ik met de tranen in de ogen van het lachen thuiskom. Bovendien voel ik me min of meer eigen baas. Ik kom maar eens in de veertien dagen op kantoor. Ze weten na al die jaren toch wei dat het goed komt.Deze week viert ze haar 25-jarig jubileum als werk neemster bij schoonmaakbedrijf Vinke. Joke Smit (44 jaar), ge trouwd met Hans Witte, heeft de afgelopen kwart eeuw menig Texels bedrijf schoon gehouden. Ze groeide op in Oudeschild en wilde als kind dolgraag boerin worden. 'Ik was gek op beesten, dus dat leek me wel wat. Maar ach, ik wilde ook zes kinderen. Is niets van uitgeko men.' Toen ze op haar vijftiende het leren voor gezien hield, kon ze aan de slag bij Dros Magazijn in De Koog 'Later heb ik ook nog in de winkel in Den Burg gewerkt, maar het was niets voor mij. De hele dag op één plek Ik had het er met naar m'n zin. Het enige goede wat ik uit die pe riode heb overgehouden is Hans, die ook in de winkel in De Koog werkte 'Na anderhalf jaar solliciteerde ik bij de ouders van Ko Vinke, die een schoonmaakbedrijf hadden Ik kon gelijk de volgende dag beginnen. Ik ging er heen in een rok, want dat was bij Dros verplichte dracht. Al snel bleek dat een kort rokje met zo prak tisch was. Ze lachten zich rot daar ledereen liep in een lange broek.' De overstap bleek een goede zet, want Joke ging met steeds meer plezier naar haar werk. 'De druk was ook nog niet zo gigantisch als tegen woordig en het seizoen minder breed De Sluftervallei en De Vogelmient waren de enige bunga lowparken in die tijd. Die verhuurden ongeveer drie maanden per jaar Wij kwamen er dan éénmaal, met een enorme ploeg, om de grote schoon maak te doen. Wissels bestonden nog niet. Als de gasten er uit gingen, maakten ze het zelf schoon De in richting van toen is met meer te ver gelijken met nu. Het was allemaal heel eenvoudig. In een kwartiertje maakte je een keuken schoon Joke werkte verder bij bedrijven, scholen, in kerken, horecabedrijven, noem maar op. 'Je komt overal, het is toch een pracht9 We werden ook gevraagd om een huis schoon te maken na een brand en ingezet om de grote schoonmaak te doen voor particulieren Zo had je schuin te genover het Russenkerkhof de fami lie Roos. Die lieten pa en ma Vinke ieder jaar wel een paar keer komen om de boel schoon te maken. De eerste keer dat ik mee werd geno men, mocht ik met naar binnen, want ze kenden me met Ik moest maar beginnen met de dakgoten buiten. De keer daarop mocht ik erin, om te soppen.' Haar droom om boerin te worden, kwam tijdens haar werk op Sint Donatus nog even uit. 'Het was in de dagen dat tante Lies daar woonde. We kwamen in feite om het woon huis en de keuken op te knappen, maar uiteindelijk belandden we in de stal. Mest weghalen.' Met een ploeg belandde ze ook bij de Mok, om de ramen buiten eens een goede beurt te geven. Joke had een overall aangetrokken. 'Ik was eigenlijk nog zo groen als gras en wilde niet dat ze zouden zien dat ik een meisje was. Nou ja, dat kun je natuurlijk net begrijpen. Maar het was er bar gezellig De PEN-centrale heeft ze van het begin tot het einde meegemaakt. 'Daar heb ik bijna twintig jaar ge werkt Omdat ik in verband met de sluiting die termijn net niet haalde, hebben ze me destijds nog in de bloemetjes gezet Ik heb het bedrijf enorm gemist Je krijgt een band met de mensen die er werken, dat is onvermijdelijk. Je hoort er na twin tig jaar gewoon bij. Je komt er ten slotte week in, week uit.' Vorig jaar november nam ze af scheid van het werk op het politie bureau, waar ze bijna vijftien jaar in touw was geweest. 'Ik maakte er schoon en deed de catering De veertien uur per week die daarvoor stonden, moesten door bezuinigin gen van hogerhand teruggebracht worden tot drieeneenhalf uur. Dat heb ik een half jaar volgehouden Koortsachtig proberend zoveel mo gelijk in zo min mogelijk tijd te doen Uiteindelijk ben je zelf de dupe.' Nu worden alle politiebureaus in heel Nederland schoongehouden door vier grote schoonmaakbedrijven. Maar ook dat werk heb ik enorm gemist. Ik ging wel eens met de jon gens mee te schieten en dat soort dingen Het is ook eens voorgeko men dat ze iemand op het bureau hadden zitten voor winkeldiefstal. Die Schoonmaken is een vak, vindt jubilaris Joke Witte-Smit. (Foto GeranJ Timmerman) Het geheel uit vrouwen bestaande Groove the Princess is de klapper van het Midzomerfestival, dat van woensdag 16 tot en met zondag 20 juni wordt gehouden in Den Burg. Twee van de dames maakten ooit deel uit van de Bombita's. het le gendarische achtergrondkoortje van Herman Brood, de anderen hebben hun sporen verdiend in orkesten, musicals of andere backinggroups. De band treedt vrijdag op in Question Plaza. Het repertoire van de vrouwen be staat uit funk-, rock- en disco- klassiekers uit de zeventiger jaren. Hun bühne-act wordt door critici van hoog niveau genoemd. Om de zaal alvast een beetje op te warmen, wordt de groep van Rob van Beur den ingehuurd, die rond 22 00 uur van start gaat Groove the Princess be treedt het podium rond middernacht Tijdens de rest van het Midzomer festival wordt voor ieder wat wils geboden. Het festijn wordt woensdag geopend met Taptoe op de Groene- plaats, volgens traditie met deel name van de Texelse fanfare korpsen. Donderdag, tijdens de Tapopen. maken artiesten van di verse pluimage een rondgang langs de deelnemende horecagelegenhe den om zodoende de bezoekers de gelegenheid te geven op hun eigen barkruk in hun stamcafé te blijven zitten. De vrijdag staat geheel in het teken van Groove the Princess. Zaterdag middag spelen de festiviteiten zich af op straat. Zo speelt de Texelse Bigband op de Stenenplaats en kun nen de toehoorders op de Groene- plaats getuige zijn van een koren- festival, met deelname uit Den Helder, Enkhuizen en van het Oude schilder Visserskoor. Bovendien is Groove the Princess, de publiekstrekker van het Midzomerfestival. De Wavin-bus was beschilderd met een voorstelling van een syteem voorin waterbeheer. |f de bovenste is spoorloos vret nen De Ezelvereniging vuil bielzen onjuist. Volgens De 1 waren het oorspronkelijk zeve«j houten schijven, gezaagd ut zeer dikke boomstam Die sdi deden denken aan pannekcd vandaar de naam Het idee o" bielzen door het juiste aantaJi ven te vervangen viel bij Staak beheer Texel in goede aardt wachter Erik van der Spek W op zoek naar geschikt materiaal hebben schijven nodig met es groot mogelijke doorsnede k dikte van ongeveer 25 cent' Het liefst van een tamme karet want dat is van nature heel d zaam'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6