Jeugd heeft pret met politieorkest Kees Witte pionierde n polder Het Noorden EEUW de Weririnering Wat ik '.eggen wou... Onverwerkt leed Reclame eetzaken in parken doorn in oog horeca TEXELSECOURANT DINSDAG 1 JUNI 1999 Kees en Jople Witte op De Bemes, de plaats waar ze zovele jaren woonden. Ihet geld aart de armen of sodemieter het anders maar direct je dijk, want hier komt niks van terecht.Het commentaar was an de lucht toen Kees Witte zijn vader vlak na de oorlog over age om bij wijze van proef twee hectare zout en drassig land bij uien van Het Noorden te laten draineren. Witte senior, de le- ansche Keesie Piet, had er ook weinig vertrouwen in, maar ergevoel won het van zijn twijfel en zijn zoon mocht zijn gang Hij zou er geen spijt van krijgen, want hoewel het eigenlijk al iiin het seizoen was om nog te zaaien, leverden de akkers mhet eerste jaar zeventig ton suikerbieten per bunder. as een spraakmakend experi- =n niet alleen omdat het de grond op Texel was die werd neerd. Het land bij de molen slecht dat de inwoners van Lnd en Oost vertwijfeld hun schudden toen Cornelis Pieter |er in 1935 vijftig hectare van van Millia Koning. Schamper jn zij over 'de doodsteek voor Piet'. De Bemes heette niet De Bemes, de Texelse voor 'verwaarloosd land'. lader zag er toch brood in', blikt Witte terug. 'Waarom weet ik Lmijn weten had er nooit eer- ind geboerd. Net als de slui- |an Eierland en Waalenburg Ide sluis van polder Het Noor- ^het tij. Er kon alleen gespuid i bij eb. De grond was net g om er een koppel scha- fc een paar pinken te weiden, Ikon je er niet veel mee.' V land hem 'slechts' vier- d gulden per hectare moest i een gemiddelde van fcizend gulden op de rest van land), was ongetwijfeld de be- jlsle reden voor Keesie Piet (aanschaf over te gaan. Witte (diein 1961 op 90-jarige leef- Igleed, had een goed oog voor jSsii|ke kant van het boeren- l.-jtrouwde twee keer en ver- Imaar liefst zeventien kinde laar kon de acht zoons die boer i raden bijna allemaal een 1 bedrijf nalaten. Behalve van tra was hij eigenaar van Sint Vs, s Hertogenbosch, de twee |re fccetderijen op De Bemes, ken De Nes Alleen de Ie Mee verwierf hij door een s ifeandere kocht hij in de loop krarbeidzaam leven. Ook zijn Jzoon, Jacob, werd boer. Hij ■rf hoeve Dordrecht, mogelijk J bemiddeling van zijn vader leid over het eiland had Keesie ■daarnaast grote stukken land tweede Texelaar in de ge- jknis kocht hij een T-Ford. poor status had hij ook. 'Hij |iens op de veemarkt in Samen met Dirk Eelman I h| een lot en won een p. Hij gaf Eelman het geld r zelf de auto En dat terwijl b!éen had...' pees door zijn vader op De «erd 'gestationeerd', was hij toud Hij werd in 1912 gebo- Noorderbuurt (het tegenwoor- alden Noord), een boerderij die werd gehuurd, in afwachting t gereed komen van het na- Sinl Marcus, dat Witte senior «en. ere school volgde Kees in 'Ni. 'In de Schoolstraat, in Hen Paard, herinnert hij zich. üiesvan meester Kikkert en Daalder ti van school kwam, kregen lis Emma (die later met Ben Bfi zou trouwen) eerst twee Nolgonderwijs van meester die daarvoor bij hen thuis Daarna stuurde zijn vader B'de landbouwschool in Den •aar hadden ze een meester "aarwie nog een straat in De In de serie 'De Herinnering' vra gen we telkens een Texelaar van een bepaalde generatie terug te blikken op de eeuw die bijna achter ons ligt. Na de 103-jarige mevrouw A. Vonk en de 93-ja- rige Jan de Ridder is nu de beurt aan de 87-jarige Kees Witte. Cocksdorp is vernoemd Dat was voor een paar dagen in de week. Eerst vier, later twee geloof ik. De rest van de tijd werkte ik thuis.' Zijn diploma zou Kees niet halen. 'Na drie jaar haalde vader me naar huis. Die school haalt toch niks uit, zei-ie. Ik werd paardenknecht op 's Hertogenbosch, waar mijn broer Piet boerde. Ook voor vader. Dat was een bedrijf met een heel moderne paardenstal, tien of twaalf paarden en zestig hectare land. Een hele lap, ja. Eerder was het zelfs tachtig hec tare geweest, maar hij verkocht er twintig aan C.R. Keijser, van Keijser en Co Die liet er de arbeidershuisjes van Zuid-Eierland op bouwen.' De Wittes verbouwden er onder meer rogge en tarwe Kees moest de ak kers bewerken, onder meer met een ploeg met drie paarden ervoor 'Ik bleef wonen op Sint Marcus. Elke ochtend stapte ik op de fiets om naar 's Hertogenbosch te gaan.' In 1937 ging Witte naar De Bemes, aanvankelijk om er alleen te werken. 'Samen met Jan Jacob van der Vis, een oud-visserman, heb ik de terp afgegraven die er lag. De grond ge bruikten we om er een paar honderd meter verderop een schuur op te bouwen, op de plek waar nu Cornelis Pieter Hoeve staat. Jan Jacob kon mooie verhalen vertellen. Hjj wist nog te vertellen dat Floris Dekker in het begin van deze eeuw één van de eerste bewoners van de polder was. Hij woonde op de terp, die hij zelf had opgeschoven, in een scheepskajuit. Later bouwde hij het Prins Hendrik Hotel. Het was een beetje een zon derlinge maar heel slimme kerel. Hij hield lezingen waar de hele buurt op af kwam.' De eerste jaren op De Bemes waren relatief goede jaren voor de jonge Witte, die er als zetbaas voor zijn vader zat. De groene viltlaag die als een deken over het land lag, werd ondergeploegd en kwam vlak onder het oppervlak te liggen. Met name de tien hectare zandgrond waaruit De Bemes ook bestond knapte aardig op van deze behandeling. 'De taaie grassen vormden een goede vocht- reserve. Goed genoeg in ieder geval om er gerst, haver, bieten en raap zaad te verbouwen. Maar daarna werd het langzaam minder en kwam het zout naar het oppervlak Soms zag de grond wit van de uitslag.' In 1939 trouwde Kees Witte met Jannie de Graaf en ging hij ook op De Bemes wonen Dat vroeg de no dige voorbereiding, want er stond alleen een zwaar verwaarloosd huisje met een aangebouwde paar denstal. Beide werden gebruikt als opslagruimte. 'De schapen liepen in en uit en de bieten lagen nog in de kamer.' Eerst werd het pand grondig gerei nigd door knecht Jaap Vonk, die goed overweg kon met schrobber en dweil. Vervolgens werd het opge knapt door schilder Timmer uit Oosterend. 'Hij nam het hele huis onder handen. Metselen kon hij ook Hij heeft er de hele winter aan ge werkt. De rekening heb ik nog lang gehad. Die was precies tweeduizend gulden.' Erg lang zouden Kees en Jannie niet van hun gerestaureerde optrekje genieten. 'We kregen allebei incu- burele natte pleuris. Zo heette dat. Jannie overleed er aan, ik ben een jaar liggend patiënt geweest. Ze heb ben me naar Sint Marcus gebracht, want alleen zou ik het niet gered hebben, voor ik ziek wero, woog ik zeventig kilo. Toen het helemaal over was, was ik er twintig kwijt.' Om het herstel te bevorderen, moest Witte onder de hoogtezon, een behandelingsmethode die in die tijd opgang deed. 'Probleem was dat we geen elektriciteit hadden. Ik zie dokter Renout nog stampvoeten. Hier moet elektriciteit komen. Hoe ze het gedaan hebben, weet ik niet. Maar het kwam.' Vlak voor het eind van de oorlog keerde Witte terug naar De Bemes, waar de later geëmigreerde Piet Kooger de honneurs had waargeno men. Een tijd lang woonde de hele familie er, want Sint Marcus kwam in mijnengebied te liggen en werd op gezag van de Duitsers ontruimd. Maar later zat Kees er weer alleen. 'Als weduwnaar op De Bemes Dan zit je écht op De Bemes hoor', ver zucht hij. Veel tijd om te treuren was er ech ter niet. In 1947 slaagde Kees erin zijn vader te overtuigen van het ren dement van een betere afwatering. Op een proefveldje van twee hectare werd met behulp van twee kleine gemalen de grondwaterstand terug gedrongen van 1,60 meter onder NAP naar 2 meter onder NAP. 'Er kwam een water uit de grond, onvoor stelbaar.' Toen de operatie achter de rug was. was het mei en te laat om nog graan te zaaien. In plaats daarvan besloot Witte het met suikerbieten te probe ren. 'Vader, die toen ook al halver wege de zeventig was, kwam vier keer per week van Sint Marcus naar De Bemes om met een stok te me ten. Het was gewoon grandioos. We gingen van niks naar een opbrengst van zeventig ton per hectare. Bij de fabriek snapten ze er niks van. Va der liep te glimmen. Gelukkig maar, want hij heeft het wel moeilijk gehad met al die negatieve verhalen.' Op 14 augustus 1949 werd met enig ceremonieel, waarbij ook hoge omes van de Heidemij aanwezig waren, een elektrisch vijzelgemaal in ge bruik genomen. In de drie erop vol gende jaren werd veertig hectare bouwland aangepakt. Tewerkgestel- den uit Den Helder, soms met wel zestig man tegelijk, spitten sleuven van een meter diep en legden er de drainagebuizen in. Om de tien me ter werd een drain aangebracht, waarna de buizen werden afgedekt met een laag turfmolm. 'Een enorm karwei. De Heidemij had alles eigen lijk in één jaar willen doen. Maar ja, het moest wel aefinancierd worden. Om dat uit te leggen ben ik nog naar het hoofdkantoor in Alkmaar ge weest Gelukkig snapten ze het.' De kosten werden voor achten zeventig procent gesubsidieerd en konden daardoor relatief laag blijven 'Uiteindelijk kostte de hele operatie ongeveer vijfhonderd gulden per hec- ito:-: -«-ki 'N- tare. Samen met de vierhonderd gulden voor de aankoop, kwam de grond daardoor op negenhonderd gulden. Niet gek, als je het vergelijkt met de tweeduizend gulden die op de rest van het eiland'werd gevraagd Met de kritiek van de buurt was het snel gedaan. 'Landbouwscholen uit het hele land kwamen kijken hoe we dat hier hadden aangepakt. Dat gaf een hele voldoening.' In dezelfde tijd kwam Kees op een andere manier onder vuur te liggen, vooral bij zijn vader. Via kennissen van een schoonzuster, die vond dat het tijd werd dat Kees weer aan de vrouw raakte, leerde hij Jopie Prenzler kennen, een Amsterdamse die al een kind had uit een vorige relatie. Op 20 april 1949 betrok ze samen met de kleine Frans de wo ning van Kees op De Bemes. 'We hebben ruim anderhalf jaar gehokt voor we trouwden', kijkt hij mijme rend terug 'Mijn vader was het er helemaal niet mee eens. Hij was een mannetjesputter en ik had grote waardering voor hem. Maar het was ook een gigantisch driftig ventje. Je moet 'r terugsturen, zei-ie. Ik heb het niet gedaan MWI fflfN »fcty47f*4i f»W94Cl9*tt94ZH vrffyTé 1917 w»»y< fw fyMiyw«*M»9*7fVi<y wcr TiveerK't+Ki wc» wc* w«* touwt Ti fcO«V* f W3199* r)ir f747 iyv V*r f9+« iy4 719*» «oww iryrz fyr< w- ocmtrfri w»r Vétmytgn» iy7f W767977W* f979ff*cvtnt9'l fit* W* r, ivfT? ttat t**d 1111 in? IV-M m-ir «ggn .aaz ijvnv. Voor de nieuwe mevrouw Witte, die op hoog niveau had gesport, lid was geweest van de nationale turnploeg die een gouden medaille haalde tij dens de Olympische Spelen van 1928 en een grote vriendenclub ach terliet in de hoofdstad, was de over gang van het mondaine Amsterdam naar De Bemes enorm Klagen deed ze echter niet. Sterker, ze genoot: 'Hier had ik de kippetjes onder het raam lopen In de verhouding met haar schoon vader zou alles zich later ten goede keren. Gezien haar sportieve verle den en de problemen die dat met zich mee kon brengen tijdens een bevalling, werd het veiliger geacht dat dochter Ans (en later zoon Ton) ter wereld zou komen in het zieken huis in Alkmaar. Toen ze met de ambulance op het eiland terugkwam, stond vader haar op te wachten met een grote bos bloemen', vertelt Kees Trots. 'En toen hij overleed, mocht Joop bij hem zijn.' De eerste paar jaren na de grote grondwerkzaamheden boerde Kees met zijn broers Tinus en Joop. In 1953 kwam de ruilverkaveling, die in polder Het Noorden het eerst werd uitgevoerd. Tussen de molen en het Prins Hendrik Hotel werd een derde boerderij gebouwd, waarna de drie ofyg j Was de legendarische Cornells Pieter Witte, beter bekend als Keesie Plet. Hier voert hij zijn schapen op het 'nt Gareus. De foto werd naar alle waarschijnlijk ergens in de jaren dertig gemaakt. Akkie van de Kerkhof-Kikkert had als klein meisje een aantal bijzonder akelige belevenissen tijdens de Russenoorlog. Ze stuurde de redac tie daarover een lange brief, die we hier niet in z'n geheel kunnen opne men. Op haar eigen verzoek plaat sen we wél het slot, waarin ze een verband legt tussen de oorlog in Kosovo en haar eigen onverwerkte herinneringen. 'Als ik mijn kinderen vroeger over de Russenoorlog vertelde, dan was het net of ik het niet zelf had meege maakt. Dan zag ik een meisje dat alleen op mij leek. Nu de oorlog in Kosovo woedt, sta ik mezelf toe eén keer per dag naar het journaal te kij ken. ik huil alleen maar Van de week zat ik naar mijn 11 -jarige klein dochter te kijken en plotseling begon ik heel hard te huilen en snikte: ,,lk was net zo oud als jij toen de Russenoorlog uitbrak. ..Zie je wel dat je het nooit echt hebt verwerkt", sprak één van mijn doch ters, die haar twijfels daarover al. eens eerder kenbaar had gemaakt. Is er iemand die dit gedrag herkent? Ik wil hierover graag contact. Akkie v/d Kerkhof-Kikkert, Witte Kruislaan 23 1791 EG Den Burg zelfstandig verder gingen. Kees legde zich toe op het gemengd be drijf. 'Dat lag me wel, ik had met een speciale voorliefde voor de veehou derij of de akkerbouw.' Hij verbouwde in die tijd vooral graan, aardappelen en suikerbieten en hield daarnaast ongeveer dertien pinken, zes of ze ven melkkoeien en tachtig tot negen tig schapen. Wie in gedachte het weidse land schap bij de molen aan zich voorbij laat trekken, denkt waarschijnlijk slechts aan rust en ruimte, met be woners die weliswaar hard werken maar verder weinig beleven Toch leerden de Wittes het leven ook van mindere fraaie kanten kennen Zo bleef De Bemes maar net gespaard voor de ellende die de watersnood ramp elders wél teweegbracht. 'Tij dens de storm liep ik met Gerrit Jan sen, een oud-visserman, op de dijk. Plotseling voelden we het sluizen- complex onder ons dansen Dat was niet zo'n plezierig gevoel. In de dijk van polder De Eendracht sloeg een gat in de dijk en verdronken zes mensen. Dat moet ongeveer tegelij kertijd zijn gebeurd Nog voor de dijken daarna op Delta hoogte werden gebracht - en de slui zen dus werden vervangen -. ont snapte zoon Ton (die toen nog Tonnie heette) aan een gruwelijke dood. 'Hij raakte met fiets en al te water bij de sluis. Hij klemde zich vast en kon wordemgered Zijn fiets lag een paar honderd meter verder op het wad. De knecht van de Wittes was in die tijd Chiel de Wit. 'Dat was een beetje een kluizenaar, afkomstig uit Den Helder. Ik werkte nog voor mijn va der, toen hij bij me kwam. Vader wilde hem wel hebben, er was werk zat. Maar hij moest ook wonen en daardoor leek het eerst niet door te gaan. Geen probleem, zei De Wit. Ik haal wat hout bij Frans Zegel, bouw zelf iets en zet er een kachel in. Dan kan ik wonen En dan kun jij 's lek ker naar Amsterdam Ik pas wel op. Dat kwam prachtig uit Zo zijn we regelmatig naar de ouwelui van Joop geweest.' Witte beleefde mooie tijden bij zijn schoonouders. 'Die hadden het prachtig voor elkaar. Ze hadden zelfs een ligbad, waar wij het op De Bemes nog met een pomp moesten doen. Joop haar vader was een oud marineman, die jaren in Indiè had gewoond. Later was hij kleermaker geworden Hij kon prachtig vertellen. Dan stak hij een sigaar op, nam een borreltje en begon. Ik zie het nog voor me.' De uitstapjes verruimden zijn blik, meent Witte. 'Ik was heel beschut opgevoed, een beetje bekrompen zelfs. In Amsterdam zijn we heel wat keren uit geweest Geregeld gin gen we naar de opera of de operette. De Texelaars stonden paf. Dat was niet zo gewoon .in .de jaren vijftig.' De Wittes gtngerrzelfs op vakantie 'Eerst naar Duitslandr-Köln, Essen, Oberhausen. De laatste twintig jaar gaan we naar de Canarische Eilan den. We waren ook eens in Barcelona. We wilden een basiliek bezichtigen, maar toen we er aan kwamen, stonden er lange rijen bus sen en op het plein liepen honderden toeristen rond, die de kerk niet in konden omdat er een trouwerij gaande was. We zijn toch even naar binnen gegaan en hebben net ge daan of we de ketting niet zagen die de ingang afsloot. Maar toen we doorliepen bleek er geen plek meer over, alleen op de voorste rij, waar ook het bruidspaar zat. Toen we na afloop de kerk uitliepen, kreeg Joop een roos en een zoen van de brui degom.' Kees boerde tot zijn vijfenzestigste en deed de boerderij toen over aan Frans Nog tien jaar bleven ze op het bedrijf wonen, in de bungalow die vader en zoon samen hadden ge bouwd. Daarna verhuisden ze naar Oudeschild, sinds twee jaar wonen Kees en Jopie in een senioren woning in De Cocksdorp. Tot beider tevredenheid: 'Het is een gezellige gemeenschap. Ze zullen je van alle kanten helpen Ondanks hun gevorderde leeftijd (Kees is 87, Joop net 84 geworden) en de lichamelijke ongemakken die zachtjes beginnen op te treden, ver veelt het echtpaar zich geen mo ment: 'We hebben genoeg te doen. En we zwemmen nog dagelijks. Dat heb ik op Majorca geleerd.' Joop Rommets Ons Genoegen stond op zijn kop. Zelden was de steer tussen de leugd en de politie zo goed. Luid gejoel, daverend applaus en een hossende en enthousiast meezingende menigte: het was vrijdag in Ons Genoegen een vrolijke bende. De leerlingen van de Texelse basisscholen gingen uit hun bol tijdens een extra op treden van het Nederlands Poli tie Orkest. Het programma was speciaal aan de smaak van de jeugd aangepast en dat viel in goede aarde Bij een num mer van de Spice Girls veerden vooral de meisjes op uit hun stoel om moderne danspasjes ten beste te geven. De jongens maakten apen- geluiden tijdens de 'Jungle Song' en iedereen haakte aan bij de polonaise die heel toepasselijk bij de eerste klanken van 'Take a Walk' ontstond Het orkest bewees zijn klasse ook voor een kinderpubliek. Zelfs toen Durperhonk-leerling Leon Daalder het podium beklom en met veel bra voure de dirigeerstok van Heinz Vriese overnam, speelden de politie mannen geen noot vals. Ook de onervaren gastdirigent oogste veel bijval van zijn medescholieren. De avond en/oor werd het openbare concert door aanzienlijk minder mensen bezocht dan vorig jaar. Peter Bakker van de organiserende Rotaryclub had op zeshonderd be zoekers gerekend, maar het waren er hooguit tweehonderd. 'Erg jam mer, vooral omdat de opbrengst naar een goed doel ging. Ik heb geen idee waar het aan lag, in ieder geval met aan de publiciteit of het orkest. De vorige keer waren de reacties van het publiek heel positief en ook nu was iedereen enthousiast.' Om het rendement van centrale horeca-voorzieningen in vakantie parken te verhogen proberen de exploitanten meer publiek van buitenaf te lokken. Wervende ad vertenties van restauranten in vakantieparken De Krim en Sluftervallei zijn Horeca Texel een doorn in het oog. In het bestemmingsplan buiten gebied staat volgens Jook Nauta, voorzitter van Horeca Texel, dat de centrale voorzieningen ten dienste moeten staan van de verblijfs- recreatie van het betreffende terrein. 'Ons inziens is het zich richten op een ander publiek in strijd met de bestemming en de voorschriften.' Het is de vraag of de brief waarin Nauta zijn grieven aan het gemeen tebestuur kenbaar maakt, enig ef fect zal hebben. 'Ongetwijfeld zal een dergelijk gebruik voorkomen. Als er al op valt te controleren, is het de vraag of dit wenselijk is Het is vol gens b en w niet zo dat er zóveel mensen van buiten de parken in de restaurants komen eten, c at de be stemming hierdoor wordt gefrus treerd. De centrale voorzieningen spelen volgens het college wel een belangrijke rol in het verhogen van de kwaliteit in de vakantieparken. Het streven is erop gericht dat de recreanten voor zoveel mogelijk voorzieningen terecht kunnen in het park zelf.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 9