Cjroen *ffwartsj~exels in het harL. Blom kiest voor kleine rariant Nieuwe Toekomst Geduld projectontwikkelaar raakt op Geschil viscentrum voor de rechter Rotonde ten doop N Hoger beroep in zaak over Joan Hodshon t//t$^ Actief 7 Brouwer 'ittih Weuromaster ikz&z*ttcev4&ie*tci *7exel eus voor minder mtreden variant Veel bekeuringen -pforsce/ Lep US VERDER IN DIT ummer Texelse Natascha blikvanger in Tour 2 Duatleet Robert Bakker naar EK Oostenrijk 2 Zomerse campagne tegen drankmisbruik 3 Harry: oerend hard... 5 Cees Boot zegt Natuur monumenten vaarwel 5 Paviljoens mogen wellicht overwinteren Nog geen uitspraak Talk of the Town Bluesconcert texelseÜcourant (MMVl Verschijnt elke vrijdag vanaf 18 juni t/m 27 augustus 1999 Advertenties VRIJDAG 4 JUNI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. IONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) ihitect Jan Visser werkt in opdracht van Tijs Blom aan een uw, kleinschaliger plan voor De Nieuwe Toekomst. Daarin dwijnt de kelder met de omstreden disco, die in beschei- nervorm op de begane grond terugkeert. Voor een binnen in met daar omheen winkels en horeca is geen plaats meer. voormalige Recramarkt op de hoek Badweg-Dorpsstraat arop Jan Hennink Blom kooprecht verleende valt buiten het i, evenals zeker één van de twee woningen aan de (Slaan. geduld van de ondernemer uit rees raakte op 'Ik ben er nu al ;aar mee bezig en heb er veel hn gestoken. Ik heb zoveel tu- over een project nog nergens as meegemaakt We moeten nu lsli|k eens verder zien te komen te zaak in alle rust afwikkelen.' Sagnalie ontstond toen het aan- ieljke enthousiasme op Texel zijn plan omsloeg. Protesten i op, op het moment dat de lalakkoord was gegaan met een voorbereidingsbesluit voor het eer ste plan (dat niet voldeed aan de voorwaarden van het bestemmings plan). De sympathie maakte plaats voor kritiek, die vooral werd gevoed vanuit De Koog. Horeca-onderne- mers zaten met op een grote dancing te wachten, terwijl dorpsgenoten bang waren voor overlast. Het col lege trok zich de kritiek aan en ver leende Blom op voorhand geen toe stemming om er een speelautomatenhal te vestigen Om voor vergunning in aanmerking te komen moest Blom met een onder zoek aantonen dat het project haal baar is. Dit onderzoek is volgens Blom, die zijn oude plan overigens nog met heeft ingetrokken, wel ver richt, maar doet nu niet meer ter zake. Haalbaarheid Het kleinschalige ontwerp waartoe Blom architect Jan Visser opdracht heeft gegeven zal naar verwachting over twee weken van de tekentafel rollen. De haalbaarheid van de nieuwe opzet is tevoren doorgespro ken met wethouder Schilling (ruim telijke ordening). Het is de bedoeling dat het ontwerp past binnen de be staande voorschriften en bebou- wingslijnen in het bestemmingsplan Naast het weglaten van de grote kelder en een geringere omvang van de dancing, wordt ook het hotel kleinschaliger, waarbij overigens wel het aanvankelijk geplande aantal bedden hetzelfde blijft. In het nieuwe plan is minder plaats voor detailhan del en horeca. De kleinere exploitatie-omvang die hieruit voortvloeit maakt het plan er volgens Blom niet minder haalbaar Stichting Texels Museum U) gaat in hoger beroep tegen beslissing dat de jutters eigen- uijnvan de Joan Hodshon en tij «rij zijn er over te beschik- Volgens directeur Jan Kui- menen behalve de 'eigen' ad- iatook twee andere juridische seurs dat er een goede kans izaak te winnen. «uilen de jutters niet het eigen- recht van de Joan Hodshon iten', benadrukt Kuiper, 'maar tiller heeft ten onrechte geen icht besteed aan de oorspron- iwens van de directie van de I. Die bepaalde bij de schen- in 1987 dat de boot weliswaar jutters was, maar dat deze udeschild zou moeten worden igesteld.' Ook de gemeente- heelt destijds deze voorwaarde laten leggen. Die stelde «0,- subsidie beschikbaar om il op te knappen. Kuiper weet zich gesteund door de dorpscommissie van Oudeschild, die op initiatief van bestuurslid Gré Zegers een beroep doet op de ge meenteraad de jutters eraan te her inneren dat de Hodshon bij het Maritiem en Jutters Museum moet blijven liggen. 'Ik zat zelf in de ge meenteraad toen deze beslissing werd genomen. Als de jutters de red dingboot straks ongestraft mogen weghalen, waar blijven we dan met ons recht? Dan kan straks iedereen raadsbesluiten naast zich neerleg gen.' Ook Zegers benadrukt niet te willen tornen aan de rechten van de jutters. 'De boot is van hun, daar wil ik niks op afdingen. Maar de boot hoort in Oudeschild.' Dat de raadsleden weinig aanstalten maken zich met de kwestie te be moeien, noemt ze een raadsel 'Ik denk dat ze niet helemaal snappen wat de consequenties zijn van het raadsbesluit van 1987. Als ze het nu wél goed vinden dat de jutters hun gang gaan. dan moeten ze daarover een nieuwe beslissing nemen. Een raadsbesluit is een raadsbesluit. Dat kun je niet zomaar negeren Afgezien van de voorwaarden van de KNRM en de gemeente en de verwachtingen die destijds bij spon sors zijn gewekt, zien Kuiper en zijn adviseurs nóg een reden om te ho pen op een voor hen goede afloop: 'Flora is geen officieel museum. De jutters hebben de vraag om erkend te worden zelf ingetrokken. Straks is de Joan Hodshon helemaal niet meer te zien. Dat kan in ieder geval niet de bedoeling zijn geweest van KNRM en gemeente.' om 'De bouwkosten gaan immers ook omlaag.' Blom, die flinke bedragen bood voor het omliggende onroerend goed, houdt dit geld grotendeels in z'n zak. Het aanvankelijke plan om het hoek pand (Recramarkt) van Jan Hennink erbij te betrekken, zodat het complex als één geheel oogt, is losgelaten. De termijn in het voorlopig koop contract is verstreken, de koop is dus van de baan Datzelfde geldt voor tenminste één van de twee woonhuizen aan de Ruijslaan, waarop Blom z'n oog had laten val len. In verband met de ontsluiting aan de achterzijde bestaat over de aankoop van het andere huis nog twijfel Hoewel het ontwerp nog niet klaar is, zal de kleinschalige versie van het plan niet de uitstraling hebben van het aanvankelijke project. Blom be treurt dit. 'Maar het streven is wel om het binnen de mogelijkheden zoveel mogelijk kwaliteit te geven, zodat De Nieuwe Toekomst echt iets toevoegt aan De Koog.' Het plein dat aanvankelijk zou worden omringd door winkels en cafés zal in het nieuwe ontwerp waarschijnlijk aan sluiten op de Dorpsstraat. Blom. die de bouwaanvraag over twee weken verwacht te kunnen in dienen, hoopt aan het eind van het jaar eindelijk te kunnen starten met de bouw van De Nieuwe Toekomst. Zoveel moeite als de project ontwikkeling hem op Texel kost, zo gemakkelijk verloopt het in Almere. 'Het gaat daar allemaal veel sneler De ontwikkeling van het kasteel ver loopt voorspoedig Bij een snelheidscontrole op de Pontweg heeft de politie zondag middag maar liefst honderd bonnen uitgeschreven. De snelste automo bilist reed 99 kilometer per uur, waar 60 km/u is toegestaan. Hij kan een bekeuring van 360,- tegemoet zien. In totaal werden tussen 13 50 en 15.45 uur 593 voertuigen geregis treerd. Heekend staal Texel dankzij Wondje' weer volop in de be stelling. Als vogeleiland zijn hel hele jaar bekend. De ge- We met de meeste soorten! oenkort wordt daar een nieuw ""oeen aan toegevoegd. Uit 'ibetrouwbare bron vernamen namelijk, dat de geheimzin- meestal groene, maar "s ook witte, kolossale, Machtige voorwerpen op de ®'se weilanden afkomstig Wan een onbekend dier. Des- "ligen vermoeden dat het hier eieren betreft van de lepus 'enouticus rex, een reusach- i haasachtige, overgebleven lokale prehistorie. Onder speciale omstandigheden !e 's nachts zichtbaar! In van o.a. Nioz en 'Mare (daar ruikt men al weer subsidietje) wordt overvvo- °m bii de regering aan te '9'n op wijziging van de sta- ™°iaa/ Landschapspark. '8 We krijgen er een attrac- Joeressik Park Tessel. Horszei De rechter buigt zich volgende week donderdag over een geschil tussen viscentrum De Visscher in Oudeschild en de familie Blom, die hun visspecialiteitenzaak in de voormalige slagerij van lepe de Boer hebben ondergebracht. Het bedrijf De Visscher stoort zich aan allerlei problemen die volgens de uitbaters worden veroorzaakt door de vorige exploitant, de familie Blom. Hun wordt verweten stroom te hebben betrokken van de huurders, die na een huurperiode volgens het contract met ingang van 1 januari 2000 eigenaar worden van het bedrijf. Ook het bord dat Blom plaatste op het terrein van het viscentrum in Oudeschild, dat verwees naar de viszaak in De Koog, is hen een doorn in het oog. Dit bord is overi gens al verwijderd. Dat de familie Blom de parkeerplaats van de door hen verhuurde vishal ook zelf zou den gebruiken, zint de nieuwe exploi- tfurooklr; rifiplng garniticn 'Ptprsr °*'nn i Met een flinke scheut water over de jonge plantjes in de middencirkel stelden de wethouders Peter Bakker en Daan Schilling na een ritje ach terop de oude Bedford-brandweer wagen de nieuwe rotonde Bernhard- laan/Schilderend/Emmalaan dinsdag officieel in gebruik. In de praktijk werkt de verkeers- voorziening al een paar weken. Tot volle tevredenheid, constateerden de meeste genodigden van de feeste lijke gebeurtenis. Wachtrijen doen zich eigenlijk niet meer voor, het verkeer vindt tamelijk geruisloos z'n weg over de rotonde, die door aan nemer Westerlaken in opdracht van de gemeente is geplaveid. De 7,5 ton kostende voorziening werd mo gelijk dankzij de provincie, die vijf tig procent subsidieerde. 'Een aan winst en een stimulans voor de verkeersveiligheid, zodat iedereen zich weer iets veiliger voelt in het verkeer', constateerde wethouder Bakker (Verkeer), die automobilisten op het hart drukt dat fietsers en brommers voorrang hebben op het plein. Naast complimenten, waren er ook enkele kritische geluiden te ho ren. Met name over de wijze waarop het Schilderend en de Wilhelmina- laan elkaar kruisen, waarbij de voorrangssituatie is gewijzigd. Bak ker beraadt zich nog over eventuele aanpassing van deze situatie. De bestuurder betitelde de ingebruikname van de rotonde als een 'symbolische start van het Verkeersveiligheidsplan'. Hierin is een samenhangend pakket van maatregelen opgenomen, ter verho ging van de verkeersveiligheid op het hele eiland. Het ontwerpplan, waarin onder andere een verlaging van de maximumsnelheid op delen van Texel is opgenomen, doorloopt mo menteel de inspraakprocedure. 'Het lijkt goed te vallen', concludeerde Bakker uit reacties van Veilig Ver keer Nederland, het Gehandicapten Platform en andere instanties (Foto Gerard Timmerman) (Advertentie) tant evenmin. De hond van de fami lie. een Belgische herder, zou klanten van de viszaak hebben ge beten en het gazon vervuilen met uitwerpselen Op 11 januari kwam het tot een handgemeen tussen de betrokkenen, waarbij de vis handelaar uit De Koog de huurders uit de loods zou hebben verwijderd. Aanleiding was een bedrag aan ach terstallige huur. hetgeen inmiddels is erkend. De raadsman van De Visscher, die tegen de pers geen mededelingen wil doen, eist in kort geding dat de an dere partij een einde aan de proble men maakt. De visspecialiteitenzaak in De Koog was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Viscentrum De Visscher in Oudeschild Is inzet van een kort geding tussen de vorige en de huidige exploitanten. (Foto Gerard Timmerman) De kans dat de paviljoens in de winter op het strand mogen blij ven staan, is iets toegenomen. Het college sluit zich aan bij de Friese waddengemeenten die met Rijks waterstaat een convenant willen sluiten, waarin wordt bedongen dat de strandpaviljoens na de zo mer niet meer verwijderd hoeven te worden. Tot nu toe stond de "gemeente - op aandringen van Rijkswaterstaat - het plaatsen van permanente paviljoens niet toe. Of er werkelijk veel zal veranderen voor de paviljoenhouders valt te be twijfelen. De gemeente maakt het voorbehoud dat de paviljoens alsnog moeten wijken indien er 'waterstaat kundige belangen' in het geding zijn. Daarbij zal het oordeel van Rijkswa terstaat zwaar wegen, zo niet alles bepalend zijn. Het is mogelijk dat een aantal strandtenten wel en de rest niet mag blijven staan in de winter maanden. Eiser en gedaagden in het kort ge ding over The Talk of the Town moe ten nog wachten op de uitspraak van de rechter De president van de Alkmaarse rechtbank, die woensdag de pleitnota's van de raadslieden van VOF 'Eten en Drinken' en Frits Langeveld in ontvangst nam, kon die dag wegens tijdgebrek nog niet tot een uitspraak komen. Hij zegde toe maandag, uiterlijk om 14.00 uur, zijn oordeel bekend te maken. De kans is dus groot dat het café/res taurant in De Koog ook komend weekend op slot zal blijven. In restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint zon dag om 15.00 uur een optreden van de groep Blue Voice, bestaand uit bluesmuzikanten uit Zwolle en Deventer. Bij mooi weer wordt het concert buiten gegeven. De toegang is gratis De Friese waddeneilanden denken dat de toeristische kwaliteits verbetering en seizoensverbreding gebaat zijn bij het openhouden van de paviljoens gedurende twaalf maanden per jaar Texel onder schrijft dat en zal eenzelfde bood schap uitdragen in het Noordhollands Provinciaal Overlegorgaan voor de Kust (POK), dat door het rijk en de provincie zal worden geraadpleegd om te komen tot een nieuw beleid voor het vormgeven van de Neder landse kustzone. Bepaald moet worden in hoeverre bebouwing en infrastructuur is toegestaan nu door klimaatsveranderingen de waterspie gel in de toekomst zal stijgen en de bodem verder zal dalen. Overigens verandert er niets in het gemeentelijk beleid ten aanzien van de paviljoens die in de duinen staan. De bestaande paviljoens bij Paal 9, 20, 28 en 31 mogen blijven; nieuwe worden met toegestaan. (jren 'mrrL-Jixtli it her kart_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ^^udio ^^/ideo ^'"Jelecom Dt EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (advertentie) T,-x,^s^KAVl voor de vakantiekrant van 18 juni a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 9 juni a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1