lenkveld werkt mee lan meer openheid i Texel tweede achter gastheer Ameland car moon jeu we beheerder Natuurmonumenten v- Motor i TEXELSE^" couRANT" 10 voorTexel houdt vast aan '45.000' Golfoorlog? Minpuntjes op Waddentoernooi Paardensperters pakken winst Waddentoernooi Statiegeld voor vluchtelingen Qjeslacigd _,angs de weg Zuid-Amerika op Muziekschool Marathonlopers NBC sponsoren Tesselhuus VRIJDAG 4 JUNI 1999 en de komende beheerder: Cees Boot en Eric Menkveld. de terug naar de Kust. Eric Menkveld (36) solliciteerde mnaar de baan van beheerder van Natuurmonumenten el.Hij werd aangenomen en woont en werkt inmiddels iel als opvolger van Cees Boot (59) die in deVUT is ge- De benoeming valt samen met belangrijke beleids- deringen bij Nederlands grootste particuliere rbeschermingsorganisatie. 'Natuurmonumenten moet jen vereniging worden met meer oog voor de wensen publiek. Ik zal mijn best doen om daar een bijdrage aan en'. ;tie op Texel is geen echte liemaar Menkveld voelt het De afgelopen 10 jaar en werkte hij in Paters- ils opzichter van de bezit ten Natuurmonumenten in !nen Noord-Drente. Dat lanerkelijk groter gebied, tien heet ander karakter naluur betreft.Texel is veel- en het werk is er gecom- omdat de beheerder er eer partijen heeft te maken Jookde rol van het toerisme tlangrijker is. Menkveld is onkelijk afkomstig uit de reek en werkte nadien on- dere in Callantsoog. Hij raag weer in de buurt van zitten en de daarbij ho- natuur. 'Texel was voor mij al het einde. Ik ben een ke vogelaar en tenslotte is iét vogeleiland van Neder- voorganger Cees Boot zal regelmatig contact hebben irofiteren van de enorme er- lie deze heeft opgedaan in de in 43 jaar die hij bij Natuur- enten werkte. bewuste keus was het voor sti|ds niet. Als zoon van op- Dick Boot is hi| er min of igerold. 'Anderen wilden niet want het verdiende slecht'. In die tijd was het medewerkersbestand van Natuurmonumenten aanzienlijk gro ter dan nu al ging het in de meeste gevallen niet om full time banen. Op elk terrein zaten vogelwachters zo als de legendarische Teun Brouwer (de'Pettemer'j, Maarten Dijker, Tinus Bakelaar en Cor Boot, de grootvader van Cees. Allemaal, waren ze vooral in het voorjaar actief en hielden zich de rest van het jaar met wat anders bezig. Voor vader Dick Boot lag het niet anders, die had een boerderijtje met acht koeien en wat schapen en runde later een winkeltje in De Waal. Thans heeft Natuurmonumenten naast de beheerder nog maar drie mensen in dienst: Gerrit Boot en zijn zoon Eckard en Kees Dijker, laatst genoemde alleen 's zomers. Uitbreiding Een stuk grond (De Staart) in Waalenburg was in 1909 de eerste aankoop die Natuurmonumenten op Texel deed, vooral door toedoen van Jac. P. Thijsse. Sindsdien heeft het bezit zich geleidelijk uitgebreid. In de periode van Cees Boot kwamen er honderden hectares bij, waaronder de schorren met aangrenzende slikken bij De Eendracht, die van het Water schap werden overgenomen. Recen telijk is nog een stukWaalenburg aan (Foto Harry de Graaf) het bezit toegevoegd. Het totale be zit is nu 1917 hectare waarvan zich 617 hectare binnendijks bevindt. Boot speelde bij veel van die aanko pen en bemiddelende rol. 'Bij het uit breiden van ons bezit zijn we nooit agressief geweest Het initiatief kwam meestal van de oorspronke lijk eigenaars zelf', vertelt de schei dende opzichter, die ontkent dat Natuurmonumenten zijn doel be reikte door meer te bieden dan an deren. 'Wij hebben nooit meer be taald dan de normale agrarische waarde'. Nogal bijzonder was dat Cees Boot jaren lang bestuurder was van het Waterschap Texel, als hoofdinge land, later als heemraad. Hij was erin gehaald door de toenmalige dijk graaf Marius Roeper die vond dat een instantie met zoveel grond in het polderbestuur vertegenwoordigd moest zijn. Toch zat Boot er op per soonlijke titel. Pas bij de totstandko ming van het Waterschap Hollands Kroon is de vertegenwoordiging van Natuurmonumenten in het bestuur officieel geregeld Het is te verwachten dat Natuur monumenten op Texel nog wel gro ter zal groeien. Als particuliere orga nisatie kan zij grond blijven verwerven Dat dit alleen mogelijk is binnen de aangewezen begrenzing van relatienota- en natuur ontwikkelingsgebieden is volgens Boot en zijn opvolger een misver stand. Het verschil is echter dat aan kopen door de overheid met worden gesubsidieerd als ze buiten de ge noemde begrenzingen liggen. Zelfstandig Als gevolg van de recente beleids veranderingen kan de opzichter, die nu beheerder wordt genoemd, zelf standig handelen. Boot kon alleen het voorwerk doen en moest het verder overlaten aan het district. Onveranderd blijft de oost west-ver houding op het eiland: Natuur monumenten streeft alleen naar be zit en beheer op oostelijk Texel: de westelijke helft is een zaak van Staatsbosbeheer die zich overigens wèl moet houden aan de grenzen van de relatienota- en natuur ontwikkelingsgebieden. De twee natuurbeschermings instanties kunnen niet als concur renten in de ongunstige zin van het woord worden beschouwd. Hoewel, deelnemen aan een excursie van Staatsbosbeheer kost f7,50 terwijl Natuurmonumenten aan niet-leden f5,- in rekening brengt. Leden mogen gratis mee. Afspraken voor excur sies kunnen dagelijks tussen 19.00 en 20.00 uur worden gemaakt bij de beheerder, dus bij Menkveld, die woont op Oost 22 (Boot blijft wonen in de dienstwoning in De Waal) In gaand volgend jaar kan men daar voor terecht in EcoMare Miljonair Van de beheerder en zijn medewer kers wordt verwacht dat zij alles doen om de natuurwaarden van een terrein in stand te houden en te ver groten. Het succes daarvan is soms zeer duidelijk zichtbaar. De op dit moment bijna uitgebloeide harlekijnsorchis is in Nederland een zeldzame plant maar op Texel 'barst' het ervan Boot.'Er zijn er in mei twee miljoen geteld. Ik voelde me echt miljonair'. De opvattingen over natuurbeheer zijn niet onveranderlijk. Voorbeeld: was het tot voor kort het ideaal om door verschraling de gronden voedselarm en daardoor rijk aan plantensoorten te houden, tegen woordig is bescheiden toepassing van (stal)mest in sommige situaties weer aan de orde. Openstelling Waarschijnlijk de belangrijkste ver andering bij Natuurmonumenten be treft de houding jegens het grote publiek. De grotere openheid wordt straks ook letterlijk want het is de bedoeling om sommige terreinen open te stellen voor bezoekers Dat zal gebeuren door gemarkeerde wandelroutes waar de mensen het hele jaar of een deel ervan welkom zijn en die eventueel zullen aanslui ten op bestaande wandelroutes, zo als die van het NIVON. Waalenburg en De Bol komen daarvoor als eer ste in aanmerking. Er zal in deze worden samengewerkt met de agra rische natuurvereniging. De nieuwe beheerder zal zich in samenwerking met logiesverstrekkers ook bezig houden met toeristische natuur- arrangementen. Menkveld: ,De na tuur is er voor de mensen. Die moe ten er zoveel mogelijk van kunnen genieten'. Tijdens de jaarvergadering van 10 voor Texel van dinsdag is de nota goedgekeurd die de vereniging heeft uitgebracht naar aanleiding van de gemeentelijke discussienota 'Re creatie op Texel' 10 voor Texel dringt daarin aan op het bevriezen van het huidige aantal toeristische slaapplaatsen van 45.000. Verder heeft de vereniging besloten de donatie voor het behoud van molen de Traanroeier te verhogen van ƒ150,- tot ƒ500,-. KOK MET DIE 5TRHOLOAGER HERRIE KON DE NIET PRATEN. MAAR MET HULLIE KENNE WE OOK NIET PRATEN POS OP! LRAG ODER VLIEGENDE BALLEN 'a DAT KOMT DOOR DE -sr HETE AARDAPPELS VAN DIE POY6 w ü>b Texel is tijdens het achttiende Waddentoernooi, dat afgelopen weekeinde plaatsvond op Ameland, tweede geworden ach ter de gastheren. Hoewel het eve nement door de meeste sporters als zeer geslaagd werd ervaren, waren er toch een paar min punten. Zo waren voor Texel het voetballen, golfen en de vissport niet vertegenwoordigd en was de vorig jaar gewonnen Wadden bokaal op het eiland blijven staan. De hiaten hadden vooral te maken met het ontbreken van een centrale Texelse organisatie. Tot vorig jaar, toen het evenement op Texel werd gehouden, werd de organisatie ge- Texelse paardensporters hebben op het Waddentoernooi een eerste plaats behaald. Namens Wad en Duin reden Joop Noom en Piet Beers een dressuur- en vaardigheidsproef. Met Finola haalde Noom een ge deelde derde plaats in de dressuur en een vierde in de vaardigheids- proef. Beers eindigde met de goed gekeurde Oldenburger dekhengst Experiment in de dressuur op een verdiend eerste plaats en werd vijfde in de vaardigheid. Onder het zadel streden Mandy Postma en Wendy van Elk (De Waddenruiters) met zes andere eilander amazones om de hoogste eer in de B-dressuur. Van Elk haalde met de vierjarige Nouvo 169 punten, goed voor een vierde plaats. Op een gedeelde tweede plaats eindigde Postma, die met Kenny 172 punten behaalde. dragen door een kleine maar trouwe werkgroep Die nam vervolgens af scheid. 'Dat hadden we al jaren eer der aangekondigd', vertelt Hans van Zeijlen, één van de oud-leden. 'We hebben nog stevig gelobbyd om op volgers te krijgen, maar niemand is in het gat gesprongen. Dan houdt het gewoon op.' Robert van den Bent uit De Cocksdorp, die zelf als tennisser op Ameland was, peilde de meningen onder de deelnemers en consta teerde dat ze unaniem van mening waren dat een nieuwe werkgroep Vijftien leerlingerTvari dé Rëdmer IJskaschool hebb'én Vótffjé week 320,- ingezameld voor giro 555, het nummer dat openstaat voor de oorlogsslachtoffers in Kosovo Ze haalden in De Waal huis-aan-huis lege statiegeldflessen op en lever den die weer in bij één van de super markten in Den Burg Enkele dagen eerder waren briefjes verspreid, waarop de inwoners van het dorp werd uitgelegd waarom ze de scho lieren aan de deur konden verwach ten. De ouderraad van de IJskaschool was zó verguld met het initiatief, dat besloten werd het be drag te verdubbelen, zodat ƒ640.- kon worden gestort voor het goede doel. verhalen over mijn gele wordt wel eens gedacht verzot ben op auto's in het "een. Het tegendeel is waar. er niks om. Ik beschouw als een noodzakelijk I. heb er weinig verstand e praat er ook niet graag 'k weet het: dat is niet nor- Normale mannen praten - "ergens anders over. Als ik ur "tmoet op een jarigheid of 1,2 'verplicht feestje, is de al spoedig om te snijden, finnen dan tegen mij over 'euwe Astra of (nog erger) "uwe 504 met onderliggende enas en gedefibrileerde fstofiniectie, wat verwijst Mercedes, BMW of andere •e lompe wagen, die je te- "erdig steeds vaker ziet, 'al met zo'n Helmut khtig (ype erin. °P dat geleuter slechts "lomheid reageren. Als ze -- "erken en daarom maar over Jal beginnen of over wat er lfl9e avond op de tv was, wil Direct! Meestal ontsnap :l een smoes op het horloge "enzeggen: het is morgen v'óeg dag. We moesten 'eens opstappen. Bedankt voor de gezelligheid. Doeiiii1 Als ik dan even later opgelucht op straat sta en ik kijk naar de Grote Beer (ik bedoel het sterrenbeeld, niet Frits Langeveld) denk ik aan die onbekende verre planeten op honderden lichtjaren afstand Zouden ze daar ook Astra's heb ben? Het is niet te hopen Nee, geef mij maar een motor. Als 16-jarige had ik er al een. Het was een NSU Fox 4-takt 98 cc die ik in 1957 voor f600,- kocht van Maarten Adriaan Vonk. De financiering van deze mega-in- vestering kreeg ik rond met aard appels rooien, bollen koppen, bie ten opeenzetten en een renteloze lening van mijn vader. Jaren reed ik er vrolijk op rond. zonder rijbe wijs. Dat laatste kwam pas aan het licht toen ik als dienstplichtig soldaat in Den Helder bij een routinecontrole werd aange houden. De zaak kwam via de marechaussee voor de krijgsraad maar het liep met een sisser af: een berisping, dus geen gevange nisstraf of boete. Toch kostte het geld. Omdat ik nu een straflijst had werd mijn bevordering tot korporaal in Nederlands Nieuw- Guinea er maanden door ver traagd en liep ik dus de daaraan verbonden hogere salariëring plus tropentoelage mis. In dat verre land heb ik nog een blauwe maandag rondgereden op een Horex, een voor mijn doen ongelooflijk zware motor van 250 cc die ik uit medelijden had ge kocht van een collega die we gens tragische familieom standigheden vervroegd terug ging naar Holland en in twee da gen tijd van al zijn spullen afmoest. Maar het was niks ge daan. Het ding kon alleen maar hard en maakte afschuwelijk la waai omdat er knalpijpen van een vliegtuig op zaten. Het ergste was: hij zóóp benzine. Een wijze oude korporaal zei: je moet een motor nemen die net is als jezelf, in jouw geval dus licht en zuinig. De Fox heb ik nog altijd, fraai gerestaureerd door mijn zoon, maar ik rijd alleen op hoogtij dagen op dat stuk antiek. Voor het dagelijks werk heb ik al een jaar of twintig een Honda CB 125, óók licht en zuinig. Door het intensieve gebruik in de altijd zilte zeewind van Texel en hardnekkige nalatigheid wat het onderhoud betreft, was die twee jaar geleden in een roestbak ver anderd en aan vervanging of restauratie toe. Ik koos voor res tauratie. Dat beloofde in de papie ren te lopen omdat nogal wat nieuwe onderdelen nodig waren. Dus ik ging maar eens praten met de Rannen. Deze tweewie- lerspecialisten zagen er wel brood in, of beter gezegd géén brood, maar wel een mooie uitda ging. Ze wilden er in lege uren aan sleutelen en op zoek gaan naar de moeilijk verkrijgbare onderdelen. Het zou een nieuw overhemd aan een knoopje wor den, maar toch betaalbaar. Ze stelden wel een merkwaardige voorwaarde, de van origine blauwe motor moest geel worden, dus net als mijn bolide. En ik moest ook geen haast hebben want een restauratie onder deze omstandigheden is een langdurig proces. Maar, zo verzekerden de Rannen, ruimschoots voor de zo mer moest het gepiept zijn. Toen de zomer van 1998 er half opzat realiseerde ik mij dat de tweewielerexperts er geen jaartal bij hadden genoemd en dus niet van woordbreuk beticht konden worden. Toch was ik soms bang dat de motor vergeten op een van hun zolders stond. Ik wilde hen niet aansporen maar hen wel tactisch- subtiel aan het project herinneren Dus ging ik af en toe maar eens een lampje of ventielslangetje ko pen en informeerde dan terloops naar de voortgang van de restau ratie. Meestal had ik dan spijt van mijn argwaan want de motor hield hen wel degelijk bezig, al was dat uitsluitend in de genoemde lege uren en die hebben de nijvere Rannen niet zoveel. Bovendien zat het niet erg mee met het opsporen van originele doch betaalbare onderdelen Op een gegeven moment zochten ze maénden naar een nieuw achter spatbord. Om er schot in te krij gen zei ik dat ik ook wel genoe gen wilde nemen met een enigszins gelijkend spatbord van een of andere brommer Dat had ik beter niet kunnen voorstellen want beide Rannen reageerden zeer verstoord wat bleek uit lang durig nukkig zwijgen. Zij kennen geen compromis als ze op zoek zijn naar het enige, echte en originele. Een paar weken geleden was dan eindelijk het moment aangebro ken waarop de oudste Ran belde dat de motor klaar was Hij zei het met hartzeer want er was in al die tijd een band gegroeid tus sen hem en de machine Een plaatje was het. De motor is mooier en beter dan hij ooit is ge weest, niet van nieuw te onder scheiden Die gele tank vormt een prachtig contrast met het nik kel en het diepe zwart van het frame, en rijden doet hij ook als een zonnetje, al mag ik voorlopig niet harder dan 80 kilometer bij 6000 toeren. Ik snap niet dat niet veel meer mensen op zo'n motortje rijden Snel. zuinig en geen parkeerproblemen. Op elke stoep kun je zo'n ding neerzetten. Zelfs een gebouw binnenrijden behoort tot de mogelijkheden. Toen ik mijn gerenoveerde Honda zondag aan mijn 92-jarige moeder in Sint Jan wilde laten zien, reed ik zo via de hal de conver satiezaal in (vroem-vroemü) en parkeerde hem naast de rollator van het ouwe mens. Wat moeite loos ging met die automatisch openende glazen schuifdeuren. Inmiddels ben ik op deze wijze ook een paar keer andere gebou wen binnengestormd. Het is altijd weer spannend, want je weet na tuurlijk nooit helemaal zeker of die deuren wel op tijd opengaan Spannend is ook het wachten op de rekening van de Rannen. Die komt vóór de zomer, hebben ze beloofd. Ik ben benieuwd welke zomer ze bedoelen Harry. Rienke Riteco (23) is op 19 mei geslaagd voor de opleiding lerares basisonderwijs aan de Educatieve Faculteit Iselinge in Doetinchem. Ook haalde ze haar groot (vrachtwa gen) rijbewijs plus aanhanger CE. Haar vriend heeft een transport bedrijf. moet worden geformeerd, wil het evenement voor Texel behouden blijven. 'De eerste stappen hiertoe zijn op Ameland gezet.' Voor het overige was de achttiende uitwisseling tussen de sporters van Texel. Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog één groot succes De fraaie weersom standigheden zorgden voor een prachtige omlijsting van de buiten sporters. Alleen de surfers hadden graag iets meer wind willen hebben. Ameland speelde een goede thuis wedstrijd en sleepte met 60 punten de eerste plaats, en daarmee de Waddenbokaal, in de wacht Texel volgde met 52 punten op een tweede plaats. Dankzij een groter aantal eerste plaatsen kwalificeerde het grootste Waddeneiland zich boven Terschelling, dat eveneens 52 pun ten scoorde De Texelaars blonken vooral uit bij darten, paardensport en surfen, terwijl op de onderdelen bad minton. biljarten, tennissen en vol leybal voor heren tweede plaatsen werden behaald. Schiermonnikoog bezette de vierde plaats (40 punten), Vlieland sloot de rij met 26 punten. Als afsluiting van het jubileumjaar verzorgt Muziek- en Dansschool Texel komend najaar een serie work shops en cursussen met de cultuur van Zuid-Amerika als centrale thema. Deelnemers kunnen onder meer de Argentijnse tango leren dan sen en tango- en salsamuziek spe len. Er wordt nog gezocht naar ma nieren om aandacht te besteden aan disciplines als beeldende kunst en literatuur. De resultaten van al deze inspanningen zullen zaterdag 13 november te zien en te horen zijn tijdens een 'multi-disciplinaire Zuid- amerikaanse dag in De Lindeboom. Wie geïnteresseerd is in het volgen van een cursus, kan dagelijks tus sen 9.00 en 12 30 uur contact opne men met de muziekschool, tel. 313 493. De cursisten die zich eerder dit jaar hebben aangemeld voor één van de cursussen, dienen zich opnieuw te melden. Hel volbrengen van de marathon van Rotterdam door René Guldemond en Robert Riewald, beiden medewer kers van accountantskantoor NBC Eelman Partners, heeft het Tesselhuus geen windeieren gelegd Collega 's van het duo en een aantal cliënten lapten voor elke kilometer een bedrag, wat een totaal opleverde van f2000. - en dat door NBC werd verdubbeld. Tijdens de personeels- avond in De Verre- kieker overhandigden Guldemond en Riewald het bedrag aan Tesselhuus- voorzitter Jan Bloem, die diep res pect' toonde voor het sportieve duo Het bedrag komt ten goede aan de adoptieweken voor zwaar gehandi capte kinderen met een progres sieve spierziekte. Het Tesselhuus organiseert jaarlijks elf vakantie weken Hiervoor is meer dan een ton nodig, waarvan de helft inmiddels binnen is. Gezien de talloze sponsoracties heeft Bloem er alle vertrouwen in dat ook de rest van het benodigde geld er wel zal komen Op de foto overhandigen de marathonlopers het sponsorgeld aan Jan Bloem. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5